Sayfa 486/1001 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536586986 ... SonSon
Arama sonucu : 8008 madde; 3,881 - 3,888 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XXI

1. Yeni konut YAPILAMAZSA KİRALAR DAHA FAZLA ARTAR.

KİRA ARTARSA ENFLASYON DÜŞER mi?

Kaynak: Türkiye

Müteahhidin işi zor: İnşaatta maliyeti arsa uçurdu...

konut imarlı arsa maliyetlerinde özellikle son beş yılda ciddi artış görüldü. Son üç yıl Arsa Endeksine baktığımızda, 2021 yılının temmuz ayında 153 birim olan arsa maliyeti 2023 yılında 611 birime yükselmiş yüzde 400'lük bir artış yaşandı. Bu artış özellikle Temmuz 2021'den itibaren belirgin bir şekilde yükselmeye devam etti. İstanbul özelinde, birim konut fiyatındaki arsa payı yüzde 45-50 bandına yükseldi. Satılan her birim konutun bedelinin yarısını arsa maliyeti oluşturdu. Bu durum doğal olarak konut fiyatlarını artırdı.

Bugün iyi bir ustanın günlük 2 bin lira aldığını ifade eden sektör temsilcileri "2017'de 2 milyon 100 bin kişi sektörde çalışırken bu sayı 2023'te 1,6 milyona düştü. Şu anda İstanbul'da günlük 1.000 lira yevmiyeyle işçi bulunamıyor. Sıvacının ve boyacının en düşük günlük ücreti 1.250 ila 1.500 TL. Sektörde işçiler eskiden asgari ücretin 2 katını alırdı ancak şimdi bu oran 4 kata yaklaştı" diye konuştu.

Enflasyon ile doğru orantılı olarak inşaat malzeme fiyatlarında da ciddi artışlar görüldü. Yılbaşında 1.520 lira olan C20 hazır betonun metreküp fiyatı, 1.950 liraya çıktı. C45 olarak adlandırılan betonun fiyatı da 1.580 liradan 1.870 liraya yükseldi.

Hazır betonun ham maddesi çimentonun 50 kilogramlık torba fiyatı 80 liradan 140 liraya yükseldi.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

2. Sn Virtue (alıntıyla uzamasın istedim)

Stratejik hatalar, taktikle çözülemez.

Zaten devletin uzun yıllardır konut sanayi bölgeleri üzerine politikalarında hatalar vardı, üzerine tarım hayvancılıktan kaçan köyden kente göç eklemleniyordu.

Son yıllarda malumunuz, 8-10 milyon mülteci, yabancılara konut satışı v.s. tuzu biberi oldu.

MEB de kayıtlı 970 bin göçmen çocuk varmış, 750 bini Suriyeliymiş, basit hesapla en dip rakamın 4-5 milyon görülüyor.

Ülkenin nüfus artış hızı, konut arz miktarı zaten belli, üzerine bunu eklediğinizde, herşeyde olduğu gibi düğüm oldu.

Tabi, arkadaşlar özde betoncu olduklarından, bunu bilakis desteklediler, görmezden geldiler, hatta ev araba satışı içine gizlenmiş bir tür rüşvet alma/verme yöntemi olduğunu öğrendik sonradan.

Sorun çok daha üst boyutta, maliyetler de etken tabi ancak, temel sebep/-ler düzelmedikçe ve büyüdükçe, demografik tehlikelerle beraber işimiz hergün daha da kötüye gidiyor.

3. MEZARCILAR BİLE ZARARDA...

kaynak: Günboyu

Kadirli deki Mezar ustası:

Geçen yıl 2 bine yaptım mezardan para kazanıyordum.. Şimdi 10 bine bile zarar ettiriyor.

Sadece 2 ayda afyon mermeriz 2 katına çıktı.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4. Reha abiiiiiii, Ayhan abiiii, Ededuk üstadııımmm

olay var gelin. Tıptaki açıklaması aşağıda tıp dilinde heterogavatal süpersevişken yani kadının 12-24 saat içinde ikinci birine vermesi ile combo yapması anlamına gelip yumurtaların da döllenmesi durumunda oluşan gebelik.

iyi tarafından bakın dayımızla eniştemizle öpüşmüyoruz neyse o başka mevzu

https://www.ntv.com.tr/n-life/saglik...VUi8dPlRpJRgBQ

İkizler farklı babalardan olabilir mi? Heteropaternal süperfekondasyon olayının ayrıntıları

Doktorların "milyonda bir olur" dediği heteropaternal süperfekondasyon olayı bu kez bir televizyon programıyla gündeme geldi. Sosyal medyaya konu olan DNA sonucunda "İkizler farklı babalardan olabilir mi?" sorusu gündeme geldi. Tıbbi adı heteropaternal süperfekondasyon olaya çok ender rastlanıyor.

5. Yettim yettim.

Abbboooouuuww

Üstadım bu mantıkla üçüzlerin üçü de farklı babadan olabilir.

Beni aşar. Ben kaçar.

Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    MEZARCILAR BİLE ZARARDA...

kaynak: Günboyu

Kadirli deki Mezar ustası:

Geçen yıl 2 bine yaptım mezardan para kazanıyordum.. Şimdi 10 bine bile zarar ettiriyor.

Sadece 2 ayda afyon mermeriz 2 katına çıktı.
    60x120 cm ıskarta Endüstriyel granit seramik metre karesi 120 TL.!!!

19'luk Gazbeton (Ytong) 19x60x25 39.90 TL

Kalekim 1056 Profesyonel Gri Seramik Yapıştırıcı 25 Kg 243 TL

En ucuz malzeme.!!!!

Neyine yetmez.!!!

Kendime masallar.!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

7. JPMorgan lira'nın ucuz olduğunu ve daha fazla değer kaybına gerek olmadığını yazdı.

Ateşle 10-20 milyar dolar tutanmı var alttan alırsın

8.  Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    JPMorgan lira'nın ucuz olduğunu ve daha fazla değer kaybına gerek olmadığını yazdı.

Ateşle 10-20 milyar dolar tutanmı var alttan alırsın
    Belki ateşleyecek de dosya Gaye hanımın masasında bekliyor olabilir.
    Bunlara bir öncelik tanısak. Çok istekli görünüyorlar.

Sayfa 486/1001 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536586986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •