PDA

View Full Version : Teknik Analiz Evrim Geçirerek Doğuyor

memo55
14-08-2006, 21:14
http://www.cooltoad.com/sites/spiral_teknik/ontanim1.png?20060814140339

Çok mu iddialı oldu?Olsun!Altında ezilsek de bunun maksat bişeyler geliştirebilmek ,anlamak, paylaşmak, bir nevi gelişmek için bir çaba olduğunu düşünerek sadece gelişime ortak olmaya odaklanalım. Klişeleri,kalıpları kıralım.
MERHABA....
Bu sayfada mantık ve yorumlarla başlayıp doğru yanlış bişeyler bulmaya geliştirmeye çalışacam.Zamanla destek,katkı ,öneri ve çalışmalarınız ile özellikle yorumlarınızı ve yapıcı eleştrilerinizi bekleyecem.Yorumlara ağırlık vermeye çalışacam.
Kişiliğimden biraz bahsedeyim.
Az biraz bencilim.Kontrol edebildiğimi düşündüğüm bir inatcılığım var.sakin yalnız takılan ve pek de kötümser olmayan az biraz da sabırlı biriyim.Özen gösterir sildim mi bitirir istediğimde kendimi epey bi feda edebilirim.Açık sözlü değilim(!) .:D (Tabi bu kelimelerin değerleri kendi içimde saklı)
BÖYLE BİR SAYFAYA İHTİYAÇ DUYMAMDAKİ SEBEP: Öncelikle belli temelleri kendi içimde keşfetmek arzusu ile geçen zaman sonrası yalnız takılmamın sonucu olarak da işin özüne odaklandım.Şu ana kadarki gelişmem araştırma ve geliştirmeye dayanıyor.Çalışmaları sunmak için çoğu sayfada tamamlanmış çalışma hazırlamak bir sonuç sunmak gerekiyor.BİRİKİM GENELDE YOK.Ayrıca bir de birikimin olmayışı bir çok çalışmanın yapılabilmesini de engelliyor.süreklilik şartı gerekiyorsa çalışmaları engelliyor.Kendimi artık temel çalışmaların ardından daha teknik ve taktik çalışmak üzere geliştirmeyi hedeflediğim için böyle bir sayfaya ihtiyaç duyuyorum.
Yapılan çalışmalara hakettiği taktirde sahip çıkılmalı ve foruma verilen değerin bir karşılığı olarak görülmeli.Etkileşim olursa bunlar etkileşimde bulunanların malı olacak çünkü.
Çalışmalarımın kimi yanlış olabilir kimi de doğru.Temel olarak anlamak ve farkına varmak ardından geliştirmek amacında olduğum için yanlışlar sadece düzeltmek içn çalışılması gereken bir fırsat olarak görürüm ve YANLIŞLARIMDAN ÖTÜRÜ VİCDANIMDAN ÖTE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM.
Burdaki yazılar geliştirme amaçlı olacağı için ancak üstüste yapacağım benzer hatalar sonucu genel bir tepki gelirse yazmayı bırakabilirim.
Kendini bilmez suçlamalar için gerekli bahaneler bol bol oluşabilir.Bu bahaneler gelişme ortamı için sadece karşı tezler sunma fırsatı oluşturur.Aksi yazışmaların yapılmamasını rica ediyorum.Bu sayfa hataya açık.Amacı gelişmek için mantık yürütmek ,beyin fırtınası yapmak,temel amacı TEKNİK ANALİZ'in keşfediliş hikayesini keşfederek teknik analizin derin manasını keşfetmek olan bir sayfadır.
Belli bir olgunluğa ulaşınca bu araştırma geliştirme sayfası yanında olgunlaşmış düşünceleri aktarmak ve düzenleyip biriktirmek için ayrı bir sayfa ekleyecem.

Tekrar Belirtiyorum Bu sayfada yanlış bilgilendirmeden kaynaklanacak sorumluluğu kendi vicdanımdan gayrı kabul etmiyorum...

Özellikle beni veya burda iştirak eden başka bir arkadaşı tanıyıp etmeden sırf sizin düşüncelerinize uymuyor diye okurların kötülüğünü istiyor bahanesi ile karalamaya çalışmayın.Ve sırf hoşunuza gitmiyor adalet duygunuza sığmıyor diye de içi gizli veyaçık karalama dolu yazılar yazmayın.Tabi yazılacak.Ama yine de herkesin saygı kuralları içinde davranacağını varsayalım.
Biraz Sohbet,biraz yorum,biraz bilgi.
sanırım önce düzen oluşumunu sağlmak için kimi başı boş görünen kimi konuyla alakalı sohbetler ile başlamak lazım.
Yararlı olması dileğimle

http://www.cooltoad.com/sites/spiral_teknik/ontanim.png?20060814140140
http://www.cooltoad.com/sites/spiral_teknik/ontanim2.png?20060814140810

dent
14-08-2006, 21:40
Kolay gelmesi dileğimle.
kolay gelsin:)

memo55
14-08-2006, 21:48
Burda klişelerin biraz dışına çıkıp kurallara bağlılıktan çıkıp mantık çerçevesinde teknik analizi anlamak ve uygulamak için çaba sarfedilmesini bekliyorum.
"Robin Williams'ın Patch Adams (http://www.beyazperde.com/filmyorumlari/370)"filimindeki bir sahne gibi.Patch adams akıl hastası olarak hastanede kalan bir matematik dahisinin yanına gider.Adam kafayı matematikle bozmuştur.Matematikci insanlara küskündür.Patck yanına gider.pet bardağı deliktir.bir kağıt parçası ile tamir eder.Matematikci hoşlanır.Karşılığında 4 parmağını gösterir ve ona der...
-kaç parmak görüyorsun.
Patch:4
Matematikci çok duygusal ve içten türkce tonlandırmayla ;
-hayırr hayır...
parmaklarıma bakma.arkasına odaklan.arkasındaki şeye odaklan.
Patch gözleriyle parmaklara şaşı bakar ve parmaklar ikiz gözükür.Ve 8 der.
Matematikci evett evet der.

Teknik analizin görünen yüzünün arkasında çok büyük bir dünya var.Bunu keşfetmek gerekiyor...olabildiğince...
Yararlı olabilmesi ümidiyle..
Sayın dent ve diğer arkadaşlar sağolun varolmayı unutmayın :).umarım başınıza gelir. :) .tamam tamam. kolaysa başınıza gelsin.desteklerinizi bekleyecem.
teşekkürler...
Konu ismini tam kestiremedim.Dini açıdan bir yorum getirmeyin.Kızarım haa.Yani dediğime değil de demek istediğime bakın,kavramlar dünyasında değik manalar dünyasında görüşmek dileğimle.yoksa bişey paylaşamayız..

mondas
14-08-2006, 22:03
Patch Adams filminden sahne örneğini sevdim :) başarılar dilerim...

fortuna
14-08-2006, 23:35
hayırlı olsun..biraz daha nasıl şekilleneceğine dair net bilgi verirsen sanırım daha çok arkadaşla paylaşım yapma imkanı doğar

BULL MARKET
14-08-2006, 23:54
Hayırlı olsun, ta ya evrim geçirtmek zaman alabilir, zamanınız da bol olsun diliyorum.:tamam:

Beni de şimdiden heyecanlandırdı ve sorular sormaya başladım kendi kendime, takibedeceğimden eminim, saygılar.:hissenet: :bravo:

memo55
15-08-2006, 00:01
hayırlı olsun..biraz daha nasıl şekilleneceğine dair net bilgi verirsen sanırım daha çok arkadaşla paylaşım yapma imkanı doğar

netlik zamanla artacak.zorlanıyorum.Çünkü çok doldum kendime uygun yazacak yer de bulamadım.düşünceme göre epey bi farklılık olacak.yani netlik zamanla oluşacak.
bakayım neler söyleyebilecem.
Mesela bir gün söz stochastic göstergeye gelecek.piyasada en iyi durumda sanıyorum ki matematiksel formulü ,ne anlama gelebileceği konusunda ufak çaplı yazılar nasıl kullanılması gerektiğine dair yazılar vb şekilde anlamayı değil bilmeyi sağlayacak bilgiler bulunur.
Ben kendimi bilen biri olarak göstermiyorum.Çaylağım.sadece bir takım düşünceler ışığında ARGE yapacaz mümkün olursa.
oysa binbir türlü pozisyon ve herbirinin bir manası.yani gelip de göstergeye baktığınız zaman psikolog gibi sadece yön değil ne yapmak istiyor,hangi dönemin devamında,gücü ne,güç toplamak için bahane olarak sıkışıyor mu,çıkış rally mi ,düzeltme mi, düşüş mü...
anlatabildiklerim şuna benziyor.Aşık oldunuz ve karşılık geliyor.bir birrr bir güzel tebessüm ile.Dünyalara bedel.şimdi bu kişi gülüşü bize nasıl tarif eder.işte
mesela bir göstergenin içinde de bu kadar derin manaları çıkarmaya keşfetmeye çalışacaz inşallah.
Farkına varılmayarak yapıldığını düşündüğümüz ve önemli olan her durumu irdeleyip yorumlar ile ve mümkün olursa soyut yorumları tekniğe dökerek çözümlemek ve özellikle baştan başlamak isteyenlere en mantıklı yolu üretebilmek.
ilerde belki teknik dışına çıkıp tekniğin aynası kitle psikolojisine de girip bir bütün olarak ordaki sorunları çözmek ve birbirine bağlanabilirse insanların sorunlarını çözerken teknik analizi de geliştirmek.
Hala net bişey söyleyemedim belki.
Net bir oluşum tanımlayamadığım için mejburen biraz ilerledikten sonra net durumu ortaya çıkaracaz.
Yoğun olarak
Mantık-teknik-Psikoloji ,hayal dünyasının gücü ile harmanlanarak üzerine 3 yumurta bir paket yağ ile 150 derece ısıtılmış fırında 45 dk bekletilecek.Kesmeden bir müddet bekletilip soğutulacak.sonunda hazırrr.:D
Bir müddet müsade...:o

Desperado
15-08-2006, 00:26
yeni topic hayirli olsun sn memo55...

memo55
15-08-2006, 00:27
Yeni çıkan bir şirketin hareket mantığı gibi...
önce bir çıkış.reklam.ortam oluşturma çabası.Heves güzel beklentiler falan filan.
buraya kadar bir ilk çıkış dönemi.(1-2 arası)
ardından düzen oluşumu konuyla belki alakasız temelde alakalı parça parça konular.bir çok temel oluşturacak konudan söz edilmeye başlar.kafalar karışır.kontrol daha çok yönlendiricide ve bir bütün olarak kavrayabilendedir.
burda bilgi aktarabilme potansiyel gücü artmaya başlar ancak bir soğukluk başlar.2 3 adım sonra ancak bişeyler kazanabilecek olan uzaklaşmaya başlar.(2 den 3-5 aralığına kadar.)
Burda parçaların ne kadar bütünü tanımlayabileceği tek başına anlam yoğunluğunun ne kadar olduğu ilerde ne kadar şeyi açıklayabileceği bir potansiyel gösterir ve bu potansiyele bağlı bir uzun vadeli trendin temelleri atılır.3-4-5 ucları bu potansiyel trendi tanımlar.
.ardından parçaları toplayıp bütünler oluşturulmaya başlanır.
İş felsefeye girer.yorumlar etkileşim baş gösterir.100 parça varsa her 5-10-20 sinin birleştirilmesi bir dalgadır..ve her parçanın başka parçayla da örümcek ağı gibi etkileşimi olduğunu düşünürsek...ufak dalgalar ile yeni uzun vadeli trendde yerleşme ve yönü yukarı dikme sağlanır...ilgi artar.cevaplanan sorular artar.arttıkca ilgi de artar.ve ilgi ve sayfanın bilgi potansiyelinin artış hızı da artar.potansiyel büyür...
Cevaplanmayan sorular vardır.büyük parçalar vardır.ama hala tek ve en büyük parça oluşmamıştır.bir müddet sonra akla takılan sorunlar yarım kalmış sorular ilerlemeyi engeller ve geri adım atmayı düzeltme yapmayı gerektirir.bu bir güç toplamadır.yön yukarıdır.sayfanın potansiyeli daha da artar .ancak sadece cevapsız soruların da cevaplandırılması lazımdır.bir müddet bu da sağlandıktan sonra yeni ve daha güçlü bir yükseliş dönemi başlar. vs vs vs...

yanlış da olsa bir kanal çizeyim dedim anlatabilmek için.
http://www.cooltoad.com/sites/spiral1/forum1/olusum1.png?20060814171500

Hayrını bütün arkadaşların görmesi dileğimle.Tebrik eden ve edecek olan arkadaşlara teşekkürler.
Saygılar sevgiler.
teşekkürler

kaksi
15-08-2006, 01:05
Sn memo 55
Sanırım hayata aynı pencereden bakıyoruz.Belkide aynı pencerede farklı yerlere olsun ben size gördüklerimi, haberdar etmeyi deniyecegim.Ben sizin gördüklerinizide cok merak ediyorum.Sizin ile haberleşmek güzel olacak.

memo55
15-08-2006, 01:07
Şimdi resimde bakıyoruz.br dip oluşumu arıyoruz.aynı zamanda dalgalanmaların düşüşte potansiyel harcamayı sağlaması yükselişte potansiyel kazandırmayı sağlamasını bilir ve iki ayrı bakış acısı ile grafiğe bir şekilde bakar dibi görürken yani 5 i ararken 3-4 ün anlamı olmaz.bir başka gözle bakar potansiyele bakarken de dalga boylarına hareket hızına vb şeylere bakıp potansiyel anlaşılmaya çalışılır.
bakış açısına göre doğan bu şeyler bir nevi gösterge.peki bu göstergeler forumda zamana bağlı neyin değişimini verebilir.
Ben sadece bir tahmin yapmak istiyorum.bilsem de bilmesem de.
Belki comunity selection sayfadan beklentilerin seviyesini anlatır.stochastic gösterge de eee....hmmm....sallıyom belki bilgi kazandırma potansiyeli,belki bilgi çözümleme seviyesi ,belki katılımcıların beklenti seviyesi belki katılımcı sayısını gösterir.
değişen sadece bir üstteki gibi sade bir grafik olmasına rağmen değişimin içinde bakış açısına göre çok sayıda mana türetilebiliyor.

http://www.cooltoad.com/sites/spiral1/forum1/olusum2.png?20060814175323

Biraz ortamı ısıtmaya çalışıyorum.yarında bambaşka konular paylaşmaya çalışacam.bunlar şimdilik yol bulmak ümidi ile ön hazırlıklar...

memo55
15-08-2006, 01:09
Sn memo 55
Sanırım hayata aynı pencereden bakıyoruz.Belkide aynı pencerede farklı yerlere olsun ben size gördüklerimi, haberdar etmeyi deniyecegim.Ben sizin gördüklerinizide cok merak ediyorum.Sizin ile haberleşmek güzel olacak.

Memnun oldum.Umarım başarırız.bişeyler çıkarabiliriz meydana...bişeyler kazanır ve kazandırabiliriz...
O kadar odaklandım ki buraya da yazmadan edemeyecem.
Bismillah....

thracian
15-08-2006, 09:29
yeni topiğiniz hayırlı olsun sayın memo55

tractact
15-08-2006, 10:45
Hayırlı olsun... NUGYO'yu bi incelerseniz sanki VODAFONE ortaklık söylentileri ile 1 ve 2 gerçekleşmiş olabilir mi?

rekorb
15-08-2006, 11:26
topiğin hayırlı olsun memo55

Zülfü Aşkın
15-08-2006, 12:46
SN memo55 bende arayis icerisindeyim. Eskiden borsada donen cark 3 veya 4 disden olusuyordu.Bu disler takas-derinlik-grafik idi Fakat borsaya gelenlerin cogalmasi ve teknolojinin son surat ilerlemesi ile carkda buyumeye basladi.CARKIN disleri 3-4 den cikip 8-9 olmaya basladi.Carkin eski disler olan takas-derinlik-grafik artik herkes tarindan bilinmektedir ve cok rahat bir sekilde ulasilmaktadir.Simdi Önemli olan carkin yeni disler nedir ve bu disleri bulabilmek.Eskiden cok derinlik yollardim takas yazardim buna gore yon cizerdim. Ama artik bu sistemin hilelerinin cogalmaya basladigini gordum. Insanlarin takip ettigi araci kurumdan alis yapip daha kucuk araci kurumlardan satis yapiliyor.yada tersi mal toplamak icin buyuk araci kurumdan satis yapip kucuk araci kurumdan daha fazlasini aliyorlar.Bu yol ile grafik bile ciziyorlar yani grafige inanani grafikle takasa inanani takasla ayarliyorlar.
Simdi grafik-derinlik-takas bir ise yaramiyor demiyorum sadece carkin bir kisimini olusturuyorlar yani eksik bilgi bizim icin carkin diger dislerini bulmak umarimki bu topicde bu disleri bulmamizda yardimci olur...

deep
15-08-2006, 13:04
xu grafigi... yukari trendlerde fibo oranlarini kullandim... oranlarin nasil uyduguna saskin saskin bakarak izledim... bazi tahtalarda ise yariyor.. yanliz cozemedigim bi durum var ya da bana oyle geliyor biseyler eksik gibi... :p

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=51077&d=1155634921

memo55
15-08-2006, 13:11
Sn Zülfü Aşkın teşekkürler.Ümidim gerçekten işe yaraması.
Bir takım durumlar var.Bu sayfada gerçek manada bişeyler üretilebilecekse bu temelde ucu tam olarak bilinmeyen bir yolu keşfetmeye çalışmak gibi bir durum söz konusu.Umarım ki bir bilim çalışması edası ile gelişme ,yavaş veya hızlı bir ilerleme sağlarız.
Temelde sanki herkesin ihtiyacını birden giderebilecek bir bakış açısı mümkün gibi geliyor bana.Başlangıçta bişeyler bulmak için hatalar olabileceğini kabul edebiliriz gibi geliyor bana.Buna da dayanarak olası hata yapma korkusunu attıktan sonra gerçek bir samimiyet duygusunun verdiği disiplin ile de önce sonuçtan temeli keşfetmek sonra temelden yeni bir düşünce oluşumunu sağlamak umarım doğru olacaktır.
Mesela çark bir bütünün parçasıdır.çarkın nasıl işlediğini çözebilirsek sanıyorum ki diş sayısının oluşturduğu engeli de aşmış oluruz.Nitekim parçadan bütüne bakınca kolay kolay bütünün tamamını birden görebildiğimizi düşünemeyiz.Bir bütünü oluşturabilirsek ,bunun içerdiği parçaları anlamak ve her parçanın anlamını anlarken bütünün anlamına da anlam katmak ve bunun sürekliliği sonsuz bir düşünce bütünü ileri safhada bir bilinç oluşturablir.
Bence bizim aradığımız şey bir bilinç.Ve o bilincin nasıl kazanılabileceği.
Zamanı gelecek biz de kendimizi spekülatörlerin yerine koyacaz.Belki programcı bir arkadaşın yardımıyla kendimize sanal spekülatörlük ortamı oluşturup kendi beyinlerimizi işin içine katarak similasyonlar yapacaz.Yapmamız gerekecek.Belki bir program ile belki mantık dizileri veya yorum dizileri ile....
Şimdi düşünelim çarkın 10 dişinin olduğunu ve 8 ini bildiğimizi.VEE her ikisini buluşumuzda yeni çarkların bulunabileceğini.
(Bunun net anlaşılabilmesi için bir örnek lazım...Keşke aklıma gelse.)
temelde anlatmak istediğim çarkı oluşturanların izinden gidersek onların her zaman gerisinde kalırız.Bilmem katılırmısınız.İşte bu sayfayı oluşturmama sebep olan Kendi Yolumuzu veya yeni Bir yolu keşfetmek.

memo55
15-08-2006, 13:35
Sn deep bişeyler eksik demek ne demek.Ben sanırım şunu anlıyorum.
*__Öncelikle durum net görünmüyor.Görünmüyor ki durumun net olmayışı söz konusu
*__Net görünüm için iki nokta olması gerekir.bir baktığınız şey,bir de neye göre baktığınız...o şey..

belki başka şeyler de akla gelmeli.Şimdilik bunları düşünelim.Net görmek için bunlarda değişiklik yapılması gerektiğini varsayarsak nasıl değişiklikler gerekli...
ne yaptınız.
/__Bir kuralı kullandınız.Oluşan durum size bişeyler ifade etti ama bişeyler de eksik kaldı. (sanırım bu cümle önemli oldu)sanıyorum ki en bütünü göremediniz.ve gördüğünüzün manasına tam olarak kavuşamadınız.Cevabı nasıl bulabiliriz.
Öncelikle Fibonacci oranları ne.bunları bilmek için kimsenin net kullanmadığı ifadeleri aramak gereği yok bence.her durumu bir olasılık olarak görürsek bir sonuca ulaşmak için 10 larca 100 lerce hatta 1000 lerce durum çözüp durumun bir sonuca varması ile de sonuca ulaşabiliriz sanırım.
Nihayetinde çok güzel bir örneğim var.Önce onu sunayım.
Sonra da kardemirde ki çalışma şeklim ve nasıl çalışıp neler kazandığımı örnek olarak sunacam.bir kısım çalışmalarımın bulunduğu alan=Bir çaylaktan.... sayfası (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=7638&page=3)
Tek bir kitap dahi okumamış sadece az biraz karıştırmış biri olarak genelde anlamaya odaklı bir analiz yapmaya meğilli biri olarak fibonaccinin ne olduğunu bilmeden keşfettiğim bir çalışma...
Kardemir çalışması =KarnoG5 (http://www.cooltoad.com/sites/memo55_04/9ar/karnog5.png?20051214051402)
Kardemir çalışması =KarnoG6 (http://www.cooltoad.com/sites/memo55_04/9ar/karnog6.png?20051214051431)

burda bir takım oranlar ile boğuştum.inanın bunu bulmam sürecinde birkaç hafta elimde hesap makinesi tüm dip ve zirveleri ezberlemişim.oranlar bulmaya çalışıyom.sokak ortasında beni rezil gibi görenler umrumda değil.Burda amacım bencillik değil tabi.

ben burda kuralı kullanmadım.kuralı kullandığımda da tam uymadı.ama tüm oranlara bir anlam kurdum.bir bütündü benim için.anlıyordum.okuyordum.ve herşey net olarak görünüyordu.
Bir takım cevaplar bulabilirseniz bu yazımdan yorumlarınızı bekliyoruz sn dent

Zülfü Aşkın
15-08-2006, 13:51
Sn Zülfü Aşkın teşekkürler.Ümidim gerçekten işe yaraması.
Bir takım durumlar var.Bu sayfada gerçek manada bişeyler üretilebilecekse bu temelde ucu tam olarak bilinmeyen bir yolu keşfetmeye çalışmak gibi bir durum söz konusu.Umarım ki bir bilim çalışması edası ile gelişme ,yavaş veya hızlı bir ilerleme sağlarız.
Temelde sanki herkesin ihtiyacını birden giderebilecek bir bakış açısı mümkün gibi geliyor bana.Başlangıçta bişeyler bulmak için hatalar olabileceğini kabul edebiliriz gibi geliyor bana.Buna da dayanarak olası hata yapma korkusunu attıktan sonra gerçek bir samimiyet duygusunun verdiği disiplin ile de önce sonuçtan temeli keşfetmek sonra temelden yeni bir düşünce oluşumunu sağlamak umarım doğru olacaktır.
Mesela çark bir bütünün parçasıdır.çarkın nasıl işlediğini çözebilirsek sanıyorum ki diş sayısının oluşturduğu engeli de aşmış oluruz.Nitekim parçadan bütüne bakınca kolay kolay bütünün tamamını birden görebildiğimizi düşünemeyiz.Bir bütünü oluşturabilirsek ,bunun içerdiği parçaları anlamak ve her parçanın anlamını anlarken bütünün anlamına da anlam katmak ve bunun sürekliliği sonsuz bir düşünce bütünü ileri safhada bir bilinç oluşturablir.
Bence bizim aradığımız şey bir bilinç.Ve o bilincin nasıl kazanılabileceği.
Zamanı gelecek biz de kendimizi spekülatörlerin yerine koyacaz.Belki programcı bir arkadaşın yardımıyla kendimize sanal spekülatörlük ortamı oluşturup kendi beyinlerimizi işin içine katarak similasyonlar yapacaz.Yapmamız gerekecek.Belki bir program ile belki mantık dizileri veya yorum dizileri ile....
Şimdi düşünelim çarkın 10 dişinin olduğunu ve 8 ini bildiğimizi.VEE her ikisini buluşumuzda yeni çarkların bulunabileceğini.
(Bunun net anlaşılabilmesi için bir örnek lazım...Keşke aklıma gelse.)
temelde anlatmak istediğim çarkı oluşturanların izinden gidersek onların her zaman gerisinde kalırız.Bilmem katılırmısınız.İşte bu sayfayı oluşturmama sebep olan Kendi Yolumuzu veya yeni Bir yolu keşfetmek.
ISTE sorun burada DISLERI ne kadar tez bulursak okadar az zarar ederiz..
Ama sunuda yazmadan gecemeyecegim sizin basarili olacaginiza inaniyorum.Zaten basarinin yarisi ben basaracagim diyenin degilmi...

memo55
15-08-2006, 15:04
ISTE sorun burada DISLERI ne kadar tez bulursak okadar az zarar ederiz..
Ama sunuda yazmadan gecemeyecegim sizin basarili olacaginiza inaniyorum.Zaten basarinin yarisi ben basaracagim diyenin degilmi...

Minnettarlığımı sunarım.Şimdilik desteğe ilerde de biraz kösteğe ihtiyacım olacak...Ortamın kızışması gerekecek.kimi zaman kilitlenecek.kimi zaman hızlanacak.kimi zaman duracak..Duracak ama momentum devam edecek.
Burda derin bir etkileşime girmek istediğim için kendimi tanımlama ihtiyacı duyuyorum.Bir de yöneticilerden buranın sadece birkaç kişinin kötü niyeti ile silinmeyeceğine dair bir iyi niyet mektubu alabilsem :o
Şimdi belirteceğim durum hiç bilinmeyen birikim sahibi dahi olunmayan bir dünyaya giriyorsunuz.Öss,borsa ,teknik analiz,iş arkadaşlığı,evlilik sonrası aile bağı kurma vs vs vs diyelim.
Ben bunlardan öss hazırlığında kullandığım bir yöntemi ve yorumlarımı aktaracam.
Ben Türkce-Matematik mezunuyum liseden.Ama tanımadığım gönlüm sayısal bilimlerde blgisayar müh. vb dallardaydı.99 depremi sonrası bir hak tanındı Açıköğretimden sınava girerek sayısal diploması da alacaktım.3. girişim olacaktı ve eşit ağırlıkla başlayan çalışma yılıma sınava 6-7 ay kala sayısalcı olarak devam etmem gerekti.
Fizik,kimya,biyoloji,biraz da matematik.Matematiğim iyidir ama o zamana kadar denemelerde iyi değil.
***Ben teknik analizi keşfedebildikten sonra içimdeki yöneticinin işleri düşünceleri teknik analiz mantığı ile yaptığını anlayınca teknik analize sarıldım.para kaybettim ama teknik analize aşık oldum.
/Bir odaklanma ve konsantrasyon süreci geçti.Yalnız çalışmayı severim.Hocalar durumumu biliyor.Gel diyorlar seni çalıştıralım diyorlar.Kabul etmiyorum.ters çeviriyorum.Dersleri anlama düzeyi ile etkileşimimi izleyip plan oluşturuyorum.
*****Bu zamana kadar olan durum bir insanın teknik analizi duyması ile geçen zamanla bağdaşır.Ayrıca az biraz çevreden duyduğu duyumlar ile teknik analizin nasıl bişey olabileceği konusunda oluşan ön düşünceleri de kapsar.
/Bir müddet dersane derslerine girdim.2-3 ay.Sağolsunlarüst katlardaki boş sınıfların anahtarlarını da verdilar bize.bir odaklanma ile genel olarak derslere katılıp tekrarlar yaptık sınıfta.disiplin ,istek ve grup içinde tek başına.bu disiplinli çalışmanın sonucunda keşfettiğimiz bir yol vardı.O yolda dersane eğitimi bize destek değil köstekdi.Nasıl bilgi aldığımızı öğrenmiş, kendimizi tanımış ,bize neyin lazım olduğunu az çok anlamıştık.(DURUM001)..Dersane müdür ve hocalarının desteği ile 4 kişi zaten düzenlenmiş bir dükkanda son 3 ayımızı geçirdik.
*****Bu durum borsaya yeni girmiş bir kişinin öncelikle yatırım yaparak veya yapmayarak bilinçsiz ve olası yanlış kararlar ile dolu bir dönem ile borsa veya teknik analiz hayatına başlamasına örnektir.öncelikle acı çeker.Yanlışlara düşer.Durumunu anlamaya çalışır.Yatırımda zarar yapmak sadece bu acıyı arttırır bilinçlenme isteğini arttırır.Yardımla veya tek başına kendine az biraz doğru yol çizmeye çalışır.Teknik analizi seçerse denemeye başlar,uğraşmaya başlar.Eğer sadece para kazanmak içn teknik analizi araç olarak kullanmaya başlarsa bilemem ama belki para kazanmanın desteği ile teknik analizi öğrenmeyi seçerse ulaşacağı yol bence bilinçlenme yolu.Tabi TEKNİK ANALİZ DERKEN KASTETTİĞİM BU SAYFANIN AMACLARINDAN BİRİNİ OLUŞTURUYOR.
*****bu döneme önceki sayfadaki 3 . belki ama bence 4. konuma denk geliyor.Hem bir yol bulmuş uğraşıyor bir dalga atlamış 3 ü geçmiş hem de gerekli olgunluğa ulaşamadan birkaç zorlukla daha uğraşmak zorunda.O da büyük ihtimal asıl düzeni bulmanın zorluğu...
/deneme sınavları sonuçlarım max 190 üzerinden 149-142-155-162-168-176.yani gerekli bilinci kazanmak için gerekli bilinci kazanabildiğim bir istikrar tutturmuştum.Bu bilinçlenmenin ilk adımı.bu blinçle piyasa psikolojisinin farkına varmak (hani tepede alıp dipte satmak gibi anormal derecede ters duygular vb) bir amaçtı.yeni yol aramak ve yeni düzen kurma gerekliliği ortaya çıkar.Kozları ortaya serme gerekliliği ortaya çıkar.
***sanırım burda arkadaşlar teknik analiz için gerekli programları aramaya çalışır.gerekli bilgileri edinmeye çalışır.dener yanılır veya doğru bulur.Çalışır.Matematik bilirse matematik bilgisine dayanır.psikoloji durumuna yatkınsa yorumlamaya çalışır.İnsanlar ile etkileşime odakli ise veya herneyse piyasalara haberlere odaklanır.vs vs vs
/Bir kozum inatcılık bir kozum duygusallık bir kozumda bunları kontrol edebilmek oldu benim.dersane döneminde öncelikle kimyaya odaklandım.Diğerlerinden zorlandığım an,canım sıkıldığı an kimya çalıştım.Yorum ağırlıklı kitaplardan ve sistemli anlayarak çalıştım.Anlamam gerektiğini çözdüğüm için ve öss sorusu çözmenin mantığına alışarak ezbere soru çözdüğümü bildiğim için aynı kitabı 5 kere bitirdim.her ileri adımda soruların anlamını daha çok düşündüm.
Başarı nasıl birşeydir tattım.Bir derse hakim olmak nasıl birşeydir tattım.Bir parça başarı beklentilerimde başarı sağlayabileceğim bir taş buldum.nasıl çalışmam gerektiğini daha iyi anladım.Bilinçli çalışmayı öğrendim.gerçek disiplini keşfettim.
******Burdan şunu gösterebilirim.İnsanlar genelde para kazanma amaçlı teknik analiz öğreniyor.ve yarım yamalak bir parçalar bütünü ama bütün olmayarak bilgi sahibi oluyorlar.yorumlama eksik kalınca bir noktayı geçemiyorlar sanıyorum.Oysaki mesela benim yaptığım gibi öncelikle bir odaklanma konusu seçseler benzer biçimde kendi yollarını daha bilinçli devam ettirirler.Hani hiç anlamadığınız bir durumun bilincine varmak için önce parça parça sorgularsınız ya.bunda da aynısını yapıyorsunuz.sadece 10-100-1000 şeyin değil sadece 1 şeyin üzerine odaklandığınız ve bunun aracılığı ile bütüne hakim olma yolunu açtığınız için başarı artacaktır.
Benzer durumu Kardemirlerde yaptım.2005 eylülde bana bir arkadaş yanlış yapıyorsun diyordu.sadece basit bir trend çizmeye çalışıyordum.ama paralel değildi.Ama paralellik umrumda değildi ki.böyle paralelliğini hissetmediğim bir hareket vardı işte.duygularıma göre kafadan çiziyordum.o şekilde başladım aptalca şeyleri bile başladım ve belli bir seviyeye sadece kardemirler üzerinden geldim.çalışmalarımın sadece 20-50 de biri de olsa diğer sayfamda yayınladım

memo55
15-08-2006, 15:25
Yatırım Kararlarına Mekanik Yaklaşım

Yetersiz Kapital ile İşlem Yapmak

Acele Karar Almak

Disiplinli Olamamak

MEKANİK YAKLAŞIM

Bi takım genel bilgilere burdan ulaşabiirsiniz.Ayrıca Borsaya yeni atılan bülent beyin hikayesini okumak için Mekanik Yaklaşım başlığı altına bakabilirsiniz.
bunun için mesajlarda İsmimin sağındaki oklara basarak mesajların ana yerine gidebilirsiniz.Burda durumu karıştırabilirler diye konunun bir parçası yapmak istemedim.sadece alıntı olarak kalsın...

memo55
15-08-2006, 15:39
SN memo55 bende arayis icerisindeyim. Eskiden borsada donen cark 3 veya 4 disden olusuyordu.Bu disler takas-derinlik-grafik idi Fakat borsaya gelenlerin cogalmasi ve teknolojinin son surat ilerlemesi ile carkda buyumeye basladi.CARKIN disleri 3-4 den cikip 8-9 olmaya basladi.Carkin eski disler olan takas-derinlik-grafik artik herkes tarindan bilinmektedir ve cok rahat bir sekilde ulasilmaktadir.Simdi Önemli olan carkin yeni disler nedir ve bu disleri bulabilmek.Eskiden cok derinlik yollardim takas yazardim buna gore yon cizerdim. Ama artik bu sistemin hilelerinin cogalmaya basladigini gordum. Insanlarin takip ettigi araci kurumdan alis yapip daha kucuk araci kurumlardan satis yapiliyor.yada tersi mal toplamak icin buyuk araci kurumdan satis yapip kucuk araci kurumdan daha fazlasini aliyorlar.Bu yol ile grafik bile ciziyorlar yani grafige inanani grafikle takasa inanani takasla ayarliyorlar.
Simdi grafik-derinlik-takas bir ise yaramiyor demiyorum sadece carkin bir kisimini olusturuyorlar yani eksik bilgi bizim icin carkin diger dislerini bulmak umarimki bu topicde bu disleri bulmamizda yardimci olur...
Benim düşüncem Sn Zülfü Aşkın teknik analizin temelde Değişken analizi olarak adlandırılması gerektiği ve bunun aslında hayatın kendisi olduğu ve parçaların da teknik analiz sistemine uyması gerekliliği ile aynı zamanda yine bir iç dinamikte bir bütün olduğu dolayısı ile herşeyin teknik analizden bir sistem ile çözülebileceğidir.
Temelde biliçli bir yapay zeka oluşturulmasının aracı da bence bu.
Yani orta okuldan beri butür şeyleri düşünürüm.Nasıl mantığımızı somut olarak elde edebiliriz düşüncesi...

memo55
15-08-2006, 16:34
Bir insanın hayatı da bence bir trend olarak düşünülebilir.Ama düzensiz bir hayatın son noktası belli olmadığından trend biçimsiz veya belirsiz olabilir.İnsan son noktaya odaklanır.Ama odaklanmamış olanların odağı sonsuzdur.ölümü unutarak yaşamak... bu tür insanlara düşünün bakalım yakın zamanda öleceği söylense ne olur.
Bunun cevabını tersten giderek anlamaya çalışalım.Bir insan ne zaman öleceğini bildiğinde mutlu olması için ne gereklidir.Bunu teknik üzerinde analiz edebilirsek bir çok duruma ulaşabiliriz.Teknik üzerinde dediğim teknik analiz mantığı ile...Bir müddet yorumlarınızı beklemek istiyorum...

memo55
15-08-2006, 17:14
Beni endişelendiren yorum dışında teknik alt yapı.Korkutan değil şimdilik sadece endişe...Şu ana kadar pek fazla kitap okumadım.genelde internet araştırmaları.ve ARGE çalışmalarım.Birazda önce kendi bütünlüğümü kazanma arzuzu olabilir.Neyse...

Alt yapıyı biraz da teknik olarak sağlamlaştırıp yola çıkmak lazım.Burda yalnızlık benim için büyük bir sorun olacak.bunu biliyor ve bu durumdan nefret ediyorum.bu nedenle kendime daha çok yetmem lazım.bu biraz da alt yapının sağlamlaşması ile mümkün.Bu yüzden her arkadaştan destek beklemek ile birlikte özellikle üstad,yorumcu ve tecrübeli arkadaşlardan neleri öğrenmem gerektiği konusunda yol göstermesini rica ediyorum.Destek gelene kadar izninizle sayfayı az çok sahiplenerek konuşacam .destekler gelirse sanırım o zaman kendi sayfam olmaktan çıkabilir.
Desteklerinizi bekliyorum...

memo55
15-08-2006, 20:37
Hayatımda bir çok konuya teknik analiz mantığı ile yaklaştım.Güzelliği ,aşkı,sevgiyi dahi bu yolla arama gayretine düştüm.müzikle coşan ruhun arzularını da bu yolla bulabileceğimi düşündüm.

bir sayfa açtım.Resimler koydum.başına da aşağıdaki yazıyı ekledim.

- Güzellik nedir?
Göreceli midir,yoksa objektif gerçeklik varmıdır.Matematiksel ifadesi varmıdır...
-İnsan yalan söyleyebilir mi?
İnsan bütünsel işleyen parçalardan oluşuyor.peki her parçasını sonuna kadar kontrol edebiliyor mu.dil yalan söyler ama vücut!!!inasnın kendinden bile sakladıklarını vucüt açığa çıkaramaz mı.BU GÖZLE BAKILINCA YALAN SÖYLEMEK İNSANIN DOĞASINDA VAR MI.
-İnsan yaşadıkça büyür.birikimler ile dolar.Kaynağı bir bütündür.ama kendi dallara konar.Bu bütününün ne kadar farkında?
farkında olamadığı bu derinliğin farkında varma yolları nelerdir...Farkına varmasa da zaten kendi içindeki bu bütünü tanıyamaz mı?Peki programlayabildiğimiz beynimizi yanlış programlayamazmıyız.

Güzellikten bahsediyorum.Bulma çabasında olduğumuzu düşündüğüm ama bunu bilinçsizce yaptığımızı düşündüğüm güzellikten .Beyinlerdeki bazı virüsler bu gerçek güzellikleri bulmamıza engel olsa da gözler önüne perde serse de özümüz bu baskıya dayanmaya çalışacaktır.Ve güzelliğin Gerçekliğine ulaşmaya çalışacaktır...
(Bunlar benim düşünclerim sadece)

Bu sayfayı sözler ile tanımlayamadığımızı düşündüüğüm bu güzellikleri akıllara ;gözlere hitaben aktarmak için açıyorum.
Resimler içn önerdiğim max büyüklük 1024*x genişlik

Görsellik duyguların oluşmasına sebep oluyorsa bu duygular tanımlanabiliyorsa bu tanımlamalar da bir şablonun parçası olabiliyorsa başka örneklemeleri varsa yani benzeşim olayı varsa mence olayı matematiğe de dökmek mümkün.düşünsenize bir yüze bakıyorsunuz.aşık oluyorsunuz.bir grafiğe bakıyorsunuz bir patlama alameti içinizi mesh ediyor.aynı durumlar.bir de patlama durumunun ötesinde hedefi ve düzeltme seviyesi ayrıca hareketin şekli ve hızını tahmin edebildiğinizi düşünün.benzer şekilde bir resme de böyle bilinçli bakabildiğinizi düşünün.Farkı ne olur ?

memo55
15-08-2006, 20:43
arkadaşlar sanki bu teknik denen olay sadece borsada var.hayatın her yerinde.Hatta düşünce sistemi teknik bakımdan düzgün bir sisteme oturtturulursa çok başarılı sonuçlar varılablir.Şekil 1.2.3.4.5.A...
"Yani bir nevi insan düşüncesinin psikolojisinin,başarı ve başarısızlık durumlarıının belli bir düzensizlik ve düzen içindeki devamlılığı olan her durum,sonuç,maddi ve manevi kazançlar ve kayıplar teknik analiz mantığı ile düzene sokulmuş bir beyinle çok iyi disipline edilebilir.durumlar çok başarılı biçimde en iyi konuma getirilebilir ve max başarım bu teknik düşünce mantığı ile sağlanabileceğini iddia ediyorum..."
Şimdi teknik analizi borsa açısından hiç değerlendirmemiş biri gibi düşünün.Bu durumda bir endeksi ve karşısında bir sığ tahtayı değerlendirirken ........
her olasılık bir durum belirtir.olasılıklar ortalaması ,bütünü kitlesel hareket sistemini oluşturur ve her bir düşünen ve karar veren insanın etkisi ile daha da güçlenir.Ardından bu bir kalıp olur.VE OLUŞAN BU ŞABLON BAŞARIMIN ANAHTAR KAYNAĞI OLUR.OPTİMUM KARARLILIĞA BU DENGE İLE ULAŞILIR.
Yani milyonlar hatta milyarlarca insanın direk etkilediği bir değişken ile birkaç bin kişinin etkilediği değişken tam anlamıyla aynı kararlı yapıya sahip olamamakla birlikte belli bir sisteme girecektir.özellikle süregelen bir sistemi zaten oturmuşsa...
Yani spek tekniğe bakarak kağıdı hareket ettirmez.zaten tekniği benimsemiş bir düşünce yapısı vardır.Yani bakmaya gerek duymaz.en iyi başarım için bir yol çizer ama bu teknikle görülebilenlerin çok ötesinde bir sonuç olamaz(veya çok anormal olarak belki).Dolayısı ile TEMELDE bence tekniği ,ama sadece bir ekran veya kağıt üzerindeki değil insanın aklına doğal olarak yerleşmiş olan da dahil, göz ardı ederek bir kağıt yönetemez.
bir soru daha kalıyor.bir sayısal ortam veya gerçek ortamdaki somut grafikler ile bu grafikteki rakamları sürekli yorumlamış ve etkileşimde tutmuş bir insan beyni arasında ne kadar fark veya benzerlik vardır.İşte tekniğin serüveninde en can alıcı nokta bence tekniğin temelinin doğal dengelere dayanması.bu dengeleri benimsemeyi öğrenmiş ve alışmış eğitilmiş bir insan sadece canlı veri akışını veya sadece kapanışları takip ederek saf grafik verisinden bizim gibi sonuç çıkarmaya çalışan bir insandan çok daha fazla sonuca varabilir.
Yani.Teknik insanın ve doğanın bir parçasıdır.Matematık bunu anlatmanın bir aracıdır.Doğal kanunların geçerli olduğu her yerde de teknik geçerlidir.Teknik farkına varmanın bir aracıdır....

Bunlar benim görüşümdür.Şu ana kadar tek bir kitap okumadım(bir teknik analiz kitabini az biraz sadece).ne doğru ne yanlış kabul ediliyor bilemiyorum ama bir müddet daha önce kendi düşüncelerimin farkına varmayı sonra diğer düşüncelere tam anlamıyla açılmayı düşünüyorum.Hatalarımı buna göre mazur görün.Kolay gelsin...

bundan sonrasını yeni bir sayfada devam ettirmeyi öneriyorum.benim de başlatmak istediğim bir tartışma....

Bunlar şimdilik parçacık konunun başında belirttiğim gibi.ortalığı biraz karıştırmak lazım...Doğru yanlış konusuna henüz girmiyorum...

memo55
16-08-2006, 00:39
uykusuz saatlerce biri bişeyler paylaşsın diye beklemek boş bişey belki ama ekran karşısında borsa izlemek gibi bağımlılık oluşturuyor ne yapayım. :süzgün: artık yatmalıyım.İyi geceler...

dent
16-08-2006, 04:15
sanada ii geceler Sn.Memo.

arma
17-08-2006, 19:00
uykusuz saatlerce biri bişeyler paylaşsın diye beklemek boş bişey belki ama ekran karşısında borsa izlemek gibi bağımlılık oluşturuyor ne yapayım. :süzgün: artık yatmalıyım.İyi geceler...

Sn.memo55,
Cafe&trend'i yakın zamandır izlemeye başladım ve bugün gönderilerinizin altında böyle güzel bir bölüm açtığınızı öğrendim. Seans sonunda bu bölümdeki bütün gönderileri inceledim. Sizin samimi ve içten duygularınızı paylaşma düşünceniz ve diğer arkadaşların konuya yaklaşımları çok güzel.Başta siz olmak olmak üzere tüm gönderi sahiplerine teşekkür ederim.

Ben 90 yılından beri borsayla ilgilenen ama sadece temel analize önem veren biriyim. Son aylarda teknik analizi öğrenme arzusu göstermekteyim. Ve nereden nasıl öğrenirim arayışındayım. Tabii ki 16 yıllık bir tecrübe ile göresel olarak hissetme süretiyle macd, rsi,vol,stoh, gibi grafikleri anlayabiliyorum. Ve geçmişteki hareketleri şimdiki durumla kıyaslayarak ilerde ne olabileceğini çözmeye çalışıyorum. Veya tahmin edebiliyorum diyelim.

Ama; Tabii ki imkb ile ilgili verileri ve grafikleri inceliyoruz. Amacımız para kazanmak. Ve ben küçük yatırmcıyım. Büyük yatırımcı da beni bekliyor ve bir şekilde beni yönlendirerek veya kandırarak benden para kazanması lazım ki hayatını devam ettirebilsin. Ve onun yanında teknik analizin alasını bilen danışmanları veya yardımcıları vardır.

Bildiğiniz gibi grafik geçmiş verilere dayanarak yapılır. Beni düşündüren bu grafiği hazırlayan büyük yatırmcının bu grafiği örnek alacak küçük yatırımcıyı nasıl tuzağa düşüreceği. Bu nedenle ben uzun vadeli düşünerek temel analizine göre ucuz bulduğum ve ortalama 4-5 yılda ana parayı amorti edecek hisselere yöneliyorum. Ve genelde de %75 oranında başarılı oluyorum. Ama temel analiz yanında teknik analizi de kullansam daha başarılı olurmuyum? İşte bu sorunun cevabını bulmak için teknik analiz öğrenmek istiyorum.

Bilgilerinizi ve duygularınızı bizlerle paylaştığınız için tekrar teşekkür eder paylaşımınızın devamını dilerim.

memo55
18-08-2006, 00:41
Sn arma teşekkürler...
*teknik analiz benim literatürümde yok.Bir durum var ortada.bu durum hayatın bir parçası.bu durum değişimin olduğu her yerde.değişimin fazla olduğu yerde de tabiki göze batıyor.Borsada teknik analiz serüveni bence bu düşünceye dayanıyordur.Oysa benim düşüncem teknik analiz ne borsanın bir ürünü ne de borsanın bir parçasıdır.
nasıl ki satrançta basitce bir taşı bir yerden bir yere alırsınız .değişen sadece fiziksel durumdur.ama oyunu bir sisteme koyarsanız o hamleye sıkıştırdı bile dersini.bu mana nerden çıkıyor.Bence mantık dizileri oyunda hamlelere bir mana katıyor.her hamle bütünün de parçası.Artık zamanla canlandırma ve yorumlama bir gerçeğe dönüştürme oluşuyor.taşların önemi kalmıyor.mantık dizileri ve sistem rol oynuyor.nitekim kimi üstadlar taşlara gerek duymaz.hatta taşları gösterseniz belki daha kötü oynar :)
.
Değişken,mantık dizileri ve manalandırma.
Bunlar anı anına düşünüp yazıdığım şeyler.yorum yaparım ama işte tecrübeyi oluşturmak ve argeyi yapmak için burayı açtım
Öncelikle tekniğin manasını bilmek gerekiyor.çizgiler durumlar hamleler boş.yorum gerekiyor.bu yorumda başarıya ulaşınca bence bu yöntemle hayattaki algılama düzeni de otomatikman tekniksel düzene koyuluyor.ben buna tekniksel düşünce yöntemi demiştim şimdilik.
Bir spekülatör nasıl para kazanır.
Öncelikle bildiklerimiz ne kağıtların derinliği arttıkca dalgalanma azalıyor.
kimi kağıtlarda uçuk harketler olsa da (egcyo gibi) kimi kağıtlarda çok durgun olsa da (kardemirler)hepsi teknik yaklaşımla bazı bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.
Benim gördüğüm genel anlamda derinliği olmayan kağıtlarda dahi İMKB ortalamasının en azından %70-80 i kadar bir tekniksel hareket söz konusu.

*al-sat durumunda iki durum söz konusudur.Alıcılar ve satıcılar.bu bir dengeyi oluşturur.Ama temelde al-sat-al-al-al-sat-al-al-sat-al gibi iki durumu 4. boyutta birleştiren bir dizi vardır.Yani değişken.yani bir anda x al durumu varken y sat durumu.devamında x2 al durumu varken y2 sat durumu vb.
x-y-x2-x3-x4-y2-x5-x6-y3-x7 gibi her ardışık durum bir düzene geçince ve bunlar bir noktaya veya hedefe odaklıysa bu durumda spekülatif hareket oluşuyor şeklinde düşünüyorum...
bu düzeni uygulayan spekülatör tam bilinç durumunda optimum teknik mantığı yakalamalı.***(satranç savaşı)

burda birkaç önemli durum görüyorum.ilk olarak sadece al-sat etkileşimini göz önüne alırsak...
Spek hangi kitleye karşı işlem yapacak.
Bu kitlenin bilinç düzeyi ne.
Hangi mantıksal durumlarda durum kendisine kazanç sağlayacak.
Mesela bir yatırımcı max spekülatif kazanç için bu mantığı yakalamalı önce bir adım gerisinden takip etmeli sonra bir adım önden gitmeli.
Mantıksal durumlar yani dalgalanmalar ve dalgaların oluşturduğu bütün.Bütün yatırımcıların max kazanç sağlayabilecek max bilinç düzeyinde olduğunu varsayalım.bu durumda bir düzen oluşur.sonra da bu durumdan bilinçsizlik yolu boyunca ilerlemek var.tam mantık durumunda kar yapabilme durumunu incelerseniz teknik anlamda başarıyla spekülatörü takip eden kitleyi analiz etmiş olursunuz.Derecesine göre bilinçsizlik durumunu ilerlettikce hata yapma olasılığı artan yatırımcıyı bir nevi küçük yatırımcıyı analiz etmiş olursunuz.
(Her şeyi şimdi türetiyorum ve bakıyorum da herşey sarpa sarıyor.her an kontrolu kaybetmekten korkuyorum)
evet yeniden başlayayım.
başarı sağlıyorsunuz.Başarılar.Temel analiz yapıyorsunuz.Peki sadece temel analiz de mi yapıyorsunuz.Sanırım az biraz dediğiniz gibi göstergelerin mantıksal değil de grafik üzerinde rakamdan ibaret değerine odaklanıyorsunuz.Ve teknik analizi öğrenmek istiyorsunu.
_Sizin teknik analize bakış durumunuz şu:Bir insanın gülen yüzüne mutlu ağlayan yüzüne mutsuz demek.Üniversite diploması olan birine direk başarılı üniversite diploması olmayan birine direk başarısız gözüyle bakmak,iyi maaşı olan birine direk başarılı demek ve her birinde karşıt iki duruma en baştan farklı şekilde davranmak.(Lütfen yanlış anlamayın .bu bir benzetme.)şimdi normal teknik analist seviyesine sahip insanı böyle düşündüğünü düşünün ,iyi teknik analist seviyesine sahip insanı da ağlayan yüzün arkasında mutluluktan gülen yürekleri gülen bir yüzün arkasında ağlayan yürekleri görebilen bunun ötesinde psikolojik anı yaşayıp olayın içinde olabilen biri gibi düşünün.
Geçmiş olaylardan gelecek hakkında olasılık belirleme diyorlar.Doğrudur.
Söyleyebilirmisiniz;küçüklükten beri anne-baba sevgisi görmeyen bir insan büyüyünce nasıl bir kişiliğe sahip olabilir.En kötü ihtimal şıklar verilse doğrusunu bulursunuz.Peki verilmeyen bir sevgide hiç bir etkileşim yok.nasıl oluyor da uzun vadede etkileyebiliyor.Bunu teknik anlamda düşünelim.Bir kağıt yönetimi ile yatırımı ile veya yönetilişi ile yatırımcıya kötü geliyorsa uzun vadeli yatırımlar azalır.kısa vadeli yatırımlar ağırlık kazanır.(sevgisiz ortamda da kısa ve geçici sevgi vardır sanıyorum.yani sahte...)kısa vadeli hareketler zamanla spekülatiflik niteliği de kazanır.en azından uygundur.dalgalanma çoktur.Yani hırçınlaşır...
***Örnek mi...:) bakın aklıma hangi kağıt geldi.Çooook güzel bir örnek.Kardemirler.... hihi.tamamı halkın.hareketlerine bakın adeta çıkışlarda belli aralıkta çakılıp kalıyor.hareket edeceği sırada da bütün potansiyeli kullanıp çıkabildiği kadar çıkıyor sanki....Bunu özellikle kardemirciler iyi anlayacaktır....
İhlası tanımıyorum.ihlas da uyuyor yada uymuyorsa bilenlerden yorum rica edecem....
Şimdi uzatamadan direk geçiyorum.
Şimdi şöyle desek nasıl olur.İnsanın süregelen veya var olan dinamik trendi olamaz mı.Bir çark gibi.ve yine var olan bir trendler ile etkileşiminde farklı çalışma sonuçları veren bir sistem.
Teknik analizde X konumundasınız.ve x-1,x-2,x-3 gibi eski konumlara bakarak sonraki konumu ararken (mesela bir insan çocuklar ile oynamayı çok sever.ama aşırı çocuklar ile iç içe olma durumunda bir kere sinir doğar.ikincisinde de sinir doğması beklenir vb)bu durumda zaten var olan trendlerden doğan trendlere bakıyorsunuz.(mesela çocuğun doğal duygusallığı içtenliği ve düşünce yapısı *(etkileşim)*etkenler-aile,toplum,yaşam tarzı-=İnsan kişiliği)
İkincide bilinçli yaklaşım bilinç vardır.

Siz epey bi bilinçlisiniz.önünüzde iki durum var.yanlışlarınızı da düzeltmek.ve tekniği öğrenmek.bunları şöyle tanımlıyorum artık.bilinçlenmek.bildiklerinizi somuta vurup ne bildiğinizin farkına varmak ve bildiklerinizi bir düzen ve sistem içinde tutabilmek.Bence sizin ihtiyacınız teknik analizden öte teknik analizin anlamı.çizgiler ve göstergeler bir araç sadece.

Kolay gelsin..

(Bu bir deneme yazısıdır.Yorumlarınızı etkileşimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.maksat birtakım sonuçlara varmak.herkes birden olmasa da en kötü durumda işin sonunda bir grup oluşumunu sağlayıp bu grubun kazanç sağladığını görmek.)

memo55
18-08-2006, 00:45
merhaba herkese

ben şu band yok olmadı bu banda falan itibar etmem ben kendi çapında TA e inanan bilemediğim zamanda bilgilerine güvendiğim insanlara soran biriyim olmazsa her zaman yaptığım gibi TA kitaplarına başvururum

demek istediğim '' AMAN ŞU KIRILDI ÖLDÜK MAHVOLDUK'' yada 'ŞU GEÇİLDİ AHAA İHYA OLDUK '' gibi ufak düşünce tarzlarından kendimizi kurtarabilmemiz

sn kutero çok güzel özetlemiş aslında

özet olarak derki (kanımca) bu kadar yükseldikten sonra birilerinin satması ve yeniden poz alması gerekir

umarım anlatabilmişimidir

sevgi ve saygılarımla

Bilinçlenme.Farkındalık.şurası kırıldı demek teknik analistin işi aman mahvolduk demek bilinçsizlik işi.(lütfen kötü yorumlanmasın.)şurası kırılırsa şu olur şurası geçilirse bu olur demekten başka şurda durmasının anlamı budur.burayı kırarsa anlamı şu olur.burda anlamsızlık çıkmışsa bilmediğimiz bişey var ya da anlam bütününün bir parçası olarak bilmediklerimizle birlikte yoluna devam ediyormu.
Çok ilginçtir inanın çok ilginç bugün yine yaşadım.çok önemli konuları çok yakın zamanda birbaşka yerde paylaşmış oluyorum genelde.
* Birkaç derinliksiz hissenin topiğindezamanında belki burda ama en son bugün egcyo topiğinde bişey paylaştım.
derinliksiz kağıtlar hepsi desteklerinin birkaç kademe altını görüyor ve sonrası bir hareket çekiyor.tabi bir kaç ortak nokta ile.ben egcyo yu 3,38 kırılırsa satarım direk demiştim arkadaşa.altı benim için uçurumdu ve ne olacağını bilmiyordum.ama günlük stochastic göstergeye bakıyorum.genelde güç toplama hareketleri ona buna şuna bakıyorum durum güzel manalı hatta yakaladığım manaya göre günlüğü sat vermişken ala dönmesini bekliyordum ve verdi.ben bugün 3,34 e gelince biraz zararın verdiği korkuyla hop oturup hop kalktım bir an.bunları unutunca...Yani bir an aman yandık dedim.ama baktım ki desteğin kırılması için GEREKLİ GÜÇ YOK.e kırılırsa çok sarkar diyordum .ama sarkacak gücü yok.o zaman bilmediğim bir durum vardır ve diğer kağıtlardaki durum da hayli hayli gerçekleşebilir düşüncesi ile rahatladım.Stop seviyesini kıran kağıdı rahatca taşıdım.diğer sayfamda aha şu an hazırlamakta olduğum yazıda da bahsettiğim gibi Teknik analiz bir araçtır.durumun manasını anlayabilmek işi zihinsel anlamda bir bütünün parçası olarak oturtabilmektir bence asıl iş.

bu nedenle diyorum ki bu düşünce tarzından kurtulmak için ezberden çıkıp bilinçlenmek lazım ve her durumu bütünün parçasını oluşturduktan sonra bütünün gözüyle bir parça olarak görebilmek lazım...Durumun anlamını anlayabilmek okuyabilmek lazım...

Benceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

TA ya bakmadan hissenizi nerden satacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

yukardaki anlattığım duruma da bağlı olarak teknik analiz bir mana işi ise algılama aracı ise bu algılamayı teknik analizsiz de yapabilen kazanabilir.Bir yerde yazıyordu.doğal yeteneği ile teknik analiz yardımı olmadan spekülatorlük yapan. birini.Hatta bence etkileşime göre hareket ettiği için en doğal sonucu verir belki en çok tekniksel manaya sahip olan hisse olur onunki.

yorumlarımı burda da topluyorum.bunları bir zaman bir çizgi çizip daha somut adımlar taşıması için analizlerini de eklemeye başlayacam.özellikle grafik üzerinde manalaştırma yapmaya çalışacam..Kolay gelsin..

ewp
18-08-2006, 01:38
Sn. memo55, teknik analiz iyidir, güzeldir, gereklidir ama yeterli değildir. İstediğiniz kadar indicatörlerin periyotlarını ve özelliklerini değiştirin, indicatörleri birleştirin veya farkını alın, mekanik al sat sistemleri yapın, fibonacci analizi ile allayıp pullayın, takasla veya para g/ç ile destekleyin, haberlerle süsleyin nereye kadar ve nasıl sorusunun yanıtını bunların hiç biri veremez. Naçizane tavsiyem elliott dalgalarıyla boğuşmayı denemenizdir.

ali desidero
18-08-2006, 07:15
Sn. memo55, teknik analiz iyidir, güzeldir, gereklidir ama yeterli değildir. İstediğiniz kadar indicatörlerin periyotlarını ve özelliklerini değiştirin, indicatörleri birleştirin veya farkını alın, mekanik al sat sistemleri yapın, fibonacci analizi ile allayıp pullayın, takasla veya para g/ç ile destekleyin, haberlerle süsleyin nereye kadar ve nasıl sorusunun yanıtını bunların hiç biri veremez. Naçizane tavsiyem elliott dalgalarıyla boğuşmayı denemenizdir.

elyot tam falcilik. Ama bazen ise yario. fakat genelde tahmin edilemeen seyler oluo. degisken dusunebilmek gerekio. :oley:

ewp
18-08-2006, 21:30
elyot tam falcilik. Ama bazen ise yario. fakat genelde tahmin edilemeen seyler oluo. degisken dusunebilmek gerekio. :oley:

1 elyot değil elliott
2 falcılık değil pattern (kalıp) analizi
3 statik değil tamamen dinamik (yani değişken)
ve
4 neyse

memo55
18-08-2006, 21:55

Teknik analiz iyi mi ,güzel mi!!! .
teknik analizden anlaşılan sadece matematikte sayılar ile uğraşmek gbi bir sistem olduğu müddetce ne güzel ne de iyidir bence.o teknik analiz kavramı bence bi işe yaramaz.işin arkasını görmek anlamak gerekiyor.Ancak o zaman nereye kadar ve nasıl sorusunun cevabına varabilriz bence.gerçek teknik analiz ile.
teşekkürler.Elliott başlamadığım ama sıraya aldığım bir konu.bazen stıochastice bakarım.bir kademede durur.diğer kademe oluşur.ama değer sürekli değiştiğinden stochasticin de durumu değişiyor.ama değişim orantılı değil.x değerinden 1-3-5-10 kademe yukarı çıksa da gösterge çok az değişiyor.ama 1 kademe aşağı inince birden sat veriyor bazen.bu durumda diyorum ki gösterge zirvede.geçip geçemeyeceğine karar verecek...vs vs vs inşallah onun üstesinden gelmeye de çalışacam.

Arkadaşlar düşünüp uygulamadığınız farkına varamadığınız düşünceler sizlerin değildir.şu gösterge şöyle yapılıyor şu böyle yapılıyor trend şöyle çiziliyor diye duyduktan sonra bunları yapıp ezbere yapmaktan öteye geçemezseniz bence pek bir başarı ve öğrenme sağlayamamış olursunuz.
Bu alışkanlığa sahip yeni yatırımcı veya değil teknik analiz öğrenmeye çalışan arkadaş da zorlanıyor.
Beni tanıyanlar kardemir topiğinde bazen paralel trend bile çizmeyi bilmezken başlayıp 2-3 ay içinde birkaç hafta önceden bazen hareketin tam gününü bulabildiğimi bilir.bundan önemlisi her şeyi paylaştım.en aptalca şeyleri dahi gelişme aşamamda yazdığımı gördüm.çekinmeden.paylaşarak ve etkileşim oluşturmak isteyerek.bir bilim sevdalısı gibi bir kağıda odaklanınca nasıl sonuçlara varılabileceğini de gördüm...

benim oluşturmak istediğim de samimi bir ortamda BİRİKİMLİ olayın özünü çözmeye çalışan ,sistem arayan ve birlikteliğin gücünü göstermeye çalışan bir topic.aslıda öyle olmalı ki hiç teknik analiz bilmeyen birisinin ilk adresi olmalı.böyle bir sayfaya ihtiyaç var.ama daha önemlisi kişi teknik analiz bilse de işin özünü karıştırmak üzere bu adresi seçmesi.
Belli ki kafam çok karışık.bu topicin arkasını bırakmayacam.etkileşim olmaz ise kendi başıma bişeyler yaparım.kendi başıma çalışmaktan da hoşlanırım.durumları ve hedefleri daha da netleştirip işe koyulacam.biraz da sorunlarımı halledince.:o .
Öğrenmek ve geliştirmek üzere paylaşmaya çalışmaya davet ediyorum herkesi.unutmayın;
FARKINA VARMADIĞINIZ DÜŞÜNCE SİZİN DEĞİLDİR.
ve herşeyin belirginleşmesini beklemek sonra topiği açmak bir bahaneden başka bişey olamazdı.zorla değil isteyerek ve gereksinim duyarak oluşumunun başlangıcını ateşledim sadece.

benim düşüncem de neyi nasıl öğrendiğimi sistemle kaydedip daha manası ile işi anlayıp burda paylaşmak.paylaşırken anlamak.bir nevi öğrenci grubunun paylaşarak mezun olmaya yetecek bilgiye ulaşmaya ve oluşturmaya çalışması gibi...

Yani bildiklerimi anlatmak temel amacım değil.Benimde temel amacım öğrenmek.ama işte birtakım prensip ve mantığın gücü ile..

ufukt
29-08-2006, 20:05
Teknik analiz iyi mi ,güzel mi!!! .
teknik analizden anlaşılan sadece matematikte sayılar ile uğraşmek gbi bir sistem olduğu müddetce ne güzel ne de iyidir bence.o teknik analiz kavramı bence bi işe yaramaz.işin arkasını görmek anlamak gerekiyor.Ancak o zaman nereye kadar ve nasıl sorusunun cevabına varabilriz bence.gerçek teknik analiz ile.
teşekkürler.Elliott başlamadığım ama sıraya aldığım bir konu.bazen stıochastice bakarım.bir kademede durur.diğer kademe oluşur.ama değer sürekli değiştiğinden stochasticin de durumu değişiyor.ama değişim orantılı değil.x değerinden 1-3-5-10 kademe yukarı çıksa da gösterge çok az değişiyor.ama 1 kademe aşağı inince birden sat veriyor bazen.bu durumda diyorum ki gösterge zirvede.geçip geçemeyeceğine karar verecek...vs vs vs inşallah onun üstesinden gelmeye de çalışacam.

Arkadaşlar düşünüp uygulamadığınız farkına varamadığınız düşünceler sizlerin değildir.şu gösterge şöyle yapılıyor şu böyle yapılıyor trend şöyle çiziliyor diye duyduktan sonra bunları yapıp ezbere yapmaktan öteye geçemezseniz bence pek bir başarı ve öğrenme sağlayamamış olursunuz.
Bu alışkanlığa sahip yeni yatırımcı veya değil teknik analiz öğrenmeye çalışan arkadaş da zorlanıyor.
Beni tanıyanlar kardemir topiğinde bazen paralel trend bile çizmeyi bilmezken başlayıp 2-3 ay içinde birkaç hafta önceden bazen hareketin tam gününü bulabildiğimi bilir.bundan önemlisi her şeyi paylaştım.en aptalca şeyleri dahi gelişme aşamamda yazdığımı gördüm.çekinmeden.paylaşarak ve etkileşim oluşturmak isteyerek.bir bilim sevdalısı gibi bir kağıda odaklanınca nasıl sonuçlara varılabileceğini de gördüm...

benim oluşturmak istediğim de samimi bir ortamda BİRİKİMLİ olayın özünü çözmeye çalışan ,sistem arayan ve birlikteliğin gücünü göstermeye çalışan bir topic.aslıda öyle olmalı ki hiç teknik analiz bilmeyen birisinin ilk adresi olmalı.böyle bir sayfaya ihtiyaç var.ama daha önemlisi kişi teknik analiz bilse de işin özünü karıştırmak üzere bu adresi seçmesi.
Belli ki kafam çok karışık.bu topicin arkasını bırakmayacam.etkileşim olmaz ise kendi başıma bişeyler yaparım.kendi başıma çalışmaktan da hoşlanırım.durumları ve hedefleri daha da netleştirip işe koyulacam.biraz da sorunlarımı halledince.:o .
Öğrenmek ve geliştirmek üzere paylaşmaya çalışmaya davet ediyorum herkesi.unutmayın;
FARKINA VARMADIĞINIZ DÜŞÜNCE SİZİN DEĞİLDİR.
ve herşeyin belirginleşmesini beklemek sonra topiği açmak bir bahaneden başka bişey olamazdı.zorla değil isteyerek ve gereksinim duyarak oluşumunun başlangıcını ateşledim sadece.

benim düşüncem de neyi nasıl öğrendiğimi sistemle kaydedip daha manası ile işi anlayıp burda paylaşmak.paylaşırken anlamak.bir nevi öğrenci grubunun paylaşarak mezun olmaya yetecek bilgiye ulaşmaya ve oluşturmaya çalışması gibi...

Yani bildiklerimi anlatmak temel amacım değil.Benimde temel amacım öğrenmek.ama işte birtakım prensip ve mantığın gücü ile..

Sadece grafik altına açıklama yapmıştım ama yazmayı unuttuğum bir şey kaldı.
Trend oluştuktan sonra hedefleri az bir ew. bilgisi ile bulabilirsin ve bu seviyelerde stoch fiyattan hızlı hareket edecektir....
Saygılarımla.

http://img174.imageshack.us/img174/5175/1qt7.png (http://imageshack.us)

BARAKUDA
29-08-2006, 21:38
teknik analiz evrensel bir kuraldır. nasıl insanların her gun durumları farklı..nasıl denizde gelgit olayları var... hersey sonderece dogal... teknik konularda yardımcı olabilirim... bilmek istediğin kagıtları sor ben soyleyeyım. bilgi paylasmaktır...

halojen
29-08-2006, 21:51
bilmek istediğin kagıtları sor ben soyleyeyım

yaklaşım tarzınız hoş değil.... müneccimlikse mesleğiniz, yanlış yerdesiniz.....

radyolog
29-08-2006, 22:00
sn barakuda aramıza hoşgeldiniz öncelikle

4. mesajınızda her şeyi ben bilirim gibi bir yaklaşımda bulunmanızı yadırgadım doğrusu

sizi bir tanıyabilsek daha doğru olmazmı idi

memo55
29-08-2006, 22:29
teknik analiz evrensel bir kuraldır. nasıl insanların her gun durumları farklı..nasıl denizde gelgit olayları var... hersey sonderece dogal... teknik konularda yardımcı olabilirim... bilmek istediğin kagıtları sor ben soyleyeyım. bilgi paylasmaktır...

işin aslında benim için matematik aracılığı ile felsefeyi mantıkla kavurup psikolojik bir ateşle pişirmek oluşan ürünün aracılığı ile geriye bakıp bilince varmak var bence.E oluşan ürünün saydamlığı paylaşımın çokluğu ve kalitesi ile bunların disiplinle düzenlenmesine bağlı bence.Geriden bakınca bir adım daha ilerinin görülebileceği her ileri adımda daha geriye her geri adımda da daha ileriye...
Burda işin aslını sorgulama dürtümden dolayı bir ortam oluşturma çabasındayım.Ben ki bunu öğrenme arzumu yenmek için iflas bile etmeyi kabullenebilirim.Bu nedenle para kazanma arzusu ile bakılan değil temel felsefeyi bulma arzusu ile tekniğin tanımlanmasına ağırlık verilmeli.Aranmalı,sohbet edilmeli düşünceler çarpıştırılmalı.hatalar da bulgular da birikimli ilerlemeli.Konunun bu kısmında yardımcı olacak arkadaşları itina ve önemle paylaşmaya bekliyorum zamanla...
Ben bir müddet aklımdaki karmaşaları yenmek için ara verdim paylaşmaya...

memo55
29-08-2006, 22:43
Kend psikolojimi, hayata bakış açımı teknik analiz aracılığı ile kendimde var olan düşünceleri somut dünyaya çıkararak genelde soyut olan düşüncelerin kavranmasındaki güçlüğü somutluğun disiplini ile birleştirerek manalandırıp açığa vurmak... bu benim gayretim.
Burası bir forum.Hiç felsefeden bahsedilmese de durumun genelinde bir felsefe-mantık boşluğu var bence.uygun potansiyel güç ile belki bilinenler bir adım daha ileriye götürülebilir.Ben de bunun ateşi ile yanıyorum.
İşin temelinde gerçek bir amaç da olunca hata yapmaktan, yanlış yapmaktan arada bir yalnız bırakmaktan ,gerekli ise saçmalamaktan,konuşmak ve paylaşmaktan çekinmiyorum ve çekinmemenizi de beklerim...
Zaten zamanı gelince geçen mesajların özetini çıkarıp sayfada da bir çizgi çekip(grafikli bir mesaj ile ) yeni bir döneme geçilmesini planlıyorum.Böyle bir durgun dönem lazım ve bir müddet ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.
bunmları ilk mesajlarda da tanımladım.
Kolay gelsin

memo55
22-10-2006, 01:38
http://www.cooltoad.com/sites/spiral5/1/sistem1.png?20061021183445
http://www.cooltoad.com/sites/spiral5/1/sistem2.png?20061021183545

memo55
22-10-2006, 01:59
Arkadaşlar sizleri bilmiyorum ama ben hayattaki kendi gelişim sürecime paralel olarak beynimi kemiren düşüncelere cevap bulmak için elimden gelen düzgün,saçma her türlü çalışmaları yapmak için güç harcayacam.Zaman içinde zaman zaman zamanı zamanlamak gerekecek.yani işleri sistematik ilerletmek dengeye koymak ve zamanla işlevleştirmek...
Buradaki en yavaş gelişme benim bir kısım kişisel yalnız dünyamda düşüncelerimde kendi kendine gerçekleşen gelişmeler olacaktır.
Şunu özellikle söylemek istiyorum ki;Ben kendimi teknik analizle buldum,tanımlayabildim.En mükembel araç olarak rastladım.Ve bunu tanımlayıp daha da ileri götürebilme ümidiyle amatörce de olsa çalışmalar yapmak istiyorum...
Benim mandığıma göre basit bir "." işaretinden mantık yürütülerek o mantığın kişiliği üzerinden kişilik bir çizgi gbi nokta üzerine yansıtılarak bir şekil oluşturulabilir.bu resim de güçlendikce her şeyi ifade edebilir büyük bir gücün hakimiyeti ve bilinci ile...Ve boyut değiştirebilir...
Benim düşünceme göre değişimin olduğu her yerde bir mantık oluşur.Borsa en büyük değişim etkisi olduğu yer için borsada teknik acıdan ilerleme fazla olsa gerek.benim düşüncem bunun sosyal hayata ,psikolojiye,tarihe,bilime ve daim en önemlisi mantığa uygulanabilmesi.pek tabi araçlar farklı olacağından ve değişim süreci yavaş olduğundan zor olacaktır.Bu nedenle benzeşim,formasyon ve klişeler ile bir durumunun diğerini tanımlaması,durumların farklı boyutlarda tanımlanması lakin bir bütünün parçası olarak görülerek bu bütünün dengesini çözümleme ...................
Bilimsel çalışma tarzlarından bi haberim,düzen oluşturma konusunda sistem konusunda zorluklarım olacaktır.Kendi başıma çalışırken zor bir durum olacağından paylaşım ortamı içinde bir dünyanın doğmasını sağlayabilmek amacıyla kişisel yazılarıma yeniden başlıyorum.HATALARIMI ŞİMDİDEN MAZUR GÖRÜN...

memo55
22-10-2006, 02:15
Biliyorum ki bura da hala ne yapmak istediğim anlaşılamamaıştır.Benim anlamadığım gibi .http://www.cooltoad.com/sites/spiral5/269.png?20061021190051Belki şöyle bişey olablir.DörtDörtlük br insan nasıl olur.Param parça düşünceler ile değil.Biri mutlak zafere ulaşmış yalnız düşünceler ile değil.Farkına varmış tam bilince ermiş amaçda tek bir çizgi olan bir yol olsa gerek.Dalgalar da olur elbet.bunları yoluna koymasını bilir.Bunun için ne gerekir...
BİLGELİK...Nedir...Bilmekmidir.oluşturulan mantık düzenlerini kişiselleştirebilirsek belki ,bilmek bilinenleri bilgelik bilinç sistemi ile sisteme döküp sistemi geliştirip bilinçli bir yapıyla düzensiz sistemleri bilinçlendirmek,tanımak ve bilinenleri tanımlamak için gerekli benlik midir?
Ben şunu yapmak istiyor olabilirim.bilinci matematiğe döküp matematikle bilinçleri ve evrensel bilinç oluşumlarını çözebilmek .

İşte böyle uzun uzun saçmalayıp toparlamaya çalışacam.saçmalayıp 5 aşağı toparlayıp 1 yukarı giderken yeri gelecek 1 aşağı 1 yukarıya ve zamanla inşallah 1 aşağı 5 yukarı kadar çıkacak üretim ve sonuçlar güçleri ile birlikte.
Hayırlara vesile sonuçlar çıkarabilmek ümidi ile.
İçinizde paraya değer verememek gibi bir değerle teknik analize yönelen varsa :> irtibata geçmek isterim.

memo55
22-10-2006, 02:24
Teknik analiz bilmeden önce hiçbirşeydir.hatta yanlış bilindiği sürece bir yerde sıkıştıracaksa her zaman bir sıfırdır.çünkü o teknik analizdir.Oysa Kainat üzerinde dengeleri açıklamada yardımcı olacak bir potansiyel varsa ve bu mantıkla teknik analiz mantığı oluşacaksa burda yapılacak analizin yeni bir adı yeni bir oluşum gereklidir.
Kimi zaman düüşündüm.teknik de çizgiler iki boyutta.bunlar nasıl hayata geçirilebilir ki...Kısır bir mantıkmış düşüncem.Olayın çözüm yeri şu olsa gerek.Çizgilerin manaya dönüş noktasında manayı boyutlar arasında dönüştürmek.dalgalar ve manalar halinde bir bütün olarak .Yani şablon.
Bütün mantıksal durumlar teknik analizdeki denge ile birbirine bağlanabilrise bir bütün bir bilinç oluşabilir.bu denge tanımlanabilirse teknik analizde derinnnnnnnnnn analizler ile kağıtlarda hissedilen duygular duyguların matematikle hissedilmesine yol açabilir...
mi acaba?
saçmalıklara devam edecem.saçmalığın manasını değiştirene kadar kolay gelsin...

memo55
22-10-2006, 02:30
Unutmayın ki bulunmuş bulguları paylaşmıyorum.Paylaşımın verdiği güç,istek ve potansiyel ile bende bişeyleri bulmaya çalışıyorum.Bu nedenle bir nevi not defteri gibi başlayacaktır.İnşallah sonradan tekrar toparlanır ve belirgin bir yapıya dönüşür...

memo55
22-10-2006, 02:47
Şunu da çözümlemek ister düşüncelerim.
Ne yaparsan yap bilinçli yap.yaptığının farkına var düşüncesiyle şu soruyu soruyorum.
İnsanlar forumlarda niçin vermek ,niçin paylaşmak ve niçin almak isterler bilgiyi.
Bir forumdan ne alınır ,karşılığı nedir, hangi karşılık için ne istenir:ne verilir karşılığı nedir:hangi beklentiler için ne verilir.

Bİr çok arkadaş var bişeler paylaşmak istiyor.Lakin bir grafikte sadece son iki günün gün bazlı değerlerine bakmak gibi bir çok zaman çok değerli potansiyeller ,güçler etkisi büyüyemeden sönebiliyor.En büyük kazanç nasıl bir paylaşım ile mümkün.elbet insan değerlerini de değerlendirerek karar verip sanki bütün web sitesi tek bir kişinin eli altından çıkıyor gibi tek bir mantıkdan bir yol göstermek gerekmez mi.mesela 1 tv kanalında 30 günde 60 ayrı programda aynı konuların tekrar tekrar anlatılabilmesi gibi,bir bilim programı yapılıp çok muntazam da olarak insanlara sunulması gibi.fazla karıştırmadan...
insan düşünmeden nasıl düşüneceğini yazmadan nasıl yazacağını da düşünecektir.buna bağlı olarak bir gelişme ortamı potansiyeli taşıyan forumların max verimlilikde kullanılaiblmesi için de bir takım yollar izlenmelidir.
olayı genelde düşününce sorarım.bir düşünce sistemi nasıl paylaşılabilir.soyut ve bir garip konular.etki ve tepkisi büyük olabilecek kimi zaman bir garip konuları ...Yorumlarınızı bekliyorum.(az biraz kavrulmuş da biri olarak)

memo55
22-10-2006, 02:55
Ve zamanla da borsadaki ergenlik dönemine kadar öğrendikce para kaybettiğim başarılı analzler yaptıkca kaybettiğim güçlendikce paramın zayıfladığı şu borsadan paranın koparmanın yöntemlerini de sonuç olarak keşfedebilmek için kendime özgü sıfırdan bir yapıyla elimden geleni yapacam.Asıl amacım bu olamasa da ...İyi geceler cimy...

kaksi
23-10-2006, 03:05
Sonucları konuştugumuzda gecmişi konuşuruz.Sebepleri tartışırız.Bu bundan dolayı böyle oldu deriz.Aslında cogumuzun farkında olmadıgı sebeplerin hepsinin aynı oldugudur.Tarih boyu bu insanlık hep aynı şeyleri yapmış.Sadece zaman ve mekanlar degişmiş.Aslında gelecegi görmek icin gecmişe bakmak lazım.
Gelecegi görmek hele bir sistem icersinde bunu yapabilmek cok büyük bir idda olur.Bence T.A kısa vadede ihtimal dahilindeki bize gösterir.Ama ihtimallerden birini secmek zorundayız.O ihtimalerden dogrusunu secmek icinde birikimimizin olması lazım.Buda ancak tecrübeyle olur.Geçmişin varsa ya fiatın yada degerin vardır.Geçmişi olmayanın gelecegide yok.
Bulanlar arayanlardır.İşanlah yeni şeyler bulup bizi haberdar edersin.Ben aramaya devem ediyorum ama yeni hic bir şey göremiyorum.Gercegi görüp haberdar etme umuduyla.Hayırlı Bayramlar.

memo55
24-10-2006, 00:03
Sonucları konuştugumuzda gecmişi konuşuruz.Sebepleri tartışırız.Bu bundan dolayı böyle oldu deriz.Aslında cogumuzun farkında olmadıgı sebeplerin hepsinin aynı oldugudur.Tarih boyu bu insanlık hep aynı şeyleri yapmış.Sadece zaman ve mekanlar degişmiş.Aslında gelecegi görmek icin gecmişe bakmak lazım.
Gelecegi görmek hele bir sistem icersinde bunu yapabilmek cok büyük bir idda olur.Bence T.A kısa vadede ihtimal dahilindeki bize gösterir.Ama ihtimallerden birini secmek zorundayız.O ihtimalerden dogrusunu secmek icinde birikimimizin olması lazım.Buda ancak tecrübeyle olur.Geçmişin varsa ya fiatın yada degerin vardır.Geçmişi olmayanın gelecegide yok.
Bulanlar arayanlardır.İşanlah yeni şeyler bulup bizi haberdar edersin.Ben aramaya devem ediyorum ama yeni hic bir şey göremiyorum.Gercegi görüp haberdar etme umuduyla.Hayırlı Bayramlar.

acele yok ...arayana da zaman vermek lazım.Başkalarının başlangıçlarıyla başlanacak bir iş değil.Sıfırdan başlanması gereken bir iş.yani zor.ben de objektif bakınca ümit etmiş olduğumu görüyorum.Bişeyler bulabilmek için.Bulabilmek ümidiyle.Hayırlı bayramlar.Katılımlarınızı bekliyorum:aglayan: .

memo55
03-11-2006, 23:35
Türkiye’nin en büyük fonunu yönettiği s...

--------------------------------------------------------------------------------
Türkiye’nin en büyük fonunu yönettiği süre içinde en iyi kazandıranlar arasında hep ‘ilk 5’te yer alan Yiğit Ballıgil, iddialı bir teknik analiz ustası. Ünlü teknik analist Gann’ı kendisine örnek alıyor. Mısır’daki ‘Giza piramitleri’yle borsa arasında ilişki kurabiliyor. Büyük düşüşü önceden gördü ve 15-20 Ekim 2002 yılında dengelerin yeniden değişeceği konusunda yatırımcıları uyarıyor!
--------------------------------------------------------------------------------

Eline aldığı yeşil bir teknik analiz kitabı Yiğit Ballıgil’in hayatını değiştiriyor.

Amerika’ya göç eden fakir bir ailenin çocuğuyken, geliştirdiği tekniklerle borsaları alt üst eden ve büyük paralar kazanan Gann’ın tekniklerini Türkiye’de uyguluyor. Belki size tuhaf gelecek, ama borsadaki tahminleri için doğadaki ritimleri kullanıyor. “Herşey titreşimle hareket ediyor. Ses dalgaları ışık, doğadaki her yerde titreşim varsa fiyatlarda da titreşim vardır” diyor. Türkiye’de ‘Gann’ tekniğini kullanana tek trader olan Balligil’e göre, bu ‘vibration’u çözen büyük paralar kazanabilir. Geçmişteki ayak izlerini takip ederek gelecekle ilgili tahminlerde bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyken program yazmaya başlayan ve bir arkadaşının babasıyla tanıştıktan sonra kendisini borsanın ortasında bulan Ballıgil, ‘Gann’ tekniklerini öğrenmek için Avusturalya’ya kadar gidiyor. Dünyadaki bütün teknik analizleri A’dan Z’ye biliyor, ama o tam bir ‘Gann’ ustası! İnsanlar bir hafta sonra ne olacağını bilmezken, o bir yıl sonra değişecek ritimleri takip ediyor. Büyük düşüş ve yükselişleri çok önceden görebilen Türkiye’nin tek ‘Gann’ı borsayı ve müthiş taktiklerini ilk kez anlatıyor.

<p><b>Önce herkesin merak edeceği soruyla başlayalım; ‘Gann’ nasıl para kazandırıyor?

Ballıgil: Gann’da ritimler var. Doğadaki ritimleri kullanıyor. Gann’ın temelinde ‘vibration’ yani titreşim yatıyor. Herşey titreşimle hareket ediyor, ses dalgaları ışık, doğadaki her yerde titreşim varsa fiyatlarda da titreşim vardır. Bu ‘vibration’u çözdünüz mü çok para kazanabilirsiniz...

Ekovitrin: Bu titreşimleri borsaya nasıl aktarıyorsunuz?</b><p>

Ballıgil: İnsanlar da aslında bunu bilinçsiz olarak kullanıyor. Örneğin, bazı hisseler vardır; ‘Çok hızlı hareket eder’ derler. Kağıt hızlı çıkıyor hızlı düşüyor. Bazı kağıtlar için; ‘Bu kağıt hatalıdır, yavaş çıkar, yavaş düşer’ derler. Bunların hepsi ‘vibration’ sayılır. Gann’a, ‘geçmişte ne varsa onun değişik bir hali gelecekte olacak’ diyor. İncil’de, ‘Güneş altında yeni hiçbirşey yoktur. Geçmiş geleceğin farklı bir formda bir tekrarıdır’’ denir. Bu formlarda ‘Giza piramitleri’nden esinleniliyor.

<p><b> Ne anlatıyor Giza piramitleri?</b><p>

Ballıgil: Giza piramitlerinde doğanın bütün önemli sırları yatıyor. (burayı tekrar sor tam anlayamadım) F sayısı, yani 1.618 sayısı. Bir daireye öyle bir kare yerleştireceksiniz ki, çevresi daireye eşit olacak! Bu bir problem, ancak bunu çözmek çok kolay değil... Bunu çözümü Giza piramitlerinde var. Giza piramitinin bir kenarını 2 birim kabul edersek, yüksekliğinin yarı çapını aldığınız zaman, o daire Giza piramitinin çevresini verir. Her borsanın, her hareketin geçmişte bazı ritimleri vardır. Geçmişi inceleyip gelecekte de o ritimlere göre önceden sinyaller alıyorsunuz. Ben daha çok zaman analizinden dolayı Gann’a ilgi duydum. Örneğin, “15 Kasım önemli bir gün, ritim değişebilir” diyebilirim. Bu tarih öncesinden önlemimi alıyorum.

<p><b>Ritmin değişeceğini nasıl anlıyorsunuz?</b><p>

Ballıgil: Geçmişte ayak izleri vardır. Geçen yıl 17 Ocak’ta olanları önceden gördüm. Geçmişte o kadar ritim o güne oturuyor ki, kaçırmak mümkün değil.

<p><b>17 Ocak’da borsa 20 bin 600 puanı gördü ve o tarihten itibaren düşmeye başladı. Siz bunu daha önceden gördünüz mü?</b><p>

Ballıgil: Piyasanı döneceğini görmedim, ama o gününü bir ritim günü olduğunu önceden biliyordum. Geçmişte yaptığı dip ve tepelerden bu noktaları görmek mümkün! 1989 yılını 25 Aralığı’nda, 1987 yılının 20 Aralığı, 1998’in 8 Ekimi, bu tarihlerin hapsine zaman aralığı olarak baktığınız zaman bu ritme oturuyor. Bir de Gann, günleri kullanmaz dereceleri kullanır. Dünya, güneşin etrafında bir seferde 360 derece dönüyor. Kışın 0.8 derece, yazın 1.1 derece dönüyor. Bu dereceleri kullanıyorsunuz. Diyorsunuz ki; ‘Dünya güneşin etrafında bin 577 derece yaptı, şu dipten, şu dibe kadar.’ Mesela 1994’de de krizin olduğu gün 17 Ocak tarihine denk geliyor. Ayrıca birkaç tane 17 Ocak’ta daha ‘minör’ tepe bulunuyor. Gann ayrıca, yıldönümlerine de çok önem verir.

<p><b>Geçmiş gelişmelere bakarak gelecekle ilgili tahminlerde bulunuyorsunuz, ama öyle beklenmedik gelişmeler oluyor ki, bir açıklama, ya da bir olay borsaları alt üst edebiliyor. Bunları nasıl öngörebiliyorsunuz?</b><p>

Ballıgil: Kimsenin kristal bir küresi yok! Kimse göremez, sadece tahmin yapar. Piyasayı har zaman dinlemek zorundasınız. Piyasayı önceden dinlemek için elinizde birtakım araçlarınızın olması lazım... Bu araçların en kıymetlisi Gann!

<p><b> Gann bu teknikleri nasıl bulmuş?</b><p>

Ballıgil: Gann, İrlandalı bir Yahudi ve Amerika’ya yerleştikten sonra bir aracı kurumda çalışmaya başlıyor, çok geniş bir hafızaya sahip olmasını getirdiği avantajı kullanarak borsada büyük paralar kazanıyor. Kimya, müzik, astroloji ve İncil gibi çok farklı alanlara ilgi duyuyor. Bunların hepsini geliştirerek, kendince yöntemler buluyor. Ünlü teknik analist Elliot’da, Gann’dan biraz etkileniyor. Gan, çok başarılı bir trader, ancak yöntemlerinin büyük bir kısmını hiçbir zaman açıklamıyor.

<p><b> Peki sadece kendi teknik analiz yöntemini kullanarak mı bu tespitte bulunuyor? </b><p>

Ballıgil: Tabii, teknik analize bakarak söylüyor, ama tam olarak adamın aklından ne geçtiğini kimse bilmiyor.

<b><p> O zaman bu yöntem bugünlere kadar nasıl gelebiliyor?</b><p>

Ballıgil: Yine büyük bir fon yöneticisi Baumring, Gann’la uzun bir süre birlikte çalışıyor. Baumring’de öğrendiklerini kendisinden sonra gelenlere aktarıyor. Daha sonra Gann teknikleriyle ilgili kurs ve seminerler yapılmaya başlanıyor. Ve oldukça pahalı ücretler karşılığında insanlar bu kurslara katılıyorlar, ancak bu tür dersler çok da başarılı olmuyor.

<p><b> Siz de mi böyle bir kursa katıldınız?</b><p>

Ballıgil: Ben daha değişik bir kursa katıldım.

<b><p> Peki bu yöntem dünyada çok yaygın mı?</b><p>

Ballıgil: Evet, Gann teknikleri dünyada çok fazla kabul görüyor.

<p><b>Bildiğim kadarıyla Türkiye’de Elliot daha fazla kullanılıyor...</b><p>

Ballıgil: Elliot biraz daha çok biliniyor.

<b><p>Peki bu kadar başarılı bir yöntem neden daha fazla kullanılmıyor?</b><p>

Ballıgil: Gann’ı öğrenmek, çalışmak ve uygulamak oldukça zor. Elliot daha basit. İşte 5 dalga yukarı, üç dalga aşağı. Elliot’da çok fazla bir şey yok.

<p><b> Dünyada sadece bu iki yöntem mi kullanılıyor, başka teknik analiz yöntemi var mı?</b><p>

Ballıgil: Yeni yeni moda olan ‘Behaviour Finance’, yani davranışsal finans teknikleri var. Bu yöntem biraz daha akademik bakıyor. Borsayla da ilgili, ama daha çok enflasyon, kur ve büyüme gibi makroekonomik göstergeleri yorumluyor.

<p><b> Tekrar Gann’a dönersek, anlattıklarınıza göre Gann daha avantajlı, ancak Türkiye’de çok fazla bilinmiyor.</b><p>

Ballıgil: Gann teknikleri aslında sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok derinden bilinmiyor. Elliot tekniklerinde hep geçmişte olanları yorumlarsınız. Arabanın aynasından bakmak gibi, arkada kalanları görebilirsiniz. Para kazandıracak çok fazla bir yönü bulunmuyor. İş işten geçtikten sonra bakıp; ‘şöyle olmuş, böyle olmuş’ denilebilir. Fakat, para kazandırmak için bunların çok büyük bir faydası olamaz. Daha çok tahmin için kullanılır. Para kazanmakla tahmin arasında çok fark vardır.

<p><b> 20 bin 600 puandan buralara kadar geldi ve uzun süredir yatay bir seyir izleniyor. Sizce yükseliş ne zaman başlayacak?</b><p>

Ballıgil: 20 bin 600’den başlayan ilk düşüşte endeks 10 bin 300’de durdu. Bu rakam 20 bin 600’ün yarısıdır. 10 bin 300’den 14 bin puan yaptı. Bunların hepsi geometrik ritimlerdir. Üç tane ritim vardır; geometrik, aritmetik, uniform. Geometrik bir ritim aritmetik bir ritme dönüşebiliyor. Aritmetik bir uniform ritme dönüşebiliyor. İşte bu dönüşümü kimse bilemiyor, ancak oluşurken görebiliyorsunuz. Şu anda geometrik ritimde aşağı doğru düştük. Şimdi o ritmin değişmesini bekliyoruz.

<p><b> Ekim ayının 10’nu itibarıyla borsa yeniden yükselmeye başladı, fakat siz hala yükseliş kalanıma girmedi diyorsunuz.</b><p>

Ballıgil: Daha ritim değişmedi, aynı ritimdeyiz. Ben şunu söylemek istiyorum; hepimiz para kazanmak için trade yapıyoruz. Bazı insanlar var ‘yükselecek’ diyor ve kendi fikrini trade etmeye başlıyor. Ben yükseliş beklentisiyle mal aldığımda fiyatlar yükselmiyorsa hemen fikrimi değiştirmem lazım. İnsanlar piyasayı dinlemeyip ısrar ettiği için zarar ediyor. Ben hemen dönerdim. Para kaybetmektense haksız olmayı tercih ederim.

<p><b> Peki Türkiye’de bu tekniği sizden başka kullanan var mı?</b><p>

Ballıgil: Bildiğim kadarıyla yok.

<p><b> Peki bu teknikler nasıl öğrenilebilir?</b><p>

Ballıgil: Amerika, ya da Avusturalya’ya gitmeleri gerekiyor. Burada da bazı şarlatanlar var 30-40 bin dolar alıp hiçbirşey öğretmeyenler de var. Bundan dolayı kurslar dikkatli seçilmeli.

<p><b>Türkiye’nin ‘Gan’ından müthiş gelecek tahminleri!</b><p>

Uzun dönemli yaptığı bütün tahminlerde başarıyı yakalayan Yiğit Ballıgil, endeksin bu seviyelerde kalmayıp yükseliş trendine gireceğini söylüyor ve ritimlere bakarak konuyor: “13 yıl boyunca biz hep yukarı çıktık. Bull trent’de 1987’den 2000’e kadar. 13 yıllık bir trendin 5 yıllık bir düşüş trendi olması lazım. Geçtiğimiz 13 yıl içinde oldukça fazla krizler yaşadık, ama endeks yükselişini sürdürdü. Bu bir ritim 13 gün boyunca çıkan bir endeks, 5 gün düşebiliri. 100 puandan başlamıştı sonra endeks, bine bölündü, yani 0.1’den başlayıp 20 bin 600 puana çıkması uzun dönem ‘bull market’tır.”

<p><b>Borsa 3 yıl yükselmez</b><p>

Uzun dönem çıkışın ardından yaşana bu düşüşü normal bir gerileme olarak değerlendiren Ballıgil, bu düşüşün 3 ya da 50 yıl arasında değişeceğini belirtiyor. Türkiye’deki yüksek enflasyon rakamlarını da dikkate alan Ballıgil, “3 yıl boyunca borsada yükseliş olmaz diyor ve hemen ekliyor: “Zaten 1.5 yılı gitti. Bu arada yukarı bir trend olacak. Fakat bu yükseliş 20 bin 618 puanı geçmeyecek. 17-18 bin puan seviyesinden geri dönüş başlayabilir.”

Endeksin 6 bin 800 puandan 8 bin puana kadar yükselmesini bu kapsamda değerlendiren Yiğit Ballıgil, geriden bakıldığında bir düşüş trendi içinde yaşanan düzeltme hareketleri şeklinde bir yükseliş yaşanacağını kaydediyor. Özetle; “Yukarı hareket başladı, ancak bu yükseliş 3 yıl içinde 17 bin 78 bin puanı geçmez” diyor Ballgil.

<p><b>15-20 Ekim 2002 tarihlerine dikkat!!</b><p>

17 Ocak 200 tarihinde başlayan büyük düşü önceden gören Ballıgil,

2002’nin 15-20 Ekim tarihleri oldukça önemli! 15 Ekim’e yaklaştığımızda bakarım, diyelim ki; endeksin yukarı gideceği konuşuluyor, o zaman ben satarım. Endeks 3 binde ve bin puana düşeceği konuşuluyor, tam tersine alım yaparım.

<p><b>Kimdir Yiğit Ballıgil?</b><p>

* 1965 Diyarbakır doğumlu. Babası asker.

* Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından, Ankara Fen Lisesi’ne geçti ve daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi.

* Sonra aynı bölümde ‘master’a başladı ve bu arada piyasaya çeşitli database programları hazırlamadı.

* Babası Yatırım Finansman Menkul Değerler’in Genel Müdürü olan bir arkadaşının isteğiyle program satmak amacıyla bu aracı kuruma gitti. Arkadaşının babasının verdiği yeşil bir teknik analiz kitabını eline alır almaz “artık zengin oldum” diye düşünmeye başladı.

* Sonra 1987 yıllarında Yatırım Finansman’da part-time işe başladı.

* Teknik analiz konusunda hemen hemen bilmediği konu bulunmuyor.

* Asker dönüşü Dışbank’ta 6-7 yıl boyunca Türkiye’nin en büyük fonunu yönetti. Yönettiği fon en çok kazandıranlar arasında hep ilk 5 içinde yer aldı.

<p><b>Gann’ı efsaneleştiren hikaye</b><p>

Ünlü Teknik analist Gann, Wall Street’de yaptığı işlemlerle başarıyı yakalıyor. Bu başarısı karşılıksız kalmıyor ve Wall Street Jurnal’da Gann’la ilgili çeşitli yazılar çıkmaya başlıyor. Daha sonra bir yarışmaya katılıyor ve yaptığı tradelerin büyük bir bölümünde başarı elde ediyor. Ve Gan’ı efsanleştiren hikaye şöyle başlıyor: ‘Gann, eylül sonuna kadar pamuk kontratı 110 centi görecek’ diyor. Fakat, bunu söylerken pamuk kontarı 100 centten işlem görüyor! Tam kontratın son günü geliyor ve yine bir şey yok fiyatlar 106-107 aralığında gidip geliyor. Gann, yine iddialı konuşuyor: ‘Eğer, bu rakama ulaşmazsa, demek ki benim bugüne kadar yaptığım, bütün yöntemler yanlışmış.’’ Ve o gün bir fırtına kopuyor, son kontrat 110 dolardan geçiyor. İşte yıllarca tüm dünya borsalarında anlatılan bu hikaye Gann’ı efsaneleştiriyor.

<p><b>Kimdir Gann?</b><p>

William Delbert Gann, hisse senedi ve emtia piyasalarinda efsanelesen bir isimdir. Gelmis gecmis en iyi borsacilardan biri olarak bilinir. 1878 yilinda Texas'ta dogan Gann, 1902 yilinda borsayla ilgilenmeye baslamis, 1908 yilinda New York'a tasinmis ve W.D.Gann & Co. isminde bir araci kurum kurmustur. Kendi metodlarini gelistiren Gann, cok basarili borsa hayatindan sonra, Florida'ya yerlesmis ve 1955 yilinda olene dek, yazilarina ve calismalarina devam etmistir.

W.D. Gann, metodlarini fiyattan daha cok zaman uzerine gelistirmistir. Bu metodlar sayesinde sadece trend degisikliginin ne zaman olacagi konusunda fikir sahibi olmamis, ayni zamanda hemen hemen en iyi fiyatlardan islemlerini gerceklestirmistir. Tekniklerini o kadar gelistirmistir ki, bir finansal yayinin temsilcileri onunde, 25 is gununde gosteri amacli 286 islem yapmis, ve 264 tanesinden karli cikmistir. 1933 yilinda yil boyunca, 479 islem yapmis, 422'sinden kar etmis, 57 tanesini zararla kapatmis ve yillik %4000 gibi bir getiri elde etmistir. Tum kariyeri boyunca Gann, istikrarli bir sekilde bu basarisini surdurmus, fiyat ve zaman konusunda bir yil onceden bile cok isabetli tahminlerde bulunmustur.

Bugun de Gann'in doga kanunlari, daire, kare ve ucgendeki geometrik oranlari kullanarak gelistirdigi metodlar piyasalarda etkinligini surdurmektedir. Gunumuzde bu metodlar dunyadaki bir cok basarili trader tarafindan kullanilmaktadir. Gann teknikleri hemen hemen tum piyasalarda ve tum zaman dilimleri icin (dakikalik, saatlik, gunluk, haftalik, aylik, yillik vs.) gecerlidir. Metodlari biraz alisilmadik ve hatta bazilarina mistik gorunse de, su ana kadar kendilerini defalarca kanitlamislardir.

Gann'in yaptigi en onemli kesiflerden birisi gecmiste olusan
15.01.2004 17:53:17
http://www.borsagundem.com/html/haberdetay.asp?id=5049#

Achiles
04-11-2006, 12:27
Gann analizini bilirim..genelde fanını bilir piyasa..

Ancak W.D.Gannın diğer enstr&#252;manlarını okuyunca t&#252;ylerim diken diken oldu..

W.D.Gann astrolog gibi yıldızlara ve periyolarına bakarak alım-satım yapmaya &#231;alışan bir adam..sa&#231;ma ve komik geldi bana..istenirse Gann ın kendi geliştirdiği programla (tekrar arşivden bulabilirsem) ay gezegen salınımına g&#246;re al-sat yaptıran sa&#231;malıklarını belgeleyebilirim..

fazla kaale almayın bence..

memo55
04-11-2006, 13:15

Ancak W.D.Gannın diğer enstrümanlarını okuyunca tüylerim diken diken oldu..

W.D.Gann astrolog gibi yıldızlara ve periyolarına bakarak alım-satım yapmaya çalışan bir adam..saçma ve komik geldi bana..istenirse Gann ın kendi geliştirdiği programla (tekrar arşivden bulabilirsem) ay gezegen salınımına göre al-sat yaptıran saçmalıklarını belgeleyebilirim..

örnek ve programlara israrla ulaşma isteğim var.Mümkünse paylaşmanızı veya iletmenizi rica edecem uygunsa.

memo55
05-11-2006, 00:36

Ancak W.D.Gannın diğer enstr&#252;manlarını okuyunca t&#252;ylerim diken diken oldu..

W.D.Gann astrolog gibi yıldızlara ve periyolarına bakarak alım-satım yapmaya &#231;alışan bir adam..sa&#231;ma ve komik geldi bana..istenirse Gann ın kendi geliştirdiği programla (tekrar arşivden bulabilirsem) ay gezegen salınımına g&#246;re al-sat yaptıran sa&#231;malıklarını belgeleyebilirim..

Huhi :D
http://www.acrotec.com/astro.html
ingilizceyi hemen &#246;ğrenmezsem bana da memo demesinler...

hank
05-11-2006, 00:56
bu sayfa belki ilgini &#231;eker..men&#252;lerde birşeyler bulabilirsin..
beethoven bile fibo cuymuş :p

http://www.aeroinvest.com/broadcast/mta2000pr/chartmaster.htm

memo55
05-11-2006, 09:24
bu sayfa belki ilgini çeker..menülerde birşeyler bulabilirsin..
beethoven bile fibo cuymuş :p

http://www.aeroinvest.com/broadcast/mta2000pr/chartmaster.htm

:oley: :oley: :oley: .teşekkürler...

emirler
10-11-2006, 05:12
sn memo55 yazılarınızı okuyor ve anlamaya &#231;alışıyorum bende s&#252;rekli sistem araştırıyorum araştırmalarımın meyvelerini almaya başladım iki &#252;&#231; hafta &#246;nce keşfettiğim bu sistemle ilgili grafiği grafik g&#246;ndermesini bir becerebilsem g&#246;ndereceğim ama beceremiyorum.

mondas
10-11-2006, 11:55
sn memo55 yazılarınızı okuyor ve anlamaya &#231;alışıyorum bende s&#252;rekli sistem araştırıyorum araştırmalarımın meyvelerini almaya başladım iki &#252;&#231; hafta &#246;nce keşfettiğim bu sistemle ilgili grafiği grafik g&#246;ndermesini bir becerebilsem g&#246;ndereceğim ama beceremiyorum.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=8138

yardımcı olacaktır...

memo55
10-11-2006, 12:15
sn memo55 yazılarınızı okuyor ve anlamaya çalışıyorum bende sürekli sistem araştırıyorum araştırmalarımın meyvelerini almaya başladım iki üç hafta önce keşfettiğim bu sistemle ilgili grafiği grafik göndermesini bir becerebilsem göndereceğim ama beceremiyorum.

Ben de düşüncelerimi anlamaya çalışıyorum.Bilincimi somuta vurabilmek istiyorum.umarım zamanla daha anlaşılır ve sistematik çalışacam.ve galiba bir forum kuracam.tek amacı gelişim olan.

benim resim taktiğim web alanı alıp oraya upload edip linki almak.
www.cooltaod.com dan çok hızlı kayıt olup 10 mb lık alan alıp resimlerinizi buranın web alanına atabilirsiniz.ama png formatında olmasına dikkat edin.en azından uzantınınıın png olmasına.view deyip özelliklerinden linkini kullanabilirsiniz.ben heralde 1,5 senedir 30-40 tane web alanı almışımdır...

Bu arada daha sistematik biçimde bu tür konuları araştırıp geliştirecek bir forum kurmak için destekci olacak arkadaşlar ile iletişim kurmak isterim..

trader_77
10-11-2006, 12:31
Hisse net gibi bir forum dururken forum sitesi açmanız bence mantıklı değil yeterli talebi bulacağınızı sanmıyorum.Talep olmayıncada sıkılıp kapatırsınız 1 yıl sonra.Emekleriniz boşa gitmiş olur sadece kendi düşüncem.

memo55
10-11-2006, 14:19
Hisse net gibi bir forum dururken forum sitesi a&#231;manız bence mantıklı değil yeterli talebi bulacağınızı sanmıyorum.Talep olmayıncada sıkılıp kapatırsınız 1 yıl sonra.Emekleriniz boşa gitmiş olur sadece kendi d&#252;ş&#252;ncem.

teşekk&#252;rler.
Bir forum a&#231;sam bu borsa forumu olmaz .Bu sayfa da borsa sayfası değil temelde.tekniği borsaya odaklı yapmaya &#231;alışan bir sayfa da değil.işin felsefesi ile ilgilenen ve borsayı amacı i&#231;in bir ara&#231; olarak kullanma isteğinde olan bir sayfa.Borsa bir ara&#231;.Ama&#231; farklı.ama&#231; kontrol.Beni iyi tanıyanlar analizlerimin &#231;oğunda ne kadar bilgim varsa bildiklerimi bir ders gibi bir d&#252;zen oluşturmaya &#231;alışarak anlatmaya &#231;alışırım aceminin tekiykende şimdi de inşallah sonra da..(eh elden geldiğince.).Bir de hazineyi bulmak şifreyi &#231;&#246;zmek gibi derin analizlere dalarım.Mesela bir ara kardemirlerde yapmıştım.
Şimdi bişeyleri &#231;&#246;z&#252;mlemeye &#231;alışma &#231;abasındayım.Ş&#252;k&#252;rler olsun bunlar bir nebze i&#231;imde var olan şeyler.Sadece bunları a&#231;ığa vurabilmeye en derinde borsanın &#246;tesinde hayatı d&#252;ş&#252;nceleri de sisteme oturtma &#231;abasındayım.SİSTEME OTURAN D&#220;Ş&#220;NCELER DAHA RAHAT A&#199;IĞA VURULABİLİR VE BİR &#199;OK GELİŞİME SEBEP OLABİLİR D&#220;Ş&#220;NCESİNDEYİM.Ve bu bir hayat felsefem.
Bir zaaf mi anlayamadığım bir d&#252;ş&#252;ncem mi yapım mi bilmiyorum normalde sadece ve sadece kendi başıma &#231;alışan biri olarak bu gelişimimi başkalarına aktarmadan bir adım ilerletemiyorum.borsaya başladığım 2005 ocak ayından bu yana da s&#252;rekli sitelerde &#246;ğrendiklerimi aktarmaya &#231;alışan bir &#231;izgide ilerliyorum.B&#246;yle olunca da eksikler ve gereksinimleri &#231;ok iyi tanıdım.
Ama&#231; ne=Ama&#231; gelişim.Kirlilikten arınmış sade veya karışık, ahlaklı ,sistemli,d&#252;zenli ama herşeyden &#246;te her adımında MANTIĞIN g&#252;c&#252; ile gelişen ve kendi i&#231;inde gelişim ortamı oluşturabilmeye &#231;alışan bir ortam kurmak.
Gereksinimler=PLAN,ZAMAN KONTROLU,HEDEF ZAMAN,KONTROLLU KATILIM,BİLGİ, FORUMUN MANTIĞI HALİNE GELECEK MANTIKLARA SAHİP İNSANLAR ve EN &#214;NEMLİSİ BENCE KONTROL.
Ortamın kanunları belli olmalı.emek ve &#231;aba gerektirir.hayattan bişeyler koparıp vermeyi gerektirir.İsteyenin istediği gibi davranmaması gerekir.Mantığın yargı&#231; olması ve cezalandırmanın olması gerekir.Ve vadenin belli olması gerekir.
birka&#231; haftalık birka&#231; aylık bir oluşum &#231;abasında değilim.yıllar yılı gelişmesini &#252;mit edebileceğim bir oluşum kurabilme &#231;abasına girmek isterim.Zamansız mantığın zaman yerine kullanıldığı bir ortam olarak kurmak isterim.B&#246;yle 100 kişilik bir grup kalabalık 10 000 kişilik kontrolsuz ortama değer...başka sitelerde de bunu denedim.kimisi sormadan herşeyi siliyor.kiminde birileri dadanıp sabır sınırlarını zorluyor.paranla,değerli zamanınla ve maneviyatinla g&#252;&#231;lendireceğin bir forum kurmak istiyorsan bu kontrol gerektirir.
umarım bişeyler anlatabilmişimdir.
Oluşumun yavaş ama g&#252;&#231;l&#252; olması amacım olur.
Mantığı tekniğe-tekniği hayata uygulamak i&#231;in.Bilgeliği hayatta kurabilmek i&#231;in.
Dediklerimi yapabilmeye layık olamayabilirim.Şimdi veya her zaman.ama başlangı&#231; bitişin temelidir...;)

sanıyorum bu sayfada tam belirtemediğim ama&#231; yavaş yavaş kendini g&#246;steriyor.

emirler
11-11-2006, 04:13
http://img99.imageshack.us/img99/7076/imkb50uk2.png (http://imageshack.us)deneme Burdaki trent &#231;izgileri haziran ayında benim bulduğum bir sistemle &#231;izilmiştir.dikkatle bakıldığında b&#252;t&#252;n &#231;izgiler &#231;alışmış bu metotla &#252;&#231; beş yıllık tirent &#231;izgileri &#231;izdirilebiliniyor.hatta 5 dakikalık saatlik seanslıklarda dahil &#231;izdirilebiliniyor.

emirler
11-11-2006, 04:18
teşekkürler sn mondas sonunda grafik göndermeyi başardım kopyalama uzun sürüyor ama olsun formlara bende birşeyler katabileceğim saygılar.

emirler
11-11-2006, 06:04
http://img294.imageshack.us/img294/5633/kardemirbo5.png (http://imageshack.us)başka bir yöntemle sizin kardemirb deki oranların daha ayrıntılı farklı birsistemle (bana ait bu metot) görünüşü.

emirler
11-11-2006, 06:45
http://img172.imageshack.us/img172/1990/kardemir2vr0.png (http://imageshack.us)sn memo55 kardemirdeki oranların ilk g&#246;nderimdeki metotla trend g&#246;r&#252;n&#252;şleri trent &#231;izgileri y&#252;kseliş başlamadan &#231;izilmiştir.

emirler
11-11-2006, 06:56
http://img240.imageshack.us/img240/5937/kardemir3aw9.png (http://imageshack.us) sn memo55 buda geniş hali &#231;izim hesaplama gerektirdiğinden 40 dk mı alıyor saat sabahın 06 sı yatayım mı yoksa yataktan yeni kalkmış gibi mi yapayım hadi bana iyi sabahlar.

Achiles
11-11-2006, 09:39
ALINTI

Sn Emirler e,

.......bu durumda paralel atmanın manası ne olur..efendim &#231;alışıyor tecr&#252;be ettim...bu bir yanılsama...a&#231;ın fiyat grafiğini bir trend &#231;izin ve sonra buna paralel &#231;izgiler atmaya &#231;alışın..enteresan bir şekilde &#231;alıştığını g&#246;receksiniz..sonra silip a&#231;ıyı değiştirerek başka bir trend ve paralel &#231;alışması yapın onun da &#231;alıştığını g&#246;receksiniz..

memo55
11-11-2006, 23:00
Sn emirler desteğiniz,çabanız,arzunuz ve çalışmalarınız için çok teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım..
Sn Achiles eleştiri ve yorumlarınızı eksik etmemenizi rica ediyorum.Teşekkürler
Bu sözler tanıdık.;)

Ben sn emirler ve siz...Ve gerçekleştirmek istediğim sıfır başlangıç için yeni başlangıç için temel çalışmalar,düzen için şimdi yapılması gereken paralel ne demektir konusuna derinlemesine felsefi ve psikolojik yorum yapmak lazım ki adım atılabilsin düşüncesindeyim.ilerlenebilsin ve mutlu olunabilsin düşüncesindeyim.Bu konuda çalışma hazırlamayı görev olarak alıyor ve desteğinizi bekliyorum.
Paralellik olgusu nedir?Nasıl bir parçadır düzen içinde ve ne kadar öneme sahiptir?Neleri bir araya getirir bu düzen içinde hangi olguların oluşumuna sebep olur?Toplum düzeninde gelişen durumlarda paralellik duygusu nasıl oluşur?Eğer evrensel olarak teknik analizdekiyle eş bir düzen varsa bu düzen daha ne manalara gebe....
Soru sormak mı zor,cevaplamak mı?Soruyu cevaplamak mı önemli yoksa soruları bir araya getirmek mi?
Bu aralar umarım kısa bir ara vermem gerek.Kafamı toparlamam lazım.Algı dünyası çok karışık birşey.Toplum ve insanın ki karışınca TEKNİK ANALİZİ çözümlemek için odak artmalı güven azalmamalı...Görüşmek üzere..

Achiles
11-11-2006, 23:14
&#214;ncelikle W.D.Gann ın geliştirdiği program Ganntrader..

Şu aralar Ganntrader3 var son versiyon ben kullanmadım..

Eski versiyon ise dos altında &#231;alışıyor..data okutmak biraz mesele..ancak kolaylıkla aşılıyor temel bilgisayar bilgisi varsa..

ş&#246;yle yapalım..google dan aratın..&#231;ince sitelerde bulacaksınız.. bulamazsanız yardımcı olacağım..

Paralelikten &#246;nce trend nedir sorusu zaten hayli karmaşık ve karışık..bazı analistler &#252;st kanal direncinin olduğu yere trend &#231;izme eğiliminde iken, genelde bizde de &#246;yle pop&#252;ler olan alt tarafa bir dipten başlatma şeklinde..

Hareketin genel y&#246;n&#252;n&#252; karakterize eden &#231;izgi..mekanik anlamda biraz da fizik yaklaşımıyla hareket diyorum yoksa trend kelimesine bir &#231;ok sosyal politik mana ve anlam y&#252;klenebilir...y&#246;n..ya da finansal balonun şişme hızı &#246;l&#231;&#252;t&#252;nde bir finansal değere değer bi&#231;ilen fiyatın hız ve mesafe(zaman) ile &#231;izdiği keni vadesi i&#231;inde tutarlı rota..ne derseniz deyin..ben basit olarak hareketi karakterize eden &#231;izgi derim..

Analistler trendi &#231;izmek i&#231;in iki nokta gerekir, ama genelde &#252;&#231; olması tercih edilir derler..

Bazı analistler i&#231;in bir trendin net ve noktasal birden fazla testi olumlu iken, bazı analistler i&#231;in trendin sık sık testi g&#252;&#231;s&#252;zl&#252;k delaletidir..

devam edeceğim..var bunlar bir&#231;ok kaynakta ger&#231;i..ben &#246;z olarak bir ge&#231;eyim..

Achiles
11-11-2006, 23:23
Bırakın karmaşık indikat&#246;r ve osilat&#246;rlerin tetik &#231;izgilerini kesmesinin zorluğunu, ya da bırakın optimize edilmiş ortalamalarla yapılan al sat sinyallerini, ya da matematiksel denklemlerle hisse hareketinin form&#252;le edilip genetiğinin oluşturulmasını(bu dediğim var..) en temelde analistin takip ettiği ve uğraştığı yegane y&#246;ntem, doğru trendi tespit etmektir..

İkinci nokta habire yer değiştirir...daha sert bir d&#252;ş&#252;ş sonrası daha keskin ve g&#252;&#231;l&#252; bir dip ihtiva eden, ve oraya trendin yakıştığı bir g&#246;r&#252;n&#252;m belirir...Elliott analistlerinde de bu b&#246;yle..4 oluşmadan hele ki trend bir t&#252;rl&#252; oturmaz yerine...

memo55
11-11-2006, 23:27
Her şeyin karşılığı vardır.Her şeyin de manası vardır.
Bunlar kabul edilebilirse "Evrenin var oluşu ile yok oluşu arasındaki trend paralel midir?".

Achiles
11-11-2006, 23:28
Ve bir penetrasyonlar meselesi vardır ki, analistin korkulu r&#252;yasıdır..elliot analizinde uzatan savrulan gibi adlarla temsil edilmiştir..

Bazen piyasanın g&#252;&#231;l&#252; akt&#246;rleri tuzak maksadıyla, bazen de ani şok yaratan kısa vadeli gelişmelerle trend kırılır..ancak şok ge&#231;tikten sonra tekrar eski trende d&#246;n&#252;l&#252;r..bu durumda yeni noktalar değil de, eski trend &#231;izgisi kullanılmaya devam edilir..buna penetrasyon penetre etmek, ihlal etmek denir..istisnai durumlar..

Achiles
11-11-2006, 23:36
Bunlar kabul edilebilirse "Evrenin var oluşu ile yok oluşu arasındaki trend paralel midir?".

Bu kadar duygusal ve felsefik başlarsak bir yere varamayız..ve belki de sizin kendi &#246;zg&#252;n sistem geliştirme eğilimleriniz bu felsefeden kaynaklanıyor..ben test ettim &#231;alışıyor..burada bir mistizm..kaos d&#252;zeni var mantığıyla g&#246;z&#252;n&#252;z&#252;n &#246;n&#252;nde basit&#231;e duran şeyleri ka&#231;ırıyorsunuz gibi geliyor..

Trend y&#246;n &#231;izilirken kısa vadeli fiyat dalgalanmaları bir marj saha oluşturuyor..aslında trend o iki boyutlu bandın ta kendisi..zira alınan mesafe ve ge&#231;en zaman aynı olsa da, bu koşulları sağlayan iki trend, o fiyat hedefine gelene kadar &#231;izdiği farklı yollarla bir dna karakter oluşturuyor..aynı zaman katediliyor..aynı mesafe alınıyor, ancak bandın i&#231;indeki karakter, sonraki yeni hareket i&#231;in &#246;ng&#246;r&#252;, yargı getiriyor..

İşte bu trendin dna sının dış şeklini kanalla realize ediyoruz..bazen dar ve sık sık teyitli, bazen &#252;stte yapışık ilerleme formunda, bazen hem alt hem de &#252;st kanal &#231;izgilerine nadir ama ritimli g&#252;veli kısa vuruşlar..

Achiles
11-11-2006, 23:45
Neden paralellik..

Aslında paralellik &#231;ok da şart değil..ancak ş&#246;yle bir mantık getirilebilir..

Fiyatın takip ettiği trend, o g&#252;nk&#252; koşulların etkisi altında, belirli bir zamanda belirli bir fiyat hedefine doğru bir a&#231;ı &#246;ng&#246;r&#252;yorsa,

bu uzun vadeli hareketini yaparken(a&#231;ısını muhafaza ederek), dalgalanmalar oluyorsa, takip edilen bu y&#246;n&#252;n minimum seviyesi bir trend &#231;izgisiyle temsil ediliyorsa, maksimum seviyeleri de aynı şartlara tabi olduğundan aynı a&#231;ıyla oluşur..

Achiles
11-11-2006, 23:53
Burada &#231;oğunluğun (homojen serbest ortamda) kabul etmesi ger&#231;eği var..trend daha global bir dengenin baskısında ve &#246;ng&#246;rd&#252;ğ&#252; fiyat zaman heefiyle oluşurken, alt ve &#252;st &#231;izgilere hisse spek&#252;lasyonu yapan yatırımcıların &#231;oğunluğu karar veriyor..

yarın(Pt) t&#252;m imkb yatırımcıları, alışa ve satışa mal koymayacağız diye anlaşır ve 5 er lot aktif satış yaparsak, ve imkb-spk yarın i&#231;in serbest marjı serbest bırakırlarsa, İMKB100 0 değerini g&#246;r&#252;r, ertesi g&#252;n hi&#231;bir şey yokmuş gibi kaldığı yerden devam eder..mistizm falan yok burda...:)

Achiles
11-11-2006, 23:57
Ama nasıl ki b&#246;yle birşey pratikte m&#252;mk&#252;n değilse, fiyatların da hedef fiyata birg&#252;nde ulaşması, s&#252;rekli d&#252;ş&#252;mesi s&#252;rekli &#231;ıkması da m&#252;mk&#252;n değildir..belirsizlik dengeyi kurar herg&#252;n&#252;n &#231;atışmasında..

Achiles
12-11-2006, 00:05
Burada hep serbest kontrol edilemeyen bir denge &#246;ng&#246;ren mekanizmdan bahsediyoruz..yoksa ger&#231;ekler daha farklı..

İMKB de belki de &#231;ok azınlık bir hisse grubu dışında kontrol edilmeyen, y&#246;nlendirilmeyen hisse yok gibi..

Halka a&#231;ık k&#252;&#231;&#252;k şirketlerde bizzat ailenin kendisi veya eş-g&#252;d&#252;ml&#252; analist-manip&#252;lat&#246;rlerce yapılıyor..zaten biliyorsunuz di mi..hep biliriz de uygularken hep sanki bu ger&#231;ek yok gibi davranma eğilimine gireriz..t&#252;m bilimsel akademik enerjimizi favori derimod ersu ya y&#246;neltiriz..bu hissenin bir ritmi var..karakteri var..bak geri alım seviyesi..bak fibo zone..bak formasyon &#231;iziyor..pehh

Manip&#252;lat&#246;r dedim..spek&#252;lat&#246;r demedim..hepimiz spek&#252;lat&#246;r&#252;z..d&#252;ş&#252;k fiyattan alıp daha da y&#252;kseleceği umudundaki diğer forum katılımcısına satıyoruz..ama onun umduğu gibi olmuyor..onun parasını biz kazanıyoruz...

Ama b&#246;yle d&#252;ş&#252;nmek istemeyiz..kazanılan para manip&#252;lat&#246;rden kazanılmıştır..kaptırılan da ona kaptırılmıştır..

Achiles
12-11-2006, 00:11
Dergi gazete tv yorumcu ve yazarları, hele ki temel analistler (&#231;&#252;nk&#252; orda daha m&#252;saiittir laf canbazlığı) t&#252;m teşkilat bir b&#252;t&#252;nd&#252;r birbirini tanır...birbirlerinden m&#252;sade alarak hisseye girip trade yaparlar..bazen harekete vukufiyet, ona bi&#231;ilen cezadır paydır..girilir &#231;orba parası yapılıp kapışılmadan &#231;ıkılır..

&#220;stteki 40.000 lot onundur..alttaki alıştaki mal sahibinin..mal sahibi o hisseden &#231;ıkarken, piyasanın onun malını tırtıklamasına m&#252;sade eder..o almaz..m&#252;sadeli adam bazen kendi malını alıyormuş gibi yapar..

Velhasıl yarısı satıldı yarısı kaldı..mesele kabak tadı verdi..kalan malı virman yapar ya da seans i&#231;i verir..bunda da seans fiyatları değil..m&#252;sade edilip alınan maliyet ne ise o esastır..o kaar para iadesi yapılır..%30 yukarıda bile olsa piyasa fiyatı..

Achiles
12-11-2006, 00:14
Bu şartlar ve ger&#231;ekler altında piyasada belirli bir kabul vardır..Racon yani...aşırılaşmadık&#231;a fiyat hareketleri, piyasanın genel y&#246;n&#252;ne uyum sağladık&#231;a, ve hissenin reel piyasa değerine uyum varsa, kimse buna ses &#231;ıkarmaz, yok sayar..

Achiles
12-11-2006, 00:21
biraz da zorunlu bir ge&#231;iş s&#252;reci, gelişim s&#252;reci esnasında, ''Efendim zaten derinlik yok'' o y&#252;zden g&#246;z yumuluyor yakıştırmaları olur..

Tekrar ilme d&#246;nersek..derinlik serbestiyet ve homojenlik varsa, ne oluğu muamma bir psiko-sosyal davranış karakteri gibi salınımlarla oluşan elliott analizi disiplini h&#252;k&#252;m s&#252;rer finansal piyasalarda..teknik analizi ve dow kuramını &#246;rter i&#231;ine alır, ve y&#252;zyıllık DJİ dan kalıplar ortaya koyar..

Biz teknik analizle sınırlayalım aktarımlarımızı, diğerine &#231;apı m&#252;sait olanlar h&#252;k&#252;m ve tanım yorum getirirler..getiriler de zaten forumda..&#231;ok g&#252;zel anlatımlar var.

Achiles
12-11-2006, 00:29
Trendden sonra bence formasyonlar anlaşılmalı..

Buna sonra devam edelim ya da beni siz y&#246;nlendirin..bildiğim kadarıyla yardımcı olayım...

Efendim ben..yanlışa diğerleri gibi bakıp g&#246;rmezden gelerek, bakıp kıs kıs g&#252;lerek ge&#231;ip gidemiyorum...m&#252;dahale etmek gibi bir sıkıntılı bir hal hasıl oluyor..kırmadan darıltmadan ikaz edeceğim derken de şekilden şekile giriyorum..ama inanın o paralelleri de, bir d&#252;nya optimizasyon &#231;alışmalarını da, gizli form&#252;l arayışlarını da uzun zaman yaptım..şimdi yapıldığını yapanları g&#246;r&#252;nce..dayanamıyorum..

yoksa ahkam kesmek, yaptığın d&#252;ped&#252;z bu işte kafa yarıp aymazlık da değil..g&#246;r&#252;n&#252;mler topiğindeki gibi, g&#246;r&#252;yor, d&#252;ş&#252;n&#252;yor ve alım satım yapıyorum..gizlisi saklısı daha &#246;tesi de yok..uzun s&#252;re kademe analizi takas takibi de yaptım..ondan da bıktım a&#231;ık&#231;ası..

basit d&#252;ş&#252;nmek lazım..saygılar..

Achiles
12-11-2006, 00:53
Pratik Farklı-1

4.7 den 12 ye Tuborg hareketi hem de d&#252;şen piyasada olmuştu..hatırlayalım..

http://img175.imageshack.us/img175/329/tubnf8.png

Achiles
12-11-2006, 01:05
Pratik Farklı -2

İnsider..aymazlık..cesaret meydan okuma ne derseniz deyin..POAŞ &#231;ağrı fiyatı..unutanlar veya o g&#252;nleri bilmeyenler i&#231;in:

http://img383.imageshack.us/img383/4188/poasxo8.png

Achiles
12-11-2006, 01:13
Pratik Farklı-3

http://img162.imageshack.us/img162/2905/gsdrb6.png

memo55
12-11-2006, 01:14
Teşekk&#252;rler.
Ahkam bozuk d&#252;zende &#252;mitsizce bişeyleri ilerletmek i&#231;in yapılır belki...Ama oluşuma saygı değer desteklerde bulunmak acı tatlı hatalarıyla ahlakı ve saygıyı barındırıyorsa ahkam deselerde ahkamın manası değişir.Teşekk&#252;rler
BU SAYFADA BIRAKMAYACAĞIM VE BIRAKTIRMAYACAĞIM TEK DİSİPLİN A&#199;IK S&#214;ZL&#220;L&#220;K VE SAMİMİYETTİR
&#214;ncelikle sırf piyasa &#252;zerine bu kadar derinlikte inemem.Zaten bilmeyerek lotaltıyla başladığım borsada 2.yılıma birka&#231; ay kaldı..Destekci olarak toplum,mantık,felsefe ile bu g&#252;c&#252; belki yakalayabilirim d&#252;ş&#252;ncesindeyim.zorluğun ve gerekliliklerin biraz farkındayım.
şimdi bu sayfayı a&#231;arken ki d&#252;ş&#252;ncelerimi aktarayım.
"Teknik Analiz Evrim Ge&#231;irerek Doğuyor"
*evrim ge&#231;iren şey artık yeni bir isim alabilir.Bunun adı yine teknik analiz olmak zorunda değildir.Bahsi olunan konu teknik analizdir.Bunun finansal piyasalarda kullanılması tek ama&#231; değil finansal piyasalarda teknik analizin gelişmesi sadece bir ara&#231; olmalıdır.
*Teknik analizin değişim hızı ve g&#246;stergeleri hızla yansıtması ile piyasaların bir ara&#231; olarak kullanıldığını piyasaların oluşumu ile teknik analizin geliştiğini d&#252;ş&#252;n&#252;yorum(&#252;zg&#252;n&#252;m bu konuda bilgim fazla yok sadece d&#252;ş&#252;ncem).Bunu piyasalardan koparıp toplum,d&#252;ş&#252;nce,felsefe ve evrende var ise benzer veya işleyen sistem &#252;zerine &#231;alışmak Evrimi finansal piyasalardan ger&#231;ek hayata d&#246;n&#252;ş olarak yaptırmak gerekliliğini g&#246;r&#252;yorum.(Her ne kadar hali hazırda sonradan kazanma bilgilerim yeterli olmayabilecekse de başlangı&#231; daimi hedefin belirginleşmesi i&#231;in gereklidir.)
*Yeniden doğuşu ise bir evrim ge&#231;irip yeni bir alanda yeniden doğuşu ise onu emzirip yetiştirmek g&#246;revini gerektirir.Eğitmek ve şekillendirmek gerektirir.Tanıtmak ve anlamak i&#231;in ayrı bir tanım kurmak hedefi ortaya &#231;ıkarmak ve doğuşu en b&#252;y&#252;k ama&#231; i&#231;in hedef oluşturacak şekilde kendi başına ilerletecek bir g&#252;&#231; oluşumu sağlamak...

Belli ki ama&#231; u&#231;uk.Tabi asıl hedef olabildiğince y&#252;ksek nokta ,en y&#252;ksek nokta değil...Belli ki ilk hedefler k&#252;&#231;&#252;lt&#252;lmeli ve belirginleştirip iştirak edilebilecek bir seviyeye getirilmeli...Ama ara&#231;ların finansal piyasalardan &#231;ıkması ve evrim ge&#231;irmesi beklentim sizler tarafından da destek g&#246;r&#252;rse...

Borsa borsada hareketlerin oluşumu mantıksal dengeler ve a&#231;ıkların maniplasyonlara davetiye &#231;ıkarması ...
Kanunlardaki a&#231;ıklar ile bir s&#252;r&#252; dolandırıcılık yapan kanunsuzların ortaya &#231;ıkışı...
Bir kelebek etkisi...Mantık dizisi ile kelebeğin kanat &#231;ırpışı kadar k&#252;&#231;&#252;k bir dalgadan evrene dair bilgi edinecek d&#252;zen i&#231;in arayış.
insanlığın başlangıcı,tarih ser&#252;veninde toplum ve insanın zihni değişimi ve insan ve dahili olduğu toplumdaki karmaşık değişim.Mantık dizisi.ve tekrar eden dalgalar.Tarihin tekerr&#252;r&#252;.ama atlanan trendler.
"kendimi bu sayfayı &#231;ok ilerletmek i&#231;in gerekli bilgiyi &#231;ok eksik g&#246;r&#252;yorum lakin mantığı g&#252;&#231;l&#252; g&#246;r&#252;yorum.bu nedenle bir m&#252;ddet gelişime de ihtiyacım var"
Dengenin bunlarda da olduğunu d&#252;ş&#252;n&#252;yorum(tabi basit s&#246;zler basit ve g&#252;&#231;s&#252;z bir ama&#231; gibi g&#246;sterebilir.Burda s&#246;z&#252;m&#252;n biraz desteksiz sarfedlen s&#246;zler olarak kaldığının farkındayım).Hatta ş&#246;yle diyeyim.d&#252;ş&#252;n&#252;rken aynı mantık d&#252;zenini kullandığımı g&#246;r&#252;yorum.bu i&#231;imden ge&#231;en bir d&#252;ş&#252;ncedir ve bunu dışarı aktarırken yani &#246;rneğin buraya bir geliştirme ortamı olarak aktarma gayretindeyim...Ve sanırım borsa burda insanların &#231;ıkarları doğrultusunda gelişimine daha &#231;ok destek verdiği ve mantığını daha &#231;ok a&#231;ığa vurdurmaya &#231;alıştığı bir ortam olarak en iyi , hızlı değişen ve gelişen ortam olarak bir numaralı ara&#231;tan &#246;te asıl ama&#231; yerine ge&#231;memeli.En azından her zaman.

gelişim mantığında &#246;nce belli belirsiz bir d&#252;zen i&#231;inde d&#252;ş&#252;ncelerin ortaya atılıp sonra bu d&#252;ş&#252;nceleri bir araya getiren d&#252;zenin mantık olarak ortaya &#231;ıkması ile belirginleşen ama&#231; doğrultusunda asıl seyrine oturması yani gelişim dengesi kurmak amacımdı.ve sanırım az &#231;ok ger&#231;ekleşiyor....

yorumlara bir m&#252;ddet daha devam edilmesini ve belirginleşmesi i&#231;in bir m&#252;ddet daha zaman gerektiğini d&#252;ş&#252;n&#252;yorum.
BENCE BENZER ŞEKİLDE PAYLAŞIMA DEVAM... YA SİZCE...
&#252;zg&#252;n&#252;m umarım ifadelerimde pek hata yoktur.&#199;&#252;nk&#252; yazdıklarımı kontrol edemeden &#231;ıkmak zorundayım.

SN Achiles l&#252;tfen devam edin...

Achiles
12-11-2006, 01:21
Pratik Farklı-4

Bunu herkes bilir herhalde..

http://img473.imageshack.us/img473/3869/ersuuf4.png

memo55
12-11-2006, 03:44

Bu kadar duygusal ve felsefik başlarsak bir yere varamayız..ve belki de sizin kendi &#246;zg&#252;n sistem geliştirme eğilimleriniz bu felsefeden kaynaklanıyor..ben test ettim &#231;alışıyor..burada bir mistizm..kaos d&#252;zeni var mantığıyla g&#246;z&#252;n&#252;z&#252;n &#246;n&#252;nde basit&#231;e duran şeyleri ka&#231;ırıyorsunuz gibi geliyor..
.....

şimdi bunların bir gerekliliği varsa ve bir yere bu ifade tarzı ile varılamayacaksa ne nasıl yapılmalı...
Yapılması gereken şu olsa gerek.Her d&#252;ş&#252;ncenin yeri olacaktır.ama yeri farklı zamanda olacaktır.buna uygun zamanda aşağıdaki grafikten kestirilmeye &#231;alışılabilir.
A noktası ve B noktası .Başlangıcı ve değerleriyle beraber hedefi az &#231;ok belirginleştirilmeye &#231;alışılan bir oluşumda trend i&#231;i hareketteki gibi A-B hareketinin y&#246;n&#252; -şiddeti-yoğunluğu-g&#252;c&#252; mana olarak par&#231;acıkların i&#231;inde yer almıyorsa pek tabi bir anlam taşımaz.Konunun b&#252;t&#252;n&#252;yle etkileşimli ve anlamını taşıyan d&#252;ş&#252;nceler olmalı.
Bu sayfada daha uzun soluklu bir oluşum beklentisindeyim.belki kısa vadedeki hareketler uzun vadeli ortam i&#231;in fikir verebilir lakin hazırlıklar uzun vadeli oluşuma g&#246;re ayarlanmalı.Unutulmamalı ki bir grafiğe saatlik bakınca ve haftalık bakınca (tabi paralelinde bir zaman dilimi)durumlar farklı yorum oluşturur.2000 li yıllara 20-50 yaş ortalamasında insanların bakış a&#231;ısı ile bakmak ve asırları aşan ge&#231;mişlerin bir par&#231;ası olarak tarihe bakmak gibi.
Adeta bir formasyonun etkisindeymiş gibi &#246;nce bazı hazırlık evrelerini tamamlamadan da gelişime başlanamayacak ama kalite ve trendin g&#252;c&#252; yani bir nevi potansiyel s&#252;rekli artacaktır.Belirli belirsiz her mantıklı bilgi ile...
Yav uykumu ka&#231;ırdınız haa...

http://www.cooltoad.com/sites/spiral5/3/form.png?20061111193248

Şunu &#246;zellikle eklemek istiyorum.&#199;ok değer verilirse insanlar olabildiğince d&#252;ş&#252;nce potansiyellerini toparlamaya &#231;alışacaklardır.Bunun i&#231;in de zaman gerekecektir.sanırım en başta belirttim.bu uzun s&#252;reli bir oluşum olması gerekir bence...Kimileri de yeni potansiyeller elde edecektir ama bu sayfanın işe yaradığını asıl bu sayfadan yararlananların bu sayfadan bilgi ,birikim ve mantıksal olarak potansiyellerini b&#252;y&#252;tt&#252;klerini &#246;ğrenirsek anlayacağız.

Ve şunu da belirteyim.Herşey dalgalı seyredeceği gibi mesela bir &#246;ğrenciyi &#246;nce biraz sıkarım ben olsam sonra gevşetirim.abartılı disiplin lafları da ağzımdan ka&#231;abilir.
&#231;alışmam biraz amat&#246;rce oldu.biraz yoğunlaşıp bişeyleri biraz daha belirginleştirme &#231;abam var.Arada bir tekrar edecek...
Artık biraz daha belirginleşen sayfada hayırlara vesile olacak gelişmeler &#252;mit ederek herkese dopdolu mutlu ve huzurlu g&#252;nler dilerim...

&#214;nceden belirttiğiniz kaos,mistik hava vb dolu olmayan varsayımsal d&#252;ş&#252;ncelerden bir par&#231;a olacak belki ama sormak isterim.
İki boyutlu kapalı bir alanda herşeyin mantık &#231;er&#231;evesinde olması şartı ile (bir &#246;rnek duvara gelen &#231;izgilerin yansıması alınarak i&#231;te kalmaları sağlanarak mesela...Belli bir mantığa g&#246;re alan i&#231;inde bir nokta belirlense ve sonra da s&#252;rekliliği olan başka bir mantığa g&#246;re başka bir nokta belirlenip her nokta birleştirilse.ama her durumda bir mantık oluşması şartı ile neler meydana gelebiilir.
g&#246;r&#252;lebilir ki biraz kendime gelip kafayı toparlamam lazım :D mantıksız yazılar yazdıysam &#246;z&#252;r diler bir m&#252;ddet tatilden sonra adamakıllı &#231;alışmalar ile devam etmeye &#231;alışana dek (belki arada bir uzaktan takip ile )g&#246;r&#252;şmek &#252;zere.