Sayfa 180/180 İlkİlk ... 80130170178179180
Arama sonucu : 1438 madde; 1,433 - 1,438 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Evet kupon derken aslında getiriyi kast ediyorum.Kupon faizi sabit ama getiri alım maliyetine göre belirleniyor. Yazılanlardan anladığım banka call etmeyip devam ederse aynı getiriyi elde ediyoruz. Ama 100 nominal değerden satacağımızın garantisi yok. Eurobondların en iyi özelliklerinden biri vade tarihinde ne alacağınızı bilmenizdi bana göre. Bu tür eurobondlarda bu konuda belirsizlik var gibi.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Evet kupon derken aslında getiriyi kast ediyorum.Kupon faizi sabit ama getiri alım maliyetine göre belirleniyor. Yazılanlardan anladığım banka call etmeyip devam ederse aynı getiriyi elde ediyoruz. Ama 100 nominal değerden satacağımızın garantisi yok. Eurobondların en iyi özelliklerinden biri vade tarihinde ne alacağınızı bilmenizdi bana göre. Bu tür eurobondlarda bu konuda belirsizlik var gibi.
    vade tarihi 100....alımdaki maliyet zararı var sadece....onuda düş vergiden...maliyet zararı getiriye yediriliyor....onedenle getiri kuponun gerisinde kalıyor....karışık ama işin içindekiler anlaması lazım...vade tarihinde nominal ne varsa hesaba geçiyor...bide son kupon yatıyor...

Daha önce burada bahsedilmişti. Paylaştığım bir mali müşavirler videosunda da vardı.
    Bildiğim kadarıyla nominalden yüksekten alınan eurbondlarda, nominal üzerindeki tutar ileride alınacak kupon sayısına bölünerek her yıl vergiden düşülüyor. Yada vade sonunu bekleyip o yıl ki vergiden düşüyorsunuz. Ama o pek karlı görünmediğinden her yıl düşmek daha iyi gibi.

Yinede ülkenin her konusunda olduğu gibi karman çorman sistem.

Alırken ödenen kirli temiz fiyat farkıda ilk alınan kupon gelirinden düşülüyor. Böylece maliyet temiz fiyata geliyor.

Yatırımını bir iki Eurobonda yapanlar için hesaplama çok zor değil. Ben on farklı eurobond aldığımdan biraz uğraştırıyor.

Alıntı Originally Posted by büyükşef Yazıyı Oku
    hep ben cevap veriyorum....vergici yokmu....maliyet zararını 1.yıl tamamını matrahtan inen varmı...yıllara bölmeden yani...özel kağıtlara girince başınıza gelecek...çoğunluğu 100ün üzerinde..
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

4.  Alıntı Originally Posted by büyükşef Yazıyı Oku
    vade tarihi 100....alımdaki maliyet zararı var sadece....onuda düş vergiden...maliyet zararı getiriye yediriliyor....onedenle getiri kuponun gerisinde kalıyor....karışık ama işin içindekiler anlaması lazım...vade tarihinde nominal ne varsa hesaba geçiyor...bide son kupon yatıyor...
    yalnızca balinaların aldığı kağıtlar var duck bey bulursan haberleşelim...örnek xs1626188491..şekerb.12 veriyor...ben bulamadım...yok çekiyolar küçüklere...garanti yok diyo...çalışıyorsan bbaşka bankada varmı sormak lazım...

5.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Daha önce burada bahsedilmişti. Paylaştığım bir mali müşavirler videosunda da vardı.
    Bildiğim kadarıyla nominalden yüksekten alınan eurbondlarda, nominal üzerindeki tutar ileride alınacak kupon sayısına bölünerek her yıl vergiden düşülüyor. Yada vade sonunu bekleyip o yıl ki vergiden düşüyorsunuz. Ama o pek karlı görünmediğinden her yıl düşmek daha iyi gibi.

Yinede ülkenin her konusunda olduğu gibi karman çorman sistem.

Alırken ödenen kirli temiz fiyat farkıda ilk alınan kupon gelirinden düşülüyor. Böylece maliyet temiz fiyata geliyor.

Yatırımını bir iki Eurobonda yapanlar için hesaplama çok zor değil. Ben on farklı eurobond aldığımdan biraz uğraştırıyor.
    hepsini maliyet zararını ve işlemiş faizini hesapla tek parça düş...ayrıayrı uğraşma...ilgili günde tlye çevir..

6.  Alıntı Originally Posted by büyükşef Yazıyı Oku
    banka kuponu öder...opsiyon bankada....call yaparsa banka düşük faizle borçlanma hakkını elde tutuyor....örnek odea 17 ile başladı şu an 11de...ama call yapmadı...10 yıllık çıkar...5 yıl sonra caall tarihinde yapmazsa yani call tarihi geçerse devam eder vade sonuna kadar...
    Odea şu an piyasaya çıksa 11'e tekrar borçlanamayacağını düşünüyor olsa gerek...yoksa neden devam etsin...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 180/180 İlkİlk ... 80130170178179180

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •