Sayfa 246/759 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346746 ... SonSon
Arama sonucu : 6066 madde; 1,961 - 1,968 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. 2,40-50 aralıklarına tam anlamıyla ancak dün giriş yapabilmiştik...bu gün bu aralıkta gidip geliyor...böylece bu bölgeyi iyicene hazm ediyor...bizim hissede hazımsızlık sorunu var...hazmetmeden bir yere uçmam diyor...neyse bizde ona saygı gösterelim...az olsun öz vede sağlam olsun diyorum...
    Son düzenleme : keko; 16-03-2018 saat: 17:16.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. Soyle bir adam akilli cikamadi gitti 3yukari 2 asaga bu tahtada citir yapabilrn varmi acaba bide bu dolar kuru yerinde durmuyo ilk ceyregi torpulermi acaba bir yandan endeks sikinti fikir yurutmek zor oluyor 2.70 lere arz fiyatina gelse bari

3.  Alıntı Originally Posted by nursebo Yazıyı Oku
    Soyle bir adam akilli cikamadi gitti 3yukari 2 asaga bu tahtada citir yapabilrn varmi acaba bide bu dolar kuru yerinde durmuyo ilk ceyregi torpulermi acaba bir yandan endeks sikinti fikir yurutmek zor oluyor 2.70 lere arz fiyatina gelse bari
    2 ayda 1.45ten geldi buraya.
    Biraz dinlenmek istemesi normal

4. blcyt 2018 ilk çeyreğe 30 milyon tl değerinde Euro vede 23 milyon tl değerinde de dolar açığı ile girmiş idi...

dolar ocak başında 3,79 iken şu anda 3,92 dir...arada %3,4 lük bir yükseliş var...bunu 23 milyona vurduğumuzda 800 bin tl lik bir olumsuzluk ortaya çıkıyor...

Euro ise ocak başında 4,54 imiş...şu anda ise 4,81 olmuş...burada da %6 lık bir yükseliş var...bunu da 30 milyon tl lik miktara vurduğumuzda 1,800 milyon tl lik bir olumsuzluk oluşmuş görünüyor...

toplamda ise 2,6 milyonluk bir olumsuzluk var...

bir önceki çeyrekte 4,250 milyon tl lik bir olumsuzluk oluşmuş idi...aşağı yukarı 4,250-2,600=1,650 milyonluk bir olumluk ortaya çıkıyor...

tabi bir önceki çeyrekte dolar ortalama %7 çıkış yapmış idi ve döviz açığı da 61 milyon tl idi...ben de kabaca tümüne aynı oranı uygulamıştım...ama normal şartlarda Euro ve doların döviz çıkışından farklı etkilendikleri görülüyor...bir de toplamda 61 milyon olan döviz açığının ne kadarı dolar ne kadar eurodur onu da ayrıştırmakta fayda var...ben o ayrıştırmayı tekrardan yapıp net hesabı bulmaya çalışayım...

ama şu ana kadar 17 mart tarihi itibari ile 2,600 milyonluk bir etkilenme var ve bu miktar her halükarda 2017 yılı son çeyrekten çok daha azdır...işte az olan miktar kadar bir kar artışının olması gerekiyor..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. 2017 son çeyreğe blcyt dolar+euro döviz açığı olarak toplamda 61 milyonluk bir açık ile girmiş...

bu döviz açığının 26,244 milyonu dolar bazında iken 34,77 milyonu da Euro bazında imiş...

dolar o dönem başında 3,55 iken dönem sonunda 3,79 olmuş...burada tam olarak %6,7 lik bir yükseliş olmuş...bu oranı 26,244 milyon tl ye oranladığımızda 1,771 milyonluk bir olumsuz etki oluşmuş...

Euro ise dönem başında 4,20 iken dönem sonunda ise 4,54 olmuş...burada ise %8 lik bir etkilenme olmuştur...bu oranı da 34,777 milyona çarptığımızda 2,781 milyonluk bir olumsuzluk ortaya çıkmıştır...

genel toplamda ise 1,771+2,781=4,552 milyonluk bir olumsuzluk oluşmuş...yani kabaca 4,550 milyon bilançodaki karı aşağı çekmiştir...

6. geçmiş çeyrekte 4,550 milyonluk bilançoda döviz kaynaklı bir olumsuzluk varken ,bu çeyrekte ise şu ana kadar 2,600 milyonluk bir olumsuzluk oluşmuştur...aradaki fark 1,950 milyondur...yani bu çeyrekte normal kara bu miktarı da eklemek gerekecek...

2017 bilançolarını incelediğimizde en yüksek kar marjının ilk çeyrekte olduğunu görüyorduk...ciro olarak ise birinci ve dördüncü çeyrekler daha güçlü idi...ama genel olarak ciro olarak dördüncü çeyrekler hepsinden daha iyiydi...

o yüzden de bu çeyrekte olası iyi ciro ve iyi bir kar marjı ile beraber döviz kaynaklı olumsuzluğun az olması nedeniyle sürpriz güzel bir kar gelme ihtimali var...tabi borsada her zaman ihtmaller bazında konuşabiliyoruz...kesin olacak diyemiyoruz...zaten bilançoyu kesin tahmin etmek ancak şirket yöneticilerinin veya çalışanlarının işi olabilir..biz yatırımcılar ise mecbur el yordamı ile göz kararı ile bir şeyler tahmin etmeye çalışıyoruz...

bu tahminlerimiz bu çeyrek karların 2017 ilk çeyrek karından çok daha iyi olacağını işaret ediyor...zaten temel ederi 2,66-3,33 tl olan bu hissenin bilançoları güzel bir yerden karşılamasını temenni ediyoruz...

7. dövizin en yüksek olduğu çeyrekler genelikle son çeyreklerdir...daha sonra ise yılın ilk çeyrekleri oluyor...sonraki ikinci ve üçüncü çeyreklerde ise genel itibari ile döviz düşmektedir...bunun nedeni ülkeye gelen türistlerin getirdiği dövizlerdir...

bu çeyrekte şu ana kadar 2,600 milyonluk bir olumsuzluk varken bundan sonraki çeyreklerde ise dövizin düşmesinden dolayı bu olumsuzluk olmayacaktır...ciro çok yüksek olmazsa da her halükarda ikinci ve üçüncü çeyreklerin de güzel kar getirme potansiyeli olacaktır...

kısacası blcyt bu yılı çok parlak geçirecek görünüyor...2017 yılında bir önceki yıla göre cirosunu 80 milyonlardan 144 milyonlara çıkarmayı başarmış idi...bu ciroyu 2018 yılında bir miktar daha artırırsa kar beklediğimizden çok daha güzel de gelebilir...

bu yüzden de bu hisse bana göre tutulmaya layıktır...bazı arkadaşlar beni sürekli hisse değiştiren biri olarak sanıyor...oysa gerçekte öyle değilimdir...mesela 2,00 maliyetimden beridir (27 şubat) henüz hisselerimin tümünü satıp çıkmış değilim...yaklaşık 20 gündür hala da hissedeyim...

Biraz destek istiyor bence, destek gelmez de buradan salarsa bi 10 percent çok sıkıntı değil ama daha fazla salarsa geldiği yere tekrar gider...ytd...

Sayfa 246/759 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346746 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •