Sayfa 258/386 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358 ... SonSon
Arama sonucu : 3088 madde; 2,057 - 2,064 arası.

Konu: DOAS - Doğuş Otomotiv

1.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Meraktan sarı siteye bakayım dedim de, ID 3'ler satılıyor 2. el olarak...

https://www.sahibinden.com/volkswagen-id.3

not: ıd 4 - ıd 6 da varmış bu arada...
    Turali bey bence enflasyon ve maliyetlerin hizli yükselişi nedeniyle ulkemizde bu sene başından bu yana gözlenen şudur ki enerji sektöründe hızlı gelişmeler ve yatırımlar görülüyor şirketlerde. Dolayısıyla elektrikli araçlar sektöründe de hızlı gelişmeler yaşıyoruz. Almanya Türkiye nin enerji sektorunde bu kadar hızlı atağa geçeceğini düşünmedi bence. Neredeyse Avrupa ile yarışır hale geldi enerji sektörü. O yüzden alt yapı sektörünün gelişmesini beklediler muhtemelen ve 2024 yılı en uygun yıl olabilir dediler kafalarında ki düşünceye göre. Birde biliyorsunuz alt yapı hazir olmayinca yaptığınız yatırımlar beklemeye geçiyor ve belirsiz bir süre bekleyebiliyor bazen yatirimlar kendiliğinden çürüyebiliyor yada zamana ayak uyduramıyor ve değerini yitirebiliyor. Özellikle elektrikli araç sektörü geleceğin hayal ettiği ve gerçekleşmesi beklenen bir sektör. Ancak alt yapı hazır olmazsa tüketici de almaz, satış olmaz, yatirimlar boşa gidebilir. Avrupa bile tam olarak henüz elektrikli araç sektörü için hazır değiller. Biraz daha gelişmeler gerekiyor gibi. 2024 bencede en uygun zaman olabilir elektrikli arabalara başlamak için. Ama beklenmedik bir olay var o da Çin bu konuda hızlı ilerliyor ve elektrikli araçlar konusunda hızlı gelişiyorlar ve dünyaya şimdiden satmaya başladılar bile. Avrupanin bu konuda önlem alması gerekebilir belki. Doğuş holding ve Alman otomobilleri üretim ve satış açısından bakarsak eğer olaya bugün %7,5 lara kadar satış rakamları düşmüş sanırım ama eski satış rakamlarina (%15 lere) ulaşmak için hazırlıklarını ve modellerini şimdiden ayarliyor gibiler. Umarım 2024 te daha iyi satış rakamlari ile geçer. Planlar tutarsa çok güzel kâr rakamları da yazabilirler. Bugünkü kâr rakamlari bile aslinda baya guzel şuan da. Ama 2024 beklenen satışlar artarsa çok çok daha güzel rakamlar ortaya çıkabilir. Sanirim doğuş holding elektrikli araç sektörünun kendi sattığı araçlar açısından hızlanması adına şimdiden için şarj istasyonuna yönelebilir. Sonuçta bu da kârlı olan ve ihtiyaç olan, çözülmesi gereken sorunlardan biri gibi geliyor bana. Elektrikli arabaların en büyük ihtiyacı şarj istasyonu. Kaliteli arabaya binen zenginlerin kaliteli şarj istasyonu beklentisi olacaktır diye düşünüyorum. Zenginler her şarj istasyonuna girmez sanirim. Aynı gayrimenkul sektöründe olduğu gibi. Elektrikli araçlar konusunda hızlı bir süreç var ortada ve yatirimlar da buna göre şekilleniyor şuan. Ayak uyduramayan şirketler geri kalabilir bu sektörde

Tavsiye içermez kendi düşüncem dır

2. Mesela böyle bir medya haberi gördüm, okuyabilirsiniz,,

ÇİNLİ OTOMOBİLLER PİYASAYI BOZUYOR
    Von der Leyen, Avrupa şirketlerinin çoğu zaman bazı pazarlardan dışlandığını veya piyasa bozucu eylemlerle karşılaştığını, özellikle büyük kamu sübvansiyonlarından yararlanan rakiplerinin buralarda fiyatları kırdığını anlattı. Çin'in adil olmayan ticaret uygulamalarının geçmişte Avrupa güneş enerjisi sektörünü olumsuz etkilediğini aktaran von der Leyen, Avrupa'da pek çok işletmenin, büyük oranda sübvansiyon sağlanan Çinli rakipler nedeniyle işlerini kaybettiğini ifade etti.

PİYASALAR ÇİNLİ OTOMOBİLLERLE DOLUP TAŞIYOR
    Von der Leyen, elektrikli araçların Avrupa için büyük potansiyele sahip, temiz ekonomi için çok önemli bir sektör olduğunu belirtti. "Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor. Çin elektrikli otomobillerinin fiyatları devasa devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızın işleyişini bozuyor." diyen von der Leyen, bu durumu kabul etmediklerini vurguladı. Von der Leyen, "Bugün Komisyon Çin'den gelen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlattı." dedi.

Avrupa'nın rekabete açık olduğunu yineleyen von der Leyen, burada haksız uygulamalara karşı kendilerini savunacaklarını belirtti. AB elektrikli otomobil üreticileri uzun süredir Çin'den ithal edilen araçlara karşı soruşturma açılmasını talep ediyordu. Bu soruşturma sonucunda Çin'den sübvansiyon alan ve AB ülkelerine gönderilen elektrikli otomobillere ek gümrük tarifleri uygulanması söz konusu olabilir. Son yıllarda AB ülkelerinde satılan elektrikli otomobillerde Çin üreticilerinin payı hızla yükseliyordu.

Avrupa bir şekilde Çin li elektrik araçları konusuna bir çözüm bulacak gibi sanki. Bakalım zamanla durum netleştirirler. Ama araçlar piyasanin en önemli öncelikleri. Araçlar hayatimizda olmazsa eğer o yiyeceğimiz içeceğimiz yükleri, malzemeleri ne taşıyabilir veya ınsanları işyerlerine kim taşıyabilir. Bu sektör vazgeçilmez bir sektör. Bazen satış rakamları yavaşlıyor ama sonra yine düzeliyor.

Tavsiye içermez

3. İstanbul Kadıköy yakasında oturuyorum ve hergun en az 2/3tane elk.araba görüyorum.Simdiki arabalardaki on radyatör izgara kısmı dümdüz..Enteresan bir tane bile TOGG goremedim
    Varmı gören.Evet su aralar doğuş gurubu bu konuda sessiz ve derinden gidiyor gibi.

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Mali müşavir arkadaşlara ve temettü beyannamesi konusunda tecrübeli arkadaşlara bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim

2022 yılında elde edilen gelirler için temettü beyan sınırı 70.000 TL (2023 gelirleri için 150.000 TL). Bu sınır hesaplanırken temettü ile birlikte kira gelirleri de hesaba dahil ediliyor.
    Bu hesap yapılırken:
    1-Brüt temettü'nün yarısı alınıyor yani istisnadan sonraki kısmı
    2-Kira geliri alınıyor
    Benim sorum şu:Yıllık toplam gelir hesaplanırken kiranın tamamı mı alınıyor yoksa istisna düşüldüken sonraki kısmı mı alınıyor?(İstisna:2022 için 9.500 TL,2023 için 21.000 TL)

Örnek soru:
    2022 yılında brüt 120.000 TL temettü gelirim oldu ve 12.000 TL kira gelirim oldu. Bu durumda ben 2023 martında vereceğim beyannamede temettü geliri mi beyannameye dahil edecek miyim?
    Eğer yıllık 70.000 TL geliri aşıyor mu hesabında kira gelirimi istisna olan 9.500 TL yi düşerek hesaplarsam toplam beyana tabi gelirim:60.000+2.500=62.500 TL olur ve temettü gelirimi beyan etmem.
    Ama eğer kira istisnası düşülmeden hesaplamak gerekiyorsa:60.000+12.000=72.0000 TL yani temettü gelirimi de beyan etmem gerekiyor.

Bunlardan hangi şık doğru:
    A) Yıllık toplam gelir hesaplanırken temettünün yarısı ve kiranın 9.500 TL üstündeki kısmı hesaba dahil ediliyor
    B)Yıllık toplam gelir hesaplanırken temettünün yarısı ve kiranın hepsi hesaba dahil ediliyor

Benim bilgim ve mantığım A şıkkı diyor

Üstadlar hangisi doğru?

5. Sayın canmert, kira gelirini bilmem ama 2022 için 140000 2023 için brüt 150000 i geçince beyan edeceksiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by memix Yazıyı Oku
    Sayın canmert, kira gelirini bilmem ama 2022 için 140000 2023 için brüt 150000 i geçince beyan edeceksiniz.
    2023 için 150 değil 300 bin TL sayın memix(Temettünün yarısı istisna olduğu için)

Benim sorum başka ince bir konu

O toplam 140 ve 300 bin hesaplanırken kira gelirinin toplamımı mı yoksa kira istisnası düşülerek mi hesaplanıyor bunu sordum

Mali müşavirler iyi bilir

7. Doğru haklısınız karıştirmisim

8. Ulan biz de 10-15 fk ile fiyatlansak ya. Ne kadar çöp varsa 40-50 fk.

Sayfa 258/386 İlkİlk ... 158208248256257258259260268308358 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •