PDA

View Full Version : Askerlik

PIERCE
20-09-2006, 13:52
Gecen agustosta yegenim askere gidecekti fakat ayak bilegini kirdigi icin sinava giremedi ve gidemedi ve bakaya kaldi karakoldan gelip evden yoklamislar.

Benim duydugum su ki eger askere alma veyahut bakaya kalma veyahut askere gitme emri eline ulasmis birey o tarihte askere gidemeyecek durumda ise raporlu oldugu her gun askerlik suresinden dusulmekte imis (kanunen asker sayildigi icin). Ben bunu asker olmayan bir kisiden duydum fakat hicbir fikrim yok. Tecrubeli arkadaslardan yardim istiyorum. Buna benzer bir uygulama var mi. ozelden de mesaj atabilirsiniz

karınca
20-09-2006, 14:32
değişik kanunları olduğu kesin.
Buraya yazacağım ilginç başka bir olay sorunuzla ilgisiz bu nedenle kusura bakmayın...
Askerde bi gün poliklinikte Tüberküloz (verem) vakası geldi.Askeri servise yatırdım.Bikaç gün sonra GATA'ya sevk edildi.Hastalığı ile ilgili ilaçları verilmiş 3 ay hava değişimi takiben birliğine dönmüş oradanda bize sevk...3 ay daha hava değişimi verildi...Sonra yine geldi ama her gelişinde kıyafet bozuluyor sakallı falan.Bana yalvarıyordu askerlik sürem 4 ay önce bitti ne olur hava değişimi yazmayın diye.
Rapor vermezsek askerliği bitmiş olacak hava değişimi veriliyor süresi bitmesine rağmen hala asker.
Bir yüzbaşıya sordum ne olacak diye?
Verem'in tedavisi bitene kadar hava değişimi alır dedi
Sonrası ise ilginç idi;
Tedavi tamamlandı "şifa" ile sonuçlandı çürüğe ayrılıyor...
Çürüğe ayrılma nedenini ise açıklaması;
Askerlik sonrası bireyler yedek kabul edildiğinden dolayı...
Savaş durumunda hastalığı yeniden başlayabilirmiş...

artanis
20-09-2006, 14:49
benim bildiğim acemilik döneminde bile belli bir süre raporlu sınırı aşıldığı zaman askerliği yanıyor ve yeniden yapmak zorunda kalıyor bu durumda bile böyle ise izin vermezler

dönence
20-09-2006, 17:56
Gecen agustosta yegenim askere gidecekti fakat ayak bilegini kirdigi icin sinava giremedi ve gidemedi ve bakaya kaldi karakoldan gelip evden yoklamislar.

Benim duydugum su ki eger askere alma veyahut bakaya kalma veyahut askere gitme emri eline ulasmis birey o tarihte askere gidemeyecek durumda ise raporlu oldugu her gun askerlik suresinden dusulmekte imis (kanunen asker sayildigi icin). Ben bunu asker olmayan bir kisiden duydum fakat hicbir fikrim yok. Tecrubeli arkadaslardan yardim istiyorum. Buna benzer bir uygulama var mi. ozelden de mesaj atabilirsiniz

yeğenin bakaya kalmış yani asker değil.askere gidemecek durumda ise bunu askeri hastaneden alacağı bir raporla belgelemesi lazım.askerlik süresinden düşülmesi için öncelikle asker olması lazım.yani silüsü alıp askeriyeden içeri giricek orada tedavisine başlanırsa ya da bir hastalık durumu olursa askerlikten sayılır.tedavi sonuç verirse askerliğine kaldığı yerden devam eder.ilk 3 ay hava değişimi verirler.sonra bir 3 ay daha hava değişimi ve durum değişmezse çürüğe cıkarabilirler.gecmiş olsun yeğeninize.acil şifalar

dönence
20-09-2006, 17:58
benim bildiğim acemilik döneminde bile belli bir süre raporlu sınırı aşıldığı zaman askerliği yanıyor ve yeniden yapmak zorunda kalıyor bu durumda bile böyle ise izin vermezler

bence acemi birliğinde olduğı için aldığı acemi eğitimi yanar.askerlik yaptığı günler silinmez.askerlik günlerinin silinmesi için firar olması lazım diye biliyorum ben.

LUCKY INVESTOR
22-03-2015, 03:29
askerlik disiplin özsaygı