Sayfa 304/318 İlkİlk ... 204254294302303304305306314 ... SonSon
Arama sonucu : 2538 madde; 2,425 - 2,432 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    5 yıl boyumca vergi, girdi, maaş elektrik, gaz, vs gibi girdilerin maliyetleri hiç artmazsa, kar marjlarıda hiç düşmezse hatta döviz fiyatlarıda 5 yıl boyunca sabit kalsa yine Türkiye de enflasyon hiç bir yıl tek haneye inemez....Anadolu irfanına sahip şirket ve esnafımız ne eder ne yapar gerekirse Kongo Cumhuriyetindeki muz fiyatlarının artışını bahane eder yine yıllık zammını yapar....Ülkede ticari ahlak diplerde....Piyasalarda devlet otoritesi çekinilmiyecek düzeye getirilmiş.....Yeterki geçir geçirebildiğin kadar....

Bir toplumda en tehlikeli gidişat kötülüklerin normal görülmeye başladığı dönemlerdir...
    genel olarak dediklerinize katılıyorum...

fakat bu verdiğim örnek çok başka...

alaçatıda tarlanın ortasında bir yer...

abartmıyorum...tarlanın ortasına kurmuslar derme çatma bir ev..

menüde yok gidip seçiyorsun... hani merkezi bir yer olsa anlıcan...

alaçatı dışında tarlaların arasında...güzel tezgah kurmuşlar...

günümüzde herşey sosyal medya olmuş...

1 ızgara köfte 1,000 lira olur mu? 30 euro demek...

biz hangi galakside yaşıyoruz?
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2. 1-2 yıl önce ev sahipleri gerçek enflasyon kadar zam istedi diye forumda ağızına geleni söyleyen kiracılar, şimdi tatilde gittikleri kazık mekanların sohbetini yapıyor.
    Allah bilir ev sahibiniz o mekanların da, o tatil yerlerinin de, yolunu dahi bilmiyordur.

İnsanlar malesef böyle işte. Haksız, haklıdan çok bağırır. Parayı tatillerde yiyen, tasarruf edenden çok mağdur edebiyatı yapar.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    1-2 yıl önce ev sahipleri gerçek enflasyon kadar zam istedi diye forumda ağızına geleni söyleyen kiracılar, şimdi tatilde gittikleri kazık mekanların sohbetini yapıyor.
    Allah bilir ev sahibiniz o mekanların da, o tatil yerlerinin de, yolunu dahi bilmiyordur.

İnsanlar malesef böyle işte, haksız haklıdan çok bağırır, parayı tatillerde yiyen, tasarruf edenden çok ağlar.
    Benim ev sahibim imalathane sahibi. İtalya'da oğlu yaşıyor , tatillerini orada yapıyor . Bunu da sosyal medyada önüme düşen görüntülerinden anlıyorum, kendisiyle yüz yüze görüşmüşlüğüm yok.

Bu ülkede çalışıp, para kazanan bir ailenin bu ülkede tatil 15 gün tatil yapma hakkı var herhalde. Eller gelip burada ultra lüks otellerde tatil yapabilirken biz kıt kanaat birikimimizle kendi ülkemizde turistik bile olmayan bir beldede, derme çatma bir pansiyonda ancak tatil yapabiliyoruz.

senden bunu anlamanı bekliyorum çünkü senin dünyada merdivenleri silip ev sahibi olabilen insanlar var. ailecek çalışsalar çeliktep de apartman sahibi de olabilirlermiş. tabii merdiven silmekten sağlıkları el verirse.

4. Ha tamam o zaman, ev sahibin zenginse enflasyonun altında zam yaparak hakkını gasp edebilirsin.
    Bir gün onun evine misafirliğe falan gidersen, ortalıkta gördüğün değerli şeyleri cebine atmayı unutma.
    Zenginmiş nasıl olsa. Hakkı yenebilir sıkıntı yok.

5. Bu arada şunu da ifade edeyim. Halen oturduğum evde 7 yıldır kiracıyım, kiramı ilk yıldan itibaren ev sahibi ile yüz göz olmamak için yıllık peşin ödedim. 25% lik kısıntıdan hiç yaralanmadım. O yılda enflasyon oranında zam yaptım. Ekim ayında ev sahibine tekrar yasal oranda zam teklif ettim fakat kendisi semtteki değerlemeler üzerinden , hatta muhasebecisine dolar üzerinden değerleme yaptırmış, daha yüksek bir kira beklentisi içinde olduğunu söyledi. Yan apartmanın görevlisinden aşağı yukarı çok yakın bir zamanda kiralanan aynı evin kirasını öğrendim onu teklif ettim, yine kabul etmedi. Hem eşimin hamileliği hem de kendisinin kanser olduğunu öğrendiğim için ağzımızın tadı bozulmasın diye teklifini kabul etmek zorunda kaldım. Şu an o peşin ödediğim kirayı faize yatırmış olsa civardaki evlerin kira değerini yakalamış olmalıdır. Kısacası ev sahibime giren-çıkan bir durum gözükmüyor.

6. Tabi canım, forumda kime sorsak %300-500 zam yapmış, eve de çok iyi bakmış.
    "%25'den fazla yapmam git mahkemeye ver 5 yıl sürün" diyen o çocukları hiç aramızda yok maşallah.
    2 yıl önce ev sahiplerine hakaret edenler, özellikle deprem zamanı gece gündüz beddua edenler sadece benim gördüğüm bir halisünasyon falandı heralde.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

7. Kimlerle hesabın varsa onlarla hallet. Başlık emlak olsa da burada farklı bir konu konuşulurken labada lubada konuyu başka yere çeken sensin. sanırım sahip olduğun gay.menkuller senin tatmin etmemiş.

Benim en başında beri söylediğim şey şuydu. pandemiden sonra verilen ucuz konut/taşıt kredileri sayesinde bunların değerinin yükselmesi, bunlunla beraber çarpan kiraların da ödenmeyecek seviyelere ulaşmasıydı. bu tüm dünyada aşağı yukarı aynı anda yaşanan bir kriz - ki sana göre şimdi işin başında komplocular, düz dünyacılar var - Bir takım ülkeler buna önlem alarak farklı yöntemlerle kira artışlarına sınırlamalar getirdi. kusura bakmayın yatırım yaptığınız değerin piyasası insanın barınma ihtiyacını ilgilendiriyor. Devletlerin altına ,senetlere müdahale etmeyip konutlara müdahale etmesinin sebebi de budur. buna müdahale edilmez ise metropollerde çalışacak emek gücü kalmayacağı gibi barınanların da sosyal patlamaya sebebiyet vermesi olasıdır. Bunun tüm topluma çıkan bir faturası olur, öyle esentepe sokaklarında ev sahibi kovalayan kiracı gibi değil. Üstüme vazife değil ama madem böyle bir limitle karşı karşıya kaldınız , piyasası varken evinizi satsaydınız. çok bariz bir biçimde 2+1 ev satanlar farklı bir yatırıma yönlenerek 3+1 ev satın alabilecek duruma gelebilirlerdi. Sarı sitedeki emlak değerlerine baktığın zaman istanbul'un bazı bölgelerinde dolar bazında 10-20% arası gerileme söz konusu. Üstelik 1 dolar bir paket sigara parası bile yapmazken.

Ev sahibi gaddarlığı yeni bir şey değil. ülkenin karikatür dergilerinde hatta kemal sunal filmlerinde bile işlenen bir konu. ben mesela gaddar kiracı filmi hatırlamıyorum.

neyse senin gibi bir adama çok vakit harcadım. hırsızlıkla itham ettiğin halde kendi yazdığım seviyesiz mesajı siliyorum.

8. Herkes kendi ev sahibiyle hesabını halletseydi o zaman. Burada ev sahiplerinin geneline çemkirmek neyin nesiydi?
    Kiralar ödenemeyecek seviyelerde falan değildi, şimdi de değil.
    1-insanlar arz fazlasının olduğu 2016-2020 dönemindeki beleş kiralara fazla alıştılar, normal seviyeye dönünce zorlarına gitti.
    2-Sosyal patlama falan olmaz. Olsaydı gıdada olurdu. Niye olmadı? Niye kimse gıda fiyatları için sokağa inmedi?
    3-Şahıs olan ev sahipleri bezdirilerek emlak kiralama işinin şirketlerin eline geçmesi operasyonu tüm dünyada yapılıyor, sadece Türkiyede değil. Detayları daha önce yazdım. Bu işin büyük ölçüde şirketlerin elinde olduğu ülkelerden örnekler verdim. İtirazı olan varsa iddialarımı çürütsün göreyim. Ama "gomplo teyorisi bunnar" cümlesi bir karşı argüman değildir.
    4-Farklı bir yatırıma yönelseydiniz ne demek. İyi o zaman, sen de beğenmiyorsan gidip başka ülkede yaşasaydın. Laf mı bu şimdi?
    Ya da kiralardan şikayet eden kendine ev alsaydı o zaman.

Film dediğin şey ticari bir üründür. Ev sahibi gaddarlığı diye bir şey yok. Fakir mazlum edebiyatının alıcısı çok olduğu için yapıldı o filmler.
    Zibilyon tane pislik kiracı var piyasada. Borç takanlardan evi yakanlara kadar. Ama mağdur ev sahibi filmi yapılsa kimse izlemez.
    Sen daha bunu anlamaktan acizsin, akıl vermeye kalkıyorsun.

Sayfa 304/318 İlkİlk ... 204254294302303304305306314 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •