PDA

View Full Version : Oruç sağlığa yararlımı

umutabi
18-10-2006, 02:29
Baştan rica edeyim lütfen olaya allah ,kutsal kitap falan karıştırmıyalım. Bugün gördüğümüz üzere başbakanın kan şekeri düşmüş hastaneye kaldırılmıştır. Bilimsel olarak bilindiği üzere insanın bütün gün aç kaldığı zaman kan şekeri düşer. Şimdi çocukluğumdan beri oruç hakkında duyduğum '' insan sağlığına yararlıdır'' sözünün nekadar doğru olduğunu anlamaya çalışıyorum. Evet araplar gibi miskin miskin pinekliyen toplumlarda oruç tutmanın en azından zararı olmayabilir ama çağdaş yaşam şartlarında ve yoğun çalışma temposunda olan insanlar için acaba aynı şey geçerlimidir?

alkazar
18-10-2006, 02:42
Cok onceleri ayak ustu tanistigim bir doktorla muhabbet ettigim sirada bana ramazan ayinda hastanenin morglarinin normalin cok ustunde calistigini bana soylemisti. Oyle bir istatislik tutuluyormu bilmiyorum ama tutuluyorsa ve bu dogruysa sanirim bilincli sekilde insanlara soylenmiyor olabilir.

TOPTANCI
18-10-2006, 02:59
Oruç tutuyorum rejim yapmama gerek kalmıyor her sene bir ay oruç tuttuğumda dört kilo veriyorum oruç tutuyorum midem dinleniyor az yiyorum çabuk doyuyorum kendimi daha iyi hissediyorum

stockbroker
18-10-2006, 03:07
Orucun sağladığı maddesel etkileri üç-dört grupta tetkik edebiliriz. Bunlardan bir tanesi, sindirim sistemi üzerinde sağladığı güzel etkiler, sağlık etkileri. Oruç tutan bir insanın sindirim sistemi ortalama olarak mesela onsekiz saatlik bir orucu göz önüne alırsak bir yaz orucunu göz önüne alırsak, insanın sindirim sistemi ancak bunun altı saatini veya sekiz saatini istirahatta geçirebilir. Çünkü sindirim sistemi biz yemek yedikten sonra bir müddet daha çalışmaya devam edecektir.

Bir insan hiç oruç tutmamışsa, sindirim sistemi hiç kesiksiz çalışır. Mide de dâhil olmak üzere bütün sindirim sistemi kesiksiz çalışır. Bu kesiksiz çalışma elbette ki bütün organlarda olduğu gibi sindirim sistemi üzerinde de birçok olumsuz etkiler meydana getirir. Bu olumsuz etkilerin bir kısmı bir tarz hücre vardiyası gibi aksamalarla vücut tarafından tedavi edilir. Yıpranmış hücreler ölmüş sıyrıntı şeklinde bir hazım sistemindeki iç derinin eskimesi halinde bunların tamiratı gibi fevkalade zor şartlar altında bunlar onarılır. Bu onarım işi oruçta bulunmaz bir fırsattır. Bir insan oruç tuttuğu zaman ağızdan başlayarak ta bağırsakların dış kısmına kadar bütün sindirim kanalı, iç derisini hatta onun altında korunmaz sisteminin bölgelerini revizyona tabi tutar. Böyle bir fırsat ancak oruçta vardır.

Biraz önce söylediğim gibi oruç saatinin ancak üçte birine, yarısına yakın bir zaman sindirim sistemi dinlenebilmektedir. Ama tamirat için bu çok yeterlidir. Çünkü muhtelif insan vücudunun tamir olma, onarılma işlemleri içerisinde en hızlı onarılan sindirim sisteminin iç derisidir. Mesela ağızdaki bir yırtık, yemek borusundaki bir çizik, yutaktaki bir aşınma yine bağırsaklarda ve midedeki bir aşınma en çok altı saat zarfında tamir edilmektedir. Demek ki bu fırsatı oruçta rahatlıkla sindirim istemi bulabilir.

Bu bulduğu fırsat içerisinde bu tamiratı yaparken eğer tamirata ihtiyaç yoksa, çok büyük ölçüde bir dinlenme imkanı sağlamaktadır. Özellikle mide, salgılarını keserek dinlenme avantajına sahiptir ki, bu on iki ay içerisinde bu bir ay böyle bir avantaja sahip olan midenin, ciddi bir dinlenme fazı geçirdiğini hiç unutmamak lazım gelir.

Asıl oruçtan büyük ikramiyeyi karaciğer alır. Çünkü karaciğer, insan vücudunda birbirinden farklı on altı görev gören, on altı grup görev gören bir organdır. Ve vücudun tam manasıyla kimya fabrikası merkezidir. Vücudumuzda ne kadar besin depo edilecekse, hangileri yanacaksa, hangi besinler hangi besinlerle birleştirilecekse bunları sağlayan karaciğerdir. Hasta olduğumuz zaman mikroplara karşı antikor dediğimiz birtakım mikrop öldürücü maddeyi hazırlayan karaciğerdir. Kemik iliğinde kan hücrelerinin yapılması için lazım olan, globülin dediğimiz birtakım özel amino asitlerinin zincirlerini hazırlayan karaciğerdir. Vücuda giren herhangi bir zehirin zehirsizleşme olayını sağlayan karaciğerdir. Bütün ömrü boyunca salgı bezlerimize gidecek çok önemli maddeleri, besinlerden alamadığımız B12 gibi birtakım maddeleri yapan karaciğerdir.

Onk. Dr. Haluk Nurbaki
Devamı için (http://www.schens.com/nurbaki_sohbetleri_result2.asp?id=9)

umutabi
18-10-2006, 03:15
Orucun sağladığı maddesel etkileri üç-dört grupta tetkik edebiliriz. Bunlardan bir tanesi, sindirim sistemi üzerinde sağladığı güzel etkiler, sağlık etkileri. Oruç tutan bir insanın sindirim sistemi ortalama olarak mesela onsekiz saatlik bir orucu göz önüne alırsak bir yaz orucunu göz önüne alırsak, insanın sindirim sistemi ancak bunun altı saatini veya sekiz saatini istirahatta geçirebilir. Çünkü sindirim sistemi biz yemek yedikten sonra bir müddet daha çalışmaya devam edecektir.

Bir insan hiç oruç tutmamışsa, sindirim sistemi hiç kesiksiz çalışır. Mide de dâhil olmak üzere bütün sindirim sistemi kesiksiz çalışır. Bu kesiksiz çalışma elbette ki bütün organlarda olduğu gibi sindirim sistemi üzerinde de birçok olumsuz etkiler meydana getirir. Bu olumsuz etkilerin bir kısmı bir tarz hücre vardiyası gibi aksamalarla vücut tarafından tedavi edilir. Yıpranmış hücreler ölmüş sıyrıntı şeklinde bir hazım sistemindeki iç derinin eskimesi halinde bunların tamiratı gibi fevkalade zor şartlar altında bunlar onarılır. Bu onarım işi oruçta bulunmaz bir fırsattır. Bir insan oruç tuttuğu zaman ağızdan başlayarak ta bağırsakların dış kısmına kadar bütün sindirim kanalı, iç derisini hatta onun altında korunmaz sisteminin bölgelerini revizyona tabi tutar. Böyle bir fırsat ancak oruçta vardır.

Biraz önce söylediğim gibi oruç saatinin ancak üçte birine, yarısına yakın bir zaman sindirim sistemi dinlenebilmektedir. Ama tamirat için bu çok yeterlidir. Çünkü muhtelif insan vücudunun tamir olma, onarılma işlemleri içerisinde en hızlı onarılan sindirim sisteminin iç derisidir. Mesela ağızdaki bir yırtık, yemek borusundaki bir çizik, yutaktaki bir aşınma yine bağırsaklarda ve midedeki bir aşınma en çok altı saat zarfında tamir edilmektedir. Demek ki bu fırsatı oruçta rahatlıkla sindirim istemi bulabilir.

Bu bulduğu fırsat içerisinde bu tamiratı yaparken eğer tamirata ihtiyaç yoksa, çok büyük ölçüde bir dinlenme imkanı sağlamaktadır. Özellikle mide, salgılarını keserek dinlenme avantajına sahiptir ki, bu on iki ay içerisinde bu bir ay böyle bir avantaja sahip olan midenin, ciddi bir dinlenme fazı geçirdiğini hiç unutmamak lazım gelir.

Asıl oruçtan büyük ikramiyeyi karaciğer alır. Çünkü karaciğer, insan vücudunda birbirinden farklı on altı görev gören, on altı grup görev gören bir organdır. Ve vücudun tam manasıyla kimya fabrikası merkezidir. Vücudumuzda ne kadar besin depo edilecekse, hangileri yanacaksa, hangi besinler hangi besinlerle birleştirilecekse bunları sağlayan karaciğerdir. Hasta olduğumuz zaman mikroplara karşı antikor dediğimiz birtakım mikrop öldürücü maddeyi hazırlayan karaciğerdir. Kemik iliğinde kan hücrelerinin yapılması için lazım olan, globülin dediğimiz birtakım özel amino asitlerinin zincirlerini hazırlayan karaciğerdir. Vücuda giren herhangi bir zehirin zehirsizleşme olayını sağlayan karaciğerdir. Bütün ömrü boyunca salgı bezlerimize gidecek çok önemli maddeleri, besinlerden alamadığımız B12 gibi birtakım maddeleri yapan karaciğerdir.

Onk. Dr. Haluk Nurbaki
Devamı için (http://www.schens.com/nurbaki_sohbetleri_result2.asp?id=9)

Dr bey'in bilimsel açıklamalarına teşekkür ederiz ama ben hala soruma yanıt bulamadım.İnsan bu kadar uzun süre bir şey yemediği zaman kan şekeri düşermi düşmezmi ? Ha birde bütün gün aç kalıp akşamda tıka basa doldurulan midenin nekadar sağlıklı çalışabildiğinide açıklıyabilirmi acaba bu doktor bey.

umutabi
18-10-2006, 03:21
Oruç tutuyorum rejim yapmama gerek kalmıyor her sene bir ay oruç tuttuğumda dört kilo veriyorum oruç tutuyorum midem dinleniyor az yiyorum çabuk doyuyorum kendimi daha iyi hissediyorum

Valla siz az yiyorsanız bravo. Ama benim gördüğüm lüks iftar sofralarında tıka basa dolan mideler zannetmiyorum ki kendilerini iyi hissetsin.

stockbroker
18-10-2006, 03:35
Dr bey'in bilimsel açıklamalarına teşekkür ederiz ama ben hala soruma yanıt bulamadım.İnsan bu kadar uzun süre bir şey yemediği zaman kan şekeri düşermi düşmezmi ? Ha birde bütün gün aç kalıp akşamda tıka basa doldurulan midenin nekadar sağlıklı çalışabildiğinide açıklıyabilirmi acaba bu doktor bey.

Sorduğunuz sorunun cevabını sizin de gayet iyi biliyorsunuz
Aç kalan insanın vücudunda,kan şekeri değerinin düştüğü bilinen bir olgudur.

Doktor Bey'in yazısının devamı okusaydınız,iftarda nasıl yemek yenilmesi konusunda tavsiyelerini de görebilirdiniz.

Siz cevap aramıyor,arzu ettiğiniz şekilde bir cevap verilmesini istiyorsunuz.

Ben vereyim istediğiniz cevabı,oruç tutan insanlar bütün gün aç kaldıkları için vücutlarındaki kan şekeri değeri düşer.Açlık kişilerde kan şekeri düşüklüğü, dehidrasyon dediğimiz vucüdun susuz kalması ve su-tuz dengesinin bozulmasına yol açar. Buna bağlı olarak halsizlik, işte verimsizlik, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, uyuklama, mide ağrısı, hazımsızlık, tansiyon düşmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

İstediğiniz cevap budur herhalde.İyi geceler.

koza
18-10-2006, 03:56

:tamam: :tamam:

Elixir
18-10-2006, 05:23
Sorduğunuz sorunun cevabını sizin de gayet iyi biliyorsunuz

:D :D :D

:bravo: :bravo: :bravo:

trader_77
18-10-2006, 05:38
Konuyu başka yerlere çekmek için bu topiği açtığınız açıkça belli oluyor.İsteyen tutar istemeyen tutmaz.

cavit
18-10-2006, 08:07
Oruç tutmak, aç kalma olayı değil bir ibadettir. İman etmiş bir insan için ibadet etmenin organik etkilerinden çok manevi etkileri önemlidir, inanan insan oruç tutmakla inancının gereğini yerine getirdiği için kendini mutlu ve huzurlu hisseder ki bu insanın organik sağlığı için de çok önemlidir. İnsan sağlığı ruhsal ve bedensel iyilik hali olarak tanımlanır, ruhsal açıdan sağlıklı olan insanlar bedensel hastalıklarla daha iyi mücadele etmektedir.

Kan şekerini ayarlayan bir mekanizma mevcuttur, genel olarak iki hormon bu görevi üstlenmiştir, bu mekanizmada bir problem yoksa oruç tutmakla kan şekerinde rahatsızlık verecek bir düzey oluşmaz, yemek yemediğimiz zamanlarda vücuttaki depolardan kana yeterince kan şekeri aktarılmakta ya da şeker olmayan maddeler şekere dönüştürülmektedir.

İbadet etmek için insanların sağlığı uygun olmalıdır, uzun süre aç kalmaya sağlığı müsait olmayan kişiler kendini fazla zorlamamalıdır, ramazan ayında mide barsak problemleri çok fazla artmaktadır, ülser, gastrit, şeker hastalığı, yaşlılık ve kronik rahatsızlığı olanların öncelikle hekimine danışmasında fayda var.

Gerçek anlamda iman etmeyip de baskıdan, özentiden, korkudan, diyet vs. amaçlarıyla tutulan oruç zulümden öte bir şey değildir

Bir çok gizli alkolik ve sigara tiryakileri bu oruç sayesinde ramazan ayı boyunca bunlardan uzak durabilmektedir, bu bile bir faydadır.

bana soracak olursanız benim aylarım recep şaban ramazan değil eylül ekim kasım olduğu için beni bağlamıyor, ben lüferimi çinekobumu ağlatmayıp herdaim rakımı açıyorum, herkes mutlu olduğu gibi yaşasın, gönüllerden sevgi eksik olmasın.

cakırtunga
18-10-2006, 08:19
oruç diyorsun ,sonra dini karıştırma diyorsun
oruç ibadettir.
ve başlı başına bir konudur aslında.

ben oruç tutuyorum.
bana faydalı ve faydasını görüyorum.
herkesin tutup tutmaması kendi iradesinde..ve yaşadığı şartlar.
ve bu tabi inananlar için geçerli.
bırakın bunu inananlar düşünsün.
onlar bunun nasıl olduğunu iyi biliyorlar.

BEYAZIT
18-10-2006, 08:44
bende bu ramazan 3-4 verdim ideal kiloma 4 kilo kaldı

registan
18-10-2006, 09:24
oruç dini bir ibadet olduğu için oruç u din düşünmeden ele almak yanlış olur.

insan oruç tutunca tabiki o her zaman ki zinde hareketleri yapamaz. ama vücut alışınca belli bir tempoya o hareketleride yapar.
yukarılarda bir arkadaş ramazan ayında morglar normalden çok doluyor demiş ne şekilde doluyormuş oruç tutupda ölen insanlar yüzünden mi doluyormuş eğer bu şekilde bir olay olsa idi bizim güzide!!!! basınımız bunu bize hiç zaman kaybetmeden duyururdu.

oruç tutmak aç kalmak olarak algılan mamalı. maddi ve manevi tarafları göz önünde bulundurulmalı. sayın dr nurbaki nin yazısı en güzel cevap bu konuda.
zaten oruç tutan kişi için peygamberimiz sahurun öneminden bahsediyor. sahur çok önemli. ama biz ne yapıyoruz. akşam tıka basa yeyip tembelliğimizden de sahura kalkmıyoruz. gündüzde vücut anormalleşiyor. buna dikkat etmek lazım.

scarabeo
18-10-2006, 10:03
Konunun başında oruç tutarken kan şekerinin düşmesi Başbakana bağlanmıştı gazetelerde RTE nin sahur yapmadan çalıştığı diye birşey okumuştum Gerçi bende sahur yapmadan tutanlardanım ama normali sahura kalkıp bir öğün yapıp yatmaktır böylece vücudun ihtiyacı enerji sağlanmış olur diye düşünüyorum..

kentuf
18-10-2006, 10:22

Oruç tutmak islamin beş şartından biridir.İslamın beş şartını yerine getirmek veya getirmemek bir niyet etmek veya etmemek Allah ile kul arasında bir şeydir.Kuran-ı Kerim de oruç tutma ile alakalı olarak nefsine hakim olma ,kötülüklerden uzak durmak , sefaleti çekenlerin halini hissetme,açlık çekenleri halini hissetmek konularında hadisler bulunmaktadir.

Ben oruç tutuyorum ,burda borsa forumundayız ben orucun benim nefsime hakim olma konusunda , olaylara daha objektif bakabilme konularında çok faydalı olduğunu hissedebiliyorum .Kesnlikle oruç tutarken kan şekeriniz düşecektir.Veya çabuk sinirleneceksinizdir.Bunların hiç bir önemi yok Müslümanlık 'ta her şeyin özü niyet etmekten geçer .

Bir şeye inanmamak Allah'a inanmamakla aynı şeylerdir. Bir arkadaşım iki gece önce sarıyer çayırbaşında trafik kazası geçirdi Hastane 'de yatıyor durumu çok kritik babasının parası onu ayakta tutmaya yeter inşallah o çoçuğu ve ailesini bundan önce bir çok muhabbetten bildiğim üzere hiç bir şeye inanmıyorlardı .Babası annesi bana ve arkadaşlara yalvarıyor Allah'a dua edin ,Allah'a dua edin .Afallamış oldum bu insanların bu kadar nasıl değiştiği konusunda .Yarabbim öyle affedicidirki İnsanlar sıkıştığında bile gelseler onların yanında olur .

İnandığınız hiçbir şeyden korkmadadığınız müddetçe siz inanmışsınızdır diye düşünüyorum ben .

MAKİNİST
18-10-2006, 10:26
yüce dinimiz İslam,insanlara hiçbir konuda kötü ve yararsız bir şeyi emretmez...Biz bilsek de bilmesek de yapılan her ibadetin sevabının yanında vücuda mutlaka yararı vardır...

registan
18-10-2006, 10:27
Oruç tutmak islamin beş şartından biridir.İslamın beş şartını yerine getirmek veya getirmemek bir niyet etmek veya etmemek Allah ile kul arasında bir şeydir.Kuran-ı Kerim de oruç tutma ile alakalı olarak nefsine hakim olma ,kötülüklerden uzak durmak , sefaleti çekenlerin halini hissetme,açlık çekenleri halini hissetmek konularında hadisler bulunmaktadir.

Ben oruç tutuyorum ,burda borsa forumundayız ben orucun benim nefsime hakim olma konusunda , olaylara daha objektif bakabilme konularında çok faydalı olduğunu hissedebiliyorum .Kesnlikle oruç tutarken kan şekeriniz düşecektir.Veya çabuk sinirleneceksinizdir.Bunların hiç bir önemi yok Müslümanlık 'ta her şeyin özü niyet etmekten geçer .

Bir şeye inanmamak Allah'a inanmamakla aynı şeylerdir. Bir arkadaşım iki gece önce sarıyer çayırbaşında trafik kazası geçirdi Hastane 'de yatıyor durumu çok kritik babasının parası onu ayakta tutmaya yeter inşallah o çoçuğu ve ailesini bundan önce bir çok muhabbetten bildiğim üzere hiç bir şeye inanmıyorlardı .Babası annesi bana ve arkadaşlara yalvarıyor Allah'a dua edin ,Allah'a dua edin .Afallamış oldum bu insanların bu kadar nasıl değiştiği konusunda .Yarabbim öyle affedicidirki İnsanlar sıkıştığında bile gelseler onların yanında olur .

İnandığınız hiçbir şeyden korkmadadığınız müddetçe siz inanmışsınızdır diye düşünüyorum ben .

:tamam: :tamam: :tamam: :tamam: :tamam:
sayın kentuf size canı gönülden katılıyorum.
allah a inanıyorsanız tutarsınız inanmıyorsanız tutmazsınız(istisnalar dışında hastadır yaşlıdır vs...)

dönence
18-10-2006, 10:38
Baştan rica edeyim lütfen olaya allah ,kutsal kitap falan karıştırmıyalım. Bugün gördüğümüz üzere başbakanın kan şekeri düşmüş hastaneye kaldırılmıştır. Bilimsel olarak bilindiği üzere insanın bütün gün aç kaldığı zaman kan şekeri düşer. Şimdi çocukluğumdan beri oruç hakkında duyduğum '' insan sağlığına yararlıdır'' sözünün nekadar doğru olduğunu anlamaya çalışıyorum. Evet araplar gibi miskin miskin pinekliyen toplumlarda oruç tutmanın en azından zararı olmayabilir ama çağdaş yaşam şartlarında ve yoğun çalışma temposunda olan insanlar için acaba aynı şey geçerlimidir?

inanan bir insan için allahın verdiği her emir gerekli ve yararlıdır. bunda tartışılacak bir sorun yoktur. allahın hikmetinden sual olunmaz.

tutulmaması gereken şartlar bellidir.başbakan oruç tutmalı mı tutmamalı mı derseniz anlarım ama oruçu sorgulamaya başlarsanız benim itirazım olur.

saygılar

registan
18-10-2006, 10:44
inanan bir insan için allahın verdiği her emir gerekli ve yararlıdır. bunda tartışılacak bir sorun yoktur. allahın hikmetinden sual olunmaz.

tutulmaması gereken şartlar bellidir.başbakan oruç tutmalı mı tutmamalı mı derseniz anlarım ama oruçu sorgulamaya başlarsanız benim itirazım olur.

saygılar
sayın custom a bende katılıyorum.
ama başbakanın oruç tutup tutmamama konusuna gelince başbakanda olsa oda sonuçta bir kul ve allaha hesabını kendisi verecektir.
ama başbakanın yoğunluğunun azaltılması veya her sosyal faaliyete katılıp katılmaması konusunda duyarlı davranılırsa sanırım dünkü gibi problemler yaşanmaz.

balaban
18-10-2006, 10:46
Ben çocukluğumdan beri tutuyorum, annem 79 yaşında hala tutuyor. Bir sorunumuz yok. Oruç tuttuğumda kendimi çok iyi hissediyorum, oruç büyük bir manevi doyumdur. Başka hiç bir şeyde bu hazzı yakalayamazsınız.

Bizim dinimiz oruç için farz diyor. Sağlıklı olduğumuz sürece tutarız, sağlığımızda bir problem olursa da tutmayız. Oruç sağlıklı insanlar içindir, sağlığı elvermeyenler fidye öder ve orucu tutmaz. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

çilek
18-10-2006, 10:50
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU ;

Ramazanda nasıl besleneceksiniz

Sahura mutlaka kalkmalısınız. Bu sayede aç kalacağınız süre azalacağından metabolizmanız daha iyi ve düzenli işleyecektir.

Sahur ve iftarda hafif, hazmı kolay ve az yağlı yemekler tüketmelisiniz. Yemekleri yavaş yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemelisiniz.

Uzun süre boş kalan midenize birden yüklenmemeli, iftara çorba ile başlamalısınız. Sonra hafif bir salata veya zeytinyağlı ile devam edip daha sonra ana yemeğe geçiniz.

Kızartılmış ve çok yağlı yiyeceklerden, özellikle hamur işleri ve hamur tatlılarından kaçınmalısınız.

Yemek pişirirken katı yağlardan kaçınmalı ve kırmızı eti mümkün olduğunca az, sulu sebze yemekleri halinde tüketmelisiniz.

Ramazanda tatlı ihtiyacınızı taze ve kuru meyveler, sütlü tatlılar ve meyve kompostoları ile karşılayın.

Gün boyunca su içilemediği için, iftardan sonra yatana kadar ve sahurda bol bol su içmelisiniz. Çay, yeşil çay veya bitki çaylarından da yararlanın.

Öğünlerde sebze yemeklerini veya zeytinyağlıları eksik etmemeli, etleri haşlanmış ya da fırında tercih edin.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5149010&yazarid=95

SALESMAN
18-10-2006, 11:11
yüce dinimiz İslam,insanlara hiçbir konuda kötü ve yararsız bir şeyi emretmez...Biz bilsek de bilmesek de yapılan her ibadetin sevabının yanında vücuda mutlaka yararı vardır...

neyin neden olduğunu bilmeyince bu tip biz bilmesekte yararlıdır gibi şeyler çıkıyor ortaya , beslenmedeki etkinin bilinmeyecek tarafı yok;

kuran-ı kerim i okursanız orucun ilk gelen ayetlerdeki şartlarda çok daha uzun sürelerle başladığını aynı zamanda ramazan boyunca cinsel yaşamla ilgili ciddi kısıtlamalar içerdiğini ;
insanların zor şartlardan dolayı bir müddet sonra oruç tutmaktan vazgeçtiklerini bunun üzerine gelen bir kaç ayetle gerek süre gerekse iftardan sonra yapılabilinecek seyler konusunda daha toleranslı bir oruc sistemine dönüldüğünü öğrenebilirsiniz ,

yani oruç kuralları Hz Muhammed hayattayken dahi bir kaç kez revize edilmiştir ;
o dönemde aç kalmak diye bir şey yoktu bu açlık meselesi modern yaşama geçince oluştu,

o dönemde insanlar zaten güne güneş doğmadan başladıkları için ilk müslümanlar sabah her zaman kalktıkları saatte kalkıp güzelce kahvaltı edip oruca başlıyorlar sabah kahvaltısı yaptıktan sonra akşam yemeğine kadar hiç bir şey yemiyorlar akşamda her akşam yedikleri saatte yemeğe oturuyorlardı ,

bu şekilde bakıldığında gıda alma anlamında (su ve sigarayı ayrı tutarsak) neredeyse benim tanıdığım herkesten fazla besleniyorlarmış yani peygamberin uygulamasında sağlıksız bir durum yok , peygamber bugün yaşasa şu anda tutulan oruç biçimine gülüp geçerdi zira zeki biriydi ,

mesaiye güneş doğarken başlamıyorsanız ne demeye oruç saatlerini buna göre revize etmiyorsunuz şaşkın herifler diyede islam alimlerine fırça atardı.

ama beyin saati ms 7.yuzyılda istop etmiş gunumuz din bilginlerinin! bunlara akıl erdireceğini düşünmek boş , adamlar daha güneşin aylarca batmadığı danimarkada bir muslumanın (musluman olmayan dunyanın icat ettiği) modern araç gerece ihtiyaç duymadan nasıl ibadet edebileceğini çözmüş değiller ..

ibadet işi ruhani bir iştir neticede buna bilimsel kalıplar bulmaya çalışmanın her ayetin her kuralın arkasında bilimsel bir temel bulunmasını umut etmenin ;

bu temelin bulunması içinde batı dünyasından genellikle musluman olmayan hatta hristiyanda olmayıp en iyi ihtimalle agnostik olan bilim adamlarından medet ummakta apayrı bir ironidir..

kendini huzurlu hissettikten sonra isteyen 365 gun oruc tutar isteyen yanağına şiş saplar kimse de karışamaz...

MAKİNİST
18-10-2006, 11:19
açıklamaya teşekkür ederim ama ben zaten kimseye karışmıyorum ki...:eek:

stockbroker
18-10-2006, 11:29
Sayın SALESMAN,
Sözkonusu revizyonlar hangi surelerde geçmektedir?

BAKARA SÛRESİ(183)
BAKARA SÛRESİ(184)
BAKARA SÛRESİ(185)
BAKARA SÛRESİ(187)
BAKARA SÛRESİ(196)
NİSÂ SÛRESİ(92)
MÂİDE SÛRESİ(89)
MÂİDE SÛRESİ(95)
TEVBE SÛRESİ(112)
AHZÂB SÛRESİ(35)
MÜCÂDELE SÛRESİ(4)
TAHRÎM SÛRESİ(5)

ae1
18-10-2006, 11:32
yaralı veya zararlı müslüman isek tutmalıyız.mecburiyetten dolayı tutamıyorsak
diğer yöntemlerle borcumuzu ödemeliyiz.

XZARA_
18-10-2006, 11:33
yes of kors....:D

ardahan
18-10-2006, 11:35
Oruç bir ibadettir ve İslamın şartlarından biridir. Oruç tutmak her müslümanın üzerine farzdır. tutamayacak durumda rahatsız olanlar için kefaret vardır. İlgili şartları www.diyanet.gov.tr dan veya herhangi bir basit ilmihalden öğrenilebilinir.

Oruç tutmayanlara oruç tutanların orucu neden dokunur anlamış değilim :D:D:D

Palet
18-10-2006, 11:41
Ramazan bitti arkadaşlar,bunu kısmetse artık seneye tartışırız..Bayramın faydalarından bahsedelim,tatlılar,şekerler,çikolatalar:gulen:

Selçuk
18-10-2006, 11:45

Allah , kitap karıştırmayalım demişsin fakat sn.stockbroker'ın senin 'oruç sağlığa yararlı mıdır ?' soruna karşın vermiş olduğu cevabı bu kez kan şekeri düşer mi düşmez miye getirmişsin.bu yüzden samimi olduğunu düşünmüyorum.

Bu din araplara getirilmedi sende biliyorsun.25 yaşındayım herhalde ortaokuldan itibaren oruç tutuyorum.geçen sene askerdeyken de oruç tuttum.Askerde spor eğitimlerine katılırkende oruç tuttum.Bunca zamandır herhangi bir zorluk yaşamadım.Herhangi bir bayılma problemi yaşamadım.Oruç ibadetinde seferilik başta olmak üzere bir çok kolaylık vardır.Dileyen bu kolaylıklardan faydalanabilir.
Ben oruç tuttuğum ay kendimi çok huzurlu, vücudumu da çok dinlenmiş buluyorum.

wsx
18-10-2006, 11:45
Sn salesman, ben hiç Kutsal kitabımızda bir kaç sure içerisinde bir kaç ayette çeşitli çeşitli süreler belirtildiğini görmedim. Farkında olmadan yanlış bilgilendiriyorsunuz sanırım

Aşağıda hangi durumlarda kimler nasıl şartlarda oruç tutar bilgileri var. Bir inceleyin lütfen.
Syg.

Aranan Kelime : oruç
Aranan Meal : TÜRKÇE KUR'AN-I KERİM DİYANET MEALİ
Arama Sonucu Bulunan Ayet Sayısı : 12

Klavyenizde Türkçe karakter yoksa buradan kopyalayabilirsiniz.
ç ğ ı ö ş ü

SURE ADI AYET İſLEMLER

BAKARA SÛRESİ
(183) Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

BAKARA SÛRESİ
(184) oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

BAKARA SÛRESİ
(185) (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

BAKARA SÛRESİ
(187) oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar.

BAKARA SÛRESİ
(196) Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve benzer sebeplerle) engellenmiş olursanız artık size kolay gelen kurbanı gönderin. Bu kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden her kim hastalanır veya başından rahatsız olur (da tıraş olmak zorunda kalır)sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, ya da kurban kesmesi gerekir. Güvende olduğunuz zaman hacca kadar umreyle faydalanmak isteyen kimse, kolayına gelen kurbanı keser. Kurban bulamayan kimse üçü hacda, yedisi de döndüğünüz zaman (olmak üzere) tam on gün oruç tutar. Bu (durum), ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah'a karşı gelmekten sakının ve Allah'ın cezasının çetin olduğunu bilin.

NİSÂ SÛRESİ
(92) Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mümini yanlışlıkla öldürürse bir mü'min köleyi azad etmesi ve bağışlamadıkları sürece ailesine diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü'min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, mü'min bir köle azad etmek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve mü'min bir köle azad etmek gerekir. Bunlara imkan bulamayanın, Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay ardarda oruç tutması gerekir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

MÂİDE SÛRESİ
(89) Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hallisinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkanı) bulamazsa onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah size âyetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.

MÂİDE SÛRESİ
(95) Ey iman edenler! İhramlı iken (karada) av hayvanı öldürmeyin. Kim (ihramlı iken) onu kasten öldürürse (kendisine) bir ceza vardır. (Bu ceza), Kâ'be'ye hediye olarak varmak üzere, öldürdüğünün dengi olup, içinizden iki âdil kimsenin takdir edeceği bir kurbanlık hayvan; veya yoksulları yedirmek suretiyle keffaret; yahut onun dengi oruç tutmaktır. (Bu) yaptığı işin kötü sonucunu tatması içindir. Allah geçmiştekileri affetmiştir. Fakat kim bir daha böyle yaparsa, Allah ondan intikam alır. Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir..

TEVBE SÛRESİ
(112) Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû' ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele.

AHZÂB SÛRESİ
(35) Şüphesiz müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mü'min erkeklerle mü'min kadınlar, itaatkar erkeklerle itaatkar kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah'a derinden saygı duyan erkekler, Allah'a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namuslarını koruyan kadınlar, Allah'ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve büyük bir mükafat hazırlamıştır.

MÜCÂDELE SÛRESİ
(4) Kim (köle azat etme imkanı) bulamazsa, eşine dokunmadan önce ardarda iki ay oruç tutmalıdır. Kimin de buna gücü yetmezse altmış fakiri doyurmalıdır. Bunlar Allah'a ve Resülüne hakkıyla iman edesiniz diyedir. İşte bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kafirler için elem dolu bir azap vardır.

TAHRÎM SÛRESİ
(5) Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

turgut sayımlar
18-10-2006, 11:46
allah kulunun kendisi ile bağlantı kurması ve onu ödüllendirmek için din adı altında peygamberleri vasıtası ile kurallar bildirmiştir .Oruç bunların en önemlilerinden biridir ve tüm dinlerde ortaktır.bu konunun, sağlık gibi, faydalı faydasız gibi konularla aslından uzaklaştırılması çabasına hiçbir müslüman katılmamalıdır.Aslında hak din peşinde olan hiç kimse katılmamalıdır.Tüm önemli değerlerde az bilgili kişilerin kafalarını bu şekilde karıştırarak ,konuyu dejenere ediyorlar.Lütfen dikkat.Tutan tutar tutmayan tutmaz.

y.aslan
18-10-2006, 11:48
oruç inananlar için'dir.inanmayanların da akıllarını ziyan etmelerine gerek yok.

farz olan bir hükmün (illeti bilinmesede) yapmak mecburiyeti vardır.

kuran ve sünnet deki emirler inananın yaşam ve kullanım kılavuzudur.

oruç ALLAHın rızasını kazanmak için dir.(kilo vermek)gibi basit duygular içermez.

bir aracın,beyaz eşyanın,ilacın kullanım kılavuzu tartışılmaz da,insanın yaratanının kendine sundugu yaşam rehberini,ögrenmeye yönelik çabası olmadan eleştirmesi ,anlaşılmaz bir durumdur.

İNANÇ VE İBADETLER tercih meselesidir. yaşanır.

Red Kit
18-10-2006, 11:54
hisse.net'te din tartışmıyoruz arkadaşlar. Konuyu kapatıyorum.