Sayfa 528/793 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon
Arama sonucu : 6344 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: Viop LVİ

Sri Lanka nın Döviz Krizi: Bir Rajapaksa Ailesi Felaketi

Son dönemde dünya gündeminde, 22 milyon nüfuslu bir ada ülkesi olan Sri Lanka ufak da olsa kendine yer buluyor. Ülkeden art arda gelen kötü ekonomik haberler bu küçük gündemin başlıca sebebi. Bu yazıda Sri Lanka’nın başarısızlık hikayesini okuduklarımdan anladıklarımla paylaşmaya çalışacağım. Tüm farklılıklarımıza ve her ülkenin kendi özel koşullarına rağmen belki bize de dersler çıkarabiliriz. .....................

Siyasi tarafta ülkeyi Rajapaksa ailesi yönetiyor. Kendileri ülke yönetiminde bir nevi hanedanlık. Ülkeyi uzun süre bu hanedanlıktan Mahinda Rajapaksa yönetmiş. Kendisi zengin bir çiftçi ailenin çocuğu ve bu aile Sri Lanka’nın elit bir ailesi. Zaten böyle bir aileden gelmeden ülke yönetimini devralmak Sri Lanka’da mümkün değil. Mahinda Rajapaksa 2004 yılında Başbakan olduktan sonra 2005 yılından itibaren seçimle Cumhurbaşkanı olarak ülke yönetimini devralıyor ve o günden bugüne yönetim genel olarak bu ailenin elinde.

Mahinda 2009 yılına kadar süren 26 yıllık Tamil Kaplanları isyanına karşı zafer elde edip halkta popülerlik kazanmış bir lider. Nitekim 2015 yılına kadar görevi sürdürdükten sonra 2015 seçimlerini kaybediyor. Fakat 2019 yılında bu sefer kardeşi Gotabaya Rajapaska Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetiyor, kendisi ise Başbakan olarak yoluna devam ediyor. Diğer iki kardeşten Chamal Su İşleri Bakanı iken, Basil de Maliye Bakanı olarak görev yapıyor. Mahinda Rajapaska’nın oğullarından biri de Spor Bakanı, diğer bir oğlu Başbakan Özel Kalem Müdürü. Chamal Rajapaska’nın oğlu ise İleri Tarım Bakanı.

Dolayısıyla ülke yönetimi o kadar bu ailenin elinde ki şöyle bir Sri Lanka fıkrasına konu olmuş: Bir gün Çinli bir devlet adamı Sri Lanka’yı ziyaret eder ve bu ziyarette birçok üst düzey hükümet yetkilisi ile bir araya gelir. Fakat Çinli yetkilinin kafası karışır çünkü tanıştığı tüm devlet görevlilerinin soyadı Rajapaksa’dır. Bu yüzden Çinli yetkili Sri Lankalı yetkiliye “Bu ülkede sadece tek bir soyadı mı var, neden başka hiç soyadı yok?†der.

Gotabaya Rajapaksa’nın 2019 yılında göreve gelmesiyle siyaseti de etkileyecek ekonomik kötüye gidiş hızlanmaya başlıyor. Ekonomide ortaya çıkan sorun ise iktisatçıların ikiz açık olarak adlandırdıkları problem. İkiz açık hem bütçenin hem de cari açık sorunun ortaya çıkmasını ima eder. Yani ülke hem bütçe gelirinden daha fazla bütçe harcaması yapıyor ve bütçe açığı veriyor hem de ülkeye giren döviz ülkeden çıkan dövizden daha az.

Alıntı Originally Posted by mandradasutvar Yazıyı Oku
    Cemaatindendir o sesler.. günahına ortak arama.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    baağ şimdi. çook önemli bi yere barnak soktun

sıradan bir muhafazakarın akpye oy vermesi mimkin deele yakınsadı.

çünkü tabela net. ekonomi net. hak hukuk adaletsizlik şatafat israf kul hakkı net.

nereden geliyor bu oylar.

ismailağa süleymancılar menzilciler cübbeli ahmet ve diğer cemaat ve tarikatçilerden

o kadar varlar mı diyen soran olursa .. tüm cemaat + tarikatlerin toplamını araştır.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

3.  Alıntı Originally Posted by TOKATYILDIZI470 Yazıyı Oku
    imamoğlu doğrusu geldiğinden beri Türkiye nin başına bela getirecek diye içimde şüphelerim var.. hiç hoşuma gitmiyor...keşke onu yakından tanıma imkanım olsa.....Buda Allahtan...nasıl bir düşünceyse.....
    Daha hangi bela gelecek ülkenin başına yaşamadığımız kaldımı değişim iyidir ha oda işini doğru yapmazsa milletim onunda cezasını kessin.Aman sen kimseyi yakından tanıma en son RTE için ben adamı gördüğümde anlarım deyip emekliye zam bir daha verecek dedin çıkmadıdemekki insanlar yanıla biliyormuş .
    FORMASYON AVCISI- -53

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    baağ şimdi. çook önemli bi yere barnak soktun

sıradan bir muhafazakarın akpye oy vermesi mimkin deele yakınsadı.

çünkü tabela net. ekonomi net. hak hukuk adaletsizlik şatafat israf kul hakkı net.

nereden geliyor bu oylar.

ismailağa süleymancılar menzilciler cübbeli ahmet ve diğer cemaat ve tarikatçilerden

o kadar varlar mı diyen soran olursa .. tüm cemaat + tarikatlerin toplamını araştır.
    FSM tüm tarikat ve cemaatleri yerle yeksan etmişti..

devlet içinde devlet olmaz ! diyerek

5.  Alıntı Originally Posted by ABKA Yazıyı Oku
    jakuzi yok...Ama şu lükse bakın...

Belediye Başkanına ait banyoların 2 adet olduğunu ve ikisinin de lüks sayılabileceğini belirten Yeğin ayrıca 8 başkan yardımcısı bulunduğunu ve 8 inin de kendisine ait banyosu bulunduğunu açıkladı.

Belediyede 8 banyo ne demek?

Başgan yardımcısı dediğiniz kim?

Bir İLİMİZDE ŞAHİT oldum.Belediye başkanı yeğenini-kardeşini yardımcı yapmıştı..Bildiğin çiftlik.

ANAYASAYA koymak lazım...YKS SAYISALDA ilk 10.000 olamayanı asla devlette yönetici yapmayacaksın.ve belli üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olacak...Ne bakan ne mv ne daire başkanı..Bu ülkenin çok zeki çocukları sürünürken...

15 yaşından beri parti teş. katılan ve mitingte bayrak asan vs..zamanla en tepeye geliyor..

Bu ülkede 2-3 kişi sayarım..

Adnan kahveci(zamanın öys şampiyonu): mal varlığı olmadan ölen bakandı..Mükemmel projelerini hayat geçirecekken şaibeli şekilde öldü.

Ali babacan: ÖDTÜ dereceyle bitiren(ends. müh)..2011 deki harika değerlerin mimarı ve hakkında mal varlığı-lüks çıkmadı...

Mehmet şimsek ASBF mezunu...DİŞİYLE MERİLİNCİN AVRUPA direktörü oldu..Hakkında mal varlığı-lüks vs. çıkmadı...

Bu ülkede yönetici standartını değiştirmedikçe bu lüks-konfor düzelmez.

Çünkü adam okul okumamış(anlı şanlı okullar),yıllarca hırs ile partiye hizmet etmiş...eeee....eline fırsat geçince LÜKSÜN DİBİNE VURUYOR..

Okumuş kesim de de az da olsa var..ama birinde %90 diğerinde %10 çıkıyor.
    Siyaset konuşmayı gerçekten hiç sevmiyorum. Hele içinde ekonomi bulunmayan siyaset. Benim duhül 2009dur burada. Pek yazmadım önceki nick gittikten sonra. Abka’yı da burada yıllardır tanırım okurum.

Abka, lise mezunu bile olduğu şüpheli birinin peşinden yıllarca niye gittin en büyük savunucusu oldun. Bu ne perhiz ne lahana turşusu o zaman? Tam da dediğin gibi pankart asarak gelmiş, mesleği olmayan tek işi siyaset olan birinin..
    Yazdıklarım kendime günlük tutma amaçlı olup hiçbir şekilde YATIRIM TAVSİYESİ İÇERMEZ.

siyaset falan diyoruz ama artık herşey iç içe geçmiş..

misal

sosyal medyada biri dolar 5.5 iken 10 tl olacak demişti

troller ana avrat sövmüştü cimere şikayetler yağdı vs neyse adama suç duyurusu sonucu iddaname falan derken mahkameye çıkıyor

mahkemeye çıktığı gün dolar olmuş 12 tale

tr böyle biryer.

Alıntı Originally Posted by TOKATYILDIZI470 Yazıyı Oku
    imamoğlu doğrusu geldiğinden beri Türkiye nin başına bela getirecek diye içimde şüphelerim var.. hiç hoşuma gitmiyor...keşke onu yakından tanıma imkanım olsa.....Buda Allahtan...nasıl bir düşünceyse.....
    Ahan tokatçının içine jöleli domuzcuk kaçmış
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    T.C. - duhul EYLÜL 2005
    Gönderi
    12,585
     Alıntı Originally Posted by the_economist Yazıyı Oku
    Siyaset konuşmayı gerçekten hiç sevmiyorum. Hele içinde ekonomi bulunmayan siyaset. Benim duhül 2009dur burada. Pek yazmadım önceki nick gittikten sonra. Abka’yı da burada yıllardır tanırım okurum.

Abka, lise mezunu bile olduğu şüpheli birinin peşinden yıllarca niye gittin en büyük savunucusu oldun. Bu ne perhiz ne lahana turşusu o zaman? Tam da dediğin gibi pankart asarak gelmiş, mesleği olmayan tek işi siyaset olan birinin..
    Yine aynı cevabı vereceğim.OLMASI GEREKENLERI YAZDIM.ULKEMDE SIYASETCI STANDARTINI IFADE ETTIM.

Ama bize sunulan menüde bunlar yok.O zaman bizde,mecburen 3.sınıf kalitede olan bi menüden KENDIMIZE UYGUN olanı seçiyoruz.

ADNAN KAHVECI vardıda biz mi secmedik?

KK,EKREMIN tiriviri okullari ile eski liseler aynı standarttır.BEN YKS ILK 10.000 diyorum.Elbette tek koşul bu değil.

Tüm siyasilerin bu standartta olsaydı işte o zaman Kendi dünya görüşüme uygun olanını seçerdim.

Mesela Ekrem,Özgür Yks şampiyonu olsa bile onlarla isim olmaz.Onlari kemalistler seçerdi

Bizde bizim cenahta olupta yks ilk 1000 den elemanları seçerdik..

Ya rte nin ne mezunu olması bu ortamda çokmu önemli. Kk,Özgür,bahçeli vs...lise düzeyinde okullardan mezunlar....

.

Sayfa 528/793 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •