Sayfa 491/543 İlkİlk ... 391441481489490491492493501541 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 3,921 - 3,928 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Teşekkürler, anlamadığım daha doğrusu bilmediğim şeyler var ZGOLDF yani ZGD gibi ürünler hisse senedi gibi alınıyorsa hisse satışı yapıp takastan para gelmeden alınır mı T zamanında yani aynı şekilde bu tarz bir fon satıp aynı gün hisse senedi aldığınızda aldığınızda kredi kullanmış gibi olmuyorsunuz değil mı, zira diğer tonlarda mesela TCA gibi, T+2 de para hesabınaza geçmeden hisse alırsanız kredili işlem yapmış gibi oluyormuş. Kzl yi de inceleyeceğim.

Bu arada fiziki altın alırken ciddi komisyon ödüyoruz ve de borsaya dönmek zor oluyor burada da T+ 2 meselesi can sıkıcı bu işe bir çözüm üretemedim yani aynı gün altın satıp borsaya girmek veya tersi tersi , hisse senedi geri dönüşü açısından T+2 mecburen kabulümüz ancak aracı kurumdan parayı alıp kapalıçarşıya götür getir sonra tersini yap olacak iş değil.
    Zgoldf nin hisse senedinden farkı yok. Anında satıp t2 beklemeden başka bir hisse senedi veya byf alabilirsiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    ZGOLD yada Goldist gibi BYF'ler aynen hisse senedi gibi alınır satılır. Satınca anında başka hisse alınabilir.
    Tefas fonlarında bu mümkün değil.

Yanlız altın byf'lerinin kendi farklı durumları var, onu bilmek lazım.Net aktif değer vs. gibi.
     Alıntı Originally Posted by SNOOPY Yazıyı Oku
    Zgoldf nin hisse senedinden farkı yok. Anında satıp t2 beklemeden başka bir hisse senedi veya byf alabilirsiniz.
    Teşekkürler arkadaşlar, bu net aktif değer nedir onu da araştıracağım o halde byf ile reel altın veya döviz gibi işlem yapmış oluyoruz. Güzel bence.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

3.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Teşekkürler arkadaşlar, bu net aktif değer nedir onu da araştıracağım o halde byf ile reel altın veya döviz gibi işlem yapmış oluyoruz. Güzel bence.
    Net aktif değeri gözden kaçırırsanız o emtianın fiyatıyla ilgisi olmayan bir seviyeden alır yada satabilirsiniz, dönem dönem bu tuhaflıklar oluyor, en önemli konu bu.
    Alış fiyatınız NAD'e yakın yada altında olursa güzel olur.
    Satışta da tersi.

Komisyonu az alan bir aracı kurumdan alınırsa al sat komisyonun da az olur.

4. Biliyorsunuz hangi bankada hesabınız varsa o bankanın portföy şirketinin çıkardığı fonları, fon alım saatleri dışında da alabiliyorsunuz. En azından Akbank'ta öyle.

Ama Akbank dönem dönem belirli fonları bu tür mesai saatleri dışı alıma kapatıyor. Petrolün dibe vurduğu zamanlar petrol fonu almanız mümkün değildi (zaten alınabilir fon da bulamıyordunuz, herkes kamyon kamyon alıyordu). Şimdi gani gani ortalıkta.

Şimdilerde ise altın fonunu ve Eurobond fonunu kapatmış. Mantık ne çözemiyorum; belki bilgili bir arkadaş durumu anlatır. Fiyatlarda aşırı oynaklık beklentisi mi? Dolarla ilgili bir korku mu? Ama döviz esaslı serbest fonlarda bir sorun yok onlar açık.

Altın uzun zamandır böyle. Bir ara açmışlardı yine kapamışlar. Eurobond'u yeni kapatmışlar.

Belki çok basit bir açıklaması vardır diye Akbank müşteri hizmetlerine sordum, kendimi onların sorularını yanıtlarken buldum; fonlara, Dünya'nın Pluton'a mesafesi kadar uzaklar.

Edit: Gümüş fonu da kapalı.

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Net aktif değeri gözden kaçırırsanız o emtianın fiyatıyla ilgisi olmayan bir seviyeden alır yada satabilirsiniz, dönem dönem bu tuhaflıklar oluyor, en önemli konu bu.
    Alış fiyatınız NAD'e yakın yada altında olursa güzel olur.
    Satışta da tersi.

Komisyonu az alan bir aracı kurumdan alınırsa al sat komisyonun da az olur.
    Bu detaylar hiç bilmediğim konular iyice bir çalışmam lazım esasen bir kaynak belirtebilirseniz çok makbule geçer.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

6.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Bu detaylar hiç bilmediğim konular iyice bir çalışmam lazım esasen bir kaynak belirtebilirseniz çok makbule geçer.
    Tabii kaynak vb olmayabilir de aracı kurumla çalışıyorum istediğim gibi , bilgi almakta zorlanıyorum bir soru, bir cevap, sormadığın yerden kazık yersen suç senin oluyor. Göya müşteri danışmanım da var, 2 tane müşteri danışmanı kovdum, hemen 3. atadılar gitmeyeyim diye, 3.sü de aynı pek farkı yok . Ülkemizde işler hep böyle.
    2.kovduğum bir de ekonomi ekranında you tube videosu yapıyor Sami Altınkaya ile birlikte. Dışı seni içi beni yakar şeklinde.

7.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Tabii kaynak vb olmayabilir de aracı kurumla çalışıyorum istediğim gibi , bilgi almakta zorlanıyorum bir soru, bir cevap, sormadığın yerden kazık yersen suç senin oluyor. Göya müşteri danışmanım da var, 2 tane müşteri danışmanı kovdum, hemen 3. atadılar gitmeyeyim diye, 3.sü de aynı pek farkı yok . Ülkemizde işler hep böyle.
    2.kovduğum bir de ekonomi ekranında you tube videosu yapıyor Sami Altınkaya ile birlikte. Dışı seni içi beni yakar şeklinde.
    Maalesef buna ilişkin bir kaynak yok ama bu başlık ve
    ayrıca şu başlık https://www.hisse.net/topluluk/forumdisplay.php?f=47 bilgi alınabilecek en sağlam yerler.

8.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Biliyorsunuz hangi bankada hesabınız varsa o bankanın portföy şirketinin çıkardığı fonları, fon alım saatleri dışında da alabiliyorsunuz. En azından Akbank'ta öyle.

Ama Akbank dönem dönem belirli fonları bu tür mesai saatleri dışı alıma kapatıyor. Petrolün dibe vurduğu zamanlar petrol fonu almanız mümkün değildi (zaten alınabilir fon da bulamıyordunuz, herkes kamyon kamyon alıyordu). Şimdi gani gani ortalıkta.

Şimdilerde ise altın fonunu ve Eurobond fonunu kapatmış. Mantık ne çözemiyorum; belki bilgili bir arkadaş durumu anlatır. Fiyatlarda aşırı oynaklık beklentisi mi? Dolarla ilgili bir korku mu? Ama döviz esaslı serbest fonlarda bir sorun yok onlar açık.

Altın uzun zamandır böyle. Bir ara açmışlardı yine kapamışlar. Eurobond'u yeni kapatmışlar.

Belki çok basit bir açıklaması vardır diye Akbank müşteri hizmetlerine sordum, kendimi onların sorularını yanıtlarken buldum; fonlara, Dünya'nın Pluton'a mesafesi kadar uzaklar.

Edit: Gümüş fonu da kapalı.

İleride bankalar Altını ve Gümüş fonlarını komple alıma kapatırlar bu gidişle. Sürekli değeri garanti artacak bir ürünü satıp karı yatırımcı ile bölüşmenin bir anlamı yok. Şu anda alabilen alsın. Alamayan ileride belki hiç alamayabilir. Altın bu sene 2850$, Gümüş bu sene 34$ hedefliyor. Oralara gelince bakacağız.

Sayfa 491/543 İlkİlk ... 391441481489490491492493501541 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •