Sayfa 13/1004 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon
Arama sonucu : 8026 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Viop LIII

1. Nüfus piramidi arada yayınlıyorum, eskiden genç ve çocuk sayısı çok fazla idi ve ülkeyi yönetmek kolay idi. Okullarda sınıflarda öğrenci sayısı azaldı. Eski çocuklar ve gençler büyüdü ve belki artık emekli oldu.

Çocukların masrafı yetişkinlere göre daha az oluyordu, eski üretim, sosyal tesis, hastahane, karakol, yol, plaj vs bu sefer yetmez oldu. Nüfus belki %50 arttı ama ekonomik aktör ve talep çok daha fazla oldu diye düşünüyorum.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

Putin kritik kararı imzaladı: Rusya'da askere çağrılma yaşı 27'den 30'a yükseltildi!
    Sen af yolunu tut, bağışla, uygun olanı emret, bilgisizlere aldırış etme.

Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Orta gelirli olarak sayımız azaldı. Fakirin alternatifi yok devlet ne verir ise o. Orta gelirli genelde eğitimli oluyor dil biliyor bir yeteneği oluyor. Genelde yurt dışına gitmenin çok cazibesi olmuyor.

Öte yandan 10 milyon dolardan itibaren Dünya senin emrinde, istediğin yerde rahat ve itibarlı yaşayabilirsin. Onlar da hiç bir yere gitmiyorlar parayı dışarı çıkarıp bir şekilde yaşıyorlar. Genelde bir kaç şirketleri oluyor her türlü büyük gider şirket üzerine oluyor. Borsa işlemlerini bile zaman zaman şirketleri üzerinden yapıyorlar.

Kasa affı, stok affı böyle saçma şeyler sürekli çıkıyor.

İddia ediyorum cennetde bu rahatlık yok. Burada paran varsa kimseden çekinmeden, utanmadan, ayıp olur mu gözleyen var mı demeden, istediğin gibi yaşıyorsun.

Bugün haberler vardı, teknede kızlar masaj yapıyordu.
    Aratınca çok haber var.

https://onedio.com/haber/bodrum-da-z...lirasi-1164903

https://www.bursadabugun.com/haber/b...i-1632557.html

Neyse ki cennete en son giren minimum Hz. Süleyman standartında yaşayacak, yukarıdaki heriflerin rahatlığında olacak, kendini siğıntı gibi hissetmeyecek.
    böyle sürerse fakirler zengin olanlara saldıracak...büyük kaos kapıda artıkı....biri her istediğini yapıp devleti sağıp,düşük faizle paraları alıp 100 milyonun kesesinden cenneti yaşıyor.....sadece Türkiye de değil dünyanın tamamında var bu durum.....kavimler göçüne hazır olun....
    Sen af yolunu tut, bağışla, uygun olanı emret, bilgisizlere aldırış etme.

Alıntı Originally Posted by pelerin Yazıyı Oku
    Bistte yıl sonu beklentim 10 bin dolarda da 35. Bakıldığı zaman paralel getiri denebilir, borsadaki risk de göz önüne alındığında dolarda beklemek çok daha mantıklı duruyor. Tabi bist müthiş bir ralli yaparsa bu hesap çöp olur.

Şu an borsada ya çok güzel mal toplanıyor ya da çok güzel mal yediriliyor, ortası yok. Benim tahminim toplandığı yönünde.
    Mal toplandı hisseler dağıtılıyor....hükümet de buna bol para ile destek veriyor.....Hatta THY hissesi millete nasıl yedirecekler bir bedelsiz ile thy hissesini miletin kucağına kılçıksız verecekler.....bu hisseyi Türkiye ye girmiş bir fon bu fiyattan alır mı ? kesinlikle hayır....
    bu söylediğim bazıları gülüp geçebilir....dikkat edin borsada pastron destekli hisselere haber veya bedelsiz patlatıelar hisselri elden çıkarırlar.....bu böyle sürmez....her köpük eninde sonunda söner....o zamanda iş işten geçmiş olacak.....Tekrar söylüyorum gerçek yabancı bu fiyatlardan buraya gelmez.. hele dolar buralarda tutlmuş gerçek fiyatına ulaşmamışken.....onlar avantası bol olan yerleri tercih ederler....

5. Bist100 şu anda 2.75-$ dolar civarı....Aralık 1999 tarihinde de bu seviyelerde idi....Arada geçen 24 yıllık zaman diliminde Bist100 un günümüz dolar bazında reel değerini hesapiyabilmemiz için eklememiz gereken 4 faktör var...

1- 24 yıllık dolar enflasyonu
    2- 24 yıllık sürede kottan çıkan ve halk açılan firma sayısı ve bu firmaların öz sermaye farkları
    3- 24 yıllık sürede Firmaların yaptığı kapasite artırım yatırımları...
    4- 24 yıllda yapaılan bedelli sermaye artırımları......

özellikle ilk 3 faktör önemlidir....Bunları hesaba kattığımızda aslında Bist100'ün cari dolar değeri epey yanıltıcı olur....Aralık 1999 yılında ki 2,75 dolar günümüzün salliyorum belki 1,5-$ doları civarıdır...Uzmanlık gerektiren bir hesaplama.....Yine bu parametrelere göre 2010 yılında gördüğümüz 5,1 dolarlık zirve günümüz reel değeri belki 7-$ civarıdır....

Eğer ülke konjoktörü el verirse ve hükümetin ekonomik programları güven açısından yabancıları tatmin edebilirse 6 ay içinde 2010 ve 2013 yılında ki eski dolar zirvelerine yaklaşmamız durumunda benim açımdan beklenmedik bir gelişme olarak sayılmayacaktır..
    Son düzenleme : abartin; 05-08-2023 saat: 10:04.

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Bist100 şu anda 2.75-$ dolar civarı....Aralık 1999 tarihinde de bu seviyelerde idi....Arada geçen 24 yıllık zaman diliminde Bist100 un günümüz dolar bazında reel değerini hesapiyabilmemiz için eklememiz gereken 4 faktör var...

1- 24 yıllık dolar enflasyonu
    2- 24 yıllık sürede kottan çıkan ve halk açılan firma sayısı ve bu firmaların öz sermaye farkları
    3- 24 yıllık sürede Firmaların yaptığı kapasite artırım yatırımları...
    4- 24 yıllda yapaılan bedelli sermaye artırımları......

özellikle ilk 3 faktör önemlidir....Bunları hesaba kattığımızda aslında Bist100'ün cari dolar değeri epey yanıltıcı olur....Aralık 1999 yılında ki 2,75 dolar günümüzün salliyorum belki 1,5-$ doları civarıdır...Uzmanlık gerektiren bir hesaplama.....Yine bu parametrelere göre 2010 yılında gördüğümüz 5,1 dolarlık zirve günümüz reel değeri belki 7-$ civarıdır....

Eğer ülke konjoktörü el verirse ve hükümetin ekonomik programları güven açısından yabancıları tatmin edebilirse 6 ay içinde 2010 ve 2013 yılında ki eski dolar zirvelerine yaklaşmamız durumunda benim açımdan beklenmedik bir gelişme olarak sayılmayacaktır..
    Uzun, detaylı yazınız için teşekürler. Ben şunu merak ediyorum. U100 ve U30'a bir sürü hisse girip çıkıyor. U30 örneğin, hatırladığım: Tekfen, Vakıfbank, Aksen vardı onlar çıktı. Astor, Hektaş, Odaş vs girdi. İçerik degişiyor sürekli yani. Biz baz alırken, geçmişe bakarken, U100, U30 diyoruz ama içerik 1 yıl önceki, 5 yıl önceki içerik değil, bilmediğimden soruyorum. Bu hisselerin derinliği, hacmi, kalitesi tıpatıp aynı mı? Kısaca U100 ve U30 yapısı değişmeyen bir kek kalıbı gibi mi?

Biliyor musun Olric, benim bir çok dostum var.
    Görüyorum efendim, hepsinin sırtınızda izleri var.

VİOP 30 günlük, SPOT la beraber burayıda alan YapıKredi Robotu olmuş, HSBC Meksa ve İnfo Yatırım short azaltmış, Tacirler ve Deniz Yatırım short artırmış, İs ve Garanti Yatırım long azaltmış,
    Cuma günkü yükselişin sorumlusu YapıKredi Robotu bütün shortları kapatıp long tarafa geçmiş, SPOT u almış kapanışa doğru alışı biraz azaltmıştı,

Sayfa 13/1004 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •