Sayfa 767/825 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777817 ... SonSon
Arama sonucu : 6598 madde; 6,129 - 6,136 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Kendi yöntemimi kısmen anlatayım, biraz beyin jimnastiği olsun.

1- Piyasaya verilen tüm veriyi işlediğim bir gözlemleyici çalışmam var. Anlık veri dahil olmak üzere her şirketin analizini anlık yapabiliyorum. Bilançolar girdikçe sisteme, o kısımları da (fiyatla oluşan rasyolar dışında kalan) çeyreklik bazda analiz ediyor sistem. Burada bir puanlama sistemi kurdum, puana göre ne ucuz ne pahalı bana anlık söylüyor.

2- Bu gözlemleyici çalışmadan çıkan skorlara göre sektör ve şirket bazında analizlerimi derliyorum. Puan ve analiz sentezinden de yatırım kararım ortaya çıkıyor, aksiyon alıyorum. Yanıltıcı olmasın, anlık pozisyon açmak için kullanılmıyor bu sistem, portföy yapılandırmasında kullanılıyor.

3- Tüm bunlar sonucunda ortaya yatırım yapılması gereken bir şirket çıkıyor diyelim. O vakit ise en değerli çalışma başlıyor. Şirketin sahibinden, yönetici kadrosuna, varsa ortaklarından iştiraklerine kadar her türlü araştırma yapılıyor. Buna liyakat testi diyorum ben. Bu testten de başarılı çıkıyorsa şirket, portföye giriyor. Portföy içindeki denge ise dönemsel analizlere göre değişkenlik gösteriyor.

Son cümleniz yine çok doğru. Aslında ekonominin temeli. Arz talep dengesi=fiyat. Bu versiyonda ise fiyat yerine borsa endeksi girmiş oluyor. İkisi de aynı diyebiliriz.

Sevgiler, saygılar.
    Selamlar, ilk başta liyakat testi yapsanız ve azalan örneklemde diğer ölçekleri uygulasanız daha kolay olmaz mıydı ?

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. https://twitter.com/steelorbis_tr/st...wokskvfpzxTAkQ

Çin KDV siz yapılan satışlar için inceleme başlattı.

Arkadaşlar bir ricam var;
    Yazılarınızı kısa, kısa yazsanız nasıl olur acaba ?
    Bazı arkadaşların yazılarını baştan sona okumak “NUTUK” la eşdeğer nerdeyse😊

4.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Selamlar, ilk başta liyakat testi yapsanız ve azalan örneklemde diğer ölçekleri uygulasanız daha kolay olmaz mıydı ?

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Zaten gözlemciden öyle çok şirket çıkmıyor, o sebeple fazla zorluk çekmiyorum. Ama belirttiğiniz husus doğru, ilk başta yapılması gereken liyakat testidir. Teşekkür ederim.

5. 0.6 dolar diyende çıktı 1 cente kadar yolu var demek ki.

6. Hergun 15 sayfa yazı yaziliyor inanilmaz . Boyboy 1.dunya savaslari bile var yazilarn icinde .

Rahat birakin arkadaslad sacma sapan seylerle oyalanmayn . Biraz zeka . 2021 2022 faaliyet karı 24 milyar . 2023 deprem ve em den dolayı 13 milyar . 2024 de tekrr 24 milyar faaliyet karı karı olursa 15 20 milyar kar yazar .

Buda fiyatı ikiye katlar . Bosbos yazip.durmayn kimseye faydanz yok

7. Sn. müzikal
    teknik altyapı gerektiren bir sistemden söz ediyorsunuz, benim hiç deneyimim olmadı bu tür bir programla ama daha ilkel biçimde elle yapmış gibi oluyorum. Sizin sistemin bir maliyet de olmalı? Bir başka aklımı meşgul eden nokta, siz de mutlaka düşünmüşsünüzdür, uygulamanızın ne kadar yaygın kullanıldığı yada hızla yaygınlaşacağı. Dijital bir yaklaşım yaygınlaşırsa pek çok kişi aynı anda aynı sonuçlara yönlenmiş olmaz mı?

Sn. kahramanrıdvan
    Türkiye'de yönetim kalitesi 2.planda olduğundan analizde sona bırakılabilir diye fikrimi belirtmiştim ama kişiye göre değişen bir durum elbette. Bizde enflasyon, muhasebe politikaları ve şirketlerin ayrıcalıklı konumu yöneticilere hata yapma imkanı tanıdığı gibi kötü yönetimlerin idaresindeki şirketler bile zaman zaman borsada olumlu performanslarla akıl çelebiliyor. Enerji sektöründe görülen aşırı borçlar, bazı şirketlerin gene öz sermayeleri eridiği halde enflasyonist ortamda belli dönemlerde parlaması hepimizin gözünden kaçmıyor. ABD piyasalarında ise dikkat edilirse öncelikli parametre sizin dediğiniz gibi yönetim. Hisse fiyatlarını en çok etkileyen haberler CEO ve yönetime dair olanlar. Yatırımcıların tartışmalarını takip edin, hep üst yönetimin kalitesi tartışılıyor bu pazarda.

8.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Sn. müzikal
    teknik altyapı gerektiren bir sistemden söz ediyorsunuz, benim hiç deneyimim olmadı bu tür bir programla ama daha ilkel biçimde elle yapmış gibi oluyorum. Sizin sistemin bir maliyet de olmalı? Bir başka aklımı meşgul eden nokta, siz de mutlaka düşünmüşsünüzdür, uygulamanızın ne kadar yaygın kullanıldığı yada hızla yaygınlaşacağı. Dijital bir yaklaşım yaygınlaşırsa pek çok kişi aynı anda aynı sonuçlara yönlenmiş olmaz mı?
    Gözlemci excelde hazırlanmış bir dosya. Parayla aldığım bir yazılım değil. Ben ve bir kaç arkadaşımla beraber hazırladığımız, yıllar içinde sürekli yenilediğimiz bir çalışma. 20 yıl olmuştur ilk versiyonunu yapalı. Ama veriler elbette ücretli bir veri sağlayıcıdan çekiliyor. Maliyeti zaman ve emekten oluşmakta. Parasal bir değer biçmem olanaksız, zaten kimseyle paylaştığım bir çalışma da değil. Sosyal mecralarda paylaşılan çalışmaları da zaman buldukça inceliyorum, çok başarılı bulduklarım var. Ama kendi yaptığımın dilinden kendim daha iyi anladığım için bu bana kafi geliyor.

Herkes aynı çalışmadan faydalanırsa, belirttiğiniz gibi çıkarımlar da çok benzeşecektir. Sonuçları doğru çalışan işlerde herkesin aynı sonuca ulaşıyor olmasını faydasız bulmam. Kimi alır, kimi almaz, biri az biri çok alır. Doğruyu değiştirecek bir durum olarak görmüyorum. Zaten bu analizler dışında yatırımcıların kararlarını etkileyen onlarca daha faktör mevcut. Bir sıkıntı olmaz bence.

Sayfa 767/825 İlkİlk ... 267667717757765766767768769777817 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •