PDA

View Full Version : Stop - Loss

Pages : [1] 2

teknik oyuncu
17-02-2013, 13:25
Başlığın adını Türkçe ‘’zarar kes’’ koyacaktım, fakat kasvetli göründü.

teknik oyuncu
17-02-2013, 13:27
Zarar kes (stop loss) seviyesi belirleyebiliyorsak işimiz kolaylaşmaktadır.

Ya hemen işlem başlatır ve ardından zarar kes emrini veririz, bekleriz; ya da sabrederek belirlediğimiz zarar kesme seviyesine yaklaşıldığında işlem başlatır ve yine zarar kes emrini veririz (yakın stop kullanmış oluruz).

Ne kadar kaybı göze alabildiğimiz önemli bir rol oynuyor.

Ticareti tecrübe ve risk algımız ile yapıyoruz. Yani kişisellik ile herkesin farklı davranması sonucunda piyasa yönü oluşuyor.

Biz kısmen içeriden öğrenerek karar veren çok büyük sermayeyi arkadan takip etmekteyiz. Ana trendi onlar belirliyor.

Stop – loss / zarar kesmek sadece finans alanında değil, hayatın her alanında vardır. Aşk hayatında ‘’fazla naz aşık usandırır’’ derler; bu bir stop loss dur. Savaşta da kullanılabilir.

Piyasalarda milletin nereye stop yazdığı görülmeye çalışılır ve bundan stop avcılığı kavramı doğmuştur. Bazı büyük fonlar stop’ları patlatarak para kazanmayı dener.

Zarar kes kavramı küçük yatırımcıya / tacire piyasa düşerken maliyet ortalaması yapmak yerine zararda olan pozisyonu en kısa yoldan kapamayı öğretir. Aksi durumda kişi sorunu inkar ederek satmayıp egosunu tatmin etmektedir. Bu zarar cephesinde risk aramaktır, başka bir deyişle kesin kayba karşılık kumar oynamaktır. Bu çoğu yatırımcının ortak özelliğidir.

teknik oyuncu
17-02-2013, 13:38
Grafiklerle ticaret yapılırken göstergeler (indikatör) ve ağırlıklı ortalama çizgileri kullanılabilir. Ben böyle yapıyorum.

Ağırlıklı ortalamalar önemli. Göstergeler zaten ağırlıklı ortalama tabanlıdır.

5, 10, 25, 50, 100, 200 Günlük üstel ağırlıklı ortalamalar genellikle tercih edilmektedir. Tek bir adet ağırlıklı ortalama da kullanılabilir.

Gösterge olarak yüzlercesi arasından ekranımıza en uygun olanları seçeriz. Ben momentum türünde olanları tercih ediyorum. Son günlerde MACD kullanmıyorum, Stokastic göstergesine de ağırlık vermiyorum. Bunlara yeniden önem verebilirim, aslında iyi göstergelerdir. IMI (intraday momentum indeks) de uygun olabilir.

Çok kullanışlı olan ADX göstergesini de beğenmekteyim, her sistemde bulunması lazım.

Hiçbir sistem sürekli kazandırmıyor, sanırım piyasanın ruh hali sürekli değişiyor. Ancak sistemli davranmaya mecbur hissediyoruz kendimizi.

Önemli olan para yönetimidir. Kayıp ile karşılaşan işlemlerin stop loss ile kısa kesilmesi, kazandıran işlemlerin ise büyük getiri için iz süren stoplar ile takip edilmesi gerekmektedir. Buna para yönetimi diyoruz. Ben böyle diyorum.

İşin görünmeyen bir yönü de komisyonlardır. Gün içinde sıkça açılıp kapatılan işlemlerde küçük karlar elde edilirken yüksek komisyon önemli bir çıktı oluşturmaktadır. Bunu da çözmek gerekiyor. Aksi halde iş yapabilmek maalesef mümkün değil.

Bazı aracı kurumlar hisse senedinde birkaç kademe aşağıya SATIŞ emri (zarar kes) kabul etmekteler, buna zincir yöntemi ile platformları müsaade ediyor. Yani alım yaptıktan sonra mesela beş kademe aşağıya hemen satış emri yazabiliyoruz. Bunda sıkıntı yok. Hatta hisse senedi beş kademe düşerse yedi kademe aşağısına kadar ver emri verebiliyoruz. Hacim düşük ise böyle yapmak gerekebiliyor.

Bu risk alınan bir ticarettir ve sınır yoktur. Kar elde etmeye yönelik akıllıca çabalar sonuç alabilir. Bilinçli davranmak tacire büyük avantaj sağlar, analiz yapmayan bir tüccar ise ciddi sıkıntılar ile karşılaşır.

teknik oyuncu
17-02-2013, 13:46
Bu başlıkta ''takip ettiğim yatırım araçlarında'' belirlediğim stop - loss seviyelerini yazmaya çalışacağım. Bu aksi yönde kar beklentisinde olduğum anlamına gelir.

okidoki2006
17-02-2013, 13:54
kullandığımızda maliyete ulaşma şansını yada karı kaçırabiliriz buna karşın telafisi mümkün olmayan yıkımların önüne geçen harika bir sigortadır aynı zamanda

mv400
17-02-2013, 20:18
Krizlerde düşüşe yakalananlar stop loss önemini daha iyi bilirler. Bana önemini öğreten acı tecrübe ağustos 2011 şelalesiydi.

muzaffererdogan
17-02-2013, 20:24
Kolay gelsin. Başarılar.

teknik oyuncu
17-02-2013, 20:28
kullandığımızda maliyete ulaşma şansını yada karı kaçırabiliriz buna karşın telafisi mümkün olmayan yıkımların önüne geçen harika bir sigortadır aynı zamanda

Amacımız piyasada aktif olmak, piyasa hareketlerinin dışında olmamaktır. İnsani duygular nedeniyle (robot değiliz) piyasa dışında kalabiliyoruz. Bu da büyük bir zarar sayılabilir.

Stop loss seviyesi harekete geçmeyi kolaylaştırır. Nasıl olsa zarar edebileceğimiz oran baştan bellidir.

Dediğiniz gibi sigortalı hayat daha rahat. Ancak bunun bir bedeli var, adı sigorta pirimi. Ara sıra bu bedeli ödemek durumundayız.

Bu konuda piyasada konuşulan ölçüler var. Mesela paritede 40 - 50 pip stop koymak gibi. VOB30 vadelide 200 puan kullananlar var (son günlerde bu düşük kalıyor).

Ancak biz bunlara bakacağız ve kendimize uyan şekilde hareket edeceğiz.

Öncelikle nerede pozisyona gireceğimizi kestirmemiz gerekiyor, daha sonra stop - loss seviyesini derhal belirleriz. Yani olay iki aşamalıdır. Önemli olan bulunulan seviyeyi ve volatiliteyi göz önüne alarak her işleme girişte uygun bir stop loss noktası ayarlamaktır. Elbette volatiliteye uygun ve bizi sarsmayacak bir nokta olmak zorundadır.

Uygulamada bunlar daha iyi anlaşılacaktır.

gencparaci
17-02-2013, 20:33
sen stop loss yaparsın kağıt sattığın anda yukarıya gider bende buna anlam veremem ben satmazsam adamın ekmeğine yağda sürmem satmıyorum arkadaş satmıyorum stop loss yerine ortalama yapmak daha mantıklı

he-ky
17-02-2013, 20:42
Sn.Teknik Oyuncu,öncelikle detaylı teknik açıklamalarınız için teşekkür ederim.Ben,stoploss kararını verirken çoğunlukla Bolinger bandlarını
dikkate alıyorum ve genelde bolinger indikatörünü başarılı görüyorum.Ancak,yazılarınızda bolinger bandlarını çok tercih etmiyorsunuz gibi bir izlenim aldım.Yanılıyormuyum yoksa?Bu hususta, kısaca fikrinizi belirtirseniz memnun olurum.Saygılarımla

TGDTGD
17-02-2013, 21:27
Yatırımcı için çok önemli bir konudur stoploss

Hayırlı olsun..

ss66
17-02-2013, 21:52
Yanlış hatırlamıyorsam "Akıllı İşaretler" başlığında değinmişti...

Sn.Teknik Oyuncu,öncelikle detaylı teknik açıklamalarınız için teşekkür ederim.Ben,stoploss kararını verirken çoğunlukla Bolinger bandlarını
dikkate alıyorum ve genelde bolinger indikatörünü başarılı görüyorum.Ancak,yazılarınızda bolinger bandlarını çok tercih etmiyorsunuz gibi bir izlenim aldım.Yanılıyormuyum yoksa?Bu hususta, kısaca fikrinizi belirtirseniz memnun olurum.Saygılarımla

teknik oyuncu
17-02-2013, 22:35

Bolinger Band kullanmıyorum, çünkü grafik üzerinde yeterince karışık bir görüntü oluyor zaten. Ancak fırsat buldukça, akşamları bu gösterge ile hisseler taranabilir.

Sanırım band dışına çıkılınca stop loss yapıyorsunuz. Bunda başarılı sonuç alıyorsanız, siz işi çözmüşsünüz demektir. Bu bana kolay gelmiyor, bakmak lazım.

Bazı kafası çok çalışan teknik analistler de bu bandları kullanmıyorlar ve faydalı görmüyorlar.

Band boğaz yaptığında volatilite düşük demektir, band açıldığında artmıştır. Bunu gösterir. Boğaz döneminde fırtına beklenebilir ve trend başlar. Bu şekilde Bollinger Bands faydalı bir göstergedir. Ancak ben ağırlıklı ortalamalara önem vermekteyim. Daha basit çalışmak istiyorum. DMI indikatörü de benim favorim. Bütün göstergeleri kullanamayız, aralarından seçim yapar kullanırız.

Bollinger Band ile çalışırken de tek başına olmaz. Ağırlıklı ortalamalar ve ADX ile karma bir sistem kurmak daha verimli olur.

Bollinger Bands ile stop loss yapmak olayı benim kullandığım bir şey değil.

Bu bandları çok iyi kullanabiliyorsanız ve başarılı iseniz işte o zaman stop loss seviyelerine uyarak her seferinde cesaretle poz açarsınız. Stop loss sizin sigortanız olur, ama esas olan indikatörün başarısı ve sizin sağlam görüşlerinizdir. Aslında iş tamamen sizde, kendinize güveniyorsanız işte o zaman korkmadan stop loss kullanarak her zaman işlem başlatırsınız.

Başka bir kavram da her zaman sağlıklı stop loss noktası belirleyebiliyor musunuz? Bu konuda iyi iseniz, yani stoplarınız çok sık patlamıyorsa başarılısınız demektir. İşte buna güvenerek işlem başlatırsınız. Bu başlıkta bunu yapmaya çalışacağız.

he-ky
17-02-2013, 23:01
Cevabınız için teşekkür ederim,temel analizi bilmekle birlikte teknik analizden çok da anlamam,bu nedenle yazdıklarınızı ayrıca dikkate alıp grafik düzenime gerekli eklemeleri yapacağım.

teknik oyuncu
18-02-2013, 02:53
Bir parça açıklama yapmak lazım geldiğini anlıyorum. Buna çaba göstereceğim.

Kullandığımız grafik büyüklüğünde (D1, H2, M15 Vb.gibi) gördüğümüz mesafeler bizim için önemlidir. Grafik büyüdükçe stop loss mesafesi de büyük olacaktır. Bu doğaldır.

Perspektif de önemlidir. Biz istediğimiz kadar AL veya SAT kararı alalım eğer son 150 barı içeren dönemde piyasa belli destek ve direnç mevzileri yapmışsa bu perspektif çok etkili olmaktadır. 50 pip aşağıda güçlü destekler varsa SAT kararını sadece 50 pip için alıyoruz demektir. Ormandaki hayvanlar bile bir saldırıya geçmeden önce buna değer mi diye düşünmektedir.

Bir çok açıdan bakılabilir. Temel analiz de yapılabilir. Sonuçta perspektif ve sistem sinyalleri görüldükten sonra kullandığımız grafik büyüklüğü ölçeğinde stop loss koyabiliyorsak işlem başlatabiliriz. Yani hesaplı risk alabiliriz. Biz hepimiz bir yıl ve üzeri, hatta beş yıl için kağıt almıyorsak spekülasyon yapıyoruz demektir.

Ben paritede işlem başlatırken sabit bir stop loss noktası kullanırsam (örneğin her işlem için 50 pip) bu benim işime gelir mi? Bunu sistemde test etmem gerekir. Üç defa stop olursam daha büyük stop loss koymam gerektiğini anlarım, bu bir tecrübedir.

Öte yandan 15 dakikalık grafikte kullanacağım stop loss mesafesi ile dört saatlik grafikteki aynı olmaz.

Hem ben sıfır risk ile işlem başlatmak isterim, sonuçta para kaybetmek için işlem başlatmıyorum. Ancak sıfır risk mümkün olamıyor.

Bu durumda hem risk almak, hem de riski minumum seviyede tutmak isterim. Sadece grafik büyüklüğüne göre farklılaşan sabit değil, aynı grafikteki birçok işlemde dahi farklı büyüklüklerde stop loss kullanmam gerekir. Piyasanın ruh hali sürekli değişmekte, bir belirsizlik ve akış hali içindedir.

Yine de işi bir mantığa dayandırmak gerekiyor; hep farklı, ama karakterize belirleme yapmak lazım. Yapamadığımız yerde ise mesela paritede 50 pip stop koyar bekleriz.

Stop loss noktasının gerçekten çok yakın sayılabilecek yerde olması, fakat stop olunmaması gerekmektedir. Başarılı bir ticaretin özelliği budur. Ancak stop olunca da üzülmeye vaktimiz yoktur, bu işin doğasında vardır. Doğadaki herhangi bir kurt grubu geyiklere karşı her on saldırıda bir kez başarılı olmaktadır. Bu da masada kalmak için onlara yetiyor.

i-ked
18-02-2013, 03:43

Hayırlı olsun, 5 yılda kazanamadığım bir özellik, umarım sizin katkınızla edinirim artık stop loss disiplinini
%50ye düşmedikçe satmıyorum :)

teknik oyuncu
18-02-2013, 08:28
Hayırlı olsun, 5 yılda kazanamadığım bir özellik, umarım sizin katkınızla edinirim artık stop loss disiplinini
%50ye düşmedikçe satmıyorum :)

%50 düşmedikçe almıyorum deseniz daha iyi olurdu.

Daha da iyisi aşağıda,

%50 düşmedikçe almıyorum ve aldıktan sonra hemen sonra %25 aşağıya stop - loss emri planlıyorum.

(Bu strateji son bir yıl içerisinde gördüğü en yüksek tepeden %50 aşağıda ise mal almayı planlamıştır).

Umarım katkım olur, demek ki bu konuda ihtiyaç varmış.

teknik oyuncu
18-02-2013, 17:33
Bu sabah işlerim vardı dışarıya çıkmıştım, arabanın muayenesini de yaptırdım akşamı bulduk. Hava da bir hayli soğuktu. Şimdi ekranı henüz açıyorum.

İlk seans vadeli kontratta 97.000 den kısa poz açma imkanı varmış.

teknik oyuncu
18-02-2013, 18:32
PETROL'de 2H grafikte 118.00 stop loss olmak üzere 117.50 kademesinde KISA poz açılabilir. Ben bunu denemek istiyorum.

Ancak oldukça yatay ve sakin bir durumda, birkaç günden beri sık aralıklarla karışık sinyaller gelmekte ve bu sinyaller akabinde yok olmaktadır. Tam olarak emin değilim, ama stop mesafesi yakın olduğu için ve yatay trendin yorulduğunu varsayarak hareket ediyorum.

Daha geniş bir stop loss kullanmak gerekmez, iş olursa olsun; pozisyon bizi fazla heyecanlandıramıyor. Diğer bir kritik nokta da 16:00 barı henüz kapanış yapmadı.

teknik oyuncu
18-02-2013, 19:21
ALTIN'da 2H grafikte saat 16:00 barına istinaden 1615.00 stop loss olmak üzere 1608.00 kademesinden KISA poz açılabilir. Ya da stop loss noktasına biraz yaklaşabilirse oradan da yapılabilir. Ben bunu da denemek istiyorum.

Hepimizin malumu ALTIN çok düştü, satışın ne kadar cazip olduğu tartışmalıdır.

Duygusal değil mekanik olarak davranmayı tercih ettim. Altın zayıftır ve şahsen bir stop loss noktası yakaladım. Gerisi piyasaya kalmış bir şey.

D1 grafikte bugün ALTIN düşme yapmadı, takip edeceğim.

teknik oyuncu
18-02-2013, 19:37
Borsa'da volatilite yok görünüyor. Çok kısa mesafeli işler kağıt bazında düşünülebilir. Yine uygun stop loss yeri görebilirsek bakacağım.

sixroads
18-02-2013, 19:47
Guzel konu devami da gelir insallah. sahsen su kontratlarla islem yapmayi uzun zamandir dusunuyorudum ama yabanci geldiginden bir turlu cesaret edemiyordum. ALTIN da bir kac deneme yapmak istiyorum ama bakalim... biraz daha okuyalim ogrenelim bakalim.

sacrosanct
18-02-2013, 20:03
Yine yerinde ve güzel bir topic başlatmışsınız hocam. Tebrikler.

Yukarıdaki yazılarınızda belirtmişsiniz ve kısa örnekler vererek akıcı anlatmışsınız. Ama grafiğe baktığımızda sizin kullandığınız indikatörleri kullanamadığımdan dolayı sizin öğretmeye çalıştığınız teknikleri anlamakta güçlük çekiyorum. Mesela bir adx kullanamıyorum. Hareketli ortalamaları küçük grafiklerde göremiyorum sadece seanslık, günlük ve haftalık grafiklerde ağırlıklı ortalamalar mevcut onuda finnet tarzı seans sonu görebileceğim grafikten görüyorum. Gerçi işlemlerimiz sizin gibi hızlı olamıyor. Aynı yukarıda dediğiniz gibi daha orta vadeli düşünen bir çerçevede yapmaya çalışıyorum işlemleri.

Ama sizden öğrendiklerimi uygulayarakta kısa vadeli işlemler yapmaya çalışıyorum son zamanlarda. Mesela hocam buraya grafik paylaşsak o grafikte indikatörlerin durumuna göre, çizdiğimiz çizgilere göre size sorular sorsak stop lass'la ilgili nasıl olur ?

vexcor
18-02-2013, 22:31
aşağıdaki mesajı forumda mesaj kirliliği olmasın diye özelden atmak istedim ama mesaj kutunuz limiti geçmiş sanırım. kusura bakmayın.

sayın teknik oyuncu

başlatmış olduğunuz konu için size teşekkür eder yazılarınızı ilgiyle takip ettiğimi belirtmek isterim

kolaylıklar dilerim
saygılar

teknik oyuncu
18-02-2013, 23:10
Yine yerinde ve güzel bir topic başlatmışsınız hocam. Tebrikler.

Yukarıdaki yazılarınızda belirtmişsiniz ve kısa örnekler vererek akıcı anlatmışsınız. Ama grafiğe baktığımızda sizin kullandığınız indikatörleri kullanamadığımdan dolayı sizin öğretmeye çalıştığınız teknikleri anlamakta güçlük çekiyorum. Mesela bir adx kullanamıyorum. Hareketli ortalamaları küçük grafiklerde göremiyorum sadece seanslık, günlük ve haftalık grafiklerde ağırlıklı ortalamalar mevcut onuda finnet tarzı seans sonu görebileceğim grafikten görüyorum. Gerçi işlemlerimiz sizin gibi hızlı olamıyor. Aynı yukarıda dediğiniz gibi daha orta vadeli düşünen bir çerçevede yapmaya çalışıyorum işlemleri.

Ama sizden öğrendiklerimi uygulayarakta kısa vadeli işlemler yapmaya çalışıyorum son zamanlarda. Mesela hocam buraya grafik paylaşsak o grafikte indikatörlerin durumuna göre, çizdiğimiz çizgilere göre size sorular sorsak stop lass'la ilgili nasıl olur ?

Sayın sacrosant ilgine teşekkür ederim. Bilmeni isterim ki bu işi yorulmadan, sakince yapmam lazım. Konsantrasyon olması lazım. Anlatım faslını geçirdik, bundan sonra elimden geldiği kadarıyla değerlendirmelerimi dalga dönüşlerindeki sinyalleri yazacağım.

Eğitim maksadıyla burada fazla bir şey yapmak mümkün değil. Arada sırada eğitim anlamında yazı yazıyorum. Sorulardan önce benim belirttiğim işlemlere bakarsanız benzer davranabilirsiniz. Ara sıra grafik de koyarım, ama herkesin kullandığı platform farklı, dediğiniz gibi göstergeler de farklı.

Siz çok okumadan altyapıyı sağlamlaştırmadan bazı şeyleri anlamakta zorlanabilirsiniz, tabii bunu ben bilemiyorum, fakat tahmin etmekteyim.

Herkesin teknik analiz bilgi seviyesini de bilemediğim için ortalığa bir şeyler yazamam. Zaten her ay farklı göstergeler kullanmaktayız, ancak ağırlıklı ortalamalara biraz daha fazla önem verin diyorum, favori göstergelerimi belirtiyorum.

Mesela çok eskilerde 7/22 günlük ortalamalar meşhurdu. 7 ortalama 22 ortalamayı günlük grafik üzerinde yukarıya kesince AL sinyali kabul edilirdi. İşte size basit bir sistem. Siz deneme yanılma yolu ile başka sayılar kullanabilirsiniz. Alım yeri itibariyle de makul bir stop loss seviyesi koyarak para yönetimi yapabilirsiniz. Bunu becerebilirsiniz.

Benim örneklere de bakarak belki benden daha iyi bir tüccar olabilirsiniz, çünkü kendi potansiyelinizin üzerine benden de bir şeyler koyacaksınız. Bu işte sınır yoktur, her türlü bilgi internet ortamında vardır. Sadece kişisel yorumlar farklı olur, ben kendime göre yorumlar yapmaktayım, bunu izah et desen kelimeler ile ifade edemez.

Zaten net bir şekilde risksiz ve sürekli kazancı garanti eden sistem icat etsem burada belki açıklamazdım. Siz bulsanız siz de stratejik bir sır olarak saklardınız. Herkes bilince o sistem artık çalışmaz. Piyasa sürekli akış içerisinde olduğu için sistemler sürekli olamıyor.

sacrosanct
19-02-2013, 01:02
Sayın sacrosant ilgine teşekkür ederim. Bilmeni isterim ki bu işi yorulmadan, sakince yapmam lazım. Konsantrasyon olması lazım. Anlatım faslını geçirdik, bundan sonra elimden geldiği kadarıyla değerlendirmelerimi dalga dönüşlerindeki sinyalleri yazacağım.

Eğitim maksadıyla burada fazla bir şey yapmak mümkün değil. Arada sırada eğitim anlamında yazı yazıyorum. Sorulardan önce benim belirttiğim işlemlere bakarsanız benzer davranabilirsiniz. Ara sıra grafik de koyarım, ama herkesin kullandığı platform farklı, dediğiniz gibi göstergeler de farklı.

Siz çok okumadan altyapıyı sağlamlaştırmadan bazı şeyleri anlamakta zorlanabilirsiniz, tabii bunu ben bilemiyorum, fakat tahmin etmekteyim.

Herkesin teknik analiz bilgi seviyesini de bilemediğim için ortalığa bir şeyler yazamam. Zaten her ay farklı göstergeler kullanmaktayız, ancak ağırlıklı ortalamalara biraz daha fazla önem verin diyorum, favori göstergelerimi belirtiyorum.

Mesela çok eskilerde 7/22 günlük ortalamalar meşhurdu. 7 ortalama 22 ortalamayı günlük grafik üzerinde yukarıya kesince AL sinyali kabul edilirdi. İşte size basit bir sistem. Siz deneme yanılma yolu ile başka sayılar kullanabilirsiniz. Alım yeri itibariyle de makul bir stop loss seviyesi koyarak para yönetimi yapabilirsiniz. Bunu becerebilirsiniz.

Benim örneklere de bakarak belki benden daha iyi bir tüccar olabilirsiniz, çünkü kendi potansiyelinizin üzerine benden de bir şeyler koyacaksınız. Bu işte sınır yoktur, her türlü bilgi internet ortamında vardır. Sadece kişisel yorumlar farklı olur, ben kendime göre yorumlar yapmaktayım, bunu izah et desen kelimeler ile ifade edemez.

Zaten net bir şekilde risksiz ve sürekli kazancı garanti eden sistem icat etsem burada belki açıklamazdım. Siz bulsanız siz de stratejik bir sır olarak saklardınız. Herkes bilince o sistem artık çalışmaz. Piyasa sürekli akış içerisinde olduğu için sistemler sürekli olamıyor.

Söylediklerinize tamamen katılıyorum hocam.

Dediğiniz gibi her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. En işlevli ve en basiti kullanmak gerekiyor.

Haklısınız hareketli ortalamalar konusunun üstüne durmak gerekiyor. Ben genelde macd, rsi, bolinger bandı ve bazende dı+ kullanıyorum.

Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

ENGİN03
19-02-2013, 01:09
hayırlı olsun topik

Yalicapkini
19-02-2013, 01:30
Topic hayirli olsun, umuyorum biz de stop loss disiplinini kazaniriz tecrubelerinizden istifade ederek...

beyaz63
19-02-2013, 06:13

Yeni topiginiz hayirli olsun. Umarim herkes bu konudaki tavsiyelerinizi uygulayabilir. Ky'nin zarar etmesinin temel sebeplerinden biri stop-loss belirlememesi veya uygulamamasi diye dusunuyorum.

teknik oyuncu
19-02-2013, 11:13
Bu başlık için hayırlı olmasını dileyenlere teşekkür etmek istiyorum. Umarım yatırımcılardan bir kısmı benim elimden artık stop loss kullanmaya başlar.

Herkese bol kazanç dilerim.

Aradan bir ay kadar süre geçtikten sonra her yatırım aracı için ne kadalık bir stop loss koyduğumuzun istatistiğine bakarız. Böylece herkes için prensip olabilecek değerler ortaya çıkabilir.

Mesela GARAN hisse senedinde H2 grafikte beş kademe ile on kademe arasında stop loss değerlerimiz çıkarsa genel olarak işlemlerde baştan belirlenen sabit bir rakam kullanılabilir.

Bu şekilde bir düşünce bende doğdu. Küçük yatırımcı için rehber rakamlar olur.

Daha önemlisi hangi noktada işlem başlatacağımız konusudur. Piyasanın akışına göre tepe ya da dipte işlem başlatıyoruz, işte o noktada varsa makul bir stop loss yeri biz bu işlem başlatma işini daha istekli / korkmadan yaparız.

İşlem başlatma konusunda perspektif de önemlidir. Bunu göz ardı ettiğimizde hatalı işlem başlatabiliriz ve stop olma riskimiz yüksek olur. Bulunduğumuz seviye ve en son 150 barlık dönemdeki destek ve dirençler genel perspektifi oluşturmaktadır. Ben böyle bir kriter koydum.

sempati
19-02-2013, 14:37
Merhabalar ,

http://img515.imageshack.us/img515/8718/eregli.png (http://imageshack.us/photo/my-images/515/eregli.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Eregli , ağustostan beri ilk kez trendin altında seanslık kapanış yaptı 2.34 stop ile 2.32'den satış yapılabilir gibi görünüyor.

sempati
19-02-2013, 14:45
http://img706.imageshack.us/img706/7626/ykredi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/706/ykredi.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

5.14 stop ile satmayı düşünürdüm ama çok net pozitif uyumsuzluk var ...
Yükseliceği düşünülüyor ise 5.10 stopla alınabilir .

dostefem
19-02-2013, 14:54
yeni topiginiz hayirli olsun. Umarim herkes bu konudaki tavsiyelerinizi uygulayabilir. Ky'nin zarar etmesinin temel sebeplerinden biri stop-loss belirlememesi veya uygulamamasi diye dusunuyorum.

aynen katılıyorum. Inşallah istifade ederiz.

Ilminin zekatını paylaşanlara teşekkür ediyorum hep beraber zararsız kazaçlara inşallah

teknik oyuncu
19-02-2013, 15:33
Öğlen dışarıya çıkmıştım, biraz işim uzun sürdü. Vadeli kontrat yirmi dakika içerisinde hem 96.000, hem de 98.000 seviyelerini görmüş.

Günlük oynama 2500 puan kadar olabiliyor, bu da son günlerde stop yazmayı zorlaştıran bir durum.

teknik oyuncu
19-02-2013, 16:05
M20 Grafik saat 14:00 barı ile AL sinyali verdi. 78.500 Seviyesi direnç ve yatay görünüm hakim duruyor.

teknik oyuncu
19-02-2013, 17:37
IMKB30 da 500 puan stop loss olmak üzere ALIM denenebilir.

Uygun araç ise OZDDM varantı ve stop - loss 5 kademe yapıyor. Şu an fiyat 0.65 - 0.66, stop loss 0.61 seviyesi olabilir.

teknik oyuncu
19-02-2013, 18:07
IMKB100 de hiç olmazsa 78.500 üzerinde kapatmamız lazım. Bakalım bu yönde çaba olacak mı? Stop loss 77.900 olabilir.

78.500 aşılırsa yarın bir şeyler olabilir, 79.500 denenebilir diye düşünüyorum. Elbette bir ayı aniden çıkıp ortalığı karıştırabilir de.

teknik oyuncu
19-02-2013, 18:29
Hiçbir şey olmadı ölmüş eşek gibi kapattık.

refaba
19-02-2013, 18:36
Dışarısı yine rekor tazeliyor,biz ise düşmeye devam etmek için çırpınıyoruz,dışarısı iyiyken yükselmeyen borsa dışarının düşmesiylen sanırım soluğu eski sanal tepe noktası ve destek noktası 71,700 cıvarına inmeden bu borsadan bir halt olmayacağa benziyor.

refaba
19-02-2013, 18:41
IMKB100 de hiç olmazsa 78.500 üzerinde kapatmamız lazım. Bakalım bu yönde çaba olacak mı? Stop loss 77.900 olabilir.

78.500 aşılırsa yarın bir şeyler olabilir, 79.500 denenebilir diye düşünüyorum. Elbette bir ayı aniden çıkıp ortalığı karıştırabilir de.

Dünyada ayı çok,inlerinde sessizce duruyorlar,sonra pat ortaya çıkarak aniden basıyor yaygarayı...Zaten yaygara ayına giriyoruz,önümüz mart ayı dert ayı.:)

economy
20-02-2013, 02:25

Sayın teknik oyuncu ilk önce böyle bir topic açtığın için tebrik ediyorum seni.cevabını çok merak ettiğim bir sorum var ve her köşede bizi ters köşe yapan bir sorun aslında bu.
Şimdi örnek verecek olursak deniyorki imkb 100 de 76500 seviyesi çok kritik bir destek ve stop-loss seviyesidir.Bu seviye bizimde kafamıza yatıyor ve diyoruzki tamam benim stop-loss seviyem 76500.yalnız öyle oluyorki gün içinde imkb 76500 seviyesini aşağı kırıyor tamam diyoruz stop-loss çalıştıralım satıyoruz elimizdekileri.Ama endeks örneğin aynı gün 75700-75800 sevilerine kadar geliyor gün içi öyle bir dalgalanma oluyorki kapanışı 76500 seviyesinin üstünde yapıyor.O zaman biz elimizdeki hisseleri stop-loss çalıştırdığımız için satmış oluyoruz.
Şimdi bu sorunla ilgili ne yapabiliriz.sizin çözüm önerileriniz nelerdir.Saygılar.

i-ked
20-02-2013, 04:23
Hiçbir şey olmadı ölmüş eşek gibi kapattık.

Bu kez becerdim galiba
X hissesini 12 kademe aşağıdan stoploss yapıp, Y hissesi aldım aynı paraya ertesi gün 18 kademe artınca sattım :) X ise hala X yani aynı fiyatında dolanıyor.

Zaten en çok buna, bu patron kağıtlarının üzerindeki baskıya kızıyorum. Bir kere almış bulunduk, düş babam düş, maliyeti düşürmek için alım yapıyorum dibin dibi hala düşüyor hatta bir tane gözaltına alınıyor 3 günde %50 daha içeri giriyorum.

Stop-loss her zaman lazım.

beyaz63
20-02-2013, 04:45
Sayın teknik oyuncu ilk önce böyle bir topic açtığın için tebrik ediyorum seni.cevabını çok merak ettiğim bir sorum var ve her köşede bizi ters köşe yapan bir sorun aslında bu.
Şimdi örnek verecek olursak deniyorki imkb 100 de 76500 seviyesi çok kritik bir destek ve stop-loss seviyesidir.Bu seviye bizimde kafamıza yatıyor ve diyoruzki tamam benim stop-loss seviyem 76500.yalnız öyle oluyorki gün içinde imkb 76500 seviyesini aşağı kırıyor tamam diyoruz stop-loss çalıştıralım satıyoruz elimizdekileri.Ama endeks örneğin aynı gün 75700-75800 sevilerine kadar geliyor gün içi öyle bir dalgalanma oluyorki kapanışı 76500 seviyesinin üstünde yapıyor.O zaman biz elimizdeki hisseleri stop-loss çalıştırdığımız için satmış oluyoruz.
Şimdi bu sorunla ilgili ne yapabiliriz.sizin çözüm önerileriniz nelerdir.Saygılar.

Imkb 100 76500 stop loss dendigi zaman, ben gunluk kapanis 76500 olursa seklinde anliyorum sayin economy. Sayin teknik oyuncu daha iyi aciklar.

teknik oyuncu
20-02-2013, 11:05
Bu kez becerdim galiba
X hissesini 12 kademe aşağıdan stoploss yapıp, Y hissesi aldım aynı paraya ertesi gün 18 kademe artınca sattım :) X ise hala X yani aynı fiyatında dolanıyor.

Zaten en çok buna, bu patron kağıtlarının üzerindeki baskıya kızıyorum. Bir kere almış bulunduk, düş babam düş, maliyeti düşürmek için alım yapıyorum dibin dibi hala düşüyor hatta bir tane gözaltına alınıyor 3 günde %50 daha içeri giriyorum.

Stop-loss her zaman lazım.

Imkb 100 76500 stop loss dendigi zaman, ben gunluk kapanis 76500 olursa seklinde anliyorum sayin economy. Sayin teknik oyuncu daha iyi aciklar.

Biz herkesi bir şeyler biliyor sanıyoruz, fakat o kadar farklı bilgilenme düzeyinde yatırımcı var ki. Bu da doğal. Ayrıca herkes bir şeyler öğrenince her şeyi bildiğini ve piyasayı çözdüğünü sanabiliyor.

Ben dahi piyasayı sihirli bir formül ile çözebilmiş değilim ve yeni bir yayın veya video ile karşılaşırsam onu okuyor, izliyorum. Bu hafta çalıştığımız sistem, gelecek hafta çare olamayınca değiştirebiliyoruz, çünkü piyasa nasıl çalıştığının anlaşıldığını fark ederek derhal tarz değiştiriyor.

Ekran başında iken gördüğümüz çubuk / mum grafikler de kafamızı allak bullak etmektedir. Başlangıçta aldığımız çok isabetli bir karar olabilir. Pozisyon açmışızdır, stop loss yerimiz bellidir. Pozisyon ya kazanacak, ya da stop edecektir. Kaybımıza karşılık en az 3-5 misli kazanç umarız.

Ancak daha sonra çubuk hareketleri bizi etkilemeye başlar. Piyasada yükseliş gecikiyorsa sinirlerimiz de gerilir. Kanımız farklı akar damarlarımızda ve kalp çarpma sayımız da değişir. Gel de bu duruma dayan. İnsani duygular, korku, heyecan, karı kaptırmama, zararı kabullenmeme gibi faktörler kafamızda at koşturmaya başlar.

Halbuki başlangıçta sakin kafa ile isabetli bir karar almışızdır ve sabırla beklememiz gerekmektedir. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz. Duygular yatırım kararımızı bozar ve bize yanlış yaptırır. Ya stop kararımızı uygulamayız, ya da sonucu beklemeden erkenden satıp çıkarız. Hatta zararın üzerine yeni alım da yaparak adeta yangına benzin dökeriz.

Seçkin bir grup yatırımcı bu dürtülere direnmeyi başarabilirken, yatırımcıların büyük bölümü plana uyamaz.

Bu duruma çözüm olarak ne önerirsin sorusunu soranlara LINE grafik kullanmalarını bir seçenek olarak sunabilirim. Çünkü sadece tek bir noktaya bakılmakta bar veya mum genişliği etkilememektedir.

Bir yatırımcı (Jack Schwager) demiş ki: Zarar etmekten korkamazsınız. Bu işte başarılı olan insanlar, para kaybetmeyi göze alan kişilerdir.

Başka bir çözüm de TV.lere çıkıp ahkam kesen koca kafaları dinlememektir. Çünkü onlar üzerimizde otorite etkisi kurarlar ve bizi en son yatırım modasına sokarlar. Halbuki biz herkesin tersine koşmalıyız.

George Saroz diyor ki: Açık ve net olana itibar etmeyerek ve beklenmeyen üzerine bahse girerek para kazanılır.

Stop - Loss kullanmanın amacı büyük zarardan kaçınmaktır.

Fiyatlara daha çok bakan tacirler daha çok yanılabilir, çünkü bizler volatiliteye duyarlıyız. Fiyatlara baktıkça risk görüyoruz ve bu da bizi riskten kaçınma davranışı sergilemeye itmektedir. Ne kadar çok bakarsak, o kadar çok geri bildirime maruz kalıp uzağı göremiyoruz. Negatif fiyat değişikliklerini özellikle daha çok görüyoruz.

bayceliski
20-02-2013, 12:13
çok yolu var bu senedin ama bu kadar göstere göstere gidermi bilmiyorum...
belki Cüneyt abibu konuda fikrini paylaşır
ilk defa olmuyor senedi beğeniyorum çokhoşuma gidiyor grafik alacağım diyorum bekliyorum bazen bir aşağı destekden almayı bazen hareketin tam başlamasını ama her iki durumdada elim kolum bağlanıyor sanki...
altdesteğedüşünce ya dahada düşerse diyorum hareket başlarsa ya boğa tuzağıysa diyorum(tabii almamış olmanın kuyruk acısıda bunaetken sanırım)
nasipten ötesi yok o ayrı meselede burda benim olgunlaşmamışyatırımcılığımın etkisi var sanırım....
üstadlar bu açmazasizne dersiniz?

Sayın Earner in topiğindeki paylaşımımdan alıntıdır
sizinde fikrinizi almak isterim...

teknik oyuncu
20-02-2013, 16:40
Öğlen öncesi evde elektrikler kesildi, dışarıya çıktım ve ancak dönebildim.

teknik oyuncu
21-02-2013, 14:22
Sabah MATRİKS'im dondu, onunla uğraştım, yeniden grafikleri oluşturdum. Sonra da dışarıya çıkmıştım,yemek de olunca ekrana yeni geçtim. Bakalım bugün ne yapabiliriz? Bir şeyler bulabilir miyiz?

Akşam saat 14:00 de yine dışarıya çıkmam lazım, şimdiden belirteyim.

teknik oyuncu
21-02-2013, 14:41
Sayın Earner in topiğindeki paylaşımımdan alıntıdır
sizinde fikrinizi almak isterim...

Bahsettiğiniz arkadaşın durumu hepimizin başındadır. Büyük fonları yönetenler de inanın aynı stresi yaşamakta. Para kazandıkları bir sistem kurmuşlar ise paranın miktarına bakmıyorlar, yılda %5 kazandırmışlar ise kendilerini başarılı sayıyorlar. Fonu devlet tahviline yatırıyorlar, gelen aylık faiz karı ile biraz risk alıyorlar. Daha iyi kazandıralım demeye korkuyorlar.

Belli kağıtlara girdiklerinde para gücü ile kağıdı götürüyorlar, çok şey bildiklerinden ya da önemli analiz yaptıklarından değil. Hatta opsiyon gibi işlere bilmediklerinden kolay kolay girmiyorlar. Nasıl olsa biraz kazanıyoruz, daha fazlasına ne gerek var havasındalar.

Siz hiç %50 kazandıran fon gördünüz mü? Adamlar %50 kazandırsın ve kazancın %10 kadarını alsın ben paramı teslim eder keyfime bakarım, fakat bunu yapamıyorlar.

Siz küçük yatırımcı olarak kendi strateji ve taktiklerinize güvenmek durumundasınız. Bunun için ne kadar basit ve kaybettirmeyen bir sistem uygularsanız o kadar rahat edersiniz.

Bütün dünyada Ruslar, Japonlar, Amerikalılar, İngilizler, Yunanlılar, Türkler spekülasyon yapıyoruz ve hepimiz de aynı durumdayız. Ben Türklerin bu konuda iyi olmasını istiyorum ve bunun için de devletin birtakım eğitim programları yürütmesinden yanayım. Mesela lise düzeyinde bu işler öğrencilere öğretilmelidir. Ağaç yaş iken eğitilir, diyoruz.

Daha önce de yazdım kendinize göre bir sistem kurmalı ve onu test ederek aksayan yönlerini tedavi etmelisiniz. Bu size güven verecektir. Para yönetimi ile de işi götürmelisiniz.

Konuya ait kitap okumak, video izlemek, dinlemek işe yarar. Bir şeyi yapıyorsan en iyisini yapmak amaç olmalıdır.

İyi bir aracı kurum, iyi bir panel / platform, düşük komisyonlar hep destekleyici rol oynar.

Bu iş aynı zamanda cesaretli adamların yapacağı bir iştir. Cesur olun.

teknik oyuncu
21-02-2013, 15:22
Yatay bir görünüm var bugün Biraz aşağıya kayılacak olursa deneme yapılabilir. Kontratta 97.650 stop loss olmak üzere KISA poz denenebilir. Ancak yön tayini yapamıyorum. Her iki yöne de gün içi hamle olabilir.

97.650 Aşılırsa UZUN denenebilir. Stop loss 97.300 olur.

teknik oyuncu
21-02-2013, 15:58
Son beş gün hep ikinci seans yukarıya hareket oluyordu, bugün ne olacak ben de merak ediyorum.

teknik oyuncu
21-02-2013, 16:35
Kısa pozisyonum iyi çalıştı. Dışarıya çıkacağım için kapatmak durumundayım

mv400
21-02-2013, 19:27
Bugünkü düşüş biraz abartılı olmadı mı, bana öyle geldi.

teknik oyuncu
21-02-2013, 23:10
Piyasa yatay bir bant yapıyor olabilir. Böyle bir ihtimal var. Yatay bantların özelliği vardır. Başka yerde duyamayacağınız bu özelliği daha önce de açıklamıştım. Tekrar ediyorum.

Yatay bant içerisinde kah aşağıya, kah yukarıya yüksek hacim ve geniş dağılımla hareketler olabilir.

Piyasa bant içerisinde yükselirken çok güçlü imiş gibi imaj yaratır, ''ne kadar güçlü piyasa'' deriz. Düşerken ise çok zayıf bir piyasa bulunduğumuzu bize hissettirebilir. Hatta çok büyük hacimli bant içi tek bir günlük hareketler olabiliyor.

Bugün böyle bir gün olabilir. Eğer öyle ise yarın küçük bir düşüşten sonra toparlanma gelebilir, ya da doğrudan biraz yüksek açılabiliriz.

Elbette bir kırılma da yaşanabilir, bant ilelebet devam etmeyecektir, bu nedenle çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü boğaların stop loss ları kırılma halinde çalışabilir.

teknik oyuncu
21-02-2013, 23:30
ERDEMİR haftalık grafikte görünüme bakalım.

2.00 TL seviyesinin altında ALIM geliyor. Demek temel olarak ucuz gördükleri yerler orası. 2.75 Seviyesine ulaşıldığında ise piyasa SATIŞ yapıyor.

Bu artık öğrenilmiş durumda, ifşa oldu diyebiliriz.

Sarı renkli 50 günlük ortalama çizgisinden fazla uzaklaşmıyoruz, çizgi yatay trendi göstermektedir.

Çizginin üzerine çıkıldığında kağıt alıp başını gidiyor, altına inildiğinde ise salıveriyor. 50 EMA'nın destek vazifesi gördüğü de oluyor.

Momentum tekrar 100 çizgisinin altına inmiş, 80 leri görmesini beklemek mantıklı olabilir. Üç kez oradan dönmüş.

http://img708.imageshack.us/img708/2738/erdemr.png

50promil
22-02-2013, 00:09
teknik oyuncu

merhaba size birşey soracağım.uzun zamandır cevap aradığım ama bulamadığım birşey.nasıl ulaşabilirim?özel mesaj çalışmıyor.

teknik oyuncu
22-02-2013, 08:17
merhaba size birşey soracağım.uzun zamandır cevap aradığım ama bulamadığım birşey.nasıl ulaşabilirim?özel mesaj çalışmıyor.Özel mesajlarda yer açtım, çok önemli ise sorabilirsiniz.

50promil
22-02-2013, 12:42
Özel mesajlarda yer açtım, çok önemli ise sorabilirsiniz.

alaka için teşekkür ederim.benim için önemli bir konu açıkcası.uzun zamandır.cevap arıyordum ama bulamıyordum.belki siz ilgilenmiyorsunuz ama yönlendirebilirsiniz

teknik oyuncu
22-02-2013, 13:55
Bugün bazı telefon görüşmeleri nedeniyle piyasayı izleyemedim, zayıflama var sanırım.

fatmerzz
22-02-2013, 15:25
üstat yıllardır sizi takip ederim aselsan hakkında hiç yorum yapmadınız.fiyat ve duruşuyla göze batıyor gibi şu anki fiyatından uzun vadeli biriktirmeye uygunmu? Sizin gözünüzden aselsan nasıl zamanınız olursa bakabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler

teknik oyuncu
22-02-2013, 16:42
Stop - Loss 93.00 olmak üzere USDJPY parite çiftinde UZUN pozisyon denenebilir. Bir ayı boğa savaşı yaşanıyor iki haftadan beri. Yeniden bir ralli başlayacak ise içinde olmak lazım. Savaş uzarsa sıkıntılı olur.

i-ked
22-02-2013, 18:20
1 senede kazanılanlar yine uçtuuuuu
1 e aldığımı 1,02-1,03ten satarım ama 0,85e düşse yükselecek umuduyla satmam. Ne zaman satarım 0,50-0,60da lanet ederek

teknik oyuncu
22-02-2013, 19:03
Endeks grafiği üzerine 200 günlük üstel ortalama koydum. Büyük fonlar buna bakarlar, onlar için çok önemlidir.

IMKB100 de 71.000 seviyesi yapıyor.

Şu an 100 günlük ortalamadayız, fakat alıcı çıkmadığından destek olması şüpheli görünüyor. Bir sonra 200 günlük devreye girecek, çit orada. Herkes alım için orayı bekliyor.

50 Günlük ortalama kırılınca SAT sinyali almış oluyoruz. Tekrar üzerine çıkıp yırtamadık.

teknik oyuncu
22-02-2013, 20:43
Gün içi volatilite çok yüksek Kontratta 2000 - 2500 puan oynaklık oluyor, hatta sadece 15 dakika içerisinde önce 96.000, sonra 98.000 görülüyor.

Üstelik bunlar çok düşük hacimlerle olmaktadır.

Araya iyi niyetle girmeye kalksanız 2000 puan stop loss yazmak kolay olmadığına göre ezilmek garanti oluyor. Kazara bir ucundan yakalamış olsanız dahi karın yarısına stop loss koymadan pozisyonda oturmaya izin yok.

Realizasyonu öyle sert yaptılar ki, millete satma fırsatı vermemeye özen gösterdiler. Bankalar hakkında merkez bankası tarafından yapılan açıklamalar da adamların ekmeğine yağ sürdü. Bankalardaki belirsizlikler şimdi alımların önündeki en büyük engel ve hemen kalkacağa da benzemiyor.

Ancak fiyatlar gereğinden fazla düşerse birileri o zaman nazlanarak gelip alım yaparlar. Elbette borsa bu her şey olması beklenir, ama yeniden aynı açı ile yükselmemiz kolay görünmüyor. Her yükselişi satış fırsatı olarak kullanıyor spekülatör. İşini de iyi yapıyor.

İyi hisseleri diplerden alıp tutanlar rahat edeceklerdir. Bilançolara bakmak lazım. TURKCELL, TEKNOSA, ERDEMİR gibi kağıtlar düşünülebilir, daha başkaları da olabilir. Ancak bankaları da takip etmek lazım, onlar tamamen spekülatif hareket ediyor.

cicibebe
22-02-2013, 20:50
Aslında tahta yapıcı sizin avatarı görse o kağıdı düşürmeyi aklına getirmez aksine kanatlandırır.Bu işin latife kısmı, Allah herkese bol kazanç versin
1 senede kazanılanlar yine uçtuuuuu
1 e aldığımı 1,02-1,03ten satarım ama 0,85e düşse yükselecek umuduyla satmam. Ne zaman satarım 0,50-0,60da lanet ederek

Penguen
22-02-2013, 20:53
Sn. Teknik Oyuncu,

Hisse.Net'te açtığınız 14 ncü başlık hayırlı olsun.
Konu başlığını düşüşün 16 nci günü açmışsınız lakin ben fark etmekte geç kalmışım.
Kusuruma bakmayın.
Siz stop-loss dedikten sonra da düşüş devam etmiş.
Kendinize has yorumlarınızla üyelerin yolunu aydınlatacağınıza inanıyor;
başarılar diliyorum.

birebir
22-02-2013, 21:35
stop loss
kaybetme korkusunun ky kulaklarından çıkmamasını sağlayan adına by denen şaklabanların icat ettiği teorem
neyin stop u neyin kaybı ?
ky zaten bu oyunda yem buyuk oyuncu için .
doğru yerden alan ve karını realize eden için uzak bir kavram.
ancak janjanlarla mal alan ,adete ittirilen malı tavandan yazan ky için para kaybetmesinin zorunlu hali stop los
son zamanlarda zaten sahipli tahtalardaki baskıyı ve dayağı görünce stop loss uygulamayan yatırımcı için zarar kes kol kes bacak kes gövde kes kes allah kes en son baş kes.
tepkim bu topiğe değil sisteme ve en basit kavramların bile ky kıyımı için kullanılmasına
ha stop ve loss olmasa yani her kez satmasa zati işin doğasına aykırı para nasıl kazanılacak.
birileri stop ve loss olacak ki aldıkları malı zararına verecek ki sahipleri tekrar yeni keklikler için pazarlasın.
sözüm meclisten içeri stop ve loss kavramına garşı değilim sadece bunların ky dövülmesinde kullanılmasına karşıyım.
sesli saçmaladım kusura kalınmasın ytd,syg,

analizz
22-02-2013, 22:10
başlığınız bu günlerde ayrı bir önem kattığına inanıyorum...

sayfanızı yeni farkettim....

bizim gibi ky cıların büyük düşünmesini öğrenebilecek bir topik olacağına inancım sonsuz...

bilgi ve birikiminiz faydalanmak ve bir şeyler öğrenebilirsek ne mutlu bize...

hayırlı uğurlu olsun...

saygı sevgi ile...

teknik oyuncu
23-02-2013, 21:05
Sn. Teknik Oyuncu,

Hisse.Net'te açtığınız 14 ncü başlık hayırlı olsun.
Konu başlığını düşüşün 16 nci günü açmışsınız lakin ben fark etmekte geç kalmışım.
Kusuruma bakmayın.
Siz stop-loss dedikten sonra da düşüş devam etmiş.
Kendinize has yorumlarınızla üyelerin yolunu aydınlatacağınıza inanıyor;
başarılar diliyorum.

Sayın Penguen, teşekkür ederim. Bir mesajınız olmuştu, ancak cevap veremedim. Çok başlık açmışım, bunu açmayacaktım, ama takip eden arkadaşlar ısrar ettiler. Uygun bir başlık açtım sanıyorum.

teknik oyuncu
24-02-2013, 02:28
EURUSD paritesi üzerinde baktığımda standart olarak kullanılabilecek Stop - Loss değerlerini aşağıya çıkardım. Standart kullanmıyorum, fakat olabilir. İhtiyaç duyan varsa.

D1 Grafik: 250 pip

H4 Grafik: 100 pip

H2 Grafik: 75 pip

M20 Grafik: 35 pip

teknik oyuncu
25-02-2013, 11:30
Karlı pozisyondan çıkış seviyesi kavramı da çok önemli bir piyasa olayıdır. Giriş yaptıktan sonra insani duygular bizi esir almaya çalışır ve çoğu zaman karda çıkış noktası da genellikle bizi üzmektedir. ''Karlı pozisyondan çıkarken kaybetmek’’ diyorum bu olaya. Giriş yerimiz kadar, çıkış yerimiz de çok iyi olmalı. Bu konuyu da mekanik olarak çözmek lazım.

Girişe çok daha fazla odaklanmaktayız. Belki zararda çıkışı stop loss ile ayarlamak istiyoruz. Karda çıkışı ise düşünmeyi, planlamayı, sistematik olarak çözmeyi ihmal ediyoruz.

Öncelikle hedef belirlemek gerekiyor. Varsa destek / direnç çizgileri, Fibonacci çizgileri, Bollinger Bands, ağırlıklı ortalamalar Vb.gibi şeylerle.

Hedefimiz zarar stop mesafemizin teorik olarak 4- 5 katı büyüklüğünde olmalı. Çünkü bir dönem içerisinde karlı işlem sayımızın zararlı çıkan işlem sayımızdan daha yüksek olacağının garantisi yoktur. Matematik olarak piyasayı yenmemiz gerekiyor.

Hedefe varılırsa mesele yoktur. Şahsen prensip olarak hedefe çok yaklaşıldığında pozisyonu kapatmayı tercih etmekteyim. Ya hedefe varılamadan piyasa aşağıya dönerse ne yapılacaktır. Aldığımız fiyata geri gelebilir, hatta stop loss noktamıza kadar eksiye de geçebiliriz.

Bu duruma çare iz süren stoplar ile piyasayı izlemektir. Böylece karlı pozisyonu erkenden kapama riskini önleriz, bu karı maksimize eder. Tepede satmayız, ama sigorta primi ödeyerek çok daha yukarılara gidebilecek piyasada kalmayı başarabiliriz.

Bunun için de bir çok yöntem vardır. Kendim de bir yöntem geliştirmiştim. Pozisyona girmekten daha büyük problem pozisyondan çıkmaktır. Karda çıkmak (iz süren stop emirleri koyarak), zararda çıkmak (stop loss emri koyarak) kavramları üzerinde stratejiler geliştirmeyen başarılı olmayı hayal etmesin.

teknik oyuncu
25-02-2013, 12:36
VARANT larda stop loss belirleme konusunda da bir çalışma yapalım. Bu konu çok önemli yatırımcı bunlar hakkında yeterli bilgiye sahip görünmüyor.

Örnek olarak endeks varantını ele alalım.

ENDEKS 97325 iken 300 puan artış yapacağı beklenmekteyse hedef 97.625 hedef olur.

ALIM VARANT'ı fiyatı 1.82 – 1.85, hassasiyeti 67 ise,

ÇÖZÜM= (endeks artış miktarı / hassasiyet = hesaplanan varant artışı) 300 / 67 = 4 Krş.

Yani endeksin her 300 puan artışı ile varantın fiyatında dört kademe artış olacaktır.

Yeni varant fiyatı1.86 – 1.89 olacaktır.

Bu hesap ile varant pozisyonu açmak daha kolay, stop loss ve iz süren stopları kullanmak da.

NOT: Varant alımında bundan başka günlük değer kaybı ile kaldıraç unsuru da önemli olmaktadır. Bunlara da göz atmak gerekir.

teknik oyuncu
25-02-2013, 12:47
Bir de hisse senedinden örnek verelim.

ERDEMİR 2.28 iken 10 kademe artacağı beklenmekteyse, 2.38 hedef olur.

VARANT fiyatı 0.59 – 0.63, hassasiyet 0.006 ise,

ÇÖZÜM= (endeks artış miktarı / hassasiyet = hesaplanan varant artışı) 10 / 0.6 = 16 Krş.

Yani ERDEMİR'in her 10 kademe artışı ile varant fiyatında onaltı kademe artış olacaktır.

Yeni varant fiyatı 0.75 – 0.79 olacaktır.

Hisse senetlerinde önce (hassasiyet x 100 yapılır) 0.006 x 100 = 0.6 bulunur.

Başka bir yöntem de ''etkin kaldıraç'' değerlendirmesidir. Varantın etkin kaldıracı 9.3 ise; ERDEMİR %1 artış gösterince varantın fiyatı %9.3 artacak demektir.

teknik oyuncu
25-02-2013, 15:40
Öğlen bizim yemek için vakit ayırmamızı fırsat bilen uyanık kurumlar malı götürmek istemişler yine.

Ne kadar gerçekçi olacak göreceğiz. Son günlerde volatilite çok yüksek seyrediyor, açığa satanlar panik yapıp geri alırsa hızlı ve bir küçük yükseliş olabilir.

Belki de KISA pozları silkelemek için tertiplenmiştir. Bankalara güvenmiyorum, sanayi kağıtlarından birkaç tanesi ile ilgilenmek istiyorum. TUPRAS, ERDEMİR gibi

teknik oyuncu
25-02-2013, 16:24
Kontratta bir parça satış deniyorum. 94.500 altına düşülecek olursa yeniden satışlar artabilir diye düşünüyorum.

Stop loss 95.050 olabilir. Piyasa halen yukarıya doğru ivme halinde olduğundan fazla riske girmek de doğru görünmüyor. Verirlerse bir şeyler olur.

teknik oyuncu
25-02-2013, 16:48
Piyasa yükselirken direnç görüyor. Verebilirlerdi, ama ortalığı TURRAS ve ERDEMİR karıştırıyor.

Piyasaya şimdi satış gelmezse kısa pozda olanları biraz daha sıkıştıracaklar demektir.

İlk seans kapanırken veya VOB'da öğlen vakti ALIM yapmadığımız için şimdi şansımız iyice azalmış durumda. Ne yapılabilir bakmak lazım.

teknik oyuncu
25-02-2013, 17:25
Bugün bir destek geldi. Bir tepki ne kadar devam eder anlamak lazım. Şimdilik ivme sahibi bir piyasa.

Kontrat 95.000 - 94.850 aralığında sıkıştı.

mv400
25-02-2013, 19:20
Yalnız bence dolardaki artış da dikkat çekici.

teknik oyuncu
26-02-2013, 10:27
Sabah sabah platform dondu, iş çıktı şimdi uğraş dur artık.

Dolardaki yükseliş hepimizin dikkatini çekiyor, zaten kriz emlak işine dayalı türev ürünlerden çıkmıştı ve bankalar kurtarılarak yük devletlerin üzerine yıkılmıştı.

Bakın bizde geçen yıl büyümeyi %5 bekliyorlardı, ama %2.5 çıkacakmış.

Bu sene için %5 deniyor, ama sıfır çekmezsek iyidir.

Dikkatleri başka yöne çekmek ve şahsi hesaplar adına terörist başının ipine sarıldılar. Ümmetçilik ve bölücülük tavan yapınca ekonomiye ait meseleleri kimse baskı ortamında korkudan konuşamaz ki.

Reel piyasada kimse altı - sekiz aydan önce ödeme yapmıyor, bu karların erimesi demektir. Kimse tam beyanname vermiyor. İşsizlik artıyor, enflasyon söylendiği gibi %5 değil, %10 civarındadır.

Bu ortamda bizim kredi notumuz ancak para karşılığında artırılabilir, zaten onu da yaptılar. Kredi notumuzu artıran kurum ile iki yıllık sözleşme yapıldı ve çok büyük ihale verildi. Kredi notumuzu artırmayan kurum ile ilişkiler kesildi, ihale yenilenmedi.

teknik oyuncu
26-02-2013, 15:19
Alçalan trend devam ediyor. Bir parça yataylaşma sezinliyoruz, fakat ALIM yapmak için neden bulmak da zor.

Alabiliriz, fakat pozisyonumuzun akıbeti ne olur bilemeyiz. Potansiyel olduğunda görevimiz alıp beklemek.

teknik oyuncu
26-02-2013, 15:57
ERDEMİR 2.25 den düşünülebilir. 2.22 Stop loss olmak üzere. Geniş stop loss 2.12 olur.

teknik oyuncu
26-02-2013, 16:11
TTKOM 7.26 kademeden AL verdi.

BIMAS, TCELL, BIZIM, ADANA, KRDMD düşünülebilir.

Hisse bazlı düşünebiliriz.

teknik oyuncu
26-02-2013, 21:52
MACD trend göstergesini grafik altına yeniden koydum. Sistem MACD, +D-D, ADX ve ağırlıklı ortalamalar (25, 50, 100).

teknik oyuncu
26-02-2013, 22:06
Petrol fiyatlarındaki düşüş IMKB'yi destekleyebilir. Böyle bir temel neden var, kullanabilir piyasa. Biz bunu aklımızda tutarak teknik analiz yaparız.

USD yükseldiği için petrol dahil her şey düşüyor. Ayrıca TL nin de zayıflaması olumlu.

Bu ortamı bizim piyasa yukarıya düzeltme için kullanabilir.

teknik oyuncu
26-02-2013, 22:27
IMKB100 H2 grafikte ikili dip yaparak yatay bant içerisine geri döndü. Bu iyi bir şey, ancak daha her şey tamamlanmış değil.

79.000 Direnci test edilebilir, pozitif faktörler ve düzeltme ihtiyacı var.

http://img593.imageshack.us/img593/5791/endeksw.png

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:10
Yüksek açıldık, fakat küçük grafiklerde kararsızlık görmekteyiz. Yükselen potansiyel devam ediyor, ufak çaplı gerilemeler olabilir. Bunlara daha sonra anlam verebiliriz.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:20
Gün içerisindeki irili ufaklı dalgalanmalardan yararlanmak için şu dakikalarda M10 grafikte SAT sinyali görebilirsem KISA pozisyon açabilirim. Hassasiyetleri yakından takip edeceğim.

Saat 11:00 de H2 grafik bazında değerlendirme yaparız. İlk seansın ortalarında değerlendirme yapmak daha iyi / sağlam olur.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:24
Mesela şimdi VOB30 vadeli kontratta 96.500 de KISA poz açıp, 96.750 ye stop loss konabilir. Olmayacak bir şey değil. Biraz riskli elbette.

Hacim düşük olduğundan ve son günlerde gün içi volatilite 2500 puan civarında gerçekleştiğinden işimiz kolay değil.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:30
AKBNK da dün 8350 de başlayan yükseliş M10 grafik üzerinde takip edildiğinde tamamlanmış görünüyor. Ancak bu boyuttaki grafik üzerinde karar vermek için çok dikkatli olmak lazım.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:41
AKBNK da dün 8350 de başlayan yükseliş M10 grafik üzerinde takip edildiğinde tamamlanmış görünüyor. Ancak bu boyuttaki grafik üzerinde karar vermek için çok dikkatli olmak lazım.

Bu küçük grafiklerde iyi takip ederek üç - beş bar sonra tekrar ters yönde potansiyel oluştuğunda pozisyon değiştirmek gerekmektedir. Trader risk alabilir. Scalping işlemleri kapsamında değerlendirilir.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:45
IMKB100 78.000 seviyesine kadar yükselip orada satışlar gelirse daha güçlü bir SAT sinyali alınabilir. Ancak bunu da yine M10 grafiğe göre söylüyorum.

teknik oyuncu
27-02-2013, 11:54
Saat 11:00 itibariyle H2 grafik üzerinde bakalım: IMKB'de düşüş trendinin tamamlandığını, düzeltme olduğundan anlıyoruz, fakat henüz yükselen trende dönüşmedi. Bu durumda diplerden yapılan alımlar tutulabilir, yeni alım riskli olur.

Küçük grafiklere bakacağım. Göstergeler AL verirse yine ALIM yapabiliriz.

teknik oyuncu
27-02-2013, 12:02
IMKB100 78.000 seviyesine kadar yükselip orada satışlar gelirse daha güçlü bir SAT sinyali alınabilir. Ancak bunu da yine M10 grafiğe göre söylüyorum.

Bu senaryo öngördüğüm gibi gerçekleşti. Ancak riskli değerlendirmeler yapmak ve kararlar almak durumunda kalıyoruz.

teknik oyuncu
27-02-2013, 12:20
Gün içi hareket yüksek açılışın ardından görülen kararsızlık ve hafif satışlar şeklinde devam ediyor.

teknik oyuncu
27-02-2013, 12:34
ERDEMİR'de günlük (D1) grafikte düşen trendin sona erdiğini değerlendiriyorum. Ancak bugün önceki iki güne göre daha iyi değil. Elbette henüz daha çok erken gün sonunda bakacağız.

Burada potansiyel gördüğümden fiyat 2.24 seviyesine gerilerse dikkatli davranıp değerlendirme yapacağım.

teknik oyuncu
27-02-2013, 12:58
Kontratta 95.500 de destek görüyoruz sanırım. Göstergelere dayanarak hareket edebiliriz.

teknik oyuncu
27-02-2013, 13:10
USDCHF paritesinde KISA pozisyon denemek istiyorum. Stop loss 0.9325 olur.

teknik oyuncu
27-02-2013, 13:25
USDCHF paritesinde KISA pozisyon denemek istiyorum. Stop loss 0.9325 olur.

EURUSD paritesinde bir anda yukarıya ve aşağıya doğru dalgalanma gerçekleşti, bir veri açıklanmış olmalı. İtalyan merkez bankasının borçlanması hakkında olabilir. Bu piyasada işte böyle haberlere karşı da savunma yapmak durumunda kalıyoruz.

teknik oyuncu
27-02-2013, 14:34
Bugün dar alanda iyi işler yaptım, fakat her zaman mesajlar ile yansıtmak kolay olmuyor.

Sabahleyin piyasanın yüksek açılmasına rağmen kararsız olduğunu belirleyip yansıttım. Biraz büyük grafiklerde tespit edebileceğimiz potansiyelleri stop loss seviyelerini de açıklayıp yansıtmak gerekiyor.

teknik oyuncu
27-02-2013, 14:43
TEKNOSA'ya baktım bugün pek iyi göremedim. OTKAR'a baktım onu daha iyi gördüm. D1 grafikte resmen AL sinyali var OTKAR'da. Ancak 45.00 de direnci var kağıdın, dün 43.00 - 43.50 arasında almak gerekiyormuş.

Perspektif olarak çok iyi değil, 45.00 deki direnç sağlam. Yine de dün ALIM yapmamayı affettirmez bu durum.

teknik oyuncu
27-02-2013, 14:49
95.500 de destek gören kontrat 96.000 civarında yine kararsız kalıyor. Öğlen saatlerinde kontratı kapalı tutsalar çok daha iyi olabilir.

teknik oyuncu
27-02-2013, 14:59
İkinci seans biraz iyi başlayabilirsek kontratta 98.000 hedefimiz söz konusu olabilir.

teknik oyuncu
27-02-2013, 15:28
Kontratta uzun pozisyona döndüm, stop loss 96.000 olur.

teknik oyuncu
27-02-2013, 16:18
Piyasa ikinci seans banka kağıtlarındaki zorlanma ile sıkışıklığını henüz aşamadı.

teknik oyuncu
27-02-2013, 16:28
Dikkatimi çeken, kağıtları yazıyorum.

AYGAZ, GUBRF, ALARK, AKFGY,

teknik oyuncu
27-02-2013, 16:34
P.tesi günü düşen trend H2 grafikte durdu, bir düzeltme başladı. Kabaca böyle.

Bu bir düzeltme olarak kalıyor. Bu seviyeden yukarıya gidebilirsek bu düzeltme yukarıya doğru bir trend haline gelebilir, ya da bu seviyeden yeniden düşen trend yoluna gireceğiz.

teknik oyuncu
28-02-2013, 11:38
Önemli zamanlarda değerlendirme yapalım. Bu önemli anlar, bazen açılışlar olabilir. Daha çok ilk seans ortaları, ikinci seans ortası ve kapanışlarda değerlendirme yapmak iyidir.

H4 grafiğe (dört saatlik) yönelik değerlendirmeler (IMKB'de seanslık oluyor) yapalım, H2 grafiğe göre seans ortası bakış açımız da önemli olur.

Bu grafiklerde Stop - Loss değerlerini ortaya koyalım ve bu stopları zamanla ilerletelim.

Bunları elimizden geldiği kadarıyla yapalım. Diğer faydalı olabilecek mesajlara da ayrıca yer vermeye çalışalım.

Bazı yatırım araçlarının özellikleri farklı zaman dilimlerinde değerlendirme yapmayı gerektirebilir.

Sistemimi bu sabah biraz düzelttim. MACD ve ADX'e ağırlık verdim. Ağırlıklı ortalamalar da kullandığımız önemli şeyler.

teknik oyuncu
28-02-2013, 12:18
İlk seans ortasında TUT görünümü devam ediyor, fakat bu seviyede fazlaca oyalanacak olursak duruma göre davranmak gerekiyor. Nisan vadeli kontratta 97.000 seviyesinin altında kalınması negatif faktörlerin etkisi altına girildiğini gösterecektir.

teknik oyuncu
28-02-2013, 15:05
Son dört iş gününe baktığımızda bir düzeltme olduğu görülüyor. Ancak bugün dördüncü gün, bugün ikinci seans boğalar bir varlık ortaya koyamazsa yarın düşebiliriz.

Kapanışı gördükten sonra net konuşuruz.

teknik oyuncu
01-03-2013, 11:12
En uygun grafik büyüklüğü hangisi sorusuna cevap aramak için bazı çalışmalar yapmak istiyorum. Başlangıç tarihi 31.12.2011 olmak üzere yapılan çalışmalarda ilk elde ettiğim sonuçlar saatlik (H1) grafik en fazla kazandıran grafik oldu. D1 ve H2 sıra ile daha sonra gelmekte.

Daha küçük grafikler daha gerilerde kalmakta. Sanırım işlem arttıkça komisyon da etkili oluyor.

Saatlik grafik, yapacağım diğer testlerde de öne çıkarsa bundan sonra bu grafiği kullanmaya çalışırım. Farklı yatırım araçlarında denemem lazım. M20 / M15 grafikleri ise işlemleri keskinleştirmek için kullanırım.

teknik oyuncu
01-03-2013, 11:15
Vadeli kontratta 98.000 üzerinde kalırsak artık KISA poz açmak çok tehlikeli hale gelecek sanırım. TUT görünümü artar ve potansiyel fırsat var deriz.

teknik oyuncu
01-03-2013, 11:42
En uygun grafik büyüklüğü hangisi sorusuna cevap aramak için bazı çalışmalar yapmak istiyorum. Başlangıç tarihi 31.12.2011 olmak üzere yapılan çalışmalarda ilk elde ettiğim sonuçlar saatlik (H1) grafik en fazla kazandıran grafik oldu. D1 ve H2 sıra ile daha sonra gelmekte.

Daha küçük grafikler daha gerilerde kalmakta. Sanırım işlem arttıkça komisyon da etkili oluyor.

Saatlik grafik, yapacağım diğer testlerde de öne çıkarsa bundan sonra bu grafiği kullanmaya çalışırım. Farklı yatırım araçlarında denemem lazım. M20 / M15 grafikleri ise işlemleri keskinleştirmek için kullanırım.

Vaziyet gösterge bazında farklı çıkmaktadır. A göstergesi H1 grafikte çok kazandırıyorken, B göstergesi H2 grafikte en fazla kazandırıyor.

Demek ki kullandığımız göstergeleri tek tek inceledikten sonra optimum bir grafik büyüklüğü seçmek lazım. Ya da ALIM kararı verdiğimizde A göstergesine H1 grafikte, B göstergesine H2 grafikte bakıp tek bir karar oluşturmak lazım.

Ağırlıklıöortalamaların durumu da momentum açısından göz önüne alınmalı elbette.

İlginç sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Bunlar bizim göremediğimiz şeyleri görmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

teknik oyuncu
01-03-2013, 11:55
Şimdi yaptığım bir çalışmada sonuçlar aşağıda (başlangıç tarihi 31.12.2011). TUPRAS hisse senedinde gerçekleştirildi.

Ya alım, ya da satım olarak mutlaka pozisyonda kalınan otomasyon sonucudur.

+D-D göstergesi: Belirgin kazanç H1 grafikte oluyor, oran %65, işlem sayısı 171 Ad..

Moving Avarage 5, 10, 20 kesişmesi: Belirgin kazanç H1 grafikte oluyor, oran %27, işlem sayısı 132 Ad.

MACD göstergesii: Belirgin kazanç H1 grafikte oluyor, oran %57, işlem sayısı 90 Ad..

teknik oyuncu
01-03-2013, 12:10
Şimdi yaptığım diğer bir çalışmada sonuçlar aşağıda (başlangıç tarihi 31.12.2011). TUPRAS hisse senedinde gerçekleştirildi.

Ya alım, ya da satım olarak mutlaka pozisyonda kalınan otomasyon sonucudur.

RSI:göstergesi: Belirgin kazanç H1 grafikte oluyor, oran %61, işlem sayısı 80 Ad..

Stokastic (10, 6, 6):

Belirgin kazanç H2 grafikte oluyor, oran %75, işlem sayısı 152 Ad.
Sonraki oran H1 grafikte oluyor, oran %16, işlem sayısı 345 Ad.

Stokastic (22, 7, 7): göstergesi:

Belirgin kazanç H1 grafikte oluyor, oran %68, işlem sayısı 246 Ad.
Sonraki oran H2 grafikte oluyor, oran %23, işlem sayısı 123 Ad.

teknik oyuncu
01-03-2013, 13:12
SNGYO, SASA, BOYNER, ANELE, BAGFS, TOASO, TCELL, TUPRAS iyi gördüğüm kağıtlar.

Bankalarda TUT görünümü var ve potansiyel fırsat ilk seans sonunda devam ediyor.

teknik oyuncu
01-03-2013, 13:15
Vadeli kontratta TUT devam ediyor, fakat H1 grafikte up trend eskimiş durumda.

1968_exp
01-03-2013, 13:41
Vadeli kontratta TUT devam ediyor, fakat H1 grafikte up trend eskimiş durumda.

Vadelide TUT çok uzadı...Stop-Loss kaç?

teknik oyuncu
01-03-2013, 15:18
Piyasada bazen fiyat çok kısa bir süre için sıçrar, sonrasında düşer. Yani düşmeden önce sıçrama yapar.

Bu olaya ''ölü kedi sıçraması'' denir.

Bazen şok bir haber alındığında da yine benzer durum gerçekleşir.

Bu olayın bilinmesi herkes için çok önemlidir.

Grafikte EURUSD paritesinde bir örneğini veriyorum.

http://img4.imageshack.us/img4/347/lked.png

teknik oyuncu
01-03-2013, 15:20
Vadelide TUT çok uzadı...Stop-Loss kaç?

Çalışmalarım dolayısıyla piyasayı iyi takip edemedim. 97.000 civarı destek olabilir.

97.800 de aktiften verilebilirdi ve UZUN pozlar için iz süren stop loss orada olabilirdi. Şu an kafam patladı simülasyonlar dolayısıyla, bir şeyler yedikten sonra bakarım.

teknik oyuncu
01-03-2013, 15:27
Vadeli kontratta 98.200 den KISA poz açarak 98.500 seviyesine stop loss yazmamız gerekiyormuş (ilk potansiyel fırsat).

Daha sonra 97.850 den aktif SAT sinyali gelmiş.

teknik oyuncu
01-03-2013, 17:36
Başlığımızı takip eden değerli arkadaşlar, bugün bazı indikatörler ile alakalı ''kahin menüsünde''simülasyon çalışmaları yaptım. Bu işler sırasında piyasayı takip edemedim. Bu çalışmalara hafta sonunda devam edeceğim.

Bugün sistemimde değişikliğe de gittim. Aniden oldu. Price Oscillatör göstergesi üzerinde bir süredir düşünüyordum, MACD benzeri bir şey. Bu göstergeyi grafik altına koydum ve MACD'ı kaldırdım. Değişiklik olsun.

Bu price osilatör ile uyumlu olduğunu düşündüğüm DMI göstergesini de yine grafik altına yerleştirdim.

Bunlardan başka hacim göstergesini de getirdim. Bu hacim olayını uzun süredir ihmal etmekteyiz.

Ayrıca ağırlıklı ortalama çizgilerimiz de var.

Haftaya bu sistem ile strateji yapacağım. Başarılı gördüğüm göstergeleri getirmeye çalışıyorum. Ancak bunların sinyalleri büyük oranda hatalı çıkmaktadır. Önemli olan para yönetimidir.

Örneğin bir indikatörü incelediğimizde bir sene içerisinde 100 tane doğru sinyal verdi ise, 300 tane de hatalı sinyal vermektedir. Önemli olan hatalı sinyallerden stop loss kullanarak erken kurtulabilmek, başarılı çıkan sinyalleri ise iz süren stoplar ile takip ederek pozisyonda azami düzeyde kalabilmektir. Bu şekilde bu piyasalarda mekanik davranarak başarılı olabiliriz. Duygusal davranmak hoş olmuyor, piyasalar sevmiyor duygusallığı.

Yatırım işinde insanın başını belaya sokan dürtüleri kontrol etmesi lazım.

ozzers
01-03-2013, 17:44
başarılar, saygılar

teknik oyuncu
01-03-2013, 17:56
Bu seviyede vadeli kontrat sabırsız ve iştahlı görünüyor. Ancak banka hisselerinde yataylaşma henüz aşılamadı. Ölü kedi sıçramasına dikkat etmek lazım.

Gün içi düzeltme ile destekler test edildi ve bir silkinme yaşandı, 50 barlık ortalamada destek bulduk; daha sonraki artış talebin yok olmadığını gösteriyor.

http://img849.imageshack.us/img849/8599/imkb.png

teknik oyuncu
01-03-2013, 18:26
Bu endeks görüldükten sonra KISA poz açmak doğru olmayacaktır. TUT / AL görünümüyle devam ediyoruz. Kontratta 100.000 mi olur, 105 bin mi olur artık orasını göreceğiz. P.tesi doğrudan 105.000 açsınlar da boğalar rahatlasın.

EURUSD paritesinde ise 1.2700 desinler millet azap çekmesin, hatta develüasyon yapıp 1.25 desinler piyasa rahatlasın.

USDJPY de ise 100.000 yaptık desinler bu tiyatro sona ersin.

alpayasci
01-03-2013, 22:54
Sn. Teknik oyuncu;

Topiğinizi ilgi ile izliyorum, elektronik postamı değiştirmem dolayısıyla ceza almıştım, şükür düzelttik.

stop loss tekniğinin borsada çok önemli olduğunu düşünüyorum, fakat bizler bankalarla çalıştığımız için çok fazla bu konu ile ilgilenemiyoruz.

alpayasci
01-03-2013, 22:56
Siz genelde VOB ile ilgileniyorsunuz ama

Sizden ricam,

Tüpraş, Arçelik ve kozaa için stop loss ları nedir?

Bilgi verirseniz sevinirim...

teknik oyuncu
04-03-2013, 11:01
Potansiyel fırsatın devam ettiği bir haftaya başlıyoruz. Herkese başarılar diliyorum.

Hafta sonu sakin kafa ile yaptığım birtakım çalışmalar sonucunda bazı çıkarımlar elde ettim. Bazı ezberleri bozmaya çalıştım. Mutlaka sürekli olarak kendimizi aşmamız gerekmektedir.

Öncelikle hisse senetlerinin volatilite çapını görüp değerlendirmemiz, işlem yapacağımız belli sayıda hisse senedini baştan belirlememiz gerektiğini düşünüyorum. Zaten buna uymaya çaılışıyorum, fakat daha fazla vurgulamam gerekiyor.

Örneğin banka hisse senetlerinden GARAN ve AKBNK volatilite çapı 100 üzerinden 25 gibi görünürken YKB, VAKIF'ta bu oran %70 oluyor.

Başka bir örnek de TTKOM ve ERDEMİR volatilite çapı 100 üzerinden 25 gibi görünürken TUPRAS'ta bu oran %70 oluyor.

Bunları gözlem yaparak değerlendiriyorum, bir kriter yok.

O halde belli başlı kağıtlarda oynamak gerekmektedir. Amaç ciroyu artırmak ve arkası gelen hareketlere dahil olmak değil mi? Bundan sonra işimize bakarız.

Elimizde göstergeler var. Bunların sabit değerleri var. Ancak bu sabit değerlere her kağıt bazında güvenemeyiz. Örneğin MACD göstergesi platformlarda 26, 12, 9 olarak geliyor, fakat bu değerleri grafiklerde şahsen 16, 9,5 olarak değiştirdim. Amacım daha geç hareket etmemektir.

Ancak bu değerler bütün hisse senetlerinde çok iyidir diyemiyoruz. Her hisse senedinde farklı olacaktır, bu sabit değerler birer örnek olarak verilmektedir. Benzer davranan mesela banka kağıtlarında başka bir değer üçlüsü kullanılabilir, fakat yukarıda değindiğim gibi banka hisselerinde bile volatilite farklıdır.

Her hisse senedi için ayrı bir MACD ideal değer seti düşünmeliyiz ve bu işi MATRİKS platformunda otomasyon çalışmaları ile yapabilmem mümkündür. Bu bizi tek bir kağıdı ya da enstrümanı takip ederek onda uzmanlaşmaya itmektedir.

Başka bir örnek de ağırlıklı ortalamaların durumdan verelim. Malumunuz bunlar kesişerek değer / sinyal üretmektedir. TTRAK hisse senedinde 2012 yılnda ağırlıklı ortalamaların kesişmesi ile elde edilen sonuç aşağıdadır.

H1 Grafikte: 6/9 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %150 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
H1 Grafikte: 7/8 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %141 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
H1 Grafikte: 4/8 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %139 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
H1 Grafikte: 5/6 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %137 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
H1 Grafikte: 5/10 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %135 (komisyonlar çıktıktan sonra) .

W1 Grafikte: 2/5 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %134 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
W1 Grafikte: 2/6 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %132 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
W1 Grafikte: 3/5 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %130 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
W1 Grafikte: 1/6 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %115 (komisyonlar çıktıktan sonra) .
W1 Grafikte: 1/16 kesişmesinden elde edilen kar yüzdesi %114 (komisyonlar çıktıktan sonra) .

Gördüğünüz gibi saatlik ve haftalık grafikler arasında dahi bir tercih yapmak durumundayız, çünkü saatlik değerler ile haftalık değerler en başarılı kesişmeler bazında farklı olmaktadır.

Hisse bazında ise bambaşka değerler ile karşılamaktayız. Bu TTRAK değerleri ile ancak TTRAK üzerinde ticaret yapılabilir. Başka bir hisse senedinde en başarılı ticaret belki H1 grafikte değil, H2 grafikte yapılabilir ve üstelik farklı kesişme değerleri ile.

Buradan yola çıkılarak öncelikle hangi kağıtta ticaret yapacağımızı belirledikten sonra uygun değerlere haiz göstergeleri ya deneme yanılma yolu ile ya da bazı otomasyon programları ile getirip başarılı ticaret yolunu kendimize açmalıyız.

Bu algoritma oluşturma oluyor. En iyi algoritmayı oluşturan teorik olarak parayı götürecektir. Profesyoneller böyle çalışıyor.

Stop - Loss ise para yönetiminin bir parçasıdır. Algoritmaların yanlış sinyallerinden korunma amaçlıdır.

teknik oyuncu
04-03-2013, 14:58
Vadeli kontratta henüz SATIŞ için hazır ol sinyali yok.

Ancak spot piyasada ''hazır ol'' sinyalleri olabilir. İkinci seans açılışa bakacağız.

80.500 Seviyesine hamle olur da başarısız kalırsa piyasaya verebilirler.

teknik oyuncu
04-03-2013, 15:34
IMKB100 de UZUN pozisyonlar için en uygun Stop - Loss 79.500 olarak görülüyor.

mv400
04-03-2013, 16:36
Sn Teknik Oyuncu sessiz sedasız güzel paylaşımlarınızı takip ediyorum. Benim gibi acemiler için gayet faydalı bilgiler kanaatimce, özellikle bir sistem oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu gayet güzel vurguluyor. Teşekkürler :)

teknik oyuncu
04-03-2013, 17:19
Siz genelde VOB ile ilgileniyorsunuz ama

Sizden ricam,

Tüpraş, Arçelik ve kozaa için stop loss ları nedir?

Bilgi verirseniz sevinirim...

ARÇELİK 11.00 çizgisinin altı stop loss sayılabilir. KOZAA 4.69 un altı stop loss için düşünülmelidir. TUPRAS için 50. altı stop loss olur.

Belki stop olunduktan sonra düşüş görmeyiz, fakat elde atıl kağıt ile beklemekten de korunmak lazım. Zaman stopu diye bir konu da var.

teknik oyuncu
04-03-2013, 17:55
Sn Teknik Oyuncu sessiz sedasız güzel paylaşımlarınızı takip ediyorum. Benim gibi acemiler için gayet faydalı bilgiler kanaatimce, özellikle bir sistem oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu gayet güzel vurguluyor. Teşekkürler :)

Korkularımızı yenmek için bu sistem işine önem vermemiz gerekiyor. Para yönetimine de önem vermeliyiz.

Sistem kurarken dediğim gibi önce hangi enstrümanda / yatırım aracında ticaret yapmamız gerektiğine bakmamız ve ona göre sistem kurmamız ortaya çıkıyor.

Her alanda top koşturamayız. Çok ağır oyuncu defansta oynar, biraz daha iyi ise, kıvrak ise orta sahada oynar, çok daha iyi ve yetenekleri göze batıyor ise forvette oynar. Her yere koşarsa onbeş dakika sonra pili biter ve dışarıya çıkarılır. İşi bilmiyor derler ve işi meslek olarak yapamaz.

Bir işi olan ve gündüz dışarıda olan kişi elbette D1 grafiklere göre ticaret yapacaktır. Gün içi ticaret yapıyorsa gördüğümüz kadarıyla en iyi ticaret H1 grafikte olmaktadır. Bazı kağıtlarda H2 de olur, ama çoğunlukla H1 iyi çalışıyor.

Daha küçük grafiklerde sistemler volatiliteden dolayı çuvallıyor. Daha çok akışa göre oynamak gerekiyor. Bir çok hatalı sinyali elemek gerekiyor.

H1 ve D1 de bile hatalı sinyalleri elemek lazım. Bunun için yine kafayı yormak lazım. Mesela 50 günlük ortalamaya bakıp yönü aşağıya doğru ise sadece o yöndeki sinyalleri kabul et diyebiliriz. Ya da başka şeyler düşünülebilir.

Robot çalıştırmıyorum, ben de çok iyi sistem yazmayı biliyor değilim.

Bilinmesi gereken bir şey daha var, çıkan sonuçlar kapanışlara göre hesaplanıyor. Halbuki bir sonraki bar açılışı GAP oluşturur, sonuçlar biraz farklı olur.

teknik oyuncu
04-03-2013, 18:06
Korkularımızı yenmek için bu sistem işine önem vermemiz gerekiyor. Para yönetimine de önem vermeliyiz.

Sistem kurarken dediğim gibi önce hangi enstrümanda / yatırım aracında ticaret yapmamız gerektiğine bakmamız ve ona göre sistem kurmamız ortaya çıkıyor.

Her alanda top koşturamayız. Çok ağır oyuncu defansta oynar, biraz daha iyi ise, kıvrak ise orta sahada oynar, çok daha iyi ve yetenekleri göze batıyor ise forvette oynar. Her yere koşarsa onbeş dakika sonra pili biter ve dışarıya çıkarılır. İşi bilmiyor derler ve işi meslek olarak yapamaz.

Bir işi olan ve gündüz dışarıda olan kişi elbette D1 grafiklere göre ticaret yapacaktır. Gün içi ticaret yapıyorsa gördüğümüz kadarıyla en iyi ticaret H1 grafikte olmaktadır. Bazı kağıtlarda H2 de olur, ama çoğunlukla H1 iyi çalışıyor.

Daha küçük grafiklerde sistemler volatiliteden dolayı çuvallıyor. Daha çok akışa göre oynamak gerekiyor. Bir çok hatalı sinyali elemek gerekiyor.

H1 ve D1 de bile hatalı sinyalleri elemek lazım. Bunun için yine kafayı yormak lazım. Mesela 50 günlük ortalamaya bakıp yönü aşağıya doğru ise sadece o yöndeki sinyalleri kabul et diyebiliriz. Ya da başka şeyler düşünülebilir.

Robot çalıştırmıyorum, ben de çok iyi sistem yazmayı biliyor değilim.

Bilinmesi gereken bir şey daha var, çıkan sonuçlar kapanışlara göre hesaplanıyor. Halbuki bir sonraki bar açılışı GAP oluşturur, sonuçlar biraz farklı olur.

Aklıma gelen bir şey daha var. Her ne kadar H1 grafik en çok kazandırıyor diyorsak da bütün sinyallere uyabilmek güçtür. Böyle bir problem var.

Kişi D1 grafikte belki biraz daha az kazanabilir, ama sinyallere uyma şansı çok daha yüksektir.

H1 de bir çok sinyal uyulmadığından harcanacaktır. Ya da yanlış sinyallerin çokluğu taciri bezdirecektir. Sinyallerin çoğunluğu hatalı gelmektedir. Ancak bunlar kısa süreli oluyor ve tekrar mecburen piyasa yönünde gidiliyor.

Piyasa yönündeki sinyaller ters yönde olanlardan mecburen biraz daha uzun sürdüğü için kar oranları daha büyük çıkmakta ve zararları telafi ederek ana parayı yükseltebilmektedir.

teknik oyuncu
04-03-2013, 18:21
Yukarıya doğru düşmeye devam ediyoruz. Hacim düşük gidiyoruz. Tren gidiyor, fakat içinde yolcu az.

teknik oyuncu
04-03-2013, 18:27
XU100 de 80.300 seviyesi Stop - Loss olarak düşünülebilir.

alpayasci
04-03-2013, 22:32
ARÇELİK 11.00 çizgisinin altı stop loss sayılabilir. KOZAA 4.69 un altı stop loss için düşünülmelidir. TUPRAS için 50. altı stop loss olur.

Belki stop olunduktan sonra düşüş görmeyiz, fakat elde atıl kağıt ile beklemekten de korunmak lazım. Zaman stopu diye bir konu da var.

Teşekkürler, Sn. teknik oyuncu....

Sizden öğreneceğim çok şeyler var ama zaman alacağa benziyor...

mv400
04-03-2013, 23:16
Yukarıya doğru düşmeye devam ediyoruz. Hacim düşük gidiyoruz. Tren gidiyor, fakat içinde yolcu az.

Benzetme yanlış da olabilir ama kasım-aralık 2011 den sonraki çıkış gibi sanırsam. Kişiler trade etmek ya da trendden bozuluncaya kadar faydalanmak yerine belli seviyeye gelmesini bekliyor gibi göründü bana. Tabi bu bir düşünce.

Hacimsiz yükselişler mal çıkma hareketlerinde de kullanılabilmekte. Asıl sorun bu ikisini nasıl ayırt edebileceğimiz gibi görünüyor sanırsam.

teknik oyuncu
05-03-2013, 15:02
Bugün TV de öğle haberlerinde önce BDP'li Ahmet Türk'ün söylediği sözlere yer verildi. Adam ''silahlar susabilir'' dedi. Nevruz öncesinde açıklayacaklarmış.

Yani ''silahları teslim ediyoruz'' demiyor. Susacakmış!

İstedikleri şeyler olmayınca tekrar konuşmak üzere susacak! şeklinde anlıyorum.

Sonra mecliste Başbakan konuştu:''Bu süreçte hiçbir taviz vermeyiz'' dedi.

Şimdi bu hangi tür bir tiyatro olmaktadır? Tuluat mı, yoksa trajikomedi mi?

Bugünlerde hainler, ortalıkta hain arıyor. Sızdıran hain! İşte hain. Üstelik şerefsiz de olsa gerek!

teknik oyuncu
05-03-2013, 15:09
Benzetme yanlış da olabilir ama kasım-aralık 2011 den sonraki çıkış gibi sanırsam. Kişiler trade etmek ya da trendden bozuluncaya kadar faydalanmak yerine belli seviyeye gelmesini bekliyor gibi göründü bana. Tabi bu bir düşünce.

Hacimsiz yükselişler mal çıkma hareketlerinde de kullanılabilmekte. Asıl sorun bu ikisini nasıl ayırt edebileceğimiz gibi görünüyor sanırsam.

Hacimli bir düşüşün ardından hacimsiz bir toparlanma olunca piyasanın ayıların elinde olduğu, düşüşün devam edeceği varsayılır.

Bizim yatırımcı genellikle piyasa yükseliyorken geç kalarak piyasanın tekrar ortalamalara dönmesini bekler, fakat piyasa yukarıya doğru devam eder.

Bu toparlanmada banka kağıtları ile oynayan yatırımcılar mal alamadılar. Çünkü en son düşüşe beyinleri kilitlendi, eskiyi unuttular. Bu sıcak el sendromudur. Şimdi akıllı piyasa bu yeni yukarıya doğru harekette yükselişe kilitlenecek ve tepede mal için ordino yazacak yeni yatırımcıyı bekliyor. Bu sıcak yatırımcı gelince verilecek, gelmezse ortam biraz daha ısıtılacak.

Kısacası alım yaparsak düşecek, yapmazsak yükselecek.

teknik oyuncu
05-03-2013, 15:26
ALTIN ve BRENT petrolde H1 grafikte bir yataylaşma olduğu görülüyor, sinyaller güvenilmez durumda. Çerçevenin dışına çıkılıp çıkılamayacağını izlemek lazım.

Trend görülen yerlerde işlem başlatmak daha mantıklı. Sistemler dar bölgelerde verimli çalışamamakta, sıkıntı olmaktadır.

teknik oyuncu
05-03-2013, 15:43
Yukarıya giden piyasada risk almaktan korkmak insani bir davranıştır. Buna çözüm aramak lazım.

Çözümü öncelikle mal elde iken nasıl yapmak lazım şeklinde anlatalım. Elbette kendi çapımda anlatıyorum, katılan olur, ya da olmaz.

Diyelim ki piyasada mal aldınız, fakat siz fiyatlara baktıkça tedirgin oluyorsunuz. Bu durumda sistem / disiplin unutulur ve sinir sisteminiz sizi hata yapmaya iter.

Böyle durumda panik ile mal çıkılır, daha sonra fiyat uçar. Bu duruma karşı kendimizi sakinleştirecek bir şeyler yapmalıyız. En iyisi malın bir parçasını satmaktır. Mesela %10 kadarını. Diğer mal geniş stop loss ile kontrol altına alınabilir.

Eğer sıkıntı büyük ise daha sonra bir parça daha satış yapılır, diğer mal yine disipline uyularak iz süren stop ile kontrol edilebilir.

Bu sinirleriniz yatışıp sakinlik zuhur edene kadar devam ettirilebilir.

Mal alınamadığı durumlarda ise alamadım paniği olur, fakat cesaret edip alınamaz. Halbuki iyi bir sistem de elinizin altında bulunmaktadır. Böyle durumlarda bir parça mal almak sinirlerinizi yatıştırabilir, en azından bende mal var demek için.

Eğer bu sinirlerinizi normal hale döndüremedi ise bir %10 daha alım yapabiliriz. Amaç ortalığa çomak sokmak, oyunda hissetmek.

Esas olan problem ise sisteme uyularak dipten belli bir miktar yükseliş durumunda mal alma disiplinine uyabilmektir.

Prensip olarak nötr piyasada oynanmaz. Trend yapan piyasanın peşindeyiz.

''Trend var mı'', sorusuna cevap bulduğumuzda ve bir trendin bittiğine dair güçlü işaretleri aldığımızda harekete geçmek için biraz cesarete ihtiyacımız var elbette.

kayıkınık
05-03-2013, 15:53
Bahsettiğiniz konu gerçekten çok önemli. Ve kendi adıma tam olarak hissetiklerimi yazdığınızı söyleyebilirim.Bu duruma karşı getirmiş olduğunuz çözüm önerileri de çok akılcı bence.Derslik nitelikteki bu paylaşımlarınız için teşekkür ederim sayın teknik oyuncu

teknik oyuncu
05-03-2013, 16:39
Gün içerisinde bir saat kadar süren dinlenmelerin ardından piyasa yukarıya doğru kaçıyor.

Bir parça düşüş olduğunda (300 - 700 puan) dipte yüksek hacim sonrasında tekrar yukarıya dönülüyor.

Yukarıya doğru düzeltme devam ettiği için UZUN oynamak avantajlı olmaktadır, piyasanın ivmesinden yararlanıyorsun.

mv400
05-03-2013, 22:33
Vadeli için takip ettiğim 10 dk.lık grafik. Turuncu çizgi sabah dünkü tepeler ile sabahki tepeyi sabah birleştirdiğimde çıktı ortaya akşam 4:30-4:40 gibi çizgiyi aşamadığını ve hacmin düşük kaldığını gördüğümde flat olarak beklemeye karar verdim alçalan tepeleri ce DI+ 'daki düşüşü görünce. Eğer dedim spot 100 endeksi 81300 ve üstü kapanırsa yeniden pozisyona girebilirim. Yoksa spotta 80496, vadelide 99.20 seviyesini beklerim, oradan dönüş olursa pozisyona girerim diye düşündüm.

Mavi trend çizgileri aslında saatlik grafikte çizilmiştir. 10 dk.lık grafikte her nedense Metastock programında bu şekilde görünmekteler.

http://g1303.hizliresim.com/17/5/kshsn.jpg

teknik oyuncu
06-03-2013, 14:46
Vadeli kontratta UZUN pozisyonlar için stop loss 99.900 ve 99.400 olarak karşımıza çıkıyor. Hangisini beğenirsek kullanalım. Kademeli olarak iki parça halinde stop loss kullanılabilir.

teknik oyuncu
06-03-2013, 15:52
EURUSD paritesinde aşağıya doğru bir kırılma olup olmayacağına dair kafa patlatıyorum. Zaten çok düştü, fakat tepkiler güçlü olmuyor.

H1 grafikte dört kez dip oluşturdu, hafif yükselen trend var. Bu diplerin oluşturduğu trend aşağıya hacimli olarak kırılacak olursa kullanmak lazım.

Aslında sıkıntı şurada 1.30 seviyesi güçlü bir destek ve D1 grafikte OBO formasyonu olacaksa (son omuz) 1.3250 seviyesine kadar yükseliş olasılığından söz etmek gerekiyor.

Parite güçleşmeye başladı. Şimdilik H1 grafikte SAT sinyali var. 1.3060 ya da 1.3080 stop loss denilerek satış denenebilir. Şu an 1.3040

teknik oyuncu
06-03-2013, 16:11
Kontratta 10M grafikte küçük bir üçgen sıkışması oldu ve yukarıya patladı / kaçtı.

http://img152.imageshack.us/img152/4282/kontratta.png

teknik oyuncu
06-03-2013, 16:18
EURUSD paritesinde aşağıya doğru bir kırılma olup olmayacağına dair kafa patlatıyorum. Zaten çok düştü, fakat tepkiler güçlü olmuyor.

H1 grafikte dört kez dip oluşturdu, hafif yükselen trend var. Bu diplerin oluşturduğu trend aşağıya hacimli olarak kırılacak olursa kullanmak lazım.

Aslında sıkıntı şurada 1.30 seviyesi güçlü bir destek ve D1 grafikte OBO formasyonu olacaksa (son omuz) 1.3250 seviyesine kadar yükseliş olasılığından söz etmek gerekiyor.

Parite güçleşmeye başladı. Şimdilik H1 grafikte SAT sinyali var. 1.3060 ya da 1.3080 stop loss denilerek satış denenebilir. Şu an 1.3040

Trend cephesi sarsıldı mı acaba? Ayılar kırıyor mu, nedir?

http://img545.imageshack.us/img545/1386/trendl.png

teknik oyuncu
06-03-2013, 16:49
Kontratta iz süren Stop Loss 100.500 seviyesine yükseltilebilir.

teknik oyuncu
06-03-2013, 22:35
Çevreden sistem kurma ile alakalı soru soranlar oluyor. Hangi sistem sayesinde ''parayı çuval ile kaldırabiliriz'' sorusu.

Forumda da bazı arkadaşlar fikir alışverişinde bulunuyor, meraklı olanlar var.

Bir süreden beri farklı şeyler üzerinde kafa yoruyorum. Özellikle ağırlıklı ortalamalar üzerinde, çünkü göstergeler zaten ağırlıklı ortalama temelinde çalışıyorlar.

En kolay sistem 25, 50, 100, 200 günlük ortalamalar ile kuruluyor. Fiyat bunların üzerine çıktığında boğa piyasası olur, fiyat bunların altına düştüğünde ise ayı piyasası.

Ancak bu da geç sinyal veren bir çalışma tarzı oluyor ve en iyi günlük grafikte çalışıyor. Orta vadeli işlemler için uygundur.

Seans içi işlemler için daha küçük bir - iki ortalama çizgisini ayrıca kullanmak iyi olur, çünkü erken davranmak lazım. Herkes kullandığı grafik büyüklüğüne göre bunları ayarlayabilir.

Ancak çizgi sayısı arttıkça net görmek, çizgileri anlamak için grafiği biraz büyütmek gerekiyor. Grafik altı göstergeler yer kapladığından grafik iyice küçülüyor, benim gözler biraz zor görüyor. Çare olarak göstergeleri ayrı bir grafik penceresi açıp oradan izlemek düşünülebilir.

Kullanılacak gösterge olarak da DMI (+D-D ile ADX karışımı) ve MACD uygun oluyor. ADX trend göstergesi olarak verimli çalışır, fakat geçenlerde bir arkadaş beğenmediğini söyledi. Herkes kafasına uygun göstergeyi seçmekte özgürdür. Teknik analizde sınır yoktur.

MACD değerleri ile oynanabilir, orantılı olarak artırılabilir; yani optimize edilebilir. ADX değeri de biraz küçültülebilir.

Grafik üzerinde 100 ya da 50 günlük ortalamalardan biri trend göstergesi olarak kullanılabilir. Trende buradan bakılabilir. Ya da MACD iyi bir trend göstergesi olur.

Önemli olan trend var mı, yok mu; piyasa yatay mı, sorularına cevap bulmaya çalışmaktır. Yatay ise beklemek lazım, bandın dışına çıkılmadan alınabilecek hatalı sinyaller kafa karıştırır.

Sistem her şey değildir, çok bel bağlarsanız hayal kırıklığı yaratabilir. Sistem arayışı çok zaman çalabiliyor, kısa yoldan halletmek lazım. Trend çizgileri ile piyasayı kontrol etmek ve giriş / çıkış yerlerini sıkı takip etmek de gerekiyor.

İşin özünde risk almak olmayınca para kazanmak da söz konusu olmaz.

montania
07-03-2013, 04:41
Sayın hocam, mesaj kutunuz dolmuş, mümkünse boşaltabilir misiniz...

teknik oyuncu
07-03-2013, 10:31
Vadeli kontratta stop loss noktası UZUN pozisyonlar için 101,750 olarak yükseltilebilir.

EURUSD paritesinde stop loss noktası KISA pozisyonlar için 1.2995 olarak düşürülebilir. Bugün çıkacak haberler dolayısıyla parite dalgalanabilir.

teknik oyuncu
08-03-2013, 12:38
Vadeli kontratta 102.500 seviyesinde durduk. Bu seviye aşılmadan yeni bir trend başlaması söz konu olmaz.

Aşağıya yönelirsek önemli satışlar gelebilir diye düşünüyorum.

Şimdilik 25 günlük ortalama destek oldu ve TUT sinyali görüyorum.

teknik oyuncu
08-03-2013, 12:44
EURUSD paritesinde D1 grafikte düşüş sona ermiş görünüyor.

H1 grafikte ise kısa süreli aşağıya doğru bir düzeltme gözlemliyoruz. Yeniden yukarıya dönersek UZUN pozisyon düşünülebilir.

Dirençler var, ancak 1.3200 - 1.3250 seviyesine yükselebiliriz. Oralar satış yeri olur.

teknik oyuncu
08-03-2013, 13:02
GARAN'da UZUN pozlar için 9.08 seviyesinin altı stop loss olur. Grafik stopu.

teknik oyuncu
08-03-2013, 13:55
EURUSD paritesinde hedef 1.3220 olmak üzere pozisyonlar tutulabilir.

Stop loss 1.3075 olur.

teknik oyuncu
08-03-2013, 15:45
EURUSD paritesinde hedef 1.3220 olmak üzere pozisyonlar tutulabilir.

Stop loss 1.3075 olur.

Parite yukarıdan da baskı görüyor. Sıkışıklığın aşılması lazım. Saat 16:00 dan sonra ABD ne olacak ben de merak ediyorum.

teknik oyuncu
08-03-2013, 17:05
Bugün gelen ABD verisi biraz ortalığı karıştırdı. Bankalarda ALIM var, fakat ağırlıklı ortalamalar şu anki fiyatlara göre biraz düşük kalıyor. Bu nedenle alım için ERDEMİR gibi ağırlıklı ortalaması düşük kalan kağıtları düşünmek lazım.

GARAN'da 9.22 ağırlıklı ortalama 9.42 fiyat.

ERDEMİR'de 2.30 ağırlıklı ortalama 2.30 fiyat.

teknik oyuncu
08-03-2013, 17:57
EURUSD 1.31 üzerine çıktığında anlamsız bir satış geldi, fakat daha sonra gelen ABD verisi ile çöküş gerçekleşti.

Veri bilgisini önceden alan bazı kuruluşlar 1.31 üzerinde satış yaptılar. Durum budur.

teknik oyuncu
08-03-2013, 18:16
Destek ve dirençler en az göstergeler kadar önemli oluyor. Teknik analiz yaparken destek ve dirençleri öne alarak yapmak lazım. Özellikle kaldıraçlı piyasalarda bu daha belirgin. Üstelik kolay bir çalışma tarzı.

Daha sonra göstergelere de bakarak karar alınabilir.

Destek ve dirençler kırıldığında işlem başlatmak her zaman kolay olmamaktadır. İşler çok hızlı gelişebiliyor. Bu nedenle emri platforma girerek hazır hale getirmek lazım.

Ben de bunu birçok defa ihmal ettiğim için belirtiyorum. Nasıl olsa alırız diyoruz, ama alamayınca sıkıntı oluyor.

Elde mal varken stop emri yazdığımız gibi davranmak lazım. Elde para var iken (mal yok) tahtaya stop emri girer gibi belli bir noktaya (yukarıya) alım emri girmek lazım.

Örneğin bugün GARAN'da fiyat 9.14 iken üç kademe yukarıya (9.20) kademesine ALIM emri girip beklemek lazımdı. Piyasa trendi yönündeki hızlı hareketleri yakalamanın bir şekli.

teknik oyuncu
08-03-2013, 18:35
Bu saatten sonra temettü kağıtları dediğimiz hisselere önem vermek lazım. TUPRAS endekse göre daha iyi performans gösteriyor. Petrol fiyatı sekiz aydan beri fazla oynamadı. TUPRAS iyi temettü verecek.

Zaten bu son düşüşte iyi temettü vermesi beklenen kağıtlar düşmediler. Çok cazip değiller, fakat hikaye var.

mv400
08-03-2013, 23:30
Destek ve dirençler en az göstergeler kadar önemli oluyor. Teknik analiz yaparken destek ve dirençleri öne alarak yapmak lazım. Özellikle kaldıraçlı piyasalarda bu daha belirgin. Üstelik kolay bir çalışma tarzı.

Daha sonra göstergelere de bakarak karar alınabilir.

Destek ve dirençler kırıldığında işlem başlatmak her zaman kolay olmamaktadır. İşler çok hızlı gelişebiliyor. Bu nedenle emri platforma girerek hazır hale getirmek lazım.

Ben de bunu birçok defa ihmal ettiğim için belirtiyorum. Nasıl olsa alırız diyoruz, ama alamayınca sıkıntı oluyor.

Elde mal varken stop emri yazdığımız gibi davranmak lazım. Elde para var iken (mal yok) tahtaya stop emri girer gibi belli bir noktaya (yukarıya) alım emri girmek lazım.

Örneğin bugün GARAN'da fiyat 9.14 iken üç kademe yukarıya (9.20) kademesine ALIM emri girip beklemek lazımdı. Piyasa trendi yönündeki hızlı hareketleri yakalamanın bir şekli.

Bahsettiğiniz konuya görsel bir örnek vermek istedim müsadenizle. 10 dk.lık vadeli grafiğinde görülen kalın turuncu çizgiler, Vadelide görülen tepe noktası ile düşüşün sonlandığı dip noktası arasındaki fibonacci kanallarıdır. Dikkat çekmek istediğim diğer bir husus trend kanalında nasıl ilerlenmiş olduğu, İndikatörlerdeki osilasyon aralığı. Gayet teknik biçimde çizmişler tabloyu bence.

http://a1303.hizliresim.com/17/8/kvpmn.jpg

teknik oyuncu
09-03-2013, 00:45
EURUSD paritesinde adeta başımızı döndürdüler. İnandığımız bir yönde işlem başlatıyoruz, işler iyi de gitmeye başlıyor, ardından ya biri konuşuyor, ya da bir veri açıklanıyor ters istikamete gidiliyor.

İşler iyi gidiyorsa şüphe duyacaksın demeye başladım.

teknik oyuncu
10-03-2013, 14:48
Borsada ABC basamaklarını geçtikten sonra diğer harflerde de bazı sıkıntılar ile karşılaşmak mümkün.

ABC sonrası işlemlerin büyük çoğunluğunun doğru / lehte sonuçlanması demektir.

O halde bu işlemlerden nasıl çıkılacağı problemi o aşamada çözülmesi gerekiyor. Üç - beş işlem başlatıldığını ve her birinin kazandırmış olduğunu farz edelim. Tacir stop noktasını daha sonra alım yaptığı noktaya yükseltsin. Ancak trend yoksa piyasa geri gelerek bu pozisyonlar alım yerinden kapanacaktır.

Halbuki her açılan işlem piyasa tepeden dönerken kapatılmış olsa kısa karlar elde edilecek ve bunların toplamı hatırı sayılır bir yekun tutacaktır.

Ancak trend yakalamak için / büyük balık için küçük balığı feda etmek düşünülmektedir.

O halde hem trend halinde pozisyonda oturmak, hem de kısa karları almak gerekmektedir. İşimiz zor. ABC sonrasında problem budur.

Çözüm olarak trend yönünde açılan pozlar kazanmaya başladığında alım yerine stop koyarak (tapi noktası) daha sonra iz süren yeni stop (stop ilerleterek) ile izlemek; trendin aksi yönde açılan işlemleri ise hareket durduğunda fiyat düşüyorken aktiften kapamak düşünülebilir.

Asıl düşünülmesi gereken sadece trend yönünde işlem başlatmak ve trend ile dost olmaktır. Bu durumda kazanan pozisyonları çabuk harcamamak, güvenmek, iz süren stop ile izlemektir. Bu klasik yaklaşım oluyor.

Trend yönünde işlem başlatabilmek işin ABC kısmına dahil, işlemi kapamak ise daha büyük harfler kapsamında.

Hangi grafik ile çalışılmaktaysa daha büyük bir grafikte trendi izlemek işin bilinen ve kolay yanı. Örneğin H1 ile çalışan spekülatör, D1 ya da H4 ile trendi izler.

Burada fazladan gösterilmesi gereken çaba (püf noktası) trendin izlendiği büyük grafikte bir sonraki bar itibariyle trendin değişip değişmeyeceğine yönelik gösterilecek olan çabadır.

teknik oyuncu
11-03-2013, 12:15
PETROL fiyatında (brent) 109.50 aşağıya kırıldığında satışlar artabilir ve önemli bir düşüş olabilir diye düşünüyorum, trend bu yönde görünüyor. KISA poz için 111.15 stop loss olabilir.

TUPRAS petrol fiyatlarındaki düşmeden olumlu etkileniyor.

Ayrıca paranın Rusya'dan çıkarak Türkiye'ye gelmesi de petrol fiyatı sayesinde gerçekleşebilir. Petrol fiyatı takip edilmeli.

teknik oyuncu
11-03-2013, 16:32
Toplum mühendisliği yapmak bizim ülkemizde bir nevi ihtilal yapmak ile eşdeğerdir. Ancak bu konu hep es geçildi, yapanlar soylu sınıfı olduğundan yine de böyledir.

Sanırım toplum mühendisliği yerini zamanla daha gelişmiş yöntemlere bırakmaya çalıştı, seçim sonuçlarını veya sınavları ayarlamak gibi.

Bizim medyaya baktığımızda ''sahip'' olan kapitalistlerdir. Ancak çalışanları ağırlıklı olarak solcudur.

Günümüzde cemaat ağırlığını koydu ve hem kapitalist sıfatında, hem de bu solcuları devşirerek medyada büyük oranda hakimiyet sağladı.

''Aydın olmak için solcu olmak lazım, aksi halde aydın olunamaz'' diye kitap yazan iktisatçı, matematikçi solcular şimdi cemaatin gazetelerinde yazar olmuş, hükumete övgüler düzmektedir.

Bunların bazıları ve ayrıca eskiden milliyetçi yönlerinin kuvvetli olduğu iddiasıyla yorumlara çıkarılan birileri maddi olarak gazetelerde köşe sahibi olabilmek, bir siyasi ile röportaj yapabilmek (yani işi yapabilmek, işten çıkarılmamak) için ümmetçilere dalkavuk oldular. Bu döneklerin gizli niyetleri bölücülük yapmaktır ve son dönemde hükumet ile çok iyi sevişiyorlar.

Bu süreç dedikleri olayın sonrası toplum mühendisliği kapsamında yönetilmeye başlandı.

İktidardan memnun olmayan vekiller AKP'den ayrılarak ayrı bir parti kuracakmış, ya da iktidara karşı uyananlar CHP'ye oy veriyorlarmış (bunu gösteren seçim anketleri yayınlıyorlar).

Bunlar Türk milletini dikkate alarak paniklediklerini / her ihtimale karşı geleceği yönetmeye çalıştıklarını gösteren bazı işaretler olsa gerek.

Güvenilir kurumlar da hep bu toplum mühendislerinin yanında olmuştur. Aksini söyleyenlere inanmam.

Ben Allah'tan başka kimseye güvenmiyorum.

freesky
11-03-2013, 17:35
Sn Teknik Oyuncu,

Eger universite doneminde solcu!! takilan gencligin yuzde 1'i dahi bu gorusunu maasa gectikten sonra koruyabilseydi, simdiye kadar 50 kere gomunizm!! gelmisti bu ulkeye. Gariban, fakir, ac, sosyal/ekonomik/kulturel cevresi olmayan cocuklari 3-5 kurusla kafalayip, eylemlere surmek kolay tabii ki. Arkasindan, eleman maasa gecince bakiyor ki hepsi hikayeymis. ;) :)

Musadenizle konuya dair bir fikrayi da paylasmak isterim; Komunizmin en koyu doneminde ilkokul ogrencisi hocasina diyor ki; "Hocam, bizim kedimiz 6 tane yavru dogurdu, hepsi de komunist..." Aferin yavrum diyor hocasi ve bir hafta sonra mufettis geldiginde de cocuga kedilerin hikayesini anlatmasini istiyor. Ayni cocuk, sinifta mufettis varken diyor ki: "Hocam, bizim kedimiz 6 tane yavru dogurdu, hepsi komunist". Hoca aninda Al-Joseph Moduna geciyor. Hani diyor, gecen hafta hepsi komunist demistin...? Bir haftada noldu ki? Cocugun cevabi; "Gozleri acildi hocam..." :kahkah: :kahkah: :kahkah:

Insanin fakirlikten ve sefaletten dolayi komunist olmasi beni cok etkilemiyor. Cunku baska caresi de, alternatifi de yok...Onemli olan paraya kavusunca davasini muhafaza edebilmesi insanin....o zaman da gozleri aciliyor. ;)

Derler ya; Feministin feministligi kocayi buluncaya kadar; ateistin ateistligi ucak havada sallanincaya kadar; komunistin gomunistligi de, parayi vuruncaya kadar....

Endeksten bi numara goremedik, o zaman muhabbet edelim dedik. Surc-i lisan olduysa, affola.

Selam ve muhabbetle,

freesky

teknik oyuncu
11-03-2013, 17:46
IMKB'de bugün bir dinlenme yaşanıyor, trend yönü yukarıya doğru.

Buradan aşağıya da dönebiliriz, fakat henüz işaret yok. Bugün sıkışıklık oldu; bir dilenme yapıldığını, yükselişin sürebileceğini düşünüyorum.

teknik oyuncu
11-03-2013, 23:33
IMKB100 için Stop - Loss seviyesi 82.000 desteğinin kırılması.

Burası aynı zamanda fibonacci %25 geri çekilme seviyesidir. Kar satışları gelirse destek olma ihtimali vardır, ilk destek.

http://img17.imageshack.us/img17/8349/endeksc.png

teknik oyuncu
11-03-2013, 23:41
ERDEMİR bir türlü yukarıya ivme kazanamadı. Son günlerde herhangi bir boğa kuvveti göremiyoruz. Günlük volatilite düşük, kapanışlar da öğle.

2.27 desteği kırılırsa grafik stopu yapılabilir. Yani 2.27 kırılırsa stop loss çalıştırılabilir.

http://img14.imageshack.us/img14/5459/erdemir.png

teknik oyuncu
11-03-2013, 23:48
EKGYO vasıfsız görünüyor. 3.50 den 2.68 e kadar yaşanan büyük dalga bundan sonra da düşüş yaşatabilir.

2.89 aşağıya kırılırsa stop loss yapılabilir.

http://img191.imageshack.us/img191/3599/ekgyoi.png

teknik oyuncu
12-03-2013, 10:56
İçerisinde güzel sözler barındıran güzel bir lirik (esin dolu, coşkun, içli) şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=XmV1fL7yl_c

There is a special light
Still shining bright
And even on the darkest night

(En karanlık gecede bile
Hala parlayan özel bir ışık var)

There's no one else
Could ever make me feel
I'm so alive

(Ondan başka kimse
Yaşadığımı bana bu kadar hissettiremez)

I've searched the universe
And found myself
Within' her eyes

(Bütün evreni aradım
Ve kendimi onun gözlerinde buldum)

teknik oyuncu
12-03-2013, 11:12
Vadeli kontratta 103.200 çizgisinin altı Stop - Loss olur. Belki bu KISA poz açmak için sinyal de olabilir, bakarız.

Daha sonra yeniden AL sinyali geldiğinde bakılır.

teknik oyuncu
12-03-2013, 12:49
Vadeli kontrat 103.300 ile 104.000 arasında hafif gerilen bir bant oluşturdu.

103.300 seviyesine yaklaşınca AL, 103.200 altı stop loss olur diye düşünüyorum. Ancak önemli olan trend dostu tipinde spekülasyon ve yatırım yapmaktır.

Trend dostu olan,
a. 103.200 de KISA poz açar ve 103.500 seviyesine stop loss koyar.
b. 104.000 aşılınca UZUN poz açar ve 103.500 seviyesine stop loss koyar.

Saat 12:00 de dışarıya çıkmam gerekiyor, akşam seans bitmeden dönmeye çalışacağım. Herkese kolay gelsin.

suayb
12-03-2013, 16:28
sevgili teknik okuyucu borsa ile ilgilenmeye başladığımda sizi takip ediyordum. o zamanlar farklı bir topiğiniz vardı ve yunsa hakkında bazı yorumlar yapmıştınız. ben de şöyle bir baktıktan sonra hisseyi aldım. tarihi çıkışlarından birini yapmıştı. geç oldu ama gçnülden teşekkürler. şimdi de sessiz takipçilerinizdenim. bol kazançlar

teknik oyuncu
12-03-2013, 18:52
sevgili teknik okuyucu borsa ile ilgilenmeye başladığımda sizi takip ediyordum. o zamanlar farklı bir topiğiniz vardı ve yunsa hakkında bazı yorumlar yapmıştınız. ben de şöyle bir baktıktan sonra hisseyi aldım. tarihi çıkışlarından birini yapmıştı. geç oldu ama gçnülden teşekkürler. şimdi de sessiz takipçilerinizdenim. bol kazançlar

Ben de size teşekkür ederim, başarılar dilerim.

teknik oyuncu
12-03-2013, 19:02
Bugün kapanış itibariyle yukarıya trend devam etmektedir. Ancak trend eskimiş görünüyor.

D1 grafikte ADX bu trendi henüz göremedi, H1 grafikte ise güçsüz bir trend gösteriyor ve üstelik gösterge düşmeye başladı. Bu ikisinin ortalaması olarak H4 (seanslık) grafiğe baktığımızda trend var ve devam ediyor.

Bu seviyeden yukarıya zıplama olacak mı, yoksa burası aşağıya kırılacak mı, ona bakalım. Trendi o şekilde gözlemleyelim. Çünkü ''atı alan Üsküdar'ı geçti''.

teknik oyuncu
13-03-2013, 08:00
HALKB için şimdilik olumlu bakmıyorum. 19.00 Aşılmadan ALIM yapmak işi şansa bırakmak olur. Çünkü 18.35 desteğine geri çekilme riski var.

AKBNK eğer bugün düşük bir açılış yaparsa SAT sinyali alabiliriz. Fiyat hareketi bütün çabalara rağmen 9.54 seviyesini aşamadı. 9.25 Seviyesi grafik desteği olabilir, fakat 9.00 seviyesi de grafik desteği. İlk fibo desteği ise 9.27 Şahsen SAT sinyali var diyorum.

GARAN için de şu saatten sonra alımın geç olduğu, alım için kafayı yukarıya kaldırmasının beklenmesini düşünüyorum. 9.58 Aşılamadı, aşılırsa olumsuz düşünmeyi bir kenara bırakırım, çünkü ortalamaların yönü yukarıya doğru.

TUPRAS 54.50 seviyesinde açılan KISA poz varsa kapatılabilir, fakat alım için bir parça daha ivme görmek lazım diye düşünüyorum. Petrol fiyatlarını da takip etmeliyiz. Şimdilik 53.00 kademesinden yukarıya sekiyor görüntüsü verdi, ama şüphelidir. Tamamdır ALIM yapalım diyemem, izleyelim zararlı çıkmayız.

ERDEMİR bu seviyeden yukarıya mı yoksa aşağıya mı karar verecek anlayamadım. Her ikisi de olabilir. Nötr diyorum ve nötr kağıtta oynamayalım.

THY potansiyel kar var. 7.50 den yukarıya sekti. Bu hareketler fiyatı tutmak için suni işler midir, yoksa gerçek midir, bilemiyorum.

aokan1973
13-03-2013, 08:09
Hocam Turkcell izlediğniz hisseler arasında mıydı, ben uzun vadeli tutuyorum ama yorumunuz var mı merak ettim,
iyi sabahlar dilerim.

teknik oyuncu
13-03-2013, 08:59
BANVT potansiyel olduğunu görmekteyiz. 3.64 seviyesinden AL sinyali verdi. Mevsimsellik dolayısıyla potansiyel görmekteyim.

TCELL piyasanın potansiyel gördüğü kağıtlardan, kurumlar tavsiye ediyor. Teknik olarak 11.50 - 12.00 arasında bant yaptı. Çok kısa ataklar, geri çekilmeler karakteristik özelliği. Bant içerisinde zig zag yapıyor. 11.50 güçlü destek. Kağıt çok uzun vadeli.

ARCLK 11.50 destek sanırım, buradan yukarıya sekme yaparsa ALIM düşünülebilir.

TRKCM 2.65 seviyesinde dibi buldu sanırım. Yukarıya sekme yaparsa ALIM düşünülebilir. Büyük patlama beklememek lazım.

ANHYT 6.25 yukarıya geçilirse ALIM yapılabilir. Potansiyelin ne olduğunu bilemiyorum. Bayrak formasyonu söz konusudur. 6.20 den ALIM yapıp 6.06 ya (ya da 6.14) stop konulabilir, bu da bir alternatif.

OTKAR TUT devam ediyor. 51.00 Aşılırsa ALIM yapılabilir.

cok
13-03-2013, 09:04
Hisse sorularına cevap veriyor musunuz sayın teknik oyuncu? Teşekkürler...

teknik oyuncu
13-03-2013, 11:41
Hisse sorularına cevap veriyor musunuz sayın teknik oyuncu? Teşekkürler...Sıkışık zamana denk gelmezse bakarız sayın cok, ancak bir kişiye cevap verince ardından on kişi soru yöneltiyor ve bu durum sıkıntılı oluyor. Samimi ve gerçekten ihtiyaç olan durumlarda yardımcı olmaya çalışırım (kendi çapımda).

anes55
13-03-2013, 11:53
hocam yaklaşık üç gündür sıkışık bir seyir var alıcı pek yok gibi hacim de çok düşük iki gündür % 2 lere yaklaşan çin endeks kaybı var usd dow tarafında bir isteksizlik var acaba kısa pozisyonlar açılabilir mi mart sonuna kadar büyük bir düşüş olma ihtimali size göre nasıldır yabancı fonlar Türkiye de kazanç oranı düşüklüğünden bahsediyor CİTY Bank Türkiye den çıkmayı planladığını açıkladı sizce alım mı yoksa satım mı yönünde olmakta fayda var????

teknik oyuncu
13-03-2013, 12:21
hocam yaklaşık üç gündür sıkışık bir seyir var alıcı pek yok gibi hacim de çok düşük iki gündür % 2 lere yaklaşan çin endeks kaybı var usd dow tarafında bir isteksizlik var acaba kısa pozisyonlar açılabilir mi mart sonuna kadar büyük bir düşüş olma ihtimali size göre nasıldır yabancı fonlar Türkiye de kazanç oranı düşüklüğünden bahsediyor CİTY Bank Türkiye den çıkmayı planladığını açıkladı sizce alım mı yoksa satım mı yönünde olmakta fayda var????

Göstergeler aşırı alım bölgesindeler ve kırmızıya dönmüş durumdalar. KISA vadeli olarak kar realizasyonu beklenebilir.

Ben gün içi işlemlerde SATIŞ noktasını / ALIM noktasını yakalamaya çalışmaktayım. Ancak trend üzerinde oturmayı her zaman tercih etmek lazım.

Hisse bazında düşünmek lazım. Çok iyi hisselerde beklenebilir.

Bazı hisseler mevsimsellik özelliği taşımaktalar. Temettü kağıtları Mayıs sonuna kadar sakin / iyi olurlar. BANVIT her yıl Mart Nisan aylarında prim yapar, gibi detay şeyler var.

Biz bu sorunuza istinaden haftalık, günlük değerlendirmeler de yapalım, bu işe yarayacaktır.

Haftalık bazda volatilite artmıştır. IMKB100 de 75.000 seviyesine yaklaştığımızda AL, 86.000 e yaklaştığımızda ise SAT diyoruz. Bu seviyeleri herkes öğrendiği için daha oralara varamadan işlemler devreye girecektir.

Günlük bazda MACD göstergesine baktığımızda (trend göstergesidir) ''piyasadan çık'' sinyali almaktayız. Belki yukarıya doğru küçük bir gayret daha olabilir (kafayı kaldırmak isteyebilir), ona bakmak lazım.

Gün içerisinde 83.000 altı SAT sinyali alacağımız stop loss seviyesi olmalıdır.

Şahsen gün içi göstergelerde yukarıya doğru bir potansiyel gördüğümde bunu ALIM yönünde kullanmak isterim, ancak stop loss kullanmak şart.

anes55
13-03-2013, 12:29
teşekkür ederim...

teknik oyuncu
13-03-2013, 13:13
Vadeli kontratta H1 grafikte henüz yeni bir AL sinyali tespit edemedik.

Birazdan dışarıya çıkacağımdan ikinci seansı takip edemeyeceğim. Akşam D1 grafik üzerinde hisse senetlerini değerlendiririz.

teknik oyuncu
13-03-2013, 18:26
Satıcılı bir kapanış var, SAT sinyali veriyor.

teknik oyuncu
13-03-2013, 18:52
76.000 Seviyesinde başlayan yukarıya doğru hareket bu hafta yerini geriye dönüş sinyallerine bıraktı.

80.000 Seviyesine kadar geri gelmemiz durumunda destek olabilir, ya da 79.000.

Daha yukarılardaki zayıf desteklerden de sekme çabaları olabilir. Ancak cazip / mantıklı ALIM yerleri 80.000 ve 79.000 olur.

O halde oralara kadar KISA pozisyonda kalmak iyi olur.

Toparlarsak, yeniden ALIM yapmak için yeni bir AL sinyalinin olgunlaşmasını bekleyeceğiz.

teknik oyuncu
13-03-2013, 19:26
76.000 Seviyesinde başlayan yukarıya doğru hareket bu hafta yerini geriye dönüş sinyallerine bıraktı.

80.000 Seviyesine kadar geri gelmemiz durumunda destek olabilir, ya da 79.000.

Daha yukarılardaki zayıf desteklerden de sekme çabaları olabilir. Ancak cazip / mantıklı ALIM yerleri 80.000 ve 79.000 olur.

O halde oralara kadar KISA pozisyonda kalmak iyi olur.

Toparlarsak, yeniden ALIM yapmak için yeni bir AL sinyalinin olgunlaşmasını bekleyeceğiz.

Yıllardır bu forumlarda yazı yazıyorum gördüğüm kadarıyla yatırımcılar SAT sinyalinden hiç hoşlanmıyorlar.

''Piyasa yükselecek, yukarıya doğru yeni bir ralli başlıyor'' dediğimde bir çok kişi tebrik etmekte, puan yollamaktadır. Düşecek dediğimde ses seda çıkmıyor.

Yatırımcının ne yaptığını bilmesi lazım. Yani ALIM yaparken de SATIM yaparken de belli bir mantık olur. Aynı mantık ile hareket edilir.

İşlem iki aşamadır. ALIM, sonrasında ise SATIM. Daha sonra KISA poz açım, sonrasında ise KISA pozun kapatımı.

Kapatırken mantık olarak KISA poz açmazsın. Çünkü kapatma mantığı ile yeni bir poza girme mantığı farklıdır. Nadiren her iki mantık bir araya düşer.

Piyasa tepeden hemen düşmez, SATIŞ yaparsın, beklersin. Satışı nasıl yapacağın bellidir, onu yaparsın. Bunu yapamazsan dipte ALIM yapamazsın. SATIŞ mantığı ne ise ALIM mantığı aynıdır. Elbette risk vardır. Risk yok diyen yok.

Piyasa hep yatay seyretmiyor, bazen pahalı, bazen de ucuz hale geliyor. Bu fırsatları kaçırmamalıyız. Eğer pahalı hale geldiyse onu satmalıyız. Ucuza AL, pahalıya SAT.

Tek yapılması gereken rahat olarak işlem başlatacak, kapatacak bir planlama ile hareket etmektir. Piyasa hep yatay gitmez, hep yükselmez, hep düşmez. Hep bizim tersimize hareket edemez.

Fiyatların ne yönde gitmekte olduğu zaten gözle teşhis / takip edilebiliyor.

26 Şubat günü ikinci seansın başında yukarıya trend başlatan piyasa bugün öğleden önce ilk seans sonundaki satışlar ile bu trendi sona erdirdi. Bundan sonra yeniden yukarıya gitmeye niyeti olursa ona da uymaya çalışacağız.

adalibay
13-03-2013, 20:16
Yıllardır bu forumlarda yazı yazıyorum gördüğüm kadarıyla yatırımcılar SAT sinyalinden hiç hoşlanmıyorlar.

''Piyasa yükselecek, yukarıya doğru yeni bir ralli başlıyor'' dediğimde bir çok kişi tebrik etmekte, puan yollamaktadır. Düşecek dediğimde ses seda çıkmıyor.

Yatırımcının ne yaptığını bilmesi lazım. Yani ALIM yaparken de SATIM yaparken de belli bir mantık olur. Aynı mantık ile hareket edilir.

İşlem iki aşamadır. ALIM, sonrasında ise SATIM. Daha sonra KISA poz açım, sonrasında ise KISA pozun kapatımı.

Kapatırken mantık olarak KISA poz açmazsın. Çünkü kapatma mantığı ile yeni bir poza girme mantığı farklıdır. Nadiren her iki mantık bir araya düşer.

Piyasa tepeden hemen düşmez, SATIŞ yaparsın, beklersin. Satışı nasıl yapacağın bellidir, onu yaparsın. Bunu yapamazsan dipte ALIM yapamazsın. SATIŞ mantığı ne ise ALIM mantığı aynıdır. Elbette risk vardır. Risk yok diyen yok.

Piyasa hep yatay seyretmiyor, bazen pahalı, bazen de ucuz hale geliyor. Bu fırsatları kaçırmamalıyız. Eğer pahalı hale geldiyse onu satmalıyız. Ucuza AL, pahalıya SAT.

Tek yapılması gereken rahat olarak işlem başlatacak, kapatacak bir planlama ile hareket etmektir. Piyasa hep yatay gitmez, hep yükselmez, hep düşmez. Hep bizim tersimize hareket edemez.

Fiyatların ne yönde gitmekte olduğu zaten gözle teşhis / takip edilebiliyor.

26 Şubat günü ikinci seansın başında yukarıya trend başlatan piyasa bugün öğleden önce ilk seans sonundaki satışlar ile bu trendi sona erdirdi. Bundan sonra yeniden yukarıya gitmeye niyeti olursa ona da uymaya çalışacağız.

Net tespitleriniz için tebrikler. :cool:

morei34
13-03-2013, 22:02
BANVT potansiyel olduğunu görmekteyiz. 3.64 seviyesinden AL sinyali verdi. Mevsimsellik dolayısıyla potansiyel görmekteyim.

TCELL piyasanın potansiyel gördüğü kağıtlardan, kurumlar tavsiye ediyor. Teknik olarak 11.50 - 12.00 arasında bant yaptı. Çok kısa ataklar, geri çekilmeler karakteristik özelliği. Bant içerisinde zig zag yapıyor. 11.50 güçlü destek. Kağıt çok uzun vadeli.

ARCLK 11.50 destek sanırım, buradan yukarıya sekme yaparsa ALIM düşünülebilir.

TRKCM 2.65 seviyesinde dibi buldu sanırım. Yukarıya sekme yaparsa ALIM düşünülebilir. Büyük patlama beklememek lazım.

ANHYT 6.25 yukarıya geçilirse ALIM yapılabilir. Potansiyelin ne olduğunu bilemiyorum. Bayrak formasyonu söz konusudur. 6.20 den ALIM yapıp 6.06 ya (ya da 6.14) stop konulabilir, bu da bir alternatif.

OTKAR TUT devam ediyor. 51.00 Aşılırsa ALIM yapılabilir.

hergün okuduğum ve yeni bakış açısı kazandıran paylaşımlarınız için teşekkürler.
müsadenizle ben de birkaç şey paylaşmak istiyorum:
benim gibi acemiler için üzerinde ticaret yapacağımız teknik analiz çalışacağımız kağıtların seçimi hep bir sorun olmuştur.
bununla ilgili bazı çalışmalar yaptım:
14-15 ay önce zirvesinden %50 düşmüş xu100 kağıtlardan bir liste yapmıştım. bugüne kadarki getirilerde bu kağıtlar ön sıralarda yer aldı. demek karşıt yatırım iyi çalışıyor. bunu öğrenmiş oldum.
bu çalışmaya ek olarak
geçen hafta, son bir yılda en çok getiren kağıtların bir yıl önceki değerlerini inceledim.elimdeki dergilerden yararlandım.
amaç ortak bir nokta bulmaya çalışmaktı.
bulunduğu sektör içindeki diğer senetlere göre pd-dd si düşük olan mı yoksa fk sı daha düşük olan mı öne çıkıyor net bir sonuca varamadım.
bu durumda iki değeri de göz önüne almak mantıklı geldi. misal pd si 1,5 tan aşağıiken fk sıda 12 den aşağı olmalı gibi.
şimdilik ulaştığım sonuçlar bunlar,vakit buldukça çalışmaya araştırmaya devam.

bu konuda sizin ve bu yazıyı okuyan diğer arkadaşların görüşlerini varsa ulaştığı sonuçları merak ediyorum.
hisse seçiminde teknik görünümün yanında dikkate almamız gereken ölçütler neler olabilir?

greenhill123
13-03-2013, 22:50
[QUOTE=teknik oyuncu;8545176]Yıllardır bu forumlarda yazı yazıyorum gördüğüm kadarıyla yatırımcılar SAT sinyalinden hiç hoşlanmıyorlar.

sayın teknik oyuncu belkide satış yapmaya bilmiyoruzdur(ne açığa satış nede stoploss olarak) ondan dolayı hep kaçsın uçsun istiyoruz.ben sizi devamlı takip ederim ama hala stoploss çalıştıramadım.galiba bu birazda insanın kendinde ve insan kendi kendini yenmesi lazım katı bir disiplinle, malesef ben başaramadım.ilerleme kaydediyorum ama .SAYGILAR.

teknik oyuncu
14-03-2013, 01:13
hergün okuduğum ve yeni bakış açısı kazandıran paylaşımlarınız için teşekkürler.

hisse seçiminde teknik görünümün yanında dikkate almamız gereken ölçütler neler olabilir?

Önceki yıllarda bilançolara bakardım ve hisse seçerdim. Son dönem nasıl hisse seçiyorum onu yazayım.

Öncelikle banka hisselerini takip etmekteyim.

Varant dayanak varlığı durumunda olan hisse senetlerini takip ediyorum. Bunlara gün içerisinde sıklıkla bakıyorum.

Ayrıca eskiden seçmiş olduğum, bazı hisse senetleri var. Bunlara gün içerisinde bir kez bakıyorum.

Oturup bilançoları incelemeye vakit bulamıyorum. Kulağıma gelen bir şey olursa o hisseyi de takibe alıyorum.

FX piyasasını, VOB piyasasını da takip etmekteyim.

Karşıt yatırımcı adlı kitabı okuduğunuz ve fayda sağladığınız anlaşılıyor.

teknik oyuncu
14-03-2013, 11:36
Sakin bir açılış oldu. 83.000 seviyesine kadar artış olabilir. Orada SATIŞ gelebilir diye düşünüyorum. 250 puanlık marj ediyor.

ustasinan
14-03-2013, 11:43
Banvitin tekniğinde bi değişiklik var mi potansiyel devam ediyor mu

teknik oyuncu
14-03-2013, 12:03
Bugün USDJPY sabah saat 09:00 da M10 grafikte AL vermiş ve 50 pip yukarıya gitti. Saat 09:00 da kahvaltı yapıyordum.

D1 grafikte trend takip ederek günlük hareketi kestirip gün içerisinde M10 grafik ile ticaret yapmak bazı arkadaşların seçtiği bir yöntem. Bunu sürdürebilenler var. M10 ve M20 grafik birlikte bakıyorlar. Stokastic ile yapıyorlar. Pivot seviyelerine dikkat ediyorlar. Bence MACD ile de yapılabilir.

Önemli olan göstergeyi çok iyi öğrenip kullanmaktır. Beyin yorgunluğu yaratır, ama yapabilene helal olsun.

Bu işi her hisse senedinde yapmak kolay değil, kontratta yapıyorlar. GARAN, SAHOL, AKBNK, TUPRAS gibi hisselerde de yapılabilir.

Hisse senetlerinde H1 (saatlik) grafik ile çalışmak lazım. Günlük veya seanslık grafikten trend bakarak.

Uzun vadeli yatırımcılar ise haftalıkta trend bakıp D1 (günlük) grafikte işlem yaparlar. Kafayı karıştırmaya gerek yok.

teknik oyuncu
14-03-2013, 12:10
Banvitin tekniğinde bi değişiklik var mi potansiyel devam ediyor muBANVT de kar potansiyeli devam ediyor, fakat 3.72 deki 100 günlük ortalamayı aşamadı ve bu durum sıkıntı yarattı.

3.60 aşağıya kırılırsa potansiyel şimdilik iptal olabilir.

Kağıdın mevsimselliği var, bu aylarda prim yapıyor. Yaz beklentisi ile şimdiden alınıyor. Turizm hisselerinde olduğu gibi.

Eğer artış gecikecek olursa MAYIS ayına sarkabilir.

teknik oyuncu
14-03-2013, 12:41
ECZILC dikkatimi çekiyor. 2.35 den ALIM düşünülebilir. 2.30 stop loss kabul edilebilir.

2.40 aşılırsa 2.50 li rakamlarda görebiliriz.

simyager
14-03-2013, 18:13
Sn Teknik oyuncu;
Müsaadeniz olursa bire sorum olacaktı. Takip ettiğiniz indikatör sat sinyali üretmişse, çizgileriniz veya enstrümanın hareketi bunu teyit etmiyorsa nasıl davranıyorsunuz. ( Bunun tersi al sinyali için de olabilir )

İndikatörleri mi daha çok ciddiye olmalı, yoksa daha önceden belirlenmiş çizgiler mi? ( Buna stop-loss çizgisi de dahil).

Daha önceden böyle bir durumu açıklamışsanız kusuruma bakmayın, göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim.

Selamlar.

teknik oyuncu
14-03-2013, 19:24
Sn Teknik oyuncu;
Müsaadeniz olursa bire sorum olacaktı. Takip ettiğiniz indikatör sat sinyali üretmişse, çizgileriniz veya enstrümanın hareketi bunu teyit etmiyorsa nasıl davranıyorsunuz. ( Bunun tersi al sinyali için de olabilir )

İndikatörleri mi daha çok ciddiye olmalı, yoksa daha önceden belirlenmiş çizgiler mi? ( Buna stop-loss çizgisi de dahil).

Daha önceden böyle bir durumu açıklamışsanız kusuruma bakmayın, göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim.

Selamlar.Sayın simyager, İndikatör aşırı alım bölgesinde SAT sinyali vermişse daha sağlam sinyal olur ve momentum olarak mutlaka aşırı alım bölgesinden ortalamalara dönüş beklenir. Çizgiler de kontrol edilebilir.

Göstergenin SAT sinyali ile çizgilerin kırılması zaten peşi sıra olur. Çizgi kırılıyorsa gösterge de negatife dönmüştür, büyük bir ihtimalle böyledir.

Çizgiler çok önemli ve kırıldıklarında fiyat çok hızlı bir şekilde akıyor. Herkes bu çizgilere göre işlem başlatıyor veya stop loss işlemleri devreye giriyor. Buna grafik stopu denir.

Mesela EURUSD paritesinde M10 (on dakikalık) grafikte çalışıyorsan kullanacağın grafiği gözle takip etmek gerekir. Gösterge başarılı mı, destek ve dirençler ne kadar çalışıyor, kaç pip hedef ile çalışmak gerekiyor. Buna göre davranmak lazım. İndikatör üzerinde fiyat ile negatif / pozitif uyumsuzluklar ne derece etkili oluyor, buna da bakılır.

Göstergeye iyice aşina olduktan sonra çalışmaya başlamak lazım.

Ayrıca ağırlıklı ortalama çizgileri de dikkate değer bazı sinyaller verebilir.

Parite satıldı mı, fazla mı satıldı, bu bir fırsat mı? Bu konuda tamam diyorsan ve gösterge ile bu onaylanıyorsa demek ki doğdu düşünüyorsun.

Fiyat bir bant oluşturuyorsa, destek - direnç çizgileri de çizili ise gösterge ne tarafa güç gösteriyorsa bant o yönde kırılabilir.

simyager
14-03-2013, 21:27
Sayın simyager, İndikatör aşırı alım bölgesinde SAT sinyali vermişse daha sağlam sinyal olur ve momentum olarak mutlaka aşırı alım bölgesinden ortalamalara dönüş beklenir. Çizgiler de kontrol edilebilir.

Göstergenin SAT sinyali ile çizgilerin kırılması zaten peşi sıra olur. Çizgi kırılıyorsa gösterge de negatife dönmüştür, büyük bir ihtimalle böyledir.

Çizgiler çok önemli ve kırıldıklarında fiyat çok hızlı bir şekilde akıyor. Herkes bu çizgilere göre işlem başlatıyor veya stop loss işlemleri devreye giriyor. Buna grafik stopu denir.

Mesela EURUSD paritesinde M10 (on dakikalık) grafikte çalışıyorsan kullanacağın grafiği gözle takip etmek gerekir. Gösterge başarılı mı, destek ve dirençler ne kadar çalışıyor, kaç pip hedef ile çalışmak gerekiyor. Buna göre davranmak lazım. İndikatör üzerinde fiyat ile negatif / pozitif uyumsuzluklar ne derece etkili oluyor, buna da bakılır.

Göstergeye iyice aşina olduktan sonra çalışmaya başlamak lazım.

Ayrıca ağırlıklı ortalama çizgileri de dikkate değer bazı sinyaller verebilir.

Parite satıldı mı, fazla mı satıldı, bu bir fırsat mı? Bu konuda tamam diyorsan ve gösterge ile bu onaylanıyorsa demek ki doğdu düşünüyorsun.

Fiyat bir bant oluşturuyorsa, destek - direnç çizgileri de çizili ise gösterge ne tarafa güç gösteriyorsa bant o yönde kırılabilir.

Cevabınız için teşekkür ederim. takip ettiğim grafikler genellikle saatlik ve günlük grafikler. Piyasayı sürekli takip etme şansım olmadığından gün içi fazla işlem yapmamaya çalışıyorum, kısa grafiklerle işim olmuyor.. Belki de bu yüzden piyasayı yakın okuyamadığımdan, çizgilerimle indikatörler bazen çelişiyor. (Bu "bazen" normalden daha sık oluyor). Bu sebeple biraz daha garantili harekete çalışıyorum ama bu da ister istemez hareketleri daha geç görmeme sebep oluyor. Sürekli çizgilerim yanılsa anlarım yanlış çizmişim derim de bazen çizgiler normal oluyor, indikatörler yanıltıyor.
Bir de müsaadenizle bir çok indikatör zaten ağırlıklı ortalamalar mantığına dayanmıyor mu? Sürekli ağırlı ortalama takibine gerek var mıdır? ( Çok fazla indikatör takip edersem ortalık allak bullak oluyor, gereksiz bilgi yığını oluşuyor.
Sizin, şahsi fikrinizce, saatlik ve günlük olarak en isabetli indikatör olarak hangisini değerlendirirsiniz.(Tabi ki mükemmel bir indikatör yoktur ama...)

Biraz fazla uzattım herhalde. Tekrar teşekkür ederim. Selamlar...

simyager
14-03-2013, 22:01
Sayfayı fazladan meşgul etmiş olacağım. Ama bir de indikatörlerin uyumsuzlukları var. İsmi lazım değil geçen hafta bir hissede sadece STO alım verirken (aşırı satım noktasının en dibiindeydi) diğer indikatörlerden hiçbiri alım yönünde değer göstermiyordu. Ağırlıklı olarak STO ile çalıoştığımdan biraz da risk alıp alım yaptım. Çok şükür alnımız kararmadı ama STO dibine gelmiş diğer indikatörler normal alım veya satım diye nitelendireceğimiz hatta aşağı yönlü gösterir bir konumdaydı. Böyle bir durumda hangi indikatör diğerlerinden daha sağlıklı olabilir?

Tekraren özür dileyerek, Hayırlı akşamlar.

teknik oyuncu
15-03-2013, 00:44
Sayın simyager'in nezdinde bir kez daha belirtiyorum. Şahsen o kadar farklı indikatör kullandım ki hepsi de bir şeyler gösteriyor, fakat ben kısa süre sonra sıkılıp değiştiriyorum.

Ocak ayında STOKASTİC kullanıyorken, MOMENTUM'a da ağırlık verdim. Bu günlerde sadece MACD kullanıyorum, bir de grafik üzerinde ağırlıklı ortalamalar.

Kullanabilene Intraday Momentum Indeks, CCI, DMI ve ADX tavsiye ederim. Bunları deneme yaparak kullandığınız zaman dilimine uygun göstergeyi seçmelisiniz. Grafik zaman seçimi ne kadar büyük olursa doğru gösterme şansı da artar. Mesela MACD en iyi haftalık grafikte sonuç verir.

Ben kimseye akıl vermiş gibi olmayayım, fakat yaptığım optimizasyona göre gün içerisinde en doğru sonuçlar H1 grafikte alınmaktadır. Sonra D1 geliyor.

Ben yarın EURUSD paritesinde ve VOB30 kontratta bir ve beş dakikalık grafikte ticareti deneyeceğim. Bakalım nasıl bir sonuç alacağım? Daha önceki bu tarz denemelerimde istediğim sonucu alamadım. Yorucu da olduğundan sürdürülebilir değildi. Bu sefer sadece MACD göstergesi ve ağırlıklı ortalamalar ile deneyeceğim.

Hisse senetlerinde en düşük H1 ile çalışılması iyi olur. Daha küçük grafikler ile bazı hacimli, volatilitesi yüksek hisseler izlenebilir. Ancak her zaman verimli olmuyor, yatay piyasada oldukça sıkıntılı. Volatilitesi olduğu zaman BANVT üzerinde bile M20 grafikte çalışılabilir. GARAN için M10 dahi olur, ama durgunluğa girdiğinde ortalık karışıyor.

Grafik zamanı küçüldükçe sinyallerin netliği de kayboluyor.

İndikatörler %70 hatalı sinyal vermekteler, siz bunları mümkünse elemelisiniz. Kalan %30 doğru sinyal yeter. Geç sinyal veriyor dediğiniz göstergenin değerleri ile oynamalısınız. Biraz küçültürseniz daha erken sinyal verecektir. Optimizasyon deniliyor.

Bu konuda ne kadar yazı yazsak belki faydası sınırlı olacaktır. Göstergeyi çok iyi öğrenmeden kullanmak da mümkün değil, o halde kitap okumak ve You Tube da video izlemek gerekiyor.

perşembe.com sitesinde kitaplar bölümünden ''Teknik analiz mi dedin'' serisini (4 cilt) PDF olarak satın alıp incelemekte fayda var. Orada bu göstergeler en iyi şekilde anlatılıyor.

Benim burada yapabileceğim D1 grafikte ve bazen seans arası kişisel görüşümü beyan etmekten ibarettir.

teknik oyuncu
15-03-2013, 11:30
TÜİK verileri tamamen yanıltıcı görünüyor. Şahsen bunlara hiç inanmıyorum. İşsizlik oranı Aralık ayında %10.1 olarak açıklanmış.

Dikkat edin %0.1 gibi bir küsürat veriliyor, bu da tamamen inandırıcılık sağlamak için; utanmasalar %10 deyip geçecekler.

Gerçek rakam nedir diye soracak olursanız %17 civarıdır. Genç işsizlik ise %30 civarı.

İspanya'da bu rakamlar genel işsizlik olarak %20, Yunanistan'da ise %25 dir. Yani ülkemiz istihdam konusunda batak ülkelere yakın durmaktadır.

Ancak işin felaket tarafı da var. Ülkemizde bir öğretmen 2000 TL maaş alıyorsa İspanya'da 20.000 TL almaktadır. Bu durumda bizim öğretmen ''keşke öğretmen olmasaydım, başka bir dalda yüksek öğretim yapsaydım'' diyebilmektedir.

Bir genç ya güvenlikçi olmaya, ya da TSK da uzman olmaya razıdır, ancak buna mecbur olduğu için razıdır. İmkanı olduğundan başka bir meslek düşünür. Zaten bu işlere de herkes ulaşamıyor.

Bir muhasebeci altı ayda bir iş değiştirir, çünkü maaşını zamanında alamaz ve düşüktür. Yani ülkemizde çalışanlar da işsiz sayılabilir. Belediyeye taşeron iş yapan firmalar adeta köle gibi adam çalıştırıyor. İş birilerinin iki dudağının arasındadır.

İçeride adamın olmayınca hiçbir firmada iş edinebilmek mümkün değildir. Başını örtmek, cemaate katılmak gibi iş sahibi olabilmenin insanlık dışı katı kuralları da mevcuttur. Yani kayırmacılık had safhadadır.

Bir örnek:

Belediyeye ait bir sağlık kurumunda bekleme salonda oturuyorken iki kişinin konuşmasına şahit olmuştum. Adamın biri belli ki makam sahibi olan başka bir kişiye kızının iş aradığını ve kendisine yardımcı olup olamayacağını sordu. Öteki adam ''kızının başı kapalı mı diye sordu. Bizim gariban ''hayır değil'' cevabı verdi. Adam ise ''bu durumda bir şey yapamam, eğer kızın kapalı olsaydı yardımcı olabilirdim'' dedi.

Başka bir örnek:

Cemaatin bir dershanesinde yine bekleme salonunda oturuyordum. Bir öğretmen ile veli olan karı koca bir çift (öğrenci ailesi) konuşuyorlardı. Ben konuşmaya kulak misafiri oldum. Öğretmen veliye ''çocuğunuzu imam hatip lisesine verin'' dedi. Söze şöyle devam etti. İmam hatiplere büyük imkanlar verilecek, Tayyip başta olduğu sürece imam hatip mezunları boşta kalmayacak, onlara özel sektörde mutlaka iş bulunacak, bulunamazsa devlet içinde iş bulunacak, onlar hiç işsiz kalmayacak. Tayyip başbakanımız bizim önümüzü açtı.

Bunlara sınavlarda şifre konulması da eklenebilir.

İşte size Türkiye'den işsizlik manzaraları. Pardon kul hakkı manzaraları.

Kredi notumuzu artıran kuruluş bile daha sonra hükumet ile bir anlaşma yaparak karşılığında para aldı, yani ihaleyi kaptı.

Kul hakkı kutsal kitaptan çıkarıldı mı, kitaba yukarıdan düzeltme mi geldi, haberimiz yok mu?

Cemaatler cevap versin. Papanın elini öpmek, devlet arazilerinin üzerine oturmak mı sevap kazandırıyor acaba?

braveheart
15-03-2013, 11:44
Hocam selamlar. MT4 kullanarak M10 ve M20 chart.ları canlı olarak izleme şansımız var mı acaba ?

Bugün USDJPY sabah saat 09:00 da M10 grafikte AL vermiş ve 50 pip yukarıya gitti. Saat 09:00 da kahvaltı yapıyordum.

D1 grafikte trend takip ederek günlük hareketi kestirip gün içerisinde M10 grafik ile ticaret yapmak bazı arkadaşların seçtiği bir yöntem. Bunu sürdürebilenler var. M10 ve M20 grafik birlikte bakıyorlar. Stokastic ile yapıyorlar. Pivot seviyelerine dikkat ediyorlar. Bence MACD ile de yapılabilir.

Önemli olan göstergeyi çok iyi öğrenip kullanmaktır. Beyin yorgunluğu yaratır, ama yapabilene helal olsun.

Bu işi her hisse senedinde yapmak kolay değil, kontratta yapıyorlar. GARAN, SAHOL, AKBNK, TUPRAS gibi hisselerde de yapılabilir.

Hisse senetlerinde H1 (saatlik) grafik ile çalışmak lazım. Günlük veya seanslık grafikten trend bakarak.

Uzun vadeli yatırımcılar ise haftalıkta trend bakıp D1 (günlük) grafikte işlem yaparlar. Kafayı karıştırmaya gerek yok.

teknik oyuncu
15-03-2013, 12:18
Ülkemizde bir öğretmen 2000 TL maaş alıyorsa İspanya'da 20.000 TL almaktadır. Bu durumda bizim öğretmen ''keşke öğretmen olmasaydım, başka bir dalda yüksek öğretim yapsaydım'' diyebilmektedir.

Peki İspanya yüksek maaş veriyor, Türkiye az maaş veriyor da neden Türkiye'de ekonomi yükselmiyor, işsizlik İspanya'ya yakındır.

Çözüm nedir. Sihirli bir değnek var mıdır? CEVAP vardır.

Bu verilmeyen maaşlar nereye gidiyor? CEVAP hortumlanıyor.

Siz ilinizde, ilçenizde belediye başkanı seçiyorsunuz, fakat parti o ile ilçeye Ankara'daki genel merkezinden asıl belediye başkanını sonradan atama yolu ile yolluyor. İhaleleri o adam yürütüyor ve genel merkez ile koordine ediyor. Sizin başkan figüran, başkan bir artist de olabilir. Zaten hepsi bu konumda.

Bu sahtekarlık ülke çapında yürüyor ve herkes halinden memnun. Bu işe çomak sokmak dünyayı işgal eden uzaylılar ile boğuşmaya benzer.

Kamunun ihale ile hallettiği işlerin büyük bölümü de Büyük Millet Meclisi kararları ile ihale dışına çıkarıldı (tam rakamları hatırlamıyorum) Zaten ihale alanların da işi beş misli fiyata yaptıklarını biliyoruz. İhaleye fesat karıştıran yandaşın kurtarılması için dahi ihale kanununda değişikliğe gidildi.

İhalelere zaten herkes katılamıyor, bir yandaş ihaleyi alıyor, sonra dışarıya çıkıyor ve dışarıda kendisini bekleyen ve işi yapacak donanıma sahip asıl firmalara yarı fiyatına tekrar ihale ediyor. O işi alan dışarıdaki firma büyük para kazandığına göre varın ilk ihaleyi alanı siz düşünün.

İlk ihaleyi alan parayı ödemek için Ziraat bankasından kredi alıyor.

Bu işler yapılamadığı noktada ise bir yandaş kimsenin veremeyeceği çok düşük fiyat vererek ihaleyi yine alıyor, daha sonra yeniden maliyet hesabı yapılarak devlete, belediyeye büyük kazık atılıyor.

Denetim sıfırdır, denetim yapacak kurumlara bir tek denetim elemanı verilmiyor. Sadece muhalif belediyelere baskınlar yapılıyor.

Burası nüfus kağıdında din hanesi olsun mu, olmasın mı diye tartışılan bir ülkedir. Varsın tartışa dursunlar, ne anlamı var ki?

Sonuçta hıristiyan öğretmen bu dünyada 20.000 TL maaş alıyor, nüfus kağıdında müslüman yazan öğretmen ise 2000 TL.

Kur'an da ''Allah'ım bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver; ahirette de iyilik, güzellik ve nimet ver'' (Bakara, 2/201) diye dua edilmesi isteniyor. Ancak nimet hristiyan İspanyol öğretmenine müslüman Türk öğretmeninden çok daha fazla veriliyor.

Bu düzenden sorumlu olanların akıbeti korkunç olsa gerek. Onlar ateş azabına mahkum durumdadır.

Allah'ım soygunculara, bölücülere, işi büyütüp milletinin adını inkar ederek anayasadan çıkarmayı planlayan soysuzlara, Arap ırkçılığı yapanlara, Ata'sına hakaret edenlere, kendi vatanseverini ayakları altında ezenlere karşı bize yardım et. Muhakkak ki sen her şeye kadirsin.

teknik oyuncu
15-03-2013, 12:24
Hocam selamlar. MT4 kullanarak M10 ve M20 chart.ları canlı olarak izleme şansımız var mı acaba ?

Orada ayar yok diye biliyorum, fakat MATRİKS platformunda her türlü imkan var. Mesela M12, M25 gibi, iki tıklama ile ayar yapılabiliyor.

Foreks piyasasını MATRİKS platformunda takip etmekteyiz, MT4'ü sadece işlem gerçekleştirme anında bu amaçla kullanmaktayız.

MT4 ile para kazanma şansını sıfır olarak görüyorum. Bu konuda kurumlar çözüm olarak kendi platformlarını yapıyorlar, fakat bunlar da en az MT4 kadar işe yaramaz.

Zaten amaç milletin para kazanması değil, kaybetmesidir.

teknik oyuncu
15-03-2013, 12:50
İlk seans bir düzeltme yaşanıyor, D1 grafikte açığa sat / KISA poz aç sinyali yok, fakat eldeki malın çıkılması için görünüm müsait durumda.

Yeniden ALIM için takip etmek lazım. Şimdilik nötr görünüm var.

teknik oyuncu
15-03-2013, 13:02
Bugün burada yazı yazarken piyasayı takip edemedim. 102.300 - 102.400 Bölgesinde VOB30 vadeli kontratta UZUN poz açılabilirdi. 700 Puanı heba etik.

Kontratı ve pariteyi iyi takip etmeliyim.

teknik oyuncu
15-03-2013, 17:20
Vadeli kontrat günlük trend izlerken gün içerisinde yatay anlar geçiriyor. Bu yatay anlar bir iki saati bulan dinlenmeler şeklinde de olabiliyor. Daha sonra bir yönde kopma gerçekleşmektedir.

Trend daha sert ise bu yatay anlar daha kısa dönemler için gerçekleşip bitiyor.

İşlem yaparken bunlara da dikkat etmek lazım.

Bugün yukarıya gittik, yurt dışı çok iyi olduğu için biz de iyi olmaya çalıştık sanırım. Bizde nötr olarak bakmak lazım.

teknik oyuncu
15-03-2013, 17:40
Cem Karaca dinledim geçen gece. İnsan bıkmadan dinleyebiliyor. İlginç bir adam.

Elbette bir gün güler, bize seneler.

http://www.youtube.com/watch?v=BqJ-4ePe_Pk

Bunu da yazmadan geçemeyeceğim.

http://www.youtube.com/watch?v=o0dhQM3HL4g

Şimdi türkü söylemenin tam zamanıdır
İki gözüm bu işin yok sağı, solu

Bunu da yazıyorum, duramadım.

http://www.youtube.com/watch?v=KJjYymEwpPE

Gelecekti o gün geri, arabayı almaya.

karadağlı
16-03-2013, 15:59
Teknik Analiz stateji oluşturmak amaçlı kullanılan bir yöntemdir.

Teknik Analiz geleceği göstermekte herzaman çuvallayacaktır.

Teknik Analizle yatırımcı strateji oluşturur, geleceği tahmin etmek istemesi falcılık yapmaktan başka birşey olmaz.

Dolayısıla teknik analizle geleceği değil, sadece geçmişte ne olduğu ve şimdi ne olup bittiğini gösterir.Temel analizde dahil olmak üzere, başka bir yöntem veya hiç kimse gelecekte olacakları istikrarlı bir biçimde doğru tahmin edemez.

Teknik analiz sayesinde stareji oluşturan yatırımcı fiyat hareketlerine göre ŞU OLURSA BUNU YAPARIM.YADA O OLURSA BÖYLE YAPARIM GİBİ SORULARIYLA KENDİNE BİR STRATEJİSİNİ ÇİZER.

Bu sayede zarardan minumum seviyede (sigorta miktarı kadar) kadar fiyat ile stoplos yaparak kendinini korur.
Veya yükselmekte olan fiyatlarda yerini alarak kar miktarını artırır.

Uzun vadade ise uzun vadeli teknik analiz ile örneğin gubrf de olduğu gibi ister KARINI yada elindeki lot miktarını artırır.

Hocam müsadenizle yanlışım varsa düzeltiniz.Bunu GUBRF topiğine yazmıştım.Esas yeri burası olması gerekir.

teknik oyuncu
17-03-2013, 12:15
Bu sayede zarardan minumum seviyede (sigorta miktarı kadar) kadar fiyat ile stop loss yaparak kendinini korur, veya yükselmekte olan fiyatlarda yerini alarak kar miktarını artırır. [/B]

Sayın karadağlı, yazdığın cümleler içerisinde en dikkati çeken bu. Amaç yükselmekte olan fiyatlarda yerimizi almak. Piyasa düşmekte olan fiyatlarda da yerimizi alma fırsatını bazı yatırım araçlarında bize tanıyor. Hatta doğrudan açığa hisse senedi satmak da söz konusudur.

Teknik analiz sınırsız bir alandır. Bu alanda ilerleme kaydedenler sınırsız sayıda strateji geliştirerek piyasada kullanırlar.

Kafamızda üç beş tane strateji aynı anda olabilir. Çubuk grafikler, mum grafikler, line grafikler derken daha bir çok grafik yürü üretilip kullanıldığını biliyorum. Amaç para kazanmaktır.

Hatta robotik sistemler de var ve bu sistemler size beş ayrı stratejiyi tarayıp sinyal veriyor ve isterseniz siz ekranı kapatıyorsunuz, robotik sistem sizin yerinize işlem başlatıp kapatıyor. Ancak bu konuda şüphelerim mevcuttur, tavsiye edene rastlamadım. Reklamlarında da optimizasyon yapıyor olabilirler.

Benim tavsiye edebileceğim sistem ''eğilim dostu'' olan bir sistem olabilir. Eğilimi daha büyük bir grafikten görüyoruz, işlemleri ise daha küçük bir grafikte gerçekleştiriyoruz. Mesela haftalık grafik ile trendi göreceksin, günlük grafik ile sadece o istikametteki sinyallere uyacaksın.

Aksi istikametteki sinyallere de bazen uyulabilir, fakat çok yakın stop loss kullanmak suretiyle. Trend yönündeki sinyallerde ise daha geniş stop loss kullanılabilir.

Bir başka nokta da trend yönünde sermayenin tamamı ile işlem başlatılabilir, trendin aksi yönündeki işlemlerde ise sermayenin yarısı kullanılabilir.

Gün içerisinde ''eğilim dostu'' olmak üzere H4 ve H15 / H20 kombinasyonu kullanılabilir. Bu sistemde de trend yönünde işlemler başlatmak lazım. Stop loss seviyeleri yakın olmalı, çünkü hatalı sinyaller fazladır ve çabuk kurtulmak lazım.

H4 / H1 kombinasyonu özellikle hisse senetlerinde daha verimli olur. Çünkü M15 daha çok kaldıraçlı ürünlerde (volatilite fazla olduğu için) faydalı olur. Hisse senedinde gün içerisinde AL / SAT yapacak kadar yeterli volatilite her zaman olmuyor.

Bir takım başka kombinasyonlar da aklıma geliyor. H1 / M1 kombinasyonu, M20 / M1 kombinasyonu gibi.

Yurt dışında döviz işlemlerine (foreks) aracılık eden FXCM aşağıdaki kombinasyonları öneriyor.

TRADE / TREND

Günlük / Haftalık
H4 / Günlük
H1 / H4
M15 / H1
M5 / M30
M1 / M5

teknik oyuncu
17-03-2013, 13:57
AKBNK son yukarıya tepki fibonacci %50 - 62 aralığında son buldu. Diğer bankalarda daha agresif tepki oldu.

http://img441.imageshack.us/img441/88/akbnk.png

alsat
17-03-2013, 15:51
oyle demeyin sayin teknik oyuncu, ulkemizde cok guzel maas alanlar da var. gecenlerde almanya'ya bonn sehirne bir atese atamisiz.
12 bin lira maas veriyoruz. ama yabanci dil bilmiyormus!!! bir de tercuman yollamisiz yanina. ona da 6 bin lira maas veriyoruz.

freesky
17-03-2013, 17:48
...Sonuçta hıristiyan öğretmen bu dünyada 20.000 TL maaş alıyor, nüfus kağıdında müslüman yazan öğretmen ise 2000 TL.....

Sn Teknik Oyuncu,

Ispanya'da hic bulunmadim, oradaki ogretmen maaslarini bilmiyorum. Ancak size Amerika'daki rakamlardan cokca ornek verebilirim. Yani Amerika'yla kiyaslaninca, ulkemizde kari-koca ikisi de ogretmen olan bir ailenin yasam standartlarininAmerika'dan cok daha iyi oldugunu goreceksiniz...Hele ki emeklilik doneminde saglik vs harcamalari da devreye girecegi icin, ulkemizle mukayese dahi edilemez.

http://economix.blogs.nytimes.com/2009/09/09/teacher-pay-around-the-world/

Tabii ki bu gercek, "ogretmenlerin alin terlerinin karsiligini tam olarak alamadigi" ni da degistirmez. Benzer mesleklere kiyasla Ispanya'daki katsayi 1,6, bizde ise 0,5. (Diger 4 yillik mesleklerle kiyaslandigi zaman ogretmen maaslari daha iyi durumda Ispanya'da....Ama sizin dediginiz gibi aylik 20,000 gibi bir maas gorunmuyor bu tabloda ve diger benzer linklerde...Belki size bu veriyi saglayan kaynak yanlis biliyor, yada ulkemizi kotulemek adina eksik bilgilendirmis olabilir...Siz de, isin ucu nasil olsa hukumete dokunuyor diyerek, havada sarilmis olabilirsiniz bu veriye. ;) :) )

Selam ve muhabbetle,

freesky

PS: Daha once de bu hususta sizinle hemfikir olmustuk; "Hirsiz benim gozumde her daim hirsizdir...Calanin dunya dusuncesi, sahsi gorusleri, inanci, politik kimligi vs bu gercegi degistirmez...degistirmemeli.....". Ama yapilan guzellikleri de ayni objektiflik icerisinde degerlendirmek lazim. Eskiden benim tanidigim, pazarda zeytin ve limon satan ogretmenler (ve bircok devlet memuru arkadaslarimiz) vardi. Bakin simdi borsa forumlarina takiliyor bir cok ogretmen ve devlet memuru arkadasimiz....Sizce, tek basina bu dahi bir gosterge degilmidir??? Yada; Allahaskina soyleyin; "Bu da mi gol degil? :he:

teknik oyuncu
18-03-2013, 01:37
Sn Teknik Oyuncu,

Ispanya'da hic bulunmadim, oradaki ogretmen maaslarini bilmiyorum. Ancak size Amerika'daki rakamlardan cokca ornek verebilirim. Yani Amerika'yla kiyaslaninca, ulkemizde kari-koca ikisi de ogretmen olan bir ailenin yasam standartlarininAmerika'dan cok daha iyi oldugunu goreceksiniz...Hele ki emeklilik doneminde saglik vs harcamalari da devreye girecegi icin, ulkemizle mukayese dahi edilemez.

Tabii ki bu gercek, "ogretmenlerin alin terlerinin karsiligini tam olarak alamadigi" ni da degistirmez. Benzer mesleklere kiyasla Ispanya'daki katsayi 1,6, bizde ise 0,5. (Diger 4 yillik mesleklerle kiyaslandigi zaman ogretmen maaslari daha iyi durumda Ispanya'da....Ama sizin dediginiz gibi aylik 20,000 gibi bir maas gorunmuyor bu tabloda ve diger benzer linklerde...Belki size bu veriyi saglayan kaynak yanlis biliyor, yada ulkemizi kotulemek adina eksik bilgilendirmis olabilir...Siz de, isin ucu nasil olsa hukumete dokunuyor diyerek, havada sarilmis olabilirsiniz bu veriye. ;) :) )

Selam ve muhabbetle,

freesky

PS: Daha once de bu hususta sizinle hemfikir olmustuk; "Hirsiz benim gozumde her daim hirsizdir...Calanin dunya dusuncesi, sahsi gorusleri, inanci, politik kimligi vs bu gercegi degistirmez...degistirmemeli.....". Ama yapilan guzellikleri de ayni objektiflik icerisinde degerlendirmek lazim. Eskiden benim tanidigim, pazarda zeytin ve limon satan ogretmenler (ve bircok devlet memuru arkadaslarimiz) vardi. Bakin simdi borsa forumlarina takiliyor bir cok ogretmen ve devlet memuru arkadasimiz....Sizce, tek basina bu dahi bir gosterge degilmidir??? Yada; Allahaskina soyleyin; "Bu da mi gol degil? :he:

Sayın freesky, beni bozmak veya farkında olmadan sinirlendirmek için çalışıyorsun. Ya da bana öyle geliyor.

Ben İspanya'da bulundum ve bu maaş konularında adamlarla çok sıkı tartışmalara da girdim. Türkiye'deki maaşlar ile oradakileri karşılaştırdığımızda adamlar bizdeki maaşlara gülüyorlardı.

Ülkemi savunmak için bizde her şeyin İspanya'dan çok ucuz olduğunu bu manada sorun olmadığını söylemek zorunda kalıyordum. Çünkü adamlar zaten Türk denilince tanımıyorlar ve sanki yamyam olarak düşünüyorlar. Fesli olduğumuzu zannediyorlar. Biriyle tanıştığımızda çok iyi arkadaş oluyorken Türk olduğumuzu bir vesile ile öğrendiklerinde hemen bir bahane uydurup kirişi kırıyorlar.

İspanya'da elektronik eşya fiyatları bizden %30 daha ucuz.

Ben örnek veriyorum, öğretmen olayını sadece bir örnek olarak verdim. Milli gelir farkı da zaten on mislidir. USD hesabı ile makası biraz daralttılar.

Öğretmen dedik de İspanya'da öğretmen evinde adamlar gece saat 01:00 da dans pistinden inmemiş oluyor, bizdeki öğretmen evlerinde saat 22:00 de kasalar, servis kapanır.

Adamlar meslekte eski öğretmenlere ayrı bir kat tahsis etmişler, orada 100 metrekarelik bir bar yapmışlar, duvarlar tamamen içki dolu. İsteyen bedava istediği içkiyi açıp içiyor, kalanı bırakıp çıkıyor.

Sakal desen istedikleri gibi bırakıyorlar.

Ben öğretmen işini örnek verdim, askeri personel de benzer durumdadır. Türkiye'de bir uzman asker 1500 Tl civarında alırken orada 20.000 TL nin altında almıyor. Üstelik gece nöbete de kalmıyor. Kapıya göstermelik bir zincir takılıp herkes evine gidiyor. Sakal isterse göbeğe kadar bırakıyor.

Adamlarda para desen sorun değil, özgürlük tam, yolda birine saat sorsan sana gülerek cevap veriyor, biz müslüman milletiz, fakat başta güler yüz eksikliğimiz var. Cami minaresinden işittiğimiz vaaz bile kin kusuyor.

Geçenlerde İstanbul'da yolda yürüyorken bir olaya şahit oldum. Adamın biri bir otomobil içerisinde arka koltukta oturan bir başka adama yumrukları ile girişiyordu. Etrafa da 15 - 20 kişi toplanmış seyrediyordu. Ben aslında seyredenleri başlangıçta fark edemedim, sokak kalabalıktı.

Ne oluyor diye olaya müdahil olmamla birlikte iki kişi kollarımı tutarak ''aman karışma bu döven sivil polis memuru, arabadaki ise hırsız'' dediler.

İşte ülkemizde ceza müessesesi böyle işliyor. Polis belki düşük maaşının verdiği yaşam koşulu bezginliğini milletten çıkarıyor. Bu hışma uğrayan bazen yakalanmış bir hırsız oluyor, bazen de sokaktan geçen tamamen masum bir vatandaş.

Bir arkadaşıma sokakta yürürken polis otosundan inen üniformalı polisler çıkıp saldırmışlar, kafa, göz yarmışlar, bir kolu kırıldı ve ameliyatlık oldu. Arkadaşım ''beni birine benzettiler galiba'' dedi. Şikayetçi oldu, arkası güçlü biriydi; devreye üst düzey bürokratlar girdi, fakat emniyette o noktada bir polis otosunun olmadığı yönünde savunma yapıldı ve polisler tespit edilemedi. Arkadaşım bir sene sakat gezdi, sonra kendisiyle irtibatım kesildi, durumunu bilmiyorum. Arkadaşım hiçbir sabıkası olmayan bir devlet memuru kişi idi. Bir öğretmen de olabilirdi.

Bizim polisler İspanyol polisi gibi maaş alsalar da millet dayak yemekten kurtulsa bari.

Siz de kerameti kendinden menkul tablolar ile oyalanıp durun. Sizin için durmak yok, yola devam mı?

teknik oyuncu
18-03-2013, 01:58
[QUOTE=freesky;8560843]Sn Teknik Oyuncu,

Belki size bu veriyi saglayan kaynak yanlis biliyor, yada ulkemizi kotulemek adina eksik bilgilendirmis olabilir...Siz de, işin ucu nasıl olsa hukumete dokunuyor diyerek, havada sarılmıs olabilirsiniz bu veriye.

Selam ve muhabbetle,

freesky

Bak, bak, bak.

aokan1973
18-03-2013, 02:01
Sayın teknik oyuncu,
Bir ay öce ispanya'daydım. İnsanların bankalarda paraları rehin kalmış, çekemiyorlar. Emlak fiyatları ise ortalama %50-60 göçmüş. Avrupa birliği kredileri ile yapılan otobanlara katalanlar vergi toplarken diğer bölgelerde ücretsiz geçişler var. Her bölge ayrı telden çalıyor vergi konusunda. Avrupa birliği planlaması sonucu zeytin ağaçlarını söken çiftçiler karşılığında gelen hibeler bitince tarım yapamaz olmuşlar. Yani ekonomik olarak hakikaten sıkıntı var.
Ancak iki araçlık bisiklet yolları, geniş cadde ve kaldırımlar, her saat dolu sanat ve tarih müzeleri, spor yapan, koşan, sıcak kanlı, yayaya saygı duyan, insan gibi çocuğuyla eşiyle maç izlemesini bilen bu "avrupanın köylülerine" çok üzülerek söylüyorum bazı alanlarda yetişmemizin 10-20-30 yıl değil imkansız olduğunu düşünüyorum.
Saygılar..

teknik oyuncu
18-03-2013, 02:07
Sayın teknik oyuncu,
Bir ay öce ispanya'daydım. İnsanların bankalarda paraları rehin kalmış, çekemiyorlar. Emlak fiyatları ise ortalama %50-60 göçmüş. Avrupa birliği kredileri ile yapılan otobanlara katalanlar vergi toplarken diğer bölgelerde ücretsiz geçişler var. Her bölge ayrı telden çalıyor vergi konusunda. Avrupa birliği planlaması sonucu zeytin ağaçlarını söken çiftçiler karşılığında gelen hibeler bitince tarım yapamaz olmuşlar. Yani ekonomik olarak hakikaten sıkıntı var.
Ancak iki araçlık bisiklet yolları, geniş cadde ve kaldırımlar, her saat dolu sanat ve tarih müzeleri, spor yapan, koşan, sıcak kanlı, yayaya saygı duyan, insan gibi çocuğuyla eşiyle maç izlemesini bilen bu "avrupanın köylülerine" çok üzülerek söylüyorum bazı alanlarda yetişmemizin 10-20-30 yıl değil imkansız olduğunu düşünüyorum.
Saygılar..

İspanyollara ''sizde ekonomik kriz olacak'' diye söylemiştim. İster inanın ister inanmayın böyle. Milletin suçu yok, siyasiler müsebbibidir.

Bizdeki durum daha vahimdir.

Şu krizdeki Yunanistan'da bile millet bizden daha mutlu görünüyor. Öğlen saat 14:00 de işi bırakıyorlar, akşam saat 18:00 de tekrar ortaya çıkıyorlar, hem de bu kış günlerinde dahi. Akşam eğlenmeye çıkıyorlar, barlar tamamen dolu, herkes eğlenmekle meşgul.

Bizim yöneticiler Yunanistan'a ''size ekonomik yardım yapalım'' dediler, fakat adamlar almadı. Ayşe çalışsın, Theodora yesin!

Parayı alsalardı doğrudan terör örgütüne yollarlardı, Kandil'e. Türkiye yolladı helaldir!

mv400
18-03-2013, 02:18
Sn Teknik Oyuncu,

Selam ve muhabbetle,

freesky

Pardon Amerikadaki yaşam standardından daha iyi bir yaşam mı sürüyorlar? Hani oralarda yaşamamış olsam inanacağım da neyse. Hoş dönüş yaptığım 2004'den bu yana birden bire yaşam standartları düştüyse bilemiyeceğim ama kazın ayağı anlattığınız gibi değil diye düşünüyorum.

teknik oyuncu
18-03-2013, 02:23
Sayın teknik oyuncu,
bu "Avrupa'nın köylülerine" çok üzülerek söylüyorum bazı alanlarda yetişmemizin 10-20-30 yıl değil imkansız olduğunu düşünüyorum.
Saygılar..

Polisin vatandaşa yaptığı kötü muamele bir yana doktorlara yapılan saldırıları düşününce gerçekten bu böyledir.

mv400
18-03-2013, 02:40
Polisin vatandaşa yaptığı kötü muamele bir yana doktorlara yapılan saldırıları düşününce gerçekten bu böyledir.

Aile içi eğitim, terbiye, disiplin, sorumluluk duygusu ve ahlak önemli. elin yabancısı bunu küçükten itibaren öğretirken ben bizim ailelerin çocuklarına terbiye, ahlak, disiplin, sorumluluk duygusu gibi değerleri öğrettiklerinden şüpheliyim. Kendisi öğrenmemiş ki ne öğretsin zaten, AKP nin en çok oy aldığı şehirlerden birinde otobüsteyim, ortaokul çağlarında çocuk oturmuş koltukta hemen başında ayakta yaşlıca bir kadın, çocuk hiiç oralı değil, çocuğu uyardım, arkasındaki koltukta oturan badem bıyıklı babasıymış sana ne oluyo bilader diye çıkışmaz mı alın buyrun işte.

Ne zaman bu değerleri küçük yaşta çocuklarımızın edinmesini sağlarız, ne zaman baskılamayı bırakır özgür düşünen bireyler olma yolunda adım atmalarına vesile oluruz, o zaman o avrupalıdan daha iyi seviyeye geliriz. Köy Enstitüleri kapatılmamalıydı. Neden bunu dedim?

freesky
18-03-2013, 03:09
Pardon Amerikadaki yaşam standardından daha iyi bir yaşam mı sürüyorlar? Hani oralarda yaşamamış olsam inanacağım da neyse. Hoş dönüş yaptığım 2004'den bu yana birden bire yaşam standartları düştüyse bilemiyeceğim ama kazın ayağı anlattığınız gibi değil diye düşünüyorum.

Sn Mv400-

Insurance iniz olmadan hic acile gitmek zorunda kaldiniz mi siz? Nerede, ne kadar kaldiginizi bilmiyorum ama, Turkiye'deki olumlu degisimi kabul etmek nicin bu kadar zor, onu da anlayabilmis degilim....Adamlar ellerinde, avuclarinda ne var ne yok satiliga cikardilar, ulke elden gidecek..Teknik Oyuncu halen takdir ediyor, oglen 2'de eve gidip yatiyolar diye... ;) yatsinlar bakalim, nereye kadar surecek bu keyf.

Selam ile,

freesky

PS: Turkiye'den Amerika'ya millet ya baba parasiyla geliyor, yada devlet bursuyla, yada tatile, gezmeye....Hayal aleminde yasayip geri donuyolar..Sonra zannediyorlar ki, gordukleri hayal Amerika'da her daim yasanan, gunluk hayatin ta kendisi....Maasiniziin 3'te 1'ini saglik sigortasina verin de, gorelim sizin buradaki standartlarinizi....Emekli olunca o da elden gidiyor, devlet kapisinda Medicare kuyrugu bekliyor vatandas. Soylediklerim size abes gelmisse, buradaki hayati hakikaten de hic tanimamissiniz siz...

freesky
18-03-2013, 03:26
Sn Teknik Oyuncu,

Bu muhabbeti teknik olarak goturmemiz mumkun degil, cunku siz "teknik" oynamiyorsunuz...belden asagi vuruyorsunuz...Yancilariniz!! da mevzuyu bilip bilmeden, anlamadan etmeden bodoslama dalip, ataga geciyorlar. Biz burda gercek ortaya ciksin diye iki kelam yaziyoruz, ama olay "kim daha uzaga....seyedecek" yarismasina donuyor....Ne sizinle, ne de baska bir forumdasimla problemim, derdim yok. Olsa zaten gelip topiginizde yazmam. kimseyi zorlamiyorlar nihayetinde.

Benim dedigim iki sey: "Ispanya'daki 20 bin isi sisirme olabilir" ve "Turkiye'de kari koca ogretmen olarak calisiyorsa, Amerika'dan daha yuksek standartlarda yasayabilir, hususen de emeklilik doneminde" dedim... Cevap veren arkadasa soruyorum, Amerika'nin neresinde kaldiniz, kac tane ogretmen maasi gordunuz? Burada 10 senedir en az binin uzerinde ogretmen mulakati yapmis, 150-200 kisi ise almis, saglik sektorunde 8-9 defa yillik sigorta kontrati yapmis, hem normal servisleri, hem de acil servisleri gormus birisi olarak paylastim bunlari...Baba yada devlet parasiyla burda hayatin demosunu goren arkadaslar, yada kiyak bir is sebebiyle gelip, etliye tuzluya karismadan donenler, zannediyorlar ki Amerika Manhattan'dan ibaret..hersye gulluk gulistanlik, tum evler 3-4 katli, onlerinde 2-3 tane araba var....Bunlar sinemada gosterilenler...Gercek yuzunu gelirseniz ben gosteririm size..

Bu arada, bu mesele nasil oldu da polisin vatandasi dovmesine kadar gitti, o kismi anlayamadim. Ben "polisimiz istedigi zaman, istedigi vatandasi ceker koseye, guzelce dover...." filam mi dedim acaba, farkinda olmadan??

Neyse, luzumsuz bir konuya daha girmis olduk..."Soylesen dilin varmiyor, sussan gonul razi degil" demisler...Ama heralde sozunuzun dogru sekilde dinlenmedigi ve anlasilmadigi yerde konusmak, laf israfindan baska birsey degil...AKP'nin ve baska partilerin iyi/kotu taraflari olabilir...Bunun butun negatif yanlarinin faturasini bana mi keseceksiniz simdi, "Turkiye'de standartlar yukseldi" dedigim icin...? Ben AKP nin hayrani yada savunucusu degilim ki....Hakki teslim etmek cok mu guc? Diger partiler uzaya uydu gonderdi, yerli tank yapti, gemi yapti da, saglik sektorunde cigir acti da biz olmamis mi dedik?

Rahmetli Ecevit'e cok kiziyordum bu KOykent meselesinden dolayi. Ama buyuklugu simdi daha iyi anlasiliyor inanin. Bu zihniyet daha fazlasini haketmiyor cunku...O da yillarin devlet adamligi ve politikaciliginin verdigi tecrubeyle mevzuyu anlamis, agza gore serbet takdim etmis, ama biz gorememisiz..Nur icinde yatsin, mekani cennet olsun...

Selam ettim,

freesky

freesky
18-03-2013, 03:33
Aile içi eğitim, terbiye, disiplin, sorumluluk duygusu ve ahlak önemli. elin yabancısı bunu küçükten itibaren öğretirken ben bizim ailelerin çocuklarına terbiye, ahlak, disiplin, sorumluluk duygusu gibi değerleri öğrettiklerinden şüpheliyim. Kendisi öğrenmemiş ki ne öğretsin zaten, AKP nin en çok oy aldığı şehirlerden birinde otobüsteyim, ortaokul çağlarında çocuk oturmuş koltukta hemen başında ayakta yaşlıca bir kadın, çocuk hiiç oralı değil, çocuğu uyardım, arkasındaki koltukta oturan badem bıyıklı babasıymış sana ne oluyo bilader diye çıkışmaz mı alın buyrun işte.

Ne zaman bu değerleri küçük yaşta çocuklarımızın edinmesini sağlarız, ne zaman baskılamayı bırakır özgür düşünen bireyler olma yolunda adım atmalarına vesile oluruz, o zaman o avrupalıdan daha iyi seviyeye geliriz. Köy Enstitüleri kapatılmamalıydı. Neden bunu dedim?

Sn mv,

Ben biyiksizim ama, soylediginizden anladigim, badem biyikli babalar cocuklarina yeterince aile terbiyesi vermiyorlar"..Dogru mu anladim acaba? Yanlissa, cocugun simarikligiyla babanin biyigi arasindaki iliskiyi aciklarmisiniz? Ben azonceki yazimi size cevaben yazarken, ciddi ciddi seviyeli bir konu tartisiyoruz zannetmistim ama, bu yazinizi gorunce ne ask sevk kaldi, be de TR ye donme arzum artti....Nasil bir mantiktir bu Allahaskina ya?? Manukyan da filan markayi giyiyordu, o zaman o markayi giyen herkesi ayni kategoriye mi sokacaksiniz? Yada bilmem ne bankasini soyan, falan yerde bilmem ne ticareti yapan elemanlar da Altinyildiz takim elbise giyiyordu...EEEE?? O zaman tum bu markayi giyenleri ayni kategoriye mi sokacaksiniz..?

Tum forumdaslardan cok ozur diliyorum..Ben bu mevzunun bu kadar sig kalacagini bilseydim, inanin bir kelime dahi yazmazdim....

teknik oyuncu
18-03-2013, 03:34
Koç grubundan emekli eski müdürler ile birlikte hareket eden bir belediye başkanı CHP'nin İstanbul adayı diye medya tarafından lanse ediliyor. O aday olursa bir ihtimal CHP İstanbul'da kazanabilirmiş.

Bir kısım vatandaşlar da heyecan duymuşlar.

Koç grubundan emekli eski müdürler ile heyecan duymak olsa olsa CHP cenahına nasip olur zaten.

Ben sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na belediye başkanlığı yarışında oy vermiştim. Şimdi oldukça pişman durumdayım. Zaten seçilemedi.

Bu yeni parlatılan muhtemel belediye başkanı adayı konuşmuş. ''Terörisbaşı ile ben de görüşürdüm'' demiş.

Türklerin güzel bir ata sözü vardır. ''Bekara karı boşamak kolaydır'' derler.

Bu pohpohlanan müstakbel aday belki de ileriye yönelik bir söz söyledi. Satranç oynanıyor. Acaba kaç hamle sonrasını görebiliyorlar.

Emekçileri koç grubundan emekli eski müdürler idare edecekler sanırım, belki. Bölücüler ile ortaklığa da hazırlarmış.

Bizden de oy bekliyorlar. İşte Türkiye, istikbalini düşünen sadece bir kişi değil.

hasbi
18-03-2013, 08:47
Sn Teknik Oyuncu,

Bu muhabbeti teknik olarak goturmemiz mumkun degil, cunku siz "teknik" oynamiyorsunuz...belden asagi vuruyorsunuz...Yancilariniz!! da mevzuyu bilip bilmeden, anlamadan etmeden bodoslama dalip, ataga geciyorlar. Biz burda gercek ortaya ciksin diye iki kelam yaziyoruz, ama olay "kim daha uzaga....seyedecek" yarismasina donuyor....Ne sizinle, ne de baska bir forumdasimla problemim, derdim yok. Olsa zaten gelip topiginizde yazmam. kimseyi zorlamiyorlar nihayetinde.

Benim dedigim iki sey: "Ispanya'daki 20 bin isi sisirme olabilir" ve "Turkiye'de kari koca ogretmen olarak calisiyorsa, Amerika'dan daha yuksek standartlarda yasayabilir, hususen de emeklilik doneminde" dedim... Cevap veren arkadasa soruyorum, Amerika'nin neresinde kaldiniz, kac tane ogretmen maasi gordunuz? Burada 10 senedir en az binin uzerinde ogretmen mulakati yapmis, 150-200 kisi ise almis, saglik sektorunde 8-9 defa yillik sigorta kontrati yapmis, hem normal servisleri, hem de acil servisleri gormus birisi olarak paylastim bunlari...Baba yada devlet parasiyla burda hayatin demosunu goren arkadaslar, yada kiyak bir is sebebiyle gelip, etliye tuzluya karismadan donenler, zannediyorlar ki Amerika Manhattan'dan ibaret..hersye gulluk gulistanlik, tum evler 3-4 katli, onlerinde 2-3 tane araba var....Bunlar sinemada gosterilenler...Gercek yuzunu gelirseniz ben gosteririm size..

Bu arada, bu mesele nasil oldu da polisin vatandasi dovmesine kadar gitti, o kismi anlayamadim. Ben "polisimiz istedigi zaman, istedigi vatandasi ceker koseye, guzelce dover...." filam mi dedim acaba, farkinda olmadan??

Neyse, luzumsuz bir konuya daha girmis olduk..."Soylesen dilin varmiyor, sussan gonul razi degil" demisler...Ama heralde sozunuzun dogru sekilde dinlenmedigi ve anlasilmadigi yerde konusmak, laf israfindan baska birsey degil...AKP'nin ve baska partilerin iyi/kotu taraflari olabilir...Bunun butun negatif yanlarinin faturasini bana mi keseceksiniz simdi, "Turkiye'de standartlar yukseldi" dedigim icin...? Ben AKP nin hayrani yada savunucusu degilim ki....Hakki teslim etmek cok mu guc? Diger partiler uzaya uydu gonderdi, yerli tank yapti, gemi yapti da, saglik sektorunde cigir acti da biz olmamis mi dedik?

Rahmetli Ecevit'e cok kiziyordum bu KOykent meselesinden dolayi. Ama buyuklugu simdi daha iyi anlasiliyor inanin. Bu zihniyet daha fazlasini haketmiyor cunku...O da yillarin devlet adamligi ve politikaciliginin verdigi tecrubeyle mevzuyu anlamis, agza gore serbet takdim etmis, ama biz gorememisiz..Nur icinde yatsin, mekani cennet olsun...

Selam ettim,

freesky

Sayın Freesky,

Avrupa'da ortalama ogretmen maası 2000 Euro cıvarındadır. Bu ıskandınav ulkelerınde yuzde 25 daha artar. 2500 Euro

Turkıye ıcın ıse 800 Euro'dur. Ben Danımarka'da 4 yıl bulundum. Okulların fızıkı sartları cok ıyıdır. Yanı butcelerı kuvvetlıdır. Ekonomık krız nedenıyle tabıı onlarda kısıtlamaya gıdıyorlar. Tamamen olaya ogretmen maası olarak bakmamak lazım.

Turkıye'de okulların fızıkı sartları yetersızdır. Sınıf mevcutları yuksektır. Ama son yıllarda sınıf mevcut sayısı yapılan derslıklerle bayagı dusmustur. Tabıı kısaca okulların altyapısı , avrupada cok daha ıyıdır.

Buna karsılık ben Danımarka ıcın soyleyım. Saglık sıstemı tamamen goçmustur. Yanlıs teshısler gırla gıtmektedır. Turkıye'de ıse ekstradan para harcayarak, belkı daha ıyı saglık hızmetı alma sansınız vardır. Ozel hastane Danımarka'da cok azdır. Olanların da acil servis hizmeti yoktur. Yakın bir arkadaşımın kolonskopi sırasında bağırsağını deldiler ve ameliyat olmak zorunda kaldı.

Iyı yonlerı beledıyeler cok ıyı orgutlenmıstır. Imar konusunda rezalet yoktur. Cırkın yapı goremezsınız. Ulasım altyapısı cok ıyıdır.

Yani kısaca isteyen kafasın gore imar planını değiştiremez. Çevreye çok duyarlıdırlar. Çok güzel parkları vardır.

İyi çalışmalar dileklerimle

teknik oyuncu
18-03-2013, 10:58
Sayın Freesky,

Avrupa'da ortalama ogretmen maası 2000 Euro cıvarındadır. Bu ıskandınav ulkelerınde yuzde 25 daha artar. 2500 Euro

Turkıye ıcın ıse 800 Euro'dur. Ben Danımarka'da 4 yıl bulundum.

Bir kişiye cevap vermek için özelden kendi aranızda mesaj yazabilirsiniz, burayı kullanmanıza hiç gerek yok. Ancak amacınız farklı olabilir.

Doğru bilgi önemlidir. Güney Kıbrıs'ta öğretmen maaşı 3000 EURO dur. En düşük orasıdır. Yunanistan da öyle. Siz Avrupa geneli 2000 EURO diyorsunuz.

Romanya ve Bulgaristan'da maaşlar bize yakındır.

Danimarka'da öğretmen maaşı Türkiye'den 12 misli büyüktür. İspanya'da 10 misli.

Zaten milli gelirleri karşılaştırdığınızda da Danimarka'da milli gelir kişi başına 65.000 USD, bizde 10.000 USD.

Ancak bizde bu gelir rakamına kağıt üzerinde USD hesapları ile ulaşıldı, gelir düzeyi arttığı için değil. Eski hesaba göre milli gelir 5.000 USD civarındadır, gelir dağılımı da berbattır.

Ben İspanya'da adamların maaş bordrolarını elime alıp adamlarla tartışıyorum, ancak burada biri çıkıp Avrupa'da ortalama 2000 EURO diyor. Ben on misli yüksek diyorum, biri çıkıyor iki misli yüksek diyor.

Kafayı yemeden işimize bakalım. Gene piyasadan kopmayalım, zaten havalar bozuk üzerimizde kırgınlık var.

hasbi
18-03-2013, 13:42
Sayın Teknik Oyuncu,

Ben emin olmadığım konuda konuşmamaya çalışırım. Bunu rakamlardan değil, zamanında oraya göçmüş, yakın arkadaşım olan 68 kuşağı bir ögretmenden dolayı biliyorum. Bahsettiğim ücretler net rakamdır ele geçen.

isterseniz daha da ileri gideyim bu maaşı alan bir ogretmen, 50 metrekare bır evde oturmak ısterse, o da luks ve bakımlı olmayan
700 ya da 800 eurdan aşagı kıra vermez. ogretmenlerden sendıkasından dolayı, ucuz kırası olan sosyal konutlarda en asagı 500 eurodur.

İsterseniz bırgun bırlıkte dolasalım oraları. Dıkkat edersenız olumlu yonlerını de yazdım Danımarka'nın.

Insanlar 70 metrakerelık evlerde bazen ıkı ya da uc kısı paylasabılıyorlar.

Ayrıca konut bulmak da cok zordur.

Bır kez daha vurguluyorum bahsettıgım ucret ele gecen aylık net maastır.

Ulkede yuzde 25 kdv vardır ve butun kalemlerde aynıdır.

fakat sosyal harcamaları cok olan bır ulkedır. bu ne demek benım elımden ıs gelmıyor dıyene ıssızlık maası verılır.

teknik oyuncu
18-03-2013, 14:28
Borsanın boynu bükük duruşuna şahit oluyoruz. Bu Kıbrıs olayı haftaya her yerde düşük başlamamıza neden oldu ve bu durum IMKB yi nötr bırakıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükumetin isteği doğrultuda Güney Kıbrıs ile birleşseydi Türklerin paralarına da kesinti gelecekti. Allah korudu. Allah bizi işbirlikçilerden korumaya devam edecek ümit ederim.

teknik oyuncu
18-03-2013, 14:36
Sayın Teknik Oyuncu,

Ben emin olmadığım konuda konuşmamaya çalışırım. Bunu rakamlardan değil, zamanında oraya göçmüş, yakın arkadaşım olan 68 kuşağı bir ögretmenden dolayı biliyorum. Bahsettiğim ücretler net rakamdır ele geçen.

isterseniz daha da ileri gideyim bu maaşı alan bir ogretmen, 50 metrekare bır evde oturmak ısterse, o da luks ve bakımlı olmayan
700 ya da 800 eurdan aşagı kıra vermez. ogretmenlerden sendıkasından dolayı, ucuz kırası olan sosyal konutlarda en asagı 500 eurodur.

İsterseniz bırgun bırlıkte dolasalım oraları. Dıkkat edersenız olumlu yonlerını de yazdım Danımarka'nın.

Insanlar 70 metrakerelık evlerde bazen ıkı ya da uc kısı paylasabılıyorlar.

Ayrıca konut bulmak da cok zordur.

Bır kez daha vurguluyorum bahsettıgım ucret ele gecen aylık net maastır.

Ulkede yuzde 25 kdv vardır ve butun kalemlerde aynıdır.

fakat sosyal harcamaları cok olan bır ulkedır. bu ne demek benım elımden ıs gelmıyor dıyene ıssızlık maası verılır.

Sayın hasbi, öğle bir anlatmışsınız ki neredeyse bu sene zekat ve fitremi Danimarkalılara vermek durumunda kalacağım.

Danimarka'da kişi başı milli gelir bizden on misli yukarıdadır.

Demek konut bulamıyorlar, çadırda / prefabrikte falan kalıyorlar. İlginç.

Ben Danimarka'ya gitmediğim için oradan örnek vermedim.

teknik oyuncu
18-03-2013, 16:58
Bugün gözümü ayırmadan sıkı takip yapmak istiyordum. Ancak biraz soğuk algınlığı rahatsızlığı çekiyorum, havalar aniden soğudu. Ayrıca Güney Kıbrıs piyasaya şok yaşattı, bu şoku atlatabilmemiz bugün için biraz zor.

Çarşamba günü ABD merkez bankası başkanı konuşacak, millet oraya kilitlenir yarından itibaren. Ne konuşacağını bilenler işi iyi yaparlar.

teknik oyuncu
18-03-2013, 17:55
M1 (bir dakikalık) grafiğe aldım ekranı. Küçük karlar ile (ortalama 20 pip) çarpıp durmayı deneyeceğim piyasayı. 10 Pip stop loss (ortalama) koyarım. Bugün başka bir şey yapmak kolay değil.

Vadeli kontratta ise 50 - 200 puan arası hedef ile çalışayım bakalım.

teknik oyuncu
18-03-2013, 18:02
ERDEMİR'de ALIM denenebilir diye düşünüyorum.

teknik oyuncu
18-03-2013, 18:07
M1 (bir dakikalık) grafiğe aldım ekranı. Küçük karlar ile (ortalama 20 pip) çarpıp durmayı deneyeceğim piyasayı. 10 Pip stop loss (ortalama) koyarım. Bugün başka bir şey yapmak kolay değil.

Vadeli kontratta ise 50 - 200 puan arası hedef ile çalışayım bakalım.Sadece MACD ile bu iş yapılabilir.

teknik oyuncu
18-03-2013, 18:50
Bugün fena kapanış olmadı. Yukarıya potansiyel olabilir. Banka kağıtlarında ALIM yapabilirler.

Yarın yüksek bir açılış AL sinyali olabilir.

teknik oyuncu
18-03-2013, 22:21
Mısır'da triportör çalmakla suçlanan iki kişi, halk tarafından linç edildikten sonra ayaklarından asılıp işkence edilerek öldürüldü. Tüyler ürperten olay.

Mısır'da devrimden sonra polisin durumu / sosyal hakları kötüleşmiş, bu nedenle olaylara müdahale etmekten kaçınıyorlarmış.

Bu durumu çözmek için başsavcı halka çağrı yaparak, bir nevi ''kanunsuzlukları siz kendiniz önleyin'' demiş. Halk zaten başıbozuk işler yapar.

Bu olay bana eski Mısır devlet başkanına ''çekil, git''diyen başbakanımızı hatırlattı. Orta doğu projesi bu oluyor.

Suriye'de muhalifleri destekliyor, hükumet ile kavgalıyız. Irak'da kuzey kürt bölgesini destekliyoruz, merkezi hükumet ile kavgalıyız. Bunlar da yanlış şeyler. İslama sığmayan işlerdir.

Büyük Türkiye devletine de yakışmaz bunlar. Taşeron bir devlet olduk.

Orta doğu projesi patlamıştır, ümmetçilik iki seksen uzanmıştır.

İçeride de ümmetçilik bölücülüğü doğurmuştur. Birçok kavmin adı sayılıyor, onların arasında Türk de sayılıyor. Sanki Türk azınlıklardan biridir, asli unsur değildir. Zaten Türk demekten kaçınıyorlar. Diğerlerinin adını anarken mecburen anıyorlar.

Bir ümmetçi ile konuşmuştum gençliğimde. Bütün müslüman devletler ile ortak bir devlet kuracaklarını söylemişti. Bu devletin dili ne olacak diye sorduğumda cevaben: Arapça olacak, demişti. İslam dini öğle gerektiriyormuş.

Gençliğimde Konuştuğum (1979 yılında) o şahıs şimdi yaşıyorsa 50 yaşlarında ve kim bilir hangi mevkidedir.

Yakında Arapça tedrisata konulursa şaşırmam.

teknik oyuncu
18-03-2013, 23:07
ERDEMİR: Fibo %38.2 seviyesine kadar tepki yaptı. %23.6 Yeniden aşağıya kırılınca SAT sinyali verdi.

Bu son günlerdeki düşüşünde bir ayı boğa savaşı yok. Bu iyi değil. Yine de takip etmek lazım.

Bugün riversal bir dönüş oldu, bu iyi, ancak şüpheler mevcut.

http://img51.imageshack.us/img51/3172/redemir.png

freesky
18-03-2013, 23:17
Bir ümmetçi ile konuşmuştum gençliğimde. Bütün müslüman devletler ile ortak bir devlet kuracaklarını söylemişti. Bu devletin dili ne olacak diye sorduğumda cevaben: Arapça olacak, demişti. İslam dini öğle gerektiriyormuş.

Sn Teknik Oyuncu,

Ben boyle birsey duymadim, bana cok sacma geldi....Ne alaka yani? Arapca bilmeyen musluman, Arapca konusandan cok daha fazla gunumuzde. Ama, okullarda Arapca okutulmasindan daha normal ne olabilir ki? Kapi komsularimiz Arapca konusuyor ve biz bu dili kendi kendimize "Tuu, kaka" diye asagilamis, ogrenmemis, ogretmemisiz...Sizin anladiginiz ve yaptiginiz ticarette paranin dili varmi? Degil Arapca, Farsca, Rusca, Bulgarca, Yunanca, bunlarin turleri dahi ogretilmeli bence...Hatta bununla da yetinilmeden, tum komsularimizin dilleri ve ulkemizde kullanilan diller; Kurtce. Lazca ve Cerkezce, Zazaca, ve bunlarin versiyonlari okullarimizda isteyen ogrencilere ogretilmeli...Master ve doktora duzeyinde bu dilleri verecek hocalar yetistirmeli, akademik materyaller hazirlamaliyiz....Varsa eger buyuk devlet olma iddiamiz, bu da olacaktir..Sonra da medyada, tv lerde kullanilacaktir...

Ama ilk alinti yaptigim kisim komik olmus hakkaten de...Alakaya cay demle turunden....

Bu arada size olan hayranligimin her gecen gun arttigini da farkettim Sn Teknik Oyuncu. Misir'daki polisin yaptigi sacma sapan bir isin faturasini dahi Turk Hukumetine cikarabiliyorsunuz.....

Sizi ayakta alkisliyorum... :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Selam ve muhabbetlerimle,

freesky

PS: Rabbim sizi bu forumdan eksik etmesin, ins nice yillar saglik ve afiyet icerisinde yazmaya devam edin...Edin ki, arada keyfimiz kactikca gelip yazilarinizi okuyalim, nesemiz yerine gelsin...Ins AKP de daha 50 yil iktidarda kalir ve siz elinize gecen/gecmeyen, alakali/alakasiz her firsatta hukumete laf atmaya devam edebilirsiniz.. ;)

PSS: Daha once Sn Penguen Abi'nin forumundan ayrilip actiginiz ve sadece borsa tartistiginiz konudaki reytinginizle; daha sonradan (Sn. Penguen Abi'nin tarifiyle) acmis oldugunuz 17 topigin toplam reytingi arasindaki farki gorebildiginizi umarim. Ben sizin yasiniza ve buradaki karsiliksiz paylasiminiza hurmet ederek-cunku benim icin ilim ve bunun paylasimi onemlidir, ne kadar cok zaman ve emek aldigini tahmin edebiliyorum (Bunun icin de size daha oncekilere ek olarak, bir kere dah atesekkur ediyorum...)--yazdiklarinizi okuyup, elden geldigince-pek sizin kafaniza yatmasa da cevap veriyorum. Ama yakinda bu forumda basbasa kalacagimizi dusunuyorum, birkac yancinizla birlikte..

PSS: Sabah birsey demedim ama soylemem lazim..Sizin fikrinizi destekleyen her yaziyi ayakta alkislayip, kendi fikrini beyan eden ve Danimarka'da yasadigi icin de gunluk hayattan ornekler getiren arkadasa, aninda "bu yazi sahsa hitaben yazilmis, buraya nicin koydunuz? demek ki maksatli.." demenizi hem yadirgadim, hem de sizin nezaketinizle bagdastiramadim. Ben farkliligimizin, zenginligimiz oldugunu dusunuyordum oysa.

teknik oyuncu
19-03-2013, 00:21
Sn Teknik Oyuncu,

Ben boyle birsey duymadim, bana cok sacma geldi....Ne alaka yani? Arapca bilmeyen musluman, Arapca konusandan cok daha fazla gunumuzde. Ama, okullarda Arapca okutulmasindan daha normal ne olabilir ki? Kapi komsularimiz Arapca konusuyor ve biz bu dili kendi kendimize "Tuu, kaka" diye asagilamis, ogrenmemis, ogretmemisiz...Sizin anladiginiz ve yaptiginiz ticarette paranin dili varmi? Degil Arapca, Farsca, Rusca, Bulgarca, Yunanca, bunlarin turleri dahi ogretilmeli bence...Hatta bununla da yetinilmeden, tum komsularimizin dilleri ve ulkemizde kullanilan diller; Kurtce. Lazca ve Cerkezce, Zazaca, ve bunlarin versiyonlari okullarimizda isteyen ogrencilere ogretilmeli...Master ve doktora duzeyinde bu dilleri verecek hocalar yetistirmeli, akademik materyaller hazirlamaliyiz....Varsa eger buyuk devlet olma iddiamiz, bu da olacaktir..Sonra da medyada, tv lerde kullanilacaktir...

Ama ilk alinti yaptigim kisim komik olmus hakkaten de...Alakaya cay demle turunden....

Bu arada size olan hayranligimin her gecen gun arttigini da farkettim Sn Teknik Oyuncu. Misir'daki polisin yaptigi sacma sapan bir isin faturasini dahi Turk Hukumetine cikarabiliyorsunuz.....

Sizi ayakta alkisliyorum... :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Selam ve muhabbetlerimle,

freesky

PS: Rabbim sizi bu forumdan eksik etmesin, ins nice yillar saglik ve afiyet icerisinde yazmaya devam edin...Edin ki, arada keyfimiz kactikca gelip yazilarinizi okuyalim, nesemiz yerine gelsin...Ins AKP de daha 50 yil iktidarda kalir ve siz elinize gecen/gecmeyen, alakali/alakasiz her firsatta hukumete laf atmaya devam edebilirsiniz.. ;)

PSS: Daha once Sn Penguen Abi'nin forumundan ayrilip actiginiz ve sadece borsa tartistiginiz konudaki reytinginizle; daha sonradan (Sn. Penguen Abi'nin tarifiyle) acmis oldugunuz 17 topigin toplam reytingi arasindaki farki gorebildiginizi umarim. Ben sizin yasiniza ve buradaki karsiliksiz paylasiminiza hurmet ederek-cunku benim icin ilim ve bunun paylasimi onemlidir, ne kadar cok zaman ve emek aldigini tahmin edebiliyorum (Bunun icin de size daha oncekilere ek olarak, bir kere dah atesekkur ediyorum...)--yazdiklarinizi okuyup, elden geldigince-pek sizin kafaniza yatmasa da cevap veriyorum. Ama yakinda bu forumda basbasa kalacagimizi dusunuyorum, birkac yancinizla birlikte..

PSS: Sabah birsey demedim ama soylemem lazim..Sizin fikrinizi destekleyen her yaziyi ayakta alkislayip, kendi fikrini beyan eden ve Danimarka'da yasadigi icin de gunluk hayattan ornekler getiren arkadasa, aninda "bu yazi sahsa hitaben yazilmis, buraya nicin koydunuz? demek ki maksatli.." demenizi hem yadirgadim, hem de sizin nezaketinizle bagdastiramadim. Ben farkliligimizin, zenginligimiz oldugunu dusunuyordum oysa.

freesky siz bana cevap yetiştirmeyin lütfen. Sizden rica ediyorum.

Ne selamını, ne de muhabbetini istiyorum. Reytinglerimi de istersen sana devredeyim.

Bir parça düşünen akıl sahibi kişi Arapçanın komşu dili olarak görülmediğini, Türkçenin yerine resmi dil yapılmaya çalışıldığını anlayabilir. Ardında da Suudi Arap ırkçılığı yatıyor, din ile alakası yoktur.

teknik oyuncu
19-03-2013, 01:03
Sovyet Birliği dağıldığında Türk devletleri özgürlüklerine kavuştular. Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde bu Türk devletleri Rus alfabesini terk ederek Latin alfabesine geçmek istediklerini Türkiye'ye bildirdiler.

En mantıklısı buydu, çünkü Türkiye ile eklemlenmek istiyorlardı.

Tansu hanım bu devletler için Türkçe alfabe bastırarak yolladı.

Suudi Arabistan devleti bu durumu fırsat bilerek Türk hükumetine baskı yaptı. O devletlere yolladığımız Türkçe alfabeleri geri çekmemizi, kendilerinin bastırdığı Arapça alfabeleri göndermemizi istediler. Arapça'ya geçmeleri isteniyordu.

Resmen Orta Asya Türkleri ile aramızı açmak ve Arap emperyalizmi peşinde koşmaktaydı. Zaten birlikteliğimizi engellemeye çalışan ABD, Rusya ve Iran vardı.

Ancak Tansu Çiller hükumeti bu Suudi baskısına boyun eğmedi. Türkçe alfabeler gönderildi.

Başka bir olay da Almanya'da yaşandı.

Alman hükumeti İslam dininin Suudi tasubu ile ödeş olmasını ister, bu işlerine geliyor.

Alman hükumeti Almanya'daki gurbetçi Türkler ile ilgili din eğitimi konusunda Suudi Arabistan devletinden fetfa istedi. Olayın tam safahatını bilmiyorum.

Alman hükumeti Suudi Arabistan'a ''bu Türkler din eğitimini hangi dilde alsınlar'' diye sormuş. Bu soru danışıklı dövüştür.

Suudi yetkililer ''Arapça olsun, olamıyorsa Almanca olsun'' şeklinde yanıt vermişler.

Bizim diyanet işleri ise müdahil olarak ''Eğitim Türkçe olsun'' diye kulis yapmış, hatta mücadele etmiş.

Maalesef aynı diyanet Türkiye'de Arapçayı savunmaktadır.

Bu konu İslam dininin emperyalizme alet edildiğini göstermektedir. Bana göre böyledir.

Araplar eski devirde kurdukları ilk İslam devleti olan Emevi hanedanlığında Arap olmayanların İslama geçmeleri halinde o kişilerden ekstra vergi alıyorlardı. İslama geçtin, vergi vermelisin. Üstelik aşağı tabaka / ikinci sınıf bir müslüm olarak kabul ediyorlardı.

Türkler bu Arap ırkçılığına karşı uyanık olmak durumundadır. Geçmişte belki olamadılar, fakat şimdi olmalılar. Kriz dönemlerinde uçak ile bavul dolusu para yollamaları dahi kabul edilmemelidir, ardında bin bir şeytanlık vardır.

Tezahürlerini ben görebiliyorum, ya siz?

teknik oyuncu
19-03-2013, 02:24
Dün akşam seans kapanışına yakın ekranı M1 (dakikalık) grafiğe alarak köşeye de H1 grafik açtım.

M1 grafik ile küçük kar rakamlarını hedefledim. Vadeli kontrat kapanışa yakındı, orada bir şey yapmadım.

Foreks piyasasında altı saat içerisinde beş tane pozisyon açtım. Bunlardan dört tanesi kar, biri zarar ile kapatıldı.

Yemek yeme ve diğer ihtiyaçların yanı sıra bazı işler dolayısıyla bir türlü ekran başında düzenli oturmadım. Açabileceğim, fakat açamadığım en az onbeş tane fırsat oldu.

Burada yazdığım yazılar sırasında da eğer ekrana bakmış olsaydım birkaç pozisyona daha girebilirdim.

Yarın sabah hastane işlerim var, öğlen dönersem bu dakikalık grafik takibini VOB30 vadeli kontratta da deneyeceğim.

Piyasa nötr olunca işlem yapamıyoruz, bekliyoruz; fakat M1 grafikte nötr piyasa koşulları karşımıza daha seyrek çıkıyor. Üstelik kırılmalar daha net olmaktadır.

Şahsen eski bir tarihte bu M1 grafik ile işlem yapmayı denemiştim, fakat iyi bir sonuç alamamıştım. Bu sefer sadece MACD göstergesi ile deniyorum. Oldukça rahat işlem yaptım.

Stop Loss miktarım 10 pip gibi düşük oluyor. Hedef olarak (take profit) ortalama 25 pip koydum, fakat fazlası olursa hayır demem. Gerektiğinde 5 - 10 pip için de pozisyonu kapatırım. Pozisyonda oturmakta tereddüt ettiğim an hedefe yazıyorum. Gerekirse hedefe varmadan kapatıyorum, tek tık yetiyor.

Bu işi mümkün olduğunca yüksek kaldıraç ile yapmak lazım. Trend yakalandığında dakika başı ilave pozisyon açılarak fırsattan azami derecede istifade edilebilir. Yeter ki sağlam iş yapılsın.

Aracı kurumum sağ olsun hız konusunda hiçbir sıkıntım yok. Spreadler de düşük. Kurum bana karşı pozisyon almıyor. Saniye içerisinde emir piyasaya iletiliyor. Yeter ki benim işlemlerim kar etsin.

Bazı aracı kurumlar biraz daha düşük spread verebiliyor, fakat fazla bir önemi yok, hız daha önemli. Ayrıca bana ay sonunda spread komisyonlarından bir bölümü iade ediliyor, kurumun böyle bir kararı varmış.

Bu M1 grafik ile çalışabilme işini uygulamada / pratikte başarı sağlarsam devam ederim, çünkü zevkli göründü. Üç beş dakika sonra pozu kapatabiliyorsun. Stres hiç olmuyor. Pozu kapadın mı kalkıp stressiz dolaşabilirsin, gelip tekrar oturduğunda paritelerden birinde muhakkak yeni bir pozisyon fırsatı bulursun. Pozisyona doyuyorsun. Sıkça kar yakalamak ayrıca zevk veriyor.

Bir de trend yakaladım mı dakika başı kaldıracı köklerim.

H1 grafiğe de göz attığımı tekrar belirteyim. Strateji MACD üzerine kurulu. Belki bir gösterge daha koyarım. Zaman var.

Günlük belli bir standart pip hedefine ulaşabilirsem veya kontratta puan hedefine ya da her iki piyasa da mütevazi hedefler olabilir. Aylık bazda muhteşem kar rakamlarına ulaşılabilir. Önemli olan yavaş oynamak.

Ciro ne kadar yüksek olursa kar da o kadar fazla olur. Uzun vadeli pozisyonlarımız da ayrıca olur.

Özellikle gündüz çalışıp akşamları piyasa takibi yapanlar için bu M1 grafiğin biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.

Herkese başarılar temenni ederim. İsteyene elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum.

teknik oyuncu
19-03-2013, 20:14
Takipçi arkadaşlarım İstanbul'un ani hava değişiklikleri beni çarptı. Başımı kaldıramıyorum. Bu da şükredilmesi gereken bir vaziyet olsa gerek.

köroğlu
19-03-2013, 20:19
geçmiş olsun sayın teknik oyuncu.iyi dileklerim sizinle.

adalibay
19-03-2013, 20:19
Takipçi arkadaşlarım İstanbul'un ani hava değişiklikleri beni çarptı. Başımı kaldıramıyorum. Bu da şükredilmesi gereken bir vaziyet olsa gerek.

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

karadağlı
19-03-2013, 20:36
Geçmiş olsun hocam.Allah acil şifalar nasip etsin.

Gripin en iyi tedavisi teknik olarak bol bol istirhat :))

kayıkınık
19-03-2013, 20:44
Geçmiş olsun sayın teknik oyuncu.Acil şifalar dilerim.

teknik oyuncu
20-03-2013, 14:09
Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bugün doktora çıktım ve bazı ilaçlar aldım.

Bu arada haber başlıklarını dahi takip edemedim. Akşam üzeri saat 16:00 dan sonra dışarıya çıkmam lazım. Demek ki üç saat vaktim var.

Bu üç saati piyasa platformlarımı düzenlemek için kullanacağım. Bunları bilgisayardan kaldırdım. Yeniden temiz olarak yükleyip düzenlemem gerekiyor.

Piyasadaki çalkantıları daha iyi takip etmek lazım.

teknik oyuncu
20-03-2013, 16:34
Güney Kıbrıs'ta banka mevduatlarına kesinti uygulanması kapitalizmin ruhuna aykırı bir davranış sayılmaktadır. Kapitale yönelik devlet tarafından yapılan bir saldırıdır.

Bu uygulama bir ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. AB kredi verecek, fakat ihtiyacın bir kısmının içerideki mevduat kesintisi ile sağlanması talep edilmektedir.

Bu uygulama kapitalizme aykırıdır, ancak İslama aykırı değildir, hatta tam da İslam dininin ruhuna uyan bir davranıştır.

Parlamento kesintiyi kabul etmemiş, oylama sırasında dışarıda yüzlerce kişi protesto gösterisi yapmıştır. Bunlar varlıklı insanlardır ve parlamento varlıklı insanlar lehine davranış sergilemiştir. Bu varlıklılar faşisttir, ve parlamento da faşizan bir karar almıştır.

İslamda faşizm kelimesi geçmiyor, o devirde bu kelimenin karşılığı Kur'anda ''zalimler'' olarak belirtilmiştir. Açıklamada ''altın ile gümüşü biriktirip, hak yolunda sarf etmeyene korkunç bir azap vardır'' denilmiştir. Kişinin sadece varlıklı olması bile ''faşist'' olarak adlandırılmasına neden olur. Önemli olan bu kişinin ateş azabından korunmak için ne yapıyor olduğudur. İsterse korunabilir.

Vergi vermek de bir yerde ateşten korunmanın şekillerinden / alternatif yollarından biridir. Ancak Türkiye'de kayıt dışı ekonomi kol gezdiğinden, kimse doğru beyanname vermediğinden ötürü ateşe koşan faşistlerin sayısı oldukça kabarıktır.

Bazıları camiye yardım, Kuran kurslarına yardım adı altında para toplayan kişilere biraz para vererek vijdanını rahatlatmaya çalışıyor. Ancak cami, Kuran kursu gibi yerler bu kişileri ateşten kurtaramaz, çünkü bu yerler Kur'an'da anılmamaktadır.

Kişi %5 kar marjı ile mal satıyor iken, bilançoda %1 ile satıyor gösterip, kaçırdığı verginin bir parçasını camiye yardım olarak vermekle kurtulamaz. Bu kişi doğrudan ''faşist'', Kuran'a göre ateş azabına muhatap olacak bir zalim, aynı zamanda da kamu malını (burada vergi) çalan kişi durumundadır.

Üstelik bu faşistler kaçırdıkları vergi ile altlarına son model jip alış ortalıkta dolaşıyorlar. Çocuklarına yedirdikleri ekmek bile haram para karşılığıdır. Bu çocuklar bu faşist babalardan zamanı gelince haramın hesabını sormak durumdadır, soracaklar.

Türkiye'de yerli mevduat varlığının %95'ine bütün mevduat sahiplerinin sadece %10'u sahiptir. Hatta biraz daha altında.

Türkiye'de kayıt dışı ekonomi ile mücadelede maalesef hiçbir hükumet ilerleme sağlayamadı. Zaten o alana kimse girmiyor. Bizde kriz olduğunda maliyeti faşistler / zalimler üzerine yıkılamıyor, bütün fakir fukaranın üzerine yıkılıyor.

Bu durum başlı başına bir kriz halidir. Biz sürekli krizdeyiz.

mv400
20-03-2013, 19:13
Geçmiş olsun Sn Teknik Oyuncu. Yazdıklarınıza katılıyorum. Bu ülke baştan aşağı kokuşmuş artık. Hatta ve hatta sokaktaki vatandaş bile e hep solcular yedi biraz da bunlar yesin diye bu hortumlamayı sanki doğru bir şeymiş gibi görüyor. Bence yabancı kapitalister yerli yamyamların yanında masum kalıyor