Sayfa 77/182 İlkİlk ... 2767757677787987127177 ... SonSon
Arama sonucu : 1451 madde; 609 - 616 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. Secimden sonra gelecek hukumet bu EB vergi konusuna el atmali ve icinder cikilir bir hale getirmeli.

Ya da muafiyet sinirini 2 Milyon TL.ye yukseltmeli.

Ben yuzde 10 stopaj bile kabul ederim..
    Su andaki vergi durumu ile odedigimiz kazancin yuzde 20-22si cikiyor cunku

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Secimden sonra gelecek hukumet bu EB vergi konusuna el atmali ve icinder cikilir bir hale getirmeli.

Ya da muafiyet sinirini 2 Milyon TL.ye yukseltmeli.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Mehmet bingöl üstadın kaleminden;

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1724780
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. tecrübeli arkadaşlara vergilendirme ile ilgili bir sorum olacak;

Eurobond faiz gelirinin matrahını hesaplarken, aşağıdaki kalemleri matrah'tan düşebiliyor muyuz?

1) Beyan edilen gelirin %15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla; mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortalarına ödenen primlerin %50’si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri.
    2)Beyan edilen gelirin %10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle kanıtlanması şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları,
    3)Makbuz karşılığında yapılan çeşitli yardım ve bağışlar(detaylarına vergi rehberinden ulaşabilirsiniz)

Eğer bunları matrahtan düşebiliyorsak, ve bunları düştükten sonra 2022 toplam geliri 70.000 sınırının altında kalıyor ise beyanname verilmesi gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Sadece 31sf okuyunuz...

https://www.gib.gov.tr/sites/default...radirehber.pdf

Alıntı Originally Posted by Canth Yazıyı Oku
    tecrübeli arkadaşlara vergilendirme ile ilgili bir sorum olacak;

Eurobond faiz gelirinin matrahını hesaplarken, aşağıdaki kalemleri matrah'tan düşebiliyor muyuz?

1) Beyan edilen gelirin %15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla; mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortalarına ödenen primlerin %50’si ile ölüm, kaza, hastalık, sağlık, engellilik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri.
    2)Beyan edilen gelirin %10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle kanıtlanması şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları,
    3)Makbuz karşılığında yapılan çeşitli yardım ve bağışlar(detaylarına vergi rehberinden ulaşabilirsiniz)

Eğer bunları matrahtan düşebiliyorsak, ve bunları düştükten sonra 2022 toplam geliri 70.000 sınırının altında kalıyor ise beyanname verilmesi gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6. - Pirimli olarak eurobond aldım.
    -İlk sene beyan sınırı altında kaldim ve beyanname vermedim.
    -İkinci sene beyan sınırı uzerine çıktım. Pirim miktarını elde ettiğim kupon gelirinden düşebilir miyim

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Merhaba, benimde vergilendirme ve beyanname doldurma konusunda bir kaç sorum olacak. Forumda ve nette araştırdım ama tam olarak cevap bulamadım.

2022 yılının son dönemlerinde ilk kez eurobond aldım. 5-6 farklı Eurobond'u farklı tarihlerde aldım. Bu nedenle genelde bahsedilmeyen biraz istisna durumlar oluştu. Yazılarda genelde aynı yıl içinde bir Eurobond üzerinden toplu alıma örnekler veriliyor.

Sorularım şunlar olacak. Benzer durumda olan arkadaşlarada cevapların faydalı olacağını düşünüyorum.

1- Aldığım iki farklı Eurbond'u sonradan cazip olmadığını düşünerek sattım. Birinde Yi-Üfe oranına göre değerlenme yaptığımda TL bazında 3000 TL Zarar, diğerinde ise 400 TL karda görünüyorum. Karda olanda aslında Yi-Üfe %7 olduğundan,%10 altında kalıyor ve yeniden değerlendirme olmadığından bu kar görünüyor. Toplamda ise zararda olduğumdan byu işlemleri beyan etmeme gerek var mı?

2-Eurobond alım satım kar zararları Hazın Beyan sisteminde nereye giriliyor? Sadece Faiz gelirleri için 616 kodlu bir seçenek görebildim?

3- Bir önceki yıl aldığımız ama ilk kupon getirisini o yıl alamadığımız Eurbond'lardaki kirli fiyat-temiz fiyat farkını nasıl değerlediriyoruz? Okudularımdan anladığım Eurobond alırken ödediğimiz Faiz farkını (Kirli fiyat) ilk kupon alımında bu gelirden düşüp kalan tutar üzerinden vergi veriyoruz.2022 içinde aldığım ama ilk kuponu ödemesini 2023 yılında yapacak olan Eurobondlar için 2024 yılı mart ayındaki beyanda mı bu işlemi yapmalıyız? Yoksa bu beyannamede zarar olarak gösterip, 2023 yılı sonundaki karlardan mı düşmeliyiz?

4- 3ncü soruma özel olarak bende şöyle bir durum oluşuyor. 2022 yılında aldığım Eurobondaların bir kısmından misal 4000 TL faiz geliri alıyorum, ama bundan kirli fiyat için ödediğim farkı düşünce 1000 Tl faiz gelirim oluşuyor. Diğer yandan aldığım diğer Eurobondlardan ilk kuponu 2023de ödeyecekler için toplamda 7000 TL kirli temiz fiyat farkı ödemişim.
    Yani 4000 kupon geliri, 3000 TL bunların kirli - temiz fiyat farkı, 7000 TL de faiz almadıklarım kirli-temiz fiyat farkı sonucunda aslında 2022 yılında 6000 TL zarar mı beyan etmek gerekiyor?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum merhaba,
    veraset intikal ile gelen gelirler de buna eklenmeli midir. Banka ve veya tapu gelirleri de yillik toplam gelire eklenir mi...

Saygilarimla...
    Veraset yoluyla gelen intikaller veya ivazsız intikaller "Versaset ve İntikal Vergisi" 'nin konusu olduğu için mart ayında verilecek gelir vergisi beyanında gelir toplamına dahil edilmez.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 77/182 İlkİlk ... 2767757677787987127177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •