Sayfa 84/214 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 665 - 672 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın human01;

matriks verileri FİNNET ten aldığından queenstocks dan farklı bir veri elde edemeyebilirsiniz.
    Ben TV nin yanında efk , ozsermaye karlılığı;cari oran da ekledim . Getiri yüzde 107000 e çıktı.ama rakamları arttıkça bist 100 e geçtikçe bu oran azalacaktır.yuzde 20-40 arası repaint kaybi desek yine 5 senelik en az yüzde 3200 civarı kesin gelir elde etmek mümkün gibi burda püf noktası süre uzadıkça getirinde artıyor olması...benim diğer sisteminden yaklaşık 3 kat daha fazla bir getiri demek.diger sistemle ilk altı ay karşılaştırma li verileri buraya atacağım.aklima takılan tek şey portföyü her 3 ayda bir yenilerken yeni alimin yapılacağı tarih.bunu tam olarak çözemedim.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Ben TV nin yanında efk , ozsermaye karlılığı;cari oran da ekledim . Getiri yüzde 107000 e çıktı.ama rakamları arttıkça bist 100 e geçtikçe bu oran azalacaktır.yuzde 20-40 arası repaint kaybi desek yine 5 senelik en az yüzde 3200 civarı kesin gelir elde etmek mümkün gibi burda püf noktası süre uzadıkça getirinde artıyor olması...benim diğer sisteminden yaklaşık 3 kat daha fazla bir getiri demek.diger sistemle ilk altı ay karşılaştırma li verileri buraya atacağım.aklima takılan tek şey portföyü her 3 ayda bir yenilerken yeni alimin yapılacağı tarih.bunu tam olarak çözemedim.

Sistemde büyük sapmalar bile olsa yinede piyasada ki diğer enstrümanlarin üstünde getiri elde etmek mümkün .

3.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    BAŞA DÖNELİM ve diyelim ki ben net karı en az %20, özvarlık karlılığını en az %10, aktif büyümeyi en az % 10 alan bir formül kullanmayı düşünüyorum. Formülün bilanço yayınlanma tarihlerine göre 01.01.2005 ile 18.08.2017 tarihleri arasındaki getirisi % 2.263. Yani son bilançonun geldiği tarihin kapanış fiyatıyla işlem yapsaydım bu getiriye ulaşacaktım.

Ama eğer seçim kriterlerim arasına sadece TEMETTÜ VERİMİ’ni ekleseydim getirim % 23.900’e ulaşacaktı.

Eğer uzun vadeli bir yatırımcı olsanız hangi getiriyi hedeflerdiniz?

(BU AŞAMADA % 2.263 GETİRİYİ HEDEFLERDİM DİYE CEVAP VERENLER OKUMAYI BIRAKIP İŞLEMLERE BAŞLAYABİLİRLER. KALAN DİĞERLERİ OKUMAYA DEVAM…)
    BEN %23.900 GETİRİYİ HEDEFLİYORUM VE ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM :

Ama TV repaint yapmıyor mu? Tamam yapıyor.

Repaint sonucunda hep TV en iyi hisseleri mi seçiyor? EVET.

Peki , sonradan eklenen daha iyi TV ne sahip hisselerin seçilmesiyle oluşan yeni portföylerin EN İYİ GETİRİLERİ SAĞLADIĞINI söyleyebilir miyiz, elimizde böyle bir veri var mı ? HAYIR ; belki de çıkarılan hisse(ler) OLDUĞU GİBİ KALSAYDI (Uzun vadede) daha iyi getiri sağlanacaktı ? Bunu bilebilir miyiz ? HAYIR.

Bunları düşünerek ben formülü uygulamaya başladım ve ARADAN 15 YIL GEÇTİ ve GELDİĞİM NOKTADAKİ DURUM ŞÖYLE :

-----Son 15 yılı içerecek şekilde Queenstocks programında TV İÇEREN formülümü çalıştırdığımda, repaint sonucunda, getiri %23.900 çıkıyor.

-----Ama GERÇEK YAŞAMDAKİ BENİM GETİRİM % 70 ORANINDA SAPARAK % 7000 , ya da daha kötüsü %80 oranında saparak % 4780 olmuş. Sapma oranı %90 bile olsa % 2400 ile yine az da olsa daha iyi sonuç elde edeceksem söz konusu % 23.900 getiri için BAŞLANGIÇTAKİ RİSK ALINMAZ MI? (Sonuçta TV EKLEMESEYDİM %2.263 getiri elde etmek için çalışacaktım).

EN KÖTÜ SENARYO BU İSE, ŞAHSEN BEN BU RİSKİ SEVE SEVE ALIRIM : Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün SONUÇTA alacağım hisseler en yüksek temettü veren, köklü, sağlam hisseler olmayacak mı ?

Bu durumda TV KULLANMANIN NERESİ YANLIŞ ?
    Diyelim ki halen ikna olmadınız, o zaman belki de BU TOPİK SİZE UYGUN DEĞİL; YA DA BELKİ TV DIŞINDAKİ SEÇENEKLERİ DENEMELİSİNİZ.

Bu şekilde örnek formül için http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 11 ve 13 nolu iletideki sayın zeynelgun’un ve benim yazdıklarımdan yararlanabilirsiniz. (f/k oranını formülden çıkartmayı unutmadan). Göreceğiniz gibi TV KULLANMADAN DA %25.000 GETİRİ MÜMKÜN.

Ya da paramı ikiye bölsem, TV’Lİ ve TV’SİZ 2 formülle de birer portföy oluştursam ve gelişmelere göre eklemeler yapsam ; 40 işlem sonrasında çıkan sonuca göre durumu değerlendirsem mesela.

Sistemler konusunda harcadıkları yıllardan bahsedenlerin herhangi bir test edilebilir TEMEL ANALİZ sistemleri VARSA ve yazarlarsa hem topiğin gelişimine katkıda bulunurlar hem de ileriki tarihlerde getirileri kıyaslama fırsatı verirler diye düşünüyorum. Böylece daha net değerlendirmeler yapabiliriz. Daha iyisi olduğunu görürsek o sistemi uygularız.

Bu arada TV SİSTEMİNİ GÖZARDI EDENLERDEN BAZILARININ ÖNERİLERİNDEN bir seçki oluşturdum. Yeni SİSTEMLER geldikçe onları da eklerim :

ÖRNEĞİN ; http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=9400&page=33 259 nolu iletide bir formül var mesela. (tabii ki daha iyi getiriler sağlayan formüller de vardır, paylaşılırsa öğreniriz).

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...iplinin-onemi/ (NET KAR ARTIŞI temelli bu testleri önceden de paylaşmıştım).

YA DA http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=11719 linkte değişik hisse seçme önerileri var. Ben şahsen çok yararlanıyorum.

Ek okumalar için :
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/29/sorular-1/
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/29/sorular-2/
    http://www.formulanaliz.com/2017/09/11/219/
    HER ŞEY BİR YANA….. 2 gün önceki eğitiminde Yaşar Erdinç aynen şöyle söyledi :

Ben sırf para kazanmak için doğruluğuna inanmadığım bir şeyi size söylemem çünkü o zaman aldığım para HARAM OLUR. Öbür tarafa kul hakkıyla gitmek istemem”.

Beni, Geçmiş tecrübelerimi boşverin, sırf BU NEDENLE BİLE BEN BU SİSTEMİ KULLANMAK KONUSUNDA ÇOK RAHATIM.
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku

ALIM ZAMANI OLARAK, son bilançonun gelmesinden SONRA olacak şekilde bir başlama tarihi belirlemenizi tavsiye ederim (T+2 gibi mesela). Çünkü kullandığınız özvarlık karlılığı, cari oran gibi parametreler bilançolardan etkilenecektir ve bilanço sonrasında değişecektir. (Tabii ki alım zamanlarınız arasında tam 3 aylık periyotlar olmayabilir ama bilançolar sonrası olması şartıyla zamanlamayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz diye düşünüyorum).

(Bu arada yazılarımı da bir araya toplamış olayım..)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
    ALIM ZAMANI OLARAK, son bilançonun gelmesinden SONRA olacak şekilde bir başlama tarihi belirlemenizi tavsiye ederim (T+2 gibi mesela). Çünkü kullandığınız özvarlık karlılığı, cari oran gibi parametreler bilançolardan etkilenecektir ve bilanço sonrasında değişecektir. (Tabii ki alım zamanlarınız arasında tam 3 aylık periyotlar olmayabilir ama bilançolar sonrası olması şartıyla zamanlamayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz diye düşünüyorum).

(Bu arada yazılarımı da bir araya toplamış olayım..)
    Elinize saglik

5. amma cok yazısmıssınız arkadaşlar.

Bu kadar hararetlenmenize gerek yoktu karşılıklı olarak neyse.

Repaint :D sizin sandıgınız gibi böyle %20 %30 larla veyahutta %2000 lerle hesaplanacak birşey değil.

Repaintli bir ssitemi/algoritmayı 10 lıradan 1 lıraya düşen bir hissede calıstırdıgınızda size %500 kazandırdıgını görbilirsiniz.

çünkü tepkisel hareketlerın hepsini en tepede satmış en dipte almıştır bunların toplamıda %500 yapıyordur. Yani grafik 10 lıradan 1 lıraya düşerken her tepki hareketını %100 bir dogruluk oranıyla yakalamıştır.

Demek istediğimi anlatabildimmi. En kötü grafikte en kötü berbat sürünen bir hissede dahi inanılmaz güzel getiriler sunar.

Repaint konusunu ciddiye alın dalgaya alınacak birşey değildir küçümsenecek birşey değildir cok ciddi sonuçlar cıkartır başınıza.

Geçmişi repaintli olan bir sistemin muhtemel getirisi ölçemezsiniz. Yani repaintli hali buysa repaintsiz hali herhalde şu kadardır diyemezsiniz.

Ayrıca bu program getirileri hesaplarken bileşke yapıyor. kAzandıgı parayı birleştirerek gidiyor. Dolayısıyla getiri eğirisinin linear olması çok önemli. Örnegın cıkarttıgınız sistem ilk 2 yılda %200 kazandırıp diğer yıllarda sadece %5 bile kazandırsa.

getirisi muzzam yüksek cıkacaktır. Dolayısıyla siz bu sistemin getiri cok iyi kullanayım bari dediğinizde her yıl sadece %5 kazanabilirsiniz. SOnra döner bakarsınız ulen bu nasıl %25000 kazandırıdı bu yıl sadece %5 kazandım ben dersiniz.

Çünkü sistem bileşke yapıyor toplam getiriye odaklandıgınız için yanlış bir sistem seçmiş olursunuz.

Verimli bir sistem bileşke yapmadan her yıl düzenli linear bir getiri sunmalı.

programı tasarlayanlar birazda göz boyamak için getirileri bileşke yapmışlar. Böylece siz sistemi calıstırdıgınızda vahy be getiriye bak müthiş bir program diyeceksiniz. Halbukı getirilerin hepsi bileşkeydi. Alamayacağınız sıg hisselere milyarlarca para yatırıyor sistem.

Ayrıca Sistemi geçmişten test ederken bugun size sıg gelmeyen hisseler bundan 7 yıl once belkide cok sıgdı.

Seçtiğiniz endekse göre filitrelenen hisseler örnegın temettü 25 endeksınden hisse seç dediğinizde.

7 yıl once aldıgı hisseler temettü 25 endeksındemıydı bunuda kontrol etmenızde yarar var bugunun temetü 25 endeksındekı hısslerı 7 yıl once de sankı temettü 25 endeksındeymış gibi degerlendırıyorsa yine repaint yapmış olacak.

Tv veren hisselerin hepsini saglam ve köklü olarka degerlendırmekte cok yanlıs ne hisseler var belki bir çogunuz bılmıyor kredi çekip borca gırıp temettü dagıtan bilancosu habıre aşağı gıden ve neredeyse zarar acıklayacak fırmalar temettü dagıttı cok hısse var.

Başka sistemlerle getiri kıyaslama konusuna gelecek olursak:

Öncelikle hangi sistemin getirisi ile kıyaslama yapacagız Tv kriterinin ne ürettiğini kimse bilmiyor. Bir kriterin ne ürettiğini öncelikle herkesın görebileceği şekilde ortaya dökmek lazım. Örnegın ben NET kar kriterine göre 10 yılda %50000 kazandım dersem kimse inanamaz ve inanmasınıda beklemek mantıksız olacaktır. Dolayısıyla bir kıyaslama yapılacaksa önce bir neyle kıyaslayacagımızı görmeliyiz Tv ile hangi baska kriteri kıyaslayabılecegız TV nin kaç ürettiğini kimse bilmiyor.

O yüzden ben diyorum kı Nasılsa Tv nin repaint yaptıgını biliyorsunuz getirisinin kaç ürettiğinide Drzim hocadan baska kımse bilmiyor. O halde bunla vakit kaybedeceğinize oturun baska rasyolarla repaint yapmayan rasyolarla yeni formuller yaratmayı deneyın. SOnuçta bu işi yapmak zorundasınız cunku para kazanmak istiyorsunuz.

Bizlerin zaten hali hazırda kullandıgımız algoritmalar var devam ediyorlar yani biz illakide formul yaratalım gibi bir kaygı içerisinde değiliz ha daha iyisi varsa neden denemeyelım diye saga sola bakıyoruz tabiki.

Yaşar erdinç beyi severim cok iyi niyetlidir DRZİM hocamdan iyi olmasın. Lakin hata yapmayacagını kim ıspatayabılır. Onun ettiği cumleye bu kadar büyük anlamlar yükleyerek güvenmelimiyiz.

Eğer böyleyse durum Bende söyleyeyim.

Ben sırf size gıcıklık olsun diye veya kötü niyetle sırf sız para kazanmayın diye bir şeyleri size söylüyorsam o zaman KUL HAKKI yemiş olurum. Öbür tarafa kul hakkıyla gitmek istemiyorum”.

Buraya bu niyetle yazıyorsam Allah benim belami versin. Öbür tarafta bana tek tek hesabını misliyle sorun bana.

Yeterli mi ?

SONSÖZ:
    Tabiki burada algoritma deneyimi olmyan kişilerin repaintin ne derece tehlikelive yanıltıcı birşey oldugunu öğrenmesini ve anlamsını beklemek size haksızlık olacaktır.

O yüzden bence deneyerek görün...
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    amma cok yazısmıssınız arkadaşlar.

Bu kadar hararetlenmenize gerek yoktu karşılıklı olarak neyse.

Repaint :D sizin sandıgınız gibi böyle %20 %30 larla veyahutta %2000 lerle hesaplanacak birşey değil.

Repaintli bir ssitemi/algoritmayı 10 lıradan 1 lıraya düşen bir hissede calıstırdıgınızda size %500 kazandırdıgını görbilirsiniz.

çünkü tepkisel hareketlerın hepsini en tepede satmış en dipte almıştır bunların toplamıda %500 yapıyordur. Yani grafik 10 lıradan 1 lıraya düşerken her tepki hareketını %100 bir dogruluk oranıyla yakalamıştır.

Demek istediğimi anlatabildimmi. En kötü grafikte en kötü berbat sürünen bir hissede dahi inanılmaz güzel getiriler sunar.

Repaint konusunu ciddiye alın dalgaya alınacak birşey değildir küçümsenecek birşey değildir cok ciddi sonuçlar cıkartır başınıza.

Geçmişi repaintli olan bir sistemin muhtemel getirisi ölçemezsiniz. Yani repaintli hali buysa repaintsiz hali herhalde şu kadardır diyemezsiniz.

Ayrıca bu program getirileri hesaplarken bileşke yapıyor. kAzandıgı parayı birleştirerek gidiyor. Dolayısıyla getiri eğirisinin linear olması çok önemli. Örnegın cıkarttıgınız sistem ilk 2 yılda %200 kazandırıp diğer yıllarda sadece %5 bile kazandırsa.

getirisi muzzam yüksek cıkacaktır. Dolayısıyla siz bu sistemin getiri cok iyi kullanayım bari dediğinizde her yıl sadece %5 kazanabilirsiniz. SOnra döner bakarsınız ulen bu nasıl %25000 kazandırıdı bu yıl sadece %5 kazandım ben dersiniz.

Çünkü sistem bileşke yapıyor toplam getiriye odaklandıgınız için yanlış bir sistem seçmiş olursunuz.

Verimli bir sistem bileşke yapmadan her yıl düzenli linear bir getiri sunmalı.

programı tasarlayanlar birazda göz boyamak için getirileri bileşke yapmışlar. Böylece siz sistemi calıstırdıgınızda vahy be getiriye bak müthiş bir program diyeceksiniz. Halbukı getirilerin hepsi bileşkeydi. Alamayacağınız sıg hisselere milyarlarca para yatırıyor sistem.

Ayrıca Sistemi geçmişten test ederken bugun size sıg gelmeyen hisseler bundan 7 yıl once belkide cok sıgdı.

Seçtiğiniz endekse göre filitrelenen hisseler örnegın temettü 25 endeksınden hisse seç dediğinizde.

7 yıl once aldıgı hisseler temettü 25 endeksındemıydı bunuda kontrol etmenızde yarar var bugunun temetü 25 endeksındekı hısslerı 7 yıl once de sankı temettü 25 endeksındeymış gibi degerlendırıyorsa yine repaint yapmış olacak.

Tv veren hisselerin hepsini saglam ve köklü olarka degerlendırmekte cok yanlıs ne hisseler var belki bir çogunuz bılmıyor kredi çekip borca gırıp temettü dagıtan bilancosu habıre aşağı gıden ve neredeyse zarar acıklayacak fırmalar temettü dagıttı cok hısse var.

Başka sistemlerle getiri kıyaslama konusuna gelecek olursak:

Öncelikle hangi sistemin getirisi ile kıyaslama yapacagız Tv kriterinin ne ürettiğini kimse bilmiyor. Bir kriterin ne ürettiğini öncelikle herkesın görebileceği şekilde ortaya dökmek lazım. Örnegın ben NET kar kriterine göre 10 yılda %50000 kazandım dersem kimse inanamaz ve inanmasınıda beklemek mantıksız olacaktır. Dolayısıyla bir kıyaslama yapılacaksa önce bir neyle kıyaslayacagımızı görmeliyiz Tv ile hangi baska kriteri kıyaslayabılecegız TV nin kaç ürettiğini kimse bilmiyor.

O yüzden ben diyorum kı Nasılsa Tv nin repaint yaptıgını biliyorsunuz getirisinin kaç ürettiğinide Drzim hocadan baska kımse bilmiyor. O halde bunla vakit kaybedeceğinize oturun baska rasyolarla repaint yapmayan rasyolarla yeni formuller yaratmayı deneyın. SOnuçta bu işi yapmak zorundasınız cunku para kazanmak istiyorsunuz.

Bizlerin zaten hali hazırda kullandıgımız algoritmalar var devam ediyorlar yani biz illakide formul yaratalım gibi bir kaygı içerisinde değiliz ha daha iyisi varsa neden denemeyelım diye saga sola bakıyoruz tabiki.

Yaşar erdinç beyi severim cok iyi niyetlidir DRZİM hocamdan iyi olmasın. Lakin hata yapmayacagını kim ıspatayabılır. Onun ettiği cumleye bu kadar büyük anlamlar yükleyerek güvenmelimiyiz.

Eğer böyleyse durum Bende söyleyeyim.

Ben sırf size gıcıklık olsun diye veya kötü niyetle sırf sız para kazanmayın diye bir şeyleri size söylüyorsam o zaman KUL HAKKI yemiş olurum. Öbür tarafa kul hakkıyla gitmek istemiyorum�.

Buraya bu niyetle yazıyorsam Allah benim belami versin. Öbür tarafta bana tek tek hesabını misliyle sorun bana.

Yeterli mi ?

SONSÖZ:
    Tabiki burada algoritma deneyimi olmyan kişilerin repaintin ne derece tehlikelive yanıltıcı birşey oldugunu öğrenmesini ve anlamsını beklemek size haksızlık olacaktır.

O yüzden bence deneyerek görün...
    Erhan bey bu algoritma konusuna pek girmeyim diyorum ama yolda da olsa bir kaç kelime yazayım.Eger bist 100 den veya bist sanayi hisseler inden sciyorsanız yüzde 500 Luk bir hata yapma ihtimaliniz sıfırdır.bem bizzat bu konuyu baştan beri inceliyor ve algoritma da çok iyi olan yazılımcı arkadaşlarada danisiyorum.Tv ye gelince repaint olayı konusunda haklı olabilirsiniz .ama dikkat ettiyseniz efk'ozsermaye karlılığı ve cari oranida içine katarak bir model uyguluyorum.bu ise hata payını oldukça​ düşüren bir durum.bu repaint olayini en bastan beri inceliyoruz.
    Diğer bir konuya gelirsek, benim için en can alıcı durum ozsermaye karlikigindaki değişimdir.bu rasyo bizulmadikca asla hisse ciddi düşüşler yaşamaz .yaşasa bile en öncede yukseleceklerden olur.syg. not: yolda yazmak zor oluyor yazım hatalarından dolayı kusura bakmayın.

7. Herkese selam,

Öncelikle 3 gündür Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu ve Temel Analiz 3.0 başlığı altındaki yazıları okuduğumu belirtmek isterim. DRİZM'in sitesinde TV hakkındaki yazısından buralara kadar geldim.

3-4 yıldır sinyal işleme konusunda çalıştım. Repainting denilen olgu sanırım sinyal işlemedeki nedensel ve nedensel olmayan sistemler ile alakalı. Sadece geçmişten veya şuandaki değerlerden etkilenen sistem nedenseldir. Gelecekten de etkileniyorsa nedensel değildir (repainting yapıyordur).

Bahsedilen programı test etme şansım yok. Ancak yazılanlardan anladığım kadarıyla bu program ile oluşturulan bir model için örneğin 3 ayda bir portföy yenilemesi yaparken güncellenen bedelli/bedelsiz ve temettü oranlarının geçmiş fiyatları etkilemesi sebebiyle önceki 3 aylarda seçilen portföydeki hisse senetlerinin değiştiği görülmüştür. Sonuç olarak kurulan sistem gelecekten etkilendiği için nedensel değildir.

Benim görüşüm, TV için veya fiyattan etkilenen başka bir gösterge için düzeltilmiş fiyat yerine gerçek fiyatın kullanılması ile geçmiş verilerin gelecekten etkilenmesinin önüne geçilebileceği yönündedir.

Programı kullanmadığım için forumdaki yorumlardan çıkarttığım sonuç budur. Belki sorun başka yerden de kaynaklanıyor olabilir. Yanlışım varsa beni düzeltin.

İyi günler.

8. big short

düzeltilmiş fiyattandan ibaret değil.

TV nin hesaplanma tarzında hısse fıyatı var.

Hisse fiyatı 3 ayda bir değişmiyor her gun değişiyor.

Tuşa bugun bastıgında cıkan hısse ıle yarın bastıgında cıkan hısseler değişiyor.

üstelik arada sadece 1 gunluk degısım olmasına ragmen

çünkü TV formulu fıyatla hesaplanıyor.

----human yaptıgın yontem ıyı bırsey en azından senı koruyacak bır yontem ;) umarım bu sekılde basarıya ulasırsın.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 84/214 İlkİlk ... 3474828384858694134184 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •