Sayfa 377/758 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon
Arama sonucu : 6062 madde; 3,009 - 3,016 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

batik65 Guest
     Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    o günü çok iyi hatırlıyorum.
    E o zaman sizde maldaydınız demektir üstad, Yanlış yorumlamadım heralde...

Birde şunu sorayım üstad eski nickimi imzam yapsam banlanırmıyım ?

2.  Alıntı Originally Posted by batik65 Yazıyı Oku
    [/B]

O dediğniz hisseyi bir spek sahiplenirse olur, piyasa oralara taşımaz, bistte alternatif çok şu an
    finansman olayını çözse diyorum.bu şirket yıllık 70 milyon kar yapacak, piyasa değeri burda mı kalacak. yani kar 70 şirket 60 olmaz.
    finansman olayını çözmeli, oteli elden çıkarmalı, ama yapmıyor.
    ben sözün arkasındayım, finasman olayı çözülse iyi piyasada 10 tl olur. bu piyasada 7 olur karın 70 milyon gelmesi şartıyla hesap basit.
    45x7 tl=315 piyasa değeri 70 kar fk= 315/70=4,5
    ama oteli satmadan finansman olayını çözemez.
    prestij nedeniyle satamıyorlar...

batik65 Guest
     Alıntı Originally Posted by donju Yazıyı Oku
    finansman olayını çözse diyorum.bu şirket yıllık 70 milyon kar yapacak, piyasa değeri burda mı kalacak. yani kar 70 şirket 60 olmaz.
    finansman olayını çözmeli, oteli elden çıkarmalı, ama yapmıyor.
    ben sözün arkasındayım, finasman olayı çözülse iyi piyasada 10 tl olur. bu piyasada 7 olur karın 70 milyon gelmesi şartıyla hesap basit.
    45x7 tl=315 piyasa değeri 70 kar fk= 315/70=4,5
    ama oteli satmadan finansman olayını çözemez.
    prestij nedeniyle satamıyorlar...
    Ben o zaman 20 de derim Spekler birbirine girerde ondan, sadece prestij değildir kolay kolay satamazlarda, iş yapmıyor diyorsunuz

4. ben her şekilde yarın en az %15 bekliyorum. çünkü çok iyi tanıdığım oyuncular hisseye girdi.
    onları takip edeceğim. bir gelişme görürsem seans içi yazarım.

5. oyuncuları şahsen tanımıyorum, tahta hareketlerinden ve takaslardan tanıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
     Alıntı Originally Posted by batik65 Yazıyı Oku
    e o zaman sizde maldaydınız demektir üstad
    Bilanço akşam açıklanmıştı. Ertesi günün sabahından bahsediyorum. 1.74-1.75 i görünce 1.78 e aktif alış gönderdim. (5 K.)
    1.78 alışa geldi, Hemen tekrar 1.74-1.75 oldu. Yine 1.78 e aktif alış gönderdim ve (5 K.) sonuçta yine 1.78 alışa getirdim. Tekrar birkaç kere daha denedim. Aldıkça veriyorlardı. Bıraktım almayı sonra. Sonraki günlerde aşağılardan verdim. Biraz zarar yazdı.

7.  Alıntı Originally Posted by batik65 Yazıyı Oku
    ilk çeyrekte gaplı açılış bekliyordum ki olanları biliyorsunuz, yalnız despec le mukayese edilemez, o bir sanayi hissesi değil...
    ilç çeyrekte olanları ben biliyorumda ne buraya yazsam olur, ne anlatmaya kalksam anlatabilirim.
    ama çok kısa yazayım: anahtarları alındı bazı çakalların ellerinden onlarda yabancıları devreye sokarak satış yaptırdı ve hisse düştü.
    ve euro artıyor zarar gelecek diyede herkes düşününce hisse buralara kadar geldi.

8.  Alıntı Originally Posted by donju Yazıyı Oku
    ben biraz katkı yapayım, yorumunuzu bekliyorum.
    bu çeyrek miktar bazı üretim ve satış artışı yok gibi. yani ciro artışı satışların döviz üzerinden yapılmasından kaynaklı. çoğu yaptığı iş fason iplik büküm ve boya olduğu için giderleri çok değişmemekle beraber döviz yukarı gittikçe gelirleri aşırı artıyor.
    benim hesap şu;
    %15 döviz artışına bu şirket %20 gibi bir ciro artışı ile cevap vermiş. yani geçen ç1 de 43 ciro ç2 de 51 olmuş.
    ç2 de 51 olan % 50 kur artışı ile muhtemelen ç3 de %60 gibi bir ciroyla cevap verecek yani 80 milyon gibi bir ciro gelecek. yukarıda anlattığım gibi karlar fason işlerden yani ağırlıklı olarak sabit maliyetli işlerden geldiği için brüt karda patlama olması gerekir.
    şunu şöyle anlatayım;
    geçen sene 6 aylıkta 70 milyon ciro 20 milyon brüt kar 20/70=%29 brüt kar euro 6 ayda %10 artmış
    bu sene 6 ayda 94 milyon ciro 33 milyon brüt kar 33/94=%35 euro 6 ayda %17 artmış
    asıl bomba şu euro artışları 17-10=7
    kar artışları 35-29=6
    yani euro artışı kadar kar artışı oluyor.
    o zaman 3.çeyrek te euro %50 artarsa kar marjı 50 puan artar mı? hadi artmasın 50+35=85 olmasında 75 olsun.
    o zaman 80x0,75=60 milyon brütkar
    esas faaliyet karı kırılımı ise şöyle olabilir.
    genel olarak her dönem aşağı yukarı aynı; brüt karın biraz üstü faaliyet karı geliyor. ama bu sefer gelmesin 10 milyonda aşağı indir.
    50 milyon faaliyet karı olur. ben 40 milyon finansman gideri bekliyorum.
    yani nerden bakarsan bakın 3ç de 5 ile 8 milyon arası ana ortaklık karı olur.
    oda orta nokta 17 milyon net kar olsa, sene sonu 25 e ulaşsa
    25/60=2,4 fk olur ki bu enflasyon ortamında fk ları 5 in üzerine almamalıyız( agresif büyüyen şirketler hariç)
    5/2,4=2,08 2,08x1,34=2,80 fiyat çıkar.
    şirket finansman olayını çözsün, iyi piyasada kağıt 10 tl olur kötü piyasada 7 tl
    saygılar...
    yorumlarınızı beklerim.
    Ciro yaklaşımınız harika. Çok beğendim. Ancak İşaretlediğim kısma katılmıyorum.
    Çünkü elimde bunu olumsuzlayan çok yakın tarihli bir veri var.
    İlk çeyrek brüt kar marjı %35,9, Euro %10 arttığına göre brüt kar marjının da aynı oranda artmasını beklemeliyiz yani %40-45 olmalı Ç2'de desek yanlış olmaz sizin yaklaşımınıza göre (yanlış anlamadıysam). Ancak maalesef Ç2 brüt kar marjı artmak yerine bir puandan az fazla düşerek %34,7 olmuş. Brüt kar marjını %35 kabul etmek güvenli tarafta kalmak açısından benim için daha makul olur.

Siz geçen seneyle bu seneyi kıyas yaptığınızda brüt kar marjındaki iyileşmeyi
    Euro artışı ile ilişkilendiriyorsunuz. Ancak bana göre marjdaki bu düzelme verimlilik kaynaklı.
    Öyle olmasaydı Ç1 ile Ç2 arasında brüt kar marjlarında pozitif yönde bir fark görmeliydik.
    Bu yok maalesef. Şirket brüt kar marjını %35'lere çekmeyi başarmış gibi görünüyor yine de.

Hatalı gördüğünüz yerleri söylemenizden büyük keyif alırım.
    Teşekkür ederim. Saygılar sunarım.
    Son düzenleme : Shiva; 14-08-2018 saat: 01:04.

Sayfa 377/758 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •