Sayfa 769/826 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819 ... SonSon
Arama sonucu : 6608 madde; 6,145 - 6,152 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. En temel karakter olarak piyasa "manik depresif artı şizofrenik* bir özelliğe sahiptir. Bunu asla unutmamanızı tavsiye ederim. TH
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. Manik depresif şizofrenik bir piyasa sürü psikolojisi eşliğinde hisse fiyatını belirler. İşte bu yüzden ben sadece ve sadece tek 1 veriye bakarım ve o da hisse fiyatıdır. Her şey ama her şey bu fiyatın içindedir, bakılması ve irdelenmesi gereken başka bir şey de yoktur.

3. Tabi bunlar benim şahsi görüşümlerim ve sadece beni bağlar. Adam her gün roman yazar gibi hisseyi analiz ediyorsa kendi bileceği bir şeydir bu ve bizi bağlamaz, bize düşen onlara bol şans dilemektir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

4.  Alıntı Originally Posted by Crushing Yazıyı Oku
    Yok
    Abartan ben değilim
    Borsada her fiyat olabilir tabi ki ama
    Yarım dolar da çok uçuk bir rakam...
    Valla buradakiler kalp krizi geçirecek bu tür abartılı tahminler yüzünden. Adamlar 2 ay sonra hisse 200 TL olur mu diye ciddi ciddi planlar yaparken birileri çıkıyor 33 kuruş fiyattan bahsediyor, lira değil kuruş. Senin i ismin falso zaten, hisse senin yüzünden crash / crush oldu diye beddua alırsın. Hadi ben şeytanlarla cinlerin saldırılarından muafım ama seni bunlar çarparsa sırtın yerden kalkmaz bak benden söylemesi.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Milyonlarca katılımcının kollektif olarak ulaştığı hükme piyasa diyoruz. Bu hükmün ortaya çıkmasında en etkin faktör psikolojidir. 3 ana boyutu psikolojinin: korku, açgözlülük ve coşku. İşte borsadaki dinamiğin temeli bunlardır.
    Ben de katılıyorum. Ancak bunları besleyen dinamiklerdeki değişimleri tahmin edemiyorum. Newton'u da borsada bunlarla çarpmışlar, adam insanların deliliğinin sınırını hesaplayamıyorum demiş. Mesela siz Ereğli için hangi duygunun hakim olduğunu söyleyebilir misiniz?

6.  Alıntı Originally Posted by aydinbayrakli Yazıyı Oku
    Ben de katılıyorum. Ancak bunları besleyen dinamiklerdeki değişimleri tahmin edemiyorum. Newton'u da borsada bunlarla çarpmışlar, adam insanların deliliğinin sınırını hesaplayamıyorum demiş. Mesela siz Ereğli için hangi duygunun hakim olduğunu söyleyebilir misiniz?
    Aydın, bu olgular ayni anda bir arada bulunmaz doğal olarak, zaman gelecek açgözlülük hakim olacak zaman gelecek korku ve panik hakim olacak zaman gelecek yersiz ve dayanaksız bir coşku hükmedecek. Hangisinin kumanda mevkiinde olduğunun tespiti ve bu sürecin hangi şiddette ne kadar süreceğini doğru bir şekilde tahmin etme görevi sana düşüyor. Bunun için de tecrübe gerekiyor, önyargılı davranmamak da elzemdir.

7. Dikkat edilmesi gereken nokta, şahit olunan panik / korku / coşku / açgözlülüğe ne zaman feyk atılması veya ne zaman onun suyundan gidilmesi mevzusudur. Bunun için de sentimenti yani algıyı bir şekilde ölçmek gerekir.

8. Sentimenti ölçmek için bu forum çok faydalıdır. Bear / Bull ayrımını burada iyi analiz et. 80 - 20 gayet güzel bir orandır. Buradakilerin %80 i hisse hakkında methiyeler düzüyorsa bil ki açgözlülük zirve yapmıştır, artık satma zamanıdır. Bunun tersi de doğru. %80 i artık battık mahvolduk diyorsa panik ve korku artık zirve yapmıştır ve alım zamanı gelmiştir.

Sayfa 769/826 İlkİlk ... 269669719759767768769770771779819 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •