Sayfa 37/38 İlkİlk ... 2735363738 SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 289 - 296 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1.  Alıntı Originally Posted by TezzMertek Yazıyı Oku
    Devlet katkısına hemen hak kazanamıyorsunuz.?
    Hemen ekleyip bakınca yılık %19 güzel gibi görünse de enflasyon rakamları ile paranız yerinde saymış sayılır.
    Teşekkür ederim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by TezzMertek Yazıyı Oku
    Devlet katkısına hemen hak kazanamıyorsunuz.?
    Hemen ekleyip bakınca yılık %19 güzel gibi görünse de enflasyon rakamları ile paranız yerinde saymış sayılır.
    Hesaplama mantığı pek öyle değil.
    Devlet katkı fonu da dahil, her fonun düzenli getirisi var. Kimisi enflasyonun altında kimisi üstünde.

Dolayısıyla devlet katkı fonu bes e yatırdığımız paranın %25 i kadar portföyümüze ekleniyor.
    Bunun bir de fon getirisi var ve o da şu aralar %10 civarı, tabi gönül isterki %19-20 getirsin.Ama fon performansı vasat.

Özetle %10 da getirse, devlet %25 yatırdığı için siz 100 tl prim öderseniz kabaca 30-35 tl devlet katkısıyla yıllık fon artışı var.
    Bunun %20 si enflasyon desek, genede cebimize net %10-15 net devlet katkısı kalır.
    Yani 100$ Kaşılığı yatırdıysanız 110$ dolar gibi olur portföy.

Bu her halukarda tl bazlı veya döviz bazlı vadeli mevduattan fazla getirir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Borsada dolares 10 lirayı görülmeden girilmez. Yabancılar önce biraz faizden alacağını seçime kadar bir alsınlar sonra yavaş yavaş dolara ardından alttan altta borsaya girecekler. .
    Dolar 5 küsurken borsaya üşüştüler bugün. Bankalar bile %5 getirdi.
    Çevremde bist bazlı bes fonu olanlarda bıkkınlık vardı ve satmayın sabır dedim.

Sabrın sonuna geleceğiz yakında

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,231
     Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Merhaba Herkese,

Allianz Yaşam fonlarının daha önce yayınladığım fon fiyat ve yıllık getiri verileri tablosunu güncelledim.

Bu yıl TL bazlı varlıklar ve özellikle BIST'e bağlı fonlar zayıf kaldı.
    Ayrıca dış borsa bazlı fonlardan da ALR nin getirisi $ bazlı kamu borçlanma araçları seviyesinde kaldı.

Yani önümüzdeki dönem bir global kriz olmaz ise bu fonlarda poansiyel var diyebiliriz.

Yıllık getiriler haricinde son 3 kolonda 7 yıl, 5 yıl ve 3 yıllık getirileri de ekledim. Tabloyu 5 yıllık getiri kolonuna göre büyükten küçüğe sıralattım.

03.05.2013 de kurulan AMF devlet katkı fonunun o zamandan bu yana getirisi sadece %33 ve enflasyon karşısında erimiş görünüyor.

Tekrar portföye bakalım. Dünya piyasaları riskler içeriyor.

Her ne kadar medyada Euro bölgesi hakkında haber yer alsada algı operasyonuna takılmadan portföyümün bir kısmını dolar bazlı kamu borçlanma araçlarından (AMY veya AMG) euro bazlı kamu dış borçlanma araçlarına (AMR) aktardım. Ytd.

5. Vakıf emeklilikte 2008 senesinden beri BES üyeliğim var, ilk önce 50 TL olarak ödeme yaptım zaman içinde katkı ödemesi kendi artışları oldu ellemedim şu anda 136 TL ödüyorum birikimim 20000 buldu, fakat şu anda fon dağılımını nasıl yapacağımı bilemiyorum anlamaya çalışıyorum ama yeteri kadar bilgim yok hatta anlamakta bile zorluk çekiyorum, bu konuda önerisi olan yardımcı olacak var mı?

6.  Alıntı Originally Posted by krep Yazıyı Oku
    Vakıf emeklilikte 2008 senesinden beri BES üyeliğim var, ilk önce 50 TL olarak ödeme yaptım zaman içinde katkı ödemesi kendi artışları oldu ellemedim şu anda 136 TL ödüyorum birikimim 20000 buldu, fakat şu anda fon dağılımını nasıl yapacağımı bilemiyorum anlamaya çalışıyorum ama yeteri kadar bilgim yok hatta anlamakta bile zorluk çekiyorum, bu konuda önerisi olan yardımcı olacak var mı?
    Bu konuda biraz araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta kendinizi tanıyan kişi sizsiniz. Ya şirketinizin belli dönemlerde yayınladığı fon raporlarına bakacaksınız. Orada fon dağılım önerileri vardır risk profilinize göre veya hiç uğraşmayayım bunlarla az gelsin ama gelsin diyorsanız birinci para piyasası fonlarına bakacaksınız. Bunlar tamamen sizin karar vereceğiniz şeyler.

7. Adını vermek istemediğim bir bireysel emeklilik şirketinde 7 yıldır işveren katkılı bireysel emeklilik hesabım var. 2018 yılında devlet katkısı ne olmuş diye bakayım dedim. Yıl boyunca sadece %1,273 getiri, son 1 ayda ise %1,049 zarar ettiğini gördüm.

Konu ile ilgili fon yöneticisine mail atıp bilgi talep ettim ama lütfedip dönüş yapmadılar tabi. Sonra e-devletteki sigortacılık başvuru modülünden tekrar bilgi talep ettim. Buna cevap verdiler.

Verdikleri cevapta, fonun yaklaşık %80'i ile 2017 yılında 5 yıl vadeli kira sertifiklası aldıklarını, fazilerin yükselmesi nedeni ile de bu sertifikanın eksi getiri yazdığını açıkladılar. Bir de portföy dağılımını yollamışlar. %5 ile de hisse senedi almışlar 03.01.2018 tarihinde. Bir daha da hiç ellememişler.Sonuç olarak 7,94 maliyetli petkimler, 10,23 maliyetli ereğliler, 74,63 maliyetli t traktörler havada uçuşuyor. Hisseleri borsa tavanken alıp üstüne yatmışlar. Stop-loss hak getire.

Bu fonun maaşlı, güya prfosyonel yöneticisi var ama işte burdaki hiç kimsenin yapmayacağı bir şekilde paranın %80'ini tek bir kira sertifikasına bağlıyor. Ha bir de gerekçe hazır tabi. Verdikleri cevap metninden aktarıyorum;" 2018 yılında ekonomimize yapılan "amaçlı" saldırılar neticesinde piyasada bütün uzun vadeli devlet tahvillerinin getirisi "Eksi" olmuştur." gerekçe bu. Sen fon yönetmekten bi haber paranın %80'ini 5 yıl vadeli kira sertifikasına bağla sonra suçu ona buna at.

Geçenlerde de bir arkadaş twitterda paylaşmıştı boırsadaki yükselişi kaçırdım diyerek üzülmeyin diye. Paylaştığı bilgiye göre XU30'un %12,95 getiri elde ettiği dönemde (25 Ocak itibarı ile) XU30'u geçebilen tek bireysel emeklilik hisse fonu garantininki. Diğerleri altında kalmış.

Örnekler çoğaltılabilir ama bence ülkemizde denetim ve şeffaflık eksikliğinden bireysel emeklilik sistemi henüz cazip değil. Mantık uzun vade ise seç XU100'den temettü geleneği olan hisseleri, her ayın aynı günü al. Çok daha fazla getiri elde edersin.

Ben niye sistemde kalıyoruma gelirsek. Çünkü işveren katkısı var. Ben ne kadar yatırırsam işveren de benim adıma bir o kadar yatırıyor. Özetle bence işveren katkısı varsa mantıklı ama işveren katkısı yoksa şu hali ile bireysel emeklilik sistemi mantıklı değil.

Önemli not: Kişisel fikirlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

8. Çevremde de burada da çok bilgisizce yaklaşımlar görüyorum. Bir bese para yatırmadan önce inceleyin, özellikle 5 yıl perfomansına tefas'tan bakın. Tavsiye niteliğinde değil ama ben yatırım yapacak olsam bugün Alliance Karma fon veya Anadolu Hayat Bric fon düşünürdüm.

Sayfa 37/38 İlkİlk ... 2735363738 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •