Sayfa 470/559 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520 ... SonSon
Arama sonucu : 4465 madde; 3,753 - 3,760 arası.

Konu: HEKTS - Hektaş Ticaret

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,175
     Alıntı Originally Posted by aks16 Yazıyı Oku
    Dudu abi seni bulmuş iken 2 soruda ben sorayım

1-) Bir daha Hektaş alır mısın?
    2-) Aldatıldık hakkınızı helal edin biz battık derler mi Hektaş olarak?
    Ben almam cunku 1. Kriterim olan Sahibi kim?? sorusunu yeterince tatmin etmez oldu artik..

Elimdeki EREGL leri de ilk firsatta satacagim ve sadece KOC ve IS gurubunda firsatlar oldukca alacagim.

2. Sahsi kanaatim: Sirket batirilmak icin fazla buyuk, yani OYAK izin vermez buna, yani sanmiyorum.

Ha iyi olur mu bilemeyiz tabii, OYAK isterse borc sorununu cozer..

Ama bunu yapacaksa da iceriden disariya goz kirparlar ve birileri kimseye caktirmadan toplar, %50 gittikten sonra

bizim haberimiz olur.

Guvenimi feci halde sarsti.

Uzun lafin kisasi: Ben yine geri donup almazdim...
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu basligi son 2 senedir duzenli okuyan icin bu sorularim tum cevaplari gecmiste var.

Herkese defalarca anlatmak istemiyorum.
    Kaçamak cevap vermişsiniz. Daha doğrusu cevap vermemişsiniz. Sorulan sorulara cevabınız yoksa, Hakkınızdaki olumsuz düşünceleri teyit etmiş oluyorsunuz bir anlamda.
    Ben kendi adıma, ortadan kaybolduğunuz süre içinde hakkınızda hiç yazmadım. Meşru bir mazeretiniz olma ihtimalini hep dikkate aldım ve cevabınızı almadan hüküm vermedim.
    Şimdi parçalar tamamlandı.
    Kanaatimi yazıyorum.
    YAZIKLAR OLDUN SİZE.
    Sevmeyene karınca yük, sevene filler karınca.
    Dağı bile taşır insan, aşık olup inanınca.

Teşekkür ederim abi sağolasın.
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben almam cunku 1. Kriterim olan Sahibi kim?? sorusunu yeterince tatmin etmez oldu artik..

Elimdeki EREGL leri de ilk firsatta satacagim ve sadece KOC ve IS gurubunda firsatlar oldukca alacagim.

2. Sahsi kanaatim: Sirket batirilmak icin fazla buyuk, yani OYAK izin vermez buna, yani sanmiyorum.

Ha iyi olur mu bilemeyiz tabii, OYAK isterse borc sorununu cozer..

Ama bunu yapacaksa da iceriden disariya goz kirparlar ve birileri kimseye caktirmadan toplar, %50 gittikten sonra

bizim haberimiz olur.

Guvenimi feci halde sarsti.

Uzun lafin kisasi: Ben yine geri donup almazdim...
    Sadece hissiyat; Kesinlikle etkileme veya yatırım tavsiyesi değildir.

4. reklam kampanyasına gelmiş yüzssüz yazıcı meğer ,yeni kağıtlarını duyuruyor

5. Hisse 2022 eylül kasım arası aşırı aşırı overshoot yapıp nerede ise 3 dolarları gördü.O zamanlar bu çılgın çıkış ağzımı sulandırıyor ben almadıkça çıkıyor o çıkdıkca bende almıyordum.40 tl de oha dedim 50 falan oldu.Yüzde 25 az buz değil.Yine de inat ettim nereye gidersen git dedim ve gittim huzurlu bir uyku çektim idi.1 dolarlardan itibaren ise 0.50 cent 1 dolar arası bu hisse toplanır diye fikir belirtmiştim . Şirket batmaz arkadaşlar rahat olun. Fiyatta dalgalanmalar olacaktır elbet ama dediğim aralıklardan yapılan maliyetler özellikle orta ve uzun vade de dolar bazlıda kazandıracak diye düşünüyorum.

6. Değerli Dostlar Hektaş'ın finansman yönüyle zor durumda olduğu bir gerçektir. Toparlaması zaman alacaktır.

Burada esas suçlu Levent Ortakçıer ve ona meydanı boş bırakan, denetlemeyi hakkıyla yapmayan, sıkıntıların arttığını göremeyen OYAK Yönetimidir.

Ancak OYAK Hektaş'ın hiçbir zaman batmasına izin vermez, veremez.

Siz face de OYAK sayfalarında OYAK Üyeleri tarafından OYAK yönetimine nasıl tepkiler gösteriliyor bilmiyorsunuz.

OYAK Yönetiminin Hektaş'ın batmasına izin vermesi demek OYAK Yönetim Kurulu ve Genel Müdürünün OYAK'ın bütünündeki yönetim becerisizliklerini, başarısızlıklarını kabul etmeleri demektir, ki bu durumda çok büyük bir prestij kaybına ve baskıya maruz kalacaklarını biliyorlar.

Bu nedenle buna hiçbir zaman izin vermeyeceklerdir.

Bana göre Hektaş ve OYAK Yönetimi 3 temel hata yapmıştır.

1. OYAK Gıda ve Tarımcılık A.Ş. 3 Ağustos 2022 tarihinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin elinde olan 33,7 milyon lot Hektaş hissesini 33,74 TL fiyatla 1,103 milyar TL'ye satın almıştır. Dikkat edin bu alım OYAK adına değil, OYAK Gıda ve Tarım A.Ş. adına yapılmıştır (O anda OYAK'ın elinde zaten satışa konu olmayan % 58,82'lik Hektaş hissesi bulunmaktaydı).

Kısacası bu blok olarak alınan miktar elde tutulmak için değil trade amaçlı bir alımdı. Piyasalar ve biz KY'lar bunu idrak edemedik. Çok da sevindik. Bu alımı OYAK'ın şirketine olan bir güveni olarak kabul ettik. Halbuki OYAK'ın planı farklıymış.

Bu alım sonucu 6 ay içerisinde fiyat 51 T'nin üzerine çıkınca OYAK Gıda ve Tarım A.Ş. 17 Kasım 2022 tarihinde 33,166 milyon lot hisseyi 51,25-50,40 fiyat aralığından sattığını duyurdu.

OYAK bu alım satımdan yaklaşık 588 milyon TL kâr etmiştir.

Bu satış haberi hissenin idam fermanı olmuştur. Hisse bu tarihten sonra yönünü aşağı çevirmiştir. Bu OYAK'ın yaptığı birinci hatadır.

2. İkinci hatayı da 2023 yılı Ağustos ayında yapmıştır. 22 Ağustos 2023 tarihinde 87,3 milyon lot hisseyi (ödenmiş sermayenin % 3,45 oranındaki hisseyi) bir uluslar arası kuruluşa 23,37 TL fiyat üzerinden toplamda 2,04 milyar TL'ye sattığını açıklamıştır. HSBC bu miktarı borsada satarak bir kâr elde etmiştir.

Muhtemelen OYAK nakit sıkışıklığına girdiği için elindeki % 58,82'lik Hektaş hissesinin bir kısmını nakite çevirmek istemiştir. Ancak bu davranış şirkete olan güveni iyice sarsmıştır. Hisse bu saatten sonra dikiş tutmayarak 16,8'lere kadar düşmüştür.

3. Üçüncü hata da Genel Müdür Levent Ortakçıer'in hesapsız kitapsız davranarak aynı anda şirketi bir çok alanda yatırım hamlesine sürüklemesi ve bu işin sonunu düşünmeden şirketi büyük montanlı borç altına sokmasıdır.

İşte bu noktada OYAK Yönetiminin de geleceği öngöremediğini olaylara seyirci kaldığını görüyoruz.

Tam da bu gelişmeler olurken ülkede ekonomi yönetiminin değişerek faiz artırımlarını başlatması Hektaş'ın bu günkü finansal zorluklarla karşı karşıya gelmesine neden olmuştur.

Borçlarda bu kadar hızlı bir artış yaşanırken insan merak ediyor; OYAK bu zaman diliminde şirketin bu kötü gidişini nasıl fark edememiştir? Neden gerekli tedbirleri alarak borçları uzun vadeye yayma hareketine girişmemiştir?

2016 yılında göreve gelen OYAK Genel Müdür Yardımcısı Mali İşler ve Finans Grup Başkanı olan kişi aynı zamanda 2019 -2023 arasında Hektaş'ta Yönetim Kurul Başkan Vekili olarak da görev yaptı.

Bu gidişin sıkıntılı olduğu nasıl fark edilememiştir?

Evet şu anda finansal sıkıntı Hektaş'ı küçülmeye zorlamıştır.

Ama bütün bunlar Hektaş'ın battığı, batacağı anlamına gelmez.

Yukarıda da belirttiğim üzere OYAK buna izin vermez.

Bu düşüncelerim sadece beni bağlar. Yatırım tavsiyesi içermez. Bu yorumlara dayanarak yatırım yapmayınız. Zarar görebilirsiniz.
    Son düzenleme : delimeli; 22-02-2024 saat: 16:48.

7. Sn @delimeli komutanım,
    Şahsi görüşüm ilk 2 maddenin müsebbibi 3. maddedir.
    3. maddeye para bulmak için bedelliler yetmemiş bir de 2 kez hisse satılmıştır.
    Bu kadar yatırıma rağmen dağ fare doğurmuştur ve çok ilginçtir ki kimse hesap falan da vermemiş, asıl sorumlu olarak zikrettiğiniz şahsın sadece görev yeri değiştirilmiştir.

8. 4. bu yapılan operasyon bile isteyerek yapılmış, aracı kurumlar ve şirkette önemli pozisyondaki kişiler ciddi kar elde etmiştir.

Hektaş kağıt üzerinde batmayabilir, bu doğru, ama piyasanın beklediği, zamanında bizim yatırım yaptığımız firma olarak kalmayacak/kalmadı.

Benim kişisel tahminim hektaşı olabildiğince küçültüp sonra da kar etmeyen operasyon bahanesi ve eregl'ye gereken yatırım bütçesi gerekçesi ile satılacaktır.

Sayfa 470/559 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •