Sayfa 764/825 İlkİlk ... 264664714754762763764765766774814 ... SonSon
Arama sonucu : 6598 madde; 6,105 - 6,112 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Kesinlikle Bu kadar çok şey oluyor ve biz hatırlamıyorken, yapmamız gereken yine portföy
    Şu eregl bi yukarı hareket yaparsa inşallah 🤲😅

2.  Alıntı Originally Posted by MAD MAX 2 Yazıyı Oku
    Tarih tekerrür eder mi?
    Abi bu grafiği de çok dillendirmeyelim. Çok görünür olursa bu tahtacı daha da tersini yapabilir 😅😂

sn.müzikal evet size sormuştum. yani soru değildi mittal davası çok eskiye gidiyor demek istedim. neyse
    ben tesadüfen Keynesci olmuşum o zaman bu arada hedef 5 yıl hisse sayısı da 5.
    Ereğli den dolar bazlı kazanç beklentim yok fazla, ilerde temettü versin yeter, eski yaptığı seri gibi, ama sanki dolar bazlı da bir şeyler olacakmış gibi hissediyorum ilerde. Olmasa da olur demek istediğim sadece. Ev falan alsam kiralar da enflasyona karşı eriyor. Hatta kesin eriyor. Evi alınca satmazsın yani, eline nakit para geçmez, temettü hissesini de şirket batmadıkça satmazsın onun gibi.

4.  Alıntı Originally Posted by 5yearplan Yazıyı Oku
    sn.müzikal evet size sormuştum. yani soru değildi mittal davası çok eskiye gidiyor demek istedim. neyse
    ben tesadüfen Keynesci olmuşum o zaman bu arada hedef 5 yıl hisse sayısı da 5.
    Ereğli den dolar bazlı kazanç beklentim yok fazla, ilerde temettü versin yeter, eski yaptığı seri gibi, ama sanki dolar bazlı da bir şeyler olacakmış gibi hissediyorum ilerde. Olmasa da olur demek istediğim sadece. Ev falan alsam kiralar da enflasyona karşı eriyor. Hatta kesin eriyor. Evi alınca satmazsın yani, eline nakit para geçmez, temettü hissesini de şirket batmadıkça satmazsın onun gibi.
    Evet haklısınız bu hikaye çok eski. O zamanlarda da ereğli yatırımcısıydım.

Mittal satın almalar ve yatırımlarla devleşen bir firma. Bir kaç devden biri. O vakitler onların büyüme zamanlarıydı, bizim pazarımızda olmak ve burada da büyümek istiyorlardı. Ancak ereğlinin bir alternatifinin olmaması sebebiyle siyasi olark bu stratejik durum yabancıya geçsin istenmedi. O zamanın karar alıcılarının haklı da olduklarını düşünüyorum bu açıdan. Mittal ikna edemedi ve piyasadan aldığı payların üzerine çöktü. Güzel de para kazandılar bizim ölçeğimizde. Krizi ve diğer yatırımlarını da bahane edip çıktılar. Bu kadar aslında bu olay. Çok büyütmemek lazım.

Esas problem bu değil. Problem ülkenin genel problemi. Liyakat. Çok dallanıp budaklanmasın, kendimi tekrar etmeyeyim. Sadece şunu söyleyeyim, eğer ereğli yönetimi işinin ehli ve vizyoner profesyonellerden oluşuyor olsaydı, o zaman rekor kar senelerinin aslında çok daha fazlasının yapılabileceği yıllar olduğunu, işlerin sarpa sardığı zamanlarda da alınan önlemlerin ne kadar faydalı olduğunu görecektik. Ereğli'nin potansiyeli hiç bir zaman bilançoda görünmedi. Çok daha fazlasını yapabilirdi. Ama sonuç ortada.

Neyse, inşallah güzel günleri görürüz ve işin hakkını verebilecek ellere sahip olabilir Ereğli. Bugünlerin ve kadroların pozitif anlamda değişmesi temennisiyle sağlıklı günler dilerim.

Sevgiler, saygılar.

5. Sevgili müzikal ve tüm arkadaşlar, uzun yazılarımın yavaş yavaş sona yaklaştığı şu günlerde sizleri yormaya çalıştığımın farkındasınızdır. Tüm yazdıklarınıza katılıyorum.

ABD borsalarına ilişkin veriler kesinlikle bizlerin başvuracağı en iyi veri kaynaklarıdır, bunlardan olabildiğince beslenin. Ülke çok gelişmişler sınıfında ama borsasının dinamikleri bize uygundur. İflaslar, birleşmeler, satın almalar, kapanmalar çok sıklıkta gerçekleşirken hisse fiyat hareketleri son derece keskindir. Avrupa ve Japonya kendi içlerinde özel detayları olan piyasalardır ve onlar daha sınırlı örnek teşkil eder. Hatta biz bazı açılardan onların geçmişlerinin tekrarı da olabiliriz. Bizdekine ben manüplasyon demem bile, ABD bunun Hollywood'u olmuş, ama aynı zamanda 3 ayda bir temettü veren o kadar çok şirket var ki! Daha henüz kimsenin tanımlamadığı bazı gerçekler söz konusu Türkiye için, mesela çok kuvvetli deliller artık reel büyümemizin eski seviyelerde gerçekleşmeyeceğini gösteriyor, bir nevi ortadoğu'nun almanyası gibi olduk. Göçler, sektörel gelişmeler, dış yatırımların eksiye dönmesi vs. Büyümeyen bir ekonomide yatırım yapmaya hazır mıyız?

Burada sayfalarca yorum var, yarın hükümet borsa alım-satım gelirlerine, dünyanın geri kalanındaki gibi, %30-40 vergi getirirse okuduklarınızın ve yazdıklarınızın çoğu çöp değerine inecek. Kaçınız bu kadar basit bir konuyu göz önünde bulundurarak yorum yapıyorsunuz?

Sermaye piyasaları en riskli piyasalar değil, bizim bakış açımız onu bu hale sokuyor. Bunu ayrı bir psikoloji analiziyle tartışacağız.

6. Kendi adıma söyleyeyim. Nazar değmesin inşaallah. Okuduğum son sayfalardaki seviye ne kadar güzel. Fikir teatileri, geçmişten yaşanmış örnekler, öngörüler, üslup, aydınlatıcı analizler ve de son derece düzgün edebi bir dil. Keşke sen şunu dedin, o bunu yaptı tartışmalarının yerine hep böyle seviyeli, ufuk açıcı görüşleri okuyabilsek. Katkısı olan herkese teşekkürlerimle.

7.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Sevgili müzikal ve tüm arkadaşlar, uzun yazılarımın yavaş yavaş sona yaklaştığı şu günlerde sizleri yormaya çalıştığımın farkındasınızdır. Tüm yazdıklarınıza katılıyorum.

ABD borsalarına ilişkin veriler kesinlikle bizlerin başvuracağı en iyi veri kaynaklarıdır, bunlardan olabildiğince beslenin. Ülke çok gelişmişler sınıfında ama borsasının dinamikleri bize uygundur. İflaslar, birleşmeler, satın almalar, kapanmalar çok sıklıkta gerçekleşirken hisse fiyat hareketleri son derece keskindir. Avrupa ve Japonya kendi içlerinde özel detayları olan piyasalardır ve onlar daha sınırlı örnek teşkil eder. Hatta biz bazı açılardan onların geçmişlerinin tekrarı da olabiliriz. Bizdekine ben manüplasyon demem bile, ABD bunun Hollywood'u olmuş, ama aynı zamanda 3 ayda bir temettü veren o kadar çok şirket var ki! Daha henüz kimsenin tanımlamadığı bazı gerçekler söz konusu Türkiye için, mesela çok kuvvetli deliller artık reel büyümemizin eski seviyelerde gerçekleşmeyeceğini gösteriyor, bir nevi ortadoğu'nun almanyası gibi olduk. Göçler, sektörel gelişmeler, dış yatırımların eksiye dönmesi vs. Büyümeyen bir ekonomide yatırım yapmaya hazır mıyız?

Burada sayfalarca yorum var, yarın hükümet borsa alım-satım gelirlerine, dünyanın geri kalanındaki gibi, %30-40 vergi getirirse okuduklarınızın ve yazdıklarınızın çoğu çöp değerine inecek. Kaçınız bu kadar basit bir konuyu göz önünde bulundurarak yorum yapıyorsunuz?

Sermaye piyasaları en riskli piyasalar değil, bizim bakış açımız onu bu hale sokuyor. Bunu ayrı bir psikoloji analiziyle tartışacağız.
    Yorun sevgili yelpaze, kendi açımdan memnun olurum. Keşke daha çok yoran çıksa diyorum

Abd borsalarıyla dinamiklerimiz bence oldukça farklı. Bu konuda sizden ayrılıyorum. Sermaye büyüklüğünü dışarıda bırakıyorum, elma armut kıyası olur. Ama halka arz edilen şirket sayısından tutun, açılma kapanma kottan çıkma sayılarına, serbest marjdan tutun şirketlerin ticari büyüklüğüne kadar, çok fazla benzeşmeyen öğe var. Evet o veri setini analiz edip, kendimiz için bir çıkarım yapmak kabul edilebilir. Ama bu çıkarımın risklerini de bilerek bunu yapmak lazım. Kulağımıza kipe olsun minvalinde bu veri setlerini kullanabiliriz, bence buraya kadar anlamlı, ötesi yanıltıcı olacaktır bana göre. Kaldı ki, sermaye piyasalarında var olan enstrüman sayısı bile aslında bize bu kıyasın anlamlı olmayacağını bu perspektiften pekala gösterebilir.

Bahsettiğiniz vergiler borsamızda vardı daha önce de. Vergi konması negatif etkiler mi piyasayı, elbette. Peki ne kadar süre negatif etkiler? Bence 3 ay sürmez etkisinin yok olması. Bizden başka vergisiz sermaye piyasası kaç tane var? Gelsin vergi, benim yaklaşımımı etkilemez uzun vadede.

Sermaye piyasaları en riskli piyasalardır derken ben eksik ifade etmişim, özür dilerim. Kaldıraçlı kumar merkezlerini piyasa olarak görmüyorum, benim ilgi alanımın dışında ve ifademe dahil piyasalar değiller. Doğru cümle şu olmalıydı, "kısa vadeli (2 yıldan az) yatırım aracı olarak kullanıldığında sermaye piyasaları en riskli yatırım aracıdır". Uzun vadede doğru şirketlere yapılan yatırımın alfasının diğer araçlara göre en yüksek, riskinin ise çok ama çok az olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler, saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by geceningözü Yazıyı Oku
    Kendi adıma söyleyeyim. Nazar değmesin inşaallah. Okuduğum son sayfalardaki seviye ne kadar güzel. Fikir teatileri, geçmişten yaşanmış örnekler, öngörüler, üslup, aydınlatıcı analizler ve de son derece düzgün edebi bir dil. Keşke sen şunu dedin, o bunu yaptı tartışmalarının yerine hep böyle seviyeli, ufuk açıcı görüşleri okuyabilsek. Katkısı olan herkese teşekkürlerimle.
    İnşallah sevgili geceningözü, keşke Böyle ne kadar da faydalı oluyor hepimize, öyle değil mi?

Gerginliklerden uzak, saygılı ve sevgili bir forumumuz olsun inşallah.

Sayfa 764/825 İlkİlk ... 264664714754762763764765766774814 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •