Sayfa 198/881 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298698 ... SonSon
Arama sonucu : 7044 madde; 1,577 - 1,584 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Bu söylediklerimin doğru mu yanlış mı olduğunu anlayabilmek için, diğer büyük tahtalarda oluşan geçmiş fiyatlara bakabilirsin. Bana bir tane piyasa değeri 5 milyar dolardan büyük, "halka açıklığı %50 civarında olan" ve aylarca fiyatı manipüle edilmiş "bir" tane şirket gösterebilir misin?

Gösteremezsin. Yok.
    Maden haberi Ekim di sanırım Ekim Mart 2023 arası Ereğli manipüle edilmedi mi? Hatta sen yazmıştın o manipüle zamanında 100 lira olmadan satmam diye manipülasyonu anlamış olacaksın ki sattın 41/43 arası..

Ayrıca piyasa belirler dedin ama Hektaş'ın fiyatını Oyak çok güzel belirledi mesela...

Aselsan'da da 2018'de ne dolaplar döndü gördük mesela... Yani olunca oluyor be, olmaz diye bir şey yok.

Neyse sen benden tecrübelisin sana laf yetiştirir gibi olmak istemem, seviyorum sayıyorum seni

Ben fazla duygusal bakıyor da olabilirim.

2. Kanun koruyucunun koyması gereken vergileri koymaması da bir manipülasyon aslında... İthalata %50 vergi gelse acaba bu hisse burada durur muydu?

3.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Maden haberi Ekim di sanırım Ekim Mart 2023 arası Ereğli manipüle edilmedi mi? Hatta sen yazmıştın o manipüle zamanında 100 lira olmadan satmam diye manipülasyonu anlamış olacaksın ki sattın 41/43 arası..

Ayrıca piyasa belirler dedin ama Hektaş'ın fiyatını Oyak çok güzel belirledi mesela...

Aselsan'da da 2018'de ne dolaplar döndü gördük mesela... Yani olunca oluyor be, olmaz diye bir şey yok.

Neyse sen benden tecrübelisin sana laf yetiştirir gibi olmak istemem, seviyorum sayıyorum seni

Kaç gün yapabildiler sevgili fedor? Yaptılar da ne oldu? Fiyat geri gelmedi mi? Manipülasyon yapacaksan, bunu sürdürebilecek parasal gücün de olacak. Yemişim iki günlük manipülasyonu. Kimse yapamaz. Bunların alayı çakal, bizleri de kullanıyorlar maalesef.

Ben isterim ki, kimse bu oyuna gelmesin. Ama geliyorlar, yapacak bir şey yok. Bofa 3 ay boyunca her gün 5 milyon hisse alabiliyor mu ereğli gibi bir tahtada? Var mı bir örneği? O bıyıklı çakalların ne mal olduğunu hala öğrenemedik mi?

4.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Devletler kendisini ve üreticisini korumalı. Bu konuda hemfikirim. Ama bu koruma olmasa dahi şirketler kalifiye elemanlar tarafından yönetilmeli. Sizin yönetici olarak riskinizi hedge edebileceğiniz global enstrümanlar mevcut. Bunu daha önce de dile getirdim, kimse oralı olmadı. Ereğli yöneticileri bu konuda maalesef yeterli değil. Tüpraş bunu çok başarılı bir şekilde yapıyor, ereğli neden yapamıyor? Ne farkları var? Global ölçekte sattığı ürünlerin fiyatı belirlenen bir firma neden bu riski bertaraf etmek için aksiyon almaz? Bunun kumar oynamaktan ne farkı var?
    Mittal de bu yüzden ayrılmış olabilr...2022 Haziran Ereğli ye girdiğim tarihten itibaren DAX da işlem gören Arcelor, Ereğli ye göre EUR bazında yaklaşık yüzde 25 daha iyi performans gösterdi..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku

Benim satma sebebim mittalin satışa geçmesiydi. Bunu açıkladım defalarca, hissede bir manipülasyon hissetmem değildi.

6.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    O bıyıklı çakalların ne mal olduğunu hala öğrenemedik mi?
    aynı noktaya geliyoruz, o bıyıklı çakallar

7.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Tüpraş başarılı şekilde yapıyor mu? 2020'de neden yapamadı peki? Mutlaka oyaktan daha iyi yönetiyordur da, eğer yönetici ile oluyorsa 2020 de de yapabiliyor olması gerekmez miydi?
    Gördüğümüz kadarıyla yapıyor. Finansal tablolarda gözüken o. Mevcut piyasa fiyatınaa bakınca sanırım ak ve kara ortada.

Kalifiye yönetim de zaman zaman sekteye uğrayabilir, bunu da uzun soluklu değerlendirmek gerekir. Ereğli yöneticilerindeki rahatlık bir de arjantin başbakanında var sanırım.

8.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Enflasyona göre şirket değerlemesi yapılmaz. Bu dünyanın hiçbir noktasında toplu iğne başı kadar önem arz etmez. Önce şirket değerlemesinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek, idrak etmek gerekiyor. Bir hisse 10 yıl yerinde saydı diye gelecek 10 yıl bunu telafi etmek zorunda değil. Bir şirketin piyasa değerinin reel olarak yükselmesi için basit kriterler var. Bunlar gerçekleşirse piyasada fiyatlanır, gerçekleşmezse fiyatlanmaz. 10 yıl değil 50 yıl bile aynı fiyatta kalabilir.

1- Satış artışı
    2- Maliyet düşüşü
    3- Kar marjı artışı
    4- Finansal yapının sürdürülebilirliği
    5- Kar paylaşımı sürdürülebilirliği

Bu kriterler pozitifse, fiyat artar. Değilse artmaz. İster teknik bak, ister uzaydan sonucu değiştiremezsin. Bu normaldir. Bunun anomali olması için (fiyatın absürd bir şekilde artması veya düşmesi) şirket tahtasına bir manipülasyon yapılması gerekir. Bu manipülasyonu 100 milyon usd piyasa değerinde bir şirkete yapmakla, 5 milyar dolar piyasa değerinde bir şirkete yapmak arasında da, alınacak risk bakımından şirket değeri ile doğru orantılı parasal risk vardır. Bu riski alacak babayiğit bu ülke topraklarında yaşamamaktadır.

Lafın özü; ereğli hissesinde kimse manipülatif bir şekilde fiyatı değiştirmek için "süreklilik arz eden" bir hareket yapacak parasal güce sahip değildir. Ne içeride, ne de dışarıda (dışarıdakiler bu denli ufak bir işi için bu riski alacak kadar aptal değiller, bir işlerine de yaramaz).

Yatırımcı, işlerin düzelmesini beklemek zorundadır. Nokta.

Şunu eleştirebilir; şirket kar marjını korumak için ne tür önlemler alıyor, bu önlemleri almakta hızlı ve proaktif davranıyor mu, bunu yapabilecek kalibrede yöneticilerimiz var mı? Bu soruların cevabı pozitifse, şirket bulunduğu durumdan en az kayıp ile çıkabilir. Aksi durumda, globalde iyileşmeleri beklemek ZORUNDADIR.

Yatırımcısının hoşuna gitmeyebilir, ama gerçek budur.

Buna katılmıyorum. Fiyat ve değer farklı kavramlar. Enflasyonun %100 olduğu bir yerde birşeyin fiyatı değişmiyor ise bu değerinin %50 düştüğünü ima eder, öte yandan değeri sabit kaldıysa fiyatının %100 artması gerekir kabaca.

Enflasyon ve genel faiz oranları indirgemenin kullanıldığı her değerleme yönteminde kritik rol oynar. Zaten bizim analistlerin fiyatlama yapamama nedenleri de bu oranların şaşmış olmasi, hangi oranı kullanacaklari konusunda farklı görüşlerin oluşu idi (paranin zaman değerini hesaplanirken).

Sayfa 198/881 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298698 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •