Sayfa 524/764 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574624 ... SonSon
Arama sonucu : 6112 madde; 4,185 - 4,192 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Aylar öncesinden yıllar öncesinden dedik pilli araba olmaz diye

Dediker ki sen ford tan tesladan appledan mersodan iyi mi bilecen yiğenim
    Teslacılar sevinç çığlıkları atıyor sektör Teslaya kaldı diye. Tesla bu işten ya ihya olacak ya da o da havlu atacak, yakında kokusu çıkar ortaya diyecem ama hazır millet bu beklentiye girmişken neden o da vazgeçtiğini açıklasın ki, vazgeçse bile açıklamaz bunu, amman hisseleri düşmesin diye.

2. Elektrikli dönüşümü için ne elektrik üretimi ne de elektrik alt yapısı yeterli değil. Bizim ülkemizde zaten hiç değil. Haydi zaten bizim ülkede bu dönüşüm ağırlık olarak zaten görünür gelecekte imkan dahilinde değil de Avrupa içinde öyle kolay değil. Tüm araç portföyünün elektrikliye dönüşümü için gerekli elektrik üretimi ve bunu kaldıracak altyapısının kurulumu için gereken maddi yatırım miktarı ve üretim/dağıtım yatırım sürelerini kimse hesaba katmadan algı oluşturuluyor dünya da. İçten yanmalı alt yapısı dünya da onlarca yılda kurularak bugün ki seviyeye geldi. Bu konuda algısına yenik düşenlerin malları 700-1000 yolculuğunda bir güzel ellerinden alındı. Bu algıyı bilerek yada cehaletleri ile alet olup bilmeyerek yayanlarda aldıkları vebal ve yüce makama verecekleri hesabın yükü ile baş başa kaldı.
    Az insan çok huzur

3. Elektriklinin tutmayacak olmasının sebebi çok basit.

Pratik değil.

Bu kadar. Hidrojenlinin daha çok şansı var

4.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Elektrikli dönüşümü için ne elektrik üretimi ne de elektrik alt yapısı yeterli değil. Bizim ülkemizde zaten hiç değil. Haydi zaten bizim ülkede bu dönüşüm ağırlık olarak zaten görünür gelecekte imkan dahilinde değil de Avrupa içinde öyle kolay değil. Tüm araç portföyünün elektrikliye dönüşümü için gerekli elektrik üretimi ve bunu kaldıracak altyapısının kurulumu için gereken maddi yatırım miktarı ve üretim/dağıtım yatırım sürelerini kimse hesaba katmadan algı oluşturuluyor dünya da. İçten yanmalı alt yapısı dünya da onlarca yılda kurularak bugün ki seviyeye geldi. Bu konuda algısına yenik düşenlerin malları 700-1000 yolculuğunda bir güzel ellerinden alındı. Bu algıyı bilerek yada cehaletleri ile alet olup bilmeyerek yayanlarda aldıkları vebal ve yüce makama verecekleri hesabın yükü ile baş başa kaldı.

İçten yanmalı motorların yayıldığı zamanlardaki teknoloji insan gücü ve üretim hızı ile bugünü karşılaştırmak çok yanlış.Elektrik zaten her yerde var. Yayılması diye birşey söz konusu değil. Üretim in artması çok problem olmaz.İsteseler yaparlar. 10 larca yıl sürecek bir yatırım da değil aslında.Türkiye de 90 larda doğalgaz hiç bir yerde yokken bile bir kaç sene içinde en batıdaki büyük şehirler de dahil her yere yayabildiler. Şu an için en önemli problem şarj süresi ve kullanım ömrü. Şehir için kullanımda ok ama şehirler arası sıkıntı. Pil teknolojileri gelişmeli bu konuda ciddi araştırmalar devam ediyor. Elektrikli araçdan geri dönüş yok.Bu kadar.
    Şu an insanlarda bir tereddüt var.Haklılarda. Ama 2030 a kadar elektrikli otoların pazarda çoğunluğu ele geçireceğini ve içten yanmalı motor kullananlara kötü gözle bakılacağını düşünüyorum.

5. Mathias tereciye tere satmaya kalkmışsın. Bu sektörün en altından başlayıp üst kademelerinde yöneticilikten emekli olmuş bir mühendis olarak verdiğin cevabın yanlışlarla dolu olduğunu söyleyeyim sana. Fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Herbokologlardan çektiğimiz kadar hiç bir şeyden çekmedik ülkece.
    Az insan çok huzur

6.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Teslacılar sevinç çığlıkları atıyor sektör Teslaya kaldı diye. Tesla bu işten ya ihya olacak ya da o da havlu atacak, yakında kokusu çıkar ortaya diyecem ama hazır millet bu beklentiye girmişken neden o da vazgeçtiğini açıklasın ki, vazgeçse bile açıklamaz bunu, amman hisseleri düşmesin diye.
    Öyle zannedildiği kadar bir talep yok elektrikli araç için. Bir sürü otomobil üreticisinin olduğu piyasada tesla da bir başka aktör sadece. Batar çıkar bilmem. Onu zaman gösterir.

7.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Mathias tereciye tere satmaya kalkmışsın. Bu sektörün en altından başlayıp üst kademelerinde yöneticilikten emekli olmuş bir mühendis olarak verdiğin cevabın yanlışlarla dolu olduğunu söyleyeyim sana. Fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Herbokologlardan çektiğimiz kadar hiç bir şeyden çekmedik ülkece.
    Haklısınızdır o zaman ne diyim. Mesela 2 tane yanlışımı yazarsanız . Yada doğrusunu siz anlatsanız mesela.

8. Mathias bu konulara girmek istemezsin de ben yine de bu derin teknik mevzuyu her ne kadar yaşım itibarıyla burada yazacak enerji ve isteğe sahip olmasamda şayet ingilizcen varsa Adrian Newey in tavsiye edeceğim How To Build a Car (araba nasıl yapılır) kitabını okuyarak fikir sahibi olabilirsin diyeyim.
    Az insan çok huzur

Sayfa 524/764 İlkİlk ... 24424474514522523524525526534574624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •