Sayfa 501/739 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon
Arama sonucu : 5907 madde; 4,001 - 4,008 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Aslında kiracılara vekalet için imzalı kağıda gerek yok. Sözlü de olabilir. Borçlar kanununda bildiğim kadarı ile var.
    yapıştırın maddeyi öğrenelim..

2.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    Sn.realities , vallahi ben bıktım usandım. O nedenle insanlara iyiniyetle bir şeyler öğretme alışkanlığımı bile terkettim. Adamlar nasıl becerdilerse bu toplumun '' beleşe olan düşkünlüğünü '' çözmüşler. En eğitimlisi bile eğer çıkarı varsa en olmaz işin olmasını sakıncalı görmez hatta kılıf uydurur. En cahil diye acıdığın ise bıyık altından kıs kıs '' enayiyi biraz daha kullanayım '' diye beleş tetikçi gibi görür.

İşte bu nedenle kanunlarda yazmasa bile 2 zibidi çıkıp adına teknoloji dedikleri ama sadece sosyal medya yönünü iyi kullandıkları akıllı telefonlarla işi çözmeyi marifet sayar. Olmaz diyene - yokuş adam - derler. Artık apartman toplantılarına katılmama kararı aldım. Yoksa başım belaya girecek. Adamlar sözde profesyonel yöneticiye devir kararı almış ve teslim etmişler. Sözde profesyonel ynt. apartman grubuna '' teknolojik tebligat '' yapıyor. İnanın ilkokul 4. sınıf öğrencisi daha iyi cümle kurar. Şirketin adı yok, kendi soyadını yazmamış. Kararın resmini koymamış. Aidatı neye göre ( işletme projesi ) belirlediğini yazmamış. Ben tebligatın usulune uygun yapılmasını ve işletme projesini göndermesini 7 gün içinde itiraz hakkımı kullanacağımı yazınca engel atmış.

Daha da bu konuyu konuşmak istemiyorum. Zaten ülke durumunu özetlemek için örnekti.

3.  Alıntı Originally Posted by Mavideniz35 Yazıyı Oku
    Vakıf 30 bin TL ye kadar kredi kartından

12 Taksite , % 3,99 oranla veriyor..

Ben bankanın müşterisiyim diye mi veriyor tam bilmiyorum.
    Teşekkür ederim bilgi için.Uygun oranlı ihtiyaç kredisi de bakıyorum 3.53 oranla buldum bir iki hafta daha araştırmaya devam.200-300 bin tl kadar 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi veya taksitli nakit avans cekip dolar,euro,gram altın,gram gümüş sepet yapacağım.Seçimden sonrasını kestiremiyorum bankaya borçlanarak bir şansımı deneyeyim eylül ekime kadar beklerim baktım olmuyor karlı değil en fazla aldıklarımı satar kapatırım krediyi nasılsa her gün üstüne koyarak gidiyor dolar,euro,altın ve gümüş.Ağırlıkla euro almaya daha yakınım epeyce baskılandı birde tarihler tekrar ileri alınırsa şartlaŕım uyarsa euro ddkkm yaparım.Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı?

4.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Sn.realities , vallahi ben bıktım usandım. O nedenle insanlara iyiniyetle bir şeyler öğretme alışkanlığımı bile terkettim. Adamlar nasıl becerdilerse bu toplumun '' beleşe olan düşkünlüğünü '' çözmüşler. En eğitimlisi bile eğer çıkarı varsa en olmaz işin olmasını sakıncalı görmez hatta kılıf uydurur. En cahil diye acıdığın ise bıyık altından kıs kıs '' enayiyi biraz daha kullanayım '' diye beleş tetikçi gibi görür.

İşte bu nedenle kanunlarda yazmasa bile 2 zibidi çıkıp adına teknoloji dedikleri ama sadece sosyal medya yönünü iyi kullandıkları akıllı telefonlarla işi çözmeyi marifet sayar. Olmaz diyene - yokuş adam - derler. Artık apartman toplantılarına katılmama kararı aldım. Yoksa başım belaya girecek. Adamlar sözde profesyonel yöneticiye devir kararı almış ve teslim etmişler. Sözde profesyonel ynt. apartman grubuna '' teknolojik tebligat '' yapıyor. İnanın ilkokul 4. sınıf öğrencisi daha iyi cümle kurar. Şirketin adı yok, kendi soyadını yazmamış. Kararın resmini koymamış. Aidatı neye göre ( işletme projesi ) belirlediğini yazmamış. Ben tebligatın usulune uygun yapılmasını ve işletme projesini göndermesini 7 gün içinde itiraz hakkımı kullanacağımı yazınca engel atmış.

Daha da bu konuyu konuşmak istemiyorum. Zaten ülke durumunu özetlemek için örnekti.
    ızdırabınızı anlıyorum ama ben sadece böyle bir kanun varsa maddesini sordum..

5.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    Yapıştıralım kardeş. Bilmediğm bir şeyi yazmam.

Vekalet (temsil yetkisi) verilmesi, kural olarak, BK'nun 11/1 maddesi gereğince şekle bağlı bir hukuki işlem değildir. Yazılı olabileceği gibi, sözlü de olabilir. Hatta BK'nun 6. maddesi uyarınca örtülü olarak (zımnen) vekalet (temsil yetkisi) verilebileceği gibi, bu ilişki zımni kabulle de oluşabilir.

Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın hükümlerine göre ana taşınmazın kat malikleri tarafından yönetilir. Aynı yasanın 31. Maddesinin son fıkrasına göre kat maliklerinden biri, oyunu vekil eli ile kullanabilir. Yetkili vekilin mutlak surette imzalı bir belge ile toplantıya katılması yolunda yasada bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilindiği gibi Borçlar Yasası hükümlerine göre vekalet hiçbir şekil koşuluna bağlı değildir. Vekalet sözleşmesinin yazılı veya resmi olması mecburiyeti de yoktur. Vekil eden ile onu temsil eden arasında, somut olayda olduğu gibi temsil yönünden herhangi bir anlaşmazlık bulunmadığı hallerde, vekilin yaptığı işlemlerin, aldığı kararların, oluşacak kararlara verdiği oyların geçerli olduğunun kabulü gerekir. Meğer ki bu yolla temsil edilen kat maliki, o kişinin kendisini temsil etmediğini ona vekalet vermediğini belirtmiş olsun. Olayımızda, vekil eden ile vekil arasında vekalet ve temsil yönünden bir çekişme bulunmamaktadır. Kat maliki F____D____ rızası ile kocası B____D____yı vekili

olarak toplantıya gönderdiğini ve toplantıda alınan kararları kabul ettiğini mahkeme huzurunda açıkça beyan etmiştir. Öte yandan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın 30. Maddesine göre kat malik kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlası ile toplanır ve oyçokluğu ile karar verir. Yöneticinin atanmasını ve denetçinin seçimini düzenleyen 34 ve 41. maddelerde de sayı ve arsa payı çoğunluğu aranmaktadır. Açıklanan bu durum karşısında davalılardan T____A____' ın arsa payı dikkate alınmasa dahi toplantıya katılan diğer davalı kat maliklerinin bu toplantıyı yapmaları için toplantı ve karar yeter sayısı mevcut bulunmaktadır. Vekalet sözleşmesi yukarıda da değinildiği gibi bir şekle bağlı olmayıp iradenin açıklanması ile hüküm ifade etme özelliğine sahip bulunduğundan F____D____nın tutanağa geçen beyanları karşısında kocası B____D____'ya vermiş olduğu belgedeki imzanın kendisine ait olmamasının hukuki bir değeri bulunmadığı gibi, mahkemenin imzanın F____'ye ait bulunup bulunmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yaptırmasına da gerek bulunmamaktadır. Tüm bu açıklamalar dikkate alındığında mahkemece davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulü yönünde hüküm kurulması doğru görülmemiştir.
    Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK. nun 428. Maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz eden tarafa iadesine, 16.12.2010 gününde oybirliği ile karar verildi.
    YARGITAY 18 HUKUK DAİRESİ 2010/11930 E. 2010/16248 K. İçtihat

Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    KARAR: Davada, kat malikleri kurulunun 26.11.2001 günlü kararının iptali istenilmiştir. Dosyadaki belge ve bilgilerden kat mülkiyetli ana taşınmazda 15 bağımsız bölümün 12 maliki bulunduğu, iptali istenen kararın alındığı 26.11.2001 günlü toplantıya kat maliklerinden dördünün doğrudan beşinin de vekil aracılığıyla katıldığı, kat maliklerince temsilcilerine verilen 16.9.2001 günlü vekâletnamelerde vekilin temsil ettiği kat maliki adına yapılacak tüm toplantılara katılabileceğinin ve onun adına oy kullanabileceğinin yazılı olduğu, Yargıtay uygulamalarına göre herhangi bir şekil şartına bağlanmamış olan ve bu nedenle de noterden onaylanması zorunlu bulunmayan bu vekâletnamelerin davaya konu toplantı için de geçerli bulunduğu anlaşılmaktadır.
    T.C.YARGITAY18. HUKUK DAİRESİ
    E. 2003/5055,K. 2003/5917,T. 4.7.2003

8. Prof.Dr. Erhan Aslanoğlu: TL zaten gereğinden çok değerli...

***Seçim sonrası yüzde 65 faiz ve bir miktar devalüasyon ile zaten herkes TL ye döner,

***Bunun enflasyona yansıması kısıtlı olur,

***Bu ise özellikle ithal olan araba talebini kısar,

***Şu an için KKM den dönen paranın TL ye gittiği söylenemez,

gibi bir imada bulundu anladığım kadarıyla....Bloomberg ht.

Biz de aylardır aynı şeyleri söylüyoruz.

Artık kurtulun bu hibrid de olsa hetererodoks politikalardan...

Biz de donumuza kara dolardayken neden iyi bir deval ve faiz ile DDKKM den vazgeçip TL ye geçmeyelim.

Üstelik yabancı fonlar da kaynak sağlar. Yoksa bu kadar değerli yerel parası olan bir ülkeye üstelik de TL daha da değerli olacak söylemleri ile hani fon gelip bu kadar cari açık varken çıkarken parasını güvende hissedip de ülkeye para sokar....

Geçmişteki benzer krizlerden çözümler de aynı şekilde idi.

Yap-işlet-devret e ABD enflasyonu ile faiz veriyorsunuz, neden kendi vatandaşınızın satın alma gücünden çalmakta direniyorsunuz.

Çıkın bu bataklıktan artık...
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

Sayfa 501/739 İlkİlk ... 401451491499500501502503511551601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •