PDA

View Full Version : Temel Analiz Bazlı Gözlemler

driver34
17-05-2013, 23:51
Bu konu başlığı altında çoğunlukla hisse senedi piyasası ile ilgili zaman zaman da makro analizlerimi paylaşmaya çalışacağım.

driver34
18-05-2013, 00:23
Açıklanan 2013 ilk çeyrek sonuçlarına göre bankacılık sektöründe geçen yıl ilk çeyreğe göre kar artışı %22.4 olarak görünüyor. Diğer sektörlerde ise aynı olumlu görüntü yok, aksine çoğunlukla karlar düşmüş.

İlk bakışta toplam 370 şirketin net karı geçen yıl ilk çeyrek 12.4 milyar TL iken bu yıl 15.3 milyar TL olarak gerçekleşmiş görünse de bu artışın 2.5 milyar TL si AEFES ten geliyor. AEFES hariç bakınca 12.3 milyar TL den 12.8 milyar TL ye bir yükseliş söz konusu. Bankaları da dışarıda bırakırsak karlarda ciddi bir erime olduğu görünüyor.

Bankacılık ve AYGAZ, CCOLA, YAZIC ve KIPA dışarıda tutulduğunda kalan kabaca 350 civarı şirketin toplam karı geçen yıl 6.92 milyar TL iken 6.05 milyar TL'ye gerilemiş.

Bir genelleme yapmak gerekirse, banka ve diğer finansal birkaç sektör dışındaki sektörler içindeki şirketlerin zorlandığı görülüyor. İç talep odaklı şirketler de bunların başında geliyor. Genel kanının aksine global toparlanma halen zayıf olsa da ihracat odaklı şirketlerin iç talep odaklı şirketlere göre daha iyi bir performans gösterdiği söylenebilir.

aLLoFFs
18-05-2013, 01:00
Başlık hayırlı olsun.

Başarılar dilerim.

driver34
18-05-2013, 01:18
Başlık hayırlı olsun.

Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim Sn. aLLoFFs.

sezer32
18-05-2013, 08:49
Hayırlı olsun sn driver

driver34
18-05-2013, 13:19
Blue chip ve diğerleri şeklinde bir karşılaşmada ise endeks 30 hisselerinin 30 dışındaki hisselere göre çok daha iyi finansal performans gösterdiği görülüyor.

Endeks 30'a dahil şirketlerin ilk çeyrekte geçen yıl ilk çeyreğe göre %8.7 artış gerçekleşmiş. Buna karşılık endeks 30 dışında kalan şirketlerin karlarında ise geçen yıl ilk çeyreğe göre %19 bir gerileme söz konusu. Dolayısyla net kar bazlı finansal performans kıyaslamasında IMKB 30 şirketleri lehine IMKB 30 dışı şirketlere göre %30 a yakın bir ayrışma var. Çok büyük bir fark açıkçası. Tabii ki küçük hisseler arasında da iyi performans gösterenler var ama genele bakınca durum böyle.

Not: Daha anlamlı sonuçlara ulaşmak maksadıyla, IMKB 30 dışı kısım için AEFES, CCOLA, YAZIC, NTTUR, NTHOL (yıllık değişime pozitif etkisi olan şirketler), KIPA, DYHOL, HURGZ (yıllık değişime negatif etkisi olan şirketler) bir kerelik olduğunu düşündüğüm kar ve zararlar sebebi ile dışarıda bırakılmıştır.

POLARMA
19-05-2013, 19:46
Merhaba,
Yeni başlık hayırlı olsun.

tetra2
19-05-2013, 22:05
Topiğiniz hayırlısı olsun:bravo:

driver34
19-05-2013, 22:51
Hayırlı olsun sn driver

Merhaba,
Yeni başlık hayırlı olsun.

Topiğiniz hayırlısı olsun:bravo:

Teşekkür ederim arkadaşlar.

webi
20-05-2013, 01:05
topiğiniz hayırlı olsun

muzaffererdogan
20-05-2013, 08:53
Başarılar diliyorum.

CantoNa
20-05-2013, 11:44
hayırlı olsun başarılar sn driver

kudi1905
20-05-2013, 11:57
Paylaşımlar için teşekkürler...

YALIN
20-05-2013, 11:58
Hayırlı olsun, başarılar dilerim.

efe17
20-05-2013, 13:24
Hayırlı olsun, başarılar dilerim.

Sn. YALIN; daha önce analizi detaylı yapılmış temel-teknik paylaşımlarınız vardı.
(Otokar gibi...) zamanın varsa yine bekleriz.

YALIN
20-05-2013, 14:09
Sn. YALIN; daha önce analizi detaylı yapılmış temel-teknik paylaşımlarınız vardı.
(Otokar gibi...) zamanın varsa yine bekleriz.

Merhaba sayın efe17
Paylaşmıştım aslında ama dikkatinizden kaçtı sanırım. 2013 yılı başında kendimce orta vadeye dair bir projeksiyon paylaşmıştım; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=30&p=8208587#post8208587

BÜYÜYEN ŞİRKETLER NEYE GÖRE BÜYÜR?

Konu başlığı, ‘’büyüme hikayesi olan şirketler’’ olduğundan sevgili MrLogic’in müsadesi ile konuyu biraz detaylandırmak istedim.

Burada ilk soru şu olmalıdır; ne zamana kadar büyüyen şirketleri önceden tespit etmeye çalışıyoruz?

Birkaç çeyrek dönemlik bir büyümemi?
Birkaç yıl boyunca büyüyen şirketlermidir hedefimiz?
Yoksa birkaç on yılı kapsayacak şekilde büyümesini beklediğimiz şirketlerimi arıyoruz?

Bütün vadeleri kapsayan periyodların belirlenmesinde sn. MrLogic’in topiğin ilk iletisinde yazdığı gibi ‘’Lütfen başlığın sadece BÜYÜME ODAKLI ve TEMEL ANALİZ mantığında devam etmesine gayret edelim’’. Odak noktanın temel analiz olması konunun daha net ve gerçekci verilerle tespit edilmesine olanak sağlayacaktır. Tabiki teknik analiz hiçbir işe yaramaz ve kullanmaya gerek yoktur gibi bir tutum içinde de olmamak gerekir. Netice de teknik analiz de, yatırım yapılırken kullanılan temel araçlardan biridir ve bana göre de kullanmak gerekir.

Vade…

Ne menem bir zaman dilimidir bu vade denen süre?
Vade kavramı gerçekten çok göreceli bir durumdur. Kısa vade denilen zaman dilimi dahi kişiden kişiye değişirken orta ve uzun vade denilen zaman dilimini bir standarta oturtabilmek hiç mümkün değildir. Daha önce de birkaç defa bu konuda şahsi fikrimi açıklamıştım, genelde benim tercihim orta vadeli yatırımlardır ve orta vade olarak kendimce belirlediğim süre ise en az iki çeyrek dönemdir veya birkaç çeyrek dönem boyunca devam edebilecek bir süreçtir.
Tabiki vade denen kavramın en doğrusu budur gibi bir söylemim ve saplantım yoktur, kısa vade de (3 – 5 gün süre de dahi) hisse senedi alıp para kazanabilenlere her zaman hayranlık duymuşumdur, birkaç on yılı kapsayan vadeler ile yatırım yapan gerçek yatırımcıları ise bu işin duayeni olarak görüyorum ve bu yatırım felsefelerinden dolayı benim nazarımda büyük bir saygıyı da hak ediyorlar.

Aslında vade her ne olursa olsun, amaç para kazanmak ise, yatırımcı hangi vade de daha iyi para kazanabiliyorsa o vadeyi seçmelidir bence. Tabiki her vadenin kendine özgü riskleri veya avantajları vardır fakat kişi kendi yatırım stratejisini belirlerken bu riskleri ve avantajları da kendi lehine kullanabilmeyi becermelidir.

Velhasıl, konu konuyu açıyor ve yazı uzadıkça uzuyor ama,,,, huyum kurusun işte :)

Ben kendimce belirlemiş olduğum vade kapsamında (birkaç çeyrek dönem boyunca) büyüyen şirketleri nasıl tespit edebilirim acaba diye kendimce düşündümde…

Sanırım öncelikle içinde bulunduğumuz ekonomik konjönktörü bir süzgeçten geçirmem gerekecek. Şuan varolan ekonomik yapı gelecek dönemlere ne gibi etkilerde bulunabilir acaba? Çok basit bir örnek vereyim… 2012 yılı başında %11 olan gösterge tahvil faizi bugünlerde %6 seviyelerine kadar düştü… Borsa ile faiz arasındaki etkileşimi bilmeyenimiz yoktur. Düşen faiz borsa lehine sonuç verir ama bir de şu varki; düşen faiz özellikle birkaç sektörü çok daha olumlu etkiler. Örnek; bankacılık, otomotiv, gayrimenkul ve sanayi sektörleri düşen faizlerden en çok nemalanan sektörlerdir. Çünkü bu sektörlerin satışları genelde vadeli oluyor ve doğal olarak birim fiyatlarına vade farkı koyarak satış yapıyorlar. Bu durumda faiz oranı ne kadar yüksek ise birim fiyat üzerine ilave edilen vade farkı da o kadar çok oluyor ve satılan ürünün fiyatı da yükseliyor, faizler düştüğünde ise birim fiyat üzerine ilave edilen vade farkı düştüğü için satılan ürünün birim fiyatı da düşmüş oluyor. Düşen fiyatlar ise doğal olarak talebi arttırıcı etkide bulunuyor. O halde içinde bulunduğumuz ekonomik yapının (düşen faizler) devam edip etmeyeceğini incelemeyi birinci görev olarak kabul edersek, (bana göre devam edecektir) bahse konu sektörlerde olumlu anlamda etkilenebilecek şirketleri belirlemek ise ikinci görevdir. Tespit edilen şirketlere yatırım yapılacak uygun fiyatları belirlemek ve daha sonra satış adına hedef fiyatlarını belirlemek gibi sıralanabilecek daha bir sürü görevler vardır.

Tabiki bu sektörlerde bulunan her şirket mutlaka olumlu anlamda etkilenmeyebilirde. Olumlu yada olumsuz etkilenebilecek şirketler için şöyle bir örnek vereyim; banka sektöründe faaliyet yürüten bir şirketin %11 yada %10 oranında portföyüne kattığı tahvilin getirisi bugünkü tahvile göre yaklaşık %100 gibi bir oranda daha fazladır. O halde yüksek faiz döneminde portföyünde uzun vadeli tahvil bulunduran banklar olumlu etkilenecektir. Yada; daha önce borcu olmayan yada az borcu olan bir sanayi şirketi %6 tahvil göstergesindeki ticari kredi faizine göre son çeyrek dönemde borçlarını arttırmış ise ve aldığı kredi ile üretimini arttırabilecek yeni bir yatırım yada maliyetlerini düşürerek kar marjını yükseltebileceği bir yatırım yapmış ise bu tip şirketler de düşük faizden daha çok nemalanmış olacaktır.

Aklıma gelen başka bir örnek; merkez bankası en son sunumunda döviz fiyatlarındaki oynaklığın dar bantta kalacağını ve aşağı yada yukarı yönlü değişebilecek fiyata heran müdahale edebileceğini beyan etmişti. (yatırımcı için ne kadar inandırıcı ise) Demekki döviz fiyatı da önümüzdeki dönemde çok değişmeyecek… O halde, döviz kredisi borcu olan (döviz açık pozisyonu olan) şirketler de olumlu anlamda bir adım öne çıkacaktır. Çünkü döviz kredilerinin faiz oranı TL faiz oranına göre çok daha düşüktür ve döviz üzerinden borçlanan şirketlerin faiz giderleri daha az olacaktır.

Eğer amaç önümüzdeki dönemlerde büyümesi beklenen şirketleri tespit edebilmek ise bir çırpıda aklıma gelen kriterler bunlardır ve daha da çoğaltılabilir. O zaman yapılması gereken işleri sıralayıp işe koyulmak yatırımcının kendi insiyatifindedir…

Saygılarımla

YALIN

Bu senaryoya uygun olabilecek bir kaç şirket ismi telafuz etmiştim; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=33&p=8214941#post8214941 Bu şirketler belirlenen vadeye göre gerçektende çok iyi prim ürettiler ve bence primlenmeyede devam edecekler.

ISGYO analizindeki kriterlere uyan, dikkatimi çeken diğer şirketler...

Şirketlerin artan kar performanslarına göre olması gereken piyasa değerlerini aynı mantık ile kıyaslayabilirsiniz...

http://666kb.com/i/ca9hcke5zcyh1z81l.jpg

http://666kb.com/i/ca9hd1w50rr7ji1rt.jpg

http://666kb.com/i/ca9hdho5ugf41j3ax.jpg

http://666kb.com/i/ca9hlno8pnc5akos9.jpg

Ve bu şirketlere yaptığım analizin detaylarını tek şirket üzerinde izah etmeye çalışmıştım; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=32&p=8212973#post8212973

ORTA VADE DE BÜYÜMEYE ADAY BİR ŞİRKET: ISGYO

Daha önceki analizler gibi çok fazla detaya girmek istemiyorum. Şirketin mali yapısı bence gayet makul bir durumdadır. Gelir tablosu ise istikrarlı bir performans gösteriyor.

Düzenli artan cirosu ve istikrarlı kar performansı ile birlikte değerlendirildiğinde sektörün en çok güven veren şirketlerinden biridir.

http://666kb.com/i/ca7sgi0xxbwowpy0p.jpg

Yukarda görüldüğü gibi son bir yıllık (2011-09 dan itibaren 2012-09 dönemine kadar) kaydırılmış yıllık kar rakamları şöyledir; 2011-09=54.9 milyon TL. %12 artarak 2011-12=66.9 milyon TL. %9 artarak 2012-03=73.1 milyon TL. %11 artarak 2012-06=81.4 milyon TL ve %6 artarak 2012-09=86.3 milyon TL dir. Son dört çeyreğin kar artış hızları en yüksek %12 ve en düşük %6 olarak gerçekleşmiş ise bu iki rakamın basit ortalaması %9 dur, 2012 yılının son çeyreği için böyle bir artış beklentisine girilir ise 9 aylık kar rakamına %9 ilave ederek 2012 yılı için kar rakamı beklentisinide 86,3 milyon TL X 9 % + = 94 milyon TL olarak belirleyebiliriz. Fakat bu rakam şirketin geçmiş verilerine bakılarak oldukça yüksek görünüyor çünkü 2012 yılında gerçekten 94 milyon TL kar elde edilirse geçtiğimiz yıla göre %40 gibi bir kar büyümesi ortaya çıkmış olacaktır ki şirketin geçmiş yıllarında yıllık anlamda böyle bir kar büyümesi hiç olmamıştır. Bu yüzden 2012 yılı sonunda 94 milyon TL kar rakamı açıklanırsa sürpriz saymayalım ama biz daha muhafazakar kar rakamı beklentisi ile örneğin 90 milyon TL olarak açıklanacak bir kar rakamına göre oluşabilecek piyasa değeri hesaplayalım.

Peki,,, 2012 yılı sonunda şirketin net kar rakamı 90 milyon TL olacak ise piyasa bu kar rakamını hisse fiyatına ne oranda yansıtabilir veya bu kar beklentisi hisse fiyatına yansımışmıdır? Yada,,, bu kar rakamına göre şirketin hisse fiyatı ne kadar iskontoludur yoksa hisse fiyatı pahalımıdır? Bunu hesaplayalım…

Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi şirketin güncel piyasa değeri 2007 yılından bu yana en yüksek değerdedir. Güncel piyasa değeri 918 milyon TL dir. 2007 yılında 1 milyar TL piyasa değerini geçtiği dönemler de olmuş ama o dönemlerde şirketin yıllık kar rakamı 100 milyon TL üzerinde gerçekleşmiş.

http://666kb.com/i/ca7tlcb54m1x5dv95.jpg

Yukardaki grafiğe daha kısa periyodlu bakarsak 2009 yılından bu yana şöyle bir görüntü vardır.

http://666kb.com/i/ca7u35pcniy67kuwp.jpg

Şirketin kar performansı ve piyasa değeri arasındaki ilişki şimdi daha net bir şekilde ortaya çıktı. Özellikle son çeyrek dönemde piyasa değeri almış başını gitmiş ama bunda endeksin genel performansının etkisi olduğu kadar şirketin kar performansı da aynı şekilde yükseldiği için artan bu piyasa değerinin altı boş değildir.

Biz 2012 yılı sonunda 90 milyon TL kar rakamı bekliyorduk…O halde şirketin piyasa değeri 90 milyonluk kar rakamını subvanse etmiştir diyebilirmiyiz? Bu soruya ne yazıkki kısmen evet demek zorundayım… Çünkü gerçekten de piyasa değeri pekte ucuz sayılmayacak yüksekliktedir…

İyi güzel de ucuz piyasa değeri kaçtır o zaman???

En son paylaştığım tabloda yatay ok ve daire içine aldığım 800 milyonluk piyasa değerine dikkat çekmek istedim. Çünkü son üç yılda gördüğü en yüksek piyasa değeri 2010-12 dönemindeki 792 milyonluk piyasa değeridir ve aynı dönemde yıllık net kar ise 60.9 milyon TL dir. Diyebilirsinizki 60.9 milyon olan kar rakamı beklenti olan 90 milyona göre %50 artmış olacaktır eh o zaman şirketin o dönemdeki 800 milyonluk piyasa değeri de %50 artabilir!!! Yani şirketin piyasa değeri 1.2 milyar TL mi olacak !!! Şahsi düşüncem, bu rakam çok çok ilerde olabilir belki ama o rakamı görünceye kadar endeks ve hisse defalarca düşüp tekrar yükselecektir. O yüzden orta vadeli yatırım yaparken çok uç beklentilere girmemek gerektiğini düşünüyorum.

Şu hesabı yapmak makul olabilir düşüncesindeyim; güncel piyasa değeri 918 milyon TL ise son üç yıl içerisinde daha önce gördüğü en yüksek piyasa değeri de 792 milyon TL ise bu iki rakam arasındaki farkı ortalama olarak baz alırsak yaklaşık 850 milyon TL piyasa değerini ne çok ucuz ne de çok pahalı bir rakam olarak kabul edebiliriz. 850 milyon piyasa değerinin hisse fiyatı karşılığı ise; şirketin sermayesi 600 milyon olduğuna göre; 850.000.000 / 600.000.000 = 1,41 TL hisse fiyatıdır. Ki bu rakam 90 milyon TL kar beklentisine oranla ortalama bir rakamdır, yani ne ucuz ne de pahalıdır.

Ucuz rakam olarak ise son üç yılda gördüğü ikinci en yüksek seviye olan 792 milyonluk piyasa değerini baz alırsak; 792.000.000 / 600.000.000 = 1,32 hisse fiyatına denk geliyor.

O halde bu şirketin 90 milyonluk kar hedefinden bir sapma olmadığı ve gerçekleşmediği durumlarda 1,41 ve 1,32 fiyat aralığında maliyet oluşturarak ve 950 milyon ile 1 milyar TL piyasa değerinde satış hedeflenerek (hisse fiyatı 1,60 veya üzeri olacak şekilde) yapılacak bir yatırımın en azından güvenli ve makul bir strateji olacağını düşünüyorum...

Not: Bir kaç şirket üzerinde daha çalışmalarım devam ediyor ama bu analizde olduğu kadar dahi detaylandırma yapamayacağım ne yazıkki. Sadece hedef maliyet ve hedef satış rakamlarını paylaşacağım ama bu analizdekilere benzer kriterleri kullanacağım. Daha sonra açıklayacağım şirketlere emsal olabilmesi için ISGYO analizini dar kapsamda detaylandırdım.

Asla yatırım tavsiyesi değildir, sadece şahsi düşüncelerimdir. Bu şirketlere yatırım yapmak yada yapmamak herkezin kendi insiyatifinde ve sorumluluğundadır.

Saygılarımla

YALIN

Yukarda bahsettiğim ekonomik senaryo bence güncelliğini koruyor ve bahsettiğim şirketlerin avantajlı yönleri de devam ediyor. Bu şirketlerin olası geri çekilmeleri yeni maliyetler için kullanılabilir bence.

2012 sonu bilançolardan dar kapsamlı analizlere göre beğendiğim bir kaç şirket vardı (ARENA - DEVA - LKMNH - PRKAB) ama bu şirketler için herhangi bir öngörüde bulunamıyorum çünkü detaylı analizlerini yapamadım. Bir kaç aylık süredir babamın rahatsızlığı tekrar nüksetmişti bu yüzden borsa vs. hiç izleyemedim desem yeridir. Geçtiğimiz 6 mayıs tarihinde ise babamı kaybettim. Şimdi 2013/03 bilançolar açıklandı ama yeni bilançolara bakmak için de vaktim yok ve aynı zamanda detaylı analizlere konsantre de olamıyorum.

Yukarda belirttiğim gibi varolan konjönktürün (düşen faizler ve stabil döviz kurları) devamı beklenebilir ve bu gelişmelerden olumlu etkilenebilecek sektörlerin iyi şirketleri seçilerek yatırım yapılabilir bence.

driver34
20-05-2013, 17:18
2012 sonu bilançolardan dar kapsamlı analizlere göre beğendiğim bir kaç şirket vardı (ARENA - DEVA - LKMNH - PRKAB) ama bu şirketler için herhangi bir öngörüde bulunamıyorum çünkü detaylı analizlerini yapamadım. Bir kaç aylık süredir babamın rahatsızlığı tekrar nüksetmişti bu yüzden borsa vs. hiç izleyemedim desem yeridir. Geçtiğimiz 6 mayıs tarihinde ise babamı kaybettim. Şimdi 2013/03 bilançolar açıklandı ama yeni bilançolara bakmak için de vaktim yok ve aynı zamanda detaylı analizlere konsantre de olamıyorum.

Yukarda belirttiğim gibi varolan konjönktürün (düşen faizler ve stabil döviz kurları) devamı beklenebilir ve bu gelişmelerden olumlu etkilenebilecek sektörlerin iyi şirketleri seçilerek yatırım yapılabilir bence.

Başınız saolsun Sn. YALIN, mekanı cennet olsun.

driver34
21-05-2013, 01:08
Aşağıdaki linkteki haberi okuduktan sonra altın fiyatının Türkiye'de tüketici eğilimleri üzerinde ne kadar etkili olabileceğini merak ettim ve bir hesap yaptım.

http://otomobil.haber7.com/ikinci-el/haber/1025468-ikinci-el-oto-pazarina-altin-freni

Türkiye'de toplam hanehalkı altın varlığı net olarak bilinmese de birkaç hesap var bu konuda. TCMB'ye göre 2200 tonun üzerinde (84 'ten beri ülkeye giren ve çıkan altın miktarlarını netleştirerek ulaşılan bir rakam, öncesi dahil edilmemiş), Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bu rakamın 5000 ton civarında olduğunun tahmin edildiğini belirtiyor [http://www.toplumsalhafiza.com/-yastik-altinda-5-bin-ton-altin-var-_11916.html].

İkinci rakam üzerinden gitmeyi ve 2008 sonrası döneme odaklanmayı tercih ediyorum.

Altın fiyatı 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıl sonları için sırasıyla 882, 1097, 1421, 1564, 1675 USD/ons.

Yıl sonu dolar kuru kullanarak 2009 2010 2011 ve 2012 yılları için altın fiyatındaki değişim sebebiyle hanehalkı varlığındaki artış miktarları sırasıyla 52, 80, 43 ve 31 milyar TL bu hesaba göre.

Bence bunun tüketici için ne anlama geldiğini en doğru gösterebilecek yöntem bu varlık artışını ya da yatırım gelirini bahsedilen yıllar için hanehalkı harcanabilir gelirine bölmek olabilir.

Bu oranı hesapladığımızda 2009, 2010, 2011 ve 2012 yılları için altından elde edilen yatırım gelirinin hanehalkı harcanabilir gelirine oranı sırasıyla %12, %18, %8 ve %5 buluruz.

Bu sonuç bence altın fiyatının tüketici eğilimini ciddi etkileyebileceğini gösteriyor, özellikle 2009 ve 2010 dönemindeki ciddi artış bu dönemde Türkiye'nin ulaştığı güçlü büyümelerin arkasındaki önemli faktorlerden biri olabilir diye düşünüyorum.

Son olarak bu yıl sene başından beri 275 dolar civarı bir düşüş var altın fiyatında bunun 2012 hanehalkı harcanabilir gelirine oranı ise kabaca %13, ben bunun bu yıl tüketici talebini negatif etkilediğini düşünüyorum.

Not: Hesabı olabildiğince basit tutmaya çalıştım, daha detaylı hesaplar yapılabilir tabii.

kingleo
21-05-2013, 02:42
altın fiyatı düşmeye devam ederse krize gireceğiz diyorsunuz yani.

değişik bir bakış açısı tabi, ama bence genelleme yapmak hatalı olabilir. bu tarz konularda her zaman bir açık çıkıyor, o yüzden enine boyuna düşünmek lazım.

örneğin konya galericiler başkanının ( muhtemelen lokal olarak ) yaptığı bir yorumu baz alıp, yurt içi tüketimin hepsinin altın endeksli olduğunu düşünmek istatistiki bir hata olabilir.

ama olaya yaklaşımınız ve hesaplamalarınızı takdir ettim, bu forumun hakettiğinin çok üstünde paylaşımlar bunlar. tartışması bile güzel geliyor insana. spek ne yapmış, takaslarda bıyıklı yabancılar mı almış, açığa satışı patron mu yapmış yoksa ağa mı bilmem ney yapmış konularından katbekat üstün bir konu.

driver34
21-05-2013, 10:34
altın fiyatı düşmeye devam ederse krize gireceğiz diyorsunuz yani.

O derece ciddi boyutta birşey değil :) fakat yine de bir miktar etkili olduğunu düşünüyorum, ne kadar etkisi olduğunu merak ettiğim için de bu hesabı yaptım.

kırmızı
21-05-2013, 11:09
yeni farkettim hayırlı olsun.detaylı analiz her zaman takdir edilir tebrikler

aLLoFFs
21-05-2013, 11:16
Yalın Hocam,

Başınız sağolsun. ALLah taksiratlarını aFFetsin..

Merhaba sayın efe17
Paylaşmıştım aslında ama dikkatinizden kaçtı sanırım. 2013 yılı başında kendimce orta vadeye dair bir projeksiyon paylaşmıştım; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=30&p=8208587#post8208587

Bu senaryoya uygun olabilecek bir kaç şirket ismi telafuz etmiştim; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=33&p=8214941#post8214941 Bu şirketler belirlenen vadeye göre gerçektende çok iyi prim ürettiler ve bence primlenmeyede devam edecekler.

Ve bu şirketlere yaptığım analizin detaylarını tek şirket üzerinde izah etmeye çalışmıştım; http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95509&page=32&p=8212973#post8212973

Yukarda bahsettiğim ekonomik senaryo bence güncelliğini koruyor ve bahsettiğim şirketlerin avantajlı yönleri de devam ediyor. Bu şirketlerin olası geri çekilmeleri yeni maliyetler için kullanılabilir bence.

driver34
21-05-2013, 11:22
yeni farkettim hayırlı olsun.detaylı analiz her zaman takdir edilir tebrikler

Teşekkür ederim Sn. Kırmızı.

POLARMA
21-05-2013, 15:37
Yalın Hocam,

Başınız sağolsun. Siz kalın sağlıcakla.
SESSİZ GEMİ ye hayırlı yolculuklar dilerim...

efe17
21-05-2013, 15:47
Başınız sağolsun Sn. YALIN;

Dostum Üzüntünüzü paylaşıyorum.....
Baba kaybetmenin ne olduğunu iyi bilirim.
Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun.

driver34
22-05-2013, 01:56
Şirketlerin temettü verimi ile ilgili bir çalışma yaptım.

http://img441.imageshack.us/img441/9284/temett.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://img822.imageshack.us/img822/4586/temett2.jpg

Burada iki tablo var soldaki tabloda Matriks verileri olduğu gibi alınıp şirketlerin temettü verimlerine göre yüksekten düşüğe göre sıralanması sonucunda elde edildi. Soldaki tabloda bazı problemler var mesela SAFGY geçen yılki temettü oranı ile görünüyor.

Sağdaki tablo ise soldaki tabloda karı ya da temettüsü ya da ikisi birden sürdürülebilir olmadığını düşündüğüm şirketler ve ayrıca SAFGY çıkarılarak elde edildi. Dolayısyla sağdaki tablo çok daha anlamlı bir sıralama.

Tabloda ayrıca son 1 yıllık kar kullanılarak hesaplanan F/K oranları da mevcut.

driver34
22-05-2013, 02:21
Yukarıdaki sağdaki tabloyu alıp F/K ya göre sıralayınca da aşağıdaki sıralama elde ediliyor. Burada şunu eklemem gerekiyor AKSA'nın geçen yıl bir kerelik beyan ettiği yüksek bir gelir var, sanırım iştiraki ile ilgili bir değerlerme sonucu idi, dolayısyla AKSA için değerler bir miktar yanıltıcı olabilir ama her zaman yüksek temettü veren bir şirket olduğu için çıkarmadım listeden.

Aşağıda aynı tablonun solda temettü verimine göre sağda da F/K ya göre sıralamasını bulabilirsiniz.

Tablolarda AKSA dahil 26, AKSA hariç 25 şirket var. Bu 25 şirket şu anda Matriks verilerine göre temettü getirisi en yüksek 35 şirket arasından kar ve temettü getirisinin gelecek için sürdürülebilirliğinde problemler olduğunu düşündüğüm 10 şirket elenerek elde edilmiş 25 şirkettir. Elediğim şirketler borsanın iyi dönemlerinde yüksek kar ve temettü açıklayan Yatırım ortaklığı şirketleri, 2-3 yılda bir birikmiş karlardan temettü dağıtan ve bu dağıtımı bu yıla rastgelmiş şirketler vs dir.

http://img560.imageshack.us/img560/8238/temett3.jpg

NOT:
1. Listedekilerden AKSA, EGSER, TUPRS, DENTA, DOAS, ALKA, AKMGY, TTRAK, TOASO, AKGRT temettü dağıtımlarını halihazırda yapmış durumdalar. Geri kalanların çoğunluğu Mayıs sonu NTHOL ise belli değil sanırım tarih halen. Daha doğru bir kıyaslama için henüz dağıtmamış olanların fiyatlarını net temettü kadar düşürerek bakmak lazım. Bu şekilde yeni tabloları koyacağım.

2. Sonradan farkettim GLBMD i çıkarmak lazım listeden çünkü geçen yılki temettüsü ile verim hesaplanmış, bu sene henüz açıklanmamış.

3. DGZTE de de son 12 aylık karın içinde bir miktar yeniden değerleme geliri var.

driver34
22-05-2013, 11:26
Yukarıda bahsettiğim gibi temettü vermiş olanlar ve henüz vermemiş olanlar arasında düzgün bir kıyaslama yapabilmek için henüz temettü vermemiş olanlar için temettüyü şu anda verseler temettü verimi ve F/K nın olacağı değerleri hesapladım aşağıdaki tablolarda.
Yanında * olanlar henüz temettü vermemiş olanlar ve benim bu düzeltmeye tabi tuttuklarım.

http://img21.imageshack.us/img21/1204/temettu4.jpg

Not:
1. Öncekilere ek olarak NTHOL da kardaki bir kerelik etkilerden dolayı çıkarıldı tablolardan.
2. Aksa'yı hala çıkarmadım ama şunu eklemeyi uygun gördüm son bir yıllık karda bir kerelik bir etki vardı, bunu arındırmak için F/K yı son iki çeyreklik kar rakamını yıllıklandırarak ve son çeyrek rakamını yıllıklandırarak hesapladım, sırasıyla 14.8 ve 8.4 F/K değerlerine ulaştım. Dolayısıyla Aksa için F/K gerçekte olduğundan düşük görünüp yanıltıcı olabilir.

CantoNa
22-05-2013, 11:56
sn. driver34

egser için f/k http://www.isyatirim.com.tr/LT_isadatatable.aspx?stock=EGSER
ve temettü oranı: http://www.isyatirim.com.tr/LT_temettuverimi.aspx?stock=EGSER

bakarsak f/k aynı hesaplanmış temettü biraz farklı çıkmış. Benim sorum Froto neden listenizde yok

driver34
22-05-2013, 12:05
sn. driver34

egser için f/k http://www.isyatirim.com.tr/LT_isadatatable.aspx?stock=EGSER
ve temettü oranı: http://www.isyatirim.com.tr/LT_temettuverimi.aspx?stock=EGSER

bakarsak f/k aynı hesaplanmış temettü biraz farklı çıkmış. Benim sorum Froto neden listenizde yok

Temettü getirisi şu anda düşük göründüğü için yok, bu yıl da 2 temettü verirse olması lazım tabii, haklısınız.

driver34
22-05-2013, 12:14
Temettü getirisi şu anda düşük göründüğü için yok, bu yıl da 2 temettü verirse olması lazım tabii, haklısınız.

Yılın 2. yarısı bir temettü daha verse bile temettü getirisi TTRAK altında kalır gibi görünüyor, TTRAK listede temettü getirisi en düşük şirket.

hayatikıraç
22-05-2013, 19:28
Hayırlı olsun sn driver
Bol kazançlar.

driver34
22-05-2013, 19:47
Hayırlı olsun sn driver
Bol kazançlar.

Teşekkürler Sn. hayatikıraç.

hayatikıraç
22-05-2013, 22:39
Yukarıda bahsettiğim gibi temettü vermiş olanlar ve henüz vermemiş olanlar arasında düzgün bir kıyaslama yapabilmek için henüz temettü vermemiş olanlar için temettüyü şu anda verseler temettü verimi ve F/K nın olacağı değerleri hesapladım aşağıdaki tablolarda.
Yanında * olanlar henüz temettü vermemiş olanlar ve benim bu düzeltmeye tabi tuttuklarım.

http://img21.imageshack.us/img21/1204/temettu4.jpg

Not:
1. Öncekilere ek olarak NTHOL da kardaki bir kerelik etkilerden dolayı çıkarıldı tablolardan.
2. Aksa'yı hala çıkarmadım ama şunu eklemeyi uygun gördüm son bir yıllık karda bir kerelik bir etki vardı, bunu arındırmak için F/K yı son iki çeyreklik kar rakamını yıllıklandırarak ve son çeyrek rakamını yıllıklandırarak hesapladım, sırasıyla 14.8 ve 8.4 F/K değerlerine ulaştım. Dolayısıyla Aksa için F/K gerçekte olduğundan düşük görünüp yanıltıcı olabilir.
Sayın sn. driver34 öncelikle çalışmanızı takdir ederim.
Birde Yanında * olanlar henüz temettü vermemiş olanlar despc ile ilgili bir soruma var.
Temettüye hiç hiç tepki vermedi.Yorumlarınızla beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederi.

thesiege
22-05-2013, 22:55
ford otosan son 10 yılın temettü verimi şampiyonu hissedir. bu bilgi de matriks verilerinden kolayca görülebilir. temettü verimi listesi yapıp da froto adını geçirmemek bana çok garip geldi.

CantoNa
22-05-2013, 23:03
froto neden yok derken...sn driver34'ün hesap yöntemini sormuştum farklı bir değerlendirmemi yapıyor diye, kendisi detayı açıkladı. Yanlış anlaşılma olmasın, bence faydalı bir çalışma temettü dağıtan hisselerin fiyat düzeltilmesi yapılmış. Temel analiz başlığı altında temettü sayfası ne kadar çok olursa o kadar iyi... paylaşım için teşekkür ederim.

sezer32
22-05-2013, 23:10
Yalın hocam başınız saolsun..

Mekanı cennet olsun ..

acemşah
22-05-2013, 23:12
sayfanız hayırlı olsun ve başarılar dilerim..:)

driver34
22-05-2013, 23:12
Sayın sn. driver34 öncelikle çalışmanızı takdir ederim.
Birde Yanında * olanlar henüz temettü vermemiş olanlar despc ile ilgili bir soruma var.
Temettüye hiç hiç tepki vermedi.Yorumlarınızla beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederi.

Sn. hayatikıraç DESPC 30 Mayıs'ta temettü verecek, oran da oldukça iyi görünüyor, yukarıdaki tablodan da görüldüğü gibi temettü sonrası 7 F/K'nın altına inecek.

Bence buradaki problem ilk çeyrek sonuçlarının geçen yıla göre net kar anlamında biraz zayıf gelmesi, aslında faaliyet anlamında bir problem görünmüyor. Geçen yıla göre ciroda hafif te olsa bir büyüme var, faaliyet karında ise aslında daha da iyi bir görünüm var, ama piyasa net kara odaklanmış görünüyor.

Asıl problem bu çeyrekte değil bence geçen 2012 son çeyrekte yaşanmış, bu çeyrek ise faaliyetinde olumlu gelişmeler olmuş şirketin. 2012 son çeyrekte yıllık bazda ciroda gerileme varken bu yıl ilk çeyrek büyümeye dönmüş ve bu özellikle DESPC için olumlu birşey.

Özetle şirketin ilk çeyrek sonuçları net kar anlamında farklı faaliyet karlılığı anlamında farklı şeyler söylüyor. önemli olan faaliyet karlılığıdır, piyasa diğerine odaklandıysa hata yapmıştır ve düzelir. Düzelmesi için de vereceği ciddi orandaki temettü tetikleyici olabilir diye düşünüyorum.

driver34
22-05-2013, 23:27
sayfanız hayırlı olsun ve başarılar dilerim..:)

Teşekkür ederim Sn. Acemşah.

driver34
22-05-2013, 23:58
Daha derli toplu be anlaşılır olması için, bugünün kapanış verileri ile güncellenmiş, birkaç hata düzeltilmiş şekliyle:

Temettü ödemesi henüz yapmamış şirketler için herhangi bir düzeltme yapmadan sonuçlar:

http://img844.imageshack.us/img844/222/temettu7.jpg

Temettü ödemesi henüz yapmamış olanları için düzeltme uygulanmış sonuçlar:

http://img441.imageshack.us/img441/7520/temettu8.jpg

NOTLAR:

1. Veriler 22.5.2013 tarihi kapanış itibarıyladır.
2. Tum endeks hisseleri 2013 yılı için net temettu verimlerine göre sıralanmış, en yüksek temettü verimine sahip 35 şirket seçilmiş, aralarından karı ya da temettüsü, veya her ikisinin de bir kerelik olabilme ihtimali yüksek olanlar elenmiş, sonrasında kalan 24 şirket tekrar temettü verimine göre sıralanmıştır.
3. Şirketlerin yanındaki * henüz temettü ödemesi yapmadığını gösterir.
4. AKSA'nın son bir yıllık karı içinde bir kerelik bir pozitif faktor olduğu için özellikle F/K'sı yanıltıcı olabilir. Son iki çeyreği yıllıklandırarak 14.8, son çeyreği yıllıklandırarak 8.4 F/K değeri elde ediliyor AKSA için.

driver34
23-05-2013, 00:15
ford otosan son 10 yılın temettü verimi şampiyonu hissedir. bu bilgi de matriks verilerinden kolayca görülebilir. temettü verimi listesi yapıp da froto adını geçirmemek bana çok garip geldi.

İzlediğim yönteme dikkat ettiyseniz neden listede olmadığını anlayabilirsiniz. Yoksa herhangi bir art niyetim olduğu için değil.

Ayrıca bilmiyorum farkında mısınız ama oldukça da zaman alan bir çalışma bu ve herhangi bir aracı kurumdan elde edeceğinizden çok daha doğru sonuçlar bunlar.

Aracı kurumlar bunu bazen geçmiş yıl temettüleri ile bile yapabiliyor ve benim yaptığım düzeltme ve elemelerin hiçbirini yapmıyorlar.

Derken siz çıkıyorsunuz ve FROTO niye yok yadırgadım diye bir yazı yazıyorsunuz. FROTO bu yıl için temettü verimi yeterince yüksek olmadığı için yok, bir diğer açıdan fiyatı yüksek olduğu için yok. Yazın ikinci temettüyü verse de böyle.

kırmızı
23-05-2013, 08:24
İzlediğim yönteme dikkat ettiyseniz neden listede olmadığını anlayabilirsiniz. Yoksa herhangi bir art niyetim olduğu için değil.

Ayrıca bilmiyorum farkında mısınız ama oldukça da zaman alan bir çalışma bu ve herhangi bir aracı kurumdan elde edeceğinizden çok daha doğru sonuçlar bunlar.

Aracı kurumlar bunu bazen geçmiş yıl temettüleri ile bile yapabiliyor ve benim yaptığım düzeltme ve elemelerin hiçbirini yapmıyorlar.

Derken siz çıkıyorsunuz ve FROTO niye yok yadırgadım diye bir yazı yazıyorsunuz. FROTO bu yıl için temettü verimi yeterince yüksek olmadığı için yok, bir diğer açıdan fiyatı yüksek olduğu için yok. Yazın ikinci temettüyü verse de böyle.

siz paylaşıma devam edin lütfen .verilerdeki detaylar çok önemli.

hayatikıraç
23-05-2013, 11:34
Aydınlatınız hocam teşekkür ederim.
Tüm arkadaşlara bol kazançlar...

serhats
23-05-2013, 13:06
Geçtiğimiz 6 mayıs tarihinde ise babamı kaybettim.
Sn Driver'in hoş görüsüne sığınarak;

Sn YALIN,
Güzel İnsan;

Acı kaybın için üzüntülerimizi kabul et lütfen. Başın sağ olsun.
Babamızın mekanı cennet olur İnşallah.

Size ve Sevdiklerinize sabır diliyorum.

thesiege
23-05-2013, 13:16

sayın driver34,

amacım olumsuz eleştiri değil, sadece temettü verimi listesinde froto olmamasını garip bulduğumu söyledim o kadar, yadırgadım diye birşey yazmadım.

ayrıca bu listeyi yapıyor olmanızı, uzun vadeli bir temettü yatırımcısı olarak gayet olumlu ve yararlı buluyorum ve size teşekkür ediyorum. emek verdiğiniz zaman ayırdığınız belli ve güzel bir liste. benim froto hisse adını anmamdaki amaç; içinde temettü geçen bir liste yapıldığında bu listede froto hissesinin bulunmamasının eksiklik olduğunu düşünmemdir.

haklısınız, temettü verimliliğinde froto bu sene 25. sıradadır. Ancak bunun iki sebebi vardır. Birincisi froto'nun aşırı değerlenmesi ve bunun yanında temettü miktarını aynı oranda arttırmaması, ikincisi de diğer hisselerin fiyatlarına oranla 2013 için yüksek temettü vermeleridir. Ancak bu durum froto'nun uzun vadeli mükemmel bir temettü hissesi olduğu gerçeğini değiştirmez.

size tekrar teşekkür ediyorum ve paylaşımlarınıza devam etmenizi rica ediyorum,

saygılar.

YALIN
23-05-2013, 15:16
Çok sağolasın sevgili dostum.

Aslında burada paylaşılmaması gereken bir konuydu ama bende boş bulunarak yazmış bulundum. Sayın Driver'den özürdiliyorum. Arkadaşlar bu tip mesajları özel mesaj yolu ile yazarsak bu güzelim başlığı meşgul etmemiş oluruz.

Sn Driver'in hoş görüsüne sığınarak;

Sn YALIN,
Güzel İnsan;

Acı kaybın için üzüntülerimizi kabul et lütfen. Başın sağ olsun.
Babamızın mekanı cennet olur İnşallah.

Size ve Sevdiklerinize sabır diliyorum.

driver34
23-05-2013, 15:23
Çok sağolasın sevgili dostum.

Aslında burada paylaşılmaması gereken bir konuydu ama bende boş bulunarak yazmış bulundum. Sayın Driver'den özürdiliyorum. Arkadaşlar bu tip mesajları özel mesaj yolu ile yazarsak bu güzelim başlığı meşgul etmemiş oluruz.

Estafurullarh Sn. Yalın, öyle şey mi olur.

Tekrar başınız saolsun.

driver34
23-05-2013, 15:26
sayın driver34,

amacım olumsuz eleştiri değil, sadece temettü verimi listesinde froto olmamasını garip bulduğumu söyledim o kadar, yadırgadım diye birşey yazmadım.

ayrıca bu listeyi yapıyor olmanızı, uzun vadeli bir temettü yatırımcısı olarak gayet olumlu ve yararlı buluyorum ve size teşekkür ediyorum. emek verdiğiniz zaman ayırdığınız belli ve güzel bir liste. benim froto hisse adını anmamdaki amaç; içinde temettü geçen bir liste yapıldığında bu listede froto hissesinin bulunmamasının eksiklik olduğunu düşünmemdir.

haklısınız, temettü verimliliğinde froto bu sene 25. sıradadır. Ancak bunun iki sebebi vardır. Birincisi froto'nun aşırı değerlenmesi ve bunun yanında temettü miktarını aynı oranda arttırmaması, ikincisi de diğer hisselerin fiyatlarına oranla 2013 için yüksek temettü vermeleridir. Ancak bu durum froto'nun uzun vadeli mükemmel bir temettü hissesi olduğu gerçeğini değiştirmez.

size tekrar teşekkür ediyorum ve paylaşımlarınıza devam etmenizi rica ediyorum,

saygılar.

Teşekkür ederim Sn. Siege. Aslında 1 seneye odaklanmak çok doğru değil farkındayım. Ama en azından bu seneye dair güncel ve bir kerelik etkilerden ayıklanmış bir tablo gerektiğini düşünüyordum.

Önceki 2 yılı da katarak tabloyu geliştirmeyi düşünüyorum zaman bulunca. Şirketlerin geçen süre içinde temettülerinin artıp artmadığını görmek açısından da faydalı olur.

POLARMA
23-05-2013, 17:22
Merhaba,
Yanlışlıkla eklediğim için mesajı silmeye çalışıyorum.

POLARMA
23-05-2013, 17:27
Merhaba,
Yanlışlıkla buraya ekledim.
Kirlilik için Özür dilerim.

driver34
23-05-2013, 17:52
Merhaba,
Yanlışlıkla buraya ekledim.
Kirlilik için Özür dilerim.

Selam Sn. Polarma, bana da olmuştu birkaç kere :),bir süre geçtikten sonra mesajlar silinemiyor, o yüzden olmuştur.

driver34
24-05-2013, 01:00
IMKB deki tüm şirketleri 2013 ilk çeyrek sonuçlar için geçmiş 12 aylık karını baz alan F/K rasyosuna göre küçükten büyüğe sıralayıp, içlerindeki yatırım ortaklıkları ve bir kerelik yüksek kar beyan eden şirketleri çıkardıktan sonra kalan hisseleri 5'erli gruplara ayırıp, bu grupların ayrı ayrı F/K ortalamalarını alınınca çıkan grafik aşağıdaki gibi oldu, bu grafiği zaman içinde tekrar oluşturup bugünkü sonuçlarla kıyaslamak faydalı olur diye düşünüyorum. Grafikte kabaca 11 F/K ya kadar olan göreceli olarak bu rasyo açısından ucuz olan ilk 12 grup (toplam 60 şirket) kullanıldı.

http://img94.imageshack.us/img94/9402/fk240513.jpg

İlk grup için F/K ortalaması 6.7 2. grup için 7.6, 3. grup için 8.1 şeklinde devam edip son grup için F/K 11.1 olarak görünüyor.

Ben şahsen piyasada ciddi bir bozulma olmazsa bu grafiğin eğiminin biraz azalacağını düşünüyorum zaman içinde, bakalım.

Ek Bilgi: İncelediğim 419 Şirketin 140 tanesi son 4 çeyreklik sonuçlarına göre (son 1 yıllık) zararda görünüyor. Oldukça yüksek bir oran bence.

toros
25-05-2013, 23:56
Sn driver34,

Topiği yeni farkettim.
Değerli bir topik olmuş.
Elinize sağlık.

Başarılar dilerim.

driver34
26-05-2013, 02:20
Sn driver34,

Topiği yeni farkettim.
Değerli bir topik olmuş.
Elinize sağlık.

Başarılar dilerim.

Teşekkürler Sn. Toros.

driver34
26-05-2013, 02:43
Tüketicinin (Hanehalkı) durumunun hiç iyi olmadığını düşünüyorum. Aşağıdaki tablo ve grafik TCMB finansal istikrar raporundan.

http://img40.imageshack.us/img40/3057/nfvh.jpg

Tasarruf mevduatındaki artış yıl içinde ciddi miktarda altın satışına rağmen, enflasyon oranı civarında ya da onun da altında, hisse piyasasındaki olumlu gelişmelerden tüketiciler düşük sahiplik oranı sebebiyle faydalanamamış görünüyor, hanehalkı yükümlülük/varlık oranı artmaya devam ediyor, dolayısıyla hanehalkı net finansal varlıklarındaki artış enflasyonun civarı, yani hiç bir birikim yok.

Düşük tasarruf oranının sonucu görüntü bu. Buna rağmen faizlerde gelinen seviye tasarruf edeni cezalandıran bir seviyede, hiç iyi gitmiyor bence.

Bir diğer sonuç ta ülke varlıklarındaki yüksek yabancı sahipliğinin negatif yönleri. Bugüne kadar Borsa'da ve ayrıca halka açık olmayan birçok şirkette yüksek yabancı sahipliği çoğu zaman olumlu görüldü, ülkeye fon akışı birçok açıdan olumlu etkiledi genel makro görüntüyü, şimdi ise geleceğe bakınca bunun olumsuz etkilerini de gün geçtikçe daha çok hissedeceğiz diye düşünüyorum.

toros
26-05-2013, 10:45
Tüketicinin (Hanehalkı) durumunun hiç iyi olmadığını düşünüyorum. Aşağıdaki tablo ve grafik TCMB finansal istikrar raporundan.

Tasarruf mevduatındaki artış yıl içinde ciddi miktarda altın satışına rağmen, enflasyon oranı civarında ya da onun da altında, hisse piyasasındaki olumlu gelişmelerden tüketiciler düşük sahiplik oranı sebebiyle faydalanamamış görünüyor, hanehalkı yükümlülük/varlık oranı artmaya devam ediyor, dolayısıyla hanehalkı net finansal varlıklarındaki artış enflasyonun civarı, yani hiç bir birikim yok.

Düşük tasarruf oranının sonucu görüntü bu. Buna rağmen faizlerde gelinen seviye tasarruf edeni cezalandıran bir seviyede, hiç iyi gitmiyor bence.

Bir diğer sonuç ta ülke varlıklarındaki yüksek yabancı sahipliğinin negatif yönleri. Bugüne kadar Borsa'da ve ayrıca halka açık olmayan birçok şirkette yüksek yabancı sahipliği çoğu zaman olumlu görüldü, ülkeye fon akışı birçok açıdan olumlu etkiledi genel makro görüntüyü, şimdi ise geleceğe bakınca bunun olumsuz etkilerini de gün geçtikçe daha çok hissedeceğiz diye düşünüyorum.

Sn driver34,

Özellikle son 4-5 çeyrektir bilançosu iyi ve işleri iyiye giden şirket bulmak zorlaştı.
Sanayi üretim ve kapasite kullanım oranı düşüyor.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1345249-kapasite-kullanim-orani-dustu

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13498

Kapasite kullanımı 2011/7 yi yakalayamamış, sanayi üretimi neredeyse yatay
(mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış).

http://www.tcmb.gov.tr/imalat/KKO-Rapor-Int.pdf

Endeks rekorlar kırıyor. Endeksi (bankalar hariç) bilançolar desteklemiyor.

Şimdi bu noktada bir tez var.

"Notumuz arttı. Bu tüketici güvenini olumlu etkileyecek, tüketimin hızlanması sanayiyi destekleyecek,
bilançolar düzelecek. Sonuçta BIST100'ün bu bu seviyelerini bilançolar da destekleyecek."

şeklinde, olumlu bir bakış açısı var.

Yukarıdaki yazınızdan anlaşılıyor ki, zaten tasarruf edemeyen, borcu giderek artan tüketicinin,
sanayiye çok da destek verebilecek hali yok.

Ne dersiniz ?

şef
26-05-2013, 10:57
üstelik notumuzun artmasını halkın ne kadarı biliyor ve önemsiyor? yada hakikaten önemsenecek bir yanı varmı? yada 6 ay sonra notumuzun düşmeyeceğinin garantisi var mı?

driver34
26-05-2013, 11:42
Sn driver34,

Özellikle son 4-5 çeyrektir bilançosu iyi ve işleri iyiye giden şirket bulmak zorlaştı.
Sanayi üretim ve kapasite kullanım oranı düşüyor.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1345249-kapasite-kullanim-orani-dustu

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13498

Kapasite kullanımı 2011/7 yi yakalayamamış, sanayi üretimi neredeyse yatay
(mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış).

http://www.tcmb.gov.tr/imalat/KKO-Rapor-Int.pdf

Endeks rekorlar kırıyor. Endeksi (bankalar hariç) bilançolar desteklemiyor.

Şimdi bu noktada bir tez var.

"Notumuz arttı. Bu tüketici güvenini olumlu etkileyecek, tüketimin hızlanması sanayiyi destekleyecek,
bilançolar düzelecek. Sonuçta BIST100'ün bu bu seviyelerini bilançolar da destekleyecek."

şeklinde, olumlu bir bakış açısı var.

Yukarıdaki yazınızdan anlaşılıyor ki, zaten tasarruf edemeyen, borcu giderek artan tüketicinin,
sanayiye çok da destek verebilecek hali yok.

Ne dersiniz ?

Bence çoğunluk olayın farkında değil, tüketicinin kendisi de kendi bilançosunun geecekte alabileceği halinin farkında değil.

Özetle görünen o ki tüketicinin net finansal varlıklarında reel hiçbir büyüme yok bir süredir. Hanehalkı tasarruf oranı çok düşük, %10 gibi olan kamu hariç tasarruf oranınının tamamına yakını şirketlerin tasarrufu. bu şu demek tüketici bir yıl çalışıyor belli bir değer yaratıyor ama harcaması yüksek ve yıl sonunda tüketicinin net finansal varlıklarında reel hiç bir büyüme olmuyor.

Bunun olumsuz etkileri de kredi mevduat tarafında oldukça bariz bir şekilde görünüyor. Mevduat büyümesi kredi büyümesine göre oldukça zayıf ve mesela 2013 Mayıs itibariyle yıl başından beri olan kredi büyümesinin yaklaşık yarısı mevduat dışı kaynaklarla fonlanmış, bunun da çok büyük bir kısmı bankaların yurtdışından borçlanması.

Global bol likidite döneminde böyle birşey sürdürülebiliyor fakat bir bozulma olduğunda, bankalar tekrar fonlama için mevduata dönmek zorunda kalır. Bunun ne gibi etkileri olabileceğini de tahmin etmek zor değil.

cennetyolu
26-05-2013, 13:04
Bence çoğunluk olayın farkında değil, tüketicinin kendisi de kendi bilançosunun geecekte alabileceği halinin farkında değil.

Özetle görünen o ki tüketicinin net finansal varlıklarında reel hiçbir büyüme yok bir süredir. Hanehalkı tasarruf oranı çok düşük, %10 gibi olan kamu hariç tasarruf oranınının tamamına yakını şirketlerin tasarrufu. bu şu demek tüketici bir yıl çalışıyor belli bir değer yaratıyor ama harcaması yüksek ve yıl sonunda tüketicinin net finansal varlıklarında reel hiç bir büyüme olmuyor.

Bunun olumsuz etkileri de kredi mevduat tarafında oldukça bariz bir şekilde görünüyor. Mevduat büyümesi kredi büyümesine göre oldukça zayıf ve mesela 2013 Mayıs itibariyle yıl başından beri olan kredi büyümesinin yaklaşık yarısı mevduat dışı kaynaklarla fonlanmış, bunun da çok büyük bir kısmı bankaların yurtdışından borçlanması.

Global bol likidite döneminde böyle birşey sürdürülebiliyor fakat bir bozulma olduğunda, bankalar tekrar fonlama için mevduata dönmek zorunda kalır. Bunun ne gibi etkileri olabileceğini de tahmin etmek zor değil.

Sayın driver 34 öncelikle temettü verimi konusundaki paylaşımınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.Uzun bir zaman ayırdığınız anlaşılıyor.Mayıs ayından sonra temettü listelerini son bir kez daha güncellemenizi bekleyeceğim. Bir de 5 yıllık temettü verimi listesi hazırlama olanağı bulursanız cok daha faydalı ve anlamlı bir çalışma olacaktır.(Bu listeye ford otosan da girmiş olur kanımca:wink: )

Mevduat faizleri konusunda dünyada likidite ortamı iyi ve bol iken sorun yok gibi anlaşılıyor.. Ancak FED parasal genişlemeye eninde sonunda nokta koymak zorunda kalacak bu durumda gelişmiş ülkelerden kaynak çekilişleri başlayacak. Türkiye not artışlarına rağmen buna direnebilir mi? ne kadar direnebilir? bu tartışılır. Ancak ben mevduat faizlerinde tüketici aleyhine olan mevcut enflasyon oranı-banka mevduat faiz oranı farkının tersine dönüp mevduat fazilerinin yükseltilmek zorunda kalınacağını düşünüyorum. Bu ne kadar zamanda olur ona birşey söylemek şu aşamada zor geliyor bana..

efe17
26-05-2013, 13:15
Temel bazlı dikkatimi çeken Şirketler;
.................................................. ........
Temettüsü istikrarlı (Ortalama%9 civarı) HEKTAŞ, BOLUC,ADANA,TTKOM
karını arttıran AKCNSA...
Mogaz ile birleşen ve Lpg pazar lideri AYGAZ...
Biraz pahalı bulduğum ama sürekli yükselen ADEL,
F/K sı düşük ve temettüsü ort. %8 olan İŞ Girişim Sermayesi,
Büyüme hikayesi olan Torunlar GYO,
Kentsel dönüşümden olumlu etkilenmesini düşündüğüm TRCAM;
Yorumlamakta zorlandığım bilgisayar firmaları(temettü veren) İNDES,DESPC,
Perakente sektörünün en karlısı gördüğüm BİMAŞ,
Havadan sudan para kazanan ama fiyatı artmayan AYEN Enerji,
DİKKATİMİ ÇEKENLER....Yatırım Tavsiyesi olamaz, düşünceler beni bağlar.

driver34
26-05-2013, 16:27
Temel bazlı dikkatimi çeken Şirketler;
.................................................. ........
Temettüsü istikrarlı (Ortalama%9 civarı) HEKTAŞ, BOLUC,ADANA,TTKOM
karını arttıran AKCNSA...
Mogaz ile birleşen ve Lpg pazar lideri AYGAZ...
Biraz pahalı bulduğum ama sürekli yükselen ADEL,
F/K sı düşük ve temettüsü ort. %8 olan İŞ Girişim Sermayesi,
Büyüme hikayesi olan Torunlar GYO,
Kentsel dönüşümden olumlu etkilenmesini düşündüğüm TRCAM;
Yorumlamakta zorlandığım bilgisayar firmaları(temettü veren) İNDES,DESPC,
Perakente sektörünün en karlısı gördüğüm BİMAŞ,
Havadan sudan para kazanan ama fiyatı artmayan AYEN Enerji,
DİKKATİMİ ÇEKENLER....Yatırım Tavsiyesi olamaz, düşünceler beni bağlar.

Sn. efe17 bahsettiğiniz şirketlerle ilgili kısa yorumlarım:

HEKTAS, BOLUC, ADANA, TTKOM hisselerinin Cuma kapanışlarla temettü verimleri sırasıyla, %8.2, %5.2, %4.8 ve %7.1 dolayısyla %9 civarı değil, daha düşük temettü verimleri var.

AYGAZ operasyonel anlamda ilk çeyrekte geçen yıla göre zayıflamış görünüyor, TUPRS tan daha iyi değil bence.

ADEL zaten sizin de bahsettiğiniz gibi pahalı, ileride daha pahalı olabileceğine yatırım yapmak ne kadar doğru olur bilemiyorum.

ISGSY ise geçen yıl varlık satışları nedeniyle yüksek karlar açıkladı, bu yıl öyle olmayacak büyük ihtimalle, ilk çeyrek net karı 1 milyon TL nin altında piyasa değeri 177 milyon TL.

TRGYO'da karda ciddi volatilite var. NAD'e göre iskontolu ama bu yılki gelec ek kar rakamı için geçen yıı baz almak doğru olmayabilir. Geçen yılki net karı 337 milyon TL bunun 211 milyon TL'si son çeyrekte, ilk üç çeyrekteki karı 125 milyon TL, yani son çeyrek hariç ortalama çeyreklik karı 42 milyon TL, bu yıl ilk çeyrek karı ise 33.5 milyon TL. Piyasa değeri ise 2.14 milyar TL.

TRKCM ilk çeyrek karı beklentilerin altında, Mayıs ayında sanırım cam fiyatlarında bir miktar zam var. Faaliyet anlamında olumlu olur bu zam ama şu andaki piyasa değerini makul gösterecek bir miktarda düzelme olacak mı sorulması gereken soru bu.

INDES hiç ucuz değil bence (arsa için gelir paylaşımı anlaşması dahil konuşuyorum), DESPC çok daha makul gibi.

BIMAS ta büyüme ciro ve faaliyet karı anlamında önceki yıllardakinin çok altında ama F/K önceki yılların çok üstünde. Ben endekse göre pahalı olduğunu düşünüyorum.

AYEN enerji fena değil bence de.

Objektif düşüncelerimi yazdım, yanlış anlamazsınız umarım.

thesiege
26-05-2013, 16:37
selamlar sayın driver34,

benim yaklaşık 7 yıldır -25 yaşındayım, ilk 18 yaşında babamın teşvikiyle hisse senedi almıştım- düzenli olarak biriktirdiğim 10 temettü hissesi. son 1 yıl için temettü verim oranlarını karşılaştırabilir misiniz? benim elimde 10 yıllık veri var ama bu yılın listesini zaman bulup yapamadım. listem şu:

1-FROTO
2-TUPRS
3-CIMSA
4-ADANA
5-AKCNS
6-ISYAT
7-HEKTS
8-PETUN
9-PNSUT
10-TTRAK

driver34
26-05-2013, 16:50
Sn. Siege,

2012 yılından 2013 içinde dağıtlan ve dağıtılacak temettüye göre temettü verimi Cuma kapanış fiyatlarıyla:

1. FROTO: %4.5 altında olur sanırım (bu yılın ikinci yarısında da temettü verirse)
2. TUPRS: %6.5
3. CIMSA: %4.5
4. ADANA: %4.8
5. AKCNS: %4.1
6. ISYAT: %18.9
7. HEKTS: %8.2
8. PETUN: %6.3
9. PNSUT: %4.4
10.TTRAK: %6.3

Bunların arasında henüz temettü vermeyen bir tek ADANA var sanırım, dolayısyla onun oranına bir düzeltme gerekebilir. ISYAT temettü verimi çok yüksek gerçekleşti çünkü piyasalar çok iyiydi 2012 yılında, 2013 için ya da daha sonrası için aynı karı ve dolayısıyla aynı temettüyü beklemek çok doğru olmaz kanısındayım. Şu an itibariyle ISYAT 2013 karı ne olacak söylemek güç, piyasanın gidişatına bağlı.

driver34
26-05-2013, 16:55
Sayın driver 34 öncelikle temettü verimi konusundaki paylaşımınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.Uzun bir zaman ayırdığınız anlaşılıyor.Mayıs ayından sonra temettü listelerini son bir kez daha güncellemenizi bekleyeceğim. Bir de 5 yıllık temettü verimi listesi hazırlama olanağı bulursanız cok daha faydalı ve anlamlı bir çalışma olacaktır.(Bu listeye ford otosan da girmiş olur kanımca:wink: )

Mevduat faizleri konusunda dünyada likidite ortamı iyi ve bol iken sorun yok gibi anlaşılıyor.. Ancak FED parasal genişlemeye eninde sonunda nokta koymak zorunda kalacak bu durumda gelişmiş ülkelerden kaynak çekilişleri başlayacak. Türkiye not artışlarına rağmen buna direnebilir mi? ne kadar direnebilir? bu tartışılır. Ancak ben mevduat faizlerinde tüketici aleyhine olan mevcut enflasyon oranı-banka mevduat faiz oranı farkının tersine dönüp mevduat fazilerinin yükseltilmek zorunda kalınacağını düşünüyorum. Bu ne kadar zamanda olur ona birşey söylemek şu aşamada zor geliyor bana..

Olumlu yorumlarınız için çok teşekkür ederim Sn. Cennetyolu, zaman bulunca yapacağım bunları.

Diğer konuda, bence Türkiye bu tip bir süreçten Dünya'da en olumsuz etkilenecek ülkedir.

driver34
27-05-2013, 10:30
Kredili mevduat hesabı faizleri için gelen tavanın bankalara olumsuz etkisini aşağıdaki gibi olmasını tahmşn ediyorum.

Kredili mevduat hesabı büyüklüğü GARAN ve ISCTR 1 milyar TL civarı AKBNK 730 milyon TL, YKBNK 1.1 milyar TL, VAKBN 1.4 milyar TL, HALKB 570 milyon TL.

En olumsuz etkilenecek VAKBN, sonrasında YKBNK.

Bu hesapların faizine dair bankalar bu hesaplardan 2012 son çeyrek 1.14 milyar TL gelir elde etmiş, yani yıllık 4.5 milyar TL. Kredili mevduat hesabı büyüklüğünü MB 10 milyar TL olarak açıklamış. Yıllık %45 gibi bir faiz söz konusu, bu faiz oranı yıllık %26 ya çekilmiş.

10 milyar TL için 2 milyar tl ye yakın kayıp olur vergi öncesi, vergi sonrası 1.6 milyar TL kayıbın mevduat bankalarının 2012 karına oranı %7.5.

Tüm bankaların faizini aynı kabul edersek, VAKBN için kayıp vergi sonrası 220 milyon TL, 2012 karının %15'i beklenen karının %13'ü civarı sanırım. YAPI kredi için ise etki 2012 karına göre %8.5-%9 arası.

Diğer bankalar için ise olumsuz etki VAKBN ve YKBNK a göre daha az olacak görünüyor.

Edit: İçerik

Filipino
01-06-2013, 11:08
Sayın Driver34,çok geç farkettiğim bu sayfayı hazırlamanızı taktirle karşılıyorum.Elinize,emeğinize sağlık.
Müsadenizle bir sorum olacak:Cuma günü Adana Çimento-B- de temettü verildi.Bugün hesabıma yatan temettü gelirini sahip olduğum hisselere oranlayınca net 0.1797... TL hissebaşına temettü aldığımı gördüm.Oysa Cuma günü KAP tan yapılan açıklamayla bu hissenin bir önceki gün ağırlıklı kapanışı olan 3.33 TL den 0.21 TL düşerek 3.12 TL ile işlem göreceği belirtilmiş vede öyle olmuştu.

Elime net 0.1797 (yuvarlasak 0.18 olur) geçiyor,ama hissede 3 kademe kaybedilerek 3.12 ile fiyatlandırılıyor.Oysa aldığım temettüyü eklesem 3.29 yada 3.30 ediyor... 3.33 ten 3 kademe aşağısı yani.Acaba diyorum,temettü vereceği günden birgün önce satıp,ertesi gün yerine mi koymalıydım?En azından 3 kademe karı cebe atmış olurdum değil mi?
Bu konudaki kafa karışıklığımı aydınlatır ve bana tavsiye verirseniz memnun olurum.
tekrar teşekkürler,saygılar .

driver34
02-06-2013, 14:22
Sn. Filipino,

Temettü gelirinden stopaj kesiliyor. Bu sebeple ADBGR örneğinde brüt temettü olan 21.15 kuruş, stopaj sonrası net 17.97 kuruşa düşüyor.

Temettü sonrası ilk seansta ise hisse için baz fiyat son kapanış seans hisse fiyatı ağırlıklı ortalamadan brüt temettü düşerek hesaplanıyor, yani ADBGR örneğinde 21 kuruş düşerek hesaplanıyor. Bu sebeple stopaj kadar görünüşte bir kayıp yaşanıyor. Fakat hisse fiyat hareketleri hariç durum böyle, genelde temettü sonrası da yüksek temettü veren hisseler iyi durabiliyor. O sebeple önceki gün satmak iyi bir strateji olmayabilir. Önceki gün siz sattıktan sonra da yükselebilir hisse duruma göre ya da sonraki gün siz almadan.

Bunun haricinde bu kesilen stopajın küçük bir kısmı sonraki yıl vergi iadesi olarak geri alınabiliyor. Fakat bunu yapabilmek için sizin temettü gelirinizin beyanname verme sınırının üzerinde olması şartı var.

Sayın Driver34,çok geç farkettiğim bu sayfayı hazırlamanızı taktirle karşılıyorum.Elinize,emeğinize sağlık.
Müsadenizle bir sorum olacak:Cuma günü Adana Çimento-B- de temettü verildi.Bugün hesabıma yatan temettü gelirini sahip olduğum hisselere oranlayınca net 0.1797... TL hissebaşına temettü aldığımı gördüm.Oysa Cuma günü KAP tan yapılan açıklamayla bu hissenin bir önceki gün ağırlıklı kapanışı olan 3.33 TL den 0.21 TL düşerek 3.12 TL ile işlem göreceği belirtilmiş vede öyle olmuştu.

Elime net 0.1797 (yuvarlasak 0.18 olur) geçiyor,ama hissede 3 kademe kaybedilerek 3.12 ile fiyatlandırılıyor.Oysa aldığım temettüyü eklesem 3.29 yada 3.30 ediyor... 3.33 ten 3 kademe aşağısı yani.Acaba diyorum,temettü vereceği günden birgün önce satıp,ertesi gün yerine mi koymalıydım?En azından 3 kademe karı cebe atmış olurdum değil mi?
Bu konudaki kafa karışıklığımı aydınlatır ve bana tavsiye verirseniz memnun olurum.
tekrar teşekkürler,saygılar .

driver34
02-06-2013, 15:37
Temettü verimi listesini güncelledim. Uygulanan metot ve hariç bırakılan hisseler konusunda önceki sayfalarda açıklamaları vermiştim.

Soldaki IMKB'de temettü verimi en yüksek 25 hisseyi gösteriyor (bir kerelik kar açıklayan şirketler, yatırım ortaklıkları vs. hariç bırakılarak), sağdaki tablo ise aynı hisselerin F/K oranına göre sıralanmasıyla elde edilmiştir.

http://img853.imageshack.us/img853/844/tem310513.jpg

Temettü vermeyen kalmadığı için bir düzeltmeye gerek kalmadı artık.

Diğer notlar ve metot ile ilgili:

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=107048&page=4

formatg
05-07-2013, 01:41
Karel temettu mu veriyor yoksa farkli mi tskler

driver34
05-07-2013, 23:51
Karel temettu mu veriyor yoksa farkli mi tskler

Bugüne kadar temettü vermedi diye biliyorum; genelde bedelsiz veriyor.

twilight1517
07-07-2013, 14:20
Sn. efe17 bahsettiğiniz şirketlerle ilgili kısa yorumlarım:

HEKTAS, BOLUC, ADANA, TTKOM hisselerinin Cuma kapanışlarla temettü verimleri sırasıyla, %8.2, %5.2, %4.8 ve %7.1 dolayısyla %9 civarı değil, daha düşük temettü verimleri var.

AYGAZ operasyonel anlamda ilk çeyrekte geçen yıla göre zayıflamış görünüyor, TUPRS tan daha iyi değil bence.

ADEL zaten sizin de bahsettiğiniz gibi pahalı, ileride daha pahalı olabileceğine yatırım yapmak ne kadar doğru olur bilemiyorum.

ISGSY ise geçen yıl varlık satışları nedeniyle yüksek karlar açıkladı, bu yıl öyle olmayacak büyük ihtimalle, ilk çeyrek net karı 1 milyon TL nin altında piyasa değeri 177 milyon TL.

TRGYO'da karda ciddi volatilite var. NAD'e göre iskontolu ama bu yılki gelec ek kar rakamı için geçen yıı baz almak doğru olmayabilir. Geçen yılki net karı 337 milyon TL bunun 211 milyon TL'si son çeyrekte, ilk üç çeyrekteki karı 125 milyon TL, yani son çeyrek hariç ortalama çeyreklik karı 42 milyon TL, bu yıl ilk çeyrek karı ise 33.5 milyon TL. Piyasa değeri ise 2.14 milyar TL.

TRKCM ilk çeyrek karı beklentilerin altında, Mayıs ayında sanırım cam fiyatlarında bir miktar zam var. Faaliyet anlamında olumlu olur bu zam ama şu andaki piyasa değerini makul gösterecek bir miktarda düzelme olacak mı sorulması gereken soru bu.

INDES hiç ucuz değil bence (arsa için gelir paylaşımı anlaşması dahil konuşuyorum), DESPC çok daha makul gibi.

BIMAS ta büyüme ciro ve faaliyet karı anlamında önceki yıllardakinin çok altında ama F/K önceki yılların çok üstünde. Ben endekse göre pahalı olduğunu düşünüyorum.

AYEN enerji fena değil bence de.

Objektif düşüncelerimi yazdım, yanlış anlamazsınız umarım.

ISGYS bu yil kari yuksek olmayacak gibi demissiniz sizi daha ilk cumlenizden ters kose yapti.....15 milyona aldigi aras kargoyu avusturyalilara 100 milyona satti....85 milyon net kar yapti...ve 2 temettumuz kesin ayrica bedelsizde verecektir.....girisim sermayeleri aldigi sirketleri cilalayip parlatip buyuterek satmaktir....tabiki bazi ceyreklerde kar yapmaz ama bir sirketi satti mi da ters kose yapar......yeterki portfoyumuzde ISGYS gibi sirketler olsun...saygilar

driver34
07-07-2013, 19:21
ISGYS bu yil kari yuksek olmayacak gibi demissiniz sizi daha ilk cumlenizden ters kose yapti.....15 milyona aldigi aras kargoyu avusturyalilara 100 milyona satti....85 milyon net kar yapti...ve 2 temettumuz kesin ayrica bedelsizde verecektir.....girisim sermayeleri aldigi sirketleri cilalayip parlatip buyuterek satmaktir....tabiki bazi ceyreklerde kar yapmaz ama bir sirketi satti mi da ters kose yapar......yeterki portfoyumuzde ISGYS gibi sirketler olsun...saygilar

Ben hata yaptım ya siz de yakalamışsınız tebrik ederim.

MasaTakvimi
30-07-2013, 13:48

Sn driver34,
Forumu yaklaşık 1 yıldır izliyorum, aktif olarak da 3-4 aydır kullanıyorum. Bazı yerlerini yeni yeni keşfediyorum. O yüzden biraz geç kaldım ama bunlar çok değerli bilgiler ve yorumlar; sadece borsayı takip edeni değil bakkalından manavına, ihracatçısından ithalatçısına, siyasetçisinden akademisyenine kadar herkesi ve daha da önemlisi sıradan vatandaşın geleceğini de ilgilendiren mevzular. Analistler maalesef bu tahtalara hiç basmıyorlar ama kaş yapalım derken göz çıkartma ihtimali olan bu tür verilerin daha fazla dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Burada doğrudan borsa ve temettü ile ilgili çalışmalarınız da takdire değer. Elinize sağlık efendim, dert görmeyesiniz.

driver34
31-07-2013, 19:56
Teşekkür ederim Sn. MasaTakvimi olumlu görüşleriniz için.

Eskisi kadar hevesli yazmıyorum çünkü açıkçası bu analizleri yaparken ciddi zaman harcıyorum ve çoğu zaman yeterince önem verilmediğini düşünüyorum, bazıları sadece zaman harcamayla da yapılacak şeyler değil birikim de gerekiyor.

Bugün insanlar bu düzeyde analiz ve bilgi setlerini çoğu aracı kurumda bile bulamaz ya da ücretsiz bulamaz. O yüzden bazen insan, çok doğru değil ama, biraz takdir de bekliyor.

Bugüne kadar en olumlu görüşleri de açıkçası sizden aldım. Tekrar teşekkür ederim.

Sn driver34,
Forumu yaklaşık 1 yıldır izliyorum, aktif olarak da 3-4 aydır kullanıyorum. Bazı yerlerini yeni yeni keşfediyorum. O yüzden biraz geç kaldım ama bunlar çok değerli bilgiler ve yorumlar; sadece borsayı takip edeni değil bakkalından manavına, ihracatçısından ithalatçısına, siyasetçisinden akademisyenine kadar herkesi ve daha da önemlisi sıradan vatandaşın geleceğini de ilgilendiren mevzular. Analistler maalesef bu tahtalara hiç basmıyorlar ama kaş yapalım derken göz çıkartma ihtimali olan bu tür verilerin daha fazla dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Burada doğrudan borsa ve temettü ile ilgili çalışmalarınız da takdire değer. Elinize sağlık efendim, dert görmeyesiniz.

acemşah
31-07-2013, 20:09
Devam edin... haluk bilmezse hak bilir...

driver34
31-07-2013, 20:39
Devam edin... haluk bilmezse hak bilir...

Teşekkürler Sn. acemşah.

driver34
31-07-2013, 21:31
Genel bir tespitimi paylaşmak istiyorum.

Piyasanın özellikle bu sene manipüle edilmiş olabileceğini düşünüyorum.

Sebebine gelince, temel analizle az da olsa ilgili herkes şirket ederini bulurken iskonto oranı kullandığını bilir. İskonto oranı şirketlerin ilerideki serbest nakit akımlarını iskonto etmekte kullanılan orandır ve piyasadaki geçerli faiz oranının bir fonksiyonudur.

İskonto oranı hesaplanırken kullanılan faiz oranı genelde uzun vadeli devlet tahvili faizi baz alınarak hesaplanır. Dolayısıyla tahvilde geçici de olsa bir yanlış fiyatlama olduğu zaman bu yanlış faiz oranı baz alınarak hesaplanan iskonto oranı ve buna bağlı olarak ta şirketler için bulunan hedef piyasa değerlerinin de problemli olması kaçınılmaz olur.

Bu noktada can alıcı nokta şu diyelim ki IMKB de günlük işlem hacmi ortalama 2.5-3 milyar TL, bunun yarısı kadar da kabaca VOB da olduğunu varsayalım. Dönüp devlet tahvili günlük işlem hacimlerine baktığımızda gösterge denilen tahvilin işlem hacminin bugün 20 milyon TL nin altında. Mesele şu, siz günlük 5 milyar TL işlem hacmi olan bir piyasa için fiyatlamayı günlük hacmi 100 milyon TL olan (son haftalarda çok daha düşük) bir varlığı baz alarak yaparsanız orada ciddi problemler ortaya çıkar.

Elimde Mayıs ayına dair bir aracı kurum raporunda özetle şöyle diyor; modellerimizde risksiz getiri oranı (uzun vadeli tahvil faizi oranını) 5.5 % olarak kullanmaya başladık bu yüzden hedef değerlerimizde % xxx artış oldu, bu yüzden alım tavsiye ediyoruz. İronik olan aynı aracı kurumdan şu anda faiz oranları uzun vadede %9.5 o yüzden hedef değerlerimizi şu kadar indiriyoruz şeklinde bir rapor gelmedi. Bu rapor çıktığı esnada XU100 92 bin seviyesindeydi.

Aynı ay için yıllık enflasyon oranı %8'in üzerindeydi bu arada. Bu esnada ülkede cari yok muydu, vardı, dolayısıyla döviz kurları seviyelerinde de ciddi oynaklık ihtimali de vardı ileri bakıldığında. Böyle bir durumda tahvillerin satış yiyeceği ve faizlerin yükseleceği riski de her zaman vardı. Tüm bunlara ek olarak bankalar sürekli tahvil portföylerini küçültüyor ve mevcut faiz seviyelerinde böyle yapmaya devam edeceklerini söylüyorlardı, çünkü kredi vermek çok daha karlı idi. Peki hisse senedi gibi çok uzun vadeli nakit akımlarının iskonto edilme yoluyla ederi bulunan varlıklar için bu tip riskler varken bu oranı kullanmak ne kadar doğrudur acaba?

Aslında piyasayı Mayıs ayına daha gelmeden önce de dikkatli izleyenler görmüştür, tahvillerde tuhaf işlemler oluyordu, bazı günler tahviller bariz bir şekilde olması gerekenden iyi fiyatlanıyor bazen de tersi oluyordu. Bu esnada borsada da tersi yönde işlemler oluyordu. Bunu ben görüyorsam birçok kişi de görüyordu bence.

Özetle bence problem şu:

Bir piyasanın ederini bulmak için baz alınan bir enstrümanın işlem hacmi ya da pazarı mukayese edilemeyecek bir büyüklükte ise ortam her türlü manipülasyona açık olur. Bu bilgisel de olabilir, işlemsel de olabilir.

Bir adım daha gidersek bence bizim gibi enflasyon oranı kura çok bağlı olan ve dış ticaret dengesizlikleri olan ülkelerde piyasada anlık oluşan faiz oranını kullanarak hesaplanan değerler problemli olur. Dolayısıyla bunu daha stabil değişkenlerle yapmak gerekebilir mesela en basitinden piyasa faizi yerine beklenen enflasyon oranı artı bir miktar reel getiri gibi oran çok daha mantıklı ve volatilitesi az tahminler üretir.

driver34
31-07-2013, 21:53
Merak edenler için risksiz getiri oranında 400 bp artışın diğer herşey sabit tutulursa benim hesabıma göre değerlemelere etkisi %30 civarı olur.

Mayıs ortasında endeks zirvesindeyken gösterge tahvil faizi %5'in altındaydı bugün %9.23.

Yarın faiz faiz %8.23 olsa örneğin, bu durumda da endeks %9 çıkmalı mı demek lazım :)

Dediğim gibi bu iş böyle yapınca pek doğru olmuyor, daha düşük volatiliteli değişkenler baz alınmalı değerlemede.

eLbrayn
31-07-2013, 22:32
Sn. driver34 forumun en dolu topiclerinden birtanesi.Ellerinize sağlık ilgiyle takip ediyoruz.

driver34
07-08-2013, 02:06
Altın talebi, altın üretim maliyeti hakkında:

Altın üretim maliyeti ile altın talebi arasında enteresan bir ilişki var. Altın talebi arttıkça altın üretim maliyeti artıyor çünkü talep arttıkça talebi karşılamak için daha yüksek maliyetli madenler devreye alınıyor.

Bazen okuyoruz altının üretim maliyeti 1200 dolar vs gibi şeyler. Burada aslında ilk akla gelen ortalama üretim maliyetinin böyle olduğu doğal olarak ama gerçekte 1200 dolar civarı maliyetle üretilen altın toplam altın üretimi içinde %5'inden az.

Altın üretimi yapan şirketlerin %90'ın maliyeti ise 1000 doların altında. Ekstrem bir örnek vermek gerekirse örneğin altın talebi miktar olarak %30 düşerse altın üreticileri 750 dolar altın fiyatında bile karlı çalışabilirler.

Peki altını sadece üreticiler mi satar? Altın üreticilerinin arzının payı toplam arz içinde %60 iken, hurda altın %40 civarı. Üreticilerin maliyetinden bahsettik peki hurda altın sahiplerinin maliyeti ne acaba? Ya da merkez bankası satışları gelebilir mi? Gelirse ne olur? Modellemesi cidden zor bir ilişki.

driver34
07-08-2013, 11:09
İkinci el otomobil piyasası hakkında:

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların yüksek olduğunu düşünüyorum. Bunun birkaç sebebi var bana göre.

Öncelikle web siteleri ilanları çoğu zaman insanların normalde kullandıkları ama bu fiyatı veren olursa neden satmayayım düşüncesi ile koydukları ilanlar sebebiyle fiktif bir görüntü veriyor.

Belki de daha önemli bir sebep ise düşen faiz seviyeleri. Bu iki yönden etkiliyor, sıfır otomobil alırken finansman kolaylığı satıcıların daha rahat fiyat yükseltmesini sağlıyor, ikinci el satışlar da sıfır fiyatlarıyla ilişkili olarak yükseliyor. İkinci olarak ta düşen faiz sebebi ile insanların otomobili eskiye göre belki de daha fazla yatırım aracı olarak görmesi. Aslında bana göre hatalı bir hesap ama herkes her zaman rasyonel olacak diye bir beklenti fazla iyimser bir beklenti.

Sonuç olarak mevcut fiyat seviyelerinde diğer ülkelerle kıyaslandığında bizde ikinci el fiyatların balkon denilebilecek seviyede yüksek olduğu görülüyor. Ben bunun en büyük sebebi olarak hızlı düşen faiz seviyesi olduğunu düşünüyorum.

acemşah
07-08-2013, 11:31
bundan5-6 yıl önce falandı..

2 yaşında bir otomobil almak isteğimde sıfırından daha pahalıydı...:)

satıcıya neden diye sorduğumda git sıfırına al om zaman kardeşim dedi.. kendi aracının ne olduğu belliymiş. sıfırn ne olduğu belli değilmiş gibi bir lafta uzerine eklemişti...

gercekten inter alemi ilanları %10 seviyesinde daha pahalı etiket fiyatı konuluyor...şimdilerde de artan faizler bu piyasayı yukarı cekecek gibi..

driver34
07-08-2013, 11:37
bundan5-6 yıl önce falandı..

2 yaşında bir otomobil almak isteğimde sıfırından daha pahalıydı...:)

satıcıya neden diye sorduğumda git sıfırına al om zaman kardeşim dedi.. kendi aracının ne olduğu belliymiş. sıfırn ne olduğu belli değilmiş gibi bir lafta uzerine eklemişti...

gercekten inter alemi ilanları %10 seviyesinde daha pahalı etiket fiyatı konuluyor...şimdilerde de artan faizler bu piyasayı yukarı cekecek gibi..

Enteresan adammış, tanıyıp incelemek lazım böyle adamları :)

Artan faizler neden fiyatları yukarı çekecek dediniz anlayamadım?

acemşah
07-08-2013, 11:44
artan faizler sıfır otoya olan talebi düşürür. care ikinci elde aranır cüzzide olsa...
ikinci ele olan talep artar artan ..talepte ikinci el fiyatlarını azda olsa yukarı taşır.
zaten sıfıra gelen zamlar ikinci elde de bir fiyat artışına neden oldu.

driver34
07-08-2013, 11:54
Anladım şimdi :)

driver34
07-08-2013, 12:05
Likidite iskontosu:

İşlem hacmi düşük hisselerde genelde işlem hacmi yüksek şirketlere oranla belli bir iskonto ile işlem görüyor.

Soru şu:

İki ayrı şirketin hissesini düşünelim, birisi günlük 100 bin TL hacim ile işlem görüyor olsun diğeri 100 milyon TL hacimle işlem görüyor olsun. Şirketlerin birisi diğerinin ölçek bazında 100 misli büyüğü olsun (cirosu 100 misli karı 100 misli, DD 100 misli vs.).

Günlük işlem hacmi 100 bin TL olan diğerine göre ne kadar iskonto ile işlem görmeli? Herkes için cevap değişkendir muhtemelen ama merak ediyorum açıkçası cevapları.

Edit: Rakamsal düzeltme.

HELAL RIZIK
07-08-2013, 12:25
Sn. driver34,
Bu topiği bugün farkettim. Öncelikle değerli ve faydalı yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Yukarıdaki sorunuza gelince;
Şirketin işlem hacminin, ciro ile ilişkilendirilmesinin bir anlamı yok bence. Hisseye ayırdığınız fonun büyüklüğü bence likidite iskontosunu belirlemeli. Düşünsenize siz 1.000 TL ile sığ bir hisseye girmeniz durumunda bile likidite sorun yaşamanız düşük bir ihtimaldir ama 10 mia TL ile çok derin bir hissede likidite sorunu yaşayabilirsiniz.

driver34
07-08-2013, 12:58
Sn. driver34,
Bu topiği bugün farkettim. Öncelikle değerli ve faydalı yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Yukarıdaki sorunuza gelince;
Şirketin işlem hacminin, ciro ile ilişkilendirilmesinin bir anlamı yok bence. Hisseye ayırdığınız fonun büyüklüğü bence likidite iskontosunu belirlemeli. Düşünsenize siz 1.000 TL ile sığ bir hisseye girmeniz durumunda bile likidite sorun yaşamanız düşük bir ihtimaldir ama 10 mia TL ile çok derin bir hissede likidite sorunu yaşayabilirsiniz.

Rica ederim Sn. HELAL RIZIK,

Söylediğinizde haklısnız ama şunu düşünün. Herhangi bir hisseye olan talebin içinde küçük yatırımcı da var daha büyük yatırımcılar da var. Daha büyük yatırımcı iskonto istiyor çünkü ben bunu alırken ve satarken fiyat etkileniyor diyor. Örneğin %20 iskonto istiyor, çünkü ben aldığımda zaten %20 gidiyor satarken de bu kadar düşüyor diyebiliyor. Küçük yatırımcı da boş durmuyor tabii, o istiyorsa ben de istiyorum diyor :)

HELAL RIZIK
07-08-2013, 14:11
Sn. driver34, size katılıyorum. Büyük yatırımcı için likidite iskontosu anlamlıyken, küçük yatırımcı için bir anlam ifade etmiyor olabilir. Herkese bu vesile ile iyi bayramlar diliyorum.

driver34
07-08-2013, 22:09
IMKB100 ile ilgili bir halka açık değer hacim çalışması yaptım.

- Endeks100 deki şirketlerin halka açıklık oranları ve piyasa değerlerini çarpımı ile halka açık değerlerini buldum.
- Bu şirketler için son 1 yıllık ortalama hacim datasını aldım.
- Ortalama Hacim / Halka açık değer rasyosunu hesapladım. Bu rasyo şirketin ortalama olarak halka açık değerinin günde ne kadarının alım satıma konu olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar aşağıdaki gibi:

http://img199.imageshack.us/img199/5483/mv86.jpg

Halka açık değerinin %6 sından fazlası işlem gören şirketler:
ASUZU, BJKAS, BRISA, GOLTS, GOODY, GOZDE, IHLAS, IPEKE, KARTN, KONYA, KOZAA, MUTLU, NETAS, TEKST, ZOREN

Bu 15 hissede diğerlerine göre halka açık değerine oranla çok daha fazla işlem geçtiği görülüyor.

Aynı hisseler için 1 yıllık getiri ise:
ASUZU: 104%, BJKAS: -12.90%, BRISA: 7.26%, GOLTS: -3.54, GOODY: -6.50%, GOZDE: 31.20%, IHLAS: -24.07%, IPEKE: -6.07%, KARTN: -2.97%, KONYA: -10.97%, KOZAA: -24.15, MUTLU: -24.09%, NETAS: -44.02%, TEKST: 136.9%, ZOREN: 7.83%

MUTLU MUTGG ile birlikte düşünüldüğünde aslında endeksten iyi getirmiştir.

ASUZU, GOZDE, MUTLU ve TEKST olmak üzere bu 15 hissenin sadece 4 tanesi endeksten iyi getirmiştir (Aynı dönemde IMKB100 getirisi 13.25 % olarak gerçekleşmiştir).

Dolayısıyla yüksek hacim getiri için iyi olmayabiliyor.

driver34
18-08-2013, 16:08
Endeks 30 şirketleri için son 4 çeyrek sonuçları baz alan F/K, PD/DD, Endeks ağırlığı, Piy. Değ., Net kar gibi oran ve kalemleri içeren tabloyu aşağıda bulabilirsiniz. Sıralama şirketlerin endeks ağırlığına göredir.

http://img35.imageshack.us/img35/6775/ykg5.jpg

driver34
20-08-2013, 00:25
Bugün son 4 çeyrek bazlı XU030 F/K 10'un altına indi. İleri bakınca üstünde tabii yüksek olasılıkla.

palmet
20-08-2013, 00:40
Bugün son 4 çeyrek bazlı XU030 F/K 10'un altına indi. İleri bakınca üstünde tabii yüksek olasılıkla.

xu 030 için fk göre göreceli olarak ucuz dedigiz rakam nedir?

driver34
20-08-2013, 00:43
xu 030 için fk göre göreceli olarak ucuz dedigiz rakam nedir?

Geleceğe bakmak lazım, gelecek 1 yıllık karlar baz alınarak 8 in altında bir değer ucuz olur bence.

aliugur
20-08-2013, 00:48
Geleceğe bakmak lazım, gelecek 1 yıllık karlar baz alınarak 8 in altında bir değer ucuz olur bence.

Sn.driver kendi içinde çok büyük çelişkiler yaşıyorsunuz... Bir yandan DCF i yanlış kullanarak yorumlar yapıyorsunuz...Bir taraftan 1 yıllık karlar baz alınarak f/k larla DEĞERE ulaşmaya çaışıyorsunuz...

1 yıllık karlar baz alınarak f/k 8 olsa ne yazar 2 olsa ne yazar.... DCF de DEĞERİ %5 bile değiştirmez.....

driver34
20-08-2013, 00:49
Sn.driver kendi içinde çok büyük çelişkiler yaşıyorsunuz... Bir yandan DCF i yanlış kullanarak yorumlar yapıyorsunuz...Bir taraftan 1 yıllık karlar baz alınarak f/k larla DEĞERE ulaşmaya çaışıyorsunuz...

1 yıllık karlar baz alınarak f/k 8 olsa ne yazar 2 olsa ne yazar.... DCF de DEĞERİ %5 bile değiştirmez.....

Evet çok büyük çelişkiler içindeyim haklısınız, ben de farkındayım aslında bunun.

palmet
20-08-2013, 00:51

ikiniz iyi bir dostmusunuz yoksa sürekli tartışa birimi? teşbihte hata olmazda olduysada af ola.. hacivat ve karagöz misali birinin ak dediğine öteki kara diyor ve biri birini takip ediyor.....

driver34
20-08-2013, 00:54
ikiniz iyi bir dostmusunuz yoksa sürekli tartışa birimi? teşbihte hata olmazda olduysada af ola.. hacivat ve karagöz misali birinin ak dediğine öteki kara diyor ve biri birini takip ediyor.....

Dost değiliz, birkaç kez KOZA grubu forumlarında aynı anda yorum yapmışlığımız var ama muhtemelen kendisi beni hatırlamıyor.

aliugur
20-08-2013, 01:01
Dost değiliz, birkaç kez KOZA grubu forumlarında aynı anda yorum yapmışlığımız var ama muhtemelen kendisi beni hatırlamıyor.
Ben sizinle ve karşılıklı mesajlaştığım her kişi ile dostum....KOZAA forumda yazdıklarınızı ve size yazdıklarımı gayet iyi hatırlıyorum...

Bu akşamda diğer topikte iyi bir noktadan olayı yakalamıştınız ama tartışmada galip gelme hırsı özünde ilgili topiğin takılıp kaldığı yanlıştan sizi hızla uzaklaştırdı...

palmet
20-08-2013, 01:11

inşallah dost olursunuz temennisini söylemekten başak birsey düşmüyor bize...

kudi1905
20-08-2013, 08:59
Düzeyli olduktan sonra ak ve kara ve tartışma her zaman olacaktır. Forumun amacı zaten bu, fikirleri tartışmak. Bundan rahatsızlık duymamak lazım, hatta ayrı fikirlerin olması güzel...

driver34
24-08-2013, 20:33
Geçen hafta performansı en kötü olan 20 hisse 20 hisse:

http://img825.imageshack.us/img825/7307/0m3l.jpg

jayson
24-08-2013, 20:54
Yabancılarında olduğu takasın ilk sırasındakilerin lotlarının artmasına fiyatı ciddi düşen kağıda iyi bir örnek ALBRK yani ALBARAKATÜRK

İLk önce yıl başından beridir bu hissenin takasları ne olmuş dedim. Takasta ilk 3sıradakiler Deutsche, bizim ve citi. Zaten piyasadaki lotların çok büyük kısmı bu 3 aracı krumda diğerlerinin takasları bu 3 aracı kurumun yanıdakiler yanında düşük kalıyor.

bu 3 aracı kurumda yıl başında yani 22.01.2013 tarihinden bu yana lotlarını arttımışlar. Bu tarihten beri dEUTCHE 2.5 milyon LOT, CITI 2.9 milyon LOT, BİZİM menkulde de 1.5 milyon lot civarlarında takaslarını arttırmışlar.Peki kimler satmışlar ona da bakalım. Satanlar isbank, emelkili ve yatırım fonları, ve teb. takasın üst bölemesinde çok büyük takasa sahip olanlara alt bölemsinde kalan nispeten az takasa sahip olanların mallarını almışlar durum bunu gösteriyor.

- özelilkle forumlarda yazanları görüyorum emeklilk ve yatırım fonlarının giriş yapması spek malı kaptrıdığından çıkışı engelleyeceine yada geciktireceğine ilişkin bir görüş vaar. Bu durumda emelkil ve yatırım fonları mallarının yabancılara vermişler yani bu görüşe savunanlara göre olumlu sayılabilecek bir durum.

- Şİmdi uzun vadeli yani yılbaşından bugüne takaslara baktık. Biraz daha Kısa vadeli takaslarada bakalım. Zira şunu düşünebiliriz ee yılbaşında almışlarıdır yabancılar mayıs ayında satmaya başlamışlardır. Dolayısıyla yılbaşından takaslara bakmak hiçbir anlam ifade etmeyebilir hatta yanıltabilir. Bu görüşe çoğunlukla bende katılıyorum. Zaten bu yüzden daha kısa vadeli taksalarada bakma gereği duydum. Bu mayıs ayının başından yani 2mayıstan bu yazı tarhine kadarki takaslara baktım. Ve beni de yanıltan çok Enterasan başka bir durumla karşılaştım. Evet takasın en baştaki 3 sırasında yer alan kurumlar 2 mayıs 2013 den günümüze mallarını iyi arttırmışlar. Asıl malıda bu dönemde almışlar sanırım. dEUTCHE 2.3 milyon LOT, CITI 1 milyon LOT, BİZİM menkulde de 1.2 milyın lot civarlarında takaslarını arttırmışlar. Yani adamlar yine mal toplamışlar yıl başında beri aldıkları asıl malı bu dönendme almışlar sanırım. Takasa tarihli aralığyla bakma imkannınz var mutlaka bakın derim.

- Şİmdi gelelim son düşüşe bu hafta 5 günde düşüş yaşamış düşüş hacmine bakınca gerçekten çok düşük sevyeielrde bir hacimle düşürmüşler. Yükselitrken haftalık 14 milyon lot civarında bile işlem görmüş bu kağıt bu hafta %10 yakın düşüş yaşarken haftalık hacim kaç bilin bakalım. Ben yazayım sadece 1,2 milyon lot. Yanlış görmüyorsunuz arada virgül var. Nerde yükselirken alına 14 milyon lota varan haftalık alış nerde şimdi %10 düşerken sadece 1,2(birnokta iki) milyon civarında işlem gören piyasa. Gelde 1,2 milyon lotla %10 düşüşe inan.

- Madem girdik haftalık işlem hacimlerine yılbaşında beridir haftalık hacimlere baktım. Şİmdi sıkı durun yılbaşında bu yana bakınca, bu hafta işlem gören işlem hacmi en düşük 3. sırada. Bu hafta görülen işlem hacminden daha düşük sadece 2 ahfta daha var. BU haftaalrda biride bayram haftası nerdeyse yarısında işlem görmedi. yani onu saymalım bence. Yıl başından bu yana Bu haftaki işlem hacmi en düşük 2. hafta. Genelde çok daha yükske işlekm görmüş. BU nedenle 1,2 milyon lotla %10 düşüşe inanmıyorum..

- Gelelim karına şu anda F/K sı 7 civarlarında. Yani banka şu anki piyasa değeri kadar parayı 7 senede kazanıyor. Karında büyümede olaccağını kabul edersek geleceğe dönük bakarsak. Bu süre 6 seneye bile düşebilir. Geçen sene ilk 6 ayda 86 milyon lira olan kar bu sene ilk altı ayda 100 milyon lira. karıda artıyor yani. Hemde azımsanmayacak kadar güzel artmış. Geçen seneki karların güzel geldiğini düşününce baz etkisine rağmen bu sene geçen senenin üstüne yakaşık %16 kar artışı yapması çok çok olumlu bir gelişme bence. Yanabcılar bu yüzden topladılar yılbaşından beridir acaba. Yoksa başka bir nedelemi bilemiyorum

- Gelelim şu tahvil fazileri artıyor yandık bittik diyenlere. Ewet gösterge tahvil fazileri yükseliyor. ama bu durum kağıdı diğer bankalar gibi etkilemiyorki. Diğer bankaların ellerinde düşük faizli tahviller vardır. Faiz yükselince dolaylı olarak eski tahvillerden zarar yazıyorlar. Ama katılım bankalarında oyle bir durum söz konusu bile olamazki. Yani tahvil fazileri yükseliyor. Ama bu durum kayılım bankalarında tahvil oalmaycağı için zarar yazma anlamında etkilenmez. Bu yüzden diğer bankalar gibi bu hafta %10 düşmesini hiç ama hiç analadım. Daha dirayetli olamalıydı.

-Piyasa Değeri/defter değeri 1,12 civarında.

-Şimdi gelelilm teknik kısmına, yanlış hesaplamadıysam senet %50 fibo destek seviyesine yaklaşmış durumda. Ama burası borsa para tekniği bozabilir bunun göznünde bulundurmak lazım.

1.kağıdın karlığını geçen senye göre arttırması 2. F/K durumu, 3. yukarıda belirttiğim şekilde takasın ilk 3 sırasındakilerin malını arttırması 4. yükselen tahvil fazileri nedeniyle diğer banlar gibi zarar yazmayacağı 6. %50 fiboya yaklaşması 7. bu haftaki düşüşteki düşük işlem hacmi hususları gözönüne alınca borsa haftaya yükselişe geçip en azından 70 leri hatta üstünü görürse olu bu da iyi olaiblir bence.

Zira gün içinde 1,999 gören, kapanışta 1993 lerde olan dolar gece kapanışını 1988 lerde yapmış bu önemli. Ayrıca ameriken gösterge tahvili gece kapnışında 2,81 lere gevşemiş, gün içinde 2,9 lar görülmüştü.Bunlar pazartesi için olumu döndürebilir bizim borsayı bir ihtimal. Kapanışa doğru gelen garanti alımları ve cuma günü garantinin dirayetli duruşu ve bovespanın cuma günü %1,5 artış yapması da bir fikir yaratabilir pazartesi için. Ama pazartesiye daha 2 gün var herşey değişebilirde.

Biraz önce Bir şey daha tespit ettim yazmadan edemyeceğim. Kimilerine göre anlmasız gelebilir bu yazacağım. Ama bana göre anlamlı. kağıt ard arda 9 iş günüdür düşüyor. Halka arzından beridir geriye taradım. Daha önce sadece 1 kez 9 iş günü ard arda düşüş yapmış(ODA 2008 YILININ BAŞINDA SANIRIM KRİZ ZAMANINDA OLMUŞ BU) sonrasında hemen 2 iş günü ard arda artış yaşamış. 10. iş günü ardı sıra düşüş yaşadığı daha önce olmamış. Yani pazartesi düşerse bu ilk olacak. Kaldili şu anda 2008 deki gibi kriz varmı bence yanında bile geçmez. Ozaman QE para arzlarıda lerde yoktu sanırım. Şimdi hala var. Yani 2008 deki rekoru kırması anlamsız olurdu.

driver34
24-08-2013, 20:55
Geçen hafta piyasa değeri en yüksek 30 hissenin performansı. Sıralama piyasa değerine göredir.

http://img21.imageshack.us/img21/300/dr0b.jpg

acemşah
25-08-2013, 13:41
Evet çok büyük çelişkiler içindeyim haklısınız, ben de farkındayım aslında bunun.

temel analizci kendi içinde her zaman çelişmezse zaten analizci değildir..:)

driver34
25-08-2013, 23:11
temel analizci kendi içinde her zaman çelişmezse zaten analizci değildir..:)

Sn. Aliugur yordu beni o gün biraz biraz o bağlamda söylemiştim ama doğru tabii :)

driver34
26-08-2013, 10:18
Bugün bilanço açıklaması beklenen şirketler ve beklenen kar rakamları - Ak Yatırım Günlük Raporundan Alıntıdır:

Sabanci Holding (SAHOL TI) – NEUTRAL; rating: N/R – is scheduled to announce 2Q13 financial results today after the market close. The CNBC-e consensus estimate for 2Q13 net profit is TL638mn.

- TAV Airports (TAVHL TI) – NEUTRAL; rating: MO – is expected to announce its 2Q13 results today. The consensus estimate collected at the poll conducted by the company reads €36mn net profit for 2Q13, while house estimate stands at €37mn.

- Turkish Airlines (THYAO TI) – NEUTRAL; rating: MP – is expected to announce its 2Q13 results today. The CNBC-e consensus estimate reads TL293mn net profit for 2Q13, while house estimate stands at TL352mn.

- Alarko Holding (ALARK TI) – NEUTRAL; rating: MO – is scheduled to announce 2Q13 financial results today after the market close. We estimate TL26mn net profit compared to the CNBC-e consensus estimate of TL35mn net profit.

- Akfen Holding (AKFEN TI) – NEUTRAL; rating: MO – is scheduled to announce 2Q13 financial results today after the market close. We estimate TL47mn net loss compared to the CNBC-e consensus estimate of TL27mn net loss.

- Anel Elektrik (ANELE TI) – NEUTRAL; rating: MP – is scheduled to announce 2Q13 financial results today after the market close. We estimate TL1mn net loss. There is no consensus estimate.

- Royal Hali (ROYAL TI) – NEUTRAL; rating: MO – is expected to announce its 2Q13 results today. House estimate for 2Q13 net profit stands at TL6mn. No consensus estimate is available.

termin
27-08-2013, 00:24
arkadaşlar temel analiz konusunda sıfırım ancak açıklanan blançolar konsuunda anel elektrike bakmak istiyorum. bunu nereden görebilirim kapa gönderilen blançolarda nerden yani hangi satırdan okumalıyım.

efe17
27-08-2013, 01:03
arkadaşlar temel analiz konusunda sıfırım ancak açıklanan blançolar konsuunda anel elektrike bakmak istiyorum. bunu nereden görebilirim kapa gönderilen blançolarda nerden yani hangi satırdan okumalıyım.

Şirketin kendi sitesinde yatırımcı bölümüne bakabilirsin :)

ANEL ELEKTRİK'İN VERGİ DAİRESİNE SUNULAN TABLODA 2013 YILI 6 AYLIK DÖNEM NET KARI 6.147.728 TL

driver34
28-08-2013, 11:34
Bu düşüşte olan yine medyaya ve aracı kurumlara güvenip kendi hesabını yapmayan küçük yatırımcıya oldu.

Fon yöneticisi alır-satar, bozuk durumda en fazla yıllık bonusu etkilenir ama birikimini kaybeden yatırımcıya yazık oldu.

driver34
28-08-2013, 11:38
Endeks 90 binken temel değerleme ile 118 bin hedef veren aracı kurum var. Risksiz getiri oranı 5.5 alıyordu arkadaşlar.

Önceki yazılarımda da bahsetmiştim bunu 5.5 almak demek uzun vadede hep 5.5 kalacağını düşünmek hatta değerlemenin birinci kuralı olan muhafazakarlık esasına göre %5 falan olacağını düşünmek anlamına gelirdi. Buna hata demek bence hafif kalır.

driver34
28-08-2013, 11:51
Aynı şey halka arzlarda da oldu. 2011'de 360 milyon TL özkaynakla halka açılan bir şirketin güncel özkaynağı 37.5 milyon TL.

Şirketi değerlerken şu kadar eder denilen varlıkların aslında satarken o kadar etmemesi.

Şirket halka açılırken yapılan projeksiyonları güncel durumla kıyaslıyorsunuz, sanki başka bir şirketten bahsediliyor gibi.

Halka arz seferberliği başka birşeye dönüşmüş görünüyor.

Üstteki örnek gibi onlarca örnek daha var.

Aracı kurumlar, SPK, medya hepsinin ciddi sorumluluğu var bunda, tabii yatırımcının kendi sorumluluğu da var.

İşin enteresan tarafı, bu halka arzların bazılarında, halka arzda belirlenen fiyatla şirketin geldiği fiyatı kıyaslayıp yatırımcı zararını hesapladığınızda duruma göre aracı kurumun sermayesinin çok üzerinde olduğunu görüyorsunuz.

Edit: Rakamsal içerik

aliugur
29-08-2013, 01:00
Aşağıdaki örnekte hatalı varsayımlar yapalım. 10 yıllık indirgenmiş nakit akımları tekniği ile ulaşılacak sonuca saçma varsayımlarından dolayı İNA=ENAYİLİK adını verelim..

(1) Nolu Örnek Şirket: Açık tahmin döneminden önceki son döneminde dönen varlıkları 100 TL . Beklenen yıllık faaliyet karı (önümüzdeki 12 ay): 20 TL

Varsayımlar:
a) sermaye maliyetinin (wacc) HER ŞİRKET İÇİN AYRI AYRI HESAPLANMASI gerekirmiş…boşver.. her şirket için göz kararı 0,14 al gitsin…

b) enflasyon=%8 , reel (fiziki büyüme)=0 , g (büyüme) = enflasyon = 0,08 yani 10 yıl boyunca faaliyet karını sadece enflasyon kadar arttır olsun bitsin.. Vergi=0, YSG (ROIC) oranlarından kime ne…şirketlerin hepsin aynı büyüsün….Saldım çayıra mevlam kayıra…..

a) ve b) deki hatalı varsayımlarda saçmaladığım için aşağıdaki (1) nolu formülün gereğini yerine getirmiş oldum…

İNA = ENAYİLİK……..(1)

Yukarıdaki varsayımlarla 10 yıllık tahmini indirgenmiş nakit/gelir akımlarının hesaplanması:

Dönen Varlıklar+Duran Varlıklar = Özvarlık + KVB+UVB olduğu için;
Özvarlıklar = Defter Değeri = 100 TL
Beklenen net faaliyet geliri = NFG=20 TL
Wacc=0,14, g=0,08

A1= K1*NFG ……………………………..(2) ,

A1= 10 yıl boyunca elde edilecek gelirlerin indirgenmiş bugünkü değeri (2 nolu formül)
K1 =katsayı=Bileşik faiz formülünden, ilk yıl sonunda 1 TL olan ve 10 yıl boyunca her yıl artan tutarda (g) elde edilen gelirlerin bugünkü değeri = 7
NFG =Net Faaliyet Geliri

A2= K2*ÖZV……………………………(3)

A2 = 10 uncu yıl sonundaki özsermayenin bugünkü değeri. (3 nolu formül, Buna aynı zamanda hurda değeri, uç değer, devam eden değer v.b. 3-5 isim verilir.)
K2 =katsayı=Bileşik faiz formülünden, 10 uncu yıl sonundaki 1 TL nin bugünkü değeri= 0,5
ÖZV=Özvarlık

İNA = A1 +A2 ……………..(4)

İNA = K1*NFG+ K2*ÖZV…(5)

İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV……(6)

İNA = (1) nolu örnek şirketin 10 yıl boyunca elde edeceği yıllık gelirlerinin bugünkü değeri + 10. yıl sonundaki özsermayenin bugünkü değeri (4 nolu formül)

İNA = (1) nolu örnek şirketin indirgenmiş nakit akımları tekniğine göre değeri (5 ve 6 nolu formül)

(6) nolu formülü (1) nolu formülde yerine koyarsak (7) nolu formülü elde ederiz;

ENAYİLİK = İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV……(7)

(6) nolu İNA formülünü kimseye çaktırmadan ARAKLAYALIM ve adını “Değer analizi formülü” yaptıktan sonra (7) nolu formülde yerine koyalım;

Değer Analizi Formülü = ENAYİLİK = İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV ……………..(8)

driver34
29-08-2013, 01:41
Aşağıdaki örnekte hatalı varsayımlar yapalım. 10 yıllık indirgenmiş nakit akımları tekniği ile ulaşılacak sonuca saçma varsayımlarından dolayı İNA=ENAYİLİK adını verelim..

(1) Nolu Örnek Şirket: Açık tahmin döneminden önceki son döneminde dönen varlıkları 100 TL . Beklenen yıllık faaliyet karı (önümüzdeki 12 ay): 20 TL

Varsayımlar:
a) sermaye maliyetinin (wacc) HER ŞİRKET İÇİN AYRI AYRI HESAPLANMASI gerekirmiş…boşver.. her şirket için göz kararı 0,14 al gitsin…

b) enflasyon=%8 , reel (fiziki büyüme)=0 , g (büyüme) = enflasyon = 0,08 yani 10 yıl boyunca faaliyet karını sadece enflasyon kadar arttır olsun bitsin.. Vergi=0, YSG (ROIC) oranlarından kime ne…şirketlerin hepsin aynı büyüsün….Saldım çayıra mevlam kayıra…..

a) ve b) deki hatalı varsayımlarda saçmalıdığım için aşağıdaki (1) nolu formülün gereğini yerine getirmiş oldum…

İNA = ENAYİLİK……..(1)

Yukarıdaki varsayımlarla 10 yıllık tahmini indirgenmiş nakit/gelir akımlarının hesaplanması:

Dönen Varlıklar+Duran Varlıklar = Özvarlık + KVB+UVB olduğu için;
Özvarlıklar = Defter Değeri = 100 TL
Beklenen net faaliyet geliri = NFG=20 TL
Wacc=0,14, g=0,08

A1= K1*NFG ……………………………..(2) ,

A1= 10 yıl boyunca elde edilecek gelirlerin indirgenmiş bugünkü değeri (2 nolu formül)
K1 =katsayı=Bileşik faiz formülünden, ilk yıl sonunda 1 TL olan ve 10 yıl boyunca her yıl artan tutarda (g) elde edilen gelirlerin bugünkü değeri = 7
NFG =Net Faaliyet Geliri

A2= K2*ÖZV……………………………(3)

A2 = 10 uncu yıl sonundaki özsermayenin bugünkü değeri. (3 nolu formül, Buna aynı zamanda hurda değeri, uç değer, devam eden değer v.b. 3-5 isim verilir.)
K2 =katsayı=Bileşik faiz formülünden, 10 uncu yıl sonunda elde edilen 1 TL nin bugünkü değeri= 0,5
ÖZV=Özvarlık

İNA = A1 +A2 ……………..(4)

İNA = K1*NFG+ K2*ÖZV…(5)

İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV……(6)

İNA = (1) nolu örnek şirketin 10 yıl boyunca elde edeceği yıllık gelirlerinin bugünkü değeri + 10. yıl sonundaki özsermayenin bugünkü değeri (4 nolu formül)

İNA = (1) nolu örnek şirketin indirgenmiş nakit akımları tekniğine göre değeri (5 ve 6 nolu formül)

(6) nolu formülü (1) nolu formülde yerine koyarsak (7) nolu formülü elde ederiz;

ENAYİLİK = İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV……(7)

(6) nolu İNA formülünü kimseye çaktırmada ARAKLAYALIM ve adını “Değer analizi formülü” yaptıktan sonra (7) nolu formülde yerine koyalım;

Değer Analizi Formülü = ENAYİLİK = İNA = 7*NFG + 0,5*ÖZV ……………..(8)

1. Acaba bunu neden bu başlığa yazdınız?
a. Ben bilmediğim için öğreneyim diye olabilir.
b. Diğer bilmeyenler öğrensin diye

2. Acaba neden bu konularla bu kadar uğraşıyorsunuz?
a. Daha çok kazanmak için
b. Bundan zevk aldığınız için

3. Yazdıklarınıza katkı yapacak, ara sıra yaptığınız hataları düzeltecek potansiyelde olduğum halde neden yapmıyorum acaba?
a. Sadece size bozuk olduğum için
b. Zaman zaman nezaketsiz ve sert yazdığınız için

aliugur
29-08-2013, 02:08
1-hiç biri
2-hiç biri
3-fikrim yok

driver34
24-01-2014, 11:22
Güncel IMKB 30 tarihsel F/K grafiği:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/28/hcm8.jpg (https://imageshack.com/i/0shcm8j)

yağmur
24-01-2014, 13:02
Başlığı yeni okumaya başladım hayırlı olsun sayın driver34 başarılar...
Forumda, temel analiz deyince tanıdığım bi kişi var... bilançoları sanki X-Ray cihazından geçirirmiş gibi okur.Gözünden bi şey kaçmaz...
Umarım burada da yazar...

driver34
24-01-2014, 13:22
Başlığı yeni okumaya başladım hayırlı olsun sayın driver34 başarılar...
Forumda, temel analiz deyince tanıdığım bi kişi var... bilançoları sanki X-Ray cihazından geçirirmiş gibi okur.Gözünden bi şey kaçmaz...
Umarım burada da yazar...

Teşekkür ederim Sn. yağmur.

driver34
24-01-2014, 18:04
Bazı arkadaşların farklı başlıklardaki USD/TL'nin geçmiş tarihli bir değerini alıp o günden bugüne üzerine enflasyon ekleme bazlı analizlerini görüyorum. Bu tip bir analiz yabancı para biriminin enflasyonunu devre dışı bıraktığı için ve tek bir yabancı para birimine odaklandığı için hatalı sonuçlara götürebilir.

Daha doğru olanı reel kur endeksine bakmaktır. Ülkenin ticaret ortaklarının para birimlerini ağırlıklarına göre ve bu para birimlerinin, yerel para biriminin enflasyonunu dikkate alır.

Aralık-13 itibariyle TCMB reel kur endeksi:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/707/8xtd.jpg (https://imageshack.com/i/jn8xtdj)

2004, 2006, 2009 başı ve 2012 sonunda oluşmuş dipler dikkati çekiyor.

1. 2004'te oluşan dip TL'nin FED in likidite kısma beklentisi ile değer kaybına tekabül ediyor.
2. 2006'da oluşan dip enflasyonda hedeften sapma ardından gelen danıştay saldırısı sonucu oluşan gergin ortamdaki değer kaybı.
3. 2009 başında küresel finansal kriz sebebiyle TL'nin değer kaybı
4. 2011 sonbaharında yaşanan dip, Avrupa finansal krizi sonucu yaşanan değer kaybı.

2004 ve 2006'da oluşan diplerde reel kurun 100 civarına gerilediği, 2009 da ise ciddi likidite sıkıntısına rağmen bu seviyelere gerilemediğini daha yukarıda kaldığını görüyoruz. Sonrasında ise 2011'de Avrupa'daki bankacılık sisteminde yaşanan çalkantı sebebiyle tekrar 2009 dibinin de altına indiği ve 103.5'a gerilediği görülüyor.

Peki şimdi neredeyiz? Grafikteki son nokta olan 106.5 Aralık 13'e dair. O tarihten bugüne ekstra bir %8 değer kaybı daha söz konusu, dolayısyla an itibariyle TL'nin reel değeri açısından bütün diplerin altında ve 98 gibi bir değerdeyiz.

Reel kur açısından bulunduğumuz nokta böyle. Bu kadar değer kaybı yeterli mi? Bu ayrı bir konu. Bu konuda haftasonu birşeyler yazacağım.

Neonadam
24-01-2014, 18:16
Güncel IMKB 30 tarihsel F/K grafiği:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/28/hcm8.jpg (https://imageshack.com/i/0shcm8j)

Bunlar sanırım Q3 verileri ile günümüzün fiyatlarının oranı değil mi?Yani 6 Kasım'daki fiyatlar değil?

Sanırım grafikteki yaklaşık 8,5'tan artan kur giderleri nedeniyle 9,5'a doğru çıkarız bu çeyrekte.Kurun artmasından hoşnut olan şirket sayısı BIST 30'da varlıklarından dolayı ENKAI,EREGL ve TCELL'di en son baktığımda.

driver34
24-01-2014, 18:21
Bunlar sanırım Q3 verileri ile günümüzün fiyatlarının oranı değil mi?Yani 6 Kasım'daki fiyatlar değil?

Sanırım grafikteki yaklaşık 8,5'tan artan kur giderleri nedeniyle 9,5'a doğru çıkarız bu çeyrekte.Kurun artmasından hoşnut olan şirket sayısı BIST 30'da varlıklarından dolayı ENKAI,EREGL ve TCELL'di en son baktığımda.

Dünkü fiyatlar ve 3. çeyrek karlar ile.

Evet 4. çeyrek verileri ile yükselmesi söz konusu olur, diğer taraftan 3. çeyrekteki TL değer kaybının gelir tablolarına yansımasını da içeren sonuçlar.

driver34
09-02-2014, 02:15
Başka bir başlık altına eklediğim aşağıdaki analizi buraya da kopyalıyorum:

Endeks 30 - Benchmark tahvil korelasyonu aşağıdaki şekilde.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/853/s6ap.jpg (https://imageshack.com/i/nps6apj)

Hisse tahvil korelasyonu şekilde görüldüğü gibi yüksek bir değişkenlik gösteriyor.

Önemli birkaç nokta, 2011 yazında Avrupa'daki çalkantı esnasında, bizde de güvenli varlıklara bir miktar kaçış yaşandı bu sebeple hisse değerleri gerilerken eş zamanlı tahvil faizleri de geriledi, bu dönemde faiz değişimi ve endeks değişimi arasında artı 0.2 yi bulan bir pozitif korelasyon gözlendi.

Diğer bir nokta 2013 Mayıs'ında endeks zirve yaptığında, tahvil faizleri le ilişkinin normale göre azaldığı bir dönem yaşandı. Piyasa %5'in altında bir gösterge faizi pek inandırıcı bulmadı gibi. Yoksa endeks biraz daha aşağılarda olabilirdi.

Son olarak ta güncel dönemde de korelasyon bir miktar azalmış durumda, şu anda da piyasa bu oranlarda bir faiz seviyesinin geçici olduğunu düşünüyor olabilir.

driver34
09-02-2014, 02:55
Endeks 30 ile gösterge tahvil ve uzun vadeli tahvil korrelasyonu kıyaslaması:

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/801/3zya.jpg (https://imageshack.com/i/m93zyaj)

Mavi olan Endeks 30 - Benchmark tahvil, ırmızı olan ise ENdeks 30 Uzun vadeli tahvil grafiği.

Görüldüğü gibi iki verinin de mevcut olduğu dönem için Endeks 30 ile uzun vadeli tahvil korelasyonu Endeks 30 ile benchmark tahvil korelasyonuna göre çok daha güçlü.

corredor
16-02-2014, 13:02
Yabancı para geliri olan firmalar nelerdir. Yabancı para geliri olanların piyasa degerleri ciddi yükselmeli. Ben Ayen için aşağıda bir örnek yazmıştım. Başka firlamlar var mıdır? Mesela ihraç yapan firmalar için geçerlidir.

Geliri yabancı para olan firmalar için basit bir örnek verecek olursak:

Şirket aylık 20k EUR yıllık EBITDA'sı olsun. Piyasa değeri 100k EUR borçları da 50k EUR olsun. Yani firma 7,5 EV/EBITDA(FD/FAVÖK) ile işlem gördügünü varsayalım.

Bir de kur 2 TL'deyken TL bazında yazalım. Yıllık EBITDA 40k TL. Piyasa değeri 200k TL. ve 100k TL de borcu var. Firma 7,5 EV/EBITDA'dan işlem görüyor.

Örnegin basit olması açısından kurun bir günde yükseldigini tüm yılı etkiledigini varsayalım. Piyasa degerinin de EUR bazında aynı kaldığını düsünelim.

Yukardakinin aynısı devam EBITDA 20k EUR, piyasa degeri 100k EUR, borçları 50k EUR ve 7,5 EV/EBITDA'dan işlem görsün.

TL'ye dönelim. EBITDA 60k TL piyasa değeri 300k TL borçları da 150k TL ve yine 7,5 EV/ EBITDA'dan işlem görsün.

Net kara baktıgınızda EUR'ın arttığı yıl 50k TL kur farkı zararı yazdı ama EUR'un yukarda kaldıgı sürece piyasa degeri 200 degil 300 olması gerekir. Nedeni de EUR ile artan faaliyet karıdır.

Yani yine söylüyorum kısa vadede EUR ve doların artışı kötü bir etki yaratıyor gibi görünse de uzun vadede kar saglayacaktır.

driver34
20-02-2014, 15:29
Başka bir başlık altına yazdığım aşağıdaki bölümü buraya da kopyalıyorum:

Bankalar aktifin önemli bir kısmı olan tahvil portföylerinden edilen zararı gelir tablosunda değil de bilançoda gösteriyorlar. Bu sebeple defter değerlerinin değişimi bu seneki performansla ilgili daha net bir bilgi sunuyor.

Aşağıdaki tablo bankaların ve şirketin kıyaslanabileceği diğer finansal şirketlerin 2013/12 ve 2012/12 arasındaki özkaynak değişimini gösteriyor. Temettü etkisini gidermek için 2013/12 defter değerlerine yıl içinde verilen temettüyü ekledim.

http://image-turko.com/di-ZVFK.jpg

Not: Özkaynak bankalar için milyar TL diğer finansallar için ise milyon TL cinsindendir.

driver34
13-03-2014, 10:35
Son çeyrek sonuçlar sonrası 12 Mart 2014 kapanış fiyatları ile Endeks 30 F/K grafiği:

http://i.hizliresim.com/xE1EPv.jpg

Son dönemde F/K artışının sebebi piyasanın yükselmesinden çok karların düşmesi, ilk çeyrek sonuçlar geldiğinde de benzer bir durum yaşanacak büyük ihtimalle.

egegoktug
26-03-2014, 19:24
BORSA,FAİZ VE DOVİZ denklemi şöyleki borsanın yüselmesi için faiz ve doların düşmesi gerektiği veya tersi durumda borsanın düşmesi için faiz ve doların yükselmesi gerektiği ortada fakat formüle etmeye çalışıyorum bii türlü olmoyor.. örnek

dolar faiz endeks
1,50 4,5 93000 ise
2,20 11,5 ?? olur dersek, sizce böyle bir hesaplama yöntemi varmı??

aralarındaki ilişki bellirli kolerasyona bağlı...
oran orantı kurmaya çalışıyorum
sizin geliştirdiğiniz veya bildiğiniz kolay ve geçerli bir yöntem veya bir scala varsa paylaşırsanız sevinirimm..

BURADAKİ AMACIM HANGİ FAİZ VE DOLAR SEVİYESİNDE ENDEKS O AN NE OLMALI

SAYGILARIMA

driver34
16-04-2014, 19:13
BORSA,FAİZ VE DOVİZ denklemi şöyleki borsanın yüselmesi için faiz ve doların düşmesi gerektiği veya tersi durumda borsanın düşmesi için faiz ve doların yükselmesi gerektiği ortada fakat formüle etmeye çalışıyorum bii türlü olmoyor.. örnek

dolar faiz endeks
1,50 4,5 93000 ise
2,20 11,5 ?? olur dersek, sizce böyle bir hesaplama yöntemi varmı??

aralarındaki ilişki bellirli kolerasyona bağlı...
oran orantı kurmaya çalışıyorum
sizin geliştirdiğiniz veya bildiğiniz kolay ve geçerli bir yöntem veya bir scala varsa paylaşırsanız sevinirimm..

BURADAKİ AMACIM HANGİ FAİZ VE DOLAR SEVİYESİNDE ENDEKS O AN NE OLMALI

SAYGILARIMA

Bir süredir uzaktım ekrandan.

Endeks = a*döviz+ b* faiz + hata terimi

gibi bir model denenebilir, a ve b parametreleri linear regresyonla tahmin edilebilir fakat şahsen çok iyi sonuç vereceğini sanmıyorum.

edebi
18-04-2014, 07:13
Hayırlı cumalar

Subjective
20-04-2014, 16:36
üçü bir arada teknik görünüm.. petkim, kardemir D, Pegasus ;

http://www.borsadanhisse.net/tekniks/2014-04-petkim.htm

http://www.borsadanhisse.net/tekniks/2014-04-krdmd2.htm

http://www.borsadanhisse.net/tekniks/2014-04-pgsus3.htm

alex1907
01-05-2014, 04:16
Selam Arkadaslar

ABD Merkez Bankası Fed, 55 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 45 milyar dolara indirdi.
ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, tahvil alım miktarını 10 milyar dolar daha azaltarak 45 milyar dolara düşürdü.
Fed böylece aylık mortgage destekli menkul kıymet alım miktarını 20 milyar dolara, hazine kağıdı alım miktarını 25 milyar dolara indirdi.
Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi. Faiz oranlarını değiştirmeme kararı oybirliğiyle alındı.
FOMC, karar sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik aktivitenin son dönemde ılımlı hızda arttığına dikkat çekti. İstihdam piyasası göstergelerinin karışık olduğu belirtilirken işsizliğin hala yüksek olduğuna vurgu yapıldı.

Temel Analize ufaktan bi giris yapma cabasındayım yardımcı olursanız sevinirim :D
Fed in bu acıklamısından neler cıkarabiliriz ???

driver34
18-01-2015, 20:28
Açıklanmış şirket bilançolarıyla son 3 yıl için basit bir çalışma yaptım.

2014 3. çeyrek 2011 3. çeyrek arası dönemde finansal sektörler hariç bırakılırsa borsaya kote en yüksek ciroya sahip ilk 70 şirketin toplam ciro artışı %25 civarı aynı dönemde tüketici fiyat enflasyonu %28.

Bu açıdan borsaya kote bu büyük 70 şirketin toplam cirosunda reel büyüme yok, aksine %3 reel küçülme var.

GSYH yurtiçi bilançoda görülen 3-4% oranındaki zayıf bir büyüme bile görünmüyor şirketlerin elde ettiklere hasılatın gelişimine bakılınca.

driver34
19-01-2015, 09:50
Global kriz öncesinden bugüne getirilere baktım.

SP500 'ün 2007 sonundan bugüne getirisi %37.5, IMKB100 getirisi dolar bazında -%20. Hızlı büyüyoruz diğer ülkeler çok kötü biz iyi durumdayız ya rakamlara bakınca, o günden bugüne ABD hisselerine yapılan yatırım %40 a yakın bir getiri sağlamışken bizim piyasamızda %20 kayıp yaşanmış.

Daha genel bir resim için, MSCI World (Tüm Dünya) endeksine baktım. 2007 sonundan beri dünya hisse senetleri dolar bazında %6 getirmiş, bizde %20 kayıp var.

driver34
03-02-2016, 21:08
Yazmayalı bir yıldan fazla olmuş, zaman ne çabuk geçiyor :)

driver34
11-02-2016, 22:45
Aşağıdaki grafikte, 2007'den günümüze kadar, yabancı takasındaki hisselerin dolar bazında toplam değerini bulabilirsiniz. Bugün itibariyle toplam yabancı sahipliği 45 milyar dolar civarına gerilemiş durumda.

http://i.hizliresim.com/A5aj0p.jpg

eLbrayn
15-02-2016, 16:39
Sayın Driver34 crdfa lar duruyor mu hala :)

driver34
15-02-2016, 20:59
Sayın Driver34 crdfa lar duruyor mu hala :)

Duruyor hala :) Pek bir şey getirmedi ama genel endeksten %15, bankacılık endeksinden %30 civarı daha iyi bir performansı oldu :)