Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
Geçen yıl şubatta deprem etkisiyle, sağlık hizmetleri özellikle o bölgede aksamıştı. Normalde büyümenin %5 civarı olduğunu gösteriyor benim trend çalışmalarım, %24 ü çok baz almamak lazım yani.
Değerli Ortak,
dar aralıklı, örneğin aylık, ciro verilerinde istisnai olaylar çok oluyor. Geçen yılki deprem de öyle idi, belirttiğin gibi.. diğerleri: bayrama giriş, bayramdan çıkış, ay içindeki çalışma gün sayısı, mevsimsel hastalıkların ne kadar yaygın olduğu, zam olan aydan önceki ve sonraki satışlar, bu sene olduğu gibi kimilerinin şubatta zam beklemiz ma şubatta zam olmaması vb.

sadece kutu bazlı baktığımızda, uzun yıllar ortalamasında yıllık bazda büyümeler %4-5 civarıdır (sendika verileri)..belirttiğin %5 makul bir uzun dönem trend değeridir.. eski bir deva yatırımcısı olduğun için mutlaka biliyorsundur; yeni gelenler için yazıyorum: "hacim büyümesi" dediğimiz bir konu var. . o da şudur:
a-uzun zaandır pazarda olan mevcut ürünlerde, satış ürün karması pahalı ürünler lehine değişir (mevcut ürün satış karması etkisi)
b-pazara yeni verilen tüm ruhsatların ortalama fiyatı, daha önce pazarda olan tüm ürünlerin ortalama fiyatından genellikle yüksektir (lansman etkisi)

bu 2 etki dolayısıyla, kur artışı ile verilen zamdan arındırılmış olarak; sektör %4ün açık ara önünde büyür.. deva da bu konuda iyidir. bkz 4-5 haneli fiyatı olan ürünlerimiz. devamını da bekliyorum.