Sayfa 102/339 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon
Arama sonucu : 2708 madde; 809 - 816 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    2025 demek istediniz sanırım.
    Hayır yanlışlık yok konut arzının en yüksek olduğu yıl olan 2015 yılı...

Yani öyle bir yıl gibi olduğunda burada ilk söyleyenlerden olacağımı düşünüyorum. O gün geldiğinde de büyük bir kitle bana karşı çıkacak.. Buna eminim ;)

Ama şuan ne kısa, ne orta, ne de uzun vadede öyle bir dönem ufukta görünmüyor...

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2. O halde cümlede düşüklük var. Gelecek zaman kipi kullanmışsınız da

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Hayır yanlışlık yok konut arzının en yüksek olduğu yıl olan 2015 yılı...

Yani öyle bir yıl gibi olduğunda burada ilk söyleyenlerden olacağımı düşünüyorum. O gün geldiğinde de büyük bir kitle bana karşı çıkacak.. Buna eminim ;)

Ama şuan ne kısa, ne orta, ne de uzun vadede öyle bir dönem ufukta görünmüyor...

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Beyefendi yanlışınız var. Hesapladığım enflasyon yüzdesel yani logaritmiktir.

2013 yılında 100 dolar 2023 yılında 132 dolar ile aynı alım gücündedir. Yani enflasyon YÜZDE 32 artmış demektir.

Yani %32 numerik değeri lineer değil logaritmiktir(yüzdesel)

Kaynak: https://www.usinflationcalculator.com/

Sanırım lineer ve logaritmik konusunu karıştırmış olmalısınız.

Sonuç olarak karşılaştırmanın ikisi de logaritmik (YÜZDESEL) dir.

Çeyrek asır önce Türk borsalarında ilk teknik algoritmaları yazan kişinin logaritmik grafik ile lineer grafiği karıştırdığını zannetmek...

attığınız TRHPI / USD grafiği bize ne anlamaktadır. Biz o grafikten ne anlamalıyız? Kısaca anlatabilir misiniz.

10 yıllık dolar enflasyonu doğrusunuz %32.

10 yıllık türkiye’deki m2/usd artış oranı nedir?

Grafikten 100$ lık emlak türkiye da kaç dolar olmuş nasıl anlayacağız?

Sent from my iPhone using Tapatalk

4.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    25% artış kararı zaten ev sahiplerinin kira artışlarında tefe+tüfe oranlarına uymadıkları için alınan bir karardı. Ev sahipleri hem her vatandaş gibi resmi enflasyonun gerçeği yansıtmadığını hem de değerlenen gayrımenkullerine verilen kiraların komik kaldığını savunarak kiracılara baskı yapmaya başlamışlardı. Emlakçıların, ev sahiplerine tatlı sözler fısıldadığı zamanlardı. Aynı ülkede yaşıyoruz birbirimizi yemeyelim.

Sosyal devletin barınma, eğitim ve gıda piyasasında hem oyuncu hem de düzenleyici olarak var olma hakkı vardır. Mesela özel okullara da tavan zammınız 65% olabilir ancak diyor aynı devlet. Şimdi özel okul sahibi çıkıp ne diyebilir ? Okulumu boş bırakırım dese mesela olur mu Veya... toptancılar marketlere mal verirken kartel faaliyetinde bulunmaz diyor. Neden berberler federasyonu değil de toptancılara yükleniyor devlet acaba?

Oyunun kuralını ev alırken, özel okul açarken veya toptancı işine girerken bilmeniz gerekir. Bu devlet her ne kadar sosyal olmasa da, işe yaramasa da kendi menfaati doğrultusunda bu piyasalarda hareket edebiliyor. 25% uygulamasının da önümüzdeki dönem tekrarlanmayacağını düşünüyorum. Artık kimin gücü kime yeterse.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bırak kardeşim, basbayağı ev sahiplerini bezdirme ve sattırma operasyonu bu.
    Yoksa tüfeye uymuyorlarsa bakan "kirayı tüfe kadar zamlı yatırıp geçin, ev sahibi bir şey yapamaz" derdi.
    Tüikin sahte tüfesi bile ayyuka varmışken %25 nedir ya?
    Hem de 1. yıl bu uygulamanın problemi çözmeyip daha da derinleştirdiğini göre göre 2. yıl tekrar uzatak nedir? (Problem de yoktu aslında, kendileri yarattılar)
    Tahiye davaları zaten şu anki yoğunlukta yıllarca sürerken, arabuluculuk saçmalığıyla davayı 1 ay daha geriye atmak nedir?

Belediyenin otobüsünde kart 15 TL basıyor, ona niye müdahale yok?
    Basbayağı ev sahiplerine operasyon var. Hem de tüm dünyada.
    Ev kiraya verme işi tamamen büyük şirketlere geçsin isteniyor.
    Ha tabi mevcut uygulmalar senin işine geldiği için olayın bu boyutunu görmezsin.

Bir piyasayı bozmak ve tarafları biribirine düşürmek için, aradaki adaleti bir tarafın lehine bozman yeterli.
    Süresiz nafaka meselesi de böyledir.
    Aile kurumunu bitirmek ve nüfus artış hızını frenlemek için kadın ve erkek arasına nifak sokuldu.
    1 günlük evliliğe bile süresiz nafaka kesildi.
    Boşanma oranının bu kadar yüksek olması, ve erkeklerin artık evlilik istememesi, operasyonun başarılı olduğunu gösteriyor. Ve halkın tüm tepkilerine rağmen BİLEREK çözmüyorlar.
    Son düzenleme : djoz; 07-10-2023 saat: 20:09.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Kıyaslama yaparken eğer aynı evin 10 yıllık kıyasını yapıyorsam tabii ki kirayı hesaba katıyorum. Buna rağmen reel kazanç yok çünkü ev eskiyor. Sıfır Corolla ile 2013 model Corolla fiyatı aynı mı?

Bu arada Türkiye'de evlerin çoğu o kadar kadar kalitesiz yapılıyor ki amortisman süresi çok kısa. Yeni yapılmış cillop gibi görünen evler 2 yıl içinde dökülmeye başlıyor, cazibesi kayboluyor. 2 kış geçirip de kuzey cephe balkonlardan sıvası, boyası dökülmeyen bina çok az.

Evler sağlam bile yapılsa zamanla modası geçiyor. Herhangi bir ilana baktığında evin kapısından, penceresinden, dolabından, fayansından evin kaç yaşında olduğu belli oluyor. Yani evin diğer tüketim mallarından bir farkı yok.
    Ya bırak Allah aşkına. Kiralar sayesinde 10 yıllık sürede her 3 daireden 1 daire parası çıkartıyorum.
    Hadi kirayı iyice öldürelim, her 4 veya 5 daireden olsun.

40 yıllık terziye dikiş öğretme istersen.

6.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku
    attığınız TRHPI / USD grafiği bize ne anlamaktadır. Biz o grafikten ne anlamalıyız? Kısaca anlatabilir misiniz.

Gel 9 yıl önce 119 bin dolara aldığım dairenin eşdeğerini bugün 119 bin dolara sana arayıp bulayım.
    %32 dolar enflasyonunu da ödemeyeceksin bak, dolar bazında %32 kardasın.

Hani evler uçtu kaçtı ya, ben sana uçmayanı kaçmayanı bulurum.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku

Sent from my iPhone using Tapatalk
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ya bırak Allah aşkına. Kiralar sayesinde 10 yıllık sürede her 3 daireden 1 daire parası çıkartıyorum.
    Hadi kirayı iyice öldürelim, her 4 veya 5 daireden olsun.

40 yıllık terziye dikiş öğretme istersen.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Gel 9 yıl önce 119 bin dolara aldığım dairenin eşdeğerini bugün 119 bin dolara sana arayıp bulayım.
    %32 dolar enflasyonunu da ödemeyeceksin bak, dolar bazında %32 kardasın.

Hani evler uçtu kaçtı ya, ben sana uçmayanı kaçmayanı bulurum.
    Şimdi düz hesap 10 yıl üzerinden hesap yapalım, bakalım konut ne kadar kârlı yatırım:

- 3 ev 10 yılda 1 ev getiriyor diyorsun, bu durumda 1 evin 10 yıllık getirisi : 33% tür.

- Buna göre 119 bin $ lık evin 10 yıllık lira getirisi : 119*0,33= 39 bin $ dır.

- 10 yıllık ABD enflasyonu %32 ise 119 bin $ ın bugünkü değeri :119*1,32 = 157 bin $

- 10 yıl önce 119 bin $ a alınabilen bir ev (sıfır ev kabul edelim) şimdi de aynı fiyata sıfır ev alınabiliyorsa ; 10 yaşındaki evin max 100 bin $ eder.

- 100 bin $ (10 yıllık evin fiyatı) + 39 bin $ (10 yıllık kira) = 139 bin $

- 157-139 = 18 bin $ (10 yıllık zarar) iken konut çoook kârlı bir yatırım. Sana iyi dikişler terzi efendi
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Yukarıdaki hesapta en ideal şartları düşündük. evi $ ile yabancıya kiraya verdik, 10 yıl boyunca aynı kiracı boşluksuz oturdu. tefe, tüfe, %25 artış derdimiz olmadı. Eve hiç bakım yaptırmadık, demirbaş ödemedik, kira vergisi vermedik. tapu alım satım vergisi vermedik.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 102/339 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •