Sayfa 386/463 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436 ... SonSon
Arama sonucu : 3697 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

Fiyat farki biraz da mwp /mwe ve batarya veriminden kaynaklaniyo sanirim. %10 oradan , %10 da ilk 1 sene gelir getirmeyeceginden %20 ekside basliyor proje

Yukardaki hesap doğru dersek 10mwe santralden yilda 22900mwh elektrik uretiyor.
    %26 kko

Hadi bunu yekdeme satsin 80dolardan

22400x80=1.8milyon dolar

Yatirim tutari 14.6milyon... yillik faizi 1.5milyon.
    100bin dolar bakim,sigorta,iletim bedeli,personel... vs...

14.6milyon yatirip yilda 200bin dolar kar edecegiz

Vergiyi falan da duselim

150bin kalır.

Bu hesapla kim RES-GES kurar bu ülkede

Ulan memlekette kimler ekonomist geçiniyor...

Acaba 2012de bizim sazan akenerjiyi gaza getiren de böyle bir kamil olabilir mi?

Analizimizde en önemli nokta, 120 USD/MWh seviyesine yükselttiğimiz elektrik satış fiyatı. Haziran, Temmuz ve Ağustos 2022’yi içeren son üç aylık dönemde, PTF ortalaması ülkemizde 148 USD/MWh olarak gerçekleşti. Sadece Ağustos’ta bu değer 170 USD/MWh’in üzerinde idi. Yerli kaynaklardan üretilen elektriğe konan yaklaşık 80 USD/MWh’lik tavan fiyata rağmen, ithal doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki yükseliş ve bunlara ülkemizin bağımlılığı nedeniyle PTF buralara kadar çıktı ve malesef daha da çıkmasını bekliyoruz. Dolayısıyla bizim aldığımız bu 120 USD/MWh’lik değer, makul bir orta-uzun vadeli serbest piyasa elektrik satış fiyatı olarak görünmekte. Bu fiyat ile elde edilen iç karlılık oranları dikkate alındığında, iki saat ve altındaki depolama kapasitesine sahip GES’ler serbest piyasada satış imkânı ile son derece kolay finanse edilebilir görülmekte. Zaten temiz enerji üreten bu tesislere, özellikle yabancı finans kuruluşlarının ilgisi de malum. Eğer kamu daha yüksek kapasitede depolama ile GES kurulmasını gerekli görür ise bu tesisleri kuracaklara 120 USD/MWh seviyesinde bir garanti fiyat vermek durumunda kalabilir. Ki bu garanti fiyat seviyesinin de bir zamanlar 73 USD/MWh’lik RES YEKDEM fiyatında olduğu gibi, gerçekte devlet tarafından bir piyasa müdahalesi ile fiyatların aşağı çekilmesi söz konusu olmaz ise; önümüzdeki 10 yılda hiçbir zaman kullanılmayacak bir seviye olduğunu düşünüyoruz

Yerli kaynaklardan üretilen elektriğe konan yaklaşık 80 USD/MWh’lik tavan fiyata rağmen, ithal doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki yükseliş ve bunlara ülkemizin bağımlılığı nedeniyle PTF buralara kadar çıktı ve malesef daha da çıkmasını bekliyoruz. Dolayısıyla bizim aldığımız bu 120 USD/MWh’lik değer, makul bir orta-uzun vadeli serbest piyasa elektrik satış fiyatı olarak görünmekte.
    Doğalgazdan üretilen elektriğe 2700tl =90dolar tavan fiyat konmasına rağmen, akkuyuda üretilen elektrik fiyatını baz alarak EGEMER için de 133 USD/MWh’lik değer, makul bir orta-uzun vadeli serbest piyasa elektrik satış fiyatı olarak görünmekte

Yıl 2012...

Buna kim inanır?

Kafası kıyak bir patron,

Bu yatırımdan cebine iyi bir komisyon indirecek olan bir yönetim kurulu...

Hadi sizin kafalar kıyaktı

Çekler ne yedi ne içti bu durumda?

Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi Meclis'e sunuldu

"Teklifimizle, doğalgazın sıvılaştırılma faaliyetinin depolama faaliyetinden ayrıştırılarak bağımsız bir piyasa faaliyeti olarak tanımlanması amaçlanmıştır. Böylelikle son dönemde yaşanan enerji krizleri nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere ülkemiz üzerinden gerek boru hatlarıyla gerekse LNG olarak yoğun şekilde artan ihracat talepleri bakımından hem yerli üretim doğalgazımızın hem de farklı kaynaklarından ülkemize ithal edilen doğalgazın ülkemizde sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak hazırlanabilmesinin ayrı bir piyasa faaliyeti olarak sağlanmasına teklifimizde yer verdik."
    |

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye ziyaretinin şubatta gerçekleşmesi için hazırlık yapıldığını söyledi.

Hub konusu gündeme gelebilir

BOTAŞ'ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda şubatta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine şubatta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    BOTAŞ'ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda şubatta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine şubatta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.
    Egemer ve diger doğalgaz santralleri olarak, konutlara uygulanan SÖZÜMONA sübvansiyonun bedelini BİZ ödüyoruz.

Akepe bundan oy devşirecek, bedelini doğalgaz santrali ödeyecek.

Ne ala memleket

Gazın olmasi gereken fiyatı bu:

kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira,

Yani 27 EURO...

Spot piyasa fiyatı bu... 35-40 değil. O fiyatlar eskide kaldı ama AKEPE bu

Oy devşirecek

Bir de Gaz günluk referans fiyati GRF meselesi var

Tüketimin %60i tarifeden
    %40i GRF üzerinden formülle fiyatlanıyor

Bir ay Grf'ye %20 ilave ediyor
    Öteki ay %5 ilave
    Diğer ay %5 indirim
    Sonra %5 zam...

Tarife güya değişmiyor, formül ise dakika başı değişıyor.

Tüik hangisini baz alıyor orasıni akepe bilir

Sayfa 386/463 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •