Sayfa 5/40 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 313 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Küresel ponzi

Diğerlerindeki gibi extended 1 senaryosu, ytd

Nasda q, ya zz ya da dzz, (ya da yapı komple bitti yeni bir itki)

Bütün ulusal medya ve hatta dünya medyası Ukrayna meselesine odaklanmış durumda, topiğin ana teması olan küresel ponzi bağlamında biraz dokunursak;

ABD amacına ulaştı, artık NATO nun hala gerekli olduğunu konusunda, Almanya, Fransa ve İngiltere' yi Rusya'ya yaptırımlar konusunda ikna edebilir.

Hatırlanırsa, Biden AB ziyaretinde Almanya ve Frnasa' yı Rusya ile Çin ile ilişkiler konusunda ikaz etmiş, Merkel ve Macron biz bunlarla ticaret yapıyoruz ilişkilerimiz var bağlamında dirsek çıkmışlardı.

Küresel sistemin yani 2 nci Dünya Savaşı sonrası oluşan düzenin devamı için, Avrupa' nın Rusya'ya yakınlaşmaması gerekiyor, eski paktların devamı gerekiyor ABD açısından. ABD bunu bir şekilde sağlıyor Avrupa'daki Atlantikçi kliği sayesinde.

Düşmanlıkları besliyor, küllenen mevzuları sürekli canlandırıyor, Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan, hepsi aynı hamleler. Rusya' ya mecburi hamleler dayatıyor. Satranç oyunu gibi, bir taşı ileriye sürerek iki taşını rakibin tehdit ettiğinizde, rakip mecburen almak zorunda, o alacağını alınca, bu taraf da alacağını alıyor, taşlar birer adet değiş tokuş yapılıyor, mecburi hamle yaratmak yani.

Birkaç kere başka topiklerde konuya dair yazmıştım, bu ABD merkezli küresel ponzi sistemin sonra ermesinin anahtarı Avrupa' nın ABD prangalarından kurtulmaya karar vermesine bağlı. Ama ABD yanında eklemlenmiş, hala 1945' in hesabıyla ezik bir AB ile bu sistem mümkün değil sona eremez.

Putin bile bir açık oturumda, Fransa ile ilgili bir soru gelince, merak etmeyin birileri yine Fransa' yı işgal ederse, gelir sizi kurtarırız dedi. Yani dediği şu, biz size 2 nci Dünya Savaşında düşman olmadık ki, dünyayla işbirliği yaparak ortak bir düşmana karşı hareket ettik sizi kurtardık. Sonrasında yaratılan suni dünya, tamamen ABD nin hükümranlığı için gereken formüldü çünkü. ABD yanına eklemlenen AB ile dünyanın geri kalanının ekonomik, siyasi mücadelesi, daha doğrusu adil bir denge mümkün değil.

Burada en gariban Ukrayna halkı. Barış içinde, SSCB den ayrıldıktan sonra yeni ekonomik dalgalarına başlamışlardı. Kimse onlara AB demokrasisini, medeniyetini örnek almaları noktasında itiraz da etmedi, ama batı uzantılı idarecileri NATO diye tutturdu, yani onlar açısından eski ittifaklarına tamamen karşı gerekirse onlarla savaşacak bir orduya dahil olma arzusu Ukraynalılara aşılandı, sanki onlara bağımsızlıklarını veren Rusya tekrar onları işgal edecekmiş gibi. Rusya'nın tek derdi Karadeniz hakimiyeti, ve kıçının dibine kadar yanaşmış bir düşman ordusu, tersini düşünün Rusya' nın Meksika'ya asker yığdığını, üsler kurduğunu, füzeler yerleştirdiğini, aynı şey.

Rusya bildiğiniz eski Çarlık Rusyası..Putin de Rus derin devletinin görünen yüzü. SSCB nin neden dağıldığını da biliyorlar, Rusya'nın yüzyıllardır devam eden stratejik meselelerini kovalıyorlar, batı tipi bir ekonomik modelle tekrar kalkınmaya çalışıyorlar, bu arada zaten elinde olan ordusunu etkin şekilde gerekirse kullanmaktan da çekinmiyor.

Ama Rusya Avrupa'ya yakınlaşmaya çalışıyor, ekonomik kalkınmasının anahtarı burada, Avrupa da sosyal demokrasi eksenli bir bakış açısıyla düşünerek bunu onaylıyor aslında. Ama küresel nizamı ABD nin devam ettirmesi lazım, bunun için de AB nin Rusya'ya düşman olması lazım. Olay bundan ibaret, ABD etken, Rusya edilgen durumda, re-aktif yani. Yakında AB ve ABD ekonomik yaptırımlarıyla Rusya ekonomik kalkınma hamlesinde büyük darbe alacaktır.

NATO ordusu filan yok, içlerinde savaşacak bir millet de yok, ekonomik refahın, sosyal demokrasinin getirdiği refahın nirvanasındalar. Türkiye tekrar önemli ittifak durumuna gelecektir, ama bu saatten sonra Türkiye, NATO nun kendisine yakınlaşmasını ancak kullanır, istismar eder, ha keza Rusya da bu saatten sonra Türkiye'ye özellikle Doğu Akdeniz politikaları konusunda yakınlaşabilir, bu yakınlaşmayı kullanabiliriz. Doğu Akdeniz yeraltı kaynaklarından aslan payını almamız lazım, bu artık mevcut ekonomik durumla hayat memat meselesi oldu.

Saygılar

3. Merhaba hocam, başlık hayırlı olsun.
    Farklı bir bakış açısı ve hiç bir yerde bulamayacağımız güzel grafikler var emeğine sağlık.

Başlığın genel fikrine katılıyorum. Gerçekten küresel bir ponzinin içindeymişiz gibi geliyor çoğu zaman.
    Hele ki bizim gibi enflasyon mağduru ülkelerde uzun vadede reel kazancı ölçmek çok daha zor oluyor.

Ben kendi adıma bir grafiğe 10 yıl veya bilemedin en fazla 20 yıl süre zarfında bakmayı doğru buluyorum.
    Geriye doğru gidildikçe bana göre grafikler anlamını yitiriyor ve yanıltıcı oluyor.
    Bunun temel nedeni ise insan ihtiyaçlarının sürekli değişmesi ve bunan paralel enflasyonu ölçmenin sürekli zorlaşması.
    2.Dünya Savaşı öncesi grafikleri ise tamamen yanıltıcı, Bretton Woods ile beraber Dünyanın tüm ekonomik denklemi değişti.
    50-100 yıllık grafiklere bakmak eğlenceli ve ilginç ama bana göre anlam yüklememek gerekiyor.

Yukarıda birde Turkcell örneği dikkatimi çekti. Turkcell zamanında neredeyse tekel konumundayken, şuan ciddi rakipleri var. Cirosu ve özkaynakları dolar bazında sürekli eriyor. Kağıdında sürekli kan kaybetmesi çok normal bence.

Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Merhaba hocam, başlık hayırlı olsun.
    Farklı bir bakış açısı ve hiç bir yerde bulamayacağımız güzel grafikler var emeğine sağlık.

Başlığın genel fikrine katılıyorum. Gerçekten küresel bir ponzinin içindeymişiz gibi geliyor çoğu zaman.
    Hele ki bizim gibi enflasyon mağduru ülkelerde uzun vadede reel kazancı ölçmek çok daha zor oluyor.

Ben kendi adıma bir grafiğe 10 yıl veya bilemedin en fazla 20 yıl süre zarfında bakmayı doğru buluyorum.
    Geriye doğru gidildikçe bana göre grafikler anlamını yitiriyor ve yanıltıcı oluyor.
    Bunun temel nedeni ise insan ihtiyaçlarının sürekli değişmesi ve bunan paralel enflasyonu ölçmenin sürekli zorlaşması.
    2.Dünya Savaşı öncesi grafikleri ise tamamen yanıltıcı, Bretton Woods ile beraber Dünyanın tüm ekonomik denklemi değişti.
    50-100 yıllık grafiklere bakmak eğlenceli ve ilginç ama bana göre anlam yüklememek gerekiyor.

Yukarıda birde Turkcell örneği dikkatimi çekti. Turkcell zamanında neredeyse tekel konumundayken, şuan ciddi rakipleri var. Cirosu ve özkaynakları dolar bazında sürekli eriyor. Kağıdında sürekli kan kaybetmesi çok normal bence.
    Sn RJ16,

Başlığın alt başlıklarını çok güzel yakalamışsınız, tabi etkileşim olmayınca açılmıyor bu mevzular.

Enflasyonu ölçme metodu, aynen dediğiniz gibi çok uzun yıllar söz konusu olunca farklı bir boyut kazanıyor. 2 nci Dünya Savaşı sonrası konusunda, yine altın standartından çıkış konusunda da çok haklısınız.

Aslına bakarsanız benim ponzi katı diye tanımlamaya çalıştığım her katlanma noktasında, öncesi ve sonrası çok farklı.

Tam ölçemeyiz belki ama, aynı metodoloji ile, altın, gümüş, tahvil, borsa getirilerini mukayese edebiliriz mesela.

Ya da, aslında zaten yaptığımız gibi dalgaları tespit için kullanabiliriz.

Başka bir alt başlığı geliştirmeye çalışıyorum, bir yandan veri temini bir yandan güncel durumu takip ederken uğraştırıyor.

Konusu, fiyat ve getiri farkı yanılgısı, Borsa Genel bölümünde Temettü ile ilgili topikte kısmen girdim ama, yine etkileşim olmayınca boşa emek olacağı fikriyle, devamını yazma noktasında motivasyon eksikliği oluşuyor.

Kısaca, bizim borsamız piyasa ağırlığı kullanılarak hesaplansa da Bist-100 fiyat endeksi, yani uzun vadelerde temsil değeri yok, getiri grafiğinin datası çok eksik. Yine SP500 de Bist-100 gibi piyasa ağırlıklı mesela, ama DJI fiyat ağırlıklı bir fiyat endeksi, alaka yok aralarında.

Aslında bize getiri endeksi gerekiyor, dünyada bunlar Total Return şeklinde geçen endeksler. Temettü ile tekrar hisse alınmış gibi hesaplanan endeksler, ya da bu işi bizzat yapan fon getiri endeksleri. Siz endeks fon almışsınız, temettü v.s. ne varsa fon getirine dahil oluyor gibi. Olsa mesela Ereğli Hisse fonu diye bir fon, onun getirisi kabaca masrafları hariç getiri datası olacak.

Yani aslında enflasyondan arındırmamız gereken getiri endeksi, Bist-100 getiri datası eksik olduğundan eskiye uzanan bir Bist-100 fon getiri datası bulmaya çalışıyorum, 2017 den sonraki kısmı Bist-100 Getiri endeksi ile aynıysa doğru kabul edeceğim.

Alt başlıklar kendi içinde uzun uzun düşünmek ölçmek mukayese yapmak gereken konular.

20 yıl önce üretilen buzdolabının fiyatıyla şu an üretileni mukayese etmek, aynısı bugün sıfır üretilse fiyatı ne olur, (teknolojik birikim) ya da otomobilinkini kıyaslamak, ya da beyaz eti, bunlar çok tartışmalı konular, yani 80 lerde tavuk çiftlikleri yoktu 45 günde civciv tavuk olmuyordu, balık üreticiliği ha keza, baz alınan şeyler de gelişen teknoloji ile aslında değişken olan şeyler. Hele ki ABD deki mevcut verilerde olduğu gibi bunu 1900 lerden bu yana yapmak.

Ama enflasyonun doğru olduğunu varsayarsak borsa getirisi ile, altını, gümüşü, tahvili mukayese etmek mümkün hale geliyor. Reel değerlerdeki dalgaların daha farklı olduğu görülebiliyor. Mesela altının zirvesinin 2020 yılında oluştuğu zannediliyor dolar bazlı ya, ama gerçekte 1980 yılında oluştu, aynı yeri test etmek için kabaca şu anki fiyatının %80 yukarıda olması gerekiyor.

Ya da uzun yıllar boyunca 1978 den de başlasanız fark etmez, ABD borsalarının getirisinin altını kat be kat geçtiği görülüyor, yani DJI ı esas alırsanız, enflasyon bazında bakarsanız, ilk başta göründüğü kadar artmadığı reel olarak çok daha düşük kaldığı, zannedersem yıllık ortalama %6.5 1880 den bu yana çıkıyor, ama DJI ın getiri datasına baktığınızda aslında bu oranın daha da yüksek olduğu (bu sefer ters bir yanılgıyla) ortaya çıkıyor, ama her halükarda altını tahvili katlamış.

Bence 50-100 yıllık grafiklere anlam yüklemek gerekiyor, çünkü orada bir tarih yatıyor, düzeltmelerin nasıl olduğu, aşırı alım dönemlerinde fiyatların nasıl katlandığı, krizlerin nasıl ortaya çıktığı, petrol, emtia, borsa, faiz, enflasyon ilişkilerinin hepsi o datalarda yatıyor ve keşfedilmeyi bekliyor.

Evet düşük enflasyonlu ülkelerde maksimum 10 yıllık bir dataya, logaritmik skalada bakmak resmin %90 nı sağlar gibi görünüyor, ama yüksek enflasyonlu ülkelerde bu süre maksimum 1-2 yıl. Örneğini verdim, borsamız 3000 e gider de, enflasyon bu sene %100 çıkarsa, yani 4000 olacağı yerde yükseliş 3000 de kalırsa, reel anlamda portföyün %25 erimesi demek. 2000 den 3000 e giderken %25 zarar etmek, tuhaf ama öyle. Tabi tekraren getiri endeksine bakılmalı, temettülerle tekrar hisse alıyormuş gibi, tabi vergisi dataya nasıl eklemlenmeli tartışma konusu, birey açısından vergisi düşülerek eklemlenmeli, hisse performansı açısından düşülmeden eklemlenmeli, bilemiyorum. Mesela 2017 den bu yana Bist-100 Getiri Endeksiyle Bist-100 arasında %25 fark var, 5 yılda bu oran, 10 yılda muhtemelen %50 den fazla olacaktı, 20 yılda ? O zaman biz neyin grafiğine bakıyoruz, hiç kimse temettü vermeseydi 20 yılda, bu grafik herhalde %100 daha yukarıda bir fiyat seviyesinde olacaktı, yani çok temettü vermeyen bir dolar bazlı NASDA Q la sürekli temettü vermiş TL bazlı Bist-100 nasıl neyle karşılaştırılmalı..v.s.

Turkcell halka arz edilirken, Telsim ciddi rakipti zaten vardı yani, Avea eski adı Aria idi galiba o da vardı veya çok yeniydi, 2001 de dip yaptıktan sonra zirveye gitti, ve o dönemde(zirveye giderken) artık rakipler çoktan oyundaydılar artık. Yani bu kadar ucuzlaması normal değil, ettiği kar belli, abone sayısı belli, 5 milyar net kar v.s.

2008 de başlayan sıcak para çıkışı denklemleri alt üst ediyor., diğer gelişmekte olan ülkelerde de var aynı sorun, MSCI EEM endeksine bakarsanız fraktallar hep aynı, yataylaşan bir form var, ABD borsaları gibi değil yani, ama hepsi 2000 de korole olarak büyük bir atılım dalgası yapmışlar, sonrasında sürekli yatay.

Enflasyon, faiz, getiri, büyüme hepsi birer değişken ve bir fonksiyon var, borsa bunlardan oluşan bir başka değişken, ama ponzi katı eklemlenince, ki gorili sırtlamak deniyor buna, yeni yatırımcı girişi, piyasalara ulaşabilme imkanları, yeniden maliyetlenme etkisi yani, internete kavuşma, türev piyasalara kavuşma, işte o zaman borsa değişkeni bir katsayıyla katlıyor kendisini, bütün f/k ların, piyasa değerleriyle aynı anda katlanması gibi, birbirleriyle karşılaştırmaya esas oranlar yine aynı ama hepsi katlanmış vaziyette.

Şimdilik bu kadar olsun, saygılar.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Diğerlerindeki gibi extended 1 senaryosu, ytd

Nasda q, ya zz ya da dzz, (ya da yapı komple bitti yeni bir itki)

Hala sıkıntılı yerlerde, düzeltme çok karışık...

Ya boğa piyasası bitti burası bir itki (1-2-3) ya da bitmedi (bence) 4 oluşuyor, triple zigzag, -%61 lik seviye ile işaretli yatay kesinlikle stop...

Minik son Z çok net değil LD bir A olmalı başlangıcı, devamında C itki, C nin de alt dalgasında sanki bir son 5nci dalgası hala eksik gibi...YTD

Son yapı...bitmiş de olabilir..ytd

NASDA Q, NAS100 OANDA CFD

Evet 1000 puan ve ilk ciddi sınav seviyesi...ytd

Şöyle bir dokundu. Ya 2 ye devam edecek, ya da non stop itki??

Sayfa 5/40 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •