Sayfa 262/302 İlkİlk ... 162212252260261262263264272 ... SonSon
Arama sonucu : 2413 madde; 2,089 - 2,096 arası.

Konu: KAREL - Karel Elektronik

1.  Alıntı Originally Posted by Hasan Kürşad Yazıyı Oku
    Cironun 2023 yıllık bilançosunda 400 milyon dolar olması benim için büyük sürpriz olur, 2024 yılı için bu rakam ve biraz üstü ciro olabilir, stoklarda ve borçlarda azalmayı yıllık bilançoda göreceğiz bence, yıllık bilançonun Karel için finansal anlamda dipten dönüş işareti olacak şekilde olumlu olacağını düşünüyorum ama 2024 ilk çeyrek bilançosu yangın nedeniyle ne kadar olumsuz etkilendi bilmiyorum, önemli bir üretim ve gelir alanı olan elektronik kart bölümü hatırı sayılır bir süre kapalı kaldı, o nedenle ilk çeyrek bilançosu iyi ya da kötü çok önemli değil benim için, istisna bir çeyrek olacak inşallah çok sıkıntı olmadan atlatılmıştır, çok uzatmadan özetle beklentim hem karlılık hem büyüme hem de yatırımcısını güldürme açısından 2024 yılının Karel için çok önemli ve olumlu bir yıl olacağı yönünde, bakalım nasibmiz neyse onu göreceğiz...
    Hasan hocam… Enflasyon muhasebesinin olumlu etkileyeceği şirketlerin , duran varlıkları kaleminin fazla olanlar ( gerçek değerleme yapılmamış ) , uzun vadeli finansal borcu fazla olanlar olumlu etkilenecekler.karelin bundan sizce olumlu etkileneceğini düşünüyormusunuz…

2.  Alıntı Originally Posted by Marin Yazıyı Oku
    Hasan hocam… Enflasyon muhasebesinin olumlu etkileyeceği şirketlerin , duran varlıkları kaleminin fazla olanlar ( gerçek değerleme yapılmamış ) , uzun vadeli finansal borcu fazla olanlar olumlu etkilenecekler.karelin bundan sizce olumlu etkileneceğini düşünüyormusunuz…
    Enflasyon muhasebesi kapsamında, duran varlıklarının öz sermayesine oranı yüksek şirketlerde değerleme farkları nedeniyle bir defalık ciddi kar rakamları görülebileceğine ilişkin yorumlar birçok yerde var. Karelin de duran varlıklarının öz sermayesine oranı yüksek, bu nedenle Karelin kendi faaliyetlerinden kaynaklanan kar rakamına ek olarak enflasyon muhasebesi nedeniyle bir defalık ilave kar rakamı yansıyacaktır bence de, ama rakam ne kadar olur bunu bu kadar az bilgi ile bilmek mümkün değil çünkü şirketin duran varlıklarının tümünü bilmek ve bu duran varlıklara ne kadar önce değerleme yapıldığını bilmek lazım ki muhtemel bir rakam tahmin edilebilsin. Şu anda şirketlerin muhasebe bölümlerinin bu tip ayrıntılarla boğuştuğunu tahmin ediyorum. Bilanço gelmeden kimsenin bu konuda doğru bir tahmin yapabileceğini zannetmem. Söyleyebileceğim tek şey enflasyon muhasebesinin Karelin 2023 yıllık bilançosuna olumlu katkısı olacağı olur.

3.  Alıntı Originally Posted by WIPER Yazıyı Oku
    Şirkete güvendik 2 bedelliye katıldık...bawer ortak ve ben yanlış hissede bulunmayız..
    Karel'deki cevheri görüyoruz ama mali konularda çok mahir değiller, Doğan gelince tamam dedik bu eksikliği de onlar kapatırlar diye ama henüz bir etkisi yansımadı, senelik bilançoyu merakla bekliyoruz, enflasyon muhasebesi pd/dd oranlarında bir iyileşme sağlayabilir asıl faaliyet ve net kar pozitif olursa o zaman tutamazlar hisseyi, kendinden söz ettirir, tabi ki bu olumlu olasılıklara bağlı, bekliyoruz bakalım.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

4. Pis kuruluğuna devam ediyor Karel tahtacısı…

5. Dik duruşu ile güven vermişti bugün ama üfleyince yere serildi kağıttan kaplan kral.

İyi tatiller herkese.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

6. Rsi çok yükselmişti havasını indirmek gerekir
    Köprüden geçince yükselişe devam inşaALLAH

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan Kürşad Yazıyı Oku
    Birkaç ay önce sorduğum bir sorunun cevabına göre Nokia ile yürütülen işin toplam cirodaki payı %3 civarıydı, (yıllık bilançoda ciro 300-320 milyon dolar arasında gelebilir diye tahmin ediyorum,) bu konuda asıl büyük iş Ülkemizde 5G frekans ihalesi yapıldığında ortaya çıkacak bence, Karel hem milli 5G çalışmalarında birçok donanım ve yazılım üretti hem de yerli ürün sertifikası alınmış olarak Nokia adına 5G baz istasyonu üretiyor. Burada tek sıkıntı bu frekans ihalesi ne zaman yapılır ve cep telefonu operatör şirketleri çok yüksek bedeller isteneceğini duyduğum bu ihalede ne kadar ödeme yapabilirler? Bu kritik bir sorun, eğer 5G altyapı kurulumu gecikirse bu nedenle gecikebilir. Ama her halükarda bu 5G altyapı kurulumu başlayacak ve Türkiye'de 5G baz istasyonu üreten bir şirket olarak Karel in bu pastadan ne kadar büyük dilim alacağını göreceğiz, savunma, otomotiv gibi alanlarda çok önemli beklentiler var ama önemli beklentilerden biri de bu 5G ve onunla doğrudan bağlantılı olan nesnelerin interneti, Karel hem 5G cihaz ve yazılımlarında hem de nesnelerin internetinde çok güçlü ve epey hazır.
    nokia ile baz istasyonu üretip satacaktılar bu konu ne oldu acaba..

8.  Alıntı Originally Posted by WIPER Yazıyı Oku
    nokia ile baz istasyonu üretip satacaktılar bu konu ne oldu acaba..
    Sayın Wiper, sizin de alıntı yaptığınız mesajımda geçen "Nokia ile yürütülen işin toplam cirodaki payı %3 civarı" diyerek bahsettiğim iş zaten Nokia adına baz istasyonu üretiminden gelen nakit, şu aşamada çok büyük bir rakam değil, yıllık ciro tahminime göre orantılarsak yıllık muhtemelen 9-10 milyon dolar gibi bir yıllık iş hacmi var diyebiliriz, şimdilik Karel için küçük bir rakam ama işin boyutundaki asıl büyüme ülkemizde 5G altyapı kurulumu çalışmaları başladığında olacak bence,Türkiye'de 5G altyapı kurulumunda yerlilik oranı daha yüksek olacak. önce bizdeki 5G altyapısı için önemli miktarda baz istasyonu gerekecek, sonra da bizim etki sahamızda olan onlarca ülkeye ihracat yapılacak, bu konudaki bazı makalelerde 5G için normalde ihtiyaç duyulan baz istasyonunun 8 katı baz istasyonuna ihtiyaç olduğu yazılıyor, sadece bu veri bile işin ne kadar büyük olacağını gösteriyor bence

Bu konuyla ilgili olarak işin potansiyel boyutunu daha iyi anlatabilmek için bir örnek vereyim. Haziran 2023 ayının ilk haftasında bir yatırım teşvik haberi dikkatimi çekmişti, Telekom 7 milyar 102 milyon TL tutarında 128.188 tane baz istasyonu için teşvik belgesi almıştı, burada önemli olan teşvik belgesinin yerli üretim türünde olmasıydı, Türkiye de yerli olarak 4,5G baz istasyonu üreten ulak ve Karel var, 5G baz istasyonu üreten ise sadece Karel, Nokia için yapılan üretime yerli ürün sertifikası alınmıştı zaten, Türk Telekom un bu yatırım rakamının çok büyük bir kısmı bence 5G yatırımı için, bu nedenle Karel de sadece Türk Telekom a baz istasyonu satışı için rekor bir iş anlaşması olabileceğini düşünmek hatalı olmaz bence.

Türkcell de bu konuyla hazırlık anlamına gelecek bir hamle yaptı, Kasım 2022'de Turkcell üst yönetimi ile Nokia Tr üst yönetimi Karel fabrikasını ziyaret etmişti, Turkcell'in 5G çalışmalarına başladığında altyapı cihazlarını kimden almayı planladığı belli,

Türk Telekom, Türkcell ve Vodafone her üçü de daha yüksek oranda olacağını bildiğim zorunlu yerlilik oranını tuturabilmek için mümkün olan her ürünü yerli üretilmiş ürünlerden almak zorunda kalacak, gerisi belli... Karel bu 5G işinden çok pay alacak bence.

Sayfa 262/302 İlkİlk ... 162212252260261262263264272 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •