Sayfa 389/555 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489 ... SonSon
Arama sonucu : 4435 madde; 3,105 - 3,112 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    hda fonuyla ilgili; hda fonu cok eski bir teknoloji kullanan dogru duzgun calisan bir arbitraj fonu degildir.

fon , infodaki gubrf spekulatorlerinin vade gecislerinde yuksek orandan yeni aya gecislerini saglayarak simdiye kadarki getirilerini yapmistir. hedefin asil arbitraj fonu " hvn "dir.
    gubrf gecisleriyle 2 ay guzel getiri yapmis. ergun ............. da bu getirileri gercek zannedip. fonu pazarlqmistir. hvn fonuyla disardan aldiklari hizmete son vermis ayni getirileri kendisinin yaoacagin8 zannetmistir.
    ergun arbitraj viop nedir bilmez. pazarlamayi iyi bilir.

fon, gubrf spekulatorleri battiktan sonra arbitraj anlaminda yapacagi bir sey kalmamis gerceklerle yuzlesmistir.
    yuklu katilimci sayisi ve gelen para itibar, oyunu devam ettirme yonunde karar aldirmistir. arbitrqj islemlerini yapamadiklarinicin ufak ufak hisse long tasimislar getirileri siritmamisdir.

getiriyi iyilestirmek amaciyla al8nan bu yonsel pozisyonlar

pazartesi gunu thyao. kontratlarindan 6 milyon zarar yazmis.

sali gunu bu zarari kurtarmak ucin 7bin kontrat endeks, 40 milyin lot ekgyo yine 200bin kontrat ekgyo hissesi long tasimistir. burdan da 33 milyon zarar yazmislardir. yaklasik 1.3 milyar long.
    pozsiyin buyuklugu 700milyon tl endeks. 600 milyon ekgyo hissesi long.
    carsamba sabahi
    borsanin dusuk acilmasiyla ellerindeki endeks kontratlarini ve ekgyo kontratlarini vermis. ekgyodaki 40 milyon lotun da 15 milyonunu vermis. 20 milyon daha zarar yqzmistir.

persmebe son kalan ekgyolari da vermis. 4 milyon daha zarar yazmistir.
    bug7n icin artik long short pozisyinu kalmmqistir. arbitraj yapmaya calsiacaklardir. ama bu hikaye nasil devam eder bilinmez. cunku arbitrajdan para kazanacak bir viop algoritma ekibi tekn9loji ellerinde yok. hvn fonu yoneten arkadaslardan yardim alirlarsa bu is olabilir.

Twitter'dan aldığım özel mesaj. İsmini sakladım, bir de bir kaç yeri .......... İle sansürledim :/
    Tesekkurler paylasim icin. Kim yazdiysa yarisindan fazlasina inanmadim acikcasi.

Arbitraj robotu yoksa parasini oder alirlar kiralarlar. Fon gideri olarak odenir. Diger bir suru fon var arbitraj yapan. Kaldi ki info nun veya hedef in cok rahat arbitraj robotu yapacak ekibi vardir sn yuji nin dedigi gibi.

Sadece gubrf bel baglamasi arbitraj icin buyuk sacmalik buna da inanmadim. Ama risk yonetiminde kesin bazi hatalar yapilmis gibi gozukuyor.

Robotlarin kafasi karisip hatali islemler yaptigina veya fonda acik goren birisinin fonu hedef alip yuklendigine inanabilirim. Twitter da yazilan sahinkya haberleri gibi.

Ornegin fon bir arbitraj islemi aciyor ama karsi bacagi yok (arbitraj sayilmaz aslinda). Savunmasizsin. Ya iceriden birisi bu bilgiyi sizdiriyor disariya yada disaridan bir trader anliyor durumu ( bence cok zor ). Boyle seyler yasanmis olabilir belki.

Guven yitirildi mi zor geri gelir. Fon yoneticileri kesin sorumlu bu yasananlardan. Robotlar hata yaptiysa bile denetlemek ve bunun farkina varmak gerekli.

Kurum itibari ve guveni acisindan da kotu oldu yasananlar. Twitter da temkinli yaklasiyorlar artik fon islerine , bazi yatirimcilar.

Fon camiasi oldukca sarsici bir olay yasadi.

Kurda kuzu emanet edilmez diyorlar.

2. Pazarlamasını yapmışta kap'a göre Ergün Tekgül yönetimde gözükmüyor.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bu arada yatırımcı bilgi formunda 4 olan riski, kim, niçin Tefas'a 2 diye girmiş soran yok.
    Fonun kendisi riskim 4 demiş.
    O bilgi formu eskide kalmış Kap'a göre 29.12.2023 itibari ile risk 2

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1230492

4.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Pazarlamasını yapmışta kap'a göre Ergün Tekgül yönetimde gözükmüyor.
    Gerçi hedef bunu hep yapıyor Yaşar ile Yunus her zaman ön plandalar ama Yunus bile yeni girdi fon yönetimlerine resmi olarak Yaşar yok tabi ki.

5. 15.06.2023 tarihli yatırımcı bilgi formu 4 demiş.
    29.12.2023 tarihli bilgi formu 2 demiş.

Riskin düşmesi için bir sebep yok.
    Ana bilgi formu 4 iken ek bir formda 2 demek neye dayanıyor anlamadım.

6.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    yukarıda da yazdığım gibi BGP getiride şu anda iyi bir konumda. (büyükler arasında segmentinde lider.) Cüzi farklar için bence uğraşmaya değmez. Ancak dediğiniz gibi getiri diğer ppf lere göre ciddi düşer ise ki bu mümkün olabilir.. o zamanda daha uygun başka PPF lere geçeriz. Elimizi tutan yok sonuçta serbest piyasa..bu arada benim portföy ağırlığım TL değil döviz varlıklarda. seçimden önce ve sonra yaşanması olası kur ataklarına göre yeni kararlar alacağım.

BGP nin büyüsü bitmiş bile. 3 üncü lüğe düşmüş. 1 ay sonra ilk 10 a zor girer. Kırmızı banka öpmeye başlamış gel gelden sonra. 17 Milyar TL para toplanmış. Tıraşlanması lazım.

7.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    yukarıda da yazdığım gibi BGP getiride şu anda iyi bir konumda. (büyükler arasında segmentinde lider.) Cüzi farklar için bence uğraşmaya değmez. Ancak dediğiniz gibi getiri diğer ppf lere göre ciddi düşer ise ki bu mümkün olabilir.. o zamanda daha uygun başka PPF lere geçeriz. Elimizi tutan yok sonuçta serbest piyasa..bu arada benim portföy ağırlığım TL değil döviz varlıklarda. seçimden önce ve sonra yaşanması olası kur ataklarına göre yeni kararlar alacağım.

Döviz bazlı olanlarda KırmızıBankanın PAL daki para 2 Milyar$ dan fazla. 65 Milyar TL.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=PAL

KDL Kuveyt. 36 Milyar TL. 1.2 Milyar$

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=KDL

DAS Deniz 55 Milyar TL 1.9 Milyar$.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=DAS

ONS İş 33 Milyar TL. Yani 1.1 Milyar $

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ONS

bu fonlardan ne hayır gelecek? %4 bile getirisi yok bunların. Brütte diyorum. Bu kadar parayı toplamışlar ucuzdan kredi kullan.

Geçen hazine Eurobond borçlandı %8 den. Onu alsaydınız bari paranız para kazanırdı.

Bu dandik getirilerle seneye paranız bakalım % erimiş olacak? Herkes seçimden sonra döviz aşırı yükselecek diyorsa kesin yükselmez. Çoğunluk nerede pozisyon alırsa oradan kaçın.

Amerikada doların FED 1 Yıllık faizi %5.1+. Bunun altındaki dolara getiri alanın parası eriyordur.

8. Bist100 günlükte son durum

Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 389/555 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •