Sayfa 36/185 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon
Arama sonucu : 1479 madde; 281 - 288 arası.

Konu: ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Gelen bir kaç bilancoda gördüğüm kadarıyla geçen yıl enflasyon altinda net kar aciklayan sirketlerin 2022 karı enflasyon muhasebesi uygulanmasıyla birlikte eksiye dönmüş.

Buradan hereketle ardyz nin 2022 karıninda azalacagini tahmin ediyorum.

Kaba bir hesapla 138 mln tl civarina gelebilir.

2023 te 700 mln tl gelebilecek karinda 315 mln tl civarinda olabilecegini düşünüyorum.

Siz ne dersiniz.

Aylardır enflasyon muhasebesi konusunu araştırıyorum ama ne anladin derseniz hiç bir şey anlayamadim. O sebeple yukarida yazdiklarimı deli saçmasi olarak kabul edebilirsiniz.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ya arkadaşım bu nasıl hesaptır anlamadım gitti.700 kar rakamını hangi enflasyon muhasebesi kriterlerini uygulayarak yarı yarıya indirdin anlamadım gitti. bişeyi yazarken yorum yaparken,konuya hakim olmak lazım.ben anladığım kadarıyla 700 gelecek olan kar en 670 civarı gelir.bu kadar.ne stoğumuz var ne büyük borcumuz

2. Enflasyon muhasebesi konusunu bence kimse bilmiyor.Yani her türlü sürprizle karşılaşabiliriz.

Mesela borç konusu..
    Ben de borcu olmayan veya az olan şirketler için enflasyon muhasebesinden olumsuz etkilenmeyecek gibi dusunuyordum ama son gelen enflasyn muhasebesi yapilan Nuhcm bilancosu o dusuncemide yok etti.Nuhcm yaklaşık 600 milyon net nakitte yani borcu olmayan bir şirketken 4.ceyrek zarar açıkladı???

Enflasyon muhasebe hesabı , birçok şirketin karliligini törpüleyecek gibi duruyor.Umarim ardyz bundan olumlu etkilenir.

Tum detaylarina hakim olan biri çıksada bizi aydınlatsa keşke..

SM-S911B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Arkadaşlar enflasyon muhasebesi şirketlerin özvarlıklarını güçlrndirir.. Devlete enflasyon oranını çıkararak vergi öderler.. O para şirkette kalır.. Aslında bu devletin vergi gelirlerini azaltır.. Onun için bankaları bu işin dışında tuttular.. Çünkü bankalardan yüklü vergi alıyorlar..

4. Yazılımcılar ve Ardyz nin avantajlı stoklarin yok denecek kadar az olmasi. Net kari etkileyen en önemli girdi stok maliyeti oldugu için çoğu sanayi ve uretim şirketi buradan gol yiyecek. (stok maliyetlerini enflasyon oranı kadar artikmak zorundalar )

Ben bu konuyu gundeme getirmek icin ortaya bir rakam söyledim. Tekrardan söylüyorum sadece basit bir mantikla ortaya koydugum rakamlarda inşallah yanilirim.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Enflasyon muhasebesiden pozitif etkilenek şirketlerin başında Logo verilmiş ve son 1 yıldır pirimsiz diye aldım onuda portföye

Miatek te pozitif etkilenecek denmiş linkte. Yani yazılımlar bu işten pozitif etkilecek sanki ama bu konuda kafalar gerçekten karışık

Onun için kesin şu olur demek için çok erken. Lakin gelen bilançolar sikinoski. Bir çok şirket negatif etkileniyor bu işten

6. amortisman gideri, stoklar önemli. 3. çeyrekte amortisman gideri yaklaşık 62 milyon, stok 21 milyon. dolayasıyla bu noktada önemli bir etki olmayacak.

alıntı:
    ---------------
    Net uzun parasal pozisyonu olan şirketler (yani parasal varlıkları (nakit, menkul kıymetler, alacaklar) parasal yükümlülüklerinden (borçlar) fazla olan şirketler) parasal kayıplar yaşarken, açık parasal pozisyonu olan şirketler parasal kazançlar elde edecek.kaynak:Ekonomist
    ---------------------

3 çeyrekte ticari alacaklar 715 milyon. yükümlülüklerden yalnızca kısa vadeli dikkate değer: 446 milyon.

şu an benim diyen borsacı nasıl etki edeceğini tam olarak bilemiyor. enflasyon muhasebesi vergileri azaltacak, net karı törpüleyecek. fonksiyonel para birimi döviz olanlar ise enflasyon muhasebesi yapmaya gerek duymayacak . bakınız karye açıklaması:

-----------------
    Açıklamada Şirketin fonksiyonel para biriminin “ABD Doları (USD) †olması sebebiyle enflasyon muhasebesi uygulamasında bulunmayacağı, buna bağlı olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun enflasyon muhasebesi uygulamasına dahil olan şirketler için tanıdığı ek süreyi kullanmayacağı belirtildi.
    -----------------

Muhakkak ardyz'nin de net karı törpülecenektir bir miktar. iki bilançoda yayımlandığında göreceğiz. ama sonucun fiyatlama üzerinde birr etkisi olacağını düşünmüyorum.

7. hedefin fonlarında ardyz ağırlık olarak zirvelerde. kaç aydır sürekli artırdıkları tek kağıt olabilir ardyz

Sayfa 36/185 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •