Sayfa 101/325 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 2597 madde; 801 - 808 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Konutçular, uzun vadede (8-10 yıl) konutun reel olarak kazandırmadığını, iyi bir yatırım olmadığını sonunda kabul ettiler.
    Kira?...
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    25% artış kararı zaten ev sahiplerinin kira artışlarında tefe+tüfe oranlarına uymadıkları için alınan bir karardı. Ev sahipleri hem her vatandaş gibi resmi enflasyonun gerçeği yansıtmadığını hem de değerlenen gayrımenkullerine verilen kiraların komik kaldığını savunarak kiracılara baskı yapmaya başlamışlardı. Emlakçıların, ev sahiplerine tatlı sözler fısıldadığı zamanlardı. Aynı ülkede yaşıyoruz birbirimizi yemeyelim.

Sosyal devletin barınma, eğitim ve gıda piyasasında hem oyuncu hem de düzenleyici olarak var olma hakkı vardır. Mesela özel okullara da tavan zammınız 65% olabilir ancak diyor aynı devlet. Şimdi özel okul sahibi çıkıp ne diyebilir ? Okulumu boş bırakırım dese mesela olur mu Veya... toptancılar marketlere mal verirken kartel faaliyetinde bulunmaz diyor. Neden berberler federasyonu değil de toptancılara yükleniyor devlet acaba?

Oyunun kuralını ev alırken, özel okul açarken veya toptancı işine girerken bilmeniz gerekir. Bu devlet her ne kadar sosyal olmasa da, işe yaramasa da kendi menfaati doğrultusunda bu piyasalarda hareket edebiliyor. 25% uygulamasının da önümüzdeki dönem tekrarlanmayacağını düşünüyorum. Artık kimin gücü kime yeterse.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Katılmıyorum. İlk gelen karar Tüfe kısıtlamasıydı. Öncesinde tefe ve tüfe ortalaması veya ikisinden yüksek olanını seçebiliyordunuz. Tamamen sözleşme ile gidiyordu. Hatta dövizle kira vardı.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Temettü zaten hisse fiyatının içindedir. Hatta temettü alıp stopaj ödemek yerine şirket temettü vermesin ben ihtiyacım kadar hisse satayım diyenler mevcuttur. Bu açıdan yaklaşımınız yine hatalı. Temettü hisseye sadece çıpa etkisi yapar.
    Kira uygulamasına gelirsek.
    Bir evi kiraya verdiğinizde sözleşme yaparsınız iki tarafta 10 + 1 yıl için ne alacağını bilir. Artış maddesi enflasyona göredir. Burada amaç ekstra para kazanmak değil kiraya verildiği günün alım gücünü korumaktır.
    Zaten eski uygulamada kira artış oranı Tüfe’yi geçmiyordu. Dolayısıyla amaca hizmet ediyordu.
    Ben kimseye hırsız demediğim için diğer ifadelerinizi üstüme almıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi
    Sizi itham etmedim zaten bende o hırsız diyenlere istinaden yazdım. Seviyeli yanıtlarınız için teşekkürler. Temettü iyidir kötüdür yararlıdır zararlıdır demiyorum ben. Ona yatırımcı kendi karar vericek. Kimi dediğiniz gibi stopajdan kaçar hisse satar, kimi illa temettü alıcam ben der. Yatırımcı kendi karar verir ne yapacağına. Ama kalkıpta devletin koyduğu kurala uymamazlık edemez. Kural konmuşsa herkes ona göre yatırımı devam ettirir veya ettirmez. Kuralı uygulayınca hırsız devlet hırsız kullanıcı olmaz. Benim itirazım buna. Kuralın sonucu kamu yarına iyi olur kötü olur o tamamen başka bir tartışma konusu. Devlet 5+1 olan kira tespit davasını bir madde ile 20+1’e de çıkarabilir. 1+1’e düşürebilir. Yapılan sözleşmeler yasalardan üstün değildir. Ben hukuk bilmem devlet bilmem kural tanımam diyenlere sözlerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Kira?...
    Kıyaslama yaparken eğer aynı evin 10 yıllık kıyasını yapıyorsam tabii ki kirayı hesaba katıyorum. Buna rağmen reel kazanç yok çünkü ev eskiyor. Sıfır Corolla ile 2013 model Corolla fiyatı aynı mı?

Bu arada Türkiye'de evlerin çoğu o kadar kadar kalitesiz yapılıyor ki amortisman süresi çok kısa. Yeni yapılmış cillop gibi görünen evler 2 yıl içinde dökülmeye başlıyor, cazibesi kayboluyor. 2 kış geçirip de kuzey cephe balkonlardan sıvası, boyası dökülmeyen bina çok az.

Evler sağlam bile yapılsa zamanla modası geçiyor. Herhangi bir ilana baktığında evin kapısından, penceresinden, dolabından, fayansından evin kaç yaşında olduğu belli oluyor. Yani evin diğer tüketim mallarından bir farkı yok.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Konut fiyatlarında balon olmadığının bir diğer ispatı

Dolar bazlı konut fiyat endeksi son 10 yılda enflasyona karşı yenilmiş

1 Eylül 2013: 0,33

1 Eylül 2023: 0,39

10 yıllık artış: %18,4

10 yıllık dolar enflasyonu: %32

Amerika'da son 10 yılda Konut fiyat Enflasyonu: %39

SONUÇ: Dünyada konut fiyatları 10 yılda dolar bazlı artarken Türkiye'de enflasyona yenilmiş

--------------

(Bu arada grafikte Fincan-kulp formasyonu oluşmuş. Teknik analiz bilenler ne demek istediğimi iyi anlamıştır.)

--------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir

vivatrader abi; logaritmik grafik ile lineer enflasyonu nasıl karşılaştırabildiniz ben çok merak ediyorum. Attığınız TRHPI grafiğinin logaritmik bir grafik umarım farkındasınızdır.

6.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku
    vivatrader abi; logaritmik grafik ile lineer enflasyonu nasıl karşılaştırabildiniz ben çok merak ediyorum. Attığınız TRHPI grafiğinin logaritmik bir grafik umarım farkındasınızdır.

Beyefendi yanlışınız var. Hesapladığım enflasyon yüzdesel yani logaritmiktir.

2013 yılında 100 dolar 2023 yılında 132 dolar ile aynı alım gücündedir. Yani enflasyon YÜZDE 32 artmış demektir.

Yani %32 numerik değeri lineer değil logaritmiktir(yüzdesel)

Kaynak: https://www.usinflationcalculator.com/

Sanırım lineer ve logaritmik konusunu karıştırmış olmalısınız.

Sonuç olarak karşılaştırmanın ikisi de logaritmik (YÜZDESEL) dir.

Çeyrek asır önce Türk borsalarında ilk teknik algoritmaları yazan kişinin logaritmik grafik ile lineer grafiği karıştırdığını zannetmek...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Ayrıca teknik analiz temel analizsiz bir hiçtir. Grafikte 2020 ye kadar arz fazlası vardı şuan arz düşük. Ve 2030 a kadar arz sürekli azalacak.

Temel projeksiyon bu şekilde. Konut arzı 2015 gibi arttığında burada ilk ben söyleyeceğim. Ocu ,bucu, şucu, konutçu, borsacı vs.. değilim. Uzun vadede sağlıklı şekilde hangi yatırım en karlı olacaksa ona göre pozisyon alırım.

Bilen bilir 2015-2020 arası en sert konut yatırımı karşıtıydım çünkü arz yüksekti. Ve tarih beni haklı çıkardı... 2 yıl önce ise "Artık konut yatırımcısıyım" dediğimde burada herkes tepki göstermişti.

Analiz ocu-bucu şucu olmak değil neyi görüyorsan ona göre pozisyon almak demektir.

"Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan; değişime en açık olandır, hayatta kalan." -Charles Darwin

--------
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8. 2025 demek istediniz sanırım.

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ayrıca teknik analiz temel analizsiz bir hiçtir. Grafikte 2020 ye kadar arz fazlası vardı şuan arz düşük. Ve 2030 a kadar arz sürekli azalacak.

Temel projeksiyon bu şekilde. Konut arzı 2015 gibi arttığında burada ilk ben söyleyeceğim. Ocu ,bucu, şucu, konutçu, borsacı vs.. değilim. Uzun vadede sağlıklı şekilde hangi yatırım en karlı olacaksa ona göre pozisyon alırım.

Bilen bilir 2015-2020 arası en sert konut yatırımı karşıtıydım çünkü arz yüksekti. Ve tarih beni haklı çıkardı... 2 yıl önce ise "Artık konut yatırımcısıyım" dediğimde burada herkes tepki göstermişti.

Analiz ocu-bucu şucu olmak değil neyi görüyorsan ona göre pozisyon almak demektir.

"Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan; değişime en açık olandır, hayatta kalan." -Charles Darwin

--------

Sayfa 101/325 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •