Sayfa 11/401 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 3202 madde; 81 - 88 arası.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Ş

1,537 milyon tl lik stoğu varmış...bu stok da dövizin yükselmesinden dolayı değerlenecektir ve stok karı yapacaktır...geçmişte sırf stok karı yazacak diye erbos hissesi almıştım...bilançosundan sadece bir gün önce..bilançodan bir iki ay sonra %70 kar ile satmıştım... tabi benden sonra çok daha fazla da çıkış yaptı...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

kocaer böylece hem 1,537 milyonluk stok miktarından kar yapacak....hem cirosunun %70 inin ihracat olması nedeniyle döviz karı yapacak hem de 984 milyonluk döviz fazlalığı nedeniyle kar yazacak...yani bir kaç yönden avantajlıdır kocaer...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

tüm bu olumluluğa karşılık biraz da olumsuz olabilecek tek noktası şudur diye düşünüyorum....

kocaerin dönen varlıkları 4,825 milyar iken nakit ve benzerleri 698 milyondur....bu kaleme karşılık kısa vadeli borçları 4,044 milyar iken finansal borçları 1,951 milyardır...

bir şirkette dönen varlıkların kısa vadeli borçlarını karşılaması beklenir ki kocaer 4,825 milyara karşılık 4,044 milyar ile fazlası ile karşılıyor....nakit ve benzerleri 698 milyon iken finansal borcu 1,951 milyondur...bu kalemde bir sıkıntı var..nakit ve benzerlerinin finansal borçlarını karşılaması en makul olanıdır...

yalnız şirketin yatırım yaptığını düşündüğümüzde bu finansal borçların da faiz oranlarının henüz düşük iken yapılması vede tl bazlı olması aslında pek de çekinilecek bir durumun olmadığını gösteriyor...

4. Şirketin kısa vadeli borçları 1.769 milyon..

5. Diğer kalemler müşteri siparişlerden alınan ön ödeme olabilir veyahut başka bir taahüt olabilir..

Alıntı Originally Posted by Kazançkapısı Yazıyı Oku
    borçluluk rasyosu 1,22 den 0,79 a düşmüş...çok güzel....ilk çeyrekte işçilik ,enerji ve hammadde fiyatları yükselmesine rağmen finansal giderler giderlerin azalması ve satışların da artması ile net kar geçen yılın aynı çeyreğine %114 artmıştır...oldukça başarılı bir finansal performans....ereğli ,ısdmr gibi hisseler ise o süreçte zarar açıklamışlardı...bunu da belirtmekte fayda var...

Sayfa 11/401 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •