Sayfa 156/267 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256 ... SonSon
Arama sonucu : 2129 madde; 1,241 - 1,248 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. MAKTK ÖZET RAPOR

YILLIKLANDIRILMIŞ SATIŞLAR, NET FAALİYET KÂRI VE NET KÂR DURUMU

DÖNEMSEL SATIŞLAR, NET FAALİYET KÂRI VE NET KÂR DURUMU

ÇEYREKLİK SATIŞLAR, NET FAALİYET KÂRI VE NET KÂR DURUMU

KÂR MARJLARININ TRENDİ

BORÇLULUK ORANLARI

4/4'lük bir bilanço değil. Kılçıksız bir sofra hazırlanmamış. Yıllıklandırılmış bazda Satışlar, Net Faaliyet Kârı ve Net Kâr trendi oldukça düzgün devam ediyor. Dönemsel bazda yani bu senenin 6 aylığı ile geçen senenin 6 aylığını karşılaştırdığımızda da Satışlar, Net Faaliyet Kârı ve Net Kâr trendi güzel devam etmiş. Aynı dönemleri karşılaştırdığımızda Borçluluk ve Likidite Oranlarındaki değişim genel hatlarıyla pozitif.

Çeyreksel bazda bir önceki çeyrekle karşılaştırdığımızda Satışlar ve Net Faaliyet Kârının değişimi Pozitif, Net Kâr'daki değişim biraz Negatif. Net Kâr'daki değişimin negatif olmasının sebebi ilk çeyrekte Ertelenmiş Vergi Geliri eklenmişken, bu çeyrekte Ertelenmiş Vergi gideri oluşmuş olması. 2 çeyrekte de Ertelenmiş Vergi Değerleri haricinde düşünürsek, ya da daha doğru bir mantıkla Vergi Öncesi Kar bazında bakarsak çeyreksel bazda durum yine pozitif.

Tüm bunlarla beraber Bilançoda olağan dışı bir artış gözlemledim Aktiflerde Ticari Alacaklar kaleminde, Pasiflerde de Kısa Vadeli Yükümlülükler altındaki Ertelenmiş Gelirler kaleminde. 243.570.969 TL'lik bir Ertelenmiş Gelir miktarı bu kaleme işlenmiş aynı miktar karşı tarafta da Ticari Alacaklara eklendiği için orası da bayağı bir kabarmış durumda.

6 nolu dipnotta bu miktarın henüz üretilmemiş yahut satılmamış ama alınmış siparişler için alınan avans olduğu göze çarpıyor. 2022 yıl sonu bilançosunda bu rakamın oldukça düşük olduğu görülüyor.

6 aylık toplam Hasılat rakamı olan 227.030.445 TL'den büyük bir rakam bu. Bir önceki yılın aynı dönemindeki Ertelenmiş Gelirler kaleminde yine o döneme göre yükselmiş bir değer var ve bu da geçen yıl sonuna kadar satışlara yansımış durumda. Yani hali hazırda bu sipariş avanslarının satışlara /gelirlere çevrileceğini düşünürsek şimdiden yılın geri kalan kısmının Hasılatı ilk 6 ayınkini bir miktar geçmiş durumda ve başka siparişlerin de geleceğini öngörürsek yılın 2. yarısının gelirlerinin ilk yarısından çok daha iyi olabileceğini tahmin edebiliriz. Tabi ki burada oluşacak brüt ve faaliyet kâr marjları şirketin yılın 2. yarısını nasıl bir Net kâr ile kapatacağını belirleyecektir. Ama benim öngörüm ilk yarıdan daha parlak olacağı şeklinde.

Sadede gelirsek, 2. çeyrekte Ertelenmiş Vergi muhabbeti yüzünden kısmen düşen Net Kârı ve kısmen artan Net finansal borcu defoları olarak görürsek, genel itibariyle iyi bir bilanço gibi düşünebiliriz. Ayrıca 0,29 gibi oldukça düşük bir Net Finansal Borç / FAVÖK oranı şirketin net finansal borçlarını karşılamada da elinin rahat olduğunu gösteriyor.

Büyüme rakamları açısından Satışlar, Esas Faaliyet Karı ve Net Kârın geçen yılın aynı dönemine göre oldukça iyi gerçekleştiğini, brüt kâr ve favök açısından ise resmi enflasyonun bir miktar üzerinde olduğunu görüyoruz.

Genel tablo benim açımdan pozitif. Bir Vakko, bir Oylum, bir Afyon bilançosu gibi çarpıcı değil, ama piyasa buna nasıl tepki verir orasını bilmek hayli zor. Bir Vakko tepkisi vermeyeceği kesin
    Son düzenleme : deva-i dert; 16-08-2023 saat: 00:58.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. MAKTK tavanla karşıladı bu bilançoyu. KCAER utan halinden.

3. AVOD hisselerimi satıp, devre kesen OYLUM'a girdim sonunda. Umarım haklı çıkarız. Böylece KUTPO gibi AVOD'u da bilanço görmeden satmış olduk. Ama AVOD bilançosunun OYLUM'unki kadar kılçıksız olacağına çok ihtimal veremiyorum. Hayırlısı bakalım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 16-08-2023 saat: 11:39.

4. OZRDN'leri satıp VAKKO aldım aynı şekilde. Geçen hafta, biraz düzeltme yapsın da gireyim şeklinde OYLUM'da düştüğüm hataya düşmek istemedim VAKKO'da. Alım fırsatı gelmişken girmeyi kaçırmak istemedim.

OZRDN % 44,71
    AVOD % 23,42

oranında artarak portföyün pozitif gelişimine katkı sağladılar son 5 haftada. Hizmetleri için teşekkür edip bayrağı OYLUM ve VAKKO'ya devrettik.

OYLUM ortalama maliyet 7,23
    VAKKO ortalama maliyet 79,95

olarak gerçekleşmiş oldu.
    Clausewitz

5. An itibariyle portföyüm aşağıdaki gibi oluştu:

AFYON, ALKIM, BLCYT, BNTAS, DESA, ELITE, ISKPL, KCAER, LKMNH, MAKTK, OYLUM, VAKKO

Haftaya Çarşamba'ya kadar ufak tefek bazı ilaveler olabilir, belki sayıyı 12 yerine 15'e kadar yükseltecek şekilde portföyde değişiklikler yapabilirim. Burada bilançosunu henüz görmediklerim var, ALKIM, ELITE, ISKPL, LKMNH gibi. ELITE'ten beklentim oldukça iyi, ama bu yüksek rasyoları ne kadar aşağı çekebilecek çok emin değilim henüz. Bekle gör politikası izleyeceğim şimdilik ELITE için. bakarsın bu akşam hepsi açıklanır.

Bunlar tamamen kişisel öngörülerim ve beklentilerim dahilinde seçilmiştir. Kimseye bir yatırım tavsiyesi içermez.
    Clausewitz

6. Portföyün son 5-6 haftalık performansı an itibariyle % 51,28 yukarı yönlü oldu. Umarım sonraki haftalarda da istikrarlı büyüme devamlı olur. Bakalım nasibimizde ne var.
    Clausewitz

7. Sonunda portföydeki 2 tavana bakıp yüzü kızardı koca oğlanın herhalde. Umarım devamı gelir KCAER.

8. Deva Hocam EGGUB konusu aklımda!

Bu sabah şu ana kadar 2023/2.dönem bilançoları açıklanan hisselerden kendimce hızlı bir filtreleme yaptım.

* Yıllık/Çeyreklik Satışlar Değişimi; Yıllık/Çeyreklik FAVÖK Değişimi; Yıllık/Çeyreklik Net Kar Değişimi,
    Bunlardan negatif görünümlü olanların tamamını eledim.

* Özkaynak Karlılığı ve Aktif Karlılığı negatif olanları da eledim listeden.
    * Net YPP/Piyasa Değeri kriterine göre de elemeler yaptım.

* Cari Oranı 1,20 altında olanları eledim,
    * Finansal Borç oranı 30'un, Kaldıraç Oranı 60'ın üzerinde olanları da eledim.
    * F/K 17, PD/DD 6 üzerinde olanları da listeden sildim.

* Listede kalan az sayıda hisseyi, ihracat oranlarına göre büyükten küçüğe sıraladım.

Listenin ilk sırasında benim de portföyümde tuttuğum TLMAN var.
    İkinci sırada GENTS var. (Deva Hocamın da farkettiği) Finansal durumu ile ilgili detaylı incelemeyi burada yapamıyorum şu an, zaman sıkıntısı nedeniyle. Genel kriterlerin tamamını sağlıyor, Cari Oran 1,65, Finansal Borç Oranı 8,64, Kaldıraç Oranı 47,05. Hem karlılığı hem de finansal yapısı iyi duruyor.
    Gelir Tablosuna "çeyreklik bazda" bakıyorum. satışlarını geçen yılın aynı çeyreğine göre % 32 arttırmış, üstelik bu çeyrek satışların neredeyse yarısı yurtdışı satışlar şeklinde. F/K 7,94 an itibariyle. 31 Mayıs F/K (6,27) seviyesinin çok üstünde değil. Portföyde bulunan (henüz inceleme fırsatı bulamadığım) GWIND'lerin bir kısmını satıp, buradan yarattığım kaynakla 7,17 TL'den bir miktar GENTS'ı portföyüme dahil ettim. GWIND 3 aylık performansı yaklaşık %55 (TL) getiri ile ortalam bir seviyede.
    Risk nedir? Önümüzdeki çeyrekte ciddi zarar yazar ve yıllıklandırılmış 4 çeyrek karı düşer ve F/K yüksek kalabilir. Piyasa bu duruma tepki verir ve fiyat hızla düşebilir, bilemiyorum bekleyip göreceğiz.

Listede bir diğer dikkat çeken hisse ATATP,
    Portföyümde bulunan, 31 Mayıs'ta F/K 10,22 olan MIATK şu an 22,29'a çıktı. 2 katı pahalı duruyor. İlk kademe olarak yarısını elden çıkardım.
    ATATP % 33 oranında ihracat geliri olan bir teknoloji şirketi. Fintables'ta iki şirketi karşılaştırdığımda, değerleme konusunda ATATP, karlılık konusunda MIATK üstünlüğünde bir beraberlik durumu söz konusu.
    Ben yine de biraz pahalı bulduğum MIATK yerine kademeli olarak ATATP ile devam etme kararı aldım.

Allah utandırmasın diyelim, herkese hayırlı, bereketli kazançlar.
    Adettendir, yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak dikkate almayın lütfen.

Sayfa 156/267 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •