Sayfa 211/265 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261 ... SonSon
Arama sonucu : 2113 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    %2,60 kar ile DESA’yı satıp 242’den DOAS eklemesi yaptım. Yine yükleniyorum DOAS’a, hayırlısı bakalım. Bu kadar artan araç satışına rağmen gitmemesi ilginç.
    2024'de bir önceki yılın getirilerini elde edemeyeceği beklentisi mi oluştu piyasada acaba.
    Hem karlılığı hem de piyasa çarpanları itibariyle bu fiyatlarda kalmaması gerekirdi DOAS'ın.
    2023 son çeyrek karı ile daha da ucuzlayacak. En azından 2024 öncesi ederine gelmeli diye düşünüyorum ben de.

2.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    2024'de bir önceki yılın getirilerini elde edemeyeceği beklentisi mi oluştu piyasada acaba.
    Hem karlılığı hem de piyasa çarpanları itibariyle bu fiyatlarda kalmaması gerekirdi DOAS'ın.
    2023 son çeyrek karı ile daha da ucuzlayacak. En azından 2024 öncesi ederine gelmeli diye düşünüyorum ben de.
    2024 DOAS'ta ne olacağını şimdiden kestirmek bence çok da kolay değil. Ama yine de bu algının etkisi olmadığını söyleyemem. Buna rağmen aşırı ucuz. Sektörü yerlerde sürünen, işleri bir türlü düzelmeyen, yakın zamanda düzeleceğe de benzemeyen Ereğli bile kendi çapında yavaş yavaş prim yapıyor belli bir desteğe değdikten sonra. Teknik olarak DOAS'ın yatay destek bölgesi. Buralardan tepki vermesini bekliyor herkes, belki de bu yüzden bezdiriyorlar. Sonuçta Kasım ayı araç satışları iyi, geçen seneye göre hayli hayli iyi.

X'de Barış Yılmaz'ın paylaştığı aylara göre araç satışları ekte:

Son düzenleme : deva-i dert; 05-12-2023 saat: 17:55.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. Ne zaman şu DOAS'a yüklensem endeks ve DOAS geriye sarıyor, tam zirveye yaklaştık derken sil başa dönüyoruz. Bu bir mesaj mı acaba? Şahenk "Benden sana para yok, gerekirse endeksi çekerim aşağıya, yedirmem sana o paracıkları" filan mı diyor anlam veremedim gitti..
    Clausewitz

4. DOAS'ta merhum Yaşar Erdinç'in melez indikatörü TKE, günlükte zaten diplerde de, haftalıkta bile dipte.. Haftalıkta dip yaptıktan sonra genelde yukarı yönlü hareketler gelmiş geçmişte.. Daha ne kadar süründürür bilemem ama bana göre artık zamanı doluyor..

Alım satımlarımı buna göre yapmasam da arada gözden geçiriyorum durumu.

YTD.
    Clausewitz

5. Neyse bildiklerimizden şaşınca böyle oluyor genelde.. Fazla şaşmamak ve fantezi peşine düşmemek lazım demek ki..
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Neyse bildiklerimizden şaşınca böyle oluyor genelde.. Fazla şaşmamak ve fantezi peşine düşmemek lazım demek ki..
    Piyasanın bu hali ister istemez bizi de çeşitli arayışlara itiyor Hocam.
    241,40 tl'den ben de DOAS'a girdim. Hissenin bu fiyatıyla ederinin çok altında kaldığını düşünüyorum. Tıpkı ISMEN ve ANSGR gibi.
    Muhtemelen bu dönemde ben de portföyde konsolidasyona gideceğim. Beğendiğim ve tuttuğum bazı hisselerden çıkıp, daha güvenilir ve potansiyelli bulduğum hisselerde yoğunlasacağım.
    Hisse sayısı azalacak ve muhtemelen bekleme süresi artacak
    İzleme listemde beğendiğim hisselere ya seçimlerden hemen once ya da dramatik bir geri cekilme yaşanması durumunda giriş yapabilirim.
    Sonraki asama, mevcut hisseleri seyreltme ve begendiğim hisselerden oluşan, hisse sayısının olabildiği kadar cok olduğu bir portfoye geçiş.
    Allah utandırmasin diyelim. Hakkımizda hayırlısi

7. Uzun vadede kimlerin gerçek anlamda çok kazandırabileceğini keşfedebilse herkes köşeydi... Biraz önce DESA grafiğini inceliyordum.. 2018-2023 arasında 20 kuruştan 20 liralara gelmiş.. 100 katlık bir artış.. Arada elbette bir sürü düzeltme ve geri çekilmeler de işin cabası.. Yani fiyat salınımlarından istifade edilerek gelinse bu miktar 150 katlara bile varırmış.

Öz kaynakları 68.802.442 TL'den 982.403.395 TL'ye varmış, yani 14,3 kat artmış. Fiyat öz kaynaklara oranla yaklaşık 7 kat daha fazla artmış. An itibariyle 5,18 PD/DD ile işlem gördüğüne göre o vakitler 0,74 PD/DD ile işlem görmekte imiş yaklaşık olarak. Şimdilerde böyle bir oranda bir şirket bulup almak kolay değil. Olsa bile işleri iyi değildir. Piyasa şu anda öz kaynaklarının 5 katından fazla fiyatı verirken, elbette yeniden değerlemeye tabi tutulmamış duran varlıklarını da, artan yatırımlarını da ve iş potansiyelini de ve bu kârlılıkla devam etmesinin fiyatı gelecekte nasıl ucuzlatacağını da dikkate alarak fiyatlıyordur.

Etkileyici bir fiyat performansı.. Yeni DESA'lar bulmak lazım.. Mevcut DESA'ları da elden uzak tutmamak elbette.. İnişler çıkışlar elbet olabilir.

YTD.
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-12-2023 saat: 21:56.
    Clausewitz

8. Vizyon önemli.. Biraz abartılı ifadeler olsa da, bazı yatırımlarının gelecekte neler getirebileceğini iyi hesap etmek lazım:

TFG'nin 7 Temmuz'da yayınladığı rapordan ufak bir alıntı:

"İtalya'da Cuoio Rönesansı

** Şirkete Bir Tutamda La Dolce Vita

Mayıs 2023'te Toscana'da 5 bin metrekarelik bir arazi üzerinde 2 bin metrekarelik
    fabrika yatırımının tamamlanmasıyla Desa, en çok aranan "Made in Italy" nişanıyla
    en lüks İtalyan markaları için deri ürünleri üretebilir hale geldi. Deri için kullanılan
    ana malzemeler öncelikle Türkiye'den geliyor ve İtalya'da finisaj işleminden geçerek
    saygın İtalyan pasaportu kazanıyor. Bu yılın cirosuna ilk etkisinin birkaç milyon
    Euro'dan fazla olmayacağı tahmin etsek de, 2024 yılı için ciroya 15 milyon Euro'luk
    bir katkı öngörüyoruz. Ciroya beklenen bu %20'lik katkı, fabrikanın lüks markalar
    dünyasına stratejik yakınlığı sayesinde katlanarak büyüyecek.

** Bavul segmenti para basıyor
    Desa, kendi ürünlerini satmak için 53 kendi markalı mağazasının yanı sıra, Samsonite
    markalı ürünleri 36 Desa-Samsonite ve 16 Samsonite JV mağazasından oluşan bir ağ
    üzerinden satmaktadır. Samsonite ile yapılan stratejik bir anlaşma uyarınca, valizler
    TL cinsinden maliyetlendirilmekte ancak geçerli döviz kuruna göre satılmaktadır. Bu
    fiyatlandırma düzenlemesi, elverişli döviz kurları devreye girdiğinde şirketin ek kar
    elde etmesini sağlıyor. Desa ayrıca, şirketin cirosunu desteklemeye hazır olan
    potansiyel olarak güçlü bir turizm sezonundan da yararlanmaya hazırlanıyor."

TFG MENKUL DEĞERLER 7 TEMMUZ, 2023

Bunları bugün DESA'yı sattıktan sonra paylaşıyor olmak da tuhaf açıkçası.. ORGE, PNLSN, ARDYZ'ye nasıl güveniyorsam büyüme ve kârlılıkta istikrar anlamında, DESA'ya da farklı bakmıyorum. (O nedenle bunlar arada portföyümden kâr realizasyonları için çıksa da tekrar tekrar giriş yapıyorlar) DESA'nın uzun vadede daha gidecek çok yolu var, tabii ki bana göre. YTD.
    Clausewitz

Sayfa 211/265 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •