Sayfa 746/822 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796 ... SonSon
Arama sonucu : 6576 madde; 5,961 - 5,968 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Bu gidisle sirayla tüm ülkeler kisitlama getirecek. Çin celikcileri batiracaklar. Çinden boşalan boşlugu kim dolduracak.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Mathias üstadın giriş seviyesini bilmem ama X dolar uygundur diye önceden bir giriş seviyesi belirlemek doğru olmaz. Hisse grafiğinin gidişatına göre karar vermek lazım. Mesela 51 TL ucuz olabilir, öte yandan 31 TL pahalı olabilir. Ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur umarım.
    TH , bilançosunu bile dolar bazlı tutan bir şirkete borsa fiyatına TL olarak bakmamak lazım. Dolar grafiği üzerinden yorumlamak lazım diye düşünüyorum. Bu bağlamda 0.90 - 1.10 bandı fiyat olarak uygun gibi gözüküyor. Ama zamanlaması bilinmez. Alırsın buradan 3 sene 1 dolar 1.30 dolar arası git geller ile geçer. Zamanlama için hissedeki güce bakmak lazım. Hissedeki güç nasıl belli olur eski yazılarımda yazdım bunu.

3.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    TH , bilançosunu bile dolar bazlı tutan bir şirkete borsa fiyatına TL olarak bakmamak lazım. Dolar grafiği üzerinden yorumlamak lazım diye düşünüyorum. Bu bağlamda 0.90 - 1.10 bandı fiyat olarak uygun gibi gözüküyor. Ama zamanlaması bilinmez. Alırsın buradan 3 sene 1 dolar 1.30 dolar arası git geller ile geçer. Zamanlama için hissedeki güce bakmak lazım. Hissedeki güç nasıl belli olur eski yazılarımda yazdım bunu.
    Yatirim olarak dolar alan sizin gibi 2 kafadar icin bisey farketmez o zaman tl bazda yine karda olursunuz eregli gitmese bile 😃😃😃

4. Mathias, dediğin fiyat eyvallah geldi diyelim. Sonra diyorsun ki, "3 sene bakarsın 1 1.30 arası gider gelir". O zaman bu durumda sen 3 sene eregl nöbeti mi tutacaksın yine burada? Alıma 5 sene sonra mı geçeceksin? Almaya niyetin yoksa ne diye burada gezinip duruyorsun? Bak TH düzgünce alım yerini, düşük yüksek risk iştahına göre yazmış. Madem dolar bazlı bakıyorsun o zaman de ki 1.30 üzeri alınır. Sen hem diyorsun ki 0.9 1.1 arası alım yeri, hem de belli olmaz buradan da alınmaz (yani 3 sene fazla getirisi olmama riski yüksek). Ama borsa burası neyin ne olacağını kim bilebilir? Diyelim 1 dolardan 2 dolar oldu 1 sene içinde. O zaman da tekrar 1'e düşmeyeceğinin garantisi mi var? Yorumun çelişkili ve kararsız duruyor ve maalesef bir şey söylememiş oluyorsun.

Benim görüşüm şudur: Makro düzelirse teknik ve hisse de onu takip eder. Dip çalışması , grafik bilmem ne bunlar kısa vadede spekülatif hareketlerde etkili olabilir. Orta uzunda makroya bakarsın. Bu bakımdan dersin ki dünya ve sektör normalleşecek hisse de yürüyecek. Ya da şunu dersin, sektörde ışık yok, hisse burada sürünür. Cevabı da zaman gösterir. Fiyatlamayı da zaman gösterir. Bakarsın işler düzeldiğinde atı alan üsküdar'ı geçer. Bu bakımdan da Trendhound'un dediği irrasyonalite gerçekleşebilir, ama işin sonunda bunun rasyonel olduğunu görürsün. Kısada piyasa saçmalar , abartır derler. Orta uzunda işin rengi görünür.

Bak tüm bunları yazarken hala kafamda hisseyi satma fikri dolaşıyor. Hisse düşecek şu bu diye değil. Sektörel gelişmeleri takip ediyorum. Yeni dostum TH'nin (swh) belirttiği risk getiri ihtimallerini, zaman maliyetini vs birçok faktörü göz önüne alıyorum. İşe tek yönlü bakmamak gerekiyor.

Havacılıklarda olanı hatırlıyorum. Bir haber düştü günün birinde. Çin tedbirleri hafifletti uçuşları başlattı gibi bir şey. O gün sınav görevim vardı. Elimde telefon. Tav hissem var (o dönem Eregl de vardı). Hissedeki hareketi hala hatırlarım. Kademeler aşağı yukarı çıldırdı ve tabi o günden sonra havacılık hisseleri (ta ki Ukrayna savaşına kadar) pandemi sonrası peak yaptı. O sebeple, neyin ne olacağı belli olmaz. Haber akışı önemli.

Ben kendi adıma en büyük hatamın riski dağıtmamak olduğu kanaatindeyim. 4 5 hisselik portföyü zaman zaman satıp lot arttırmış olsam da dönüp dolaşıp tek hisseye bağlamak hata oldu. Bunu açık bir şekilde kabul ediyorum. Bundan sonra yapacağım eylemler ilk bilanço tahminlerini görüp sektörel gelişmelerin evrileceği yere göre olacak. Şu an bu dolar hatta TL seviyesinde hissemi satmam eğer impulsivity tuzağına düşmezsem.

5. İş geleceği tahmin etmeye gelince bir anda yelkenler suya indi
    Şöyle bilmiştim, böyle söylemiştim, söylediğim çıktı gördünüz mü'ler yerini;
    Düşebilir de, çıkabilir de, düşerse daha da düşebilir, çıkarsa daha da çıkabilirlere bıraktı.
    Ereğli'nin 30 yıllık tarihinde 3 yıl boyunca, USD bazında hisse fiyatının, %30 gibi dar bir bantta dalgalanmasını görmedim, şimdi ne oldu da bu aşırı uç ihtimal akıllara geldi?
    2 yıl önce endeks 150$'ken konuşmak kolaydı şimdi yukarıya bakarken, yükseklik korkusu da hissediyoruz.

Madem fiyattan emin olamıyoruz o zaman ustalara tekrar soruyorum; bu gün hisse almakla seneye almak arasında ne fark var? Bu soruyu farklı şekilde sorduğumda geçmişe bakarak rahatça cevap verebilenler buyursun bizi aydınlatsın. Taşıma maliyeti diyecekseniz neden paranızı USD olarak tutuyorsunuz? Dövizde beklemenin, parayı TL yapıp faize yatırmaktan farkı olmadığını düşündüğünüze göre (bence bu doğru bir yaklaşım) hisse senetlerinin, dolar bazında her zaman piyasayı yenme olasılığı yok mu? Hem Ereğli gibi bilançosunu döviz tutan şirketler de var. Bu durumda tekrar soruyorum; fiyat hareketinden emin değilsek güvendiğimiz bir hisseyi hemen almak yerine beklemenin net bir mantığı var mı?

Yanlış anlaşılmasın lütfen sadece sonuç odaklı bir tartışma bu, hiç bir kötü niyetim yok.

6.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Mathias, burada ön şart hissenin orta vade bazlı çıkış trendine girmiş olmasıdır bana göre. Eğer çıkış trendi gerçekleşmezse alımdan uzak durulmalı bence. Hangi seviyeden giriş yapmayı belirlemek böylece çok daha kolaylaşır.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

7. Şimdi Ereğli hissesinde insiyatifi nasıl ele alacağımızdan bahsedeyim. Böylece tüm güç yatırım yapmak için bekleyenlere geçer ve tüm olasılıkları kapsam altına alıp işi şansa bırakmamış oluruz. Bunun için de bir strateji oluşturmak gerekir. Tüm olasılıkları kapsam altına alan, insiyatifi tümüyle alım için bekleyenlere veren, her şeyi otomatiğe bağlayan strateji şöyle:
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır işte. Ama Ben fiyata bakmam. Şirkete bakarım. Hedeflerime bakarım. Güvenimle risk iştahımı dengelemeye çalışırım. Benim bakışım şöyledir. Mesela defter değeri 1.5 dolar olan PLTR 40 dolardan 8 dolara inmişti. Dip nerede kimse bilmiyor. 8'den 6'ya kadar inene kadar iki kademede alım yaptım ve portföyümün en karlı hissesi şu anda. Şans mı? Kumar mı? Ben ardında 20 senedir Peter Thiel olduğu için inandım. Ticari alana yayılacaklarına inandığım için aldım. Kendi hükümetleri onlara güvendiği için aldım. Ve hepsi de beklediğim gibi çıktı. İşin ironik tarafı benim sigortam BIST'di. Yani %50 de türk temettü şirketlerine girdim. Ağırlıkla da Ereğli. Üzülüyor muyum? Evet. Ama pişman değilim. Ereğlinin problemi sadece zamandır. Hak ettiği değeri kar etsin verirler. Trade edip benden %50 daha fazla hissesi olanı da tebrik ederim. Ereğli satıp bir kere daha risk alacağıma varsın taşıma maliyeti olsun. ben bu kafada olmasam çok daha saçma alım kararları alabilirdim. Ve belki de çok daha az hissem olacaktı. Tam olarak yapmam gerekeni yaptım stratejim gereği.

Sayfa 746/822 İlkİlk ... 246646696736744745746747748756796 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •