Sayfa 102/237 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon
Arama sonucu : 1896 madde; 809 - 816 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Bakad bitti.

Burası ; Romanya , Bükreş.

Herkes birşeyler paylaşıyor . Ben de ; paylaşılmayanları paylaşıyorum.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bakad bitti.

Burası ; Romanya , Bükreş.

Herkes birşeyler paylaşıyor . Ben de ; paylaşılmayanları paylaşıyorum.
    Sayın British, çok çok teşekkür ederiz gerçekten farklı ve orijinal paylaşımlarınızla foruma renk ve bilgi katıyorsunuz🙏🙏

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,242
    son günlerde özelde ALARK ile ilgili soru işaretleri arttığı için hem topicteki mesajlar hem de özel mesajlar arttı... yanlış anlaşılmaya sebep olmamak için bunların da yazılması gerekir diye düşünüyorum...

Yaşınız kaç?
    medeni durumunuz nedir?
    çocuğunuz var mı yaşları kaç?
    düzenli geliriniz var mı?
    eviniz ve arabanız var mı?
    hayattan beklentiniz nedir?
    sizin haricinizde kaşık düşmanınızın ve mahdum ve kerimelerin belki de torunların hayattan beklentileri nedir?
    bütün bunları değerlendirmek üzere lütfen listeleyin... özellikle aileniz ile birlikte karar alın ya da değerlendirin...

sonra işiniz bitmiş değil...

ülke ekonomisi nereye gidiyor? ülkenin siyaseti ne kadar değişiyor ve ileride neleri getirebilir? sizin ekonominiz ülke ekonomisine bağlıdır ve gemi batarsa siz de içindesiniz ya da yakınlarınız bunu unutmayın...
    dünya nereye gidiyor... dünya ekonomisi nelerden etkileniyor... ülkeniz ne kadar etkileniyor. yatırım yapacağınız hisseler zaten bunlardan etkilenecektir bunu unutmayın. bana ne dünyadan değil hepimiz aynı göldeyiz. fırtına hepimiz etkiler. yanımızdaki gemide olan hastalık tüm göle ya da bize de bulaşacaktır... pandemiyi unutmayın ya da savaşları...

aklınıza gelen diğer şeyleri de ekleyebilirsiniz... her şeyi bilmeniz mümkün değil ama bilenleri bulmalısınız...ister profesyonel, ister diğer destekleri elde etmelisiniz...sizin yapmanız gereke neyi ne kadar bildiğinizi tespit etmek ( çok kolay diyebilirsiniz ama değil... bilimin temeli bilmediğini bilmektir ve maalesef çok büyük çoğunluk bunu bilmiyor... ben de dahil. zaten bir çok öğretinin temeli bu değil mi)

bunları çıkardınız diyelim... işiniz biraz kolaylaştı. şimdi diyeceksiniz ki daha ne kadar kaldı. belki yapacağınız yatırımı tespit edeceksiniz. mesela ben tarla almak istiyorum, ev almak istiyorum, ticaret yapacağım gibi hususlarda bile acaba nereden almalıyım? şimdi sırası mı? fiyatlar uygun mu? gibi sorular cevaplanacak. ya da hisse senedi aynı mantık...

hisse senedinde öncelikle iş yapılan sektör ne durumda?
    şirket bilançoları nasıl?
    şirket sahipleri ve yönetimi kimlerden oluşuyor?
    şirketin politikası sizi tatmin ediyor mu?
    bu soruların bir kısmının cevabını almak için gerekirse günlerce okuyacaksınız. mesela hisse net sayfalarını hiç olmazsa bir kaç dönem için okumalısınız... twitter diyemiyorum çünkü oralarda bilgiler varsa da kayboluyor. belki sıkı takip ettiğiniz kişileri tekrar okumalısınız...

bu süreçlerin sonucunda bazı kararları alacaksınız ve uygulayacaksınız. kimbilir belki tövbekar olacaksınız belki de kendinizi fazla cüretli bulup benim yatırımımı bilmem ne fonu yönetsin diyebilirsiniz ( katılımcılar da var ama azınlıkta). bunu tespit etmek hayatınızı kurtarabilir çünkü onlar sizin yaptığınız hataları daha az yapacaklardır...

mesela bir hisse aldınız diyelim ki ALARK: ALARKI niçin aldığınızı niçin biriktirdiğinizi bir yerlere yazın ya da belleyin. bazı dönemlerde kendinizi ferahlatmak için gerekecek. ben bu nedenle aldım bu nedenler hala devam ediyor veya şu kısımlar değişti ne yapmalıyım? mesela ben ucuz diye aldıysam hala ucuz mu? sahipleri zora düştüler ise veya bazı sahipleri kıllık yapıyorsa ( bazı hisselerde var bu durum aile içinde bile anlaşmazlıklar var) bu benim için avantaj bile olabilir. hissede bilançolar bozulmadı ise daha ucuza alırım daha ne olsun?

SAĞLIK... eğer sizin hisseniiz sizi tansiyon olarak sekte-i kalp olarak bozuyor ise bence borsadan bir müddet uzaklaşın ya da temelli...

başka neler eklenebillir bilmiyorum. faydalı bulunuyor mu bilmiyorum ( kimse itibar vermediği için sistemi ölçmek mümkün değil ). ama bir şekilde eklemeler ya da eleştiriler ( tabii ki makul ve hakaretengiz olmayanlar) hepimizi geliştirecektir

4. Guzel yorumlar yapmışsınız arkadaşlar, emeği geçenlere teşekkürler. 1 yilda güzel kar yapmış bir şirket. Son 9 aylık bilançosu ile 15 milyardan 23 milyara gelmiş ve son Aralık bilançosunu da eklersek eğer ozsermayesi 28 milyara yaklaşır sanırım. Yaklaşık büyümesi %90 gibi birşey yapiyor sanırım. Piyasamizda genelde şirketler ortalama olarak 5 yada 6 fk gibi gibi fiyatlardan işlem görüyorlar. Alarko holding 3,2 fk diyor sanırım ama ben daha da düşeceğini tahmin ediyorum. 2,5 fk olarak baz alsak bile şuan ki fiyatinin en az 2 katini hak ettiğini düşünüyorum. Yani gerçek olması gereken hisse değerinin şuan bile 180 lerde bir rakam olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrica bu sene aldıkları tarım arazilerinden yavaş yavaş getiri potansiyeli artacaktır. Bu sene bu tarim arazilerinden pek fayda olmadi ama seneye daha iyi olacaktır düşüncesindeyim. Ayrica satilan lotlar kurumsala satılacağı için fazla değişiklik olacağıni sanmam.
    Tavsiye içermez kendi düşüncelerimdir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Güzel Paylaşımlar. Okurken keyif aldım genellikle eski toprak yazıları ve finansallara
    yapılan vurgular oldukça hoş. Teknik analiz ve takas okumaları tam dozunda ve az .
    Okuması keyif verici ve bilginin paylaşıldığı bir forum lezzetli bir yemek gibi oluyor.
    Saygılar ve teşekkürler,

Dip NoT : Yakın bir gelecekte elinde olmayanın çok hayıflanacağı ben bunu nasıl
    ön göremedim diyeceği bir hisse gibi duruyor. Umarım gelecek karlılık verileri bizi
    utandırmaz.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

6. An itibariyle fk 3.07

Yani genel geçer tanımla bu şirkete ortak olmak için yatırdıgın 1 lirayı sana 3 yılda geri verecek, amorti edecek.

Diğer yandan yıllık mevduat faizi %50 olmuş. Yani yatırdıgın 1 lirayı 2 yılda sana geri veriyor. Bu da demektir ki fk 2, Alarkodan dusuk.

Bakalım bu iş nereye varacak?

7. Hisse fiyatı toparlar, buradan 150-200 olur, şirket çok kar eden falan eyvallah. Zaten aldık bekliyoruz.

Ama Alarko olayı borsadaki en büyük fiyaskolardan, skandallardan biri bence.

TL'nin cazibesini artırmak, insanları borsaya çekmek, şirketlerimize ortak etmek istiyorsanız, bu tip konularda daha hassas olmanız gerek..
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,242
     Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    An itibariyle fk 3.07

Yani genel geçer tanımla bu şirkete ortak olmak için yatırdıgın 1 lirayı sana 3 yılda geri verecek, amorti edecek.

Diğer yandan yıllık mevduat faizi %50 olmuş. Yani yatırdıgın 1 lirayı 2 yılda sana geri veriyor. Bu da demektir ki fk 2, Alarkodan dusuk.

Bakalım bu iş nereye varacak?
    sn oralet Osman,
    bir şekilde sizi anlamakta çok zorlanıyorum. daha önce hisse başı kazanç ile sn Tümer epey bir açıklama yapmıştı. şimdi de FK ile ilgili yeni bir anlaşmazlığımız olacak...
    FK oranı başlı başına bir değer değil ama şirketin 3 yıl içinde etmesi beklenen karı ile şu anki fiyatını amorti etmesi gerekiyor. doğru buraya kadar bir şey yok ama mevduattaki FK ile ilgili olarak faizin reel olması gerekmiyor mu?
    şu andaki enflasyon beklentisi % 65 olduğunu yazmış bir aracı kurum. sizin hesapla banka bu parayı size verdiğinde ilk yıl paranız reel olarak % 15 erimiş olacak diye düşünmekte haksız mıyım?

ALARK ile ilgili olarak şu andaki FK ile ilgili bir nokta daha olmalı belki de vardır... PD/DD... ALARKOnun şu anda üzerinde mesela son 9 aylık bilançoya göre 57,48 TL özkaynak var... malum bu özkaynak ile ilgili de epey problem var ki mesela ALCAR arsası muhtemelen bu kaynaklar içinde 1-2 milyon görünüyorken değer 25 milyon dolar,. buna rağmen bu yıl HB 30 lira kar gelse şirket kendini amorti etmiş olacaktır...
    benim cahilce bakkal hesaplarım bunlar. yanılıyorsam nerede yanılıyorum ya da piyasa nerede yanılıyor

Sayfa 102/237 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •