Sayfa 269/335 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319 ... SonSon
Arama sonucu : 2675 madde; 2,145 - 2,152 arası.

Konu: BSOKE - Batısöke çimento

Alıntı Originally Posted by ugur.yuzgec Yazıyı Oku
    Spk konsolide bilançosunda ne olur?

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yayınlandığı zaman göreceğiz.

YTD

2. Merhaba

Bilgisi olana arkadaşlar yardımcı olabilireniz sevinirim.Batı Söke yıl sonu beklentileri ile ilgili aşağıdaki açıklmayı yapmıştı.Son çeyrekte gelir tablosunda hiç ihracat yapılmamış görünüyor.Açıklama ile tezat değil mi? Satış rakamı zaten yanından geçmemiş.Hep ters köşe sanki..Bir de gelir tablosunda çalışmayan kısım gider ve zararları diye bir bölüm var buraya tam 47.5 milyon gider yazmışlar..Bu gider ne ile alakalı olabilir? teşekkürler

Yatırımcılardan gelen yazılı ve sözlü talepler üzerine, Şirketimiz ile ilgili bilgi ve beklentilerimiz aşağıda sunulmuştur
    - Şirketimizin, 1.650.000 Ton/Yıl kapasiteli entegre klinker ve çimento tesisinin devreye alınması ile birlikte ihracatımız Haziran 2018 ‘den başlamak üzere hız kazanmıştır.
    - Bağlı ortağı bulunduğumuz Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş. ile birlikte 2018 yılsonuna kadar yaklaşık 40 milyon USD ‘lik ihracat bağlantısı yapılmış olup, 2019 yılı ihracatının ise yaklaşık 60-70 milyon USD aralığında olacağı tahmin edilmektedir.
    - Yatırımlar nedeniyle Şirketimizin uzun vadeli kullanmış olduğu döviz kredilerinin yıllık anapara ve faiz ödemelerini ihracat gelirleriyle karşılayabileceği öngörülmektedir. Dolayısıyla döviz borçları kısmen hedge edilmiş olup, ihracatın artırılması yoluyla bu konuda önlem alınmaya çalışılmaktadır.
    - İştirakimiz Batıçim Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin enerji üretim ve satış faaliyetleri hidroelektrik santralleri ile ilgili olup, hem üretim miktarındaki artış, hem de son dönemde elektrik fiyatlarında meydana gelen artış iştirakimizin enerji faaliyetlerini olumlu yönde etkileyecektir.
    - Şirketimizde atık ısıdan elektrik üretim tesisi olması nedeniyle, son dönemde elektrik fiyatlarına gelen artışların maliyetlerimizi kısmen olumsuz yönde etkilemesi beklenmektedir.
    - Ayrıca 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki diğer beklentilerimiz
    Satışlar : 350 - 400 Milyon TL
    Brüt Kar Marjı : 35-40%
    FAVÖK Marjı : 30-35%
    Kapasite Kulanım Oranı : 90-95%

3. Firmanın zararı ÇALIŞMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI hesabındaki artışta kaynaklanmış görünüyor. Atıl kapasiteyi (boş zaman maliyetlerini) doğuran nedenler; enerji kesintileri, grev ve lokavtlar, ekonomik krizler ve tabii afetler talep düşüklüğü, mevsimsel dalgalanmalar, makine arızaları gibi nedenlerle olabilir. Kambiyo ve finansman giderlerine rağmen firma kar üretmiş görünüyor. Firmanın zararı finansman giderlerine dayansa sıkıntı olurdu ama ÇALIŞMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARINDAN KAYNAKLANIYOR. 48,6 milyon finansman giderine rağmen 14.189.000 TL OLAĞAN kar açıklamış ihracat sabit artış hiç yok büyük ihtimalle ilişkili taraf işlemleri içinde yurt içi satışlarda görünen tutarın bir kısmını BTCIM'e vermiş olabilir. Mart ayında konsolide bağımsız denetim raporu gelecek orada net olarak görürüz. Hayırlı akşamlar

4.  Alıntı Originally Posted by boom beach Yazıyı Oku
    Firmanın zararı ÇALIŞMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI hesabındaki artışta kaynaklanmış görünüyor. Atıl kapasiteyi (boş zaman maliyetlerini) doğuran nedenler; enerji kesintileri, grev ve lokavtlar, ekonomik krizler ve tabii afetler talep düşüklüğü, mevsimsel dalgalanmalar, makine arızaları gibi nedenlerle olabilir. Kambiyo ve finansman giderlerine rağmen firma kar üretmiş görünüyor. Firmanın zararı finansman giderlerine dayansa sıkıntı olurdu ama ÇALIŞMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARINDAN KAYNAKLANIYOR. 48,6 milyon finansman giderine rağmen 14.189.000 TL OLAĞAN kar açıklamış ihracat sabit artış hiç yok büyük ihtimalle ilişkili taraf işlemleri içinde yurt içi satışlarda görünen tutarın bir kısmını BTCIM'e vermiş olabilir. Mart ayında konsolide bağımsız denetim raporu gelecek orada net olarak görürüz. Hayırlı akşamlar
    grev,lokavt ya da finansal rakamları önemli derecede etkileyecek nedenlerden fabrika duruşları kamuoyu platformu aracılığı ile paylaşılıyor sanırım.

5.  Alıntı Originally Posted by moonglow61 Yazıyı Oku
    grev,lokavt ya da finansal rakamları önemli derecede etkileyecek nedenlerden fabrika duruşları kamuoyu platformu aracılığı ile paylaşılıyor sanırım.
    Bilgilendirme anlamında genel olarak yazdım onlara takılma. Yatırım 2018 mayıs ayında tamamlandı muhtemelen son çeyrekteki ekonomik kriz nedeniyle talep düşüklüğünden dolayı tam kapasite üretim yapamıyor bundan kaynaklanıyordur.

6. Nihayet 12 aylık bilanço da geldi beklenen bir rakamdı galiba hisse yatay karşıladı bir arkadaş ihracatın bir miktarı batı çimento üzerinden yapıldı demiş doğrudur.belki de bu nedenle bilanço zarar gösteriyor.fakat benim B.söke çimento hakkında dikkatimi çeken
    sermaye tavanını 400 milyondan galiba 800 milyona çıkaracaklar.Genel kurula sunacaklardı kesinleşti mi bilmiyorum.Sonuçta bedelli veya bedelsiz bi şeyler yapıp sermayeyi yukarı çekiyorlar.Bence B. söke ye uzun vade yatırım yapan kazanır gibi geliyor.

7. Spek..patron inşallaah yanlışlıkla Suudi konsolosluğuna girersin.

8.  Alıntı Originally Posted by bozkurtoglu Yazıyı Oku
    Spek..patron inşallaah yanlışlıkla Suudi konsolosluğuna girersin.

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 269/335 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •