Sayfa 761/825 İlkİlk ... 261661711751759760761762763771811 ... SonSon
Arama sonucu : 6598 madde; 6,081 - 6,088 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Boyuna hedef tahtasına bizi koyarsında birader 2 dolar üstünde köpürtenlere bir sözünüz olduda biz mi görmedik.? Şimdi bık bık yok yüzde 50 şansın vardı da tengrihan da cart da curt da. Sonra çoluk çocuk la da muhattap olmam ego ları.
    2 doların üstünde köpürtenlerin en büyük acısını belki de buradaki birçok yatırımcı yaşadı. Gibi dizisinde bir söz vardı "hayatın acılarını yaşadığımız yetmiyor gibi bir de senden dinliyoruz" . Sıktın be birader. Anladık meramını, ikide bir aynı şeyleri ne yazıp duruyorsun? Normal bir durum değil bu bak. Psikolojik olarak sorunlu olduğun ya da başka niyetlerle burada olduğun sonucu çıkıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Yelpaza yanlış düşünüyorsun ve hala ısrarla bu düşünceni burada yazıyorsun. O olur bu olur herşey olur kimse bilemez. Yok böyle birşey. Bilen biliyor merak etme. Mital ile dalga geçenler vardı geçen sene mital satsın füze füze idi. Gördük mital mi biliyor muş bu arkadaşlar mı. Şaka gibi idi. Dünya demir çelik devi mital bilmiyor ama bu arkadaşlar çok zeki ya aptala bak modunda idi. O yüzden Bu düşünceni bence kendine sakla çünkü ne yazıkki seni okuyanlarda bakın bakın bu da benim gibi düşünüyor diyor gidiyor o da başkasına anlatıyor bu sakat düşünceyi o da öyle hareket ediyor. Bu KY nin neden para kazanamadığının en güzel açıklaması zaten. Kervan yolda düzülür mantığı ile yatırım yapılmaz.
     Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Bu kafadaki adamlar burayı mekan bellemiş ali kıran baş kesen en çok ben bilirim sen yazma sen yaz sen neden kötüledin hesap ver modunda.
    Mathiasın hafızası 5 dk. içinde sıfırlanıyor galiba yazayım mı yazmayayım mı? huyuna gitmek lazım. Mital'in sahibini borsada kendi gibi oyun oynuyor sanıyor galiba, adamın tesislerini saymaya parmakların yetmez, birindeki küçük payını satsa ne olacak? Tüm konuşmaları bom boş. Veri yok, rakam yok, şirketin 40 yıllık performansı hiç önemli değil. Kendi rüyasında ne gördüyse o Her gün 8 milyon kişi hisse fiyatı tahmin ediyor ve seneye 4 milyonu haklı çıkacak bundan da haberi yok.

yalnız arcelormittal satıyorsa füze diyen kimmiş komikmiş o ayrıca ereğliden istediklerini tam alamadan çıktılar, ereğlinin durumu çok daha kötüye gidecek kaçalım diye bir satış olduğunu sanmıyorum zira 9 milyar doları bu zor dönemde başka bir çelik üreticisi us steel'a teklif ettiler. üstelik hala fedle ilgili sıkıntılar dururken, ve etkileri orada çok daha ağır olabilecekken. mittal büyümek istiyor belli ki. ereğli (zorunlu) satışı da us steel teklifi de, diğer yatırımları da bunu gösteriyor. mittal salak mı bu ortamda o zaman niye büyüyor?

4. Kimleri gördük biz burda. Çelik devri bitti artık devir sert plastik devri eregli batacak diyen bile vardı. 2-3 yıl öncede elektrikli araçlar çıktı tuprs batacak diyorlardı. Bunların sonu gelmez, şu an sektör dipte avrupada üretimi durduranlar bile var. Şimdi ne desen çöp adam fiyat herşeydir ben bildim kafasında. Olay terse dönünce zaten bulamazsın nickini değiştirir başka forumlara dalar. Tamamen psikolojik vaka şayet paralı asker değilse.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. hala sorunun ne olduğu bilinmiyor olması tuhaf.
    sorun bilanço falan değil. ne zarar yazan şirketler ucuşta.sorun oyaksal .tukaşı inceleyin ne hale getirmişlerdi tukaşı oyak o dönem.sonra nasıl sattılar??mı hibe mi artık incelersiniz kanaat getirirsiniz.maaşlı personelin eline kalmış ülkenin en önemli starejik kurumunu patates soğan şirketine çevirdiler sonrada süprizzz beleşe satarlar hamidi gırtlak sistemi .devlet denetimi şart bizce .k.y darmadaağan oldu .ayrıca ülke için önemli bir şirket sanki ülke batıyor havası veriyor bu maaşlı ekipin yönetimindeli ereğli.

6.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Her malin bir ederi vardir sirketlerde oyle.

Bankalar yillarca ddn%80 iskontolu islem gördü şu an hepsi kat ve kat uzerinde islem goruyor.Simdi 1.5 oran oldular 7 kat artış.

Devasa karmi ediyor bankalar?
    Enflasyon muhasebesi uygulansin gorelim performanslarini.

İmalat sektöründe maliyetinin altinda mücbir koşullar hariç kimse üretim yapmaz.

Uçsun kaçsın istemiyorum defter değeri 1.63 usd

Altan kim hodjam kim bilmem değişik bir hitap sekli olmuş .
    Biraz esprili yaklaşmak istemiştim, sizi kırdıysam özür dilerim, kusuruma bakmayın lütfen.

Her sektörün dinamiklerini farklı ele almak gerekir diye düşünüyorum. Zaten piyasa da bunu yapıyor. Örnek olması açısından; bankalar özelinde kimsenin konuşmadığı bir noktaya değinmek isterim ki, bu durum fiyatlarının içinde yok mesela ve kimse bu konuyu araştırmıyor. Bizim bankacılık sistemimiz teknolojik iletişim, ulaşım, yeterlilik ve uyumluluk açısından dünya örneklerinin fersah fersah ötesinde. Muazzam bir teknoloji kullanıyorlar. Bu durumu analizine dahil eden bir banka analisti gördünüz mü? Bu katma değerin banka değerlemesine katkısı olup olmadığını herhangi bir yazı, yorum veya raporda 1 cümle olarak dahi okudunuz mu? Farklı bir notaya da bakmak gerekir diye bu örneği verdim, finansal bir değeri vardır illa ki ama bu fiyatlarına ne kadar etki eder, ben bunu hesaplayamam bir çırpıda. Belki de gerçekten konuşmaya bile gerek yoktur!!!

İmalat sektörü konusunda yorumunuza kısmen katılabilirim ama bu durum ereğli için geçerli değil. Ereğli "ben zarar ediyorum, üretim hattını kapattım" diyemez. Komple duruşa geçemez, otomotiv imalatı ise geçebilir ve her yıl geçerler, ha keza Tüpraş da geçer. Buna göre bir yapılanmaları var ve tesisler yapılırken bu durumu da düşünmüşler, zaten düşünmek zorundalar sektör ve üretim prosesi gereği.

Ereğli'nin uçtuğu ve çok para kazandırdığı dönemler var, yok değil. Ama o dönemleri iyi analiz ettiğinizde, belirttiğim üzere ton başı karın 150 usdler üzerinde olduğunu göreceksiniz. Bunun dönemsellikle falan bir alakası yok. Global arz talep dengesiyle alakalı, ereğli de kendi fiyatını kendisi belirleyemediği için global fiyatlarla hareket etmek zorunda. Ereğli'nin en büyük riski bu ve tamamen bu sebepten dolayı bile portföylerdeki oranı ortalamanın altında kalmalı. İşini bilen bir py bu şekilde planlama yapar.

Yıllarca bu şirketin yatırımcısı oldum ve ciddi para kazandım. Mittali görünce sattım. Benimkisi tamamen tesadüf oldu. Mittal sonrasında ereğliyi yaya bırakacak her türlü riskli durum gerçekleşti. Ben doğru yapmış göründüm, şans diyelim. Diyelim mi acaba, yoksa mittal satış kararımı hızlandırdı ve hemen aksiyona geçmemi sağladı mı diyelim. Bence ikincisi, neden, çünkü sektördeki kar verimi düşüşünü takip ediyordum, marjların daraldığını hem sektörden, hem rakiplerden, hem ereğlinin kendisinden ve hepsinden önemlisi global pazardan takip ediyordum. Bunları burada defalarca yazdım, sebeplerini belgeleriyle koydum, büyük çoğunluk inanmak istemedi. Yöneticilerin kendilerini hedge etmek için yeterli çaba sarf etmediğini bilançoda gösterdim, bana "yöneticilerden daha mı iyi biliyorsun" dendi. Unutulmasın bunlar. Evet onlardan iyi biliyormuşum, gün gibi ortaya çıktı.

O kadar çok yazdım ki, 150 doların altında ereğli para kazandırmaz diye, şirket kendisi kazanamıyorken fiyatı neden yukarı gitsin. Ancak manipülasyonla olur o iş ki, bunu da belirttim bu tahtada uzun süreli manipülasyon yapacak parasal güç ve hepsinden önemlisi böyle bir kalkışma olamaz diye. Olamadı, iki üç günlük absürd hareketler yapabiliyorlar ancak, onu da az hacimli günlerde. Yapamazlar, yapmaya da kalkışmazlar, her seferinde zarar ederler, ettiler ve edecekler.

Ereğli yatırımcısın yapması gereken aslında çok basit. Globalde fiyatları takip edecek, bunun yurt içi yansımalarını iyi okuyacak, yurt içi talebi günlük takip edecek (bunu üreticilerden aldığınız bilgilerle yapacaksınız), ardından marjı hesaplayacak. 150 dolar üzeri tut, altı tutma. Zaman alan bir süreçtir ama yatırımcı bunları yapmazsa ancak bu başlıkta goy goy yapabilir, ötesine geçemez. Bunun adı da yatırım olmaz, kumar olur. Ben kumarbaz değilim, sokağa atacak param yok.

Sizin mesajınız vesilesiyle biraz uzun yazdım sanırım, kusuruma bakmayın. Sizi kırdıysam da tekrar özür dilerim, böyle bir şey aklımın ucundan dahi geçmez, az çok beni tanımışsınızdır.

Sevgiler, saygılar, bol kazançlar.

7.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Biraz esprili yaklaşmak istemiştim, sizi kırdıysam özür dilerim, kusuruma bakmayın lütfen.

Her sektörün dinamiklerini farklı ele almak gerekir diye düşünüyorum. Zaten piyasa da bunu yapıyor. Örnek olması açısından; bankalar özelinde kimsenin konuşmadığı bir noktaya değinmek isterim ki, bu durum fiyatlarının içinde yok mesela ve kimse bu konuyu araştırmıyor. Bizim bankacılık sistemimiz teknolojik iletişim, ulaşım, yeterlilik ve uyumluluk açısından dünya örneklerinin fersah fersah ötesinde. Muazzam bir teknoloji kullanıyorlar. Bu durumu analizine dahil eden bir banka analisti gördünüz mü? Bu katma değerin banka değerlemesine katkısı olup olmadığını herhangi bir yazı, yorum veya raporda 1 cümle olarak dahi okudunuz mu? Farklı bir notaya da bakmak gerekir diye bu örneği verdim, finansal bir değeri vardır illa ki ama bu fiyatlarına ne kadar etki eder, ben bunu hesaplayamam bir çırpıda. Belki de gerçekten konuşmaya bile gerek yoktur!!!

İmalat sektörü konusunda yorumunuza kısmen katılabilirim ama bu durum ereğli için geçerli değil. Ereğli "ben zarar ediyorum, üretim hattını kapattım" diyemez. Komple duruşa geçemez, otomotiv imalatı ise geçebilir ve her yıl geçerler, ha keza Tüpraş da geçer. Buna göre bir yapılanmaları var ve tesisler yapılırken bu durumu da düşünmüşler, zaten düşünmek zorundalar sektör ve üretim prosesi gereği.

Ereğli'nin uçtuğu ve çok para kazandırdığı dönemler var, yok değil. Ama o dönemleri iyi analiz ettiğinizde, belirttiğim üzere ton başı karın 150 usdler üzerinde olduğunu göreceksiniz. Bunun dönemsellikle falan bir alakası yok. Global arz talep dengesiyle alakalı, ereğli de kendi fiyatını kendisi belirleyemediği için global fiyatlarla hareket etmek zorunda. Ereğli'nin en büyük riski bu ve tamamen bu sebepten dolayı bile portföylerdeki oranı ortalamanın altında kalmalı. İşini bilen bir py bu şekilde planlama yapar.

Yıllarca bu şirketin yatırımcısı oldum ve ciddi para kazandım. Mittali görünce sattım. Benimkisi tamamen tesadüf oldu. Mittal sonrasında ereğliyi yaya bırakacak her türlü riskli durum gerçekleşti. Ben doğru yapmış göründüm, şans diyelim. Diyelim mi acaba, yoksa mittal satış kararımı hızlandırdı ve hemen aksiyona geçmemi sağladı mı diyelim. Bence ikincisi, neden, çünkü sektördeki kar verimi düşüşünü takip ediyordum, marjların daraldığını hem sektörden, hem rakiplerden, hem ereğlinin kendisinden ve hepsinden önemlisi global pazardan takip ediyordum. Bunları burada defalarca yazdım, sebeplerini belgeleriyle koydum, büyük çoğunluk inanmak istemedi. Yöneticilerin kendilerini hedge etmek için yeterli çaba sarf etmediğini bilançoda gösterdim, bana "yöneticilerden daha mı iyi biliyorsun" dendi. Unutulmasın bunlar. Evet onlardan iyi biliyormuşum, gün gibi ortaya çıktı.

O kadar çok yazdım ki, 150 doların altında ereğli para kazandırmaz diye, şirket kendisi kazanamıyorken fiyatı neden yukarı gitsin. Ancak manipülasyonla olur o iş ki, bunu da belirttim bu tahtada uzun süreli manipülasyon yapacak parasal güç ve hepsinden önemlisi böyle bir kalkışma olamaz diye. Olamadı, iki üç günlük absürd hareketler yapabiliyorlar ancak, onu da az hacimli günlerde. Yapamazlar, yapmaya da kalkışmazlar, her seferinde zarar ederler, ettiler ve edecekler.

Ereğli yatırımcısın yapması gereken aslında çok basit. Globalde fiyatları takip edecek, bunun yurt içi yansımalarını iyi okuyacak, yurt içi talebi günlük takip edecek (bunu üreticilerden aldığınız bilgilerle yapacaksınız), ardından marjı hesaplayacak. 150 dolar üzeri tut, altı tutma. Zaman alan bir süreçtir ama yatırımcı bunları yapmazsa ancak bu başlıkta goy goy yapabilir, ötesine geçemez. Bunun adı da yatırım olmaz, kumar olur. Ben kumarbaz değilim, sokağa atacak param yok.

Sizin mesajınız vesilesiyle biraz uzun yazdım sanırım, kusuruma bakmayın. Sizi kırdıysam da tekrar özür dilerim, böyle bir şey aklımın ucundan dahi geçmez, az çok beni tanımışsınızdır.

Sevgiler, saygılar, bol kazançlar.
    çok değerli , ders niteliğinde bir yazı ... ereğli yatırımcısı çıktısını alsın başucuna koyup her gün okusun

8. Ereğli'nin uçtuğu ve çok para kazandırdığı dönemler var, yok değil. Ama o dönemleri iyi analiz ettiğinizde, belirttiğim üzere ton başı karın 150 usdler üzerinde olduğunu göreceksiniz. Bunun dönemsellikle falan bir alakası yok. Global arz talep dengesiyle alakalı, ereğli de kendi fiyatını kendisi belirleyemediği için global fiyatlarla hareket etmek zorunda. Ereğli'nin en büyük riski bu ve tamamen bu sebepten dolayı bile portföylerdeki oranı ortalamanın altında kalmalı. İşini bilen bir py bu şekilde planlama yapar.

..Hocam selam..tesadüf sanırım son 10 yılda 150 USD altı gördüğü dönemlerden ilkinde tam 121 hafta yatay gitmiş. sonrasında yüzde 268 kazandırmış. tekrar küresel krizden sonra yine 121 hafta yatay gitmiş. sonrasında yüzde 550 kazandırmış..yaşadığımız dönemdeki yataya sarmanın 112 haftasındayız..(fedorun şansızlığı 112 haftanın başlarında alması, 108. haftasında satması) bakalım bu sefer yataya sarma kaç hafta sürecek. bol şanss

Sayfa 761/825 İlkİlk ... 261661711751759760761762763771811 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •