Sayfa 110/237 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 1891 madde; 873 - 880 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Qie Yazıyı Oku
    Aşırı duygusal bir yorum olmuş sizinki. Pandemide 4 tl den aldığım kağıttan bahsediyoruz, Tuncay Turşucu haksız değil üzgünüm...
    4 lirayken fk kaçtı hatırlıyor musunuz?

2.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    o zaman pandemide 12 liradan alınan THY neden yükseldi denmiyor... geçen yıl 80 liralardan alınan ve o kadar temettü veren ve kar patlaması yapan TÜPraş neden aynı kefede değil. Aygaz hakeza...

Yükselmelerinin altı dolu. Söke un gibi değil yükselme trendleri. adamlar kar ettiler ve bu sayede borçlarını ödeyerek piyasayaçok güçlü girdiler... abi çok yükseldi. doğrudur 4 ten aldım... daha önce 1.7 den de ladım ( ben dahil kimse cesaret edemiyordu almaya çağdaşın psikolojiyi bozması nedeniyle) ama şu fiyatta da 130 lirada da ucuzdu ALARK...
    Tovbekar arkadaşa katılıyorum. Bu şirket baya baya ucuzladı. Fk orani baya cazip durumda. Pahalı değil. Şişirilmiş birçok hisse var piyasada. Büyüme hızı ve yatırımları da iyi olan bir şirket. Yalniz bu lotlari satan şirket yöneticileri bence şimdiden pişman olmuşlardır. Çünkü 120-130 dan satmak varken şimdiki bu fiyattan satacaklar ki, bu fiyatlar çok düşük kaldı artık. Bankadan kredi çekselerdi bu fiyatlara göre daha avantajli çıkarlardi muhtemelen. 130 dan 90 a geliceye kadar %40 gibi bir düşüş oldu maalesef. Yöneticilerin bu yaptıkları adimla pişman olduklarını düşünüyorum. Ama onlarda muhtemelen başka çare bulamadılar sanırım. Ama sağlık sektörü de gayet iyi bir sektördur. Oradan da iyi para kazanacaklarini düşünüyorum ama bize faydasi olmaz galiba. Ama yakin zamanda yukari döner grafiği bana öyle geliyor. Tavsiye icermez

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,240
     Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    ALARKOnun Kazakistanda yaşadığı bir develüasyon krizi var... nasıl halletmişlerdi bilmiyorum belki de BAKAD bu işin sonucunda verilmiş bir diyettir (emin değilim nasıl bir çözüm olduğunu hatırlamıyorum)

Elde bir miktar nakit var... bu nakit ister avans olarak gelsin ister transfer,bunun bir kısmı bizlere temettü olarak verildi...
    bir kısmı ile mevcut yatırımlar finanse ediliyor. mesela venturea aktarılanlar, mesela tarım için yapılan satın almalar ve yapılanmalar, mesela yatırım şirketine yapılan aktarım ( aslında pek bir şey gibi görünmese de 300 milyon TL neredeyse ALARKO sermayesi değil mi),kendi kaynaklarından olsa da MERAM tarafından yapılan altyapı yatırımları ki dönüşleri artık hep muhteşem olmak zorunda, bir şekilde fırsat kollanan sektörlerde mesela depo, pil vs gibi yatırımlarda güçlü başlangıç yapılmak için eurobond şeklinde veya diğer şekillerde duran kaynaklar, uçak alanında gereken yatırımlar için bekletilen kaynaklar...

yukarıda yazdıklarım sadece görünenler olsa da zaman içinde bu süreç sürekli akan bir nehir olacaktır. bu nehir barajı besleyecek ve buradan gelecek üretimler yeni nehirleri oluşturabilecektir... bu nedenle sağlam yatırımlar yanında nakit akımının ayarlanması çok önemlidir. ALARKO holding nakit yönetiminde hep iyi idi şimdilerde dünyayı ve girdiği sektörleri okuma hususunda da iyi olduklarını görüyoruz. yatırımda yapılan bir hatanın Alatonlara nelere mal olduğunu görüyoruz hep birlikte ( itibar haricinde yüz milyonlarca dolar dikkat bir kaç yüz milyon dolar). bu yıl bir çok şirketin zora düşeceğini göreceğiz. bir şekilde süreç artık sürekli iyi yönetilmek zorunda...

Yönetim ile sahipleri karıştırıyoruz... elbette hisse sendinin sulanması yani bir şekilde piyasadaki dolaşımın artması şu sıralarda bizi çok zorluyor ama yakın bir tarihte eğer flamingolar gelecek ise gerçekten çok işimize yarayacak. gelmeyecekler ise merak etmeyin hepimiz uzun vadeli yatırımcılar olarak şirketlerin iyi yönetilmesi ve temettü vermesi için dua edeceğiz... şayet yabancılar gelmeyecek ve kendi yağımızla kavrulacak ise nekit yönetimi ve yatırımların yönetilmesi daha elzem olacaktır. bu alanda hem gıda hem de enerjideki yatırımlar kusura bakmayın ama arada bir ihale alan değil sürekli günlük milyonlar ya da haftalık milyon dolarlık satımlar yapılmakta olduğu için sürekli kaynak oluşturmakta...

bu yüzden şirketin faaliyetlerine odaklanalım... mesela bu yıl ağır bakımlar olduğu halde neden sürekli CENALde patlaklar olduğunu sorgulayalım...yatırımların zamanında yapılıp yapılmadığını, önümüzdeki yılın planlamasının doğru olup olmadığını sorgulayalım...

zinhar yatırım tavsiyesi değildir
    şimdi yukarıda bir yerde 300 milyon TL yatırım şirketi sermayesi demiştim. şimdi 550 milyon oldu ve Holding sermayesini geçti...
    sn 101 haklı para bol ama şirkette bol ortaklarda değil...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    2020 mart itibarı ile grafik olarak verebilirim .

Dip NoT : Chf Fiyat olarak verdim TL de enflasyon etkisi fazla diye. Yoksa TL de var .
    31 Mart 2020 Tarihi itibarı ile Fiyat 3.90 TL idi . ( Chf Kur : 6.8819 TL idi ) .

Aynı karşılaştırma Pd/dd vs Chf Fiyat olarak aşağıda, FK holdinglere uygun değilse diye...

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    4 lirayken fk kaçtı hatırlıyor musunuz?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

holdinglerde f/k düşük olur, f/k ya göre değerleme yapmak yanıltır...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    563
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku

2023-12-12 18:37 Bağlı Ortaklığımız Alarko Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından,

Alser Alarko Sermaye Yatırımları Holding Anonim Şirketi'nin 320.000.000,00 TL olan esas sermayesinin 550.000.000,00 TL'ye tezyidi nedeniyle sermaye artışına 230.000.000,00 TL (İkiyüzotuzmilyon Türk Lirası) ile iştirak etmeye, genel kurul kararı gereğince iştirakin tamamının ödenmesine,

karar verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.

Hayırlı olsun.....
    Para bol beaaa....!

Bu akşam seans kapanışını bekleme nezaketini ve hassasiyetini göstererek gönderilen bu KAP hakkında yorum yapacak bir arkadaş varmı...

İyi bişey mi , kötü bişey mi.

Not: Gerçekten anlamadığım için soruyorum, ama hislerim iyi bir KAP gibi geldi "Kötü olsa cuma günü olduğu gibi seans içinde, üstelik hazmedecek zaman bile kalmasın diye kapanışa 1 saat kala filan gelmeliydi"
    Ayağını Sıcak Tut, Başını Serin.
    Kendine Bir Uğraş Bul, Düşünme Derin Derin... Hz. Mevlana...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    563
     Alıntı Originally Posted by paracelsus Yazıyı Oku
    Sn. Tövbekar enflasyona göre çok daha yüksek fiyattan geri alım yaptılar, geri alım dusunulebilirdi. Ki bu durumda ortak satışı yapılazmadı. Ortak satışını şirket geri alım yapamiyor tamam. Ama yine de geri alım aciklanabilirdi. İkinci olarak, bu satışa konu hisseler, öncesinde görüşülerek kime satilacaksa (kurumsal, yerli-yabancı, özel ws.) anlaşması yapılabilir ve süreç bu kadar olumsuz bir hale evrilmeden satış halledilebilirdi. Sizin de yazdiginiz kötü algı ortadan kalkmış olurdu. Diger yazdıklarınıza yorum yapamıyorum��
    İkinci konu dediğinize bende katılıyorum. Yapı Kredi de Piyasa kapandı satmaya karar verdik diye KAP attılar , bırakın günleri, aynı gün gecesi 11 de şuraya şu fiyattan sattık diye bir KAP daha attılar. Niyet böyle olur.... İşi konuşmuş , pişirmiş, alıcıyla anlaşmış, satışı belkide yapmış bitirmiş, haberi arkasından atıyor...KOÇ Farkı....
    Ayağını Sıcak Tut, Başını Serin.
    Kendine Bir Uğraş Bul, Düşünme Derin Derin... Hz. Mevlana...

8.  Alıntı Originally Posted by _ZeBuN_ Yazıyı Oku
    Bu akşam seans kapanışını bekleme nezaketini ve hassasiyetini göstererek gönderilen bu KAP hakkında yorum yapacak bir arkadaş varmı...

İyi bişey mi , kötü bişey mi.

Not: Gerçekten anlamadığım için soruyorum, ama hislerim iyi bir KAP gibi geldi "Kötü olsa cuma günü olduğu gibi seans içinde, üstelik hazmedecek zaman bile kalmasın diye kapanışa 1 saat kala filan gelmeliydi"
    Muhtemelen şirketin kapasitesini artiriryorlar. Sermayesi yetmiyordur. Ondan artışa gidiyorlardir. Bence iyi,
    Tavsiye içermez

Sayfa 110/237 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •