Sayfa 539/755 İlkİlk ... 39439489529537538539540541549589639 ... SonSon
Arama sonucu : 6040 madde; 4,305 - 4,312 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. 45 milyon ciroya 5.9 kar tahminim vardi. 52 milyon ciroya 6.8 gelmis. Benim beklentimden iyi bir sonuc. Bu ortamda bu karlilikla cok daha ucuz olacak. Bakalim bu haliyle yuzune bakan olacak mi? Bu karliligi yilliklandirsak 27 milyon yillik kar demek, gecen sene 26 milyondu. Toplarsak 53 milyon 2 senelik kari olur. Sermaye 45 milyon ve 2 senelik kari sermayeden fazla ve fiyat 1.61 iste burasi cok komik, ama bu da bilici fiyatlamasi ve borsamiz. Bakalim bu absurtluk nereye kadar gidecek.

2. He bir de ay sonunda brut 12 net %10.20 temettu var bu fiyatin icinde.

3. Alka, gecen yil 5,3 olan ilk ceyrek karini bu yil 6,7 milyona yukseltti ve tepetaklak gitti. Bugunlerde 3,84 f/k uzerinden islem gormekte... Piyasa neye gore fiyatlama yapiyor, bazen hic anlayamiyorum dogrusu... Tabii Alka'nin gorece yuksek miktarlarda pozitif doviz varligi bulunuyordu ve kagit fiyatlarina gelen zamlarla 8-9 milyon TL'lik ilk ceyrek kari beklentisi olusturulmustu... Bazen maalesef, algi her seyin onune gecebiliyor... Burada ise negatif pozisyon nedeniyle hep temkinli bir durus soz konusu oluyor bence. f/k, sanayi kagitlari ortalamasinin yarisina yakin ve de Alka'nin temettu filan nedeniyle sismis fiyatindan cok uzaklarda... Yine de 2-2,5 ya da herhangi bir hedef fiyat vermek ciddi oranda yaniltici olabilir kanaatindeyim, nacizane... 5 ceyrektir istikrarla karini artiriyor, en kotu ceyregini alninin akiyla geride birakti, finansal rasyolar ve dolayisiyla da fiyati bedavanin az uzerinde islem gormekte... Kagidin sig olusu, son birkac gundeki dik durusu beklentinin sonlanmasiyla bozulabilir mi?.. Iste bunu bilmiyoruz ve omrumuz olursa da hep birlikte gorecegiz (insallah) . Yine de kisa vadede ne olursa olsun, verili kosullar altinda orta vadede bu f/k degerini koruyabilmesinin pek de mumkun olmadigini dusunuyorum.
    Yatirim tavsiyesi degildir...

4.  Alıntı Originally Posted by kemosabe Yazıyı Oku
    Alka, gecen yil 5,3 olan ilk ceyrek karini bu yil 6,7 milyona yukseltti ve tepetaklak gitti. Bugunlerde 3,84 f/k uzerinden islem gormekte... Piyasa neye gore fiyatlama yapiyor, bazen hic anlayamiyorum dogrusu... Tabii Alka'nin gorece yuksek miktarlarda pozitif doviz varligi bulunuyordu ve kagit fiyatlarina gelen zamlarla 8-9 milyon TL'lik ilk ceyrek kari beklentisi olusturulmustu... Bazen maalesef, algi her seyin onune gecebiliyor... Burada ise negatif pozisyon nedeniyle hep temkinli bir durus soz konusu oluyor bence. f/k, sanayi kagitlari ortalamasinin yarisina yakin ve de Alka'nin temettu filan nedeniyle sismis fiyatindan cok uzaklarda... Yine de 2-2,5 ya da herhangi bir hedef fiyat vermek ciddi oranda yaniltici olabilir kanaatindeyim, nacizane... 5 ceyrektir istikrarla karini artiriyor, en kotu ceyregini alninin akiyla geride birakti, finansal rasyolar ve dolayisiyla da fiyati bedavanin az uzerinde islem gormekte... Kagidin sig olusu, son birkac gundeki dik durusu beklentinin sonlanmasiyla bozulabilir mi?.. Iste bunu bilmiyoruz ve omrumuz olursa da hep birlikte gorecegiz (insallah) . Yine de kisa vadede ne olursa olsun, verili kosullar altinda orta vadede bu f/k degerini koruyabilmesinin pek de mumkun olmadigini dusunuyorum.
    Yatirim tavsiyesi degildir...
    Alka’da bilanço fiyatlaması yapıldı zaten 3,40>4.10’a gitti..bizde tam tersi hisse geriledi fiyatlamayı şimdi yapacak inş..

5. Mevcut durumda fk hesabi yaparken temettuyu dusersek 1.50 fiyattan hesaplama yapmak lazim. Birde kar gecen senenin ayni donemine gore 1.7 milyon fazla geldi. Az daha kasarlarsa bedavaya alan yok pozisyonuna gelecek. Bazilarina anormal gelebilir ama ben hic sasirmam.

6. 1.50×45:28=2.41 fk

Güzel kar açıklamış "yine" , umarım "yine" baskı yapmaz

8.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    2018 ilk çeyrek başında dolar 3,76 iken dönem sonunda ise 3,95 olmuştur..o vakit dolar %5,5 çıkmıştır...o vakit ki dolar açığımız 59,7 milyon idi...

2019 ilk çeyrekte de döviz açığı tam olarak aynıdır..dolar bu çeyrekte ise yaklaşık %6 çıkmıştır..görüldüğü üzere bu iki şart neredeyse birbirine çok yakındır...

bu şartlarda 2018 yılı ilk çeyrekte 43 milyon ciroya karşılık 5,1 milyon kar yapmıştır...

satışlarının büyük bir kısmı döviz bazında olan bir blcyt ,2018 yılı ilk çeyrek satış miktarı ile 2019 yılı ilk çeyrek miktarı aynı olursa dahi geçen yıl dolar fiyatı 3,95 tl iken bu çeyrekte 5,30 tl fiyatına çıkmıştır...arada tam olarak %34 lük fark vardır..

buna göre bu farkı 43 milyon tl lik 2018 yılı ilk çeyreğe uygularsak bu çeyrekte bulabileceğimiz ciro 57 milyon tl yapar...ama biz yine de 48-50 milyon ciro bekleyelim..

bu ciroya 2018 yılı net kar marjı olan %13,6 yı uygularsak net kar 6,5 milyon tl civarı çıkar..

dün şirket ile görüştüğümüzde de şirketin verdiği bilgilerden beklentimiz dahilinde bir bilanço geleceğini anladık...
    yakın geçmişte böyle bir yorumda bulunmuş idik...tahmini olarak 48-50 milyon ciro ,6,5 milyon da kar bekliyorduk ...gelen 52 milyon ciro ve 6,83 milyon net kar beklentilerimizin biraz üzerinde olmuş...çok güzel bir bilanço gelmiş...

peki bir çok şirketin ülkemizdeki krizi iliklerine kadar hissetmiş iken blcyt acaba bu krizden etkilenmişmiydi ??? ben henüz inceleme imkanım olmadı ileriki zaman diliminde inceleyeceğim ama dün akşam inceleyen kazançkapısı dostum geçen yılın aynı çeyreğine göre satış miktarında azalmalar olduğunu ve 60 işçinin de bu süreçte işten çıkarıldığı bilgisini benim ile paylaştı..

yani blcyt da ekonomik krizden etkilenmiş...zaten eğer aynı miktarda üretim yapıp satsaydı o vakit 57 milyon civarı ciro gelirdi...kar da o zaman tahminen 9 milyon civarı gelirdi...bu etkilenmeye rağmen blcyt çok güzel bir bilanço yollamış...bu güzel bilançonun nedenlerinden birisi de ürünlerini döviz bazında ve elit müşterilere satmasıdır...o yüzden de blcyt de ekonomik krizden etkilenme hiç hissedilmemiş...ki bunu yatırımcı ilişkilerinden bayan da söylemiş idi..

bu çeyrekte döviz %6 kadar çıkmış idi...buradan 3,3 milyonluk olumsuz bir etkilenme olmasına rağmen kar 6,83 milyon gelmiş...demek ki döviz artışı olmasaydı 10 milyon net kar açıklayacaktı...tabi şu anki miktar satışından...eğer döviz armamış vede 2018 yılı ilk çeyrekteki ürün miktarında satış olsaydı o vakit 13 milyon rahat kar getirebilirdi...kısacası blcyt da böyle bir potansiyelin olduğunu bilmek güzel..buda hisseyi orta ve uzun tutmaya layık kılıyor..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Sayfa 539/755 İlkİlk ... 39439489529537538539540541549589639 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •