Sayfa 790/869 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840 ... SonSon
Arama sonucu : 6949 madde; 6,313 - 6,320 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Birde ereğli geçmişte bu durumları çok uyaşadı... Hatta daha kötü durumlarıda gördü.. Panik yapanlar boşuna yapıyor.. Paranın bekleme maliyeti tabiki var... Ama ereğli konjektür düzeldiği zaman katlı katlı fazlasını verir.

Neden böyle karamsar bizim yatırımcı anlamak zor.... Yani ereğliden çıkacanda ne ytapacan? tl demi bekliyecen.. usd de mi? benim kar beklentim 5,7-6 milyar arası ilk çeyrekte...
    Sn human, peki bu karın ne kadarı esas faaliyet karı olur? Ton başı Favök teb'in tahmini gibi 86 dolar falansa bir düzelme yok gibi.

Diğer hususlarla ilişkin söylediklerinize katılıyorum.

1. Global kötü dönem (savaş + enflasyon + çin) elbet sona erecek.
    2. Çin'e karşı global tedbirler bize yeni alanlar açabilir, ancak Hrc etkisini de görmek lazım.
    3. Ges ve cevher yatırımları avantaj sağlayacak.
    4. Karbon nötr meselesinde atılan adımlar pazar avantajı getirebilir.
    5. Hatta eregl aslında ges, hidrojen vs gibi enerji maliyet kalemi + cevher gibi üretim maliyet kaleminde elde edeceği avantajlar ile küresel çalkantılardan daha az etkilenerek "pazar dirençliliği (resilience)" açısından daha önce yaşanmamış bir güç elde edebilir.

Ama işte asıl mesele zaman. Bunlar ne kadar sürede karlılığa yansıyacak? Bu dönüşümün ekmeğini kimler yiyecek? Biz o kadar sabırlı kalabilecek miyiz? Nasip 😊

2. eregl 2023 4ç de 46 milyar ciro yapıp vergi iadesi hariç sıfır hatta eksi kar yazarken bu çeyrek nasıl 53 Milyar ciro ile 5-6 milyar kar yazacak ? Marjlar mı iyileşti. ? Yeni bir vergi iadesi mi var ?

Faso fiso.. işlerim.
    Belki geri dönüp 36 seviyelerinde günlük alt bandı yoklayabiir.. Ya da buradan bi iki kıvırıp sonra roket.. gibi.. bu kağıdın diğer verilerine bakmak aklımın ereceği iş değil, fiyattaki değişimlere, hareketlerine bakarım. Yukarıdaki DarkRed göstergeye temas edip (umarım yani), aşağı yönlü göstergeyi terk edene kadar beklerim. Yakın planda geri dönüş sinyalini gösterirse duruma göre.. yani.

Neden bu kağıtta toplandı insanlar bilemiyorum. Benim öbür demir çelik kağıdının topiğine yazı yazanı bırak.. uğrayan bile yok.

Teknikte zorlama yoktur..

4. Gölbaşı'lı INVENTOR kardeşim grafikler güzel olmuş. Beni en çok korkutan lineerlik vurgusu yani "geçmişte şöyle şöyle olmuştu, gelecekte de aynen böyle böyle olacak" bakış açısı. Bundan emin miyiz?
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

500 tane kağıt var abi.. hepsinde de aynı yöntem saat gibi çalışmaz ya..
    Tabi ki emin değilim.. dediğiniz gibi: "Fiyata bakıyorum.." Yoksa nasıl alacam ben yelkenliyi..
    Teknikte zorlama yoktur..

6. 24 yıl öncesini 2000 Ocak ayını hatırlıyor musunuz? Ben çok iyi hatırlıyorum. 100 endeks 21,000 in hemen altında tarihi zirvesini yapmıştı o tarihte. Dolar kuru 500 bin TL civarındaydı (bugünkü kurdan 50 kuruş). Yani endeks 4.2 cente çıktı. Yabancı kurumlar arka arkaya olumlu rapor yayınlıyordu bu zirve görüldüğünde ve endekste yeni rekorlar bekleniyordu. Gelgelelim 13 ay sonra 2001 Şubatta piyasa göçtü. Endeks 6800 e kadar düştü, dolar kuru 1.9 milyon TL ye (bugünkü kurdan 1.9 TL) fırladı. Endeks 4.2 centten 0.35 cente kadar düştü ve 1 yılı biraz aşkın bir sürede endeks dolar bazında %92 çöktü. İşte BİST'e özgü non-lineerliğe çok güzel bir örnek. Belki farkında değilsiniz ama şu anki ortamın 2000'dekinden pek bir farkı yok.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

7. TR ciddi bir cari açık veriyor, ciddi bir bütçe açığı da veriyor, ciddi bir dış ticaret açığı da veriyor ve bu 3 açık istisnasız her sene devam ediyor. Öte yandan TCMB rezervlerini tüketmiş durumda hatta net rezervler eksi 60 milyar doları bile aşmış. Enflasyon azmış, milletin alım gücü tükenmiş, en alttaki %50 den en üstteki %5 e müthiş bir gelir transferi yapılmış. Böyle bir ortamda hükümet büyümeden taviz vermiyor, para arzı sürekli genişliyor, politika faizi hala çok ciddi şekilde ekside, piyasada 1trilyon TL civarı likidite bolluğu devam ediyor, ekonomi kamu harcamaları ve tüketim ile ayakta duruyor. Palyatif önlemlerle bu iş düzelmez. Düzelmesi için o 3 açığın artıya geçmesi, bunun içi de ekonominin ciddi bir resesyona girmesi yani küçülmesi gerekiyor.

8. 1900 lerin başından bu yana dünyada 100 civarı mali kriz yaşandı ülke bazında. Hiç bir kriz palyatif önlemlerle düzelmedi. Gerekli kararların alınması için önce ekonominin duvara toslaması beklendi hep, acı ama gerekli kararlar her daim duvara toslandıktan sonra alındı. Ekonomide çok ciddi sorunlar varken politika faizini %50 ye çıkarıp (hem de hala çok ciddi bir negatif reel faiz vererek) başka hiç bir önlem almadan bu iş oldu bitti, kriz sona erdi demek ciddiyet ile bağdaşmaz, sadece cahil kesim buna inanır o kadar.

Sayfa 790/869 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •