Sayfa 763/825 İlkİlk ... 263663713753761762763764765773813 ... SonSon
Arama sonucu : 6598 madde; 6,097 - 6,104 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Kesinlikle haklısınız. Bütün bunları geçmiş tecrübelerimizle onaylayıp ilerideki yatırım kararlarımıza aktarabiliyorsak, emin olun borsa yatırımcılığı serüveninde çok mutlu olursunuz. Hem maddi hem de manevi olarak. Geleceği tahmin etmeye çalışmak tam olarak geçmiş kötü tecrübelerden edindiğimiz derslerle başlıyor.

Hepimiz için hayırlısı olsun, sağlıklı günler dilerim. Daha fazla başlığı meşgul etmek istemem, kusuruma bakmayın lütfen
    Est. Sn müzikal teşekkürler yorumlarınız için. Mesela bana da şu ilginç geldi. Az önce fark ettim. 2016 2018 arası marjlar giderek artmış ama hisse bu periyotta en fazla marj yaptığı 2018 yılında sene boyu düşmüş 😂

2.  Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    Est. Sn müzikal teşekkürler yorumlarınız için. Mesela bana da şu ilginç geldi. Az önce fark ettim. 2016 2018 arası marjlar giderek artmış ama hisse bu periyotta en fazla marj yaptığı 2018 yılında sene boyu düşmüş ��
    Rahip brunson krizinin tırmandırdığı gerginlikler tüm piyasaları etkiledi o vakitler. Bununla ilintili bahsettiniz fiyatlama.

3.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Rahip brunson krizinin tırmandırdığı gerginlikler tüm piyasaları etkiledi o vakitler. Bununla ilintili bahsettiniz fiyatlama.
    O kadar çok şey oluyor ki hatırlaması zor

4. Bilançoya az kaldı , yapacağı hareketlere hazırlık yapıyor gibi , ilk çeyrek bilanço

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Odaklı yatırımlar genelde çeşitlendirilmiş portföylerden daha başarılı oluyor ancak odaktan kasıt tek hisse değil. Keynes veya birkaç başka tanınmış fon yöneticisi gibi 3-5 hisseyle sınırlandırılmış portföyleri ortalama 5 yıllık ideal elde tutma süresiyle en yüksek başarı oranına ulaşmışlar. Bunun sebebi hisse senetlerini elde tutma süresi ne kadar uzarsa hisse fiyatıyla işletme kazançları arasındaki korelasyonun o kadar büyümesi. 12bin şirket üzerinde yapılan araştırmalar 5 yıllık elde tutma süresinin korelasyonu %60'a kadar çıkardığını gösteriyor, 10 yıllık elde tutma sonucu %60-%70 korelasyondan söz ediliyor. Zaten bende burada Ereğli için 10 yıllık yatırımcı getirisini paylaşmıştım.

Asıl sorun borsanın aşırı oynaklığı esnasında bir kaç tahmini tutan herkesin bunu devamlı sürdürebileceğini sanması. Grafiklere baktığınızda belli bir tepeden satıp belli bir dipten alabileceğimizi düşünüyoruz. Araya giren olayları unutuyoruz, girebilecekleri görmezden gelmiş oluyoruz. Bu serap etkisinin kurbanlarından 10 yıllık performanslarını isteyin yeter. Grafikler insanın gözünü şöyle boyar; tekrarları tahmin edebileceğinizi sanırsınız ama o tekrarları yapan düzen de canlıdır, statik değil. Rulet masasının eğiminin, sayı miktarının, kurpiyenin, topun özgül ağırlığının vs. her elde değiştiği bir kumarhane bu. Sonsuz desteyle 21 oynatılan türden.
    Çok aktif portföy yönetim politikasıyla piyasayı 10 yıl yenebilen örnekler sadece belli boğa dönemlerinde ortaya çıkar. Peter Lynch bunun örneği. 10 yıl erken işe başlasaydı 1.yılın sonunda kapının önüne konmuştu.
    Odaklı yatırım mevzusunda sizinle hemfikirim hocam. Araştırmayı bilmiyorum, değerlendirme yapamam okumadan. Sadece şunu söyleyebilirim. Gelişmiş ülke şirketleri ile gelişmekte olan ülke şirketlerini tek bir havuza koyup analiz etmek yanıltıcı olacaktır. Bu araştırma abd borsaları özelindeyse, bir de gelişmekte olan borsalar özelinde analiz edip zaman mevzusunu değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Bizim ülkemizde 8+ yıl yatırım süresini daha kazançlı görüyorum, benim tecrübem bu yönde. Ama bu tamamen şirkete bağlı bir durum, şirket gelişimini sürdürüyorsa süre uzar da uzar. Gelişimini tamamlamış bir şirketse zaten ben orada çok az miktar payla olurum yahut olmam.

3-5 hisse kavramı belki de insanla alakalı olabilir, bilemiyorum. Ben normal zekada bir adamım, her sektörü derinlemesine inceleyecek vakti bulamıyorum. Bu sebeple çok bildiklerim üzerine odaklanıyorum örneğin. İnsanı faktör olarak dışarı çıkartırsak, yapay zeka yazılımlarının da yardımıyla portföy çeşitlendirmesi çok daha fazla şirketi içine alacak şekilde gelişebilir bana göre. Bunun üzerine çalışıyorum, kendimi ortadan kaldırmam, psikolojik defektleri yok etmem lazım. Bu da bir süreç.

Finansal enstrümanlar gelişip teknoloji odaklı evrilmeye başlayınca, bahsettiğiniz oynaklık ayyuka çıkıyor. Aslında tam tersi etki beklenmeli bana göre, belki çok da gelişmiş olmayabilir. Ama bizim gibi ufak sermayeli borsalarda manipülasyon çok kolay oluyor ve bu durum bu oynaklığı haddinden fazla bir noktaya taşıyor. Bunu da vadeyi uzatarak çözüyorum. Araştırmaya bir etken madde daha eklemiş oldum

Sermaye piyasaları en riskli piyasalar, buna şüphe yok. Bu riski azaltmak için sonsuz vade (şirket özelinde bu değişir muhakkak) ve bileşik getiri prensibi işe yarıyor. Portföyünüz sağlamsa vaktiniz de bolsa en yüksek getiri bu piyasada. Ama sabrınız yoksa burada olmamak lazım bence. Elbette doğru şirketlere yatırım yaptığınız takdirde bu böyle. Bilginizi bilimle örtüştürüp başarılı analizler yapabiliyorsanız, yatırım kararlarınızın büyük bir oranı da başarılı olur. Ben böyle inanıyor ve bu şekilde davranmaya çalışıyorum. Günlük çalkantıların gelecekle ilgili aldığım kararlara darbe vurmasını engelliyorum.

Sevgiler, saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by ekonom Yazıyı Oku
    Ereğli'nin uçtuğu ve çok para kazandırdığı dönemler var, yok değil. Ama o dönemleri iyi analiz ettiğinizde, belirttiğim üzere ton başı karın 150 usdler üzerinde olduğunu göreceksiniz. Bunun dönemsellikle falan bir alakası yok. Global arz talep dengesiyle alakalı, ereğli de kendi fiyatını kendisi belirleyemediği için global fiyatlarla hareket etmek zorunda. Ereğli'nin en büyük riski bu ve tamamen bu sebepten dolayı bile portföylerdeki oranı ortalamanın altında kalmalı. İşini bilen bir py bu şekilde planlama yapar.

..Hocam selam..tesadüf sanırım son 10 yılda 150 USD altı gördüğü dönemlerden ilkinde tam 121 hafta yatay gitmiş. sonrasında yüzde 268 kazandırmış. tekrar küresel krizden sonra yine 121 hafta yatay gitmiş. sonrasında yüzde 550 kazandırmış..yaşadığımız dönemdeki yataya sarmanın 112 haftasındayız..(fedorun şansızlığı 112 haftanın başlarında alması, 108. haftasında satması) bakalım bu sefer yataya sarma kaç hafta sürecek. bol şanss
    Tarih tekerrür eder mi?

7.  Alıntı Originally Posted by kribensis Yazıyı Oku
    çok değerli , ders niteliğinde bir yazı ... ereğli yatırımcısı çıktısını alsın başucuna koyup her gün okusun
    Çok teşekkür ederim sevgili kribensis. Faydam oluyorsa ne mutlu bana.

Eminim ki, her yatırımcının bilgi dağarcığı birbirinden farklı ve inandıkları değerlidir. Bu reelde para kazandırıyorsa ne ala, kazandırmıyorsa üzerine çok daha fazla düşünmek gerekir. Mutlaka çözümü bulan bir yol keşfedilecektir.

Sevgiler, saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by dmrcelik Yazıyı Oku
    O kadar çok şey oluyor ki hatırlaması zor
    Kesinlikle Bu kadar çok şey oluyor ve biz hatırlamıyorken, yapmamız gereken yine portföy

Sayfa 763/825 İlkİlk ... 263663713753761762763764765773813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •