PDA

View Full Version : Forex'cilere önemli bir kaç tavsiye!..

beyinsel
22-02-2013, 13:24
İlla Forex oynayacağım diyen arkadaşlara önemli bir kaç taktik söyleyelim.
Kazanamadıkları zaman bari batmasınlar :

Genel anlamda yapılacaklar :
Mutlaka birkaç indikatör kullanın, çok faydasını göreceksiniz.
İndikatör nedir diye soranlar, aracı kurumların ücretsiz eğitimine katılıp mutlaka bilgi alsın. ve meta trader' e kursun.
İndikatör bu işi bilinçli oynamanızı sağlar. Bilmeden atlayıp zıplamazsınız.

Pozisyon almadan önce yapılacaklar :
Arkadaşlar herşeyi pozisyon almadan önce belirlemekte fayda var.

1- Öncelikle Ekonomik Takvim denen şeyi mutlaka takip edin. Burdaki veriler ve açıklamalar çok önemli.
(Google'ye ekonomik takvim yazarsanız karşınıza çıkar)
Burada saat saat, kim ne açıklama yapacak, ne veri gelecek görürsünüz.
Örneğin bernanke ya da dragi açıklama yapacağı zaman gibi...
Özellikle merkez bankası başkanlarının açıklamaları ve 3 yıldızlı(ya da boğa) verilere dikkat edin.
Bu veriler piyasalar tarafından dikkate alınır ve o dakikalarda grafiklerde hareketlenmeler başlar.
Diyelimki, bunlardan haberiniz yok ve Euro'ya girdiniz yani Al verdiniz.
O sırada Almanya istihdam verileri felaket geldi. Farkında olmadan aşağı çakılırsınız. Bu neden oldu dersiniz.
mümkünse o dakikalarda yani veri açıklamasından sonraki 1-2 dakika girmeyin. durumu gözetleyin, çok önemli bir veri ise pozisyon nereye gidiyorsa oraya oynayın(tabi o dakikalarda pozisyon almak biraz zordur) ama en garantisi budur. Çünkü veri sonrası grafik çok hızlı hareket eder.

2-İlla ben veri saatinden önce girip şansımı denemek istiyorum diyorsanız 10 dakika önce falan girin ve aldığınız pozisyonun tersine mutlaka stop loos koyun, tersi bir durumda çakılmazsınız.
Örneğin Euro/Usd de Euro sat dediniz. kısa bir aralığa mutlaka stop loos koyun. veri iyi gelip euro yükselirse sistem zararınızı otomatik kessin. Yani diyelimki 30-40 dolar zararla çıkabilin. Yoksa bazen o kadar hızlı fırlarki 100-200 dolar zararı bir anda görebilirsiniz. Çıkamazsınızda...

3- Diyelimki Euro/usd oynayacaksanız, USD'nin diğer para birimleri karşısındaki genel durumuna grafiklerden şöyle bir iki dakika bir göz atın..gbp, isviçre frangı gibi.. gibi diğer para birimleri karşısındaki durumu nedir...genelde birinde dolar düşüyorsa diğerinde de düşer...Bu her zaman olmaz ama size genel bir kanaat verir.

beyinsel
22-02-2013, 19:49
Yani yeni başlayanlara diyeceğim, bu işe hiç bulaşmasınlar ama bulaştılarsa ve illa oynayacağız diyorlarsa bu Ekonomik Verileri takip etsinler. Birinci sırada onlar geliyor.
Ben de vakit buldukça o gün pariteleri etkileyecek önemli veri varsa buraya koymaya çalışırım.

Asmiltak
23-02-2013, 01:48
Başlığınız hayırlı olsun..

Değindiğiniz konular güzel ve doğru. Ancak bence şöyle bir durum var; bahsettiğiniz şeyleri yapmak dünya ekonomi politikasını tam anlamıyla anlayıp yorumlayabilmek demek, bunu gerçek anlamda yapabilen bir kişi zaten bunu foreks piyasasında kazanca dönüştürüyordur. Yani "fx diye bir piyasa varmış, cazip getirileri olabiliyormuş, ben de bu işi yapayım" diyen bir kişinin bunları yapması imkansız olmasa da zor. Kendine baştan sona bir format atmalı, bilgi ve genel kültürünü genişletmeli ve bu yola girecekse kısa vadede bir sonuç beklememeli..

Size ve piyasaya girmeyi düşünenlere bol şanslar, başarılar..

beyinsel
23-02-2013, 23:24
Başlığınız hayırlı olsun..

Değindiğiniz konular güzel ve doğru. Ancak bence şöyle bir durum var; bahsettiğiniz şeyleri yapmak dünya ekonomi politikasını tam anlamıyla anlayıp yorumlayabilmek demek, bunu gerçek anlamda yapabilen bir kişi zaten bunu foreks piyasasında kazanca dönüştürüyordur. Yani "fx diye bir piyasa varmış, cazip getirileri olabiliyormuş, ben de bu işi yapayım" diyen bir kişinin bunları yapması imkansız olmasa da zor. Kendine baştan sona bir format atmalı, bilgi ve genel kültürünü genişletmeli ve bu yola girecekse kısa vadede bir sonuç beklememeli..

Size ve piyasaya girmeyi düşünenlere bol şanslar, başarılar..

Üstad sağol,
Ben bazı nedenlerden dolayı mecburiyetten oynuyorum maalesef,...kimseye de tavsiye etmem...mümkünse oynamasınlar.
Ancak bir şekilde girmiş olan varsa ve illa oynayacağım diyorsa, onları bilinçlendirelim bari dedim...3 kuruşlarını kurda kuşa haybiye kaptırmasınlar.

Bu yazıları okuyanlarda bir şekilde girmiş ve buraları okuyor diye düşünüyorum.

Zaten o yüzden yazımın içinde bazı uyarılar yaptım, 3 yıldızlı ekonomik veri zamanlarında mümkünse pozisyon almayın diye...
(1000-2000 dolarınız 15 dakikada kül olur mazallah)
Sizin söyledikleriniz çok doğru üstadım ama bu verileri yorumlayamasalar bile en azından o dakikalarda pozisyonlarda olmasınlar yeter.
Ama illa pozisyonda kalacağım diyorlarsa bari Stop Loos (zararı durdur) koysun da, ters durumda neye uğradığını şaşırmasın.

Çünkü verileri yorumlamak da yetmiyor, verinin iyi mi kötü mü geleceğini de veri açıklanana kadar kimse bilmiyor, açıklandığı saniyede de olan oluyor zaten.

Çoğu forex oynayan insanın bu ekonomik verilerden haberi bile yok. Ya Allah deyip giriyor bir pariteye sonra ekranın karşısına geçip bekliyor. Üzülüyorum onlar adına...Halbuki piyasalar bu verileri gerçekten dikkate alıyor,
Daha yeni, çarşamba ingiltere verileri kötü geldi, dolar sterlini yerle bir etti, bir günde 130 pips indi parite...Aynı şekilde Alman verilerinden sonra Dolar Euro'yu da yerle bir etti...
Artık öyle bir döneme geldikki, Avrupada ve Amerikada işler iyi gitmediğinden tüm dünya bu verilere bakarak saldırıyor, başka türlü spekilasyon yapma imkanı yok...

Burda reklam olmasın diye vermek istemedim ama yeni başlayan arkadaşlar en basitinden forexprost'a ya da bildikleri başka siteye girip ekonomik takvim bölümünü açıp saat saat hangi veriler açıklanacak görebilirler, yanlarında önem dereceleri yazıyor, hangi ülkenin açıklayacağı da yazıyor... en önemli verilere 3 boğa konmuş.....Orta dereceli olanlara 2 boğa...3 boğa olan veri zamanlarında dikkatli olsunlar.
Mümkünse fırtına geçene kadar pozisyonda kalmasınlar...
Hele ki 3 boğa'lı amerikan merkez bankası FED (Bernanke) ve Avrupa merkez bankası (dragi) açıklamaları görüyorlarsa
şeytandan kaçar gibi kaçsınlar (sendy kasırgası geliyor demektir)

Veriler tam saatinde açıklanır, ne bir dakika önce ne bir dakika sonra...Saat 15.00'de açıklanacak deniyorsa mutlaka o dakikada açıklanır....Verinin iyi mi kötü mü geldiğini siteden görebilirler, çoğu site hemen güncellme yapar ve yeni veriyi getirir.

Bu 3 boğa'lı veriler günde bir iki tane ya da çoğu zaman haftada 2-3 tane olur...
İşin özünde belirtmek istediğim de bu zaten, bilgisayar başına ilk geçtiklerinde bir hevesle pozisyon almadan evvel, önce bu verilere ve saatlerine bakıp not ederlerse en azından tehlikeden uzak durmuş olurlar.

Ha size sonuna kadar katılıyorum, kısa vadede zengin olayım diyenler genelde batmıştır...

aşağıda 2 örnek vermeye çalıştım...

Fazla kafa şişirmişsem, affola...

beyinsel
24-02-2013, 01:31
http://c1302.hizliresim.com/16/s/kfp5f.png
http://a1302.hizliresim.com/16/s/kfpdr.png
http://a1302.hizliresim.com/16/s/kfpgh.png
http://a1302.hizliresim.com/16/s/kfphf.png

seyir
24-02-2013, 18:24
Ve en önemlisi.... Forex için ayırdığınız varlığınızı en az 5 birime bölüp 1 birimle girin.. Sıfırlanmak çok kolay.. En azından 5 kez şansınızı deneme hakkınız olur.. 5 seferde olmuyorsa bir daha para sokmayın.. BENCE..

beyinsel
27-02-2013, 13:46
Bugün önemli veriler var, dikkat!...15.30'dan itibaren amerika verileri gelmeye başlayacak...
sonra 19.30'da dragi konuşması var...Dragi, olumlu konuşursa euro coşar...zaten ezik kaldı...

beyinsel
27-02-2013, 18:39
19.30 da dragi konuşacak, o saate yakın Euro/dolar için mutlaka stoploos koyun...

1can
06-03-2013, 02:26
siz hangi kurumda işlem yapıyorsunuz ? yada aracı kurum önerebilir misiniz ? asmiltak aracı kurum için ne der ?

berkovic1903
07-03-2013, 10:42
bu isi profesyonel olarak Turkiye 'nin onde gelen banka kokenli araci kurumlarindan birinde yapiyorum FX,yurtdisi turev ,CFD ve Yabanci Hisse senedi islemleri

tavsiyelerim

-2 kere batmayi goze alin

-gozden cikardiginiz bir meblag ile girin

-teminatiniz sinirli ise 100:1 kaldirac kullanmayin

-forumlardan birilerini takip ederek kazanamazsiniz ,kendi yatirim stratejinizi olusturun

-bu piyasada Hedge fonlar ,Buyuk Bankalar ,Spekulatorler ve Kurumlarin kullandiklari Algolara karsi savasacaksiniz .Bu piyasada kazanan orani dunya genelinde %5 yanlis duymadiniz % 5 dir

Son olarak beyinsel veri konusunu cok guzel aciklamis ,katilmadigim konu ise

-kesinlikle o verileri onceden ogrenenler var -insiders

-o yuzden veri saati sizin yonunuz dogru bile olsa her zaman onlarin bir adim gerisindesiniz ve dogru yonde olanlarin stoplarini calistirmadan gidilmesi gereken yone goturmezler

-ayrica hicbir sitedeki algo, sistem program vsyi para verip satin almayin ,ise yarasa satmazlar ,ise yarasa kimse forum ortaminda bedava paylasmaz bunu da unutmayin

syg

beyinsel
08-03-2013, 21:06
bu isi profesyonel olarak Turkiye 'nin onde gelen banka kokenli araci kurumlarindan birinde yapiyorum FX,yurtdisi turev ,CFD ve Yabanci Hisse senedi islemleri

tavsiyelerim

-2 kere batmayi goze alin

-gozden cikardiginiz bir meblag ile girin

-teminatiniz sinirli ise 100:1 kaldirac kullanmayin

-forumlardan birilerini takip ederek kazanamazsiniz ,kendi yatirim stratejinizi olusturun

-bu piyasada Hedge fonlar ,Buyuk Bankalar ,Spekulatorler ve Kurumlarin kullandiklari Algolara karsi savasacaksiniz .Bu piyasada kazanan orani dunya genelinde %5 yanlis duymadiniz % 5 dir

Son olarak beyinsel veri konusunu cok guzel aciklamis ,katilmadigim konu ise

-kesinlikle o verileri onceden ogrenenler var -insiders

-o yuzden veri saati sizin yonunuz dogru bile olsa her zaman onlarin bir adim gerisindesiniz ve dogru yonde olanlarin stoplarini calistirmadan gidilmesi gereken yone goturmezler

-ayrica hicbir sitedeki algo, sistem program vsyi para verip satin almayin ,ise yarasa satmazlar ,ise yarasa kimse forum ortaminda bedava paylasmaz bunu da unutmayin

syg

Sana katılıyorum hocam..suizanda bulunmayalım ama önceden bilenler mutlaka vardır..Hele ki üçüncü dünya ülkelerinde.