PDA

View Full Version : Swap Oranları !!!

bayindir36
19-11-2013, 14:38
Herkese selamlar,
denizfx demo hesabı açtım....denizfx web sayfasındaki swap oranları ile demo hesabındaki oranlar çok farklı...bunun 2 nedeni olabilir: ya swap oranlarını web sitesinden guncellemiyorlar,ya da demo hesabındaki swap oranları ile gercek hesaptakiler farklılık gosterebiliyor.
demo hesaptan dün gbp-usd aldım...normalde hesaba para aktarılması gerekirkenİ(web sitelerinde gbp-usd long swap 0,35 yazıyor),para düşülmüş...hesap demo doğru ama ben bu kararlara göre gerçek hesap açacağım...
neden deniz fx derseniz,swap oranları bankalar içinde en dusuk onlarınkiydi.
swap bence çok çok önemli...çünkü kısa vadeli al-sat sadece kasaya para kazandırır ve olayı kumara çevirir...kumar oynamak değil yatırım yapmak istiyorum diyorsanız,uzun vadeli düşünmeniz gerek...o zaman da swap oranları çok çok önemli hale geliyor....ya da sadece aud-usd alıp,tutmak gerek )....
bu konu hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum....bankalarda gerçek hesabı olanlar swap oranlarını söyleyebilirler mi acaba ?
herkese bol kazançlar

berked
21-11-2013, 03:36
Swap, uzun vadeli pozisyonunuz için gerçekten o kadar önemli mi?
AUD, NZD, TRY gibi para birimleri kullanmayacaksanız zaten 1 lot pozu 1 sene taşımanın maliyeti 500$-1500$ arası olur. Diğer bir deyişle 50-150 pips arası. Uzun vadeli poz hedefi zaten bunları karşılayamayacaksa sorgulanmalı zaten.

Kurumların websiteleri genelde güncel olmuyor, MT4'te sol tarafta bir paritenin üzerine sağ tıklayıp, sembolleri seçip, çıkan pop-up ta istediğiniz pariteyi seçip özelliklere tıklarsanız orada her zaman doğrusu yazar.

bayindir36
21-11-2013, 04:15
sizi bilmem ama 500-1500 $ arası fena para degil bence )

berked
21-11-2013, 05:17
Tarihsel olarak bakarsanız, örneğin EURUSD'de yılın en yükseği ile en düşüğü arasında yaklaşık 1500 pips marj olması beklenebilir.
1 lot için EURUSD'de short için yılda 500$, long için 166$ swap ödersiniz. Yıllık marjda ise, yukarı-aşağı ihtimal eşit olsa 7500$ kar veya zarar potansiyeli var, yılın açılışında poz açılırsa.
Uzun vadeli işlemi ortalama 5 kaldıraç ile açarsanız 37.5% kar-zarar potansiyelinin yanında 0.8-2.4% swap maliyetinden bahsediyorsunuz.

Başka bir deyişle dip-tepe tuttursan 1500 pips marjın yanında 50-150 pips swap maliyetinden bahsediyorsunuz.

Kısacası 500e 1000e takılmayın, önemli olan swap portföye % olarak ne getirecek ya da götürecek. 2-3000$ hesapla 1 lot uzun vadeli pozisyon taşınmaz.

bayindir36
21-11-2013, 15:01
long veya short ne kadar swap ödenecegi politika faizine göre ve kuruma göre degisir....
örnegin ,yukarda bahsettigimiz kurumda şu an eur/usd short 0,30....bu durumda short pos alan yatırımcı swap hanesine + yazdırır (bu rakam bu şekilde sabit kalsa swap getirisi bir şekilde + olacak...-500 veya hicbir sekilde "-" degil)...
hesabı sadelestirmek icin 1 lot örnegini kullanıyoruz

berked
21-11-2013, 20:45
long veya short ne kadar swap ödenecegi politika faizine göre ve kuruma göre degisir....
örnegin ,yukarda bahsettigimiz kurumda şu an eur/usd short 0,30....bu durumda short pos alan yatırımcı swap hanesine + yazdırır (bu rakam bu şekilde sabit kalsa swap getirisi bir şekilde + olacak...-500 veya hicbir sekilde "-" degil)...
hesabı sadelestirmek icin 1 lot örnegini kullanıyoruz

kurumdan kuruma değişir diyorsunuz, ben de dedim onu.
Benim hesabın olduğu kurumda long da short da "-" swap. Politika faiziyle evet yakından alakalı ama kurumlar da tırtıkladığı için, faizleri 0'a yakın olan para birimlerinde iki yöne de negatif swap görülebiliyor.

Neyse, son kez demek istediğimi özetliyorum:

*Bir sene bir pozisyon tutacak olsan, negatif swap varsa ödeyeceğin miktar 50-150 pips arasına denk gelir çoğu paritede. Ben de diyorum ki uzun vadeli pozisyon tutacaksan 50-150 pips çok da önemli olmamalı. Bunlar daha kısa vadeli işlemlerde hedeflenen karlar. Daha yüksek bir hedef olmayacaksa uzun vadeli pozisyonun anlamı bence yok.

*Ama örneğin USDTRY gibi bir paritede short taşıyarak iyi miktarda swap almak istiyorsan hesabını yapman gereken şey swap'ten öte USDTRY'nin volatilitesiyle alakalı. Swap'i yüksek olan pariteler yıllık bazda yukarı ya da aşağı yönde sağlam marj yapmaya daha meyillidirler.

benjamincozum
09-05-2014, 16:23
Bu aralar bir swapsız forex muhabbetidir almış başını gidiyor. İslamic hesaplar gittikçe popüler olmaya başladı.