Sayfa 252/252 İlkİlk ... 152202242250251252
Arama sonucu : 2014 madde; 2,009 - 2,014 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
    https://www.dunya.com/is-dunyasi/bil...-haberi-725390
    Bilançosunu yönetemeyen 2027’yi göremeyecek
    .....
    Şirketlerin finansman maliyetlerini karşılaması çok zorâ€
    Böyle bir dönemde finansmana erişimin çok kolay olmadığını vurgulayan Aran, “Maliyetler de çok yüksek, herhangi bir iş alanında bu maliyetleri karşılayacak bir kârlılıkta söz konusu değil. O nedenle finansmana erişimin daha kısıtlı daha dikkatli kullanılması gereken bir dönemde ben işbirlikleri ve ortaklıkların da çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

2. Bakin arkadaslar bir arkadaşınız bir dostunuz olarak söylüyorum. Lütfen kulak verin. Borsa oyun yeri degildir. Yatırım yeridir. Onun icin lütfen butun servetinizi buraya yatırmayın. Ve ihtiyaciniz olmayan para ile yatırım yapin. Ben borsaya 33 yılımı verdim. Bir dost bir büyük olarak uyarıyorum. Bir çok arkadas 3 günde yada 3 ayda kazanmak istiyor. Olmaz arkadaslar olmaz. Sen kazanacaksında TRİLYON BAĞLAYAN ADAM’MI KAYBEDECEK.Burası kolay para kazanma yeri degil. Bunu aklınızdan çıkartın. Yıllarım geçti. Şimdiki aklım ve bilgim olsaydı ne yapardım biliyormusunuz. İhtiyacim olmayan küçük küçük paralar ile kaliteli ve cok pirim yapmamış sirketlere yatırım yapardım. Gidin kaliteli ve cok primlenmemis sirketlere ufak ufak alarak yatırım yapın. Bende şimdi bu şekilde yapıyorum. Tabi bütün hisselerde kazanmak mümkün olmuyor. O zaman ne yapacaksınız sepet yapacaksınız. Kaliteli ve gelecegi olan sektör hisselerine yatırım yapacaksınız.Sepetinizde hisseler olsun ve diger TL veya dolar altın gibi enstrümanlarda olsun. Kısacası büyük baronların yaptığı gibi her zaman satacak kadar malınız alacak kadarda paranız bulunsun. Bazı forumlarda bazen yazarım burda da bazen yazarım Benim bir sözüm var bu sözüm kulaginiza küpe olsun. "Birçok insan korkuda değerine, coşkuda ederine bakmaz" ya alır,yada satar. Sizlere demem o ki neyi ne kadardan aldığınıza dikkat edin. Ucuz olanı alın pahalı olanı satın. Hatırlayın Pandemi başladığında THY 12 TL diye hatırlıyorum ve ucuz oldugunu bircok insan biliyordu ama almaya cesaret edemedi. Yine iyi hatırlıyorum Türkiye nin en büyük bankalarından garanti bankası 8 TL'den 6.5 TL'ye düştü bedavanın bedavası idi kaç kişi aldı ve bekledi. Şimdi ne oldu THY 300 TL GARANTİ 85 TL Onun için yatırım yaptığım hisselerde paramın tamamı ile ettigim karı hisse olarak bırakır ana paramı cekerim ve gider faiz içermeyen enstrümanlarda NAKİT TL-ALTINDA TUTARIM. Borsa düşüş trendine girdiğinde elimde olmayan ve değerinin altına düşen kaliteli gelecek vadeden hisseleri alır beklerim bu döngüyü yıllardır bu şekilde sürdürüyorum. Bilen icin borsa DARPHANEDİR. Aç gözlü olmayın ve hırs yapmayın emin olun kazanırsınız.Okuyun araştırın öğrenin analiz yapın. Başkasından dinleyerek yatırım yapmayın. Bundan yıllar önce borsada belli başlı 3-5 cakal vardı . Şimdi binlerce çakal var. Emeğinize paranıza acımazlar. Birde şunu söylemek isterimki hangi hisseyi ucuzda alsanız aklınızda olan değere ne sürede ulaşacağını hiç bir zaman bilemeyiz.Onu patron, ve kaptan bilir,bizler sadece yolcuyuz.

3.  Alıntı Originally Posted by Adalet Yazıyı Oku
    Bakin arkadaslar bir arkadaşınız bir dostunuz olarak söylüyorum. Lütfen kulak verin. Borsa oyun yeri degildir. Yatırım yeridir. Onun icin lütfen butun servetinizi buraya yatırmayın. Ve ihtiyaciniz olmayan para ile yatırım yapin. Ben borsaya 33 yılımı verdim. Bir dost bir büyük olarak uyarıyorum. Bir çok arkadas 3 günde yada 3 ayda kazanmak istiyor. Olmaz arkadaslar olmaz. Sen kazanacaksında TRİLYON BAĞLAYAN ADAM’MI KAYBEDECEK.Burası kolay para kazanma yeri degil. Bunu aklınızdan çıkartın. Yıllarım geçti. Şimdiki aklım ve bilgim olsaydı ne yapardım biliyormusunuz. İhtiyacim olmayan küçük küçük paralar ile kaliteli ve cok pirim yapmamış sirketlere yatırım yapardım. Gidin kaliteli ve cok primlenmemis sirketlere ufak ufak alarak yatırım yapın. Bende şimdi bu şekilde yapıyorum. Tabi bütün hisselerde kazanmak mümkün olmuyor. O zaman ne yapacaksınız sepet yapacaksınız. Kaliteli ve gelecegi olan sektör hisselerine yatırım yapacaksınız.Sepetinizde hisseler olsun ve diger TL veya dolar altın gibi enstrümanlarda olsun. Kısacası büyük baronların yaptığı gibi her zaman satacak kadar malınız alacak kadarda paranız bulunsun. Bazı forumlarda bazen yazarım burda da bazen yazarım Benim bir sözüm var bu sözüm kulaginiza küpe olsun. "Birçok insan korkuda değerine, coşkuda ederine bakmaz" ya alır,yada satar. Sizlere demem o ki neyi ne kadardan aldığınıza dikkat edin. Ucuz olanı alın pahalı olanı satın. Hatırlayın Pandemi başladığında THY 12 TL diye hatırlıyorum ve ucuz oldugunu bircok insan biliyordu ama almaya cesaret edemedi. Yine iyi hatırlıyorum Türkiye nin en büyük bankalarından garanti bankası 8 TL'den 6.5 TL'ye düştü bedavanın bedavası idi kaç kişi aldı ve bekledi. Şimdi ne oldu THY 300 TL GARANTİ 85 TL Onun için yatırım yaptığım hisselerde paramın tamamı ile ettigim karı hisse olarak bırakır ana paramı cekerim ve gider faiz içermeyen enstrümanlarda NAKİT TL-ALTINDA TUTARIM. Borsa düşüş trendine girdiğinde elimde olmayan ve değerinin altına düşen kaliteli gelecek vadeden hisseleri alır beklerim bu döngüyü yıllardır bu şekilde sürdürüyorum. Bilen icin borsa DARPHANEDİR. Aç gözlü olmayın ve hırs yapmayın emin olun kazanırsınız.Okuyun araştırın öğrenin analiz yapın. Başkasından dinleyerek yatırım yapmayın. Bundan yıllar önce borsada belli başlı 3-5 cakal vardı . Şimdi binlerce çakal var. Emeğinize paranıza acımazlar. Birde şunu söylemek isterimki hangi hisseyi ucuzda alsanız aklınızda olan değere ne sürede ulaşacağını hiç bir zaman bilemeyiz.Onu patron, ve kaptan bilir,bizler sadece yolcuyuz.
    Güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkür ederim.
    ''Kıtmir bir köpekti.Ashab-ı Kehf'in köpeği.Ama cennete gitti.
    Kim olduğun kadar kimlerle olduğun da önemli.'' NFK

sn. Adalet;

Bizde alarko maliyeti 2 tl altinda
    Thy maliyeti de 12 lira 20 kuruş...

Kelepirciyiz anlayacağınız...
    Ancak gordüğünüz kelepir varsa paylasırsaniz pek hayra geçer.
    Tabii yatirim tavsiyesi olarak almayız.
    İnce eleyip sık dokur, ona gore degerlendiririz...

Simdiden tesekkurler.

5. Herkese merhaba, forumu uzun zamandır takip eden bir yatırımcıyım. Ondan daha da uzun süredir Alarko yatırımcısıyım ve şirket portfoyumun en buyuk 2. pozisyonu. Tövbekar Beyefendi kadar olmasam da lotlarımın cogunu eski fiyatla 4-6 araligindan toplamis, sirketi de iyi kotu tanıyan birisiyim. Alarko son 1 yildir sosyal medyada cok dikkat ceken, takip edilen ve cogunlukla elestirilen bir sirket oldu. Bu populerlikte, Twitter camiasında iyi bilinen ve 2019-2020 yıllarından beri Alarkoyu takip eden Barış Yılmaz Bey gibi çok takipçili hesapların rolu buyuk.

Şirket üst yönetimi ile ilgili eleştiriler: 2022 son çeyreğiyle ilgili beklenenden düşük kar beklentisi paylaşan CFO son 1.5 yıldır yerle bir ediliyor. Aslında Alarko yönetimi daha Ayhan Bey zamanlarından temkinli bir yönetimdi, kurucularının nakit dengesini cam topa benzettigi anektodu hepiniz duymuşsunuzdur. Eski CEO ciddi kar marjini koruyamayacagi ihalelere ve sektorlere sogukkanlı yaklasan öncelikle saglamci birisiydi. Sirketin de böyle bir kültürü var. Biz o seneye aslında 2.75-3 milyar kar hedefiyle başlamış ve her ceyrekten sonra yönetim gıdım gıdım kar guidance'ini yükseltmişti. Son çeyrek webinerinde CFO yine temkinli yaklaşımla 8-8.5 milyar gibi bir hedef verince sonrasında yaşanan her düşüşte adamcağız çarmıha gerilen bir figüre dönüştü. Piyasadaki fiyat hareketleri ve dönemsel spekülasyon aslinda her hissede var ama yankı odasından çıkamayan her birey bu konuyu bence saçma bir şekilde CFO ile ilişkilendiriyor. Aslında 2022'deki efsane kari ve 0 lanan dolar borcunu ortaya çıkaran dinamik de yine bu CFO ve ekibinin hedge stratejisiydi, adama efsane gözüyle bakmamız gerekiyor belki de Bence temeldeki sorun, küçük yatırımcının bu guidance'ları fazla ciddiye alması ve dar zaman perspeftifiyle beklenen guidance in fiyata yansımasına fazla odaklanması. Arkadaslar, bu guidancelar çok gevşek ve anlık beklentiler, kosullar degisir, muhasebe teknikleri değişir, yönetim degisir vs vs. Bence sorun, insanların bu guidanceları ve takip ettikleri webinerler, TV yayınları, dergi söyleşileri gibi alanlardan yakaladiklarini adeta bir insider bilgi gibi görmeleri ve karsiligini kısa sürede almak istemeleri. Benim sahsi yaklasimim, bu guidancelarin yönü ve uzun vade stratejisi baglaminda ne anlam ifade ettigi. Sürekli artan bir guidance var mi ya da söyleside uzun zamandir bekledigimiz batarya isi çözülmüş mü buna bakarım sadece. Aksi takdirde, CEO nun bir TV ye cikmasi, dergiye konusmasi ciddi baglayici hale gelecek ve iletisimi ciddi anlamda filtreleyecektir. Gelelim CEO'nun Subat ayındaki webinerde EM'den ciddi bir etki beklemiyorum demesine. Burada konusmasinda kesin ve ciddi bir teyit olarak söyler gibi konusmuyor adam, ihtimallere dayali konusuyor gibi daha çok. Belki de fazla iyimser konusmak istiyor bilmiyoruz, ama sonucta EM uygulanması goruntuyu biraz degistirdi. Öte yandan EM'siz gerceklesen kar, CEO nun verdigi rakamlara yakın. Ben o bilgiye insider bilgi gibi yaklasmadigim icin cok önemsememiştim ama insanlar gercekten cok duygusal yaklasti, kandirildiklarini söylediler, bilanconun gidisatina ve sirketin hikayesine pek de bakmadilar.

Barış Yılmaz Bey ve etrafindakiler cok tecrübeli ve iyi kazandiklarinin düşündüğüm yatırımcılar. Başarılarını da veri takibiyle sık sık ilişkilendiriyorlar. Ancak ben farklı düşünüyorum. Bence ortaya çıkmış verinin artık bir önemi yok, siz takip etseniz de etmeseniz de herkesin bildigi bir bilgi o artık. Bence Barış Bey in bu alişkanligi yanliş yorumlaniyor. Adam verileri her gün takip ettigi icin kazanmiyor, kazandigi hisseleri dogru sectigi icin kazaniyor. Bu sirketlerin önemli bir kısmı da zaten verileri takip edilebilir kurumsal ve basarili sirketler oluyor. Yanılsama bununla ilgili. Dolayisiyla, CEO nun bir kac cümlesini yakalayip bunun üzerine insanlar bir kazanma stratejisi belirlemis oldular. Ben de Baris Bey'den cok faydalandim ama bu cogunlugun yaklastigi sekilde olmadı. Durum beklendigi gibi gerceklesmeyince bir kısmı Alarko'yu satmış oldu. Bence her küçük yatırımcı, bilgi asimetrisinde dezavantajlı oldugunu peşinen kabul edip, yatırım süresini alabildigince uzun tutmalı. Orta ve kısa vade fiyat beklentilerini bu yüzden yanlış buluyorum.

Tarım: Tarım hepimizin ailesinden yakinlarindan bildigi bir alan aslinda. Cok verimli topraklara sahip bir sehirde aile büyüklerimin 150-200 dönüm tarlası var ve bildigim kadariyla 50 yıldır traktör var. Buna ragmen bu tarla bir türlü ciddi bir kazanc saglamadı. Cünkü tarım büyük ölçekte yapıldıgında kar getirebilen ve teknolojinin nispeten diger sektörlere göre henüz cok angaje olmadıgı bakir bir alan. Alarko bence bunu gördü ve TR'nin malesef nüfus yapısıyla da ilgili olarak düşük gelirli emek gücünü kullanmak istedi. Eger bu ise ölçek ekonomisi katarsaniz ve ülkenin sahip oldugu Jeotermal kaynaklar gibi (ya da Kazakistandaki Dogal gaz tesvikleri gibi) 1.6 kat verim saglayan faktörleri katarsaniz gayet de iyi bir yatırıma dönüşüyor. Kazakistan zaten pastayı en az 2 ye katlamış oldu ve adreslenebilir pazarı coğrafi olarak müthiş arttırmış oldu. Tabii ki bilemeyiz ama ben artık Alarko'nun bu 2 ülkeyle de sınırla kalmayacağını, 2030 sonrası Hindistan(10 yıla Çini geçebileceği söyleniyor), Bangladeş, Nijerya havzası gibi çok nüfuslu alanlara yakın ülkelerde en az TR ve Kazakistan büyüklüğünde tarım yatırımı yapacağını öngörüyorum (Tövbekar abi gibi benim de kücük bir alarko yatırımcım var, o yüzden 2030 ları 2040 ları düşünmeden uyuyamıyorum). Bu konuda aslinda en cok hosuma giden CEO'nun, pazar fiyatını belirleyebilecegimiz seviyede olacagız demeci oldu ki bu müthis önemli bir guidance eger başarılabilirse. Planlandığı gibi çok kazanamasak ta, en azından kadın işgücüne verilmiş müthiş bir destek olarak düşüneceğim Tarım yatırımını. (Alarkonun amiral gemisi olan termik santralini karbon temize çıkaracak bir sektör oldugunu ve belki de büyüdükce domates kadar karbon sertifikasi satarak da kar edebilecegini hesap etmek lazım)

Havacılık: Kordsa yatırımım nedeniyle havacılıga biraz aşinayım. Boeing, 2019 dan beri üretim kalitesi ve tasarım hataları kaynaklı problemler nedeniyle sertifikasyon otoritesiyle başı dertte ve üretim kapasitesi hala cok kısıtlı. Airbus nispeten iyi gitse de pandeminin getirdiği durma nedeniyle alt yüklenicileri hala istenen hıza ulaşamadığı için üretim kapasitesini genişletemiyor. Duopol olan marketin her iki üreticisinde de ciddi backloglar olustu. Diger taraftan dijitallesen dünyada kargo ihtiyacları ciddi anlamda arttırmaya devam ediyor. BOE ve Airbus, artan havayolları taleplerine cevap vermek istese de kargo ihtiyaçları uzun bir süre daha artarak devam edecek. Bu yüzden, eskiyen veya yakıt dezavantajı nedeniyle filolardan çıkan geniş gövdeli uçakların kargo uçak dönüşümüne girmesi son derece mantıklı. Öte yandan, ülkemizde TAI, THY, Pegasus, Bayraktar vb sirketlerde havacılıkta yetişmiş ciddi bir mavi ve beyaz yaka personel bulunuyor. Havacılıkta güçlü yanıbaşımızda Katar, BAE, Suud vs körfez ülkeleri de var ve bunların bu işleri yapacak kadroları yok, bize oralardan da iş geleceğini tahmin ediyorum. Bu kapsamda, havacılık yatırımının henüz kapasitesini ve beklentilerini cok net bilemiyoruz ama yine doğru ve ülkemize uygun bir alan oldugünu düşünüyorum.

Batarya: Bu alanı çok bilmiyorum ve biraz trend bir sektör oldugu icin mesafeliyim ancak, Alarko yönetimi sektör dönüşümünü en iyi bilen dinamik bir ekip, gerekli fizibiliteyi yaptıklarını varsayıyorum.

Enerji: Elektrik fiyatlarındaki ciddi sübvansiyon 1-2 aya bitecek ve PTF lerin serbest piyasasında avantajlı olacağımızı düşünüyorum. Alarko Hikayesini başlatan termik santral, doğru yönetilen hedge yapısı ve teknolojisiyle bir süre daha holdingin amiral gemisi olmayı sürdürecektir. Twitterda yine temel analiz, iktisat ve sektörel bilgileri cok begenilen bazi hesapların dile getirdiği Konya Dagitimin 11 yılı kalmis gibi yaklasimlari da fazla karamsar buluyorum. Konya'yı Alarko'dan alirlarsa uzun yıllara dayanan büyük bir birikimin kaybolacagı ve sonunda esas hizmet alan ve para ödeyen vatandasin zararlı cikacagindan hareketle sag duyum bu konuda karamsar olmanın mantıklı da olmadıgını söylüyor. Ki Osman Özen Bey, sektörden birisi olarak paylaştığı yorumlarda, Alarko'nun Konyayı bu kez daha karlı bir sekilde alacağini tahmin ettigini paylaştı. İlk anlaşmanın oldugu yıllarda düşük dolar döneminde anlaşmış, sonraki dolar rallilerinin kazandığı TL ile göğüslemek zorunda kalmıştı.

Neyse fazla uzattım. Genel olarak, bu forumdaki ve sosyal medyadaki şirketin iletişim kazalarıyla ilgili algılara katılmıyorum, yanlış yaklaşıldığını düşünüyorum. Yeni yatırım alanları ile kısa ve orta vade değil uzun vadeye odaklanıyorum.

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 252/252 İlkİlk ... 152202242250251252

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •