PDA

View Full Version : Finans Portföy Altın Borsa Yatırım Fonu

Pages : [1] 2 3

balaban
27-09-2006, 20:41
GOLDIST - İstabul GOLD B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu

enigma
27-09-2006, 20:48
Altının serbest piyasadaki fiyatına goremı sekıllenecek bu fonun fıyatı?

trader85
27-09-2006, 20:51
ayrıntılı bilgi için www.gldtr.com

Bakalım yarın açılışı nasıl yapacak...

balaban
27-09-2006, 20:51
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=11154

trader85
27-09-2006, 21:33
;)

:cool:

Babadağlı
28-09-2006, 00:29
Altının serbest piyasadaki fiyatına goremı sekıllenecek bu fonun fıyatı?

Aynen öyle, piyasa fiyatıyla işlem görecek. Bence süper bir olay, altını fiziki olarak alıp saklama derdinden kurtaracak. Bi de Cumhuriyet altınlı versiyonunu yapsalar bunun, o da çok güzel olur. Düğünlerde geline ağırlık oluyor, ne güsel artık lotları takardık geline.:)

Su
28-09-2006, 00:35
Aynen öyle, piyasa fiyatıyla işlem görecek. Bence süper bir olay, altını fiziki olarak alıp saklama derdinden kurtaracak. Bi de Cumhuriyet altınlı versiyonunu yapsalar bunun, o da çok güzel olur. Düğünlerde geline ağırlık oluyor, ne güsel artık lotları takardık geline.:)

virmanlamak daha kolay olur . İğneydi iplikdi uğraşmaya değmez.

Bu fon Altınla iştigal eden hisselere etkir mi acaba ?

Babadağlı
28-09-2006, 00:51
virmanlamak daha kolay olur . İğneydi iplikdi uğraşmaya değmez.
Sonra geri çekme riski var, cık olmaz o.:hayır:
Elle tutulan gözle görülen bişey olması lazım, bizim geleneklerimize aykırı o dediğin. "Ne o, sen bişey takmıyomusun?" derler adama. Rezil olursun düğün salonunda.:D

Kimi
28-09-2006, 09:35
***Yeni Acilan Borsa Yatirim Fonu*** Istanbul Gold B Tipi Altin Borsa Yatirim Fonu (GLDTR.F, Baz Fiyat : 28,90 YTL, Fiyat Marji : 26,00 / 31,80 YTL, Fiyat Adimi: 0,10, Islem Gorebilecek Azami Fon Adedi: 1.562.500, Maksimum Lot: 10.000, ULUSAL PAZAR) ***

trader85
28-09-2006, 09:59
Arkadaşlar aklıma bişi takıldı..

Şimdi 1pay=1gram altın deniyor.. 1000gram altın alsak iskontosu var ama 1000pay alsak bunun iskontosu nasıl olacak?:düsün:

trader85
28-09-2006, 10:22
Gerçi alış satış arasındaki fark çok az bu yüzden iskontoya gerenk yok..:D

borsadem
28-09-2006, 11:56
ne kadar bir oran iskontosu 1000 gramda.. yanlış hesaplamadıysam yeni türk parasıyla 28.000 eder.. ve diyelim ki şu an 27.90 ve 28.00 arası işlem gördü. ve bizde 1000 gram almak istedik bu durumda toplam ne kadar oranda paramız gidecek .. birde tabiki işlem yaptığımız kurum da binde 2 lik komisyon alacak değil mi her al- satımızda. teşekkürler..

ÇifteVatandaş
28-09-2006, 13:04
Hayirlisi olsun bakalim, bugün alim yapacagim.

trader85
28-09-2006, 16:47
ilk gün için hiç te fena değildi.. :)

Altın fiyatları neye göre değişir? Arz talepten başka.. mesela petrol fiyatları, siyasi gelişmeler vs.. :düsün:

borsadem
28-09-2006, 16:55
büyük bir tuzak mı var??
evet niye mi dersiniz ? biz şimdi buradan altın hissesi aldığımızda kazançlarda yüzde 10 luk stopaj uygulanmayacak mı? iyide düşünün yüzde 20 kazandık yüzde 10 nunu devlet baba hazinesine geçirmeyecek mi? peki elimizde altın olunca öyle mi oluyor ? hayır tabikide kuyumcudan stopaj uygulanmıyor .. birşey diyebilirsiniz ama bu güvenilir .. hırsızlık var vs.. iyide bankaların kasasına yıllık 60 ytl verirsek zaten onlar bizim altınımızı saklamıyor mu? lütfen bu konuda beni bilgilendirin. stopaj faslıyla ilgili

ÇifteVatandaş
28-09-2006, 16:59
büyük bir tuzak mı var??
evet niye mi dersiniz ? biz şimdi buradan altın hissesi aldığımızda kazançlarda yüzde 10 luk stopaj uygulanmayacak mı? iyide düşünün yüzde 20 kazandık yüzde 10 nunu devlet baba hazinesine geçirmeyecek mi? peki elimizde altın olunca öyle mi oluyor ? hayır tabikide kuyumcudan stopaj uygulanmıyor .. birşey diyebilirsiniz ama bu güvenilir .. hırsızlık var vs.. iyide bankaların kasasına yıllık 60 ytl verirsek zaten onlar bizim altınımızı saklamıyor mu? lütfen bu konuda beni bilgilendirin. stopaj faslıyla ilgili

Kazancina %10 stopaj vergisi var. Ana paraya yok.

borsadem
28-09-2006, 17:30
o halde doğru düşünmüşüm yani büyük bir tuzakkkkk... çünkü kuyumcuda yüzde 10 luk kısmını alacak.. ama ben kuyumcuda kara geçtiğimde yüzde 10 luk stopaj vermeyecem.. ya... o halde sakın girmeyin arkadaşlar stopaj vergisi için sakın girmeyinnnnn

borsadem
28-09-2006, 17:51
özür dilerim yanlış yazmışım.. kuyumcudan kimse bende yüzde 10 luk kar kesintisi ( stopaj vergisi ) almayacak.. o halde tekrar tekrar diyorum büyük bir tuzak ama tabiki de kişiler almak noktasında hür iradesini gösterir. fakat bu noktada eksik bilgi olmazsa da yani herkes yüzde 10 luk kesintiyi bilsede, bu nüansa dikkat ettiğimizde yüzde 20 lik kar yaptığımızda yüzde 10 u gidecek..

Babadağlı
28-09-2006, 18:57
Karın %10'u gidecek, yani 100 liranız var ve 20 lira kazandınız diyelim. Sİz neden 100 liranın %10'u yani 10 lirayı geri veriyorsunuz. Karınız 20 lira, siz 20 liranın %10u olan 2 lirayı geri vereceksiniz. Yani karınız 18 lira olacak.

cetvel
28-09-2006, 21:06
.......... hırsızlık var vs.. iyide bankaların kasasına yıllık 60 ytl verirsek zaten onlar bizim altınımızı saklamıyor mu? lütfen bu konuda beni bilgilendirin. stopaj faslıyla ilgili

dimyata bulgura giderken evdeki prinçten de olabilirsiniz sayın borsadem.. Bankanıza hırsız girip, kiralık kasaları boşaltırsa, sadece havanızı alıyorsunuz... Çevremde böyle örnekler var...

arma
28-09-2006, 23:41
http://www.finansportfoy.com/docs/pdf/izahname_gold.pdf

borsadem
29-09-2006, 10:18
10.000 ytl kar yapma olasılığım yok mu? var ise bunun yüzde 10 u 1.000 ytl yapmaz mı?

ve ben bu 1.000 ytl yi 10.000 ytl kazandığımda kuyumcuya veriyor muyum?

ama kuyumcuda bozdurduğumda 10.000 ytl in hepsi benim..

H.YONCA
30-09-2006, 11:38
..alım-satım toplam binde 4 +alım-satım arasındaki marj binde 3...toplam BİNDE 7....(her alım satımdaki kafadan ödediğiniz kesinti)..
kuyumcudan isterseniz 1000 kilo altın alın....o binde 7 nin kat ve kat fazlasını sizden çıkarır.....temettü kazancı kesintisi falanda yok...sermaye artırımı falan fistanlada uğraşmassın,hele bedelli tuzağı hiç yok....daha ne ister insan:)......
YAAAAALNIIIIZ , %10 stopaj biraz mide bulandırıyor.....buda el mahkum bu fona yatırım yapacakları uzun vadeye itiyor...kısa vadede kazanmak imkansız gibi bir şey..altın günlük % 3-5 marj yapacakda bir şeyler yiyeceksin..o da imkansız olduğuna göre alıp en az1-2 sene yatmalık fon.....taki bu saçma sapan stopaj oranları makul seviyeye indirilene kadar...
zaten adım atsan stopaj var ülkemizde bırakında bari vergilendirilmiş kazançlarımızdan ZORLA arttırdığımız yatırımlarımızı rahat yapalım...ne yani bizde yastık altı külçe altınmı tutalım... :hayır:
bu ülkenin ekonomisine piyasalarına yazık ediyorsunuz,,,ilgililere,,,

Kubilay
02-10-2006, 19:26
Bir tarihte kuyumcudan altın almış ve sonra satmış birisi, diyelimki bu işten ciddi para kazanmış ve evini, arabasını almış olsun. Birileri gelip nerden buldun parayı dediğinde ve kişi de altın aldım-sattım dediği zaman, bu kişiye neden beyan etmedin ve bu faaliyetten elde ettiğin karın vergisini neden vermedin diye sorulduğunda bu kişi nasıl bir cevap veriyor? Oysa borsadaki alım satım kazancının vergilendirilmesi bu gelirin açıklanabilir bir gelir olmasını sağlaması açısından daha iyi değilmidir?

borsadem
03-10-2006, 16:58
sn kubilay bey, dediklerinizde şu noktada haklı olabilirdiniz şayet zekeriya temizel in çıkarmış olduğu nereden buldun yasası yürürlükte olsaydın maliyenin size bunu sorma hakkı vardı.malumun bu yasa yürürlükten kaldırıldı yanılmıyorsam 2003 yılında. o yüzden böyle bir soruyu size soramaz. sadece maliyenin sormaya yetkili olduğu sizin bankadaki çek, havale ve eft hareketlerindeki yoğunluğu gördüğünde size bunun hesabını sorabilir çünkü bunlar ticari kıymetli evraklardır. ama aldığınız evi veya gayrimenkullün size sorma lüksüne sahip olmayan bir maliye var karşınızda..

birde ben ısrarla birşey diyorum bazı ark.lar sanırım yanlış anlamış. stopaj sizin kar yaptığınız orandan yüzde 10 kesiliyor bunu da gayet iyi biliyorum. ama düşünün ki 10.000 ytl kazanç yaptınız bunun yüzde 10 u olan 1000 ytl yi stopaj olarak verirsiniz..

gokselsen
03-10-2006, 23:09
altın metastock verisini nereden indirebilirim acaba

Kubilay
03-10-2006, 23:44
sn kubilay bey, dediklerinizde şu noktada haklı olabilirdiniz şayet zekeriya temizel in çıkarmış olduğu nereden buldun yasası yürürlükte olsaydın maliyenin size bunu sorma hakkı vardı.malumun bu yasa yürürlükten kaldırıldı yanılmıyorsam 2003 yılında. o yüzden böyle bir soruyu size soramaz. sadece maliyenin sormaya yetkili olduğu sizin bankadaki çek, havale ve eft hareketlerindeki yoğunluğu gördüğünde size bunun hesabını sorabilir çünkü bunlar ticari kıymetli evraklardır. ama aldığınız evi veya gayrimenkullün size sorma lüksüne sahip olmayan bir maliye var karşınızda..

birde ben ısrarla birşey diyorum bazı ark.lar sanırım yanlış anlamış. stopaj sizin kar yaptığınız orandan yüzde 10 kesiliyor bunu da gayet iyi biliyorum. ama düşünün ki 10.000 ytl kazanç yaptınız bunun yüzde 10 u olan 1000 ytl yi stopaj olarak verirsiniz..

Sayın Borsadem;
Cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız şimdiki düzende sorulmuyor, ben sadece olur da bir problem yaşanırmı çekincesi taşıyordum şahsen.

Ayrıca bir iki realiteden de bahsetmek yerinde olur sanıyorum, başıma geldiği için hani. Altın degerinin hızlı yükseldiği zamanlarda kuyumcular ağız birliği etmişçesine bugün alışımız yoktur diyebiliyor ( yani hızlı ve sert bir yükseliş varsa ve kısa süre içinde düşeceğini düşünüyorlarsa bize kar realize etme şansı vermiyorlar). Çok hızlı ve sert bir düşüş yaptıysa ucuzladı diye almaya gittiginizde ya gerçeğinden fazla fiyat isteyebiliyorlar veya baştan bugün satışımız yoktur diyebiliyorlar. Eğer hızlı düşüşte satmaya kalkarsanız düşüyor diye hepten ölü fiyat da verebiliyorlar. Yani piyasada sığ hisslerdeki oyuncularla kapışmak gibi birşeye benziyor o zaman. İlla onlardan az kar edeceksiniz veya fazla zarar edeceksiniz manzarası ortaya çıkıyor. Stopaj elde edilen kazancın %10u. Bir cumhuriyet altını %10 bile yükselse bize kuyumcu %10 kazandırmıyor gözlemlediğim kadarıyla, altın fiyatı düşük ise pahalı satacak, yüksek ise düşük fiyat verecek veya hiç almayacaklar veya bütün gün kuyumcu kuyumcu dolaşıp 2şer 3 er tane satabileceğiz. Çünkü alan da çok almıyor öyle ani hareketlerde. Bir de bu konu var, miktar meselesi. Ama aynı gramda ( 1 cumhuriyet = 7.26 gram altın ) mesela borsada %10 yükselirse, %10 da stopj verip %9 karı alıp gitmek mümkün. Nokta fiyata alım, nokta fiyata satım. Para ve altın elektronik ortamda ve emniyette iken. Ne eski yeni farkı meselesi, ne sahte para, sahte altın meselesi. Ben o stopaja birazcık da sanki sigorta primi masrafıymış yerine koyarak o gözle bakmaya çalışıyorum. Elde para veya altınla dışarda gezinmekten avantajlı gibi duruyor.

Tabi tercih meslesi. Ben bu şekilde fikrimi yazdım ama herkesin fikrini merak ediyorum. Tartışalım ki en doğru olanı bulabilelim. Hele şahsen borsanın düşeceğini düşündüğüm şu günlerde döviz veya döviz fiyatına endeksli kıymetli maden bana çekici görünüyorken bu konuyu biraz daha hararetli tartışmak benim durumumda olan kimselerin de faydalanmasına yardımcı olur diye düşünüyorum.

---------------
Burda zaten bir alım satım tavsiyesi yoktur ama bizim millettin işi belli olmaz. Lazımdır ki şöyle söyleyim, "Alım satım tavsiyesi değildir, sorumluluk kabul edilmez."

momentum
04-10-2006, 09:04
valla ne yalan söyliyim... bu fon iyi oldu.. kubilayın söylediği gibi hem alım satım arasında fark çok az hemde hızlı ..kuyumcuya 50 milyarlık altını al boz ver desen bir türlü ..bozarken fiyat kırması ayrı bir türlü..
hem trendi net görebiliyorsun...

mondas
04-10-2006, 13:23
Alternatif olarak VOB'da da altın alınabiliyor kaldıraçlı ve stopaj kesilmiyor, ancak maalesef likit değil henüz.

chemeng
04-10-2006, 16:09
altının onsunu takip etmekte fayda var...

cici43
05-10-2006, 11:59
:düsün: bu fonun cıkma zamanı sankı bı seylerın baslangıcına denk getırıldı. hadı hayırlısı...:düsün:

Kubilay
05-10-2006, 19:04
Altının ons fiyatının düşmeye başladıgı zamanlara denk geldi evet.

ON4 dk
06-10-2006, 00:45
Onu bunu bilmem sepet yapanlar için bence ideal oldu. hem emsallerine göre speküle edilmesi biraz daha güç. Hem görün bakın, o yada bu şekilde doğası gereği önce, alanlar çaktırmadan en kısa vadede (trendi yükseltmeden) usul usul toplayacaklardır. (toplamda en az bi 100-200 trilyon filan olmalı) Daha sonra mutlaka epey bir süre sürecek yukarı trend oluşacaktır bunun grafiğindede. E malum daha sonrası uzuuuun bir düşüş trendi olabilir. Burayada yazdım, portföyede attım. Altın bu, boru değil. Bakıp göreceğiz.
Hayırlı olsun herkese.

H.YONCA
06-10-2006, 17:54
Onu bunu bilmem sepet yapanlar için bence ideal oldu. hem emsallerine göre speküle edilmesi biraz daha güç. Hem görün bakın, o yada bu şekilde doğası gereği önce, alanlar çaktırmadan en kısa vadede (trendi yükseltmeden) usul usul toplayacaklardır. (toplamda en az bi 100-200 trilyon filan olmalı) Daha sonra mutlaka epey bir süre sürecek yukarı trend oluşacaktır bunun grafiğindede. E malum daha sonrası uzuuuun bir düşüş trendi olabilir. Burayada yazdım, portföyede attım. Altın bu, boru değil. Bakıp göreceğiz.
Hayırlı olsun herkese.

aynen katılıyorum..bende altında sürpriz bir toparlanma bekliyorum...ama bu fon istisna bir fon ;(yani imkb kağıdı )tamamen dışardaki altın onsuna ve içde ki dolar çarpanına endeksli....
yani altının onsu sürünse bile olası cari açık kaynaklı bir döviz krizi için yatırım yapılabilecek tek kağıt imkbde birebir korelasyonundan ötürü...:tamam:

MIHNANA
08-10-2006, 12:47
GOLDIST- İstabul GOLD B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu ile; altının hızlı yükseldiği günlerde altını satarken kuyumcunun elimde yeterince nakitim yok şu an alım yapamayacağım veya almak istediğimizde elimde altın yok deme ihtimalilinide ortadan kaldırabiliyorsunuz birde işçilik giderleri yok diye düşünüyorum.

prekazi
08-10-2006, 15:50
Matrix'te goldist dedim göremedim ekranımda...

Ne yazmam gerekir?

Diye sormuştum topiğin ilk sayfasında da yazıyormuş GLDTR...

Gold grafiğine baktım, ben bu fondan alirim arkadaş...
Özellikle dolar yatırımı yapamadığım aracı kurumumdan dolar almak istediğimde de alternatifimin olması çok iyi...

ayyan
08-10-2006, 16:21
GLDTR olması lazım..

chemeng
09-10-2006, 12:52
gldtrf...

chemeng
09-10-2006, 13:20
http://img138.imageshack.us/img138/4394/onsca9.png
onsun grafiğini takip etmekte fayda var..çünkü uluslararsı bir kavram..siz gece yatarken dış piyasalarda olan şeyler sabah kalktığınız size olumlu yada olumsuz yansıyabilir..bazı şeyler için geç kalmış olabilirsiniz..sabah dolar kuruda belli olduğu için kendiniz çıkacak fiyatı borsa açılmadan hesaplayark ona göre pozisyon açılabilir yada kapanabilir..ons fiyatı üzerinden altının fiyatının nasıl hesaplandığını yazayım dedim..
(ons fiyatı/31,10)*dolar kuru

Olympos
09-10-2006, 17:54
Arkadaşlar bu super bir enstrüman.
Düşünenleri tebrik ediyorum.
Çalışkan finansinvest çalışanları buyuksunuz.

Olympos
09-10-2006, 17:55
Kuyumcularda yazmış buraya:)
Benim işim diyor.

FENERCAN
09-10-2006, 18:04
ALTIN iyidir iyi;)
Eftenle puftenle isi olmaz, kendi kendini baglar..

diojen2006
10-10-2006, 22:26
evet arkadaşlar bana altının ons fiyatının metastock verisi lazım nereden indirebilirim

BOZKIR
12-10-2006, 04:21
GOLDIST- İstabul GOLD B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu ile; altının hızlı yükseldiği günlerde altını satarken kuyumcunun elimde yeterince nakitim yok şu an alım yapamayacağım veya almak istediğimizde elimde altın yok deme ihtimalilinide ortadan kaldırabiliyorsunuz birde işçilik giderleri yok diye düşünüyorum.

Unutmamaınız gerekn nokta fiyatının belirlenmesi dışında tamamen hisse senedi özellikleri taşıyor..

Komisyon,vergi gibi..

BOZKIR
12-10-2006, 04:24
Aklımda birde şu soru var. Diyelimki talep çok geldi.. 1lot=1 ons altın oluyorsa eğer bunun altın karşılığı olacakmı,nerede ve kimin güvencesiyle saklanacak..Tahtanın lot sayısı varmı?

Tuvalet kağıdı olmasın sonunda :oley:

f16
12-10-2006, 08:50
şimdi bide petrol fonu lazım:oley: hazır fiyatlarda düşüyo:gulen:

cici43
12-10-2006, 10:41
kanaatımce altın konusunda alımlara dıkkat edılmelı bı daha gozden gecırılmelı. cık rısklı hale geldı. cok pozıtıf bakmamak gerek. bol kazanclar...

smooth_criminal
12-10-2006, 11:46
benım merak ettıgım su altın fıyatları dusuyo farzedelım o zaman bu kagıda gelen talep fazlalasır dolayısıyla kagıt yukselır ucuz altın almak ıcın altında yukseldfnde kı soylenen 1gram altınla esdeger yıne yukselır her halukarda kazanıyoruz....:)

saka bı tarafa altın su an ıcın uygun deıl...mevsımsellık ıtıbarıyle yaz aylarında hareketını yapar beklentı bu yondedır..dıger zamanlar nukleer deneme bıle yapılsa kı yapıldı tepkısız kalır..

abd ve dıger yerlerde enflasyonıst baskı azaldıkca altına olan talep azalacaktır....

yazında beklentının yanısıra dugun mevsımı vs mıllete pahalı pahalı verıldı...gerek bızde gerek dunyada sımdı bu balon bıraz sonmelı.....

ama su anda borsalar zamanı..kasım aralık rallı mevsımı...

anahtar
12-10-2006, 22:07
Arkadaşlar bu fonun kodu gldtr değilmi. matris sisteminde bu hissesyi bulamıyorum veya eklemeyi beceremedim nasıl yapılacağını bilen varsa lütfen yazsın. saygılar..

prekazi
12-10-2006, 22:12
gldtrf deneyin birde...

H.YONCA
17-10-2006, 20:21
altın her zaman en sağlam enstrüman ,yanmaz,batmaz,yatırım yapmaz,zarar yazmaz bedellisi yok,savaş çıkınca bombadan,füzeden etkilenmez :) %100 sağlam,risksiz,böylesine sağlam olması bir yana getiriside son senelerde fena değil....

TraderTR
18-10-2006, 10:59
en sağlam enstrüman mı:) nasıl oluyor bu yahuu... $730'dan uluslararasında şuan $595'da evet sağlam düşmüş;)

belirsizlik durumunda en güvenilir liman.

H.YONCA
19-10-2006, 10:41
en sağlam enstrüman mı:) nasıl oluyor bu yahuu... $730'dan uluslararasında şuan $595'da evet sağlam düşmüş;)

belirsizlik durumunda en güvenilir liman.

evet çıkmaz düşmez bir allah....:)
dediğin doğru gibi ama türkiye açısından değil ...730 dolarlardayken dolar 1,30 civarıydı ....yani kayıp yok....selamlar....
batma riski kocaman bir 0............en azından kafasına füze düşmez ..patronu yok şirketi soyamaz...:D

H.YONCA
19-10-2006, 17:02
düne göre güzel kapattı..28,00 ......sağlam iyi bir çıtır yaptık...:)

chemeng
21-10-2006, 10:48
evet çıkmaz düşmez bir allah....:)
dediğin doğru gibi ama türkiye açısından değil ...730 dolarlardayken dolar 1,30 civarıydı ....yani kayıp yok....selamlar....
batma riski kocaman bir 0............en azından kafasına füze düşmez ..patronu yok şirketi soyamaz...:D

ons 730 iken dolar 1500 seviyelerinde idi..fiyat 33000 lerde idi..şu an 28000..5000 lira kayıp var...kalın sağlıcakla...

H.YONCA
25-10-2006, 23:20
ons 730 iken dolar 1500 seviyelerinde idi..fiyat 33000 lerde idi..şu an 28000..5000 lira kayıp var...kalın sağlıcakla...

doğrudur, iki günlük bir gözden kaçırma yapmışız 700 küsürlü dolrlardayken doların dalgalanma haftası oluştu!!!! mayısın ikinci haftası dolar zıpladı altın da zirvesine gitti ....iki günde altın geçici olarak ytl bazında çok prim yaptı...
tepeden hesaplarsak okeeey yalnız bence o fiyatlar yanıltıcı olabilir çünkü fazla orda kalmadı en azında ytl bazında sonra ons /dolar fiyatına bağlı olarak hemen gevşedi ytl bazında ,(aylık ortalama fiyatları baz alırsak mayıs itibariyle 1,pik yapmış 31,300 ytl/ons 677 dolar________2,pik temmuz itibariyle 31,700ytl/ons 628 dolar>>>>kaynak www.iab.gov.tr).....
tepedeyken hesaplarsak beş bin lira kayıpda birde yılbaşına göre (22500ytl>>>kazanç 5000 liradan fazla)hesaplayalım..

bardağa nasıl baktığınız önemli daha geçen seneye kadar altın bırakın yatırım aracı olmayı akla bile gelmeyen bir enstrümandı borsacılar için....
kalın sağlıcakla...:)

chemeng
27-10-2006, 12:56
doğrudur, iki günlük bir gözden kaçırma yapmışız 700 küsürlü dolrlardayken doların dalgalanma haftası oluştu!!!! mayısın ikinci haftası dolar zıpladı altın da zirvesine gitti ....iki günde altın geçici olarak ytl bazında çok prim yaptı...
tepeden hesaplarsak okeeey yalnız bence o fiyatlar yanıltıcı olabilir çünkü fazla orda kalmadı en azında ytl bazında sonra ons /dolar fiyatına bağlı olarak hemen gevşedi ytl bazında ,(aylık ortalama fiyatları baz alırsak mayıs itibariyle 1,pik yapmış 31,300 ytl/ons 677 dolar________2,pik temmuz itibariyle 31,700ytl/ons 628 dolar>>>>kaynak www.iab.gov.tr).....
tepedeyken hesaplarsak beş bin lira kayıpda birde yılbaşına göre (22500ytl>>>kazanç 5000 liradan fazla)hesaplayalım..

bardağa nasıl baktığınız önemli daha geçen seneye kadar altın bırakın yatırım aracı olmayı akla bile gelmeyen bir enstrümandı borsacılar için....
kalın sağlıcakla...:)
sende haklısın kardeş.bakılan vadede önemli burada..en azından batma ihtimali yok...kalın sağlıcakla....

chemeng
01-11-2006, 14:22
yavaş yavaş yol alıyoruz...buralarda kimse yok ne güzel...

H.YONCA
02-11-2006, 13:36
yavaş yavaş yol alıyoruz...buralarda kimse yok ne güzel...

ben varım kendim olmasamda portföyümün bir kısmı burda ...selamlar....:)

chemeng
02-11-2006, 13:57
Altinin Onsu YÜkslelİyor DÖvİz YÜkselİyor Ohh Ne Guzel....ons 600 Altina SarkmadiĞi SÜrece Tahlİke Yok.....kalin SaĞlicakla...

H.YONCA
04-11-2006, 13:11
600 de ne demek canım 700 hele bir geçilsin....:)

BONUSSİMO
05-11-2006, 17:17
9-10 kasım tarihlerin SPTUR fonu (S&P/ IFCI TÜRKİYE Endeksi) halka arz edilecek.Hazırlayın akçeleri AK YATIRIMA.

Kapsadığı hisseler;

ACBDM,ADNAC,AKBNK,AKCNS,AKGRT,ANSGR,ALARK,ANACM,AE FES,ARCLK,AYGAZ,ASYAB,BEKO,BIMAS,BOLUC,COLA,CIMSA, DEVA,DENİZ,DOHOL,DYHOL,DOGUS,ECILC,ENKAI,EREGL,FIN BN,FROTO,GARAN,GSDHO,GOLTS,HURGZ,IHLAS,ISCTR,ISGYO ,KCHOL,KRDMD,MARDN,MIGRS,SELEC,PTOFS,PETKM,SAHOL,S ISE,SEKER,TEBNK,THYAO,TOASO,TRKCM,TSKB,TUPRS,TCELL ,ULKER,VAKBN,VESTEL,YKBNK,YAZIC.

momentum
09-11-2006, 12:00
sabah fon alış fiyatı 28800 dün kapalı çarşı alış 29200 hiç bukadar fark olmazdı...

dLar
09-11-2006, 18:27
merhaba,
babam kuyumcu bende ayri olarak kulce ve hurda alim saitimi yapiyorum.
vob,gldtr,future,iab,kapali carsi,forex akliniza ne geliyorsa herturlu platformda almis satmisligim var.

buradan ulasip akliniza takilan bise olursa bildigim kadar yardimci olurum.

forumdan takip ettigim kadar gldtr alma konusunda arkadaslar vergi konusunda problem yapiyorlar.

bence eger fiyat hareketi az olacaksa gldtr iyi olur ama mesala uzun sure elinizde tutacaksaniz ve bu sure icerisinde altin/tl cok buyuk deger kazanacaksa gldtr almak iyi olmaz onun yerine kapalicarsidan kulce altin almak veya tanidiginiz bir kuyumcudan hurda altin alip bekletmek iyi olur. ornegin
altini 10 iken aldiniz satacaginiz zaman 20 oldu .bu durumda gldtr ye 10 un vergisini odeyeceksiniz . oda 1 edecek. fakat fiziksel altin ( kulce,hurda) aldiginiz zaman 10 un vergisini odemeyeceginiz icin 9 yerine 10 kar etmis olacaksiniz. alim satim farkina gelince kulce altinin al sat farki cok kucukdur.
gldtr ile ayni veya daha dusuk olur. mesala ben 28.10 al 28.20 sat gibi calisiyorum. tabi bunu kuyumcu lar icin uyguluyorum. disaridan arkadaslar ve yatirim icin alacak olanlarada bu marjlarda islem yapiyoruz.
altin iydir. belki hisse gibi gunluk cok oynamasi olmaz ama uzun vadede tl/usd ye bise olmazsa iyi getisi olmustur. ben son 5 sene icin boyle gordum. bundan sonra ne olur Allah bilir.

selamlar.

dLar
09-11-2006, 18:29
abi sabah altin 28,8 28,9 idi carsida fakat kapalicarsida yurt disi piyasalar vs gibi konulardan dolayi kulce altin fiyati saat 11:30 dan sonra cikiyor. senin gordugun fon fiyati dogru ama carsi fiyati dun aksamki fiyat idi. foreks,matriks gibi ekranlarin fiyatlari saat 11:30 dan sonra guncelleniyor.

momentum
10-11-2006, 11:59
aynı durum şimdide var..fon 29600 kapalı çarşı 29100
ok.fon fiyatı daha aktif..

dLar
10-11-2006, 17:57
kulce altin dedigim gibi saat 11:30 gibi piyasada fiyat olarak işlem gordugu icin siz yine 29,1 u gordunuz. gldtr finans bank yonetiminde oldugu icin fiyat neyse asagi yukari ayni fiyati veriyorlar.
selamlar.

H.YONCA
10-11-2006, 20:39
yaww kim uğraşacak külçe külçe altını taşımakla adamı yolda soyarlar...:)

chemeng
18-11-2006, 16:03
en güzel tarafı endeks düşerken döviz yukarı yapabiliyor.....döviz yukarı yapınca altında yukarı yapar yeter ki ons düşmesin..doğal olarak düşen piyasada artı olacaktır...kalın sağlıcakla...

hselcuk
20-11-2006, 11:32
GOLDIST bu hisse imkbde nasıl alınıp satılıyo kodu varmı neden ben neden göremiyorıum.saygılar.

talhayı
02-12-2006, 01:45
Gldtr Olarak GeÇmektedİr

gldtrf olarak yazınca işlemler görülüyor

H.YONCA
06-01-2007, 17:28
tam bir emeklilik sigortası gibi bir şey..her ay al at....bozdurma ama uslu duramıyorumki...

mmavcu
07-01-2007, 15:37
altın 606 usd civarına kadar geriledi, 600 usd psikolojik bir direnç. Petrol düşmeye devam ederse burayı kırabilir mi acaba diye düşünüyorum. Kırması muhtemel gibi, ama belli de olmaz, uzun süreli yükseliş trendi hala devam ediyormuş, uzmanlara göre...

ibrahimbjk
07-01-2007, 15:45
borsa kapanışta 28.200 destekte idi kapanış yurt dışında düşüşün devam ettigini gösterdi bizde 27.500 destek görevi görüyor güçlü destegi 27.200 tabiki bizimdestek dedigim
iz noktalar önceki işlemyerleri yurt dışı kaynaklı düşüş devam ederse destegin direncin anlamı olmaz derim

chemeng
12-01-2007, 13:26
ons 590 lardan al verirse kaçırmamak lazım...

mmavcu
13-01-2007, 23:07
ons 590 lardan al verirse kaçırmamak lazım...

biraz geç kaldınız gibi, şu an için onsu 626.40 usd. günlük değişim 12 usd.
%2.11

www.kitco.com

Haaretz
16-01-2007, 23:45
Aklıma bir durum takıldı...
Diyelim ki bir anda müthiş bir olay oldu...Derin bir çalkantı.. 2001 de olduu gibi...Döviz kurları fırladı...o zaman bu GLDTR nin de fiyatı fırlaması gerek dimi?
Örneğin dolar bir anda 1.70 leri gördü... Yurdışında altının onsu aynı kalsın... şu anda olduğu 625 dolar/ons olsun..o zaman GLDTR 625/31,8*1,70=33,41 lere gelmeli dimi... hatta millet panikle GLDTR ye hücum edecektir...Elindeki hissesini satabilen hemen GLDTR alacaktır... Neden?
Çünkü hisseyi satınca T+2. işgününde alabilecek nakit olarak parasını.. araya haftasonu falan girerse 3-4 gün yapar... 3-4 günde kurlar nerelere fırlar kim bilir..
o zaman hissesini bozmayı başaran oğru GLDTR ye hücum... 2001 de tüm tahtalar kıpkrmızı olunca (yanlışsam beni düzeltin) millet şoktaydı..Ama artık hepsi kıpkırmızı olamaz..GLDTR nin o durumda yemyeşil, tavanda ve satıcının 0 olarak durduğu bir hisse olarak kabul edilebilir mi şimdiden?
Bilgisini paylaşanlara şimiden teşekkürler...
Borsada, Herkes kararını kendisi verir

takatsiz
17-01-2007, 00:03
Petrolün başına gelenler altının başına da gelir mi?Beş senedir sürdürdüğü bu yükseliş acaba biter mi?GLDTR almak isteyen bana (elimde 3 ay tutmayı düşünüyorum)konu hakkında fikri olan arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim,saygılarımla.

barisdragon
17-01-2007, 19:23
Dolar zayıf kaldıkça altın yükselmeye devam edecektir.Zaten büyük fonlar uzun vadeli alım yapıyorlar.

mmavcu
17-01-2007, 23:51
%2.11

www.kitco.com

Bugün 633 usd, %2,77 primli.
Yarın goldtr 29,5larda olabilir...

chemeng
20-01-2007, 13:37
%2.11

www.kitco.com

kaçırdığımı zannetmiyorum :oley: :gulen: bende var zaten (575 den..)ben hiç almayanlar için oralara gelirse (petrolun fiyatı biraz daha düşerse..)alınıp kenara atılabileceğini kastetmiştim...kalın sağlıcakla..

cash-out
22-01-2007, 19:13
Altının 676 usd ulaşabileceği söyleniyor

PRECIOUS METALS

Gold touches $640/oz
Gareth Tredway
Mon, 22 Jan 2007
Gold continued its strong oil-price-driven gains from late on Friday, to touch $640/oz in early US trade, its highest price in nearly three weeks.

"While gold looks positive on the charts the metal still needs to clear the $642-48 congestion area, although once clear it should enable gold to reach $676," said James Moore, from TheBullionDesk.com.

The yellow metal closed above $635/oz on Friday, after oil prices gained following much lower temperatures in the key oil heating demand area, the US Northeast, according to Nedbank's treasury department.

"Bullion was driven higher by a rebound in oil prices on Friday, and gold prices remain supported by the higher energy prices due to its position as a hedge against inflation," said the bank.

By 4.54pm in Johannesburg, Brent near-term futures were trading up two thirds of a percent for the day at $53.79 per barrel.

Gold was up by a similar percentage, or by $4 and was last trading at $639.40/oz.

Gold waits on oil for direction

In the London Bullion Market Association's (LBMA's) forecasts released last week, many analysts said the price of oil would play a role in the gold prices movements in 2007.

"If the price of oil continues to range trade below the highs of 2006, as we anticipate, this would not point to a rally in precious metals during the first quarter, but would support a recovery from the second quarter onwards," said Peter Fertig of Dresdner Bank, when giving commentary on his forecast of a $620/oz average for gold, trading in a range of $540-$700/oz this year.

Oil prices have plunged almost $10 a barrel since the start of 2007.

http://business.iafrica.com

mmavcu
22-01-2007, 22:56
640 usd'den geri dönüş olmuş, burası direnç noktası...

cash-out
22-01-2007, 23:09
çok hızlı olarak 633 usd düşmüş

mmavcu
22-01-2007, 23:14
altının çıkarken doların düşmesi goldist e yaramıyor:) yarın altın düşer dolar çıkar, bu da buralarada sayar herhalde:)

açık-pozisyon
23-01-2007, 09:28
Ben uzun vadede, altın ile petrol arasındaki korelasyonun kaybolacağını düşünüyorum. Daha doğrusu petrol düşse de çıksa da altına talebin zaman içinde artacağını düşünüyorum. Özellikle emerging borsalarındaki ve gayrimenkul piyasasındaki yatırımlar, realizasyona dönüştüğünde, güvenli liman -petrol olmasa bile- altın olacaktır. Petrol ile altın arasındaki en büyük fark fiziki taleptir. Fiziki talep, petrol'ün fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynarken, bu altında daha önemsiz bir rol oynamaktadır. GLDTR açısından bir de USD'nin yönü önemli ki zaten GLDTR yatırımcısının bir amacı da kendini dolar riskine karşı korumaya almak... Aslında 1987’deki altın fiyatları($/ons 475), ABD tüketici fiyat endeksine paralel artırıldığında günümüzde $/ons 860 seviyesine, 1980 yılındaki fiyatlar($/ons 600) ise aynı endekse paralel artırıldığında $/ons 2,177 seviyesine ulaşılmaktadır ki bu da altının pahalı olmadığını gösteriyor...

cash-out
23-01-2007, 17:00
GLDTR 29.30'dan satılıyor ve yerinde saymıyor

mmavcu
23-01-2007, 17:22
GLDTR 29.30'dan satılıyor ve yerinde saymıyor

*ULUSLARARASI PİYASALARDA SPOT ALTIN 642,65 DOLAR/ONS SEVİYELERİNDE (23/01/2007 - 16:20:03)

640 direnç, geçerse önü açık...

cash-out
25-01-2007, 17:08
Altın 653 usd'den işlem görüyor,son beş ayın en yüksek değerine ulaştı.

LONDON, Jan 25 (Reuters) - Gold rallied on Thursday to a five-month high of $651.80 an ounce as investors saw potential for it to scale new peaks on expectations of a weakening of the U.S. dollar
http://futures.fxstreet.com

mmavcu
31-01-2007, 23:52

LONDON, Jan 25 (Reuters) - Gold rallied on Thursday to a five-month high of $651.80 an ounce as investors saw potential for it to scale new peaks on expectations of a weakening of the U.S. dollar

654 usd, güncel.

ÖZDOĞAN77
09-02-2007, 19:21
*ULUSLARARASI PİYASALARDA SPOT ALTIN 642,65 DOLAR/ONS SEVİYELERİNDE (23/01/2007 - 16:20:03)

640 direnç, geçerse önü açık...

654 usd, güncel.

doğru söze ne denir

chemeng
09-02-2007, 21:02
667,80 olmuş..662 üstünde kaldıkça hedef 675..ama dolarda biraz kıpırdasa daha iyi olacak...

mmavcu
11-02-2007, 16:45
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in üretim kısıntılarının kartelin ihracat verilerine yansımaya başlaması, ABD ham petrolünün bugün 3 Ocak’tan bu yana en yüksek düzey olan 60.42 dolara çıkmasına yol açtı. Bu petrol türü dünü 2 dolarlık artışla 59.71 dolardan tamamlamıştı.

Petrolün de artışı altının yükelişini perçinler gibi...

TBK
13-02-2007, 17:00
Arkadaşlar selam,
Bu altın fonunun fiyatı, altının piyasa fiyatına göre oluşmuyor mu?
Altın düne göre %1.20 yukarıda.Dolar %0.64 aşağıda.Gldtrf dünkü kapanış fiyatından işlem görüyor.Anlayan bir arkadaş anlatırsa sevinirim.Teşekkürler...

açık-pozisyon
13-02-2007, 19:14
%1.20 yukarı ve %0.64 aşağı derken bu rakamları neye göre hesapladığınız önemlidir. Altının İAB 16.30 kapanış fiyatı 664.10 $ / ons. Bir ons = 31.1 gram olduğuna göre altının gramı yani GLDTR'nin bir adedi 21.35 $ eder. Amerikan dolarını da 1.405 alsak 21.35 * 1.405 = 29.99 yapıyor ki GLDTR de bu fiyatta kapatmıştır hemen hemen...

mmavcu
13-02-2007, 22:30
Arkadaşlar selam,
Bu altın fonunun fiyatı, altının piyasa fiyatına göre oluşmuyor mu?
Altın düne göre %1.20 yukarıda.Dolar %0.64 aşağıda.Gldtrf dünkü kapanış fiyatından işlem görüyor.Anlayan bir arkadaş anlatırsa sevinirim.Teşekkürler...

cnbc-e teletext de 461 numaralı sayfayı aç arkadaş, hesaplamaya gerek kalmıyor,altının gramı orada yazıyor:)

TBK
13-02-2007, 23:50
Teşekkür ederim sayın açık-pozisyon ve mmavcu.

mmavcu
14-02-2007, 10:15
Teşekkür ederim sayın açık-pozisyon ve mmavcu.

Bu arada www.kitco.com dan altının ons fiyatını da görebilirsiniz...

M.B.C.
20-02-2007, 21:18
kısa bir aradan sonra tekrar 29,50 çok gitti geldi 29,5-30,0 aralıgında..

mmavcu
21-02-2007, 23:30
ons 680 usd...

altıncı
22-02-2007, 01:20
Dün kapanış:29,40
Yarın açılış:(varsayımsal değerlerle) 680*1,3885*32,1507425=30,40

kilicaslan
24-02-2007, 17:00
forumda dolaşırken bu hisseyi aslında altını yeni keşfettim:) sayenizde çok yeni bir piyasa enstürimanı ile tanıştım 29.3 ten alım yaptım.
altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde hareket tarzı hakkında bi bilgisi olan fikrini paylaşırsa memnun olurum benim beklentim 700$ dolar civar hele bide içerde dolar biraz hareketlenirse tadından yenmez :))

mustafa toprak
03-03-2007, 00:30
kılıçaslan bey kardeşim,eğer az komisyon ödüyorsan 0.50 kuruş artınca sat,düştüğünde al,malını yerine koy derim.en iyi yatırım.finans yatırımı da tebrik ederim,bu altın fonunu bulduğu için.ben 1-2 defa 264 lot=264 gram aldım sattım,sonra başka hisseye girdim,zararımı kurtarayım ,yine gldtrf hisseme döneceğim.300 küsür hissenin en sağlamı bu diyebilirim.cnbce televizyonuna yazı yazdım,1 ay kadar evvel,trt-1 teletexi gösteriyor,sizde yok diye,1 hafta kadar önce cnbce de teletexine aldı,şimdi herkes haberdar hisseden.giderek
işlem hacmi artar diye düşünüyorum.

kilicaslan
03-03-2007, 19:53
mustafa bey bende sizin düşündüğünüz gibi yapıyorum 29,30 dan aldıklarımı 30,60 dan sattım.piyasananın düştüğü bi günde altın fiyatıda düşüyodu ama dolar 1380 den 1410 a hareket edince kaya gibi durdu.Gerçekten finans yatırımı tebrik etmek lazım

M.B.C.
07-03-2007, 09:10
29,50 den alınır 30,0 dan satılır...

Kimi
12-03-2007, 15:22
ALTIN PIYASASINDA 9 MART CUMA GUNU OZETI VE BUGUNUN BEKLENTILERI:

`ISTANBUL ALTIN BORSASIN DA SEANS ONCESI ISLEM GERCEKLESMEDI. ILK

SEANS DA 531.156 KG ALTIN, IKINCI SEANS DA 59 KG ALTIN, 800 KG GUMUS

ISLEMI YAPILDI. ALTIN’IN SON ISLEM FIYATI 655.15 DOLAR/ONS, GUMUS’UN

13.07 YTL/KG OLDU.GUMUS’TEKI ISLEM MIKTARININ TAMAMI , ALTIN’DAKI

ISLEM MIKTARININ 146.156 KG’MI TESCIL OLARAK GECTI.ALTIN’DA 570.156 KG

T0, 10 KG T1, 10 KG T5, VADELERE ISLEMLER YAPILDI.ALTIN VE GUMUS’E

OLAN TALEP DE BIR ARTIS GOZLENIRKEN , ISTANBUL ALTIN BORSASI ISLEM

MIKTARLARI DA YUKSELDI.ALTIN ISLEM MIKTARI YUZDE 29.63, GUMUS ISLEM

MIKTARI YUZDE 5.72 ORANINDA ARTTI. LONDRA’ DA ALTIN GUNE 652.90-653.50

, GUMUS 12.99-13.03 DOLAR/ONS’ DAN BASLADI. HAFTA ICINDE ABD’ DEN

GELEN 4.CEYREK BIRIM ISGUCU MALIYETI, FABRIKA SIPARISLERI, KONUT

SATISI VERILERININ BEKLENTILERIN ALTINDA CIKMASI, DOLAR’ A DEGER

KAYBETTIRIRKEN, PETROL STOKLARINDAKI DUSUS, HAM PETROL FIYATLARINI 62

DOLAR SEVIYELERINE TASIDI. DOLAR’IN DUSMESI VE PETROL FIYATLARININ

YUKSELMESI ,ALTIN VE GUMUS FIYATLARININ YUKSELMESINDE ETKILI OLDU.

HAFTANIN SON GUNU, ABD’ DEN GELEN DIS TICARET ACIGI VE ISSIZLIK ORANI

VERILERININ OLUMLU CIKMASI, DOLAR’ A TEKRAR DEGER KAZANDIRIRKEN,

YUKSEK PETROL FIYATLARININ VADELI KONTRATLARDAKI SATISLAR NEDENIYLE

GERILEMESI, ALTIN VE GUMUS’ DE KAR SATISLARINI DA BERABERINDE GETIRDI.

CUMA GUNU ABD PIYASALARINDAN GELEN KAR SATISLARI ILE, DUSMESINE RAGMEN

ALTIN, HAFTALIK BAZDA YUZDE 1, GUMUS YUZDE 0.18 ORANINDA DEGER

KAZANDI. PALADYUM YUZDE 1.3 ORANINDA DEGER KAZANIRKEN, PLATIN YUZDE

0.37 ORANINDA DEGER KAYBETTI.ILERLEYEN GUNLERDE ALTIN VE GUMUS

FIYATLARI, DOLAR’ IN DEGERINE VE PETROL FIYATLARININ SEYRINE GORE

HAREKET ETMEYE DEVAM EDERKEN, DUSUK FIYAT SEVIYELERI ILE ALIM YONUNDE

GUCLENECEGINI DUSUNUYORUZ. IRAN’ IN NUKLEER FAALIYETLERINE DEVAM

ETMESININ YARATTIGI KRIZIN DE BU ALIMLARI DESTEKLEYECEGINI

SOYLEYEBILIRIZ. ALTIN VE GUMUS FIYATLARINDA YUKSELIS BEKLENTIMIZ

GUCLENIYOR.`

TROY KIYMETLI MADEN TICARETI A.S.

WWW.TROYPRECIOUSMETALS.COM

mustafa toprak
14-03-2007, 14:48
bir miktar gldtrf almakta fayda var.
dünyada kriz çıkarsa altın çıkabilir.
türkiyede tansiyon yükselirse döviz çıkabilir.
dolayısı ile altın fonu çok güvenli liman olarak görünüyor,bu günler için....
selamlar

mustafa toprak
14-03-2007, 19:45
her ne kadar goldist topiğine yazsam da,dikkat edelim
1 gr altını temsil eden hisse gldtrf dir.
gördüğüm lüzum üzere bildiririm.
selam

cash-out
14-03-2007, 20:31
Bu gün gold b yatırım fonu fiyatı: 29,30/29,40

ikinci seans başlangıcında 29,50'den alım emri verdim.Ancak alım gerçekleşmedi.Bunun sebebi;

1) Bu gün olan dalgalanmadan dolayı çok az satış verildi ve benim emrime sıra gelmedi mi?

2)İMKB'DE satış az verilse de bu fon yurt dışı altın fiyatına endeksli olduğunda dolayı yükselmiyor,ama satında alamıyor muyum?

bilgi vericek arkadaşa şimdiden teşekkürler.

mustafa toprak
14-03-2007, 21:28
cash out arkadaş,
hissenin adı goldist değil,gldtrf dir.
cnbce televizyonu 310 nolu teletex sayfasında fiyatı var.
29,50 ye kaç kilo altın istersen alabiliyor idin.
kanımca siz maddi hata yaptınız,29,50 yerine 26,50 ye alış girdiniz,tabana
yani, bu sizin yazınızın başında da görülüyor,25.50 ye almak istedim,alamadım
diye yazmışsınız,hemen isminizin altına.
selamlar

cash-out
14-03-2007, 23:29
cash out arkadaş,
hissenin adı goldist değil,gldtrf dir.
cnbce televizyonu 310 nolu teletex sayfasında fiyatı var.
29,50 ye kaç kilo altın istersen alabiliyor idin.
kanımca siz maddi hata yaptınız,29,50 yerine 26,50 ye alış girdiniz,tabana
yani, bu sizin yazınızın başında da görülüyor,25.50 ye almak istedim,alamadım
diye yazmışsınız,hemen isminizin altına.
selamlar

haklısınız,bu gün çok yanlış yapmışım.teşekkürler :super:

mmavcu
19-03-2007, 10:26
aynı zamanda cnbc-e / ntv teletext de 461 numaları sayfada 1 gram altının fiyatını takip edebilirsiniz,
yine www.kitco.com sitesinden altının onsunu takip edebilirsiniz!

H.YONCA
29-03-2007, 18:01
altın işi bu sene yine yine iyi..krize karşı bayağı sağlam....

rangers2006
02-04-2007, 21:52
almanlarla aramızdaki sürtüşme acaba nasıl etkileyecek?

LASORDA
13-04-2007, 22:21
goldaş maden almış.yine aynı.hüsran.

LASORDA
13-04-2007, 22:39
özür.goldaş hissesi diye başka yere yazmışım.nası yapak.

chemeng
15-04-2007, 20:07
altın her zaman para...685 oldu onsumuz..ülkeler arası gerginliklerde her zaman ön plana çıkacaktır...

açık-pozisyon
16-04-2007, 09:21
en son DUBAI futures fiyatları
Bid/Ask 691.30 - 691.90
Low/High 691.30 - 692.50
Open/Last 692.00 - 691.30

chemeng
16-04-2007, 09:40
689 ların üstüne bir atsın 720 yeni hedefi olacaktır...

dLar
18-04-2007, 16:47
merhaba,

ons 689- 690 su anda.
buralari kirip 692 ye kadar gitti. yorumcular 720 ye gider demistiler bu noktanin kirilmasi halinde. ama 3 gundur ses yok. cok zorluyor ama bir turlu 691 kiramadi. sahsi kanatim cikacak. Neden cunku ben pozisyonun tersindeyim.
yuregimde ve pozisyonumda 645 ler var. cok acik kaldim. ytl ile kalsaydim pozisyonda kurtariyordum dolarin deger kaybetmesi yuzunden. neyse.
gldtr iydir. altin almak icin. en azindan future foreks gibi 1: 20 oynayip eldekide gitmez. en azindan paran bir kismi gider.

selamlar

mmavcu
29-04-2007, 21:47
merhaba,

ons 689- 690 su anda.
buralari kirip 692 ye kadar gitti. yorumcular 720 ye gider demistiler bu noktanin kirilmasi halinde. ama 3 gundur ses yok. cok zorluyor ama bir turlu 691 kiramadi. sahsi kanatim cikacak. Neden cunku ben pozisyonun tersindeyim.
yuregimde ve pozisyonumda 645 ler var. cok acik kaldim. ytl ile kalsaydim pozisyonda kurtariyordum dolarin deger kaybetmesi yuzunden. neyse.
gldtr iydir. altin almak icin. en azindan future foreks gibi 1: 20 oynayip eldekide gitmez. en azindan paran bir kismi gider.

selamlar

asıl hedef 800.

follow
04-06-2007, 09:51
Bugunde yukselmezse ekranımdan kaldıracam bu lanet kagıdı.

brachorp
21-06-2007, 09:39
Bugunde yukselmezse ekranımdan kaldıracam bu lanet kagıdı.

Selamlar eski dostum..IBTYO topiğinde yalnız ikimizdik kağıt leş gibiyken sonrası malum, topiği karıştıranlar malesef :cool:

goose
06-07-2007, 15:29
Altına hücum mevsimi pek etkili görünmüyor.
Dış piyasalar ve dolar, GLDTR'nin yönünü belirleyecek.

:notr:Dışarıda altın rallisi ne zaman oluyor, fikri olan var mı?

rodin41
07-07-2007, 16:12
bugüne kadar görmedigi tarihi dibide gördü önceki 27,00 lira imiş,kapanış 26,9
nerdeden destek bulacak bekliyip görecegiz.

goose
09-07-2007, 13:24
12 aylık en düşük değeri gördü, borsa şişmanlamaya devam ettikçe düşecektir.

Yalnız balonun ağzı açılırsa, füze misali yukarı olması da mümkün.

Her inişin bir çıkışı vardır!

Borsa, dolar ve altın değerleri füzenin hızına karar verecek.

goose
09-07-2007, 16:15
Borsa yükseliyor, altın ve dolar düşüyor. Buna rağmen Gldtr yükselişte.

Perhiz ve lahana turşusu yine birbirine karıştı.

Beklenti satın alınıyor gibi, kimbilir belki de ralli başlıyordur.

kadde
12-07-2007, 11:18
27.50 ile açtı sabah seansını.

Borsanın çıkışı ile biraz gerileyebilir.:frown:

kadde
12-07-2007, 14:43
Borsanın +%2.5 yükselişiyle, 27.30'u gördü. Böyle gitmez.

Geleceğe yatırım yapmak isteyecek büyükler, seçimde fona dönecek.

30'un üstüne çıkacak, öyle ya da böyle. Zaman meselesi.

dealer333
12-07-2007, 22:57
çift grafik çalışırsanız ekmek bırakır... ons/dolar grafiği ile usd/try grafiğini hatim etmek gerekiyor. gramı 27.20 alış, 27.60 satış.. kuyumcuda ne işim var. oturupta kavanozda çeyrek altın mı saklayacağım.

kadde
12-07-2007, 23:37
Komisyonu düştüğümüzde %1 gibi bir kar getirisi yapıyor.

Bu tarz hareketlerde pozisyon kaçırmaktan çekiniyorum.

Açıkçası söylediğinizi denemedim ama inceleyeceğim.

Yakın zamanda bu şekilde pozisyon değiştirdiniz mi?

Çünkü 26.9'a kadar iniş grafiğinde tekrar pozisyon alma riskini göze alamamıştım.

kadde
16-07-2007, 15:31
Dealer333, söylediğiniz hareket için bugün ilk hareket 27.20 den 2 mln ytl'lik alım gördük.

Tümsek için 22.60 aktif görecek mi onu takip edelim:)

kadde
17-07-2007, 15:25
Borsa 51.000'i gördü, yine yüksek işlem hacmi.

Ama yine 27.20'den!?!

otobus
18-07-2007, 08:49
Arkadaşlar bu goldist bire bir altınla eşdeğer değil mi?
Altın satış fiyatı ile arasında fiyat oluşuyor bir süredir.
27,2-27,3 iken sgold fiyatı 27,5-27,6 aralında oluyor
Bunlar birbirine eşit olmaları gerekmiyor mu?

kadde
18-07-2007, 09:31
dolar faktörü var. altın fiyatına dolar üzerinden bağımlı.

chemeng
18-07-2007, 09:48
Arkadaşlar bu goldist bire bir altınla eşdeğer değil mi?
Altın satış fiyatı ile arasında fiyat oluşuyor bir süredir.
27,2-27,3 iken sgold fiyatı 27,5-27,6 aralında oluyor
Bunlar birbirine eşit olmaları gerekmiyor mu?

serbest piyasa fiyatını bu aralar şişkin açıyorlar..yapacak birşey yok agalar nasıl isterse öyle olacak...:wink:

otobus
18-07-2007, 10:04
Goldist 27,4-27,5 sgld 27,92-27,96
Bence ağalar goldisti baskı altında tutuyorlar.İşlem hacminde belirgin artış var
2 dakikada 7000 lot.İşlem oldu

kadde
18-07-2007, 11:01
Daha geçen gün 85000 lot hareket vardı.

Fonlar girip çıkıyorlar. Piyasayı da onlar etkiliyor.

kadde
20-07-2007, 16:09
27.60 aktif oldu.

kadde
26-07-2007, 10:11
Dün 26.90'ı yeniden gördü.

Bugün yeniden 27.10-27.20 çalışıyor.

Sanırım bandı bulduk.:ayy:

Kimi
21-08-2007, 11:42
ALTIN PIYASASINDA DUNUN OZETI VE BUGUNUN BEKLENTILERI:

ISTANBUL ALTIN BORSASI’NDA ILK SEANSTA 819 KG ALTIN, 1,200 KG GUMUS , IKINCI
SEANSTA 1,500 KG ALTIN ISLEMI GERCEKLESTI. ALTIN’IN SON ISLEM FIYATI 659
DOLAR/ONS, GUMUS’UN SON ISLEM FIYATI 511 YTL/KG OLDU. GUMUS’TEKI ISLEM
MIKTARININ TAMAMI TESCIL OLARAK GECTI. ALTIN’DA 1,249 KG T0, 1,060 KG T1 VE 10
KG T2 VADELERE ISLEMLER YAPILDI.HAFTANIN ILK GUNUNDE ISTANBUL ALTIN BORSASINDA
MARJLAR 1 DOLAR CIVARINDA SEYREDERKEN ALTIN’A TALEP FAZLAYDI. LONDRA’DA ALTIN
GUNE 655.70 - 656.20 DOLAR/ONS, GUMUS 11.82 - 11.87 DOLAR/ONS’ TAN BASLADI.
CUMA GUNU FED’IN ISKONTO FAIZ ORANLARINI DUSURMESININ ARDINDAN PIYASALARDAKI
RAHATLAMA YETERLI OLMAZKEN, FAIZ INDIRIMI BEKLENTILERI ARTTI. ALTIN, CUMA GUNU
RAHATLAMANIN ARDINDAN PIYASALARIN TEDIRGINLIK YASAMAYA DEVAM ETMESININ ETKISI
ILE BEKLENILDIGI GIBI BIR GRAFIK CIZMEDI. ALTIN GUNUN EN YUKSEGI OLAN 660.78
DOLAR/ONS’U GORMEDEN ONCE 653.30 DOLAR/ONS’A KADAR DUSTU. ALTIN, ILERLEYEN
SAATLERDE 656-658 DOLAR/ONS BANDINDA SEYRINE DEVAM ETTI. GUNE YUKSELEN BIR
HAREKETLE BASLAYAN GUMUS, ILERLEYEN SAATLERDE DUSUS TRENDINE GIRDI. GUMUS,
11.625 DOLAR/ONS’A KADAR GERILEDIKTEN SONRA 11.65-11.75 DOLAR/ONS BANDINDA
SEYRINE DEVAM ETTI. PETROL FIYATLARI DA DEAN KASIRGASININ PETROL BORU HATLARINA
BEKLENILEN ZARARI VERMEMESININ ETKISI ILE DUSUK YATAY BIR SEYIR IZLERKEN ALTIN
VE GUMUS YETERLI DESTEGI ALAMADI. BU HAFTANIN EN ONEMLI HABERLERI PERSEMBE GUNU
JAPONYA’DAN GELECEK FAIZ KARARIDIR. EURO BOLGESI DIS TICARET DENGESI(HAZIRAN),
ALMANYA ZEW REEL SEKTOR ENDEKSI(AGUSTOS), ALMANYA Q2 GSYIH, PMI IMALAT SANAYI
ENDEKSI(AGUSTOS), PMI SERVIS SEKTOR ENDEKSI VE ABD’DEN HAFTANIN SON GUNU
ACIKLANACAK OLAN DAYANIKLI TUKETIM MALLARI (TEMMUZ) VE YENI EV
SATISLARI(TEMMUZ), HAFTANIN ACIKLANACAK ONEMLI VERILERIDIR.

TROY KIYMETLI MADEN TICARETI A.S.

WWW.TROYPRECIOUSMETALS.COM

dLar
27-08-2007, 14:59
Merhaba,
uzunca suredir foruma giremedim.bu yuzden yazdiklarim 2 ay oncesinin aciklamasi. bir arkadas neden fon ile serbest piyasa farkli diye sormus. sebebi kulce altin ihtiyacimizi yurt disindan sagladigimiz icin yurt disinda cash altin fiyati ile gercek ons fiyati arasinda fark olusmasindan idi. ole olduki kulce altin satan bulamadik. karaborsa oldu kilosu yurt disinda gercek onsun 200 300 dolar ustune is gordu. dusunun yurt disi. ulkemize gelene kadar 100 dolar da eklenince bu farklilik oldu. fon fiyati ons * dolar alis ( en iyi banka) hesaplaninca bu serbest piyasadaki 300 400 dolar farklar fona yansimadi. ama su var gercek deger fonun fiyati. ama turkiyede biz serbeste gore al sat yaptik. bazende cok asagi olabilir. soyle diyeyim ben kilo bazinda -600 $ +500 dolari gordum. sole 20-30 kilo altini olan bir adam sadece arbitraj yapip cok dehset paralar kazanabilirdi. risk almadan.

selamlar

dealer333
28-08-2007, 20:19
Goldist 27,4-27,5 sgld 27,92-27,96
Bence ağalar goldisti baskı altında tutuyorlar.İşlem hacminde belirgin artış var
2 dakikada 7000 lot.İşlem oldu

altın fiyatı new york - londra - frankfurtta tek bir fiyattan dönüyor diye biliyorum. karşılığı ytl fiyatı neyse odur diye bilirim. piyasa fiyatı dünyada belirlenen bir metanın fiyatını bizde hangi ağalar baskı altında tutabilir ki. kadıköyde hafta sonu istedikleri fiyatı uygularlarda ben almam tabii çeyreği. dünya fiyatı belli hoşuma giderse ( hem xau - hem usd, ytl dipte olduğu zaman) alırım. genelde usd zıpladığında satarım. kim nasıl baskı altında tutup fiyatı manüpile edebilir ki ?

bence çok güzel bir ürün gram gram alıp satıyom ne kuyumcu derdi var ne de saklama taşıma vs. geçen gün yüzük sorduk. 120 ytl altın miktarına 130 ytl işcilik istediler... o ha dedim yani... bence güzel bir ürün eskiden kumbara vardı şimdi bebeklere goldist takıyorlar...

Bezgincan
30-08-2007, 11:15
Kısa vade yön konusunda kağıdın görünümü belli değil ama kanatim :bad:

aniden
30-08-2007, 11:39
İyi bir yatırım aracı. Hergeçen gün bu hissenin önemi artacaktır. Bu fonu çıkaranları kutlarım. Yalnız kademeler arasındaki farkı açmamalıdırlar. Yoksa bütün cazibesi bitecektir.

cici43
07-09-2007, 14:52
EVET altında krıtık sevıyeler yakınlaştı.

29.5 kırılırsa altını 33 de goruruz arkadaslar. dugun yapanlar altınları satmayın hemen 1 2 ay bekleyın...:he:

Yükselen GüNeŞ
10-09-2007, 01:56
çil çil altın peşindesin yine ;-)

kadde
17-09-2007, 16:30
dolara bağımlı olmasa altından daha akılcı bir yatırım olur muydu hiç?

ariston
17-09-2007, 23:51
http://www.gldtr.com/
de gold istanbulda 711 USD den kapanmış. Şu an ise spot 717.40-718.40 gözüküyor.

Yarın iki üç kademe yükselebilir. 18 eylül gldtr de geçirmekte fayda var. FED karaına ve döviz ve borsanın hareketine göre tekrar bozdurulup hareket edilebilir.

Şu an altın galiba tarihi tepe noktalarına yakın dolar bazında.

Bir iki siteye baktım.
Son 10 yıllık grafiğe göre en yükseği 720 USD ve 2006 da görülmüş. (Galiba 1970 lerden bu yana dolar bazındaki en tepelerdeyiz, enflasyona uyarlayınca tepelerde değilmişiz)Buraları tepe de olabilir, buraları geçebilir de. FED kararı belirleyici olacak bence. 50 puan ve üstü indirim olursa buraları aşabilir. Yok hiç indirim yapmaz ise hızla aşağı gidebilir.

Özetle bu şekilde yorumlar var.

yeşil inci
18-09-2007, 03:23
Altında tarihi zirve 1981 'de gördüğü 800 dolar seviyeleri.O da şimdiki parayla tahminim 5000 doların üstü bir yerlere denk geliyor.Fed bugün 50 puan gibi bir indirime giderse 2006 da gördüğü 730 dolar zirvesini kırabilir.Yok eğer indirmezse o zaman da çıkabilecek kriz ortamıyla dolar ,ytl ye karşı değer kazanacağından genede primini yapar.Dolar rezerv para özelliğini altına kaptırabilir.Yada iran a karşı bir hareket olursa 2 durumdada gideceği yer 1000 doların üstü olur.
saygılarımla

kadde
18-09-2007, 09:43
arkadaşlar dolar altın bağıntısını nasıl hesaplıyorsunuz?

kriz çıkarsa dolar yükselir şimdiye kadar geçerliydi.
ama kriz doların değer kaybetmesi nedeniyle çıkarsa işler değişmez mi?

bu fon için kuşkularım var. fon dolara endeksli altın fonu.
dolar düşer, altın yükselirse arada bir değer almaz mı?
bu da çok karlı bir değişim olmayabilir.

dealer333
21-09-2007, 22:11
sn kadde,

goldist dolara endeksli bir fon değildir. "Yatırım fonu" hiç değildir. "hisse senedi" de değildir.
Gldtrf bir "Borsa Yatırım Fonu"'dur. Yatırım fonlarından farkı anlık olarak İMKB'den alınıp satılmasıdır. Bu ürünü çıkaran kişinin önünde saygı ile eğiliyorum. ürün güzel hakkını verelim.

sonuç aldığınız her bir lotta kuyumcudan bir gram altın almış gibi ama en hakkaniyet fiyatından almış oluyorsunuz. goldaşın bir gram altını paketleme ve taşıma maliyetleri dolayısıyla her zaman daha pahalıdır. Kapalıçarşıdan külçe almakda alternatif ama... bilemiyorum hisse nette tanıdık olursa belki...

Altın Simgesi AU olan latince aurum kelimesi olan değerli bir metaldir. Altından daha değerli metaller de vardır. Dolayısıyla altın onların yanında teneke kalır. Platin, palladium gibi.

Altın dünyada new york, chicago, zurich, londra da işlem görmektedir. Türkiyenin en zengin adamı gidip işlem yapsa da altının ONS fiyatını bir kademe bile kaldıramaz kaldırsa da biri indirir. (kaldı ki bence Türkiye'de zengin bir insan bence zaten yok. 10 tanesini toplasanız belki bir ıntel veya shell olmuyorlar)

neyse uzun lafın kısası altın bizim osmanlılarda okka gibi anglo sakson ölçü birimi ons ile ölçülüyor. yani ekranda görülen fiyat o 700 küsur civarı olan fiyat osmanlıda ki bir okka gibi bir ons fiyatın dolar değeri. petrolde de varil olması gerek...

sonuç fiyat hesaplaması şudur : ons fiyatı 732 ons/usd olsun. 732 / 31.1 gr = 23.53 USd/gr. yani bir gramı (bizim avrupai ölçeğe çevirdik) bir gramı 23.53 USD. o anda serbest kur neyse veya interbank yani ortalama o andaki güzel dolar kuru ile çarparsanız bir gramın YTL fiyatı bulunur. dolayısıyla herhangi biri bu yatırım fonunu manipüle edemez. etse de akıllı olan kimse almaz ki. Ama bu fonu hisse senedi zannedip alanlar oluyorsa halen o zaman çok güzel dümen atılır tabii. dolar zıplarsa e tabii gider. ons fiyatı şimdi yükseldi ama dolar düştüğü için kurtarmadı dükkanın kirasını yani. ons düşer mi bilemem. bu forumda hiç bir zaman fikir beyan etmem etmemde. Sadece uyarı ve bilgi veririm.

aşağıda internet sayfasından açıklayıcı bilgiler vardır.
özetle ben niye seviyorum ?
1. Kuyumcu derdim yok
2. alış satış marjı güzel
3. cumhur alış 191.00 - 194.00 alacaz bir de kurtaj (fr : courtage)parasını kuyumcuya hediye ediyoruz yani.
4. istediğim an gram kafama göre kilo bile alırım.
5. tek derdim ons grafiğini ve doların muhakkak takip edilmesi gerek. yani ikisininde düşük seviyelerini yakalamak tabii ki de zor. bir önceki mesajımda yaptığım hareket oydu gibi.

syg...

GOLDIST nedir?
GOLDIST yatırımcılara İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sında dünya altın fiyatı üzerinden altın alış ve satış imkanı sunan bir borsa yatırım fonudur.

GOLDIST Altın Borsa Yatırım Fonu payı aldığımızda fiziki altın almış oluyor muyuz?
1 adet GOLDIST fon payı alan her yatırımcı 1 gram altını dünya altın fiyatı üzerinden almış olur. Alınan bu altınlar İstanbul Altın Borsa’sında yatırımcılar adına fiziki olarak saklanmaktadır.

1 ons altın ne demektir?
1 ons altın 31.1034807 gram altına eşittir.

GOLDIST almanın avantajı nedir?
- GOLDIST altının performansına doğrudan ortak olmanıza, işlemlerinizi kolaylıkla ve en düşük maliyetlerle gerçekleştirebilmenize imkan sağlar.
- GOLDIST külçe altına gram bazında yatırım yapma imkanı sunar. 1 pay GOLDIST aldığınızda 1 gram altın almış olursunuz.
- GOLDIST geleneksel altın yatırım araçlarında yüksek fiyat aralıklarına neden olan işçilik giderleri gibi masrafları içermez. Yatırımcıların saf altına yatırım yapmalarına olanak sağlar.
- GOLDIST altının fiziksel olarak alınıp-satılmasında ortaya çıkan riskleri ortadan kaldırır. Alınan her GOLDIST payın karşılığı fiziki külçe altın İstanbul Altın Borsası güvencesinde saklanırken fon payları da MKK güvencesinde kişi adına açılmış hesaplarda saklanır.
- GOLDIST altına yatırımın tüm avantajlarını Borsa Yatırım Fonlarının avantajları ile birleştirmektedir.
- GOLDIST İMKB’de işlem göreceği için hisse senedi işlemi yapılan her aracı kurum ve bankadan alınıp satılabilir.
- GOLDIST sayesinde kurumsal yatırımcılar ve özellikle bireysel emeklilik fonları ile yatırım fonları Türkiye’de ilk defa kolayca altına yatırım yapma imkanına kavuştular.

GOLDIST Altın Borsa Yatırım Fonu’nun İMKB’de işlem kodu nedir?
GOLDIST İMKB’de GLDTR kodu ile işlem görmektedir.

GOLDIST alım, satım işlemlerini nereden ve ne zaman yapabiliriz?
GOLDIST alış ve satış işlemleri yapabilmek için herhangi bir aracı kurumda veya İMKB’de işlem yapma yetkisine sahip bankalarda yatırım hesabınız olması gerekmektedir.Yatırım hesabınız üzerinden İMKB’nin işleme açık olduğu saatler arasında ( 9:30 – 12:00 ve 14:00 – 17:00 ) dünya altın fiyatı üzerinden GOLDIST alış ve satış işlemini GLDTR kodu ile yapabilirsiniz.

GOLDIST’i internetten nasıl alabilirim?
Yatırım hesabınızın bulunduğu kurum hesabınızı internet yoluyla kullanma hizmeti veriyor ise İMKB’de hisse senedi işlemi yapar gibi GLDTR kodu ile GOLDIST işlemlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz.

GOLDIST’i internetten nasıl alabilirim?
Kurumsal yatırımcılar ve özellikle bireysel emeklilik fonları ile yatırım fonları Türkiye’de ilk defa kolayca altına yatırım yapma imkanı sağlayacaklar..

GOLDIST Altın Borsa Yatırım Fonu fiyatı nasıl belirleniyor?
GOLDIST dünya altın fiyatını yatırımcılara yansıtan bir Borsa Yatırım Fon’dur.GOLDIST fiyatı uluslararası piyasalarda oluşan US$ cinsinden altın fiyatının, Türkiye’deki bankalararası piyasada gerçekleşen en iyi alım satım kuru ortalamasından YTL’ye çevrilmesi ile oluşmaktadır.

GOLDIST fiyat hareketleri nasıl oluyor?
GOLDIST’in fiyatı altının uluslararası piyasadaki US$ cinsinden fiyatına ve bu fiyatın YTL’ye çevrilmesini sağlayan US$ / YTL paritesine bağlı olarak değişmektedir.

GOLDIST fiyatının uluslararası altın fiyatından bağımsız hareket etmesi mümkün müdür?
GOLDIST fiyatının uluslararası altın fiyatından bağımsız hareket etmesi mümkün değildir çünkü GOLDIST uluslararası altın fiyatını gram bazında YTL cinsinden ifade etmektedir.

GOLDIST’in İMKB’de işlem gören hisse senetleri ile benzerlikleri nelerdir?
GOLDIST İMKB’de işlem gören tüm hisse senetleri ile alış, satış, takas süresi olarak aynı özelliklere sahiptir. Ancak performansı hisse senetleri ile ilişkili değildir.Tamamen dünya altın fiyatlarına ve US$ / YTL paritesine bağlıdır.

GOLDIST işlemlerinde bir limit var mıdır?
GOLDIST alım satım işlemi hisse senedi işlemlerindeki gibi en az 1 lot olarak gerçekleştirilebilir ve bir üst limit sınırlaması yoktur.

1 pay GOLDIST ne demektir ve değeri ne kadardır?
Yatırımcılar 1 pay GOLDIST(1 lot) aldığında 1 gram altın almış olurlar.

GOLDIST paylarını aldıktan sonra adımıza İstanbul Altın Borsa’sında saklanan altını fiziki olarak alabilir miyiz?
GOLDIST alan yatırımcıların pay karşılığı altını İstanbul Altın Borsa’sında yatırımcılar adına fiziki olarak saklanmaktadır. Yatırımcılar arzu ettiği takdirde en az 100,000 pay ve katları karşılığındaki altını fiziki olarak teslim alabilirler. Küçük yatırımcılar için Türkiye’deki uygulama sebebiyle böyle bir imkan yoktur.

Fiziki altın karşılığında GOLDIST Altın Borsa Yatırım Fonu payı alabilir miyiz?
Yatırımcıların 100 külçe altın ve katları karşılığında GOLDIST payı alması mümkündür. Küçük yatırımcılar için Türkiye’deki uygulama sebebiyle böyle bir imkan yoktur.

GOLDIST Altın Borsa Yatırım Fonu nasıl vergilendirilir? Vergi avantajı mevcut mudur?
GOLDIST tıpkı İMKB’de işlem gören diğer hisse senetleri gibi vergilendirilir. Alım satım sonunda kar oluştuysa kar üzerinden %10 stopaj vergisi kesilir.

reaktör
27-09-2007, 03:37
nasıl bişi bu fon hiç almadım....

şanssız35
24-04-2008, 00:42
IMF 400 ton külçe altın satacakmış.bu satışın piyasaya etkisinin olmayacağı hakkında kanalın birinde yorum yapıldı.ayrıca bankalarda altın alımı satımı kağıtta yapılıyor.alım-satım farkları çok oluyor tabiki.IMF nin 400 tonluk altın satışının bu fona etkisinin ne olacağı hakkında yorum yapabilecek olan var mı?

şanssız35
29-04-2008, 15:47
40 ytl ile 36 ytl arasında gidip geliyor.destek-direnç seviyeleri mi?

dealer333
28-05-2008, 22:19
GLDTRF'de destek ve direnç seviyeleri oluşabileceğini zannetmiyorum. GLDTRF Hisse senedi değildir, hacim neredeyse hiç bir anlam ifade etmez. yurtdışı ons fiyatı ile usd/ytl fiyatına bağlı çalışmaktadır. TA zor işler gibime geliyor.
Ons fiyatı/31.10*(YTL/USD) = GLDTRF fiyatıdır. Dolayısıyla iki değişkene göre hareket etmektedir. Hem ons hemde usd/ytl fiyatı mümkün olan en düşük seviyelerden alım yapılabilirse kar getirebilir. Aksi halde birinin çıkışı diğerinin düşüşünü kurtarmayabiliyor.

syg.

gucluu
31-05-2008, 09:55
Dolar/YTL ve Altın'ın onsu bayağı bir realize oldu sanki. Bir miktar alım yapsammı diyorum. Durun bakalım. Nasıl gelişiyor şu piyasalar biraz daha takip edelim ama sanki Altının onsunda 850 dolarlar destek oldu gibi duruyor. Şu anda 886 dolarda. 4,5% yapıyor.

USD/YTL de daha nereye iner bilinmez tabii ama eğer yurt dışı piyasalarda bir bozulma olacak olur ise bu rakamları mumla arayabiliriz.

gucluu
02-06-2008, 13:33
Bir miktar aldım bugün 34.10 dan. Hayırlısı olsun bakalım.

gucluu
23-06-2008, 10:34
Hakikaten enteresan bir yatırım aracı.

En azından az çok değerini koruyor.

Altın çıkıyor ancak dolar/ytl düşüyor fiyatı aynı kalıyor. :)

Bir ara dolar/ytl kurunda hareketlenme olur ise sanki yukarı hareketi daha kolay olacak.

gucluu
26-06-2008, 18:03
34,10 dan aldık hala tutuyoruz.

Uluslararası piyasada çok sert bir hareket başladı. Dolar kuru da artar ise herhalde buda sert yukarı yapacak yarın.

emustimuse
28-06-2008, 23:56
Bir miktar aldım bugün 34.10 dan. Hayırlısı olsun bakalım.

hayırlı olmuş bile..

sayg

bende yeni yeni girmeye başladım :cool::cool::cool:

kly1
29-06-2008, 11:25
34.30 dan perşembe bende aldım.Cuma günü satmayı denedim ve 34.80 den verdim ama altın dış piyasalarda da sürekli arttığı için yukarı gidiyor yinede sattıklarımı 34.60 dan alabildim kademeleri çok güzel kalkıyor.Bakalım önümüzdeki hafta ne olacak?Acaba bunun destek ve dirençlerini verebilecek olan varmı saygılar

gucluu
29-06-2008, 12:20
34.30 dan perşembe bende aldım.Cuma günü satmayı denedim ve 34.80 den verdim ama altın dış piyasalarda da sürekli arttığı için yukarı gidiyor yinede sattıklarımı 34.60 dan alabildim kademeleri çok güzel kalkıyor.Bakalım önümüzdeki hafta ne olacak?Acaba bunun destek ve dirençlerini verebilecek olan varmı saygılar

Bu çok enteresan bir yatırım aracı. Kademeleri birisi kaldıyor da fiyat yükselmiyor.

Uluslararası piyasadaki Altın'ın ons değeri ile bankalar arası dolar/ytl kurunun çarpımı ile bulunuyor o anki değeri.

Bu yaırım aracının bence teknik analizini yapmak çok anlamlı değil ancak hem GOLD/ONS hem de USD/YTL 'nin teknik analizleri neticesinde bir tahmin yapmak mümkün olabilir belki de.

Bu arada ben sattım Cuma günü.

bayay
29-06-2008, 13:53
altının onsu 900 dolar diyelim. 31.103 e bölüyoruz çıkan rakam 1 gr dolar bazında altın oluyor. çıkan degeride o günkü kur ile çarpıyoruz.

bugünkü degeri hesaplayacak olursak 927 dolardan kapatmış cuma günü 927 / 31.103 =29.80 x 1 dolar = 36.43 çıkıyor yani pazartesi günü bu fiyatı görecek demektir.

goldtr yi takip için sürekli altının onsunu ve usd ytl paritesini takip gerekiyor. ayrıca altının onsunun destek ve dirençlerini de keşfetmek için usd euro kurunu da takip etmek gerekiyor. aslında bütün finans piyasası zincir ile birbirine baglı.

bayay
29-06-2008, 13:55
zaten benim hesabıma göre altın cumartesi günü serbast piyasada 36.4 fiyattan kapatmış.

kaan84
31-07-2008, 18:29
arkadaşlar bendede garanti b tipi altın fonu var altın fiyatları yükselirken benim fon sürekli değer kaybediyor.bugünde %2,5 zarar etmiş borsa da olsam daha az risk almış olurdum.ben bu işten hiç birşey anlamadım bu fonlar altına endeksli değilmi sizin fonlar da değer kaybediyormu

blackmagic
31-07-2008, 21:32
arkadaşlar bendede garanti b tipi altın fonu var altın fiyatları yükselirken benim fon sürekli değer kaybediyor.bugünde %2,5 zarar etmiş borsa da olsam daha az risk almış olurdum.ben bu işten hiç birşey anlamadım bu fonlar altına endeksli değilmi sizin fonlar da değer kaybediyormu

aldığın fonun içeriğine bakmalısın yada şubene sormalısın fonun nekadarı serbest piyasa altın fiyatına bağlı nekadarı neye bağlı?...

parapara
01-08-2008, 21:37

piyasada döviz düştügü için altında düşüyor senin altın fonuda düşüyor çok normal.

vitamn
11-08-2008, 10:28
Herkese selam,
Arkadaşlar sizlerden birşey öğrenmek istiyorum.
Çocuğuma birikim yapmak için, içmediğim sigara parasıyla her ay en az 1 tane küçük altın alıp koymak istiyorum. Fakatammavelakin hırsızlık tehlikesi olduğu ve kasa kiralamakda istemediğim için, gerçek altın yerine bu fondan alıp koysam diyorum. Bu fon %100 altın a mı dayalı yatırım yapıyor? Fiyatı tamamen altın a mı bağlı. Beraber mi yatıp-kalkıyorlar? Vereceğiniz değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürederim. İyi günler, bol kazançlar hepinize:

parapara
11-08-2008, 11:44
Herkese selam,
Çocuğuma birikim yapmak için, içmediğim sigara parasıyla her ay en az 1 tane küçük altın alıp koymak istiyorum. Fakatammavelakin hırsızlık tehlikesi olduğu ve kasa kiralamakda istemediğim için, gerçek altın yerine bu fondan alıp koysam diyorum. Bu fon %100 altın a mı dayalı yatırım yapıyor? Fiyatı tamamen altın a mı bağlı. Beraber mi yatıp-kalkıyorlar? Vereceğiniz değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürederim. İyi günler, bol kazançlar hepinize:

evet tamamen serbest piyasadaki altın fiyatı na göre hareket ediyor.

mdgölge
12-08-2008, 11:11
Dünde son alımımı da yapmıstım artık döner diye ama yanlıs yapmısız bi günden kaybettik.

parapara
12-08-2008, 11:29
Dünde son alımımı da yapmıstım artık döner diye ama yanlıs yapmısız bi günden kaybettik.

GÜNLÜK OLARAK ALTN YORUMLARINI dolar yorumlarını, euro usd yorumlarını takip etmeniz lazım . 30 un altına inme ihtimali var.

delphinus
16-08-2008, 01:26
Herkese selam,

www.gldtr.com adresinde sorularınızın cevaplarını bulacaksınız...

teo67
16-08-2008, 21:29
cuma günü şok düşüşten sonra 29,30dan girdim.
770 usd nin altına pek ihtimal vermiyorum.
daha önce altın780 usd civarında iken petrol 90 usd imiş. Şimdi, petrol 112 usd.
emtia ise ikiside emitia.

parapara
17-08-2008, 12:34
altının 28.50 kadar gevşeyecegini düşünüyorum. bunun içinde onsun 750dolar , doların ise 1.18 kadar düşmesi gerekir.

parapara
17-08-2008, 12:43
Altın fiyatı nereye kadar düşer?

Yılbaşından beri yatırımcıların 'güvenli liman' olarak görerek paralarını yatırmak için peşinden koştuğu altında son bir aydır yorgunluk belirtileri oluştu. Ancak düğün mevsiminin başlamasıyla altının iç piyasadaki fiyatı, prestijini bir miktar korudu.
Amerika'da geçen yılın son iki çeyreğinde emlâk piyasasının uzun vadeli kredilerin ödeme güçlüğüne girmesiyle başlayan finansal kriz yılbaşında hayli şiddetlenmişti. Merkez Bankası FED'in, üst üste aldığı faiz artırım kararları, ABD ekonomi yönetiminin batan bankaların kurtarılmasına yönelik olarak 150 milyar doların üzerinde nakit parayı sisteme aktarması, yaşanmakta olan krizin büyümesini önledi. Bunun öncesinde piyasa oyuncuları güven kaybına uğrayan uluslararası para niteliğindeki ABD Doları'ndan kaçarak bulabildikleri her türlü emtia, petrol ve kıymetli madenlerle ilgili yatırım fonlarına koştular. Söz konusu fonların fiyatları yükselince bu kez gıda fonlarına yöneldiler. Gıda fiyatları da hatırı sayılır oranda yükseldi. Fiyat yükselişlerinin oluşturduğu enflasyon endişesiyle merkez bankaları birbiri ardına faiz artırımına gittiler.

Mayıs ayından itibaren dünyanın en büyük ekonomisi, beklenenden daha yavaş düzelme eğilimine girdi. FED hazirandaki toplantısında kısa vadeli faiz oranlarını yüzde 2'de tutarak değiştirmedi. Sonrasında gerçekleşen ekonomik verilerden finansal krizin emlâk piyasaları üzerindeki etkilerinin azalmaya başladığı görüldü. FED temmuz toplantısında da faizleri sabit tutarken gelecek toplantılarda değiştirmeme sinyali verdi. Gelişmiş yedi ülkeden oluşan G-7 toplantısında doların güçlenmesi halinde petrol fiyatının gerileyebileceği görüşünün benimsenmesi ve dünya ekonomisinin durgunluğa gireceği endişelerinin dile getirilmesiyle emtialara olan ilgi azalmaya başladı. Büyük çaplı yatırım fonlarının petrolde vadeli işlemlerden çekilmeleriyle 146 dolara kadar yükselen ABD ham petrolü, geçen hafta 110 dolara kadar geriledi. Gelecek aylarda petrol fiyatının çift haneli rakamlara, hatta 80 dolara kadar gerilemesi bekleniyor.

Bu sırada emtialar ve kıymetli madenlerin fiyatları da hızlı gerileme sürecine girdi. 16 Temmuz'da 985 dolar olan altının onsu, dün 772 dolara kadar geriledi. Finansal krizin etkilerinin ABD'den, Avrupa ekonomilerine sıçraması ve son açıklanan Euro bölgesi büyüme oranlarının daralmayı işaret etmesiyle 1,6090 seviyesinde olan Euro/dolar paritesi de dün 1,4702'ye geriledi.

Yurtiçinde Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'yi kapatmama kararıyla piyasalarda bu konudaki tedirginlik ortadan kalktı. Ayrıca, Ramazan ayının eylül başına rastlamasıyla evlilik ve sünnet düğünleri ağustos ayına sıkıştı. Temmuzda 38 YTL olan 24 ayar altının gramı, cuma günü 31 yeni liraya geriledi. Altın fiyatının düşmesiyle yurtdışından altın ithal eden bankalar, ellerindeki yüksek maliyetli altını satmak istemediler. Düğün mevsiminden kaynaklanan fiziki talep oldukça arttı. Bu gerekçeyle 24 ayar altının iç piyasa fiyatı; gram bazında dış piyasanın 1,75 YTL ve dolar cinsinden kilo bazında 1.500 dolar üzerinden işlem gördü. Hediyelik olan Cumhuriyet çeyrek, yarım ve tam altınlarında talep patlaması oldu. Söz konusu altınların fiyatı piyasada oluşan mal darlığı sebebiyle normalin yüzde 10 üzerinde satıldı.

Altın fiyatları hızlı gerilemenin ardından teknik olarak kısa süreli düzeltme sürecine girebilir. Kısa sürede altın yeniden 800-825 dolar bandına girecektir. Ekim sonuna kadar devam edecek bu süreçte altın, 950 dolar seviyelerini de görebilir. İç piyasada ise ay sonuna kadar 24 ayar altın fiyatındaki prim kademeli olarak azalarak normale dönecektir. Bu sırada altının ons fiyatı yükselse de 24 ayar altının fiyatı bugünlerdeki fiyat aralığı olan 31-33 yeni lira aralığında kalabilir. Ramazan ayının başlamasıyla altın işlemlerindeki hareketlilik yerini durgunluğa bırakabilir.

16 Ağustos 2008, Cumartesi
Zaman Gazetesi'nden

parapara
17-08-2008, 12:43
ALTINDA ŞELALE DÜŞÜŞÜ NEREYE KADAR?

ABD ekonomisindeki finansal krizin diğer gelişmiş ülkelere kaymasıyla birlikte dünya ekonomisinde durgunluk endişeleri arttı. Son bir aylık sürede büyük fonlar portföylerindeki emtiaları satışa geçtiler. Ayrıca, petrol fonlarından da çıkışlar oldu. Petrol’de vadeli işlemlerin azalmasıyla petrol fiyatlarında aşağı yönlü seyir başladı. Bir ay önce 146 Dolar/Varil’den işlem gören ABD ham petrolü geçen hafta 110 Dolar/Varil seviyesine geriledi. Söz konusu takvim içinde demir, bakır, çinko, buğday, mısır gibi diğer emtialarda da değişik oranlarda gerilemeler oldu. ABD’de emlâk sektöründeki sıkıntıların azalmasıyla finansal krizin olumsuzlukları zayıflamaya başlayınca dolar paritesi yükseliş trendine girdi. FED’in Temmuz toplantısında faiz oranlarını sabit tutması ve gelecek aylarda da faizlerin değiştirmeyeceği beklentisinin artması da dolara destek oldu. Ayrıca, Japonya, İngiltere ve Euro bölgesi ekonomilerinden son açıklanan ekonomik veriler söz konusu ülke ekonomilerinde daralma olduğu sinyalleri içerdi. Bu gerekçelerle geçen bir aylık sürede Euro/Dolar paritesi 1.6090 seviyesinden Cuma günü 1.4702’ye, Dolar/Yen 106 seviyesinden 110,70 seviyelerine yükseldi. Uluslar arası para birimi niteliğindeki ABD Dolar’ına olan güven yeniden artmasıyla altın fiyatları da geriledi. Yine temmuz ayı ortasında 985 Dolar/Ons seviyesindeki altın, Cuma günü şelale düşüşü ile 773 Dolar/Ons seviyesine geriledi.
Genelde yatırım araçlarında teknik olarak hızlı gerilemenin ardından tepki alımlarıyla yeniden yükselişe geçer. Bu gerekçe ile altının ons fiyatı 773 Dolar/Ons seviyesinden gelen tepki alımlarıyla 800 Dolar/Ons seviyesine kadar yükselebilir. Özellikle Hindistan, Türkiye gibi altın ithalatı yüksek olan ülkelerde düğün mevsiminin başlaması ve fiyatların aşırı gerilemesiyle yine söz konusu ülkelerde yatırımcıların pozisyon değiştirme amaçlı altın işlemleri altının fiziki talebini artıracaktır. Ayrıca, hasat mevsimi ve haç mevsimine yaklaşıldıkça da altının fiziki talebi devam edecektir. Bütün bu beklentiler üst üste konulduğunda altın kısa vadede 800-825 Dolar/Ons aralığına yerleşebilir. Ekim ayının sonuna kadar sürecek yükseliş sırasında altın yeniden 900-950 Dolar/Ons seviyelerine ulaşabilir. Ancak, ABD ekonomisindeki iyileşme ve bu ülkedeki Başkanlık seçimi sırasında dolar paritesi yükselişini sürdüreceğinden, altının yükseliş trendinin de sonu olacaktır. Bu noktadan sonra altın uzun vadeli düşüş trendine girecektir. Yılsonuna kadar altın 700 Dolar/Ons seviyesine geri çekileceği düşüncesindeyim.

TekBorsa Dergisi'nden
M.Ali YILDIRIMTÜRK

parapara
17-08-2008, 14:05
Altın almanın tam zamanı

A.A

Dünya piyasalarında 4 ay önce ons fiyatı bin 32 dolar iken 830 dolara kadar gerileyen altının son günlerin en uygun yatırım aracı haline geldiği bildirildi.

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Salih Talay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, petrol fiyatının düşmeye başlaması ve yatırımcıların onsu bin 32 dolar seviyesine ulaşması nedeniyle elindeki altını çıkarma girişimi gibi nedenlerin, altın fiyatının düşmesinde en önemli etkenler olduğunu söyledi.

Özellikle son aylardaki hızlı hareketlenmeyle ons fiyatı 200 dolar gerileyen altının en makul yatırım aracı haline gelmesine karşın, piyasada durgunluk yaşandığını belirten Talay, bu durgunluğun, kuyumcu esnafını “kara kara” düşündürdüğünü ifade etti.

Talay, iç piyasadaki yatırımcıların bu durumdan yararlanması gerekirken, öncelikli ihtiyaçlarını bile ertelediğini belirterek, “Fiyatlar düşmesine karşın kuyumculardaki hareketlik yok denecek kadar az” dedi.

Evlilik ve sünnet düğünlerinin yoğun olduğu yaz aylarındaki beklentilerinin bile boşa çıktığını anlatan Talay, şöyle konuştu:
“Bu yıl, geçen yıldan daha kötü geçiyor. Artık çiftler iki alyans ile dünya evine giriyor. Set ve zincir gibi ziynet eşyası alan yok. Düğünlere giden davetliler çeyrek altın almakta bile zorlanıyor. Benzer sıkıntı diğer sektörlerde de var. Bir sektörde sıkıntı olursa diğerinde de aynı sorunlar yaşanıyor.”

İç piyasada gramı 32 YTL olan altının fiyatının son 8 ayın en düşük seviyesinde olduğunu belirten Talay, “Bu nedenle parası olanlar için altın almanın tam zamanı. Yastık altında parası olanın yatırım yapmasını tavsiye ediyoruz. Bu hem kuyumcu esnafına hareketlilik, hem de vatandaşa kar sağlar.”

Talay, altının fiyatın daha aşağıya düşmesini beklemediklerini belirterek, fiyatlardaki yükselmenin, dünya borsalarındaki oyuncuların yatırım yapacağı yöne bağlı olduğunu kaydetti.

-DÜĞÜNDE TAKILANLAR KISA SÜREDE KUYUMCUYA DÖNÜYOR-

Talay, dünya evine giren genç çiftlere ve sünnet olan çocuklara konuklar tarafından takılan altınların da düğünden hemen sonra kuyumcuya geri döndüğünü söyledi.

Düğün giderlerinin artması, gençlerin geçim sıkıntısının altının saklama süresini kısalttığını anlatan Talay, “gençler takılarla düğün masraflarını ve aldıkları beyaz eşyaların taksitlerini kapatmaya çalışıyor. Gençler için tasarruf düşüncesi gerilerde kaldı” dedi.

`GECE`
17-08-2008, 23:09
bence altin almak icin teknik bir yorum aliniz, petrolu kesinlikle takip ediiniz yorumlari kacirmayiniz, bence emtia devri kapandi son mal verme operasyonu bitirildi, keza bu kadar hizli bir geri donuz kimse beklemeiyordu. Hadi bakalim,,,

`GECE`
17-08-2008, 23:10
ama once onumuzdeki hafta soyle bir tepki gelsin agzimiza layik:)

parapara
31-08-2008, 18:28
http://server103.kucukresim.com/uploads/1506ac0.jpg (http://www.kucukresim.com)

önümüzdeki beklentim grafikteki gibi

Figo
17-09-2008, 23:09
altının gramı 36'ları görebilir :wink:

Figo
17-09-2008, 23:13
Altının onsu %11 yükselmiş (870$), bir günde ilk defa bu kadar artış. :notr:

Tek güvenli liman İstanbul Altın Borsa Yatırım Fonu GOLDIST zaten :wink: :cool:

Figo
17-09-2008, 23:39
Altının bugün öğleden sonraki hareket grafiği ve 2008 yılında günlük değerleri

Figo
18-09-2008, 00:09
İlk hedef 890$/ons, onu kırarsa 1000$/ons
söz gümüşse GLDTR altındır

eloy
18-09-2008, 01:22
şimdi bu senet birebir altın fiyatına endeksliyse ki oyleymiş. niye alıp da ettiğimiz karın yuzde onunu stopaj olarak odeyelım, tabi kar edersek :). serbest piyasadan almak daha avanatjlı gıbı geldi bana. hırsızlık riski ve hisse satısı yapıp ıkı gun hesaba gecmesını bekleyemeyıcekler için avantaj tabi :)

Figo
18-09-2008, 09:54
evet ilk tavanımızı şu anda idrak ediyoruz :cool:

Figo
18-09-2008, 10:52
ons olarak muhtemelen nerelerdeyiz ?

`GECE`
18-09-2008, 12:12
teknık göstergeler yükselişin kısa süreceğini söylüyor arkadaşlar...

Figo
18-09-2008, 15:20
883$/ons 31,1035 grama böl gramı 28,38$ çarpı 1,280 dolar/ytl
gramı 36,32 ytl olması lazım ama şu an 35,5 dan işlem görüyor

leokenan
19-09-2008, 10:56
Ben aldığım için düşüyor:)

scoot
19-09-2008, 15:43
Bu uluslararası altın borsasının açılıp kapanma saati var mı arkadaşlar?(yeni katılımcı)

Figo
22-09-2008, 21:18
dışarda 910 $/ons, yarın 36'yı rahat kıracak

Figo
29-09-2008, 23:32
önümüzdeki günlerde 37,5--38 aralığına oturur

Figo
08-10-2008, 09:06
önümüzdeki günlerde 37,5--38 aralığına oturur

evet bu rakamlara rahatça ulaştık, yeni hedefimiz gram fiyatı olarak 40 YTL :super:

Figo
08-10-2008, 11:11
ilk hedefimiz 41,6 ileri, sana tavan yakışır :yes:

Figo
08-10-2008, 15:48
Altın spot

leokenan
09-10-2008, 08:27
ALtın ons $890 lara kadar gevşemiş. Haber falan mı geldi acaba?

Figo
09-10-2008, 09:42
ALtın ons $890 lara kadar gevşemiş. Haber falan mı geldi acaba?

bi haber yok 920 doları görünce kar satışı başladı, Tr'de dolar düşünce bizde de gram fiatı düşecek, bugün düşük açılış bekliyorum

Figo
09-10-2008, 10:07
mesele şu; merkez bankaları koordineli olarak faiz düşürdü, para politikalarını gevşetmeleri para birimlerinin devalüe olması ve enflasyon demektir. O zaman güvenli liman ne kalıyor altın, kısa vadede kar satışı olabilir ama orta vadede yine kuvvetli olacak.

Dünkü olay bir istisna idi, normalde dolar ve altın ters hareket eder ama dün ikisi birden değerliydi ve satış fırsatı verdi :cool:

leokenan
09-10-2008, 10:28
Amerika gelecek paraya vergi indirimi yaptığı için bence dolar özellikle gelişen piyasalarda artmaya devam edecek! Altın 920 yi kırmayı bence bugün tekrar deneyecek:)

`GECE`
09-10-2008, 13:51
Madem pıyasaya lıkıdıte lazım dunyada USD arz oldukca artacak demektır, menkul kıymetlerden bozulan her usd arz arttıracak ve doların degerı iyice aşağı salınacak demektir. Tabiiki bu ABD ye dıs tıcaret avantajı saglayacaktır. Yani ABD yine işi kıvıracak....

Figo
10-10-2008, 09:10
mesele şu; merkez bankaları koordineli olarak faiz düşürdü, para politikalarını gevşetmeleri para birimlerinin devalüe olması ve enflasyon demektir. O zaman güvenli liman ne kalıyor altın, kısa vadede kar satışı olabilir ama orta vadede yine kuvvetli olacak.

:cool:

evet böyle demiştik, netekim bugün 42,20 'li rakamlar görülecek :he:

scoot
11-10-2008, 01:28
Altın 849$/ons bu tam br facia nedenini bilen arkadaş varmı acaba neler oluyor?

Figo
11-10-2008, 09:09
"Hisse senetlerindeki zararlarını karşılamak için Altındaki karlı pozisyonlarını kapatarak nakte dönüyorlarmış, hisse zararları metallerde satışa neden olmuş, böylece nakit ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış" gibi saçma sapan bir neden var aşağıdaki linkte :he:

İtalya başbakanı Silviyo bi ara "çoh düştük, borsalar tatil edilsin" demişti ya bazı yatırımcılar bu dedikouyu ciddiye almış piyasalar 5 gün kapatılırsa fonlarıma ulaşamam demişler, ben en eyüsü altınları satıp biraz nakitle gireyüm gardımı alayum demişler.

aha da ilgili link >>>Gold Falls as Equity Loss Sparks Metals Sell-Off to Raise Cash (http://bloomberg.com/apps/news?pid=20602013&sid=ayIqp8wM9JZc&refer=commodity_futures)

akcay
11-10-2008, 10:36
dun son saatlerde kotu satıs geldi...

eee yapılan karlar realize edilmesi gerekiyor..

nworc
16-10-2008, 08:32
yeniden 41 ve üzeri yolu göründü sanirim

scoot
16-10-2008, 10:33
Bu % 3 lük artışın nedeni doların yutiçinde yükselişi nedeniyle mi acaba?

medet
16-10-2008, 16:26
Selam foruma yeni üye olduk altın borsası ile ilgili form arşivinine bakıp çok faydalı bilgiler edindik yazanların ellerine sağlık ancak forumda o ilk zamanki bilgi paylaşımı o heyacan kalmamış gibi yanılıyoruz mu yoksa bu formda bu iş cazibesinini mi yitirmiş özellikle bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yorum ve her türlü bilgi istiyoruz malum bilgi paylaşıldıkça çoğalır..! Mevduat faizi formuna baktığınızda bir günde sayfalarca paylaşım var umarız anlatabilmişizdir.

parapara
19-10-2008, 10:57
http://img339.imageshack.us/img339/5099/73229557eh7.jpg (http://imageshack.us)

düşüşe geçecek altının onsu onuda yurt çi dolar yükselişi dengeleyecek bu yüzden yatay seyredebilir önümüzdeki günlerde.

Darendeli
29-10-2008, 18:56
slm dostlar sizce altin bu sekilde devam edermi ?yuro güzel bir düsüse gecti ama gelismeler altini nasil etkiler ? slmlar

N.F.K
04-11-2008, 23:55
gldtr =1485/1507 * 768/742 *35,3 = 35,8 oluyor

kendi halinde
10-11-2008, 17:24

nfk kardeş yaptığın bu hesabı biraz daha açıklarmısın?

parapara
10-11-2008, 21:12

bu nasıl hesap la

altının onsu 750 dolarsa onu 31.103 bölecegiz. çünkü 1 ons 31.103 gram eder. çıkanıda o günkü dolar kuru ile çarpacagız

parapara
12-11-2008, 20:52
35. 00 fiyatın alım için uygun oldugunu düşünüyorum. bunun içinde doların 1.50 ye gelmesi gerekir.

victory
14-11-2008, 01:09
Yarın için;
Usd= 1636
Gold ons u = 732,7
GLDTRF= (732,7/31,103)*1636= 38,539
Bakalım yarına bu rakamlar gerçekleşecek mi?

CAPİTAL
14-11-2008, 13:53
biri bana bunu açıklarmı nasıl alıyoruz bu fonu

10 000 tyl var diyelim kaç lot alıyoruz alış satış fiyatı nasıl belirleniyor

parapara
14-11-2008, 21:57
1000 bini o günkü fiyata böl. aynı hisse senedi gibi alıp satıyon . fiyatı etkileyen altının onsu ve dolardır.

Baydisiplin
15-11-2008, 22:42
dolar arttıkça altın artıyor, dolar düşünce altın artmaya devam edebilirmi?kısacası git dolar al daha iyi, ons fiyatı %5 etkiliyorsa kur %95 etkiliyor, bu yatırım aracı altın mı oluyor yoksa usd mi anlamadım

parapara
17-11-2008, 22:57
Goldtr için kısa vadeli alım yapmak sonra trade için alım noktası 36.1 civarında fiyat iyidir.

Cin Ruhi
19-11-2008, 13:32
http://www.kuyruk.com/sakla/goldist.jpg

Dolar bazlı bakınca baya ucuz gözüküyor.

medet
19-11-2008, 19:21
Arkadaşlar biz şimdi GLDTR yerine döviz alsak dövizdeki kazançtan stopaj kesilmiyor mu birde stopajın kaldırılacağı söylenmişti maliye bakanı tarafından son durum ne oldu? Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa bu bir çok kişi tarafından net olarak bilinmiyor. Cevap bir çok kişiyi aydınlatacak emin olun...!

CAPİTAL
19-11-2008, 20:19
bu sefer zamanlamam mükemel oldu valla :)

Cin Ruhi
20-11-2008, 13:17
40 lira seviyelerindeki direnci nasıl açıklayabiliriz? Kırarsa çıkışı var mı?

düzeltme: anladığım kadarıyla 30'dan 40'a ciddi bi kar var ve realizasyon olmuş.

bayay
20-11-2008, 20:43
abd faizler yakında sıfırlanacak. avrupada ise faizlerin düşmesi zaman alacak ,ama düşecek .
Avrupada faizin düşmesi abd oranla daha fazla bu nedenle euro usd kuru 1.16 lara kadar düşebilir buda altının 600 lere düşmesinie neden olabilir. bu seiyeler gold için realize yeridir.

Baydisiplin
04-12-2008, 22:18
yıllık yönetim ücreti %0,47 neye göre belirleniyor? değişik oranlarda onlarca kez aldım sattım, yıl sonu gelmeden fonu sıfırladım. bunun hesabı nasıl olacak?

JonDowes
04-12-2008, 22:59
yıllık yönetim ücreti %0,47 neye göre belirleniyor? değişik oranlarda onlarca kez aldım sattım, yıl sonu gelmeden fonu sıfırladım. bunun hesabı nasıl olacak?

goldist anasayfasında fonun net aktif değeri yazıyor. bu değer direkt olarak altın-tl paritesi kadar değer kazanıp kaybediyor. sonra yılda bir kez %0.47 kesiliyor olmalı yönetim gideri olarak. siz kısa vadeli pek çok işlem yapıyorsanız bunu fark etmezsiniz bile çünkü yıllık %0.47 günlük = %0.0012 demek. bu da zaten ufak işlemlerde yuvarlamalardan dolayı fark edilmez.

yatırım vadeniz uzun ve tutar büyükse ancak o zaman fark edersiniz kesintiyi.

parapara
11-12-2008, 22:50
yarın 40.60 yapacak. ordan 41 e çıkabilir.

parapara
14-12-2008, 23:53
fedin bu hafta faiz indirimi var. 50 baz puanlı indirim. dolara deger kaybettirir buda altıının onsunu artırır. bu nedenle altın 42 yi göreblir.

parapara
18-12-2008, 20:45
fedin bu hafta faiz indirimi var. 50 baz puanlı indirim. dolara deger kaybettirir buda altıının onsunu artırır. bu nedenle altın 42 yi göreblir.

42 göre altın. paritenin gevşemesine baglı olarak gevşedi. altında ilk destek seviyesi 820 usd civarları. bu gevşeme türkiye kuru ile 1.52 civarına tekabül eder. ilk destek seviyesi 39.50 , sonraki destek seviyesi 37.50 - 38 seviyesi. alım için en uygun seviye 38 civarıdır.

teselli
18-12-2008, 22:04
42 göre altın. paritenin gevşemesine baglı olarak gevşedi. altında ilk destek seviyesi 820 usd civarları. bu gevşeme türkiye kuru ile 1.52 civarına tekabül eder. ilk destek seviyesi 39.50 , sonraki destek seviyesi 37.50 - 38 seviyesi. alım için en uygun seviye 38 civarıdır.

bir sen yazıyorsun galiba çok teşekkür ediyorum emegine saygılar.

JonDowes
19-12-2008, 12:38
yogun bir altin basligi var zaten.. goldist de ayni fiyati baz aldigina gore burayi (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=2854280#post2854280) da takip edebilirsiniz.

teselli
19-12-2008, 18:40
yogun bir altin basligi var zaten.. goldist de ayni fiyati baz aldigina gore burayi (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=2854280#post2854280) da takip edebilirsiniz.

tşkkür ediyorum ..

parapara
20-12-2008, 14:35
Altın önümüzdeki hafta ne yapar
Diğer EKONOMİ haberlerini okumak için tıklayınız...

Kurban Bayramı'nın birinci gününden itibaren FED'in faiz indirim beklentisi ile altında yükseliş eğilimi bugüne kadar sürdü.19 Aralık 2008 23:04

Bugün ise, euro/dolar paritesindeki gerilemeye paralel olarak atın fiyatlarının da gerilediğine işaret eden Goldaş Kuyumculuk Finans Müdürü Gökhan Aksu, önümüzdeki hafta bir yandan faiz indirimlerinin etkileri, diğer yandan ise enflasyon riski nedeniyle yaşanabilecek gelişmeler ışığında, ABD ve Avrupa'dan gelecek ekonomik verilere bağlı olarak altın fiyatlarında dalgalı bir seyirin izlenebileceğni söyledi.

Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, altın fiyatlarının geçtiğimiz haftayı FED faiz indiriminin etkisinde, haftanın son gününe kadar yükseliş trendinde devam ettiğini haftanın son günü (bugün) ise, euro/dolar paritesindeki gerilemeye paralel olarak atın fiyatlarının da gerilediğine işaret etti. Aksu, altın fiyatlarının son iki ayın en yüksek seviyesi olan 882.50 ons/dolar seviyesini gördükten sonra, kâr realizasyonları ve paritedeki gerilemeye bağlı olarak düşüşe geçtiğini kaydetti.

Aksu, önümüzdeki hafta ile ilgili öngörülerini de şöyle anlattı: "Bir yandan faiz indirimlerinin etkileri, diğer yandan ise enflasyon riski nedeniyle yaşanabilecek gelişmeler ışığında, ABD ve Avrupa'dan gelecek ekonomik verilere bağlı olarak altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izlenebilir. Fiyatların 820-860 ons/dolar seviyelerinde hareket etmesi muhtemel. Paritenin olumlu etkisi ve enflasyondan korunma güvencesi olması nedeniyle, düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. OPEC'in üretimi daha fazla kısmak istemesi, petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde bir miktar yükselmesine ve altın fiyatlarının da buna paralel olarak spekülatif anlamda artmasına neden olabilecektir." dedi.

(CİHAN)

JoNaThAn
30-12-2008, 12:18
Sevgili dostlarım bu konuda 1-2 bilgi almak istiyorum sizden..

1. olarak.. Bu fonun fiyatı altının fiyatına göre değişkenlik gösteriyor değil mi.. Altının fiyatı ise USD üzerinden şekilleniyor..

Sorum şu olacak.. Ben bu fonu aldım diyelim.. Mesela.. 42 ytl'den 1000 lot aldım.. 42000 ytl eder..

Bu fonun 1 lotu 42 ytl olduğu sırada.. Altının ONS değeri diyelim ki; 1000 USD.. Bu fonun fiyatı dolar bazında şekilleneceği için, doları sabit kılalım.. 1.5 ya da 2 ytl.. Önemli değil..

Altının ONS değeri, 1000 USD seviyesinden 2000 USD seviyesine çıktı diyelim.. Bu durumda dolar hesabını işe katmazsak, benim 42ytl'ye aldığım her bir fonumun değeri 84 ytl olacak mı, olmayacak mı?

--

Ek olarak doları da hesaba katalım.. Dolar da %100 değerlendi diyelim.. 3 ytl oldu.. Bu durumda altının ONS değeri 2000 USD olduğu sırada; YTL bazında altın ONS değeri olarak 6000 ytl'ye tekabül edecek.. Bu da fonuma yansıyacak mı..

JonDowes
30-12-2008, 12:46
hepsinin cevabi: evet dogru.

en basit sekliyle soyle hesaplabilirsiniz:

goldist deger degisimi: altin-ons degisimi x usdytl degisimi

bunu 1.00 baz alarak yapmalisiniz. yani altin %12 deger kazandi ama usdytl %5 deger kaybettiyse sizin getiriniz:

(1+0.12) x (1-0.05) = 1.12 x 0.95 = 1.064 olur yani goldist %6.4 deger kazanir.

grkn
09-01-2009, 17:38
bu fonla ilgili bir sorum olacakti.örneğin olağanüstü bir durum oldu ve goldist fonu alıcısız kaldı diyelim.bizim elimizdekiler ne olur.bildiğime gore altın borsasında aldıklarımızın karşılıkları var ama nasıl bir durum ortaya çıkar.

gerçi fonun hareket tarzını da bilmiyorum.hisselerdeki gibi kademelere alış satış yazılıyormu.bunların alınmasıyla mı kademeler kalkıyor yoksa piyasadaki altın fiyatlarına mı endeksli.

cevap için şimdiden teşekkürler:)

cem ozgur
09-01-2009, 23:15
Sayın grkn'nin sorusu çok güzel. Ben bir adım sonrasını sorayım. Hatırladığım kadarı ile bu fondaki işlem hacmi düşüktü. Günlük ortalamasının üzerinde elimizde mal olsa ve bir anda satsak bu durumda fon değeri taban mı olacak? Yukarıdaki formulün bir anlamı kalmayacak o zaman değil mi?

JonDowes
10-01-2009, 03:05
Türkiyede bu tarz bir fonun nasıl işledigini bilmiyorum ama mantıken şöyle olmalı:

bu klasik bir hisse senedi degil, aslında bir yatırım fonu. yatırım fonundan çıkmak isterseniz ve aşırı bir satış emri verirseniz, yatırım fonu kendini likide etmek zorunda kalır yani elindeki malları (borsadaki altınlarını) satar. satıştan elde ettigi geliri de size öder. yani normal bir hisse gibi bir gün 38 ytl den aldıgınız goldist'i sonraki gün 10 ytl'den geri vermek zorunda kalmazsınız bence. yasal dayanagı nedir bilmiyorum. en iyisi goldist fonuna telefon açıp bu soruları onlara sormak gerek.

pratikte ise bu sorunun cevabını gerektirecek bir durum olmaz bence fonun itibarını zedeleyecek bir haber çıkmadıkça. altın fiyatı 38 ytl iken bu fon 35e düşse, oraya çıkacagı nerdeyse kesin oldugu için bu fonun takipçilerinden biri satış emrini karşılayacak alış emri girer. zaten çok büyük bir fon değil öyle soros gibi bir adamın gelip verdigi satış emirleriyle fonu sıfırlaması ihtimali yok.

JoNaThAn
10-01-2009, 09:19
GOLDIST fonunun açıklanmasında şöyle bir detay var:

1 Pay: 1 Gram altın..

Yani siz burada 1 lot aldığınızda, bir hisse senedi veya talebe göre direk olarak şekillenen bir değer almıyorsunuz.. Buarada şekillenen değer, altının gram fiyatına göre şekilleniyor..

Dolayısıyla, burada taban yenmesi veya altından bağımsız olarak bir değer kaybı mümkün değil gibi gözüküyor..

Bu fonun özelliği, altın alımını kolay ve ulaşılabilir kılmak. Fiyatlar, altının dünya piyasalarındaki ONS değeri üzerinden Türk Lirası'na oranlanması sonucunda belirleniyor.

Şuan altın olduğu yerde saysa ve dolar 3 günde 3 ytl olsa; bu fonun fiyatı bir anda 84 YTL olacaktır.

Veya dolar yerinde saysa ama altın dünya piyasalarında yarı yarıya düşse, fonun fiyatı 21 YTL seviyelerine gelecektir..

Buradaki değerlemenin fonun arzına göre değil, altının dünya piyasalarındaki arzına ve bunun Türk Lirasına oranlanması sonucu oluştuğunu düşünüyorum.

Fonun portföyünde 1300 kg fiziki altın mevcut. Siz bu fonda alım yaptığınız zaman, bu altından pay almış oluyorsunuz. Fonun elbette bir likiditesi vardır, ve size elinizde bulunan pay kadar karşılık ödemek zorundadır.

http://www.gldtr.com/goldist.asp?lang=tr

JonDowes dostuma da teşekkür ederim; fonun yapısını araştırırken bana yardımcı olduğu için.. Ben de detayları henüz 1-2 hafta önce öğrendim.

parapara
10-01-2009, 15:53
altına uzun bir süre dokunmayın . özellikle 2009 için kesinlikle yatırım amaçlı almayın yönü sürekli aşagı olacaktır . ilk durak 40 altı , 38,35, 32 , yi görecektir.

sebebleri pariye aşagı inecektir.
abd de faiz artırımları başlayabilir.
kriz bitince para altından çıkabilir.
dolar ytl kuru düşebilir.

mano
10-01-2009, 22:12
sevgili PARA PARA arkadaş altının fiyatı pariteyle alakası yok sanırsam şu anda batı bankalarında yaklaşık devlet destekli 6-8 tirilyon dolar nakit bulunmakta ve krizin yumuşamasıyla bu paralar piyasaya girecektir bir kısmı ve bu hareketlilik haliyle enfilasyon olacaktır ve 3-5 yıl içersinde yüzde 10 a kadar bir enfilasyon bekleniyor bu gerçekleşme olursa dünyayı saracakbir buhrana dönüşme rizki olası .enfilasyonlu bir dünyada mal fiyatlamada zorlanacağı için en güvenilir liman ALTINDIR BEKLENTİ BU YÖNDEDİR. sayalımki sizin dediğiniz oldu pariteye bakarak dolar değerlendi de bizimpara ne olur BUNLAR BENİM GÖRÜŞÜMDÜR HERKEZE BOL ŞANS

JonDowes
10-01-2009, 22:51
o fazla paralar bilançoların içindeki kara deliklere gidiyor. öyle olmasa bunca banka destege ragmen batmaz, bol bol kredi verirdi.

enflasyon ancak dünya ekonomisi hızlanmaya başlayınca oluşur. oluştugu zaman da, bunu yavaşlatmanın yolları vardır (parasal sıkılaştırma, faiz arttırımları vb). ama resesyonun kesin bir çözümü yok. şu anda en olası yol olan bol para ucuz kredi deneniyor. ama bu da ekonomistlerin "likidite kapanı (http://www.oncevatan.com.tr/Detay.asp?yazar=3&yz=10877)" adını verdigi kavramı ortaya çıkarıyor aynı 90lardaki Japon ekonomisi gibi... yani resesyondan korkun enflasyondan değil. enflasyon başladıgında elbette altın fiyatları artacaktır ama bunun için henüz erken. daha resesyonun göbegindeyken acele etmemek lazım.

_zamazingo_
15-01-2009, 00:30
Handikap şudur ki;
Türkiye'de, du bakalım altın yükselmese bile dolar yükselecek, dolayısyla 1 gram altın 42 TL den 45 TL e çıkacak desek de, uluslararaı piyasalarda doların topyekün yükselmesi 1 ons fiyatını aşağı çektiğinden, altının TL değerinde olması gereken yükseliş altının ons fiyatındaki düşüş tarafından bloke edilyor.

Bu goldtr de voliyi vurmanın yolu şu;

1- USD nin TL karşısındaki değer artışı öyle hızlı olsun ki, onsdaki düşüşü kompanse edip fazlasıyla karşılasın,
TL nin USD karşısında diğer para birimlerini göre hızlı değer kaybı da Türkiye'nin krizi anlamına gelebilir..

2- Ya da Altının ons fiyatı yükselsin, dolardan kaçış başlasın, ama Türkiye'de USD/TL paritesi oynamasın veya tersine TL deki kaçış USD'de dekinden daha fazla olsun. USD nin değer kaybetmesi sırasında TL de değer kaybediyorsa bu da bize TL hakkında epey ipucu verir. Peki sorarım bu ne zaman olur ? Duyar gibiyim, Krizde..

Soruların ikisinin cevabı da bize krizi gösterdi, yazıya başlarken başka biyere gelmeyi umuyordum oysaki..:D, buyur burdan yak

kıtır
15-01-2009, 02:01
Handikap şudur ki;
Türkiye'de, du bakalım altın yükselmese bile dolar yükselecek, dolayısyla 1 gram altın 42 TL den 45 TL e çıkacak desek de, uluslararaı piyasalarda doların topyekün yükselmesi 1 ons fiyatını aşağı çektiğinden, altının TL değerinde olması gereken yükseliş altının ons fiyatındaki düşüş tarafından bloke edilyor.

Bu goldtr de voliyi vurmanın yolu şu;

1- USD nin TL karşısındaki değer artışı öyle hızlı olsun ki, onsdaki düşüşü kompanse edip fazlasıyla karşılasın,
TL nin USD karşısında diğer para birimlerini göre hızlı değer kaybı da Türkiye'nin krizi anlamına gelebilir..

2- Ya da Altının ons fiyatı yükselsin, dolardan kaçış başlasın, ama Türkiye'de USD/TL paritesi oynamasın veya tersine TL deki kaçış USD'de dekinden daha fazla olsun. USD nin değer kaybetmesi sırasında TL de değer kaybediyorsa bu da bize TL hakkında epey ipucu verir. Peki sorarım bu ne zaman olur ? Duyar gibiyim, Krizde..

Soruların ikisinin cevabı da bize krizi gösterdi, yazıya başlarken başka biyere gelmeyi umuyordum oysaki..:D, buyur burdan yak
üzgünüm ama yazılarızın iki tarafı da felaket... yükselmesin ya da siz yorumunuzu düzeltin:notr::notr::beurk::beurk:

mano
18-01-2009, 15:14
arkadaşlar şuanda doların cuma akşamki hareketi saat 5 den sonra geldi ve bu hareket DIŞ KAYNAKLI DÖVİZ TALEBİ ZZATEN CUMA GÜNÜ PİYASADA BİR TUHAFLIK VARDI cuma akşamı dolar 1.64 görmüş ve 1.63 kapanmış haftalık kapanışı 1.63 dan yapması yeni bir kanal anlamına gelebilir bu kanal 1.63-1.68 kanalı tabiki bono belirleyici olacaktır merkez bankası da yukarı hareketi palitikalarıyla destekliyor altın ne yapar bilemem yanlız karsatışı bu hafta gelebilir .Birde arkadaşlar unutmayalımki FAİZ tarihinin en düşüğünde

polat03
23-01-2009, 11:54
hisse.net'e yazmaya fırsat bulamasam da yaklaşık 2aydır goldist tutuyorum ve 46seviyeleri satım için uygundur diye düşünüyorum.

JonDowes
23-01-2009, 12:28
dosyalari tekrar yuklemis olmayayim, link veriyorum: ilginize... (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=2929168#post2929168)

arman
23-01-2009, 19:22
http://img135.imageshack.us/img135/894/screenshot001kf6.png

http://img217.imageshack.us/img217/8112/screenshot004mq9.png

Macd'lara dikkat!!!

Formasyonla ilgili..
http://www.teknikborsa.com/teknik28.asp

JoNaThAn
23-01-2009, 19:41
Paraya olan güvenin azalması, ABD genelinde beklenen düzelmenin sağlanamaması durumunun daha da belirginlik kazanması, Dow Jones'un düşüşe devam etmesi ışığında, altına olan talebin artacağını düşünüyorum.

Altın çağlardan beri tek geçerli değer birimidir. Dünya genelinde söz sahibi olan ülkelerin para birimleri de her zaman altına endekslenir.

Altının ONS değerinin artma ihtimaline ağırlık veriyorum..

Diğer yandan; Türk Lirasının değerli olduğu gerçeği ve bizim ülke olarak yeterli oranda üretime sahip olamamamız, hazır yemeye alışmış olmamız gerçeği ışığında doların artacağını düşünüyorum. Bu genel olarak hakim bir görüş..

Altının ONS değerinin ilk durumda 950 USD seviyelerine gelmesi ve doların 1.75 ytl dolaylarından işlem görmesi durumunda, bu fonun değeri bir hayli artacaktır.

Altının ONS değerinin 1200 dolarları kırdıktan sonra duraksız 3000 USD'ye gidebileceği yönünde görüşler mevcut. Böyle bir durumda dünyada bunlar olurken; Türkiye'de doların 2 ytl üstünden işlem görmesi durumu gerçekleşirse.. Bu fonun değeri 3 haneli rakamlara çıkabilir..

Kaldı ki; bugün geç kaldığım için işlem yapamadım ve altının değeri ons bazında 878 USD iken yetişemedim.. Şimdi 888 USD'ye çıkmış.. Ben niyetlendim ya bugün.. Ondan oldu bunlar.. Niyetlenmesem olmazdı yani..

Pazartesiyi bekliyorum mecburen.. Ben almıyım diye bakarsınız 1000 USD yaparlar ONS değerini..

Bol kazançlar..