Sayfa 16/453 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 121 - 128 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Samimi bir sorum olacak. Bi özel bankada BES Hesaplarımız var.

Bankanın fonlarının getirisi çok düşük enflasyon altında.

Ama bir de devletin verdiği paranın getirisi var. Son 3 ayda -%10.

Bu nasıl oluyor? Devlet katkısı nasıl eksi getiri getiriyor?

Ortalama total yıllık getirim, %5-6 seviyesinde (devletin katkısı -10 olunca, diğerleri +15-20 bile olsa ortalamam çok düşük kalıyor) ve enflasyonun çok altında. Arttırmak için ne yapmam lazım.

2. Devlet bankasında BES yatırımım var..
    Katkı emeklilik .yatırım fonundaki birikimimin getirisi...
    02/01/2018 tarihinden bu yana -% 14,5 zarar yazmış durumda.
    Hadi diyelim ki fondaki bu para ile (isteğimiz dışı) hisse senedi fonu aldınız...
    Bakıyorum hisse senedi fonu -%9,14 kaybettirmiş.
    Aradaki bu -%5,36 fark nereye gitti.

Gerçekten inanılır gibi değil.

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

3. VAKIF BIREYSEL EMEKLILIK;
    3 hafta once yaptigim EFT 10 dakika icinde hesabima geri donmüş. haberim yok. 2018 itibarı ile EFT almiyorlarmış. -Vakıfbank şubesinden, kredi kartı ile ya da Vakıfbank bankomat hesap kartı üzerinden ödeme yapabiliyormuş.
    Vakifbank musterisi değilim.
    Axess kredi karti odemem 34 gun sonra hesaba geciyormus.
    Nakit odemelerimi ( masrafsiz )nasıl yapabilirim ?
    mesai saatlerinde Vakifbank subeye gitme imkanim yok.
    Diger BES lerde durum nedir ?
    başka firmaya mi gecsem ?
    Aylik yonetim gider kesintisi yok diye 19. grup planinda 4 yildir takiliyordum.
    Kucuk bir birikim yapmistim. epeydir ugramayinca sasirdim kaldim.

SM-C9008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ...

4. devlet katkisi getirisi 1% e dusmus. 4 yillik musteriyim.

SM-C9008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ...

bu forumda sgk kesintisi varken bir de insanlara BES dayatılmasının tek nedeninin kamunun ucuza borçlanma ihtiyacını karşılamak olduğu yazıldı..

şimdi mevcut israf zihniyeti (akp) piyasadan çok daha ucuza fonlara (ve size) DİBS satarak borçlanabiliyor..

%25 devlet katkısınında "tavukları kümese" sokmak için bir yem olduğu aşikar.. ileri tarihe atılmış bir katkı payı ve zaman içinde enflasyona ezdirileceği bir kesinlik..

buna rağmen bu adamların niyetlerinin masum olduğuna inananlar yukarıda saydığım özellikle enflasyona ezdirilecektir unsurunu düşünmeden rakamın cazibesine kapılarak üyeliklerini devam ettirdiler..

oysa düşünmeniz gereken iki şey vardı : domates fiyatlarını bile gerekçe göstererek enflasyonu olduğundan düşük göstermek istemeleri..bu niyetin kötü olduğunu gösterir.. bu sayede gerçek enflasyondan (ve dolardan ) daha az artan bir faiz uygulamış oluyorlar. paranız eriyor.. diğer bir konuda esasen çok daha dramatik: BES hakkında her gün her yerde başımızın etini yercesine reklam yapan banka/sigorta şirketleri , akp hukumeti ve vatandaş var..

bu üçlünün aynı anda kazanması mümkün mü ??

kasa her zaman kazanır lafına inanıyorsanız kasa ve krupiyerin akp hukumeti ve bankalar olduğunu görmek zor olmaz..

kişisel oalrak eski BES ten çıkmıştım.. daha sonra zorunlu katılımdan da çıktım hemen.. bu kdar yüksek vergiler ve ssk kesintileri varken bir de bunun üzerine elimde kalan az parayı bu adamlara teslim etmek mantıklı gelmedi bana..

zaman bizi haklı çıkarıyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alıntı Originally Posted by Pert Yazıyı Oku
    Devlet bankasında BES yatırımım var..
    Katkı emeklilik .yatırım fonundaki birikimimin getirisi...
    02/01/2018 tarihinden bu yana -% 14,5 zarar yazmış durumda.
    Hadi diyelim ki fondaki bu para ile (isteğimiz dışı) hisse senedi fonu aldınız...
    Bakıyorum hisse senedi fonu -%9,14 kaybettirmiş.
    Aradaki bu -%5,36 fark nereye gitti.

Gerçekten inanılır gibi değil.
    Katkı Emeklilik Fonlarının -minimum- % 75'i Hazine kağıdı olmak zorunda...Bu fonların faizlerin yükseliş dönemlerinde zarar etmesi gayet normal...İşler normale dönerse en çok kazandıracak fonlar da bunlar olacak...BES Şirketleri geri kalan % 25 lik kısmı genellikle likit enstrümanlarda tutarlar Hisse Fon alacaklarını tahmin etmiyorum...Haliyle bu % 25 lik kısımdan elde ettikleri -cüz'i- kârlar diğer kısımdan yazılan zararları karşılamaktan oldukça uzak...Şayet dediğiniz gibi o kısmı da riskli enstrümanlara yatırdılarsa zarar iyice büyür...Yukarıda bahsettiğiniz % 14,5 zarar hemen hemen bütün şirketlerde 3 aşağı 5 yukarı var ...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

7. kasa her zaman kazanır lafına inanıyorsanız kasa ve krupiyerin akp hukumeti ve bankalar olduğunu görmek zor olmaz..
    Kasa sizin kafanız...2018 başından bu yana kazancım % 23'ü geçti an itibariyle...Bu forumda bu tip BES başlıklarında milyon kere yazdım, BES artık bir yatırım aracı; zarar da kâr da sizin elinizde...Hisse başlıklarındaki zırlamalar burada da var ve ben buna şaşıyorum...Vakıf Emeklilikteyim ve 2018 başından bugüne Altın Fon getirisi % 20 olmuş...Döviz esaslı değişken fon (VEG) getirisi % 18 ...Hem de bu piyasada...Beceremiyorsanız, misketinizi elinizden alıyorlarsa burası size göre bir yatırım alanı değil demektir...Başka alternatifleri değerlendirin abi...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

8. Madem 'ben daha çok kazanırım' diyorsun, çık gitsin o zaman...Elinden tutan, kafana silah dayayan mı var yaw ?...Çocukça yazılar...

Sayfa 16/453 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •