Sayfa 439/627 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon
Arama sonucu : 5012 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

holdingleşme sonrası işbankası solo bankacılık yapacak tarzı bir değerlendirmeyi tam anlayamadım.

Bildiğim kadarıyla holdingin sahibi yine işbankası olacak. konsolidasyonu daha rahat yapmak için bu yola gidiyorlar diye anlıyorum, bir sürü borsa ve borsa dışı şirketi düşündüğümde.

diğer yandan.. eğer holding bankanın sahibi olsa o zaman bu ifadeyi kullanmak daha mantıklı olurdu diye düşünüyorum. yani ancak o zaman bir "solo bankacılık" kavramı mantıklı hale gelirdi.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

basındaki açıklama şöyle:

"Türkiye İş Bankası Grubu, bünyesinde yer alan iştiraklerini daha etkin yönetim amacıyla bankanın yüzde 100 sahipliğinde kurulacak yeni bir şirket altında toplayacağını duyurdu."

https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonom...yacak-7783794/
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. https://www.dizibox.tv/billions-7-sezon-12-bolum-izle/

Özellikle bu dizi. Özellikle bu bölüm.

Bizim bu işlerde ayılar vardır. Ayıdan büyük fil vardır. Bazen kimin arkasında kaç tane fil var bilinmez.

Ben 30 yılı aşkın bu işin içindeyim. Hiçbir şekilde yanlış işlerin içinde olmadım.

O yüzden size tavsiyem yan yana oturup işini yaparken gözlerinizle görmediğiniz hiçbir adama güvenip geleceğinize ipotek koydurtmayın.

Ben bu piyasada Hüstadım diye geçinip kartondan imparator olan o kadar çok insan biliyorum ki.

Bunları niye yazıyorum para böyle kaybediliyor çünkü. Zamanını aldığım diğer arkadaşlar hakkını helal etsin.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4. İşin rengi şimdi ortaya çıktı. Hata bende, yurtdışında yapılan bu tür işlemlerle karıştırdım ve klasik Türk perspektifi ile bu kısmi bölünme olayına bakamadım. İşbankası bağlı ortaklıklarını, %100 bağlı ortaklığı şeklinde yeni kurulacak bir anonim şirkete devredecekmiş ve bankanın mevcut sermaye yapısı değişmeyecekmiş. O zaman bu işlem ciddi bir kurumsal katma değer sağlamaz. Ha Ali Veli, ha Veli Ali. Muhasebe kalemleri arası bir işlemden farkı yok bunun. Ben de sanmıştım ki bankanın bünyesindeki saklı değerler gün yüzüne çıkacak. Meğerse saklı değerler saklı kalmaya devam edecekmiş. Bu işin mantığını çözemedim. Bağlı ortaklıklarla iştirakler artık yeni kurulacak bir bağlı ortaklığa bağlı olacak. Böyle bir hamle ne tür kurumsal katma değer yaratabilir ki?
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

5. Benim işbankasının yaptığı açıklamadan anladığım TH nickname li arkadaşın söyleminden farklı bankanın %100 üne sahip olduğu yeni bir şirket kurmak ve tüm iştiraklerindeki paylarını bu şirkette toplamak. Dolayısıyla konsolide bilançoda bu şirketin değeri ilave gelecek. Kurulan bu şirketin halka arz edilmesi halinde elde edilecek kar İşbankası bilançosuna kar olarak yansıyacak. Ayrıca tüm iştirakler bu şirkete zaman içerisinde gerçek değerleri üzerinden dahil olacağı için özkaynakları tam ve eksiksiz olarak banka bilançosunda yer alacak. İşte o zaman ak g.t kara g.t tam olarak ortaya çıkacak. Ancak sürecin uzaması hisse üzerinde beklentilerin ötelenmesi sebebiyle fiyat baskısına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte yıllık bilanço üzerinden bu işlemlerin sonuçlandırılmasıda zamanı geldiğinde hisse fiyatına ilave pozitif yönde yansıyacaktır.

6. Kısaltılmış hali ile TH yeni kurulacak şirketin ve aynı zamanda İşbankasının konsolide bilançosunu görmeden bence büyük konuşmayın. Eğer mevcut İşbankası konsolide bilançoda tüm iştiraklerin gerçek özkaynakları ile gösterildiğini (Saklı hazineler olmadığını) biliyorsanız bunu açıklayıverinde bizde boşuna beklenti içerisine girmeyelim. Ha bilmiyorsanız o zaman lütfen tüm yatırımcılar gibi bekleyiverin.

7. Sayın TH Hakan Bey ile nasıl olsa kanka olmuşsunuz (]Bankanın satın alınması konusunda). Rica etsem kendilerine iştiraklerin İşbankası bilançosunda nasıl muhasebeleştirildiğini sorarmısınız. Öğrenince bizede açıklarınız çok makbule geçer

8. Ben yatırımcı değilim, al-sat ve sat-allarla uğraşıyorum. Bu girişimin sonucu beni pek de ilgilendirmiyor., beklemem gerekmiyor. En çok işlem yaptığım kağıtların arasında İSCTR gelir. Her işlem günü milyonlarca TL lik işlem yapıyorum bu hissede. Şahsi görüşüm, bu Holding girişiminin tamamen kozmetik olduğu, yapısal olmadığı, bankaya ciddi bir katma değer sağlamayacağı yönündedir. Gelişmiş ülkelerin birinde ayni durumda bulunan bir şirket kesinlikle bu cihete gitmezdi, hatta tam tersini yaparak hissedarların menfaati kapsamında çekirdek faaliyet alanıyla ilgisi olmayan bağlı ortaklıkları elden çıkarırdı. Tamamen oryantel ve kozmetik bir hamledir İşbankasının yaptığı.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

Sayfa 439/627 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •