Sayfa 481/851 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon
Arama sonucu : 6808 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: BANVT - Banvit

Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Evet dostum ssregitosun yazdıklarını okudum ve ona katılıyorum safranboludaki belli başlı özel marketlerde şen piliç hakim Banvit hiç yok.
    ssregitos arkadaş, Şen piliçin günde 1 milyon kestiğini yazıyor.
    Banvit te günde 400 bine yakın kesiyor.
    2017 yılı tavuk üretimi miktarı 2 136 734 ton
    Banvitin ileri işlenmiş ürünü ile birlikte,2017 de 280 bin ton civarı üretimi var,
    Yani Banvit ülke üretiminin %13 ünü üretiyor.

ileri işlenmiş miktarı da artmalı, 2017 de Sadece %11,8 i olmuş.
    Bu oran % 25 lere yükselmesi halinde karlılık artacaktır.
    Banvit sadece BİM lerde var orada da doyfram la ikisi var.

Burada en ucuz marka luket 20 tl ve üstü alırsanız evlere servisi var. Toplamda satılan tavukların ancak %10-15 i Banvite ait olabilir.

Ancak kafama takılan başka bir soru üreticilere yapılan en fazla zammın, neden Banvit tarafından yapıldığıdır.
    Sözleşmesi biten kümesleri de alma ve Piyasayı ele geçirme çabası olabilirmi?
    Bir güzel haber vereyim 2017 yılında ayrıca 50 milyon tl lik yatırım yapılmış.
    ssss
    Banvit 650 bin kesiyor günlük. ama bunun %10 u üzerine rahat çıkabilirler. Şu anda ileri işlenmişler ile firmalar fark yaratıyor. Ben Abalıoğlu aş Lezita tavuk markasına tavuk büyütüyorum. (günlük 450 bin kesiyor ). Toplantıda yeni ileri işleme makinelerine yatırım yapıldığını bu şekilde pazara nüfuz edeceklerini söylemişlerdi. üretimde sıkıntı yok.Kesimhaneler rahatlıkla üretimin %10 nun üzerine çıkabilirler. Bana 100 bin tavuk sokacaklarına 110 bin sokabilirler. kapasite rahat kaldırır. veya bunu sürü arası süreleri kısarak 15 gün yerine 11 güne ( yasal süre ) indirerek yapabilirler. Yeter ki pazar olsun .

2.  Alıntı Originally Posted by ssregitoss Yazıyı Oku
    Banvit 650 bin kesiyor günlük. ama bunun %10 u üzerine rahat çıkabilirler. Şu anda ileri işlenmişler ile firmalar fark yaratıyor. Ben Abalıoğlu aş Lezita tavuk markasına tavuk büyütüyorum. (günlük 450 bin kesiyor ). Toplantıda yeni ileri işleme makinelerine yatırım yapıldığını bu şekilde pazara nüfuz edeceklerini söylemişlerdi. üretimde sıkıntı yok.Kesimhaneler rahatlıkla üretimin %10 nun üzerine çıkabilirler. Bana 100 bin tavuk sokacaklarına 110 bin sokabilirler. kapasite rahat kaldırır. veya bunu sürü arası süreleri kısarak 15 gün yerine 11 güne ( yasal süre ) indirerek yapabilirler. Yeter ki pazar olsun .
    Değerli bilgiler için teşekkürler. Ben günlük 400 bin rakamını yıllık üretimden (ton) çıkartmıştım tavuk başına 2 kg dan hesapladım.
    ssss

3. Banvit zaten bu bilancoyu 19 lu rakamlara duserek fiyatladı. Bilanco 400 lü rakamlar gelcek olsaydi zaten bu fiyatlarda tutmazlardı. Birde sektörel ve mevsimsellik durumlara dikkat etmek gerekli. Biz diyoruzki kari katliyarak artsin. Bu devamli olarak hangi sektorde mumkun? Bence bilanco kötú degil.

SM-N9005 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    BRF uluslararası büyük bir şirket bunlar kapitalist sistemde başkalarını yok ederek büyüme stratejilerini uygularlar ve bunu uygularken karlarından ödün verirler blançoya bakınca bunu hissettim.
    Umarım önümüzdeki bilançolarda bu durumu bir daha yaşamayız. Eğer bu savaş aylarca sürer ve BRF kendi gücüyle Banviti ayakta tutarsa ve de kötü blançolar devam ederse vay halimize.
    Yıldırımkıtanın verdiği 6,75 tl. lik fiyat bilgisi hoşuma gitmedi. Bir an evvel raflarda 8 tl üstü fiyatları görmemiz lazım.
    Umarım son kullanım tarihi yaklaştığı için marketin karından fedakarlık yaparak koyduğu özel bir fiyattır.
    2017 deki 4 çeyreği birbiri ile kıyaslayalım.
    .................................................. ...1./Ç.............................2./Ç................................3./Ç..............................4./Ç.........
    DOLAR ORTALAMASI..........TL/$......3,6995 .........................3,5854................... .........3,5173..........................3,8023...
    DIŞ SATIŞ.....................MİLYON TL.....60...............................75........ ..........................95...................... ..........94,5....
    BANVİTİN İHRACATTAKİ PAYI.. %........14,12..........................16,71..... ........................19,92..................... .......16,88....
    NET SATIŞ/BRÜT SATIŞ..........%.........94,68.................... ......95,47.............................95,38..... .......................79,24....
    NET SATIŞ FAVÖK MARJI.........%.........11,1...................... ......17,4..............................18,6...... ..........................9,1......
    MALİYETLER.........................%..........79,3 ............................74,2.................. ............72,7...............................80, 6.....
    FAALİYET GİDERLERİ..............%...........9,6............ .................8,4.............................. ..8,7.................................10,2...

Görüldüğü gibi iki önemli husus blançoyu berbat etmiş bozmuştur.
    İlki net satışların brüt satışlara oranı %95 lerden %72 ye düşmüştür. açıklaması, iadeler ve indirimler haddinden fazla olmuştur.
    İkincisi maliyetler ve giderler yükselmiş FAVÖK marjı %17-18 lerden % 9 a inmiştir. Açıklaması haddinden fazla ucuza satı

Bozulma sözcüğünü kullanmamın bir nedeni yükselen FAVÖK marjı mevsimselik bahanesiyle yarıya inmiş. (bence asıl neden acımasız rekabet)
    Diğer nedeni de artan ihracata ve artan dolar kuruna rağmen ihracat artışının sona ermesi, yurt dışında da mı mevsimsellik var?.
    Bir başka nedeni de ihracattan aldığı payda 3. çeyrekte %19,92 ye kadar çıkmışken %16,88 e inmesidir.

Yıllık Karımız 254 milyon olsada, Özsermayemiz 290 milyon tl artmış.

Tüm bu nedenlerden dolayı %100 Banvit olan portföyümü %50 ye indirmek istiyorum.
    Tamamen satmamamın nedeni 2018 ilk çeyrek blançosunda tekrar düzelmesini ummaktır.
    Bunun için tek somut gösterge gittiğimiz her markette Banvit fiyatlarını gözetlemektir.

Bizim için bir olumsuzluk ta bazı arkadaşların al sat yapmasıdır. Yapılan her al sat speğin işini zorlaştırmakta ve buradaki gerçek yatırımcılara zaman kaybettirmekte zarar vermektedir.
    Bu alsatçılar spekten mi kazanıyor , hayır.... Buradaki ky cılardan kazanıyor. Zira spek onlara kaptırdığı paranın acısını zamanla diğer ky cılardan kat kat çıkartıyor olan zaman ve para olarak gerçek yatırımcılara oluyor.

Arkadaşlar hemen bir kaç gün içinde satmak için bizim hisseye bulaşmayın bekleyecekseniz alın yok beklemeyip satacaksanız size hissemi yok , bir sürü hisse var, Van gıda var gerel var vb. daha hareketli bir çok hisse var. Gidin tecrübenizi oralarda konuşturun şansınızı oralarda sınayın. Bu sözlerim yılların tecrübesidir, sizleri kırdıysam kusuruma bakmayın.

Teknik olarak daralan üçgen 2 hafta sonra kapanıyor.
    Elbette bu sürenin bitmesi şart değil.
    ssss
    Dostumun düşüncelerine değer veriyorum..artık banvit alışlarima da yorumlarima da ara veriyorum...

5. Is yatirim sata sata bitiremedi..

6. Genelde çıkışlar tahta fiyatı yükseltilip yapılır, burada hacimsiz düşüşlerle yapıyor iş ve yancısı finansman.

Bunun altından başka bir şey çıkacak diye düşünüyorum, bilançodaki negatif yönler dışında.

7.  Alıntı Originally Posted by wurddf Yazıyı Oku
    Genelde çıkışlar tahta fiyatı yükseltilip yapılır, burada hacimsiz düşüşlerle yapıyor iş ve yancısı finansman.

Bunun altından başka bir şey çıkacak diye düşünüyorum, bilançodaki negatif yönler dışında.
    Amac suki 21.50 fiyat araligindan cok atlayan oldu.. Ben dahil... Baktilar lotlari saydilar gitmez diyince 23 liradan asagiya karli olarak mal bastilar...
    Gostergeleri dip gosteripte teknik vs avladilar
    Yatirim tavsiyesi degil

8.  Alıntı Originally Posted by Meta06 Yazıyı Oku
    Amac suki 21.50 fiyat araligindan cok atlayan oldu.. Ben dahil... Baktilar lotlari saydilar gitmez diyince 23 liradan asagiya karli olarak mal bastilar...
    Gostergeleri dip gosteripte teknik vs avladilar
    Yatirim tavsiyesi degil
    Yok o kesin de, örneğin hızlı çıkışlar sonrası bir süre yataya bağlayıp yavaş yavaş düşse mal dağıtıyor diyeceğim, düşüşler de çok sert oluyor o yükselişlerden sonra.

Sayfa 481/851 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •